EERSTE BLAD In den balanstijd. Belangrijkste Nieuws. ZATERDAG 5 JANUARI 1035 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49s JAARGANG - No. 81 Buitenland Binnenland Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telofoonnummer 11. Postchöquo en Girorekoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. T.n«se nummers 5 cent. Advertent!6n 80 cent per regel. ïngezf ntlen mededeellngon 00 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het ia nu weer de tijd, dat in zaken van eenige beteekenis de balans wordt opgemaakt. De boeken worden afgesloten, de lijs ten van crediteuren en debiteuren zorg vuldig vastgesteld, de goederen nauw keurig geïnventariseerd, om dan einde lijk precies na te gaan boe de zaken er voor staan. Of men vooruit is gegaan dan wel achteruit, of verliezen werden geleden of winsten gemaakt en om zoo noodig maat regelen te kunnen nemen die de positie van het bedrijf kunnen verstevigen. Een nuttig en noodzakelijk werk is da't. D'e fout van vele middenstanders en boeren is geweest, dat zij niet zorgden voor een zij ihet eenvoudige, dan toch be hoorlijke boekhouding. Er werd geleefd van de hand in de tand. Er werden verliezen geleden zon der dat men het merkte, men boerde langzaam maar zeker achteruit zonder dat men er erg in had en miste daar door de gelegenheid om tijdig in te grij pen. Was een behoorlijke balans gemaakt, dan zou men de zwakke plekken hebben ontdekt en veel zorg en moeite zijn voor komen. Niet alleen in het zakenleven moet het maken van een balans als. een nuttige bezigheid worden aangemerkt. Dit geldt ook voor het politieke en so ciale leven en van allen arbeid voor Gods Koninkrijk. Ook daar kan het nuttig zijn eens een oogen'blik stil te staan om rustig de ba lans op te maken. Dat is goed voor de optimisten die geen bezwaren zien en die meenen, dat we met reuzenschreden vooruit zijn ge gaan, maar het is ook goed voor hen die den moed hebben opgegeven omdat ze tot de ontdekking zijn gekomen, dat al dat arbeiden en zwoegen en slaven toch niets geeft, dat er toch niets meer te redden valt en dat dus verstandig doet wie zich aan allen arbeid onttrekt, om rustig af te wachten hoe zich de zaken zullen ont wikkelen. Een blik op de balans zou hun echter van het tegendeel kunnen overtuigen. Zij werken, of liever rusten op „in drukken", die wel eenige waarde heb ben, maar die men toch om zuiver te oordeelen alleen in het licht van het ge heel moet bezien. Wat zien we, wanneer we trachten de balans op te maken? Verschrikkelijke dingen. We zien een betrekkelijk klein aantal Christenen, stuk voor stuk zwakke en zondige menschen, met allerlei gebreken behept, die heel weinig overeenkomst vertonnen met het beeld door den Apostel Paulus geteekend. We zien een in zichzelf verdeeld Christendom, dat er vaak de voorkeur aan schijnt te geven, den vollen nadruk te leggen op wat scheidt en alles wat tot een eendrachtig en daardoor 'krachtig optreden kan leiden schijnt te vermij den. Er is menigmaal zoo heel weinig te zien van de heerlijke eenheid en geest drift, die de eerste Pinkstergemeente kenmerkte en die mee daardoor ook ge nade had bij het gansche volk. Daar is een aan God vijandige wereld, die een enorme werkkracht ontwikkelt, bij wie macht en kracht en invloed ge vonden wordt, en die bij duizenden telt de slachtoffers van hare revolutionnaire theoriën. Wanneer we die zijde van de balans bezien, dan is het wel om den moed te verliezen. Maar naast het passief staat ook het actief. En hoe groot de passiva ook mogen zijn, de activa zijn grooter. Want tegenover de wereldsche mach ten die van God afvoeren, staat God de Heere, de Almachtige, die alles bestuurt en regeert. En hoog boven de met zonde en schuld beladen belijders die vaak zichzelf en de zaak die zij dienen in den weg staan, staat God die door alle zonde en nalatig heid heen Zijn raad volvoert en al Zijn welbehagen doet, en Jezus Christus de Heere, wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. Dat is beslissend. Die met ons is, is meer dan die tegen ons zijn. De balans vertoont donkere plekken. Maar het eindresultaat is bemoedigend, omdat we gelooven het woord, gespro