Uit de Provincie. secretaris ran de Synode ran de Erang. Luth, Kerk; P. B. Westerdqk, predikant der Doops- gSzinde gemeente te Amsterdam; tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau: H. C. Briët, predikant der Ned. Ilerr. Kerk te Utrecht; M. Metering, predikant der Geref. Kerk Ie Delfzijl A. C. den Besten, hoofd eener bjjz. legere school te Utrecht, tot officier in de Orde van Or. Nassau: dr B. D. H. Teilegen Azn, griffier der Prov. Staten van Zeeland te Middelburg; M. Fernhout, burgemeester der gem. Middelburg; tot ridder in de Orde van Or. Nassau: L. J. van Voorthuysan, burgem. der gemeente Domburg; A. Dominions, weth. van Wemeldinge. tot officier in de Orde van Or. Nassau: mr A. Meerkamp van Embden, Rijks archivaris te Middelburg, tot ridder in de orde van Or. Nassau: J. Delzenne te Middelburg, bureelchef bij den Rijkswaterstaat; C. D. Vereeke te Kapelle, voorz. van de waterkeering van den cal. Willem- Annapolder, dijkgraaf van de „Breede watering bewesten Ierseke"; dr P. A. F. Vlekke, te Dinteloord, dir. der Ooöp. Suikerfabriek aldaar. dr A. J. Hoorweg, districts-tuberculose- arts te Middelburg; H. J. Terwey, te Utrecht, lid van het alg. bestuur van bet C. N. V en voorz. van den Ned. Chr. Bouwarbeiderebond; is bevorderd: tot commandeur in de Orde van den Ned. Leeuw: jbr mr B. C. de Jonge, Gouv.-Generaal van Ned.-Indië. is toegekend de eeremedaille verbon den aan de orde van Oranje Nassau: in goud aan: Ph. M. Engelvaart, lid van het Alg. Burgerlijk Armbestuur te Tholen; aan P. J. B. Voet te Ossenisse, sigarenhandelaar en regen waarnemer; in zilver aan: J. G. Wollenberg, hoofd- a g .mi-rechercheur van politie te Middel burg; H. Koole te Ellewoutsdijk, water- bouvvk. ambt. bij het waterschap Elle woutsdijk S. B. Blok, te Kruiningen, waterb. ambt. bij het waterschap Krui ningen; C. v. d. Plasse, voorz. der man- nenzangvereen. „Ons Genoegen" te We meldinge. in brons aan: M. J. van Kerkvoort, te Terneuzen, g p. slu sknechi-helmduiker bij den Rijkswaterstaat; A. Koets, te Kort- gene, gepensionnoerd arbeider bij den calamltcuzen Jonkvrouw Annap older; M. Lindenbergh te Ierseke, sluisw. en schotter bij hot watersch. de „Breede watering bew. Ierseke"; J. Verwejji, te Rilland-Bath, in dienst bjj de N.V. „De Bathpolders"; C. v. d. Broéke te 'sH. Arendskerke, ploegbaas bij de N. S.; J. Claeijs te Sluis, beambte bij de St. Mij BreskensMaldeghem; A. C. v. d. Burght oesterkweeker, in dienst van dhr J. C. v. d. Burght te Ierseke; P. J. v. Dom melen, in dienst van baron Collot d'Es- cury te Kloosterzande. P. W. Huijssoon, v.h. letterzetter bij de N.V. Vliss. Boek handel, Handelsdrukkerij en Binderij, v.h. de Vey Mestaghd te Vlissingen. Oliebunkerstation gereed te Vlissingen^ De „N.V. Haven van Vlissingen" heeft in samenwerking met de „Vlismar" te Vlissingen, eenige maanden geleden een Fngelsch tankschip de „Ethel Crast" aangekocht, om dit schip voor oliebunker station in te richten. Naar de „Telegr." verneemt, zijn de werkzaamheden aan het tankschip nu zoover gevorderd, dat het 2 Januari a.s. naar buiten kan worden gebracht, waar het ligplaats zal nemen naast hef kolen bunkerstation, zoodat dan ook de motor schepen in de haven van Vlissingen van brandstof voorzien kunnen worden. —•„V rederua t". Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat dhr W. Timmer mans, timmerman op de stichting „Vre derust" te Bergen op Zoom, als zoodanig werd aangesteld. Bij zijn superieuren staat de jubilaris in hoog aanzien. Schors. De steenkolenvereeniging „Tot gemak en voordeel" hield haar laatste al- gemeene vergadering, aangezien is beslo ten tot algeheele liquidatie der vereeni- ging. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat over 1934 ontvangen is f 1149.83 en uitgegeven f 1236.77, alzoo een nadeeliig saldo ad f 86.94. De voorraad bedraagt 116 H.L. eierkolen. In 1934 ils afgeleverd 977 H.L. eierehkolen, 9 H.L. anfhraciet, 40 H.L. cokes en 675 kg. bri ketten. De vereemigiiig heeft plm. 40 jaren bestaan. Als er een schaap over den dam is, volgen ergeen. Za terdagmorgen is een kudde schapen ge bracht van de richting Kruiningen naar de aanlegplaats van de Provinciale boot te Hansweert. Hoewel de stoet in het be gin goede voortgang maakte, ondervondt men op het laatste gedeelte moeilijkheden. De beesten wenschten namelijk geen vein allen de Schor ehrug over te trekken. Ge dachtig aan het spreekwoord „als er een schaap over den dam (i.o. brug) is, vol- j en er meer", droeg men het eerste schaap over de brug, doch het scheen wel of de dieren van het bestaan van dit spreek woord niet afwisten, althans ze weigerden allen ook maar één stap verder te gaan. Na veel prolbeeren, zat er niets anders op, dan schaap voor schaap over de brug te brengen, hetgeen ook niet zoo gemakkelijk ging, althans men is met het overbrengen der 60 schapen 'bezig geweest van des morgens 7 tot half 11 uur. Krulnlnoen. In de epoedeischende ver gadering van den Gemeenteraad op Za terdagavond waren alle leden aanwezig Tot leden van de commissie van toe zicht op het L.O. worden wegens perio dieke aftreding benoemd: J. Luteijn, aftr., hoofd der O.L. school te Hansweert, bd J. v. Vliet, hoofd der bijz. school te Oost- dijk. Burgemeester B. G. de Mul en A. van der Straaten worden herbenoemd als ge machtigden voor 1935 voor de vergade ringen der N.V. Waterleiding-Mij. Zuid- Beveland. Benoeming van een Gemeente-ontvan ger. De voorz. zegt, dat door Gedep. Sta ten het besluit tot eervol ontslag aan den heer J. de Nooyer wegens pensioenge rechtigden leeftijd is goedgekeurd. Door één der ambtenaren ter secretarie te be noemen 2;ou dit een bezuiniging van f 300 beteekenen, daar de benoemde volgens het voorstel van B. en W. dan als ambte naar f 500 minder krijgt, en de niet be noemde f 200 meer krijgt voor het meer dere werk dat alsdan van hem gevergd wordt. Verschillende leden voeren hierover het woord, waaruit blijkt, dat de mee ningen verschillen over de wenschelijk- heid dat een ambtenaar ontvanger wordt, en zoo ja, ook over de verhooging van den niet benoemde. Ook over de vraag of de benoemde later kan bedanken als ambte naar en alleen Gem. Ontvanger blijven worden verschillende zienswijzen ken baar gemaakt, waar door B. en W. reke ning mee zal worden gehouden. Dhr Witte wenscht eerst uitgemaakt te zien of men al of niet een ambtenaar wenscht als gem.-ontvanger. Met 7 tegen 4 st. spreekt men zich uit geen ambte naar te willen benoemen. De vergadering gaat daarna over in be slaten zitting. Nadat deze weer openbaar is, wordt tot stemming overgegaan: le stemming: J. M. Geleedst 2 St., P. D. Blok 2 st., M. Prins 1 st. en J. v. d. Kreeke 5 st. en 1 blanco. 