Afbraak, 4b- tf DONDERDAG 3 JANUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 70 f TBREIDING. Attentie. akveiling. AANBOD eroepskeuze. en Meisjes Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. van de Christe- ilvereeniging te ld, dat van de ijn uitgeloot de 67, 237, 247 en ndeelen alsmede 4 betaalbaar zijn RIKSE Co.'s )R te Goes. ECOT, Voorzitter. ZEE, Secretaris. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. ER van Eapelle net ontwerp van IdlnBi in uitvoe- ferkt, ter secre- e voor een ieder 1 Januari 1935 art 1935 en dat jór 10 Februari tegen het ont- ïgen bij den Ge er 1934. der voornoemd, RENS Jr. Goes, zal t.o.v. JANUARI, i. Schuttershof hterzijde), ten WESTDORP, ten huttershof, als: o. 50X50, 40X ïgs, div. maten, Schot-, Vloer-, len, 300 stuks Latten, Ten- w.o. met kozij- rende Garage- Buitendeuren acht granieten 30 en 100X200, Tegels alsmede Triplex, Goot- iiels, 20 Slijp- lv. Golfplaten, koopen Brand- f, voorts: ver- Werkbank met Ischappen, als: oevoeten, enz. :happen. ig van aange- oorts nog wor- veulendr., 1 ïlendr., compl. m. 5000 K.G. enz. enz. Ford A, plm. 40.000 ingericht voor i staat, proef- ito zijn vanaf igen op voor- vlot verkocht. ;e verkooping -AUPOT TEN UARI 1935, ;wee uur, op apelle, in het ;n zwaar Es- gen Kaphout, Staken, vele rtij Olmen-en geschikt voor en Straatweg uitsluitend 'RIJDAGS 'orden op- ivertentiën reis 4 0.7S all 'z imer 0.85 ran 7 u. nm. m. iddelburg. M. A. K. goed- HOLT KORT- KERS, cijfers Biggekerke. E M. BREEL, ruil: KOMENDE IR, r. PAGTER— irg. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. .Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Een stem uit de practijk. Wij leven nu weer in de periode van Nieuwjaarsredevoeringen. Voorzitters van Kamers van Koophan del, burgemeesters en andere autoriteiten geven hun meer of minder belangrijke beschouwingen over het afgeloopen jaar en hun verwachtingen voor de toekomst ten beste. Een der eersten was hierbij de voorzit ter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, de heer G. H. Crone, aan wiens rede wij het volgende ontleenen. Spr. verklaarde in te stemmen met de meening van onze regeering, zooals zij die In de jongste begrootingsstukken beeft geuit, dat zelfs indien de conjunc tuur-crisis, wat de wereld betreft, in het algemeen haar dieptepunt heeft bereikt, met name Nederland zich nog onvol doende de structureels wijzigingen en de eischen van reconstructie en versobering, die deze stellen, heeft gerealiseerd. Eenige verbetering en vooruitgang schijnt merkbaar. „Het schijnt, dat door een langzame natuurlijke verheffing uit den crisisnood, ten gevolge van krachten, die niet aan de voorschriften der verschillende nationale volkshuishoudingen zijn onderworpen, verbetering zal intreden. „De economische feiten, zooals die vooral door den Volkenbond worden be schreven en openbaar gemaakt, wijzen er op, dat de wereldcrisis, die in 1929 begon, in het algemeen gesproken in 1932 haar dieptepunt bereikte, al ligt dit punt in tal van landen later. De cijfers bevatten, in weerwil van herhaalde terugval, teekenen van een langzaam bescheiden be gin van herstel in den landbouw en de nijverheid der wereld als geheel." Het aantal werkloozen in de wereld is voorzoover dit uit de beschikbare cijfers valt op te maken, met ongeveer een mil- lioen of 5 °/o gedaald. De bedrijvigheid in de nijverheid van de verschillende landen bleef over bet al gemeen nog belangrijk beneden den stand gedurende de jaren 1927 en 1929, doCh tegenover 1932 was er in de meeste landen een bescheiden verbetering. Uit de verdere beschouwingen bleek wel, dat de verbetering al zéér bescheiden is, maar in een crisistijd als waarin we leven, moet ook een 'kleine vooruitgang reeds als een zaak van belang worden aangeduid. In Nederland, waar de crisis zich later deed gevoelen dan in verschillende andere landen, valt intusschen van vooruitgang nog weinig te bespeuren. De heer Crone behoort echter niet tot hen, die de schuld van den slechten toe stand op de schouders der regeering schuiven. 