Crisis-Publicatiën Kerknieuws. Gemengd Nieuws Rechtszaken Telegrammen. Posterijen en Telegrafie Advertentiën. Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Inbraken. Bij den aanvang van het Nieuwe jaar wenschen onder- geteekenden hunnen geachten Begunstigers en Vrienden Gods besten zegen toe. Vrouwepolder Waarde Serooskerke (W.) CH. P. SERRARENS - GOES Onze beste wenschen bij de jaarswisseling 1935. H. BLOK A ZONEN. stel der commissie duikelen of trekt ze het na toelichting in. Bij de eindbeslissing over de begroo ting bleek, dat men rond genomen, deze met 34008500 gulden had kunnen ver minderen. De aldus gewijzigde begrooting werd met algemeene stemmen aangenomen. De ontvangst en uitgaaf der begrootiug sluit met f 114.689.03 gewonen dienst. Door dhr de Kroo wordt voorgesteld om de opcenten op de vermogensbelasting te doen vervallen, en het restant te go- bruiken tot verlaging van de personeele belasting. Na ellenlange debatten tusschen Com missie, Raadsleden en B. en W. wordt be sloten de f 1500 heffing van de vermo gensbelasting te doen vervallen en de per soneele belasting met het restant (plm. f 2100) te verlagen, wat een verminde ring van 200 <ap 185 opcenten beteekent. Rondvraag. De voorz. zegt er is een reorganisatieplan voor de brandweer in overweging. Dhr Verhage vraagt naar het onder houd van het voetpad Biggekerkscheweg Couburg. Dhr. Contant zegt, dat de uitweg door den eigenaar moet worden onderhouden. Dhr Lorier wil een paar lichtpunten bijplaatsen op den Nieuwen Vliss. weg. De voorz. zegt: wij durven geen voor stel doen om daarvoor gelden te votee- ren. Dhr de Rijke is van oordeel dat het Wel kan, mits men bij lichte maan niet zoo veel verlicht. Dhr de Kroo vraagt te zorgen dat voor de installatie van den Burgemeester de zaal van de vele vliegen gezuiverd wordt. Allen voor. Na nog enkele discussies over wegs- verbeteringen wordt de vergadering na het uitspreken van goede wensohen in verband met de jaarwisseling gesloten. Biggekerke. Vrijdagmiddag vergaderde Gemeenteraad. Eerst had geheime zit ting plaats. Tot de ingekomen stukken behoorde o.a. een verzoek van den veld wachter H. Verschuure om verhooging van zijn jaarwedde in verband met de toepassing van het verhoogde verhaal wegens pensioenbijdrage. Besloten werd dit verzoek aan te houden. Besproken werd het verzoek van de plaatselijke werknemersorganisaties om aan de werkloozen een kolentoeslag en een kerstgave te willen verleenen. Op voorstel van B. en W. werd besloten geen kerstgave te geven', daar dit huns inziens meer een taak der kerken is; maar wel een bedrag van 35 h 40 gld op de begrooting te brengen tot den aankoop van 'brandstoffen, welke dan in overleg met de vertegenwoordigers der werknemers-organisaties zoo billijk lijk mogelijk zullen verdeeld worden. Al dus besloten. In beginsel wordt toegestaan aan G. Schout om het voetpad naar Zoute- lande, 'dat nu dwars door zijn grond loopt te mogen verleggen naar den zjj- kant van zijn grond, en verder een ge deelte voetpad te leggen over zijn hof stede. Aan dhr P. Bimmel werd met 1 Jan. a.s. op zijn verzoék, wegens gezond heidsredenen eervol ontslag verleend als grafdelver. Besloten werd B. en W. te machtigen om overleg te plegen met den gemeentewerkman Jobse om hem voorloopig als plaatsvervanger te doen optreden, om dan tegen 1 April a.s. 'sol licitanten op te roepen voor genoemde betrekking. Bij de rondvraag wees de heer J. Lam- pert op het gedeelte grindweg bij: den heer de Regt', dat verbetering behoeft. Dit weggedeelte is in onderhoud bij de provincie, daarom zal de voorz. ter be- voegder plaatse verzoeken dit wegge deelte te willen verbeteren. Dhr J. Janse vroeg inlichtingen over door hem ge hoorde geruchten over èlectrificatie van de duinstreek. De voorz. zegt, dat er plannen bestaan, dat het pompstation der Vlissingsche waterleiding stroom zal gaan betrekken van de Z.P.E.M. Moch ten deze plannen voortgang hebben!, dan zou er misschien kans bestaan dat ook de bewoners van de duinstreek