ken door den Koning der eeuwen: Ziet, Ik ben met ulieden, alle de dagen tot aan de voleinding der wereld. De stemming In het Saargebled. Over de houding van burgemeesters, wethouders enz. van A. R. huize, die zich bereid verklaarden op te treden als voor zitter van een stembureau in het Saarge- bied, bereikten ons nog verschillende brieven. Wij hebben geen behoefte in den bree de op deze kwestie in te gaan, omdat de heeren die zich een benoeming lieten wel gevallen dit niet deden in hun kwaliteit van Overheidspersonen. Verder achten wij het volstrekt niet on mogelijk, dat verschillende heeren zich voor dezen Zondagsarbeid beschikbaar stelden, niet omdat ze dit uitstapje klaar blijkelijk zoo aardig vonden dat ze maar over het principieels bezwaar heenstap ten, zooals de „Middelburgsche Crt" zoo vriendelijk is te beweren, maar omdat ze het verleenen van medewerking zoo on geveer op één lijn hebben gesteld met het beschikbaar stellen van troepen door de Nederlandsehe Regeering, voor de hand having van de orde. Hoe dit zij, wij betreuren het, dat onze A. R. voormannen, die werden aangezocht, niet als één man voor de eer hebben be dankt. Evenals we het toejuichen, dat niet al leen een A. R. wethouder te Utrecht, maar naar we vernamen, o.a. ook de burge meesters van Middelburg en St Laurens, in verband met het feit, dat de stemming op Zondag wordt gehouden, zich niet be schikbaar hebben gesteld. In Bulgarije hevige aardschokken. Gisteren tusschen 16 en 18.20 uur wer den in geheel Bulgarije drie bijzonder heftige aardschokken waargenomen, waarvan de laatste met schrikwekkend onderaardsclh gerommel gepaard ging. De aardschokken, welker haard volgens opgave van het meteorologisch station 440 K.M. Zuid-Oostelijk van Sofia ligt, wer den ook in de hoofdstad geconstateerd. De bevolking in den omtrek van Philip- popel en 'Boergas, waar de schokken 'het ergst waren vluchtten in panischen schrik de huizen uit. Urenlang waagde men het niet, in huis terug te keeren. Belangrijke schade is er tot nu toe nog niet gemeld, terwijl evenmin mensohen- levens te betreuren schijnen 'te zijn. Laval te Rome gearriveerd. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Laval, is te Rome aangeko men. Aan het station was 'Mussolini aanwe zig om den Franschen minister te begroe ten. De menigte toonde zich zeer geest driftig en juichte den Fran'schen minis ter vol sympathie toe. Roosevelt wil een einde maken aan den bewapeningswedloop. President Roosevelt is besloten om in 1935 een einde te maken aan den bewa peningswedloop. Hiertoe moet in de eer ste plaats dienen het ontwerp van Huil voor controle op de wapenfabricage en in de tweede plaats hoopt de regeering een accoord tot stand te brengen in het kader van de Geneefsche ontwapeningsconferen tie. De Amerikaansohe gezant te Bern zal 10 Januari naar Europa terugkeeren met instructies, om de regeeringen te peilen over de bijeenroeping der ontwapenings conferentie. De Vereen. Staten zouden voornemens zijn, Duitschland te verzoeken,minstens deel te nemen aan de voorbereidende be sprekingen, misschien zelfs aan de ont wapeningsconferentie. Roosevelts jaarbcodschap. President Roosevelt las gisteren voor de beide huizen van het Congres zijn jaarlijksche boodschap voor over den toe stand in de Vereenigde Staten. Daarin zegt hij o.m.: Er moet gezorgd worden voor een werk- loozenverzekering, voor een ouderdoms- verzekering, voor kindervoorzorg, voor zorg voor moeders, aanstaande moeders, zieken en invaliden. Het is mijn vast besluit, aldus Roose velt, de 5 millioen personen, die staan op de lijst voor federale steunuitkeerin- gen, niet langer te voorzien van geld, etc., want daardoor verliezen zij hun zelfres pect en hun wil tot arbeid. De 1% millioen, die vroeger door de gemeenten werden verzorgd, zullen weer door de gemeenten geholpen moeten wor den. Voor de resteerende 3y2 millioen moet de federale regeering werk verschaf fen en wel werk, dat zoo min mogelijk concurreert met de particuliere onder nemingen. Wat de buitenlandsche politiek betreft, betreurt Roosevelt het, dat de internatio nale betrekkingen niet zijn verbeterd. Amerika wil met geen enkele