2e stemming: Geleedst 3, Blok 2, v. d. Kreeke 5 en 1 blanco. Her stemming: Geleedst 6 en v. d. Kreeke 5 st. Zoodat benoemd, is J. M. Geleedst, ambtenaar ter secretarie. Goedgevonden wordt het voorstel van B. en W. om den benoemde als ambtenaar f 500 te korten en de andere ambtenaar P. D. Blok f 200 te verhoogen. Dhr Geleedst wordt daarop door den voorz. beëedigd in zijn nieuwe functie, waarop hij hem feliciteert met zijn be noeming. Dhr Geleedst dankt hiervoor. Dhr Witte vraagt inlichtingen over den gemeente-geneesheer naar aanleiding van een advertentie. De voorz. zegt dat deze gemeente-geneesheer blijft. Hij hoopt in een volgende vergadering hieromtrent met een voorstel te komen. Dhr de Groof vraagt of B. en W. we ten dat de mazelen op Hansweert erg heerschen en waarom de school daar niet gesloten is. De voorz. zegt, dat overleg is gepleegd met het hoofd der school en den gem.-geneesheer, welke laatste niet advi seerde tot schoolsluiting. Daarna sluiting. Rilland Balh. Vrijdagnacht is alhier plotseling overleden dhr A. Blok Jz. in den ouderdom van 81 jaar. De overledene was vele jaren lid van den Gemeenteraad, waarvan verscheidene jaren als wethou der. Tot aan zijn overlijden was hij lid der Schattingscommissie. Terneuzen. Een jubileum. Morgen hoopt de hoofd-agent rechercheur van po litie, dhr W. van Doorn alhier, den dag te herdenken, dat hij 25 jaren in politie dienst is. Op 1 Jan. 1910 werd hij tot agent van politie alhier benoemd en aan gesteld. Zijn chef, wijlen dhr Klaassen, zag al spoedig, dat Van Doorn een goede speurzin bezat. Op diens advies werd bij door den burgemeester in Maart 1919 bevorderd tot rechercheur van politie, een titel, die men in deze gemeente nog niet bij de politie had gekend. In wetskennis muntte hij door zelfstudie al spoedig uit. Bij zijn nieuwen chef, dhr Hack, moet hij eveneens in hoog aanzien staan; op diens advies bevorderde de burgemeester hem in Maart 1930 tot hoofdagent rechercheur van politie. Bij onderschei dene Kantonrechters stond en staat hij good aangeschreven. Koudekerks. Gemeenteraad. Vrij dag vergaderde de Gemeenteraad. Alle leden present. Weth. Contant voorzitter. Bij de opening waren alle A.-R. afwezig. Naar aanleiding van de notulen zegt dhr Lorier, dat dhr Contant in de ver gadering van 24 October woorden heeft gesproken, die beter waren geweest niet gesproken te zijn. Dhrn Sanderse en Moens willen weten welke woorden dit zijn geweest. De voorzitter wil geen discussie toelaten over de door hem gesproken woorden. Dhr Lorier zegt: het gaat over deze zinsnede: „De eenige lichtzijde is, dat wij veel van elkander konden leeren, doch wij werden vaak als verkwisters gekwali ficeerd. Spr. meent, dat dit niet juist is en niet door den beugel kan. Dhr Sanderse meent, dat men hier tegen op de desbetreffende vergadering had moeten opkomen. De notulen worden vastgesteld. De Commissaris der Koningin bericht, dat tot Burgemeester is benoemd dhr J. L. Dregman. De voorzitter spreekt den wensch uit, dat deze benoeming een goede moge zijn voor de gemeente. Een schrijven van dhr Daalhuizen en anderen inzake schilderen. Dhr Lorier gaat niet met de afwijzing accoord, omdat ook een der verzoekers een burger der gemeente is. Wat grond is er voor hem te weigeren, daar hij samen werkt met iemand uit Souburg. Dhr de Kroo verdedigt de houding van B. en W. Dhr Contant zegt: wij huldigen dit standpunt, dat iemand, die hier zijn werk plaats heeft, in aanmerking komt voor gemeentewerk. Voorstel-B. en W. wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Ingekomen