Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtszaken Land- en Tuinbouw Telegrammen. 'a Gravenpolder. Gisteren ■werden serie- wedstrijden gespeeld tusschen de Chr. voetbalvereen. D.O.S. te 's H. Abtskerke, S.D.O. te Goes, Unitas te Kloetinge en Rohda te 's Gravenpolder. Uitslagen wa ren als volgt: UnitasS.D.O.: ruststand 12, eind stand 23, RobdaD.O.S. rustst. 00, eindst. 4i; D.O.S.Unitas rustst. 11, eindst. 15, S.D.O.—Rohda rustst. i—0, eindst. 40. De prijzen waren een beker, lauwertak, voetballer op standaard en medaille, wel ke resp. werden gewonnen door S.D.O., Robda, Unitas en D.O.S. EEN WARM SLOT VAN 1934. December een recordmaand. Een medewerker van 't „Hdbl." schrijft: Frisch groene weiden met grazende koeien op Oudejaarsdag is wel iets om in de kronieken te vermelden en om in te griffen in het geheugen van hen, die bestemd zijn eens de „oudste bewoners" te worden en zich zoo iets niet meer te herinneren. Dat Oudejaarsdag in 1934 dit kon ver- toonen is het gevolg van het abnormaal zachte weer van de laatste maanden, dat wel een toppunt bereikt heeft in Decem ber. Wanneer we de abnormaliteit van deze maand willen nagaan, moeten we de laag ste waarnemingsreeka in ons land daar in betrekken en dat is die van Utrecht- De Bilt, in 1849 begonnen, dus 80 jaren lang. De gemiddelde temperatuur van De Bilt in December 1934 is natuurlijk nog niet precies berekend, doch uit de diar grammen der dagelyksche weerkaartjes kan toch reeds worden opgemaakt, dat dit gemiddelde hooger is dan in eenige Decembermaand in de voorafgaande 85 jaar is voorgekomen. Het bedraagt 7.4 gr. C., dat is 4.5 gr. boven normaal. Tot nu toe gold Dec. 1852 met een ge middelde van 7.3 gr. als de warmste. Dit was tevens de maand met de grootste po sitieve afwijking van het normale. Dus geen enkele maand (ook niet in andere jaargetijden) van geen enkel jaar was zoo veel te warm geweest. Ook in dit op zicht is December 1934, dat nog 0.1 gr. meer afwijkt, een unicum in de serie. Dat dergelijke warme wintermaanden geheel buiten de schreef vallen en dus direct ook veel warmer zijn dan andere zachte Decembers, blijkt wel uit dit staat je van de vijf warmste uit de serie: Dec. 1934 1852 1868 1898 1918 7.4 7.3 6.8 6.2 6.2 Reeds Dec. 1898 en 1918, die toch ook heel zacht waren, blijven meer dan 1 gr. G. beneden de twee allerwarmste. Doordat er op Zwanenburg (Halfweg) gedurende meer dan een eeuw (1743 I860) nauwkeurige temperatuurwaarne- mingen zijn verricht, kunnen we nog ver der in de geschiedenis terug gaan en dan vinden we, dat aldaar alleen Dec. 1806 en Dec. i748 een hoogere temperatuur hadden dan Dec. 1852. In 1806 was Dec. 0.2 gr. G. warmer, in 1748 o.l gr. C. Dus met deze wintermaanden uit lang ver vlogen jaren is die van 1934 vergelijkbaar. Hoe totaal onwintersch deze maand ia geweest, komt vooral tot uiting in de hooge minimumtemperaturen Hieromtrent beschikken wij over gege vens van De Bilt in de laatste 30 jaren. Dec. 1910 had daarbij het hoogste gemid delde minimum n.l. 3.5 gr. G.; thans be droeg het 5.3 gr. C., dat is 4.9 gr. boven normaal en bijna zoo hoog als normaal is voor het gemiddelde maximum (5.6). Of, om het ongewone ervan nog duide lijker te accentueeren: dit gemiddel- deminimumvan December 1934 ligt tusschen 't normale voor April en dat voor Meil Zoo is het geen wonder, dat de planten buiten blij ven doorbloeien. Wat de vorst betreft: het is gebleven bij een schuchtere poging op den eersten Kerstdag. Het werd zelfs te De Bilt