zich aan het electrisch net konden aansluiten. Dhr P. Janse wees op den slechten toestand van den keiweg naar Krom- menhoefce. Hij zou zwaar geladen vracht auto's boven een zeker gewicht, op de zen tertiairen weg willen verbieden. Hem werd geantwoord, dat dit niet gemak kelijk gaan zal. De grondslag van dezen weg deugt niet. De heer J. Poppe stelde voor tot in voering van een ventverbod. Dit voor stel werd verwezen naar B. en W. om advies. Vrijdagavond vergaderde de afdee- ling der Z. L. M. Aanwezig waren de heeren mr M. C. v. d. Minne voorz., en M. Kleinepier, secr. van den kring Wal cheren. Besloten werd de heer Sietema uit te noodigen om op de volgende ver gadering een lezing te houden over: Suikerbieten. Zij die voor een garantie van suikerbie ten in aanmerking wenschen te komen, zijn nog tot 4 Januari 1935 in de gelegen heid een aanvraagformulier bij de L.G.O. v. Zeeland te Goes in te zenden. Melkveehouderij. Melkveehoude welke in ver* id ï»et het verstrekken der gegevens inzake „be stemming van melk in 1933 en 1934" geen vragenlijst ontvingen, kunnen deze alsnog verkrijgen bij de Districtsseoretarissen. gc K „da verbetering van bet rundvee". Voor loopig werd besproken het vraagpunt der Z. L. M. voor dit jaar: „het scheuren van grasland". Ter nadere bestudeering van dit onderwerp werd een oommissie benoemd, bestaande uit den voorzitter en secretaris der afd. benevens de hee ren P. Lampert, J. Lampert en J. Moens. Medegedeeld werd, dat het kastekort groot f60 van verleden jaar gedekt zal worden door meerdere heffing van con tributie. Vervolgens werd im'egenheid ge- even, den secretaris va" kring dhr Teinepier vragen te stellen aangaande crisis-aangelegenheden, rakende den land bouw en de veeteelt. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. De heer M. Houterman bedankte we ens gewetensbezwaren als bestuurslid er afd. Hij meende als christen ver plicht te zijn, Zich te moeten geven aan den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Een adres van enkele leden van den Chr. B. en T.B. tot de afd. gericht om zich in zijn geheel bij den C. B. T. B. aan te sluiten was door het bestuur ter zijde gelegd, terwijl de voorz. weigerde toe te staan, hierover besprekingen te hou den. Souburg. D'e opbrengst van de Nieuw- jaarscollecte bedroeg f 247.14, van de Ned. Dagbl. pers werd ontvangen f 9.50, saldo in kas f 3.30, totaal f 259.94, welk be drag aan steun in natura over 59 gezin nen werd uitgereikt. (Belangeloos be richt.) Baarland. Zaterdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Zonder kennis geving afwezig dhr Koopmans. Dhr v. Driel gaat accoord met de voor waarden door den raad gesteld voor den aanleg van radio. Verzoek van J. de Hollander om ver hooging vergoeding voor het schoonhou den gemeentehuis. Wordt aangehouden. Benoemd wordt tot lid der oammissie lager onderwijs dhr Minnaard hoofd der school (in de vacature van M. Ruisaard). Vervolgens komt in behandeling wijziging instructie gem.-opzichter. Dhr De Vriend stelt voor om persoonlijke redenen deze zaak in geheime zitting te behandelen. Na heropening werd over deze zaak het stilzwijgen bewaard. Bij de rondvraag informeert dhr Rijk hoe groot het bedrag is dat is ontvangen van de ventvergunning, waarop de voor zitter het antwoord schuldig blijft. De zelfde spreker zag het voetpad bij den molen gaarne verbeterd en ook de weg naar de haven. Dit zal worden onder zocht. Oostdijk. Maandagavond vergaderde de A.R. Kiesvereen. onder voorzitterschap van dhr M. Maas. Dhr J. Harthoorn Oz. behandelde Art. 3 van het Program van beginselen waarop een zeer drukke be spreking volgde. De candidatenlijst voor de Prov. Staten werd vastgesteld. lersekee. Benoemd tot volontair ten ge meentehuize alhier, de heer B. Meeuwse van Krafcbendijke. Zaterdagavond vergaderden de on tevreden mosselkweekers alhier in de zaal Noilet. De vergadering werd geleid door den heer Gunning, hurgemeester-hoofd bestuurder en lid van de Vissoherij cen trale. Ruim 100 man waren