'Ondanks enkele bezwaren met name te gen de gevoerde landbouwpolitiek, bracht hij toch hulde aan onze regeering die bij voortduring bezield blijft met den sterken wil, Nederland door de moeilijkheden van dezen tijd heen te helpen. „Men kan haar den lof niet onthouden, dat zij, met beide beenen stevig op vasten grond staat. Voor zoover het de algemeene beginselen betreft geeft zij. den koers dui delijk aan. Onze Regeering weigert terecht te luisteren naar de roepstem van de velen die, door de benarde omstandigheden ge dreven, denkbeelden op bet stuk van al gemeen economisch en monetair beleid naar voren brengen, die wegens hun schijnbaren eenvoud en rijkdom aan be loften een zekere bekoring uitoefenen, hoewel zij inderdaad het 'land nadeel zou den berokkenen. Het strekt het huidige Kabinet 'tot eer, dat bet er niet voor terugdeinst, daar tegenover zoo noodig impopulaire maat regelen voor 'te stellen en uit te voeren, wanneer bet de vaste overtuiging heeft, dat het daarmee het blijvend belang van de Nederlandsohe volksgemeenschap .dient. Maar al te veel zijn er die er toe nei gen, het slechter worden van den econo- mischen toestand des lands aan de gevoer de politiek op dat gebied te wijten. Men klaagt veel en luid, omdat men wenscbt, dat de Regeering ongerief en verliezen door middel van steunmaatregelen zal voorkomen of goedmaken. DAarhij wordt vergeten, dat Nederland en zijn regeering geen zeggenschap heb ben over de krachten, die de wereldhuis- 'houding beheerschen. De overheid kan ten hoogste de allerergste gevolgen verzach ten. Veel klagers, die elkander dikwijls het klagen leerden en anderen napraten, zien voorbij, dat juist de beste maatregelen van economisch beleid 'hun invloed eerst op den langen duur uitoefenen." Tegenover het demagogisch optreden van diverse politieke agitatoren, die van de moeilijke omstandigheden misbruik maken om de Regeering verdacht te mak ken en hert belang van eigen partij of 'beweging te bevorderen, doen deze waar- deerende woorden van een man uit de practijk weldadig aan. De Fransch-ltaliaansche besprekingen. Op uitnoodiging van de Italiaansche regeering zal de Fransche minister van buitenlandsobe zaken, Laval, zich van avond te 20.30 uur naar Rome begeven, waar hij belangrijke besprekingen zal voeren, die beide landen inlferesseeren en betrekking zullen hebben op algemeene politieke kwesties, ter voltooiing van be sprekingen, die in den laatsten tijd langs diplomatieken weg zijn gevoerd. Aanplant van papavers met den dood gestraft. Als onderdeel van de campagne ter be strijding van den clandestienen opium- handel heeft de provinciale regeering van Foefcsjau '(China) een decreet uitgevaar digd, waarbij, hert planten van papavers met den dood strafbaar wordt gesteld. Deze drastische maatregel is door de autoriteiten noodig geacht, teneinde een einde tie maken aan het planten van papa vers, dat den laatsten tijd zulk een om vang heeft aangenomen, dat de rijstpro- ductie er ernstig onder lijdt. Steeds meer armlastigen in Engeland. Het Bri'tsche ministerie van volksge zondheid publiceert een statistiek, waaruit blijkt, dat per 1 October 1934 het aantal personen, dat armensteun ontving 1.299.233 bedroeg of 322 per tienduizend leden der bevolking. Per 1 October 1933 was dit aantal 1:5 pc't. lager, terwijl per 1 October 1913 het totaal aantal personen, dat armensteun ontving 611.448 bedroeg. Vrije broodverkoop in Rusland geen succes. De eerste dag van den vrijen brood verkoop te Moscou is niet zonder moei lijkheden verloopen. Direct na de opening der winkels vormden zich lange files van menschen. Uit een aantal plaatsen wordt