niet kouder dan 2,2 gr. C. (is 28 gr. F.) twee vorstdagen in December (25 en 26 Dec.) is wel het geringste aantal, dat in de 30-jarige serie is voorgekomen (ook in 1910 en 1911). Intusschen is door deze maand als sluitsteen, het reeds warme jaar 1934 voor De Bilt op de derde plaats van boven af komen te staan. Aan de spits staat 1868 met 11.6 gr. G., dan komt 1872 met 11.4 en nu 1934 met 11.3. Het normale is 10.1 Dit hooge gemiddelde is dit jaar bereikt zonder overdreven warmte in den zomer: in Meiöept. was het gemiddelde 17.3, tegen 19.2 in het zomerseizoen van 1868 (normaal 16.6). Merkwaardig is, dat in 1934 de temperatuur, gemiddeld over ge heel Nederland in geen enkele maand onder normaal is geweest. En hoe gaat het nu verder met dezen winter in het nieuwe jaar? Een vraag, die telkens gesteld wordt, al weet men, dat er eigenlijk geen antwoord op te krij gen is. Om dit laatste aan te toonen, be hoeven we slechts mede te deölen, hoe verschillend het weer is geweest na drie andere warme Decembermaanden: 1852, 1868 en 1898. Daaromtrent kan ons het boek van Easton „Les bivers dans l'Euro- pe occidentale" inlichten. Winter 1852l-i1853: Tot 11 Febr. zacht herfstweer. Den 12den Febr. begon het nog sterk te vriezen, zoodat men 18 Febr. reeds van Winschoten naar Groningen kon rijden. Met 1 April werd het eerst goed dooi. In Februari en Maart te voet over het ijs van het IJ van Tolhuis Amsterdam. Winter 1862 869: Deo. jlJSQ warm en regenacnUg. Jan. warm tot den lOden, toen wind 0. en vorst tot den 27stenenz. Winter 1898—'1899: In Nederland de zachtste winter van de geheele serie van 65 jaren. We kunnen dus kalm afwachten welk van die drie typen dit jaar voor ons is weggelegd. Het zal eohter wel weer een vierde type worden I Geref. Kerken. Bedankt voor Rotterdam (miss. Die naar des Woords onder d' mden), E. I. F. Nawijin te Apeldoorn, v >or Hazers- woude, R. Bakker te St. Pancraa. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Barendrecht, J. Tammin- ga te Harderwijk. Borsselen. Bij de Geref. Gemeente zijn herbenoemd tot ouderling dhr P. Slabbe- koorn en tot diaken dhr A. van Overbeeke en J. Paardekooper. (Bel. bericht.). Ned. Kerk te Berlijn. Naar aanleiding van 't houden van eeni ge godsdienstoefeningen te Berlijn onder leiding van Ned. predikanten is den laatsten tijd een correspondentie gevoerd tusschen de Ned. kolonie aldaar en de algem. Synode der Ned. Herv. Kerk, over het stichten van een Ned. gemeente en het verkrijgen van een eigen predikant. Kort voor Kerstmis ontving de Synode het verzoek, een afgevaardigde naar Ber lijn te zenden. De secretaris der Synode, Ds D. den Breems, is als zoodanig ge gaan en heeft den geheelen eersten Kerst dag een godsdienstoefening geleid in de kerk der Broedergemeente, die daartoe was afgestaan. Na bespreking hebben de plannen tot gemeentestichting en het beroepen van een eigen predikant vasteren vorm aange nomen. Men heeft het oog op een gebouw dat te koop is en 50 kamers alsmede eeni ge zalen bevat, waarvan een de kerkzaal kan worden. De andere ruimten kunnen warden gebruikt voor de Ned. kolonie. Dhr P. Wisse te Den Haag, vroeger te Middelburg, thans adjunct-accountant bij den Rijksaccountantdienst, slaagde voor het examen voor accountant bij dien dienst. Ontstellende onkunde. Ds J. J. Buskes heeft er in een vergade ring van de Unie van Chr. Onderwijzers op gewezen, dat de vervreemding van den Bijbel in zekere kringen 'Ontstellend groot is. In een klas met 35 kinderen werd ge