bijeengeko men. Er gingen van verschillende Schip pers stemmen op, die wezen op het on recht dat plaats heeft en op het vele geld dat door enkele exporteurs wordt ver diend, ten koste van de kleine kweekers. Do voorzitter van de Visschersvereeniging de heer G. Sinke, en 'burgemeester Gun ning erkenden de feilen die kleven aan de Visscherijcentrale. In plaats van steun te •geven 'gaat dit geld tosten. Do burgemees ter zeide toe nogmaals tor bevoegder plaatse in Den Haag te zullen aandringen op spoedige en vlugge 'behandeling dezer zaken. Kortgene. Een aantal werkloozen dezer gemeente zijn deze en vorige week tewerk gesteld onn den grond van de ijsbaan „Tijdelijk Genot", gelegen in de weide van den heer Van Steveninck, uit te diepen. De vrijkomende grond wordt 'gebruikt, om aan weerskanten der baan wallen te ma ken. Zoodra bet werk gereed zal zijn zal de ijsclub over een mooie ijsbaan kunnen beschikken. Donderdag zijn in het versierde zaaltje de goederen tentoongesteld, door de beide Meisjesvereen. in 'tafgeloopen jaar voor uitdeeling gereed gemaakt. Het waren 166 stuks. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om het gemaakte te bezichtigen. Na afloop van de bezichtiging werden aan 30 gezinnen de Kerstpakket ten door de meisjes der Meisjesvereeni- gdng gebracht. Staven isse. 'Op ruim 54-jarigen leeftijd is overleden de heer M. 'M. Buurland voorzitter van de polders Oud-Kempen- 'hofstede en 'MoggerShil en voorzitter van 't binnenbeheer over eerstgenoemden pol der. Sinds eenigen tijd was hij ook lid van den gemeenteraad. Voor den middenstand, die zich tot 1933 redelijk wel staande had gehouden, namen de moeilijkheden toe tengevolge van dalende koopkracht en soherpe con currentie. De bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen nam in geringere mate toe dan een jaar tevoren; bij voortduring bleef waar te nemen een stijging van de bevolkingscijfers der grootste gemeenten, terwijl die met een gering bevolkingscijfer nog steeds achteruitgaan. Vooral aan het eind van het jaar waren de vooruitzich ten donker en moest met bezorgdheid de naaste toekomst tegemoet worden gegaan. 5S-W» Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wormerveer, A. Noor man te Borculo. Te Woldendorp H. Mis- kotte, cand. te Utrecht. Te Nieuwerkerk a. d. IJssel, T. van Hee te Polsbroek. Aangenomen naar "Witmarsum, G. J. v. Royen, cand. te Utrecht. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Assen, L. Floor te Ulrum. Vrij Geref. Gemeente. Beroepen te Puttershoek, L. de Voogd te Rotterdam. Evang. Lutb. Kerk. Aangenomen naar Den Haag, D. Drij ver te Haarlem. Zeeuwsch-Vlaanderen In 1933. Het jaarverslag 1933 van de Kamer van Koophandel te Terneuzen bevat tal van bijzonderheden over den toestand van landbouw, handel en industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen in het jaar 1933. In een algemeene beschouwing wordt er op gewezen, dat in 1933 het laagste peil van de economische crisis in Z. Vlaanderen nog niet bereikt was, doch dat deze hier eerst later ten volle ging doorwerken. Zoowel voor nijverheid, scheepvaart en handel ging de toestand er niet op vooruit. De werkloosheid nam nog toe en baarde groote zorg aan de gemeenten. Wissenkerke. Zaterdag had voor een vacature in het kiescollege der Ned. Herv. Keik herstemming plaats tusschen de heeren Joh. Kouwer en C. Meulen- berg. Eerstgenoemde verkreeg 28 st., op 0. Meulenberg werden 22 st. uitgebracht. Westkapelle.: Gekozen als kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk dhr K. Lievense Kz., zulks in de plaats van den beer L. Minderhoud Lz. Als notabel werd alsnu in de plaats van dhr K. Lievense Kz. gekozen dhr P. Lievense Jz. Overval met roof. Vrijdag avond is een brutale overval met roof ge pleegd ten huize van den arbeider Dub- beld te Oude Ton'ge. Tijdens de afwezig heid van D. is een 'gemaskerd persoon met een revolver in de 'hand de woning binnengedrongen en dreigde de vrouw van D. neer te schieten, als zij hem niet on middellijk al