gemeld, dat de voorraad brood niet toe reikend was. Er hadden daarop betoogin gen van de keepers plaats tegen den hoo- gen broodprijs. Sterke afdeelingen militie stonden gereed om grootere demonstraties in de 'kiem te smoren. D-treln ontspoord. Gisternacht is de D-trein LyonMar seille tusschen Vauris en Roches de Con- drieu ontspoord. De oorzaak moet gezocht worden in het verzakken van den spoordijk Twee 'bagage wagens, twee postwagens en een restau ratiewagen ontspoorden en sloegen om. Voor zoover bekend is werd slechts materieele sChade geleden. Korte Berichten. Wederom zijn hevige aardschokken gevoeld langs de geheele Stille Oceaan- kust der Ver. Staten en vooral te Los Angeles, Anaheim en Brawley in Cali- fornië, alsmede te Phoenix in Arizona. Vele gebouwen trilden op hun grond vesten, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet vöor. In de gemeente Chevreuse (Fr.) beeft een veertigtal werkloozen bet ge meentehuis bezet, daar het gemeentebe stuur weigerde, een gemeentelijke werk- looz-ensteunkas in te stellen. Bij de komst der gendarmerie werd de orde zonder incident hersteld. De „Matin" meldt uit Nancy, dat de Fransche generale staf ongeveer vier maanden geleden heeft besloten, ook te genover de „opening" van Montmêdy betonnen fortificaties te laten bouwen, die zich zullen uitstrekken over de streek tusschen Margut in de Ardennen en Ar- rancy in het Maas-departement. De bouw is reeds voor een bedrag van 18 millioen francs aanbesteed. Ingevolge een uitspraak der Parijn sche rechtbank is 't Verbond van Dienst weigeraars in Frankrijk voor ontbonden verklaard. Het laatste contingent Britsche troe pen voor het Saargebied is te Dover aan boord gegaan om zich via Calais naar het Saargebied te begeven. Onder het ma teriaal, dat het bij zich heeft, bevinden zich o.a. 8 pantserauto's. De Antwerpsche havendirectie brengt ter kennis van de werkgevers en de werknemers in het havenbedrijf, dat met ingang van 1 Jan. j.l. de loonen der havenarbeiders in verband met de daling van het indexcijfer met fr. 2 per dagtaak, met fr. 3 per nachttaak, en met fr. 3.50 per taak op Zon- en feestdagen zijn ver laagd. i In hert Saargebied zijn door commu nistische elementen weder verschillende daden van terreur gepleegd tegen leden van het Duitsche Front. 1 Volgens te Athene ontvangen be richten, neemt de revolutionnaire bewe ging in Albanië nog steeds toe. De toe stand in Tirana zou uitermate gespan nen zijn. Koning Zogoe schijnt bij een bomaanslag gewond te zijn. Ontginningswerken in den Wieringermeerpolder. In de gisterenmiddag gehouden ver gadering van de K. v. K. voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, deelde de voorzitter in zijn Nieuwjaarsrede een en ander mede over de ontginningswerken in den Wieringermeerpolder. Deze ontginningswerken naderen baar voltooiing. Van de 18000 H.A. is thans 11.500 H.A. in cultuur en 3500 H.A. nog met tijdelijk gewas ingezaaid. Circa 800 arbeiders hadden in het exploitatiebedrijf regelmatig werk, waarnaast eenzelfde aantal werkloozen uit Noord-Holland te werk gesteld werden. Door meerdere ontzilting was de oogst grooteT. Geoogst werd13.000.000 kg. zaad, 15.000.000 kg. stroo en 12.000.000 kg. hooi. Met den bouw van 100 woningen van bet derde dorp is begonnen; in de twee andere dorpen werd weinig gebouwd tot nadeel van den middenstand. Aan het ein de van bet jaar waren 115 boerderijen in den polder gereed of in aanbouw. Bij de uitgifte van boerderijen was veel animo te constateeren; 40 bedrijven van verschil lende grootte werden verpacht. De reis van Hr. Ms. K XVIII. Naar aanleiding van 'het feit, dat men, wat de radiocommunicatie met H. M. K XVIH betreft, eenigszins verwend begint te raken, onder meer hieruit blijkende, dat er eenige ongerustheid bestaan schijnt te hebben, toen onlangs de anders vrijwel dagelijksche