vraagd, wie Jezus was. Een meisje wist een antwoord: een domineeen wie was Adam? werd toen daarna gevraagd. Hierop wisten alle jongens een antwoord: een voetballer Karl Barth naar Neder land? De heeren prof. dr A. M. Brou wer, dr G. W. Oberman, dr M. G. Slote- maker de Bruïne, G. Lans, J. A. Dank baar, prof. dr A. Noordtzy, prof. dr F. M. Th. Böhl, dr J. G. S. Locher en dr R. B. Evenhuis hebben zich in een comité ver- eenigd om prof. dr K. Barth naar Ne derland te halen. Wij hebben ons afgevraagd, zoo schrij ven zij, of het niet op den weg der Ned. Christenheid ligt, in deze omstandigheden (het ontslag van prof. B. als hoogleeraar te Bonn wegens zijn weigering om den eed aan Hitier af te leggen Red.) een dringend beroep op prof. Barth te doen, in de eerstvolgende jaren zijn werk kring in ons land te zoeken. De theol. faculteit der Utrechtsche studenten heeft een adres gericht aan de synode der Ned. Herv. Kerk om stappen te overwegen die ertoe kunnen leiden, prof. Barth aan de Utrechtsche universiteit te verbinden. Getracht zal worden een stichting te vormen die aan Prof. Barth een werk kring Zou kunnen aanbieden. Dorstige dieven. Zaterdag avond hebben dieven een inbraak ge pleegd in het café van den heer v. Tienen, te Rijkevoort, bij Oss. Door het verbreken van een kelder raam, hebben de misdadigers zich toe gang tot den wijnkelder weten te ver schaffen. Eerst den volgenden morgen werd de diefstal ontdekt en toen de politie een onderzoek instelde, bleek, dat de die ven in den kelder erg hadden huisgehou- en. Alles wat drink- en eetbaar was, bleek spoorloos verdwenen. Ongeveer 20 liter jenever en een groo- te hoeveelheid dranken, alsmede eenige blikken conserven en een partijtje gesmol ten vet werden vermist. Treinenloop in de war. Zondagavond is de treinenloop tusschen Amsterdam en Rotterdam vrij ernstig in de war geweest. Na 10 uur kwamen de treinen aan het D.P.-station te Rotter dam met een vertraging van een half uur tot 40 minuten binnen. Een breuk van 40 o.M. in de rails was oorzaak van deze vertraging. De breuk in de rails is voorgekomen in het baanvak tusschen Leiden en Noordwijkerhout, dicht bij Warmond. De late avondtreinen ondervonden veel stag natie. Het mag een geluk heeten, dat de breuk in de rails tijdig werd ontdekt, zoodat onmiddellijk maatregelen konden worden genomen. Het auto-drama van Munsterscheveld. Op het Esser- veld nabij Groningen is Maandagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de 23-jarige mej. Willy Voslamber, die evenals haar verloofde de heer Buter het leven liet bij het tragische auto-onge luk te Munsterscheveld. Aan de geopende groeve, waar zich zeer talrijke belangstellenden omheen had den geschaard, voerde dr L. v. d, Zanden, gereformeerd predikant te Groningen, het woord. Dien middag om twaalf uur is in de Geref. Kerk te Emmer Compascuum een plechtige herdenkingsdienst gehouden voor de slachtoffers van het auto-onge luk te Munsterscheveld. De lijken van de vier kinderen der familie Buter en het stoffelijk overschot van mejuffr Meijer waren in de consistoriekamer opgebaard De dienst stcmd onder leiding van ds J.'