haar geld gaf. De vrouw haalde het geld te voorschijn en depo neerde het op tafel. Onder bedreiging met de revolver, beval de indringer de vrouw achter de deur te gaan Staan, waarop hij met het igeld verdween. Eenige uren later is een 21-jarige jongeman uit zijn wo ning gehaald en naar het politiebureau overgebracht. Na aanvankelijk ontkend te hebben, heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Zwager met mes gestoken. Te E'lst, gemeente Rhenen, heeft de oudste dochter van een der inwoners na een woordenwisseling haar zwager Jan Klomp met een mes neergestoken. De toestand van Klomp, die gehuwd is en twee jeug dige kinderen heeft, is hopeloos. De vrouw is te Rhenen is arrest gesteld Door auto gedood. Vrijdag avond is op den Rijksstraatweg bij Voort- huizen een personenauto op een stilstaan de, niet verlichte vrachtauto, gereden, waarhij' een uitstekende balk van de vrachtauto den anderen wagen binneni drong en een der inzittenden bijna oogen- blikfcelij'l- ;Joodde. De verongelukte bleek een Düitsche ingenieur te zijn, d:e Oud en Nieuw bij een collega in Haarlem zou vieren. Hooger beroepen. Door A. V., 40 j., koopman te Ierseke, is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 28 Dec. 1934 waarbij hij wegens het maken van een gewoonte om goederen te koopen zon der volledige betaling is veroordeeld tot 0 weken gevangenisstraf. Idem door J. S., scheepsbevrachter te Wemeldinge, tegen een vonnis van den Politierechter van 28 Dec. 1934, waarbij hij wegens beleediging is veroordeeld tot f20 of 10 d. h. i Faillissementen. Het faillis sement van J. G. Vos, koopman, vroeger te Goes, curator mr Kegge te Goes, is op geheven wegens gebrek aan baten. Kamperland. Door notaris J. K. G. Matthns is verkocht een woonhuis groot 3.90 A. en 74 A. of ongeveer 530 roe den grond gecombineerd. Kooper dhr A. Schippers Kz. voor f5705. Garage met erf, groot 7.81 A. of .on geveer 56 roeden. Kooper dhr M. Koole Cz. voor 'f2320. Beide koopers wonen te Kamperland. EDE. ïn den nacht van Zaterdag op Zondag is een inbraalk gepleegd by den tandarts van Andel te Ede. Een be drag van ruim f600 en eenige voor- werpen 'van waarde zyn ontvreemd. Van een of meer daders geen spoor. VELDEN. Zaterdagnaoht hebben eeni ge personen een brutale inbraak gepleegd in de woning van de familie L., bestaands uit 2 gebroeders, 2 zusters en een om streeks 80-jarige vrouw. Een der vrouwen hebben zij daarbij bont en blauw geslagen. De indringers slaagden erin een aantal bankbiljetten, gouden tientjes en effeoten ter waarde van f 5000 buit te maken en de vlucht te nemen. Tot dusver ontbreekt ieder spoor. Aardbeving. SAN FRANCISCO. Gisterochtend vroeg werd in San Francisco en in geheel Noord-Californië een aardbeving waarge nomen van vrij geringe kracht, die ech ter 12 minuten aanhield. Voor zoover be kend heeft de aardbeving geen schade aangericht. Overval in een kerk. MEXICO CITY. Een bende z.g. rood- hemden heeft gisteren tijdens de kerk dienst een overval in de kerk gedaan. Ver scheidene kerkbezoekers waren echter ge wapend en er ontstond een schietpartij, waarbij een vrouw en 4 mannen werden gedood. De aanvoerders werden uit de kerk gedreven en door de politie gear resteerd. Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van Zaterdagmorgen 10 u.: 755. Licht op voor fietsers; Dinsdag 4 u. 13 min. Woensdag 4 u. 14 min. WANNEER HET EERSTE LUCHT SCHIP NAAR INDIE? Het vraagstuk van de Zeppelin-verbin ding met Indië wordt nog' steeds bestu deerd. Een beslissing is nog niet geno men. Naar aanleiding van de mededeelingen van dr Eckener. dat een Nederlandsche order te wachten was en dat de opening van het luehtsehipverkeer met Batavia in 1936 zou plaats vinden, heeft de „Telegr." zich gewend tot den heer A. F. Bronsing, directeur van de Stoomvaartmaatschap pij „Nederland", die, naar men weet, met verschillende scheepvaartmaatschappijen het initiatief heeft genomen tot oprich ting van een syndicaat voor de bestudee ring van dit vraagstuk. „Wij zijn nog steeds