berichten omtrent het mid dagbestek uithieven, wordt van zéér be voegde zijde medegedeeld, dat uitblijven dier berichten géén reden tot ongerustheid behoeft te geven. Naar mate H. iM. K. XVH3 vordert, moet men er zich op voorbereid houden, dat rechtstreeksche correspondentie kan blijken onmogelijk te zijn tijdens de vaar- perioden. Behalve dit, wordt uitblijven van berichten door deskundigen immer in de eerste plaats toegeschreven aan tech nische storingen, wanneer afstand of an derszins geen afdoende verklaring voor minder goede communicatie opleveren. De reis wordt dan ook benut om proe ven dienaangaande t® nemen, zooals zulks tijdens alle uitreizen van H. M. oorlogs schepen pleegt te geschieden. H. M. K XVIH zal volgens haar reis plan 5 Januari 1935 van Dakar naar Pernambuco vertrekken. Crisis-heffingen voor huisslachtingen. De Minister van Economische Zaken deelt, naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Ker sten, mede, dat het ernstig bezwaar ont moet alle buisslachtingen van crisishef fing vrij te stellen. De ten aanzien van de buisslachtin gen getroffen regeling maakt het mo gelijk, vrijstelling van beffing te verlee- nen in verband met het inkomen van dengene, die de huisslachting verricht. Voorts merkt de Minister op, dat tot nu toe bij den afzet van kalveren, die door de regeering te veel geacht worden, geen moeilijkheden werden ondervonden. Er is geen enkele reden te verwachten dat zulks wel zal plaats hebben. Goedkoope gesprekken met Ned.-IndiS. In herinnering wordt gebracht dat met ingang van 12 Jan. in het radiotelefoon- verkeer met Ned.-Indië de gelegenheid wordt opengesteld tot het voeren van fa- miliegesprekken op Zaterdagmiddagen te gen verlaagd tarief. De kosten per ge sprek van drie minuten bedragen f 21 voor de 1ste Indische zone (Java en Ma- doera) en f 24 voor de 2e Indische zone (Noord-Sumatra en Celebes) (Makasser). Voor elke minuut meer wordt f 7, resp. f 8 berekend. De gespreksduur mag ten hoogste zes minuten bedragen; behandeling van za kelijke aangelegenheden is in deze ge sprekken niet geoorloofd. Dringende ge sprekken zijh niet toegelaten. Deze familiegesprekken worden afge wikkeld na de volbetaalde gesprekken in volgorde van de ingekomen aanvragen. Indien een gesprek op den gewenschten Zaterdagmiddag door toedoen van den aanvrager of van den opgeroepene niet tot stand kan worden gebracht, kan het kosteloos 'op den eerstvolgenden Zater dagmiddag worden overgezet. Wordt overzetting gevraagd op een anderen spreekdag, dan wordt vol tarief berekend. Overigens gelden voor deze gesprekken de gewone bepalingen. Benoemingen bijl het reserve-personeel der landmacht. Bij Koninklijk besluit zijn, met ingang van 1 Januari 1935, benoemd, bij het re serve-personeel der landmacht bij het wapen der infanterie tot reserve le luitenantW. Koeman en C. E. L. Simonis, van het 14e reg. inf.; H. G. A. Castelein, van het 3e reg. inf.; M. Visser, van het 3e reg. inf.; P. Dreg- mans, van het 3e reg. inf.; L. C. 'Stout- jesdij'k, van het 15e reg. inf.; C. Broerse, van het 3e reg. inf.; H. Sohol, van het 6e reg. inf. Chr. Boeren- en Tulndersbond. Mr J. W. Goedbloed te Goes, die vanaJ de oprichting als secretaris-penningmees ter van den Ohr. Boeren- en Tuinders- bond heeft gefungeerd, is aLs zoodanig afgetreden. In „Ons Platteland", het orgaan van den Bond, wordt Mr Goedbloed dank ge bracht voor den omvangrijken arbeid, die hy gedurende bijna 17 jaren ten bate van deze organisatie heeft verricht. „Hij Ibeefrt het secretariaat van onzen Bond waargenomen op een wijze, welke onzen Bond naar buiten steeds een voor namen indruk heeft 'gegeven. Taal en stijl van alle uitgezonden stuk ken waren steeds onberispelijk. De moeilijkste technische kwestie's wist de heer Goedbloed steeds te formuleeren op een wijze, welke voor ieder duidelijk deed zijn wat er mede bedoeld werd. Slechts de buitengewone gave om alle kwestie's onmiddellijk te doorzien, te ont doen van alles wat niet tot de 'hoofdzaak behoort, kon hem in staat stellen in de veelsoortige en moeilijke vraagstukken zoo gemakkelijk den weg te vinden en anderen deze te laten zien. 