KEELPIJN VRIJDAG 4 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 09 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. u<v»se nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingei nd.en mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Voorbij de grenspaal. We staan weer aan de andere zijde van de grenspaal. De denkbeeldige scheidslijn tusschen het oude en het nieuwe jaar is overschreden. We hebben 1934 met al zijn moeiten en zorgen achter ons gelaten en het nieuwe jaar ligt voor ons. Een nieuw jaar is be gonnen, maar als we om ons zien dan bemerken we van het nieuwe niets. De weg die we voor ons zien is niet anders dan toen we nog toefden voor het punt dat den nieuwen tijdkring aangeeft. Wij zien nog dezelfde gebrokenheid van het leven. De zonde, die alle levensver houdingen schaadt is meegegaan voorbij1 de grensscheiding en de gevolgen van de zonde, we ontmoeten ze overal. Al de moeiten en zorgen, al de vragen en overleggingen zijn met ons de grens paal van den tijd gepasseerd en ze ver gezellen ons als trouwe wachters van den eersten dag des jaars tot den laatsten dag. De onrust en verwarring in het leven der volken zijn gebleven. Het eene volk staat nog als in 1934 tegen het andere volk op, het eene rijk tegen het andere en de volken zijn daarenboven nog in zichzelf en tegen zichzelf verdeeld. Er is overal onvrede en wantrouwen. En de stem der revolutie moge hier en daar met geweld tot zwijgen zijn gebracht, de revolutie geest werkt door en tast alle verhoudingen aan. Er is, waar we ook zien, onrust, ver warring, strijd. Onze voeten, zoo heeft men gezegd, staan in de poorten van een nieuwen tijd. En het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat dit juist is. Het wereldbeeld begint zich in meer dan één opzicht te wijzigen. We zien andere vormen, andere verhou dingen. De vraag is echter, of het een betere tijd zal zijn. En waarschijnlijk zullen er weinigen zijn die, als ze zien wat er groeit, wat er woelt en werkt, nationaal en internationaal, op deze vraag een toe stemmend antwoord durven geven. Wanneer we zoo trachten vooruit te zien en den weg die voor ons ligt af te turen, dan doorhuivert ons een gevoel van angst. En we zouden terug willen gaan of althans blijven staan waar we zijn. Maar dat kan niet. En' dat mag ook niet. We moeten vooruit op den weg dien God ons wijst. Niet willoos en doelloos en stuurloos, maar welbewust met een vast doelpunt in het oog, Wij hebben een positieve taak te vervullen ook als de weg donker schijnt en de toekomst in menig opzicht bang. De kinderen Israels moesten voorttrek ken toen achter hen de gevreesde vijand kwam aandreunen en voor hen het don kere water alles en allen dreigde te ver zwelgen. Zij moesten ondanks alles gehoor zamen. En dat is het eerste en voor naamste, dat ook van ons gevraagd wordt. Gehoorzamen aan Gods wil en wet, op alle levensterrein. Maar als we dan ook gehoorzamen en bereid zijn te gaan den weg van Gods geboden, dan worden niet alle zorgen weggenomen en wordt ons levenspad niet als een effen weg, maar dan zullen we iets verstaan van wat den Israëlieten we dervoer toen zij in den bangsten nood za gen de wolkkolom, die den weg welken zij gaan moesten met het vriendelijkst licht bestraalde. Manifestatie van trouw aan Hitier. Gistermiddag zijn alle militaire en po- litieke autoriteiten geheel onverwacht voor een conferentie naar de Staatsopera te Berlijn geroepen. Het schijnt, dat alleen Hitier en Goering hiervan op de hoogte zdjïn geweest. Behalve 5600 nationaal-socialistische leiders waren ook alle hooge officieren, presidenten van politie, stadhouders, gouwleiders en opperpresidenten verte genwoordigd, waarvan verschillende hun vacantie moesten onderbreken en per vliegtuig naar Berlijn kwamen. De vergadering was, aldus Hess, bij eengekomen in verband met het Saarple- bisciet, teneinde stelling te nemen tegen de leugens, die systematisch door de emi granten-centrales worden verzonnen en verspreid. Nadat Rudolf Hess de aanhankelijk heid van de partij aan den Fuehrer had betuigd, gaf hij het woord aan den