een verzoek van de Tuin- bouwvereeniging om een subsidie van f 25 om den cursus te kunnen houden. B. en W. stellen inwilliging voor. Goedgevonden. De Bouwvereeniging Couburg verzoekt grond te mogen verkoopen 4 f2 per vierk. M. Toegestaan 450 vierk. M. te ver koopen. Verzoek van den agent der arbeidsbe middeling om verhooging van tractement van f75 op tl50. Wordt aangehouden. Benoeming lid Burg. Armbestuur door het bedanken van dhr Bakker. B. en W. hebben op de voordracht ge plaatst dhrn Verstrate en Moens. Dhr Lorier zegt: èn Sanderse èn B. en W. hebben gelijk, dat er met de groep der S.D.A.P. geen rekening is gehouden. Be noemd wordt dhr Verstrate met 9 st. (Moens 2.) Subsidie Burg. Armbestuur wordt verhoogd met f500. Rekening 1933 Burg. Armbestuur goed gekeurd. Voorschot en vergoeding bijz. lager onderwijs; voorstel is berekend over 1932, per leerling f 10.32. De voorschotten zijn Herv. school dorp f 485.50, Geref. school 't Zand f 454.92, Geref. school dorp f 1544.84, Herv. school 't Zand f 618.35. 3-jaarlijksche verrekeningen Herv. sc'h. dorp. (Betaald is f 2907, dit moet zijn f 2464, mitsdien te veel betaald f 443. Aansluiting eleetrisch net duinen. Dhr Sanderse juicht het prae-advies van B. en W. toe, doch vraagt wanneer een der belanghebbenden niet aan zijn verplichtingen kan voldoen, komt het dan voor de gemeente De voorzitter zegt Het is een zaak, die buiten onze bemoeiing staat, doch de garantie kan op de ge meente niet ernstig drukken. Er zijn ook geen groote geldelijke belangen bij betrok ken. Dhr De Kroo wil voortgaan op dezen weg, doch wil een limiet stellen van f 100. Dit wordt met alg. stammen aangenomen. Overneming weg 'MiddelburgWest- kapelle. Hiervoor moet de gemeente nog betalen f 86.04. Het kapitaal, dat voor on derhoud uit de tollen enz. is gereserveerd, wordt mede opgevraagd. B. en W. verzoe ken machtiging om effecten te verkoopen tot een bedrag van f 7710. Ophalen vuilnis. Dit zal bij de begroo ting nader worden bekeken. Evenzoo het verzoek om aanleg van electrisoh licht en waterleiding in het vereenigingsgebouw op 't Zand. Kerstgave aan de werkloozen. Volgens den Minister zouden verschillende inge schreven werkloozen, die juist enkele dagen werk hadden gevonden, uitgesloten zijn. B. en W. stellen voor om aan alle ingeschreven werkloozen een Kerstgave te schenken van f 2.50. Dit wordt met alg. stemmen aangenomen. Dhr Sanderse dankt B. en W. voor dit blijk van mede leven met de werkloozen. Begrooting 1935. De voorzitter dringt op kortheid aan. Nu ontspint zich een scherp debat. Het loopt tussdhen B. en W. en de destijds benoemde commissie, op voorstel van den vroegeren burgemees ter in 't leven geroepen, tot bestudeerdng der begroeting en tot overleg hierover met B. en W. Het schijnt geen 'botertje tot den boom te zijn geweest. Er zijn dan ook voorstellen van B. en W. en van de com missie. B. en W. ontkennen 'hun schuld aan mogelijke schending van vertrouwen of onvoldoende medewerking en voorlich ting. Er was geen touw aan vast te ma ken. De Raad besloot als grondslag voor de behandeling van de begrooting te ne men de voorstellen der commissie. Dhr Sanderse kan over alle werkzaam heden van het dagelijkso'h 'bestuur niet 'te vreden zijn. Vaak ging het te langzaam. De commissie voor 'het duinenplan is blijkbaar niet meer in het vertrouwen bij B. en W.. De Raad komt veel te weinig bijeen, vandaar de overladen