*„ Binnema, geref. predikant te Em- men. De plechtigheid werd bijgewoond door tal van afgevaardigden van vereenigingen en namens het gemeentebestuur door den waarnemenden burgemeester. Na afloop van den kerkdienst bestond gelegenheid te defileeren voor de in de consistoriekamer opgebaarde lijken. Ge durende meer dan een uur hebben vele honderden, vier aan vier een laatste groet gebracht aan de slachtoffers van het noodlottig ongeval. Leden van de jongelingsvereenigingen van Emmer Compascuum en Emmer Erf- scheidenveen hebben daarna onder dood- sche stilte van de duizenden belangstel lenden de lijken naar de Algemeene Be graafplaats gedragen. Bij de begraafplaats heeft de waar nemende burgemeester, de heer J. Wiers- ma, namens het gemeentebestuur de slachtoffers herdacht. Vervolgens spraken afgevaardigden van gereformeerde Jon- gelings- en Meisjesvereenigingen, van welke de thans overledenen lid waren. Ds Binnema dankte namens de familie voor de bewezen belangstelling. 'Kruithuisje uit elkaar geslagen. Maandagavond heeft op het terrein der artillerie-inrichtingen aan de Hembrug een ernstige ontploffing plaats gehad. Een der kruithuisjes op het z.g. alge meen verdedigingspark langs den Provin cialen weg is uit elkaar gesprongen. Het dak vloog in de lucht en de muren werden geheel uit hun verband gerukt. De knal was zeer hevig en in verren omtrek hoorbaar. Doordat geen personeel in de nabijheid was, hadden geen ongelukken plaats en blijft de schade tot het materieele beperkt. Aan kwaadwilligheid of verzuim valt niet te denken. Hoogstwaarschijnlijk betreft het hier een geval van zelfontbranding. Margarine onder hout v e r s t ia p t. Dezer dagen deed de motor brigade van het Heerlensche politiecorps een goede vangst. Zij had dienst langs de grens en vatte post aan den grooten weg by de Locht te Heerlen. Onder de aldaar passeerende personen- en vrachtauto's tufte ook een tractor met aanhangwagen, volgeladen met hout, voorby. Deze wagen trok de aandacht van de waakzame politiemannen. Er moest gestopt worden en de wagen werd onder zocht. Het bleek, dat men margarine ver voerde. Niet minder dan 2800 K.G. werd, zeer zorgvuldig onder het hout verborgen, aangetroffen. Deze margarine, afkomstig uit België, werd via Duitschland ons land binnengevoerd. De tractor met aanhangwagen, toebe- hoorende aan een zekeren D'. te Heerlen, werd in beslag genomen. Daarna werd een huiszoeking verricht by genoemden D. Het onderzoek was niet vergeefsch, want hier werden ruim 600 K.G. marga rine in beslag! genomen, alsmede drie auto's, die by deze smokkelaffaire betrok ken waren geweest. S' biet party in een bank. Drie bandieten hebben Maandag morgen een brutalen overval gedaan op een filiaal van een van de grootste banken in Boedapest. De drie mannen, die in een auto voorreden, drongen het kassierskan toor binnen en losten een aantal schoten op de bankbedienden. De kassier werd op slag gedood. De overige bedienden be antwoordden het vuur, zoodat een for- meele schietparty in het kantoor ont stond. Een der bandieten werd daarby eveneens gedood, terwyl de beide anderen er in slaagden zonder evenwel geld te kunnen meenemen, te ontvluchten. Ziekenauto ry'dt tegen een boom. Maandagmorgen is een ziekenauto uit Haarlem, waarin een pa tiënt werd vervoerd van Santpoort naar Venray en waarin ook aanwezig waren twee chauffeurs en een pleegzuster, te Arnhem door het springen van een band tegen een boom gereden, waarby de auto aan den zykant ingedeukt en de patiënt gewand werd. De patiënt is met een zie kenauto van het Arnhemsche gemeente ziekenhuis daarheen overgebracht, doch onderweg aan de gevolgen van de wonden overleden. De andere inzittenden bekwamen geen letsel. Inbraak in pastorie te Voorschoten. Zondagavond is, tij dens afwezigheid van de familie, ingebro ken in de Geref. pastorie te Voorschoten. Toen