Prui- sischen ministerpresident, Hermann Goe ring, die in zijn kwaliteit van gastheer, de aanwezigen welkom heette en allen een gelukkig Nieuwjaar toewenschte. Vervolgens betrad Hitier het spreek gestoelte om een redevoering uit te spre ken. In verband met de a.s. stemming in het Saargebied ging hij nader in op den stroom van leugens, die sinds kort weer tegen het Duitsche rijk wordt verspreid. Dezelfde elementen, die de nationaal-so cialistische beweging veertien jaar lang met leugens en laster overstroomd heb ben, zoo zeide hij, grijpen thans weer naar dezelfde methoden in het buiten land, daar hun geen andere middelen ter beschikking staan tegen het nieuwe Duitschland. In aansluiting op de woorden van Hit- Ier gaf Rudolf Hess nogmaals het wcord aan Goering, die een adres voorlas uit naam der aanwezigen en uiteenzette, dat allen tot in hun hart ontroerd waren door de woorden van Hitier en bereid wa ren, als gesloten geheel, als kameraden voor leven en dood hem te volgen. Gistermiddag bleken Unter den Linden van de Wilhelmstrasse tot aan de Opera zeer streng te zijn afgezet. De rijwegen waren van de trottoirs gescheiden door dubbele reeksen S.S.-mannen, welke met de ruggen tegen elkaar waren opgesteld, zoodat de eene rij met het gelaat naar het publiek, de andere met het gelaat naar de straat stond. Er reden telkens auto's met lieden in partijuniformen voorbij en er waren nog extra maatrege len voor de bescherming van deze wagens genomen. Een en ander trok sterk de aandacht van het publiek, dat niet wist waar het om ging en gaf aanleiding tot tal van on juiste geruchten. De werkelijke oorzaak van deze mani festatie moet, naar de Telegr. meent, ge zocht worden in de steeds toenemende wrijving tusschen de Duitsche rijksweer en de radicale organisaties der nationaal- socialistische partij, de S.S., S.A. en F. A.D. (Freiwillige Arbeitsdienst). Bij de ontevreden elementen der S.A., die zich sedert 30 Juni ten zeerste achteruitge- steld voelen, hebben zich den laatsten tijd ook de S.S. gevoegd, nü de Rijksweer in verband met de aanstaande onderhande lingen met het buitenland over een even- tueele erkenning harer rechtsgelijkheid, ook de ontwapening van de S. S. verlangt en daartoe in December reeds de eerste stappen heeft gedaan. De oneenigheden in de partij over de na het Saarplebisciet te voeren politiek schijnen zich ondanks Kerst- en Nieuwjaarsfeesten intusschen zoo te hebben toegespitst, dat Hitier gis ternacht het plan opvatte door een drin genden oproep tot saamhoorigheid, ten overstaan van de hoogste instanties van regeering, staat en partij;, verdere on eenigheden te bezweren. De Saar-stemming. De neutrale voorzitters van de ongeveer 860 stembureaux in het Saargebied zijn thans definitief benoemd. Deze functies worden bekleed door: 364 Nederlanders, 300 Zwitsers, 220 Luxemburgers, 3 Denen, 4 Engelschen, 2 Amerikanen, 3 Italianen, 1 Zweed, 1 Portugees. De heeren moeten als voorzitter op 13 Januari gedurende 12 uren onafgebroken toezicht houden op de stemming en na afloop van de stemming voor het vervoer der stembus naar het dichtstbijzijnde cen traal bureau zorgen. Als belooning voor hun arbeid ontvan gen zij 1000 Fransche Francs, alsmede vergoeding van hun reiskosten. Toch eenige dooden bij de scheepsramp. Naar Reuter uit New-York meldt, heb ben duikers een onderzoek ingesteld naar de Lexington, ten einde na te gaan, of er nog andere slachtoffers zijn naast de vier personen die vermist zijn (in tegenspraak met de vorige berichten, dat alle opvaren den gered zijn). Het aantal passagiers zou, zooals thans weer verluidt, door den kapitein op 130 worden geschat, toch zou dit cijfer on juist kunnen zijn, daar er geen passa gierslijst bestond en de lijst dergenen, die luxe-hutten hadden, bij de ramp is ver loren gegaan. Een officieel onderzoek wordt inge steld. Een verrassing te wachten? President Roosevelt zal vandaag voor het congres een boodschap van algemee- nen aard voorlezen en a.s. Maandag de begrootingsboodsohap tot het congres richten. Roosevelt zou aan het congres „een ver rassing" voorbehouden inzake