natie andere dan vreedzame betrekkingen onderhou den. Overdreven bewapeningen zullen, naar te hopen is, spoedig vervangen wor den door internationale overeenkomsten. Begint Gandhi weer? De „Daily Herald" meldt uit Bombay, dat de Indische regeering den provinci alen regeeringen een waarschuwing heeft gezonden, welke betrekking heeft op Gandhi. In de waarschuwing wordt gezegd, dat er bewijzen aanwezig zouden zijn, dat Gandhi, hoewel hij zich in het openbaar van deze actie onthoudt, in werkelijkheid op handige wijze en in het geheim de volksmassa organiseert, om een nieuwe campagne voor burgerlijke ongehoorzaam heid te beginnen. Er verluidt zelfs, dat de mahatma on schuldig uitziende economische dorps-or ganisaties opricht, welke in werkelijkheid niets anders dan organisaties voor de ge noemde politieke beweging zouden zijn. De districts-ambtenaren zouden van de regeering opdrachten hebben ontvangen, Gandhi's bewegingen zorgvuldig te con troleeren. Korte Berichten. De voormalige Fransche minister president Frangois Marsal, is wegens mis bruik van vertrouwen tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Dr P. F. van Hamel Roos. f. Te 's-Gravenhage is in 84-jarigen ouder dom overleden Dr P. F. van Hamel Roos, adviseur voor scheikundige en hygiëni sche zaken van het Huis van H. M. de Koningin en oud-directeur van het Che misch Laboratorium Van Hamel Roos en Harmens te Amsterdam. Dr Van Hamel Roos heeft zich vooral bekendheid verworven als oprichter en redacteur van het Maandblad tegen Ver- valschingen. Fokkervliegtuig voor 40 personen. Naar het Hdbl. vernam zal binnen heel kort op de Fokkerfabriek te Amsterdam een aanvang worden gemaakt met den bouw van een geheel nieuw, heel groot viermotorig vliegtuig, de Fokker F 40, waarmede veertig passagiers zullen kun nen worden vervoerd. Het groote toestel krijgt een in den vleugel intrekbaar landingstoestel en het zal gebouwd worden volgens dezelfde principes als de voorgaande Fokkertypes F 36, F 22 e.d. Wij vernemen voorts, dat dit toestel door de K.L.M. zou zijn besteld en dat het de bedoeling zou zijn het nog dit jaar klaar te krijgen. Handelsverdrag met België. In verband met de onderhandelingen, die eerstdaags tusschen Nederland en België zullen worden gevoerd, schrijft „Le Peuple", dat van de vele economische onderhandelingen, die in uitzicht zijn ge steld, die met Nederland het meest drin gend zijn. „Ons handelsaccoord met Nederland was afgesloten voor den duur van een jaar, en loopt per 1 Februari ten einde", aldus het blad, „alles wijst er op, dat wederzijdsche concessies noodig zullen zijn," De eerste tien maanden van 1933 werd voor frs. 1.449.993.000 uitgevoerd naar Ne derland, en voor frs 1.480.503.000 ingevoerd uit Nederland, zijnde een saldo van frs, 30 millioen ten voordeele van Nederland, Over de eerste tien maanden van 1934 is de statistiek met een lichte wijziging omgekeerd. De Belgische uitvoer bedraagt frs. 1.314.334.000, terwijl de invoer 1.191.836.000 francs beloopt, zijnde een saldo van 123 millioen francs in het Belgische voordeel. Het spreekt vanzelf, dat Nederland aan België een herziening van de landbouw- contingenten zal vragen, en dat de Bel gische kabinetsraad een beslissing daar omtrent zal dienen te nemen, indien de regeering wil, dat de onderhandelingen tijdig tot een goed einde worden gebracht. Een zelfde overweging kan worden ge maakt wat de onderhandelingen met Denemarken betreft. De Belgische invoer van boter is van frs 152 millioen over de eerste tien maanden van 1933, gedaald tot frs 77 millioen over dezelfde periode van 1934, zijnde met bijna 50 De Bel gische uitvoer naar Denemarken daalde inmiddels van frs 189 millioen tot frs 155 millioen. Om een herleving in den handel te bewerken zullen ook hier concessies op landbouwgebied noodig zijn. Het Nederlandsch-Duitsche handels verkeer. In aansluiting aan de onderhandelingen tusschen Nederland en Duitsc'hland, die tot sluiting van een nieuw handelsver drag ihebben geleid, zal volgende wee'k de in dit verdrag voorziene gemengde Neder landsch-Duitsche Commissie bijeenkomen ten einde de definitieve vaststelling van de contingenten voor de onderscheidene artikelen te bespreken. De thans toege stane contingenten zijn nog sleclhts voot- loopiig. 