de familie van de avondgodsdienst oefening thuis kwam, vond men alle ka mers doorzocht en overhoop gehaald. Bly'kbaar had men niet gevonden wat men zocht en toen maar den suiker pot van het theeservies, eieren en ver dere eetwaren over de tafel of den grond gegooid en met melk gemorst. Ook op de bovenkamers had men een bezoek ge bracht en daar werden een pistool, siga ren en eenig geld vermist. Het geld had ds J. G. Houtzagers onder zijn berusting van verschillende vereenigingen. Voor werpen van waarde, goud of zilver had men bly'kbaar niet noodig, want hiervan werd bij het eerste onderzoek niets ver mist, (Telegr.) Gewonde Overreden. Op den Amsterdamsche straatweg te Utrecht is een 16-jarig meisje door een auto over reden. Terwyi men in afwachting van de auto van den Geneeskundigen Dienst het meisje op straat had neergelegd, nader de van de tegenovergestelde richting een tweede luxe wagen, die ondanks de waar schuwingen van het publiek, bleef door- ryden en voor men de gelegenheid had het meisje weg te dragen, voor de tweede maal het slachtoffer overreed. Zonder zich om haar te bekommeren, is de be stuurder doorgereden. Per ziekenauto is het meisje in zeer ernstigen toestand naar de Ryksklinieken vervoerd. De politie stelt alle pogingen in het werk den bestuurder van de tweede auto op te sporen. Leeuwentemmer door leeuw doodeiyk gew o'n d. Ty- dens een circusvoorstelling te Helsingfors is Zaterdagavond een Estlandsche leeu wentemmer door een leeuw aangevallen. De man moest languit op den grond gaan liggen en de leeuw zou zyh poot om den nek van den temmer slaan. Het nummer was reeds verscheidene malen uitgevoerd, doch ditmaal greep de leeuw plotseling den temmer by het hoofd en sleepte hem naar een hoek van het circus, waar hy zyn slachtoffer pas los liet, toen een aanwezige politieman eenige schoten loste en de temmer overeind kwam. Hy bleek ernstig gewond te zyh en werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hy aan de gevolgen is overleden. Autobus tegen een boom gebotst. Zes inzittenden gewond. Opnieuw is gisteravond op den weg ArnhemAmersfoort onder Renswoude een zeer ernstig ongeluk ge beurd. Een uit Duitschland kamende autobus is daar tegen een boom gereden, waardoor de wagen vrijwel geheel werd vernield. Van de zeven inzittenden werd een zestal ernstig gewond opgenomen en naar ziekenhuizen in Amersfoort ver voerd. Ook de chauffeur was by de ge wonden. De bus is in beslag genomen. Volgens getuigen moet de bus op bet ooigenblik van de botsing zeer hard ge reden hebben. De aanblik van het eerste oogenblik was verschrikkelyk en deed het ergste vermoeden. Tusschen de brokstukken van de bus, die aan een zyde volkomen ver nield en opengescheurd was, bevonden zich de bebloede lichamen van de inzit tenden, die oogenschyniyk vrywel allen zeer ernstige verwondingen hadden opge- loopen. Van verschillende zyden kwamen dok toren naar de plaats des onheils ge-ld. De gewonden zyn: de beide gebroeders Van Veen; daarvan is de 33-jarige P. v. Veen uit Amsterdam zoo ernstig gewond, dat zyn familie moest worden gewaar schuwd. Zyn broer G.v. Veen kon echter laten weer naar zyn familie te Haarlem terugkeeren. Voorts de chauffeur K. Rie pen, uit Amsterdam. Dan de heeren Doni, uit Amsterdam, en Kopi uit Haarlem en mej. Sternmel uit Amsterdam, die waarschynlyk spoe dig het ziekenhuis zal kunnen verlaten. De chauffeur, die al een vermoeienden rit van Diisseldorf af achter den rug had, heeft in den mistigen avond op deze