zijn hou ding ten opzichte van den werkloozen- steun en de begrooting. Het tekort van de schatkist voor het eerste fiscale semester bedraaglj bijna 1700 millioen dollar. Het totaal bedrag van de openbare schuld bedraagt bijna 28.500 millioen dollar. Het congres verwacht met belangstel ling de boodschap. Het conflict tusschen Italië en Abessynië. In een telegram aan den secretaris-ge neraal van den Volkenbond wijst de mi nister van buitenlandsche zaken van Abessynië, Herroy, er op, dat de Itali- aansche troepen voor Guerlogubi verza meld zijn en daar op 28 December het Abessynische garnizoen hebben aangeval len. Twee Abessyniërs zijn hierbij gedood en twee gewond. De Italiaansche lucht macht vliegt over Guerlogubi en tanks zijn in de nabijheid opgesteld. De regeering van Abessynië verzoekt nu art. 11 van het Volkenbondsver drag toe te passen en alle maatregelen te ne men om den vrede te handhaven. Het geschil is dus thans bij den Volken bondsraad aanhangig gemaakt. Men vreest, dat dit het onverwachte ge volg zal hebben, dat de onderhandelingen tusschen Mussolini en Laval worden be moeilijkt. Bijzondere vrijgezellenbelasting in België? Volgens een nog niet bevestigd bericht zou de Belgische regeering er over den ken, een bijzondere belasting te heffen voor vrijgezellen en gezinnen zonder kin deren. De inkomsten hiervan zouden besteed worden ter ondersteuning van staats- employé's met groote gezinnen. Aardbeving in de Oostelijke Alpen? Door het seismografisch instituut van Wurtemberg is gisteren een vrij krachti ge aardbeving geregistreerd, waarvan het epicentrum in het gebied der Oostelijke Alpen zal moeten worden gezocht. Korte Berichten. In Leningrad heeft de bevolking ge protesteerd tegen de slechte kwaliteit van het brood. Verschillende bakkerij-chefs' zijn van hun functie 'ontheven, daar men in de slechte hoedanigheid van het brood een daad van sabotage tegen de regee- ringsmaatregelen tot afschaffing der broodkaarten ziet. Gisteren is een sterke aardbeving opgeteekend, welker middelpunt zich waarschijnlijk in het Zuidén van Tibet, ongeveer 300 K.M. ten Noorden van den Mount Everest, bevindt. Boven het Westelijk deel van den staat New-York woeden thans hevige sneeuwstormen. In Mohawk «zijn 'meer dan 100 auto's tot stilstand gebracht door de drie meter hooge sneeuw. i In de week in welke de Kerstdagen vielen, zijn 187 personen op de openbare wegen in Engeland gedood, het hoogste aantal sinds de officieele wekelijksche tellingen in Maart zijn begonnen. In de 42 weken tot 30 Dec. zijn 6098 personen gedood en 196.672 gewond. i Een geweldige storm op de kust van New Foundland heeft twee vuurtorens aan de N.W. kust vernield, die intijds door de wachters waren verlaten. Aan dezelfde kust zijn verscheidene pieren vernield en het zeewater is hier en daar een halve mijl het land binnengedrongen. Ingezonden Mededeeling. Teeltplan 1935 nog niet vastgesteld. Het departement van Economische Za ken deelt mee, dat de berichten, welke kort geleden in de bladen zijn verschenen, waarin mededeelingen voorkwamen be treffende het teeltplan voor den akker bouw voor het jaar 1935, ook wanneer die van eenige crisis-organisatie afkom stig waren, als voorbarig moeten worden beschouwd. Het teeltplan voor 1935 heeft de minis ter van Economische Zaken nog niet vast gesteld, doch hij hoopt zijn beslissing zoo spoedig mogelijk te kunnen nemen en zal onmiddellijk daarna tot publicatie hier van vergaan. De directeur-generaal van den Landbouw. Op 2 Januari heeft Ir. Alph. Roebroek de leiding der directie van den Landbouw aanvaard. D© nieuwe directeur-generaal werd in zijn kamer namens alle ambtenaren der directie verwelkomd, waarna Ir Alph. Roebroek dankte voor de tot hem gerich te woorden en de hoop uitsprak, dat allen eendrachtig met hem in de beste ver standhouding zouden willen samenwer ken en dat op dezen gemeenschappelijken arbeid Gods zegen moge rusten tot heil van den zwaar beproefden landbouw en dus ook van ons Vaderland, waarin de landbouw zulk een belangrijke plaats in neemt. Nationaal Crisis-Comité. Het Nationaal Crisiscomité