Het Stoffenhuis Na hef Rookert EERSTE BLAD MAANDAG 31 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 77 Bij de Jaarwisseling. Buitenland. A. C. VAN DER REST Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Bij het einde van 1934 Bij het begin van 1935 Goes Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 0.20. T.nsse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Laat Hem besturen, wakenl 'tls wijsheid wat Hij doet. Wij verstaan dit niet altijd. Als we terugzien op de gebeurtenissen in het jaar, dat voorbijging, dan is er veel, dat we niet kunnen rijmen en dat ons onverklaarbaar voorkomt. Als we zien hoe de machthebbers, de schilden der aarde, zooals de psalmist ze noemt, maar al te vaak bezig zijn om wanorde te stichten, om den vrede te verstoren, als we zien wat er woelt en werkt in de kleine wereld, waarin wij leven en de groote wereld om ons heen, dan kan het ons bang worden om het hart en zien we vaak geen uitkomst. Dan schijnt het vaak alsof het leven stuurloos en zonder doel voortrolt en alsof zij gelijk hebben, die van een al- besturend Koning niet willen weten, maar die alles wat er gebeurt, aan het blinde noodlot toeschrijven. Ook van het wereldgebeuren geldt dat we het niet doorgronden en daarom is het noodig ons zelf en elkaar voortdurend in herinnering te brengen: Rust mijn ziel! uw God is Koning, Heel de werled Zijn gebied, Alles wisselt op Zijn wenken, Maar Hijzelf verandert niet. Waar zouden we ook op dezen Oude jaarsdag rust vinden, indien we niet konden gelooven in God, die alles regeert, en Wiens doen enkel wijsheid is en majesteit, ook als wy dat niet verstaan en doorzien? Het voorbijsnellende jaar kenmerkte zich als een jaar van onrust en van niet vervulde verwachtingen. Het leerde ons hoe weinig wij van menschen hebben te verwachten en hoeveel door menschen kan worden gedaan ten kwade. Wij denken hierbij o.m. aan de vergeef- sche pogingen, die werden gedaan om de bewapening te beperken. De vergaderin gen van de vlootconferentie, die dit jaar gehouden werden, hadden niet het min ste resultaat. Openlijk wordt voorts van Duitsche zijde meegedeeld, dat men niet van plan is zich langer aan de beper kende bepalingen inzake de bewapening te houden, wat vanzelf weer tengevolge heeft, dat ook andere landen maatregelen nemen om met de weermacht niet achter te komen of den gewenschten voorsprong te behouden. En zoo staat Europa tot de tanden ge wapend en kan een schijnbaar weinig beteekenend conflict oorzaak worden, dat op een gegeven oogenblik de oorlogsvlam weer naar alle kanten uitslaat. De mogendheden zijn niet blind voor dit gevaar, evenmin als ze blind zijn voor de gevaren van den economischen oorlog, maar zij hebben toch naar het schijnt niet de macht om de dreigende gevaren af te wenden. Allen zijn over tuigd dat terugkeer van den gevaarlijken weg noodzakelijk is, maar niemand heeft den moed om den beslissenden stap te doen. Wij willen hierbij echter niet vergeten op te merken, dat de Volkenbond inzake de bescherming van den vrede, een paar aardige successen heeft te boeken. Het is na veel moeite gelukt wij consta- teeren het met vreugde het Saarpro- bleem, dat tot ernstige moeilijkheden aan leiding dreigde te geven, op een voor alle partijen bevredigende wijze op te lossen, terwijl ook in het dreigende gewapende conflict tusschen Joego-Salvië en Hon garije een vredelievende oplossing werd gevonden. Naast dit kleine lichtpunt staan echter tal van andere voorvallen, die voor de rust en den vrede weinig bemoedigend moeten worden geacht. In Duitschland, om vlak naast de grens te beginnen, leefde men hoewel het uiterlijk vrij rustig bleef voort durend in hoogspanning. De grijze presi dent Von