ge- vaarlyke plaats harder gereden dan ver standig was. Doodslag te Middelburg. In hooger beroep heeft voor het Haag- sche Gerechtshof terecht gestaan de 52- jarige caféhouder G. J. M. te Middelburg, thans gedetineerd, die door de Middel- burgsche Rechtbank ter zake van dood slag is veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf. Uit bet verboor, dat de president mr Lodder den verdachte afnam, bleek, dat deze gedurende een jaar het slachtoffer mejuffrouw G. K. als huishoudster in dienst had, aan welke betrekking 'n ein de kwam door oneenigheid. De zoons van verdachte betichtten de huishoudster van oneerlykheid. Op Zaterdag 26 Mei 1.1. had wederom een woordenwisseling plaats gehad, naar aanleiding waarvan de huishoudster zeide, dat zy nu voor goed wegging. Toen zy inderdaad den volgenden dag des namiddags niet in dienst trad wond verdachte zich daarover op en begon hy groote hoeveelheden bier te drinken. Na in den namiddag vruchte loos gepoogd te hebben ooaitact met het slachtoffer te krygen ging hy dien avond tegen zeven uur wederom naar haar wo ning aan de Vlissingsche straat na voor af een dolkmes, dat aan een zyner kost gangers toebehoorde en in diens kamer op een tafel lag, by zich te hebben gestoken. Hy vond de vrouw juist bezig aan het schrijven van een brief, waarin zy mede deelde niet meer terug te zullen komen. Daarop zou verdachte haar een schuld bekentenis hebben teruggevraagd van een bedrag dat hy haar reeds zou hebben ge restitueerd. Toen hem deze niet werd gegeven ontstak hij in woede en buiten zich zelf zijnde, bracht hy de vrouw met het dolkmes een aantal steken toe waar na hy het huis verliet. Na getuigenverhoor nam de advocaat- generaal mr Vermeulen, requisitoir. Spr. zeide niet te kunnen begrijpen, waarom verdachte geappelleerd had. De Off. van Justitie, die een veroordeeling ter zake van moord had gerequireerd, was mede in hooger beroep gekomen, omdat een r'. - <5 jaar niet in verhouding was tOi gepleegde misdrijf. Zoowel uit het getuigenverhoor als uit de verklaringen van M. zelf is naar spr. meemoe men v* staan, dat deze heeft gehandeld a beraad en rijp overleg, zoodat hier niet van doodslag maar wel van moord moet worden gesproken. Ten slotte vroeg de advocaat-generaal wegens moord veroordeeling van den verdachte tot 8 jaar gevangenisstraf. Mr Nijst betoogde dat z.i. hier zware mishandeling met doodelijken afloop moet worden ten laste gelegd. Het Hof zal 13 Januari a.s. arrest wij zen. Beleediging van Minister Coljjn. Vrijdag heeft voor het gerechts hof te 's Hertogenbosoh terecht gestaan da algemeene leider van het Nederand- sche volksfascisme „Zwart Front" teOis- terwijk, 'die door de Rredasche recht bank was veroordeeld tot f100 boete of 40 d. h., wegens opzettelijke beleediging van minister Goljjn, in een In het open baar verspreid pamflet. Verd. gaf te kennen, dat hij alleen het systeem had aangevallen en geen belee diging van den persoon Colijn bedoeld heeft. De advocaat-generaal verklaarde in 't pamflet een ondermijning van het gezag te zien. Een boete van f100 vond hij een te geringe straf. Hij requireerde 2 maanden gev. straf. Arrest 7 Januari. De kleinste tarweoogst sedert 1925. Het Bureau voor Landbouwzaken te Washington deelt in een rapport mede, dat de tarweoogst in 1934 de kleinste was sinds 1925. Het bureau raamt den oogst in de geheele wereld, uitgezonderd Rus land en China, op 3420 mill, bushels (v. j. 3722 mill, bushels). De gemiddelde oogst gedurende de laatste