heeft van het Accountantskantoor H. J. Vooren, hetwelk belangloos de accountantscontrole uitoefent, de volgende verklaring ontvan gen: Blijkens de administratie van het N. C. C., die tot en met 30 November 1934 door ons gecontroleerd en accoord bevonden is, werd tot en met genoemden datum: Ontvangen aan gifi en in geld voor A. steun (incl. rente en bijzondere baten) f 2.435.666,35. Hiervan is uitgedeeld in geld en betaald voor verstrekte giften in spoedig verholpen door inwrijven met WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK natura f 1.620.739,87. Aan steun in den vorm van voorschotten stond per 28 Fe bruari uit f 9.007.50. Aan B. steun werd uitgedeeld in geld en in giften in natura f 2.022.173,73. De beschikbare betalingsmiddelen, de effecten, alsmede de bewijsstukken van en onderpanden voor uitstaande gelden zijn door ons opgenomen en in overeenstem ming bevonden met de administratieve veran two or ding. Belangrijke uitgaven. Dezer dagen verschijnt bij de firma J. H. Kok te Kampen een afzonderlijke uit gave van de referaten van Prof. Dr J. Ridderbos: „De Overheid en de Wet Gods" en van den heer G. Smeenk: „De Econo mische toestand van Nederland", welke referaten reeds eerder in het tijdschrift „Antirevolutionaire Staatkunde" (vierde kwartaal 1934) zijn gepubliceerd. Deze afzonderlijke uitgave, waardoor tegemoet wordt gekomen aan den wensch van vele belangstellenden, geschiedt voor gezamenlijke rekening van de Dr Abr. Kuyperstichting en bet Centraal Comité van A. R. Kiesvereenigingen. De prijs (resp. 10 cent voor het refe raat Ridderbos en 15 cent voor het refe raat Smeenk) is zóó laag gesteld, dat deze uitgave binnen ieders bereik is. Men verzuime daarom niet een exemplaar van deze referaten aan te schaffen. Ze geven in dezen tijd vein geestelijke en materieele verwarring een onmisbaren en betrouw baren leidraad. Het luchtpostvervoer. De K. v. K. voor Rotterdam heeft aan den directeur-generaal der P.T.T. een brief gezonden, waarin zij o.a. opmerkt, dat de omstandigheid, dat volgens de thans geldende regeling de post alleen per vliegtuig wordt verzonden, wanneer de afzender daartoe uitdrukkelijk opdracht heeft gegeven en een speciaal recht be taalt, in sommige gevallen een vertraging van de verzending ten gevolge kan heb ben. Dit geval doet> zich voor, wanneer er ten tijde, dat de post ter verzending wordt aangeboden, geen geschikte lucht postverbinding is en de post dientenge volge, wanneer zij op de gewone wijize zou zijn verzonden, eerder baar bestemming zou hebben bereikt. Het is alleszins redelijk, dat de post administratie zich in die omstandigheden niet gedraagt naar de op het poststuk aangegeven aanwijzing betreffende de wijze van verzending, maar naar de be doeling, waarmede die aanwijzing is ge geven. Naar de meening van de Kamer dient het streven erop gericht te zijn, de post verzending zoodanig in te richten, dat deze het meest efficient is. Handelsoverleg met België. De economische onderhandelingen, welke de volgende week te Brussel tus schen België en Nederland zullen begin nen, zullen, naar de Telegr. meldt, spe ciaal betrekking hebben op het vraagstuk van den koleninvoer en op de contingen- teering van den import van landbouw producten. Getracht zal worden tot een accoord te ko-men, waarbij in zekeren omvang de Ne- derlandscbe invoer in België kan worden vergroot, in ruil voor een grooteren uit voer van Belgische industrieproducten naar Nederland. Luchthavens in den mist. In verband met den mist in het Westen des land was er gisteren op bet vliegveld Twenthe een groote drukte. Diverse toe stellen waren gedwongen op de Twent- sche luchthaven te dalen. Het Duitsche toestel, dat van Londen kwam, kon op Schiphol niet landen en vloog door naar Twenthe. Nadat passa^- giers en goederen waren uitgeladen, ver volgde de Junker zijn reis naar Berlijn. Het uit Berlijn komende Duitsche vlieg tuig voor Amsterdam en Londen moest echter op Twenthe blijven. Evenzoo ging het met de „Uil", van de K. L. M., welk toestel uit Kopenhagen kwam, de „Zilvermeeuw" van dezelfde maatschappij, welke op weg