Hindenburg is in hoogen ouder dom overleden en nog voor hij de moede oogen had gesloten, hadden de macht hebbers reeds bepaald, dat met terzijde stelling van de grondwettelijke voorschrif ten, zijn plaats door Hitier zou worden ingenomen. Daarmee heeft de Duitsche dictator, die het nu, zoo heet het, alleen te zeggen heeft wel het hoogtepunt in zijn leven bereikt. Onvermengd was voor hem de vreugde van het dictatorschap echter niet. Einde Juni werd de wereld opgeschrikt, doordat zonder vorm van proces een aantal voor malige medewerkers van Hitier uit den weg werden geruimd, omdat ze gevaar lijk heetten te zijn voor den Nat.-Socialis- tischen staat. En verder was er de on- Ingezonden Mededeeling. Verzachten de keel en verfris- ichen den mond ZUIVEREN DEN ADEM zalige kerkstrijd, die nog niet tot een einde is gekomen, maar waaruit wel gebleken is, dat de N. S.-leider nog niet oppermachtig is. Niet minder onaange naam moet het voor hem zijn geweest, dat onder zijn regime tot stopzetting van de betaling der Duitsche schulden moest worden besloten, wat uit den aard der zaak niet strekt om het vertrouwen in den Nat.-Socialistischen staat te verster ken. Over wat er den laatsten tijd precies gebeurt, zijn de berichten niet eenstem mig. Zonder uitzondering spreken ze ech ter van gespannen verhoudingen, van on rust en onvrede, van een gevaarlijke gisting. In Oostenrijk werd de rust op een gruwelijke wijze gestoord door den Moe digen Nazi-putch, waarvan Dr Dollfuss het slachtoffer werd en waarvan de na werking nog steeds gevoeld wordt. Joega-Slavië betreurt zijn Koning, vorst Alexander, die tegelijk met den Franschen minister Barthou te Marseille viel onder de hand van een revolution- nairen moordenaar. De geschiedenis van Rusland was ook dit jaar een geschiedenis van bloed en tranen, van onrust en onvrede. On danks het feit, dat Litwinof in de ver gadering van den Volkenbond een felle rede hield tegen de terreur, woedt de communistische terreur nog ongestoord voort niet alleen, maar is naar aanleiding van den aanslag op Kirof een nieuwe en bloedige terreur losgebarsten. Hoeveel per sonen, als gevolg daarvan den dood von den zal wel nooit openbaar worden, maar dit is wel zeker, dat de geschiede nis van Rusland over 1934 met bloedige letters geschreven kan worden. In Frankrijk ontbrak mede de on rust niet dit jaar. Op 7 Februari trad het Kabinet-Daladier af. Het werd vervangen door het Kabinet-Doumergue, dat op zijn beurt in November plaats moest maken voor het Kabinet-Flandin. welks leider waarschijnlijk niet ten onrechte heeft ge waarschuwd, dat thans het parlementaire stelsel voor den laatsten keer op de proef wordt gesteld. In België kwam het mede tot een Kabinetscrisis, die werd opgelost toen het Kabinet-de Broqueville vervangen werd door het Kabinet-Theunis. Van veel meer ingrijpende beteekenis was echter het on verwacht overlijden van Koning Albert van België, die op 17 Februari door een noodlottig ongeval het leven verloor. En dan want wij kunnen niet den ken aan het geven van een volledig over zicht Nederland, het land door God in den loop der eeuwen zoo rijk gezegend en in vele opzichten bevoor recht. Ook hier bleef de onrust niet uit. Ook hier werden we geplaatst voor vraag- teekens en stonden we voor moeilijkheden, die onoplosbaar schenen. Tweemaal moest dit jaar de Koninklijke grafkelder worden geopend. Eerst door het overlijden van H. M. Koningin Emma op 20 Maart en daarna door het plotse ling verscheiden van Z. K. H. Prins Hen drik op 3 Juli. Het Koninklijk gezin werd zwaar ge troffen en ook ons volk werden de moei lijkheden niet gespaard. Op economisch en financiëel gebied bleef de toestand ongunstig met als gevolg steeds toenemen