agenda's. Ten aanzien van de huishouding deT gemeente acht spr. een gezonde arbeiders klasse van groot belang. Door de ver laging van den steun is men tot de grens van ondervoeding gekomen. Een teleurstelling 'bij de 'begroeting is dat er door B. en W. geen werkobjecten zijn aangewezen. Kan er inlichting gege ven worden omtrent de ontspanningsmo- gelijkheid voor de werkloozen? Het ver heugt spr., dat wij onze zelfstandigheid als igemeente niet behoeven in te boeten. Dhr Lorier begint met er op te wijzen, dat veel is tot stand gekomen tot verbete ring van de wegen, speciaal de weg Mid delburgW estkapelle. De binnenwegen zijn eveneens verbeterd. Hetzelfde geldt van de bestrating in de kom van "f dorp. En de weg KaudekerkeVlissingen zal naar we hopen binnen niet al te langen tijd aldus gewijzigd worden, dat vol daan wordt aan de eischen van dezen tijd. Rest noch de Dilshoeksche keiweg, welke blijkbaar moet wachten tot de omstandig heden veranderd zijn. Of dit het juiste standpunt is betwijfelt spr. Wat betref t H dempen van slooten en rioleering, hierin is veel goeds tot stand gékomen. Ter bevordering van waterleiding en electriciteit is ook nu weer van gemeente wege hulp geboden. Ook duin en strand hebben veel meer dan voorheen onze aandacht getrokken. Er zijn dan ook dienaangaande 'zeer be langrijke beslissingen genomen. Dit alles kan 'tot dankbaarheid stem men. Spr. denkt nu aan de werkloozen. Zeer binnen kort zullen voor 'hen beslissingen Ingezonden Mededeellng. Onze wensch voor '35 Ziet U in twéé regels staan: Dat al wat g'U zélve toewenscht In vervulling moge gaan. Ook voor U heeft '34 Een speciale rol gespeeld; Wasch gemakk'li jk, wasch voordeelig' 't Was Persil in klank en beeld. '34 bracht veel méér nog Voor het Nederlandsch Publiek: Want Jutphaas kreeg zijn moderne, Practische Persil fabriek. Persil kwam óók in de wolken, En dat is héél goed bedacht: Zij ontmoet daar menig huisvrouw, Die zij in de wolken bracht. Wat zal *35 brongent Eén ding staat er nu al vash 't Is, dat ons mooi Amsterdam met De Persil-school wordt verrast. Da's het feit van '35, Van belang voor groot en kleiru De Persfl-school zal de vraagbaak Gróag voor elke hulsvrouw zijn. 't Is van groot belang, dat leder Weet, wat Persil doet en kant Onze wensch voor '35» Komt en profiteert er vonJ Persil Adv Buw E.Ostermann &C°s Handel M'j.N.V. Amsterdam-FabriekenteJutphaas-Utrecht moeten genomen worden in hun en 't al gemeen belang. Van vastheid in deze begrooting is geen sprake meer, speciaal door de bijzondere voorzieningen voor de werkloozen en het Burg. Armbestuur, maar ook door de Rijksmaatregelen der laatste jaren. Nu komt daar weer bij de instelling van 't werkloozen subsi dief onds, 't welk onze gemeente verschillende duizenden gul dens kost. Deze bloedtransfusie kan niet langer voortgaan. 'Spr. vraagtWordt hier niet al te forsdh ingegrepen en onze plattelands bevolking niet te zwaar belast Ware overal voor de financiën gezorgd aLs hier in Koudekerke is geschied, dan kon er een zeer aanzienlijk mindere be lastingheffing gedaan worden. Er zijn gameenten, die er maar op los geleefd 'heb ben, zonder daarvan de gevolgen te over zien, waarvoor men nu in de bres moet springen. De belastingverhoogingendie we moe ten toepassen zijn dan ook voor een zeer groot deel 't gevolg van Regeeringsmaat- regelen. We moeten zorgen, dat onze zelf standigheid nog zooveel mogelijk