'Gedurende zijn secretariaat is d'e Bond van niets gegroeid tot een Bond van 300 afdeelingen met een ledental dat wellicht de 13000 reeds overschreden is." De band van den G. B. T .B. aan Mr Goedbloed wordt niet geheel verbroken. In een paar belangrijke commissies zal de heer Goedbloed den 'Bond blijven ver tegenwoordigen. De C. B. T. B. heeft thans te 's-Gra- venhage een bureau gesticht; als direc teur 'daarvan treedt op Mr J. Rip te 's-Gravenhage. Het Handelsverdrag met Duitschland. De financieels medewerker van de „Maasbode" te Berlijn meldt,: Naar wij vernemen is bij de onderhan delingen over het handelsverdrag tusschen Nederland en Duitschland overeen geko men, dat voor Nederland voor den uit voer naar Duitschland ongeveer 75 pet. der contingenten van het jaar 1934 be schikbaar gesteld worden. Het percentage is echter niet uniform 75 pet., doch bij den Duitschen invoer worden die artike len geprefereerd, die Duitschland in het bijzondr noodig heeft, dus vooral belang rijke koloniale producten. Voor den invoer uit Duitschland naar Nederland zijn over het algemeen de con tingenten van het vorig jaar overeen ge komen, zoo o.m. voor textielgoederen, aar dewerk en andere artikelen. De Duitsche machine-invoer in Nederland is niet ge- oontingenteerd en is dus vrij. DE WERKWIJZE VAN DE TWEEDE KAMER. De Haagsohe correspondent van de „Zutphensche Crt." schrijft over dit on derwerp Of wij de werking van ons parlemen taire stelsel volmaakt achten Dat niet, maar men mag zeker niet voorbijzien, dat er reeds veel verbeterd is. Men denke aan een breedere samenwerking van partijen, die daartoe in vroeger tijd niet wilden of konden komenmen denke ook aan de werkwijze van de Tweede Kamer, welke reeds belangrijke verbeteringen heeft on dergaan. Dit geldt zoowel de voorberei ding van het openbare werk als de open bare beraadslagingen zelf. Daardoor wordt er veel werk verzet, veel werk ook, waar van de buitenwereld o zoo weinig bemerkt en waardoor men wel eens een verkeerd beeld van de werkzaamheden der Kamer krijgt. "Wat het publiek er van ziet, vooral als toeschouwer van een tribune, is soms niet verheffend. Er wordt vaak bij minder belangrijke onderwerpen of dito sprekers weinig 'geluisterd; onderling wordt er druk 'geconfereerd, men loopt in en uit, enz. Maar dit is slechts de uiter lijke kant der dingen. De boog kan nu een maal niet weken achtereen gespannen zijn en hier is het ook: wat men ziet en wat men niet ziet. Wat men niet ziet is het voort durende gecomfereer in commissiekamers, waar het moeilijke werk, dat op de knappe koppen neerkomt, wordt gedaan, waar de rapporteurs vergaderen en waar de Ka merleden voeling houden met vertegen woordigers van maatschappelijke krin gen, die hen 'komen voorlichten dan wel hun belangen komen bepleiten. De voor zitter beeft dan ook een goed weTk gedaan door in zijn sluitingswoord, dat gewoon lijk slechts een pliChtspleging is, iets te zeggen over het werk der Kamer. Hij wees op de weken van inspannenden arbeid, welke de Kamer achter zich had. Daarna Binnenland. Zeppelinverbinding met Ned. Indië. Goedkoope gesprekken met Indië op Za terdagmiddag. De crisisheffingen voor huisslachtingen. Buitenland. De vrije broodverkoop in Rusland. Steeds meer armlastigen in Engeland. Fransch-ltaliaansche besprekingen. op de periode, waarin de Kamer geen openbare vergaderingen houdt. Van „va- cantie" sprak mr. Ruys de Beerenbrouck niet. Integendeel, hij' zei, dat de commis sievergaderingen regelmatig voortgang 'hebben, dat de voorbereiding voot het werk, dat de Kamer