de werkloosheid en voortgaande verar ming. Een poging van de Communisten om de werkloozen in massa in beweging te brengen en met geweld een omkeering te bewerken, had al evenmin succes als het pogen om bij de opening der Staten- Generaal door H. M. de Koningin, de orde te verstoren. Door het krachtig op treden der Regeering werden de revolu tionaire relletjes in de kiem gesmoord, evenwel niet zonder dat slachtoffers wer den gemaakt, waarbij natuurlijk de eigen lijke aanstokers op een veiligen afstand bleven. Op politiek gebied moesten tal van moeilijkheden worden overwonnen. On danks voor velen zeer pijnlijke bezuini gingsmaatregelen kon niet worden voor komen, dat de Rijksbegrooting voor 1935 een tekort vertoonde van ruim f90 mil- lioen, welk tekort echter nader voor een groot gedeelte kon worden weggewerkt. Eenige onrust werd zoo nu en dan ge wekt door het optreden van de N. S. B., die, van streek gebracht door de Nat.- Socialistische successen in het buitenland, meende, dat ook hier een snelle opgang mogelijk zou zijn. Ondanks het feit echter, dat een deel der bevolking door de vaak moeilijke levensomstandigheden meer dan anders ontvankelijk is voor het optre den van agitatoren, die er hun werk van maken de ontevredenheid aan te wakke ren, in de hoop daardoor voor de eigen beweging iets te bereiken, is men blijkens officiëele gegevens, vrijwel op het doode punt gekomen. Eenige deining werd meermalen ver oorzaakt door Minister Marchant, die zoo wel door zijn noodzakelijke maatregelen (concentratie) als zijn niet-noodzakelijk optreden (spellingkwestie) soms tot scher pe critiek prikkelde. Toen we het nieuwe jaar begonnen, ver keerden we onder den indruk van de snelle Pelikaan-vlucht naar Indië en het scheen alsof we dit jaar zouden eindigen onder den indruk van schitterende vluch ten naar Oost- en West-Indië. Het heeft echter niet mogen zijn. De tocht van de „Snip" naar West-Indië is prachtig ge slaagd, maar de „Uiver" werd kort na den beroemden Melbourne-tocht, op weg naar Indië te pletter geslagen. Plotseling werden we er aan herinnerd, dat de mensch tot veel in staat is, maar dat hij niet alles kan; dat hij is en blijft een afhankelijk schepsel. Het mag zeker worden aangemerkt als een zegen van God, dat het huidige Ka binet als zoodanig daarvan overtuigd is en dat met name de man, die daarin de leiding heeft, Dr H. Colijn, zich niet voelt als een krachtmensch, die in eigen kracht de moeilijkheden, welke zich voordoen, kan oplossen, maar dat hij zich afhanke lijk weet van God, van Wien alle kracht en gezag afdaalt. Dat gevoel van afhan kelijkheid, de wetenschap, dat de Over heid regeert bij de gratie Gods, geeft aan het Kabinet ook de basis waarop krach tige handhaving van het gezag, het volk ten goede, mogelijk is. Als we in deze critieke tijden afhanke lijk waren van menschen, die staan in eigen kracht, dan zag het er wel heel droevig uit. Welk een zegen is het daar om, dat we elkaar bij de wisseling der jaren mogen toeroepen: „Laat Hem be sturen, waken! 'tls wijsheid wat Hij doet". Neen we zien en verstaan dat niet altijd. Ook niet in ons persoonlijk leven. Als alles voor den wind gaat, als alles gaat zooals wij het gaarne wenschen, dan is het niet moeilijk deze woorden over te nemen. Maar zoo menigmaal gaat het anders. Ook op dezen Oudejaarsavond zijn er de ledige plaatsen, de teleurgestelde ver wachtingen. Wat was er ook in 1934 niet veel, dat aan het geloof in God zware eischen stel de en dat met het Godsbestuur in lijn rechten strijd scheen. En in 1935 zal het niet anders zijn. Wij weten niet wat het nieuwe jaar ons brengt. Maar wij behoeven het ook niet te weten. Alleen dit weten wij: God regeert! Ook in 1935. En daarom: Laat Hem besturen, waken! 