was van Ber lijn naar Amsterdam, en een groot ver keersvliegtuig van d,e Zweedsche maat schappij, dat van Malmö kwam. Laatstgenoemde vier toestellen zijn alle op Twenthe gebleven. Zij zullen eerst he den de reis kunnen voortzetten. De pas sagiers, die op reis waren naar verschil lende steden in West-Europa, zijn per D- Binnenland. Handelsbesprekingen tusschen Nederland en België. Buitenland. Demonstratie van trouw aan Hitier. Sneeuwstormen en aardbevingen. Vrijgezellenbelasting in België? trein verder gegaan. Ook de post is per trein naar Amsterdam vervoerd. Op het vliegveld verwachtte men des middags eveneens de „Leeuwerik" met de leden van de commissie van onderzoek naar de „Uiver"-ramp. Hoewel het vlieg veld Twenthe tot het invallen van de duis ternis vrij van mist was, is zooals he kend de „Leeuwerik" echter niet daar gedaald, maar naar Parijs terug gekeerd. Jaarback Ned. Bond van J. V. op G. G. Een eigenschap van jaarboekjes is, dat ze te laat verschijnen. Dit jaarboek maakt op dezen regel een uitzondering. Het ver scheen prompt op tijd. Voorin bevindt zich een mooie, welgelijkende foto van wijlen Ds Vonkehberg, oprichter en jaren lang voorzitter van den Bond. Een groot deel van het jaarboek is in- beslag gënomen door een naamlijst van de aangesloten vereenigingen, ringen enz. Uit het algemeen overzicht blijkt, dat het aantal aangesloten vereenigingen in 1934 bedroeg 1092 met in totaal 24.274 leden. Het aantal vereenigingen vermeer derde met 14, dat der leden met 95. In Zeeland waren 63 vereenigingen met 1174 leden. Verder bevat dit zeer goed uitgevoerde jaarboek het verslag van de op 9 Mei gehouden huishoudelijke bondsvergadering en verdere bijzonderheden voor 't ver- eenigingsleven van belang. Nieuwjaarsreceptie ten Hove. H. M. de Koningin heeft Donderdag des namiddags 5.45 uur ten Paleize Huis ten Bosch te 's Gravenhage de daarvoor volgens gebruik in aanmerking komende Nederlandsche regeeringsautoriteiten en om 6 uur de dames en heeren van de Hofhouding in de gelegenheid gesteld hun Nieuwjaarswenschen aan te bieden. Onze handel met Rusland. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zullen in de eerste helft van deze maand de hee ren E. D. van Walree, mr A. N. Mole naar en Rethmeyer voor het comité voor de Nederl.-Russische handelsbetrek kingen naar Moskou vertrekken ter be spreking van deze handelsbetrekkingen. Met de delegatie reist mee de heer Neste- rof, directeur van de te Rotterdam geves tigde Russische handelsonderneming Ex- portchleb. „HOOFDPIJNEN VERDWENEN" Toen zij het juiste middel vond Hier volgt weer een schrijven waaruit blijkt, dat voor allen, voor wie beweging en frissche lucht schaarsch zijn, Kru schen Salts onontbeerlijk is. „Ik wil U even schrijven om te zeggen hoe goed ik Kruschen Salts vind. Ik had ondraaglijke hoofdpijnen en voelde me dikwijls ellendig. Ik probeerde alle soor ten verschillende zouten, tabletten enz., maar niet één hielp me. Een vriendin zeide mij toen, dat voor haar niets boven Kruschen Salts ging. Toen heb ik het ook een paar maanden lang geregeld ingeno men, met het gevolg, dat Kruschen mij geheel van mijn kwaal bevrijd heeft. Ik zou nooit meer mijn flacon Kruschen willen missen, want door Kruschen Salts voelt men zich jeugdig, blijft men jeugdig en men ziet er jeugdig uit." Mevr. V. M. Wat doet U tegen hoofdpijnen? Neemt U maar een of ander middel, dat de pijn stilt en verbeeldt u zich dan, dat u ge nezen bent? Maar de oorzaak der hoofd pijnen bestaat meestal in een gedeelte lijke constipatie, een kwaal waaraan velen ongemerkt lijden, die een zittend leven hebben. Kruschen Salts dringt regelrecht door tot den wortel van het kwaad en neemt de oorzaak weg. De zouten in Kruschen neutraliseeren ophooping van schadelijke zuren in het lichaam en voorkomen, dat deze zich weer kunnen vormen. Ze mak ken een einde aan de lastige constipa tie, omdat ze de afvoerorganen zachtjes aansporen tot geregelde werking, zooals de Natuur dit bedoeld heeft. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. (Adv.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1