behou den blijve. •Spr. wijst nu op bet verschil tusschen B. en W. en de commissie. Met groote lof voor 't werk door deze commissie ver richt, meent spr. toch dat ze teveel ge let heeft op 't naar beneden drukken van 't eindcijfer, en te weinig rekening heeft gehouden met de onvastheid waarin we leven. Is de commissie er zoo zeker van dat ons geen andere nieuwe verrassingen te wachten staan Da voorzitter zegt tot dhr Sanderse, dat het zoo eenvoudig is, om buitenaf te zeggen: B. en W. doen het te gemak- kelijk. Wist men alles, dan zou men vaaJk versteld staan over de hoeveel heid werk ,die B. en W. en de ambte naren moeten verzetten. Het duinenplan zien B. en W. eenigs- zins anders dan de oommissie. Spr. wil de toezegging doen, dat Burgem. en Weth. voor de volle honderd procent willen medewerken met de oommissie voor het duinenplan, doch alleen daar waar het hun nuttig en noodig voor komt. Over het Crisisoomité kan men op de secretarie inlichtingen krijgen. Werkobjecten. Hier zjjn B. en W. op hun post. De exploitatie van Vreemde- delingenverkeer is nog niet bestudeerd. De keiweg zal nader worden hespro- ken. De voorz. heeft de hoofdlijnen voor de belasting eens nagagaan, en dan blijkt dat men voor sflgemeen beheer in 1935 noodig heeft f8685.11, voor onderwijs f 24.665.05 en voor werkloozenzorg een som van f33.302.88 en juist dit laatste cjjfer is verontrustend. Dhr Sanderse zegt, dat da chaos, die er in de duinen bestaat, moet verbe terd worden1, al is het ook dat het stuk voor stuk zou moeten geschieden. Hij meent, dat er werkobjecten zijn en dat B. en W. ermede hadden kunnen komen. De voorz. stelt voor om den post pre- sentie-geldan raadsleden met elf gulden te verlagen. Men moet een voorbeeld geven. Dhr Sanderse kan hier onmogelijk mee instemmen. Wanneer de voorz. dit niet terugneemt, zal spr. van verdere me dewerking aan de behandeling der be grooting afzien. Dhr Contant zegt: we moeten bij ons zelf beginnen. Dhr Lorier, A.R., zegt, het presentie geld bedraagt f 160 per jaar voor de elf raadsleden. Spr. en meerdere raadsle den zijn gelijk ook vroeger is gezegd', er voor, om bet gratis te doen. Dhr de Rij'ke, voorzitter der Commis sie, verbaast zich er over en vraagt op heldering waarom B. en W. juist nu met dit voorstel komen. Dhr Contant zegt, het is een principi- eele uitspraak. Dhr Moens: Er is hier geen sprake van vergoeding voor tijdverlies enz., docb eena tegemoetkoming in de te maken onkosten. Een paar jaar terug is het presentiegeld reeds met 20 pet. ver laagd. B. en W. nemen hun voorstel terug. Bij punt 17: Onderhoud gemeentehuis, stelt de commissie voor dezen post met f 105 te verlagen. Het komt den voorzitter onverklaar baar voor. Er is al zooveel werkloosheid. Ook de middenstand heeft het moeilijk. Dhr de Rijke zegt: de belastingverhoo ging moet voorkomen worden. Dat is ook een middenstandsbelang. Weth. Stoppels wil het voorstel van de commissie overnemen. Dhr Sanderse zegt: er is aan de Com missie gebleken, dat vermindering van het gebruik van kunstlicht mogelijk is. B. en W. nemen het voorstel van de Commissie over om deze post met f 25 te verlagen. Op deze manier worden vele uren aan de behandeling der begrooting zoek gemaakt. Eerst kunnen B. en W. zich niet vereenigen met voorstellen van de commissie en dan nemen zij ze over. Slechts een enkele maal moest een voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2