't Is w ij s h e i d wat Hij doet. Zoo zal Hij alles maken, Dat ge u verwonderen moet. De overstroomingen in Portugal blijven aanhouden. Sedert de Kerstdagen wordt Portugal door hevigen regenval geteisterd, waar door opnieuw groote overstroomingen plaats vinden. De scheepvaart aan de Portugeesche kust en op de rivieren ligt volkomen stil. Do D'ouro is buiten haar oevers getreden en vele schepen moesten buiten de haven van Oporto voor anker gaan. De strijd in de Duitsch Evangelische Kerk. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Neue Zürcher Ztg" meldt, zijn sedert eenigen tijd onderhandelingen gaande tus schen bisschop Marahrens, den leider van de belijdeniskerk en Dr Kinder, den leider der Duitsche christenen. De bespre kingen 'beoogen aan den strijd tusschen deze twee Evangelische groepen een einde te maken en tot samenwerking te komen. Een samensmelting ligt niet in de bedoe ling; veeleer is uitdrukkelijk vooropgesteld dat beide groepen hun zelfstandigheid be houden. Na Nieuwjaar zal de gedachtenwisse- ling worden voortgezet. De „Daily Telegraph" verneemt uit Ber lijn, dat het laatste nummer van de „Reichsbote", het orgaan van de Belijde- niskerk, in beslag is genomen. Het be vatte een beschouwing van Bisschop Ma rahrens over de moeilijkheden, die de Evangelische Kerk in 1935 het hoofd zal hebben te bieden. Ingezonden Mededeeling. Aas. APOTHEKER Lange Kerkstraat, Goes. p.f. Controle op boterhandel In België. De Belgische regeering heeft een nieuw volmachtsbesluit afgekondigd betreffende den verkoop van boter. De ervaring gedu rende de laatste maanden heeft geleerd, dat talrijke verkoopers van boter de aan duiding van herkomst bij de boter ver- valschen of op de markt producten bren gen, die het resultaat zijn van een meng sel, zulks met het doel boter van mindere kwaliteit te doen doorgaan voor boter van hoogere kwaliteit. Krachtens het genomen volmachtsbe sluit is elke kleinhandelaar in boter thans verplicht, de herkomst aan te plakken van de boter die hij verkoopt of ten toon stelt. Het verkoopen of ten toon stellen van bo- ter-mengsels van verschillende herkomst ia verboden. Vlootverdrag van Washington opgezegd. Zaterdagmiddag heeft de Japansche ambassadeur 'Saito de nota overhandigd aan minister Huil te Washington, waar door Japan officieel kennis geeft van de opzegging van het vlootverdrag van Was hington. Te Londen is eenzelfde mededeeling ge daan. Saito heeft verklaard te hopen, dat het moge gelukken binnen twee jaar tot een nieuw vlootverdrag te komen. Japan is bereid de helft van zijn vloot af te schaf fen en alle slagkruisers en vliegtuigmoe derschepen geheel af te schaffen mits een gelijke limiet geldt voor Engeland Amerika en Japan. Op hetzelfde oogenblik dat Japan het vlootverdrag opzegde heeft de comman dant der Amerikaansche zeemacht, admi raal Reeves, aangekondigd dat in het noord-oosten van den Stillen Oceaan vlootman'oeuvres zullen worden gehouden op een schaal zoo groot als de Ameri kaansche geschiedenis nog niet heeft ge zien. Weer terechtstellingen in Rusland. Naar het telegraafagentschap der Sow- jet-Unie bekend maakt, heeft het mili taire college van het hoogste gerechtshof der Sowjetunie in het proces tegen Ni- kolajev en zijn 13 medeplichtigen allen schuldig bevonden aan het misdrijf om schreven in paragraaf 58 artikel 8 en 11 van het wetboek van strafrecht der Sow- jet-unie. Zij zijn derhalve veroordeeld tot de maximumstraf, den dood door den ko gel. Korte Berichten. Uit Newcastle wordt gemeld, dat het conflict tusschen de Harton Coal Com pany en de in de mijnen van deze onder neming werkende arbeiders niet kon bij gelegd worden, zoodat 5000 mijnwerkers heden den arbeid hebben neergelegd. i Door middel van een Engelschen viiend van Gandhi is deze uit naam van den onderkoning gewaarschuwd met een strenge straf, wanneer hij weer begint met zijn beweging voor burgerlijke onge hoorzaamheid. 