vyf jaar bedroeg 3762 millioen bushels. Het Bureau voegt hieraan nog toe, dat de mogelijkheid bestaat, dat in de komende c??.v-ten de prijzen l=u» «i.dleï! -n» Je wereld- ■Vv.sc^eymgen zyn rmmers iets grooter dan die van verleden jaar, terwyl de oogst op bet Zuidelyk halfrond ongeveer 75.000 bushels kleiner is dan vorig jaar. Het bedrijf der P. T. T. DEN HAAG. De Directeur-Generaal der P. T. T., Ir M. H. Damme, heeft heden voor de verzamelde ambtenaren van het hoofdbestuur een nieuwjaarsrede uitge sproken. Hy merkte op, dat het bedryf krachtig werkt in de richting van tarief verlaging, maar dat men de diensten niet beneden kostprys kan verrichten en winstderving moet kunnen velen. Noodig waren onaangename maatregelen voor het personeel, maar men heeft getracht de onvermydelyke schade zoo gering moge- lyk te maken. Voornemens tot mechanisatie die men anders zou uitvoeren, laat men nu rusten als mechanisatie althans niet noodig is om tot bedryfsverbetering te komen. By de telefoon-automatiseering is dit laatste wel bet geval. Zy leidt bovendien niet tot zooveel vermindering van personeel als men verwachten zou, want zy vergroot den toeloop van nieuwe abonné's, wat weer meer werk geeft. Spr. bestreed bet denkbeeld van werktydverkorting als mid del van bestryding der werkloosheid. Ge waakt worde, dat het geïnvesteerde kapi taal, noodig voor de telefoon-automatisee ring niet al te groot wordt. Daarom worden bedrijfsoverschotten voor extra afschrijvingen bestemd. Spr. memoreert voorts de roemryke en tragische dagen onzer luchtvaart in 1934. Het Engelsche volk is erop gesteld zyn eigen luchtpost al het noodige te laten doen voor de verbinding tusschen Enge land en de dominions, tegen lagere tarie ven waarvan andere landen niet kunnen profiteeren. Spr. heeft nog hoop, dat En geland hierover besprekingen met ons zal voeren, maar waarschynlyk zullen zy weinig invloed oefenen op de besluiten der Engelsche regeering. Echter moeten wy den toestand onzer eigen luchtvaart niet te docker inzien. In het laatst van 1934 zyn resultaten bereikt tot verbetering der bedrijfsecono mie voor de radio-verbinding. De behoefte van het bedrijf aan ta riefsverlaging en extra afschryving ia zoodanig, dat bet niet met de eischen van een goed bedrijfsbeheer ware overeen te brengen, als vaker dan één maal het be- dryfsoverschot ten bate van bet Ryks- budget van 4 tot 6.5 millioen werd ver hoogd. EINDHOVEN. Op Nieuwjaarsdag werd te Gestel het lyk gevonden van een 57- jarige vrouw, die uit een gesticht werd vermist. Vermoedelyk is het slachtoffer, door de duisternis misleid, te water ge raakt. Zy was afkomstig uit Rotterdam, maar werd sinda eenigen tyd te Stryp verpleegd. ALKMAAR. Oudejaarsavond is in een woning alhier, terwyl de bewoners by fa milieleden Oudejaar vierden, ingebroken. Toen de bewoners thuis kwamen, werd een bedrag van circa f 1800, alsmede een gouden horloge, vermist. Nog denzelfden nacht beeft de politie een persoon aange houden, die van de inbraak werd ver dacht. De man is opgesloten. ZUIDBROEK. Op den weg Zuidbroak- Sappemeer vond hedennacht een ernstig verkeersongeval plaats. De heer J. W. reed met een personenauto door onbeken de oorzaak den 28-jarigen P. Wieringa uit Noordbroek aan. De aangeredene werd op slag gedood. De auto kwam in het Winschoterdiep terecht. Met behulp van omwonenden wist de heer J. W. zich uit de auto te bevrijden. Het lijk en de auto zijn in beslag genomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3