'Belanghebbenden, 'die hieromtrent nadere inlichtingen verlangen, kunnen zich wenden tot 'het Centrale Instituut ter bevordering van het normale handelsver keer. DE RAMP MET DE „UIVER". Blikseminslag niet de oorzaak. Met volle snelheid tegen den grond gebotst. In een persbijeenkomst gisterenavond op het hoofdkantoor der K. L. M., waarbij ook de heeren Sillevis, Geysendorffer en enkele andere K. L. M.-mannen tegen woordig waren, deelde de heer Plesman directeur van de K. L. M., het volgende mede: De commissie, bestaande uit de heeren Sillevis, Geysendorffer, Behage en Moes, welke met de Leeuwerik naar Rut'bah Wells was gezonden, ten einde aldaar de oorzaken van de ramp van de Uiver te onderzoeken, is thans terug gekeerd en heeft heden bij de directie van de K. L. M. verslag uitgebracht. Zij is na voorgezet onderzoek ter plaat se tot de slotsom gekomen, dat aan de aanvankelijke aanwijzingen, welke voor blikseminslag bestonden, hun grond moet worden ontnomen. Deze waarnemingen duiden er evenzeer op, dat geen breuk van eenig deel tijdens de vlucht heeft plaats gehad, en dat even min de motoren hebben geweigerd. De commissie heeft moeten vaststellen dat het vliegtuig in volle snelheid den grond heeft geraakt, waartoe de uitzon derlijk slechte weersomstandigheden ter plaatse aanleiding moeten zijn geweest. Uit den toestand, waarin het toestel en ook de grond in de omgeving zich bevond moet voorts worden afgeleid, dat het vliegtuig, nadat het tegen de aarde was gebotst, nog 100 M. in de vliegrichting is vooruitgeschoven en toen horizontaal een halven slag is omgedraaid. De rechtervleugel heeft bij den eersten aanslag het eerst den grond geraakt. De vliegrichting was toen West-Oost. De po sitie waarin het vliegtuig is gevonden, was Oost-West. Bij den omzwaai moet de staart zijn afgebroken. Over den kop geslagen, zooals aanvan kelijk werd bericht, is het toestel niet; het lag niet onderste boven. In de nabijheid van de plaats, waar het vliegtuig is neergekomen, bevindt zich een 60 M. hoog duin, maar op de plek, waar de ramp geschiedde, was, zooals uit meegebrachte foto's van de Royal Air Force blijkt, het terrein vrij vlak. Aanvankelijk werd aan bliksem-inslag gedacht, maar een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat de gronden, waarop deze voorloopige veronderstelling was geves tigd, niet steekhoudend waren. De anten ne was intact, het onderzoek der kleeren van de slachtoffers wees evenmin op blik seminslag en ten slotte bleek ook uit de schouwing der lijken, welke te Bagdad heeft plaats gevonden door een dokter, die reeds meermalen lijkschouwing van door den bliksem getroffenen heeft ver richt, dat de inzittenden niet door den bliksem waren getroffen. Wat dan wel de oorzaak van de cata strofe is geweest, daarover is nog geen enkele vaststaande mededeeling te doen, aldus de heer Plesman. Alles aan het toe stel bevond zich nog in vliegstand. D'e piloten moeten dus niet het plan hebben gehad te landen, D'aar het vliegtuig met een snelheid van 250 K.M. vloog, toen het tegen den grond botste, moet worden aangenomen, dat de inzittenden door dien schok onmiddellijk zijn gedood en uit het tegelijkertijd opengescheurde toe stel zijn geslingerd. Dë lijkschouwing heeft dan ook uitgewezen, dat de schok de oorzaak van den dood der slachtoffers is geweest. Na de botsing met den grond is het vliegtuig in brand gevlogen. Of de piloten de laatste oogenblikken vóór de ramp hoog of laag gevlogen heb ben. is niet bekend. Er is sprake van, aldus de heer Ples man, dat er hier te lande nog een offi- cieele commissie zal worden benoemd om te trachten aan de hand van de rappor ten en gegevens de oorzaak van de ramp vast te stellen. De commissie van de K. L. M., welke ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld, heeft alle berichtgevin gen, radiostatistieken en verklaringen van menschen uit de omgeving meege bracht, welke aan een eventueel te be noemen officieele commissie zullen wor den overhandigd. Ook de gegevens van dr ir van der Maas staan te harer beschik king. De