bezig de kwestie van een luehtsehipverkeer met onze over- zeesche gewesten te bestudeeren", zoo verklaarde de heer Bronsing. „Doch deze studie is op dit oogenblik nog niet in een stadium, dat wij bepaalde feiten kunnen noemen. Het probleem der luchtschipver binding heeft verschillende kanten en het is noodig, dat wij, alvorens een belang rijke beslissing te nemen, alle zijden van het vraagstuk hebben belicht. Het spreekt vanzelf, dat wij voortdurend contact hou den met dr Eckener. Het is ook zeer wel mogelijk, dat de verwachtingen van dr Eckener ten opzichte van Nederland ver wezenlijkt zullen worden. Doch men moet eveneens in oogenschouw nemen, dat dr Eckener niet in alle opzichten op de hoogte is van den voortgang van onze studie. Zoolang wij geen feiten kunnen noemen, wenschen wij onze plannen nog niet te publiceeren. Het uitgebreide onderzoek wordt ge regeld voortgezet, maar het is nog niet zoo ver, dat wij mededeeling kunnen doen van den stand van zaken. Intus- schen nadert deze datum meer en meer. Begin volgende maand kunnen wij wel licht iets naders mededeelen. Tot zoolang oefene men geduld met de zekerheid, dat aan de plannen voort durend gewerkt wordt en dat onze aan dacht gevestigd blijft op de mogelijkheid, Nederland aan te sluiten aan bet wereld- luchtschipverkeer, dat ongetwijfeld op komst is. Het groote belang van Neder land eischt, dat wij in dezen paraat zijn. Maar aan een anderen kant zou te groote haast voor de oplossing van de vele moeilijkheden, die zich voordoen, slechts belemmerend werken. Aan de telefoniste bij den Interlo- calen dienst mej. H. J. Beenhakker van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Middelburg is op haar verzoek met in gang van 16 Jan. tot en 15 Maart 1935 non-actief verleend. F. WISSE Zaadbandel, Krommeweele, Mid delburg, wenscht allen Begunsti gers en Vrienden een gelukkig Nieuwjaar. C. BRASSER, Landbouwwerktuigen en Motoren Scbroeweg Middelburg, p.f. Telef. 218. Fa. C. BLOKPOEL ZONEN Slagerij en Veehandel Goes wenscht haar geachte Clientèle een gelukkig Nieuwjaar. Veel heil en zegen toegewenscht aan Familie, Vrienden en Begun stigers voor 1935. Bakker. J. STAAL. Wilhelminadorp. Aan allen een gelukkig Nieuw jaar toegewenscht. A. D'E GROENE en Vrouw Wilhelminadorp. Wij wenschen Familie, Vrienden en Kennissen Gods besten zegen toe in bet nieuwe jaar. JAC. v. d. BERGE Wemeldinge. er. Verloofds. 1. B0GNI5 ,n Kinderen Schorerpolder Ritthem. p.f. Gods besten zegen toegewenscht aan Familie, Vrienden en Beken den bij den aanvang van 1935. M. DE REGT Jz. en Echtg. Barsselen. Landbouwer. FAMILIE S. BALKENENDE Wolfaartsdijk. G.N. M. v. d. Brooke, Bakker-Winkelier. F. Sturm, SchoenmaJker. J. Geerse, Rijwielhandel. G. Vlieger en Echtg., Mr. Timmerm. S. Ludiklhuize, Slagerij. A. Tilroe en Echtg., Winkelier. J. Geertse en Echtg., Timmerman. A. de Visser en Echtg., Landbouwer. A. Sturm en Ec'htg., Bode. Faan. Bliek, Oranjezon. D. Bakker en Echtg., Pluimveebedr. M. Hekhuis, Brood- en banketlb. J. W. Willemse en Echtgen., Timmerman en Schilder. C, Bal, Oud-Burgemeester. F. KopmelsIsraël, Schilder. G. de JagerVan Koeveringe, Bakk. C. Lansen—Van Oosten, Wagenm. M. de Leeuw en Echtg., Weger. A. NagelkerkeOranje, Melksalon. M. Waterman, Molenaar. J. Waterman, Installateur. J. Braamsen-v. Kruiningen, Win kelier. B. Melis en Echtg., Gem.-ontvanger. Abr. Houterman en Echtg. P. Meyers Sr., Particulier, Lepelstr. H. Clarisse en Echtg., Gem.-bode. Joh. Wondergem en Echtg., Landb. Adr. Wondergem, Landbouwer. J. Versluys Szn en Ebhtg., Fok- station. J. Coppoolse en Echtg., Brievenbest. I. de Buck en Echtg., Particulier. Wed. J. de Nood van Tatenhoven. J. Verhage en Echtg., Graan en Meelhandel. J. Wondergem Azn. en Echtg., Bode P. d. Hollander en Echtg., Gem.- werkman. ZAADTEELT ZAADHANDEL BI] de wisseling des Jaars bieden wl] U onze beste wenschen, met onzen dank voor Uwe gunst en bevelen ons voor 1835 wederom beleefd san. KAPELLE

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3