in Februari wacht, niet wordt onderbroken. Precies. Onbe voegden mogen smalen op de lange vacan- ties der Kamer als de Kamer wèl bij een is smalen zij ook over de „beroeps politici", het „praatcollege" en wat niet al voor wie zijn taak ernstig opvat is er van vacantie geen sprake. De voorbereiding van 'belangrijke wets ontwerpen is zéker niet minder belang rijk dan de openbare discussie, welke het sluitstuk vormt van vaak omvangrijk schriftelijk en soms ook mondeling over leg met de ministers. Wie zich de moeite neemt de stukken te lezen van commissies van voorbereiding over gewichtige onderwerpen (of onze extremistische anti- parlementariërs dat ooit doen lijkt twij felachtig, evenals de vraag of de meeaten hunner er veel van zouden begrijpen) kan niet anders dan met groot respect over dergelijken arbeid spreken; 'die voorberei ding is dikwijls zóó uitnemend, dat bij de openbare behandeling niemand meer het woord vraagt. Het gaat er dan als een hamerstuk door, maar welk een studie, welk een arbeid in studeer- en commissie kamers steekt daarachter I En tochwordt er nog te veel ge praat. Het is reeds veel beter dan vroeger, maar we zijn er nog niet. Met rantsoenee ring van den spreektijd is reeds heel wat bereiktniet voldoende. Wat toch is de quaestie? Sinds het aan tal partijen in de Kamer toenam het zijn er thans 14 heeft men meer en meer toevlucht gezocht in rantsoeneering. Een enkel maal, met name bij' bet jaar- lijlksche politieke tournooi wordt de spreektijd na onderling overleg per fractie gerantsoeneerd. Men weet dan precies hoe lang een débat maximaal kan duren. Als regel wordt echter per spreker ge rantsoeneerd. D.w.z. dat een lid 10 minu ten, een kwartier, oen half uur, drie kwar tier of een uur mag spreken. Deze rege ling voldoet nu dikwijls niet. Zij zou kun nen voldoen als iedere fractie slechts één spreker bij een gewichtig onderwerp liet optreden. Dan wist men precies waaraan men toe was. Maar zoo is het niet. Frac ties van meer dan 1 lid krijgen zoodoende de gelegenheid om veel meer spreektijd voor zich op te eischen. Dit is geen theo rie. Indien men bij de begroeting van defensie een uur mag spreken, is het over alles heen, dat de S.D.A.P, vijf sprekers in het veld zendt. En dit is nu maar één voorbeeld, dat met verschillende andere ware te vermeerderen. Do S.D.A.P. moge niet de eenige zon daar zijn ook in de Katholieke fractie bezwijkt men vaak voor de verleiding en andere groepen gaan evenmin geheel vrij uit zij maakt bet wel erg bont. En daarom heeft de voorzitter in zijn slui tingstoespraak o.i. terecht op dit euvel ge wezen. Mr Ruys de Beerenbrouck richtte zich tegen een „teveel aan redevoeringen" en wees daarbij op discussies uit de af geloopen wéken. Hij1 deed een beroep op de leden om in de Kerstvacantie te den ken over een regeling, die zonder de dege lijkheid van bet parlementaire werk te schaden, 'den omvang der beraadslagingen zou beperken. De manier, waarop de voorzitter het zei, viel in goede aarde; de guitige toon waarop het gezegd werd, verzachtte voor degenen, wien de schoen paste, den in houd. Even later 'kwamen van alle kan ten de leden naar het bureau gestormd om den president de hand te drukken, een moment, dat opnieuw bewees, hoe verschil van inzicht 'een goede en zelfs uitsteken de verstandhouding allerminst uitsluit. Mogen sommigen in .vrije oogenhlik- 'ken de hand in eigen boezem steken. Want waarlijk, met alle waardeering voor veel in het parlementaire werk, dat over 'het algemeen goed en waar noodig snel ver richt wordt, die eindelooze reeksen speeches, vaak in vermoeide en goeddeels verloopen vergaderingen voorgelezen zijn een kwaad, dat 'hoe eer hoe liever zoo mogelijk goedschiks, anders door de meer derheid op rechtvaardige wijze opgelegd dient te verdwijnen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1