heer Plesman verzekerde, dat 'hij voor zich geen verklaring van de oorzaak van de ramp kan geven; hij zeide hier omtrent nog volkomen in het duister te tasten. Binnenland. De aardschokken in Limburg. De minimumprijzen voor tuinbouwpro ducten vastgesteld. Geen blikseminslag bij de Uiver. Handelsverdrag met België. Buitenland. Aardschokken in Bulgarije. Laval te Rome. Roosevelts boodschap. De belasting op het gebouwd in de Breede Watering bewesten lerseke. Vijf woningbouwverenigingen, twee middenstandsvereenigingen en drie soci ale organisaties (de Chr. Besturenbond, de Goesche Bestuurdersbond en de R.K. Volksbond te Goes) hebben thans een uit voerig adres aan Ged. Staten gezonden, waarin verschillende bezwaren worden ontwikkeld tegen het besluit van de verg. van ingelanden van de Breede Watering bewesten lerseke, om 3 pet. der belast bare opbrengst volgens de grondbelasting te heffen van het gebouwd in dezen pol der. Adressanten wijzen er op, dat het be stuur zijn voorstel alleen grondde op het motief, dat in den loop van de laatste 3D jaar een aanzienlijk bedrag is uitgege ven voor zeewering, oeververdediging, waterkeering en wegenverbetering. Maar moet dan een belasting worden opgelegd tot dekking van over een zeer langen ter mijn gemaakte kosten? Door deze uitgaven is het waterschap ook niet in financiëele moeilijkheden ge raakt. Integendeel. De rekening 1933 '34 sluit nog met een behoorlijk batig saldo. Ook moet worden opgemerkt, dat de situatie hier geheel anders is dan b.v. op Walcheren. Daar eischen de kosten van zeewering en belangrijke verkeerswegen het grootste deel der uitgaven op. In de Breede Watering zijn het juist suatie en verbetering van binnenwegen, die veel vragen, waar wel het ongebouwd, maar niet het gebouwd groot belang bij' beeft. Van bestuurszijde werd voorts aange voerd, dat verheuging van bet dijkgeschot voor het ongebouwd niet mogelijk is. Maar daarvan was ook geen sprake. Op een zeer concrete vraag uit de vergade ring of verhooging van dijkgeschot 'om een of andere reden noodig was, moest de voorzitter het antwoord schuldig blijven. Adressanten wijzen er daartegenover op, dat het dijkgeschot in de laatste vier jaar met 30 pet. Is verminderd, en behou dens onvoorziene omstandigheden, bin nen de e.v. vier jaren wellicht nog zal kunnen dalen. Immers binnen drie jaar zullen enkele leeningen geheel afgelost zijn, wat een mindere uitgaaf aan rente en aflossing van f 16000 beteekent. Nog twee jaar later zal dit bedrag ges'egeu zijn. tot f 28.000.De financiëele positie van het materschap rechtvaardigt dus het op leggen van dezen nieuwen last niet. Er moet dus een ander motief zijn. Door dezen persoon, die in de voorlaatste vergadering met het idee van deze nieu we belasting kwam aandragen, is vol mondig erkend, dat het de bedoeling is, het dijkgeschot voor het ongebouwd te verminderen. Is dit dan zoo hoog? Zooals reeds ge zegd, is het reeds aanmerkelijk gedaald (tot f 15.50 per H.A.) en zal het nog wel verder kunnen dalen. Het is zeker niet hoog in vergelijking met andere, belang rijke polders. Maar als het eens hoog was, is dit toch zeker niet de schuld van het gebouwd, dat op de polder-uitgaven nooit invloed had. Reeds in 1930 heeft een der ingelanden er op gewezen, dat door ingelanden aan het bestuur is op gedragen, de zoekwegen en wegelingen te verharden. Dat heeft veel geld gekost, en was alleen een belang van het onge bouwd. Toen in 1929 het bestuur voorstelde het kosteloos verschaffen van cementen ri oolbuizen bij demping van wegslooten te beëindigen, is dit door de ingelanden be let. Ieder, die een wegsloot wil dempen, heeft de buizen maar voor het aanvra gen. Alweer een belang voo'r het onge bouwd. Toen in 1928 het bestuur ten tweeden male het maken van een nieuwe sluis te Schore voorstelde, was daarvoor geen meerderheid te vinden, tenzij ook lerseke een gemaal en de Poel een vlugger wa terafvoer zou krijgen, zoodat de ingelan den zelf de oorzaak zijn van het rijzen van het dijkgeschot, wat ik geen bezwaar acht, omdat 't productieve uitgaven zijn, mits wij, grondeigenaars dat zelf betalen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1