1 Te Newcastle in de Ver. Staten is een griepepidemie uitgebroken. Reeds zijn 344 personen door de ziekte aangetast. Broedeieren en kuikens. De heer Van den Heuvel heeft aan den Minister van Economische Zaken de vol gende vragen gesteld 1. Is het juist, dat aan afnemers van bepaalde broedeieren een grooter percen tage kuikens zal worden toegestaan dan aan kippenhouders, die deze soort eieren niet wenschen te betrekken 2. Indien op voormelde vraag het ant woord bevestigend mooht luiden, is de Minister dan bereid mede te deelen a. op welken wetenschappelijken grond slag en op welke controle de methode voor de vermeerderingsbedrijven berust b. op grond waarvan beperkingen en daarna te verleenen faciliteiten steunen bij een bedrijfsonderdeel, dat in het ge heel niet gesteund wordt, alleen maar hoogstens compenatie ontvangt voor graanrechten 3. Is de Minister niet van oordeel, dat zoolang er ook maar de minste twijfel bestaat aan de doeltreffendheid van een of andere methode de Regeering zich van drang behoort te onthouden, mede omdat zij de verantwoording voor mislukkingen niet draagt of kan dragen 4. Is de Minister niét van oordeel, dat voorschriften betreffende technische vra gen inzake pluimvee, even ten onrechte aan de pluimveehouderij; worden opgelegd Binnenland. De Eerste Kamer over den midden-Euro- peeschen tijd. Vragen over de steunregeling voor de pluimveeteelt. Koninklijke onderscheidingen. Buitenland. Het vlootverdrag van Washington door Japan opgezegd. Terechtstellingen in Rusland. De kerkstrijd in Duitschland. Ingezonden Mededeeling. danken wij U voor het zoo ruim schoots genoten vertrouwen. wenschen wi] U veel geiuk en voorspoed en bevelen ons weder om beleefd In uw gunst aan. Opril Markt Magdalenastraat door wanneer men aan een graan ver werkende industrie, welke compensatie van graanrechten ontvangt, een bepaald procédé voor de bereiding van een of an der artikel zou voorschrijven 5. Is de Minister bereid toe te zeggen, dait hij geen gebruik zal maken van de bevoegdheden, welke hij zich betreffende drang inzake broedeieren heeft voorbe houden, vóór de Volksvertegenwoordiging in de gelegenheid is gesteld met de Re geering over 'dit voor sommige provin ciën belangrijk vraagstuk van gedachten te wisselen Een noodtoestand in de klompen industrie. De heer Fleskens heeft aan den Minis ter van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de klompenindustrie in een noodtoestand verkeert? Zoo ja, is Zijn Excellentie dan niet van oordeel, dat ten spoedigste de noo- dige maatregelen moeten worden geno men, teneinde deze industrie voor alge- heelen ondergang te behoeden? Minister Colijn met vacantie. Db Minister-President, D'r Colijn, is Zaterdagmiddag, vergezeld van Mevrouw Colijn, van Waalhaven per vliegtuig voor een verlof van enkele dagen naar Parijs vertrokken. Te 3 uur zijn de heer en Mevr. Colijn op het vliegveld te Parijs aangekomen waar zij werden begroet door een verte genwoordiger van den Franschen minis ter van luchtvaart. Bezuiniging bij de Spoorwegen. Naar de „Maasb." uit goede bron ver nam, zal, om te komen tot verdere bezui niging, tegen April of Mei a.s. een reorga nisatie plaats hebben van de inspecties van den Dienst van het Vervoer en Ex ploitatie, waarbij één of meer inspecties zullen worden opgeheven en bij andere gevoegd. Het spoorwegnet is thans verdeeld in tien van die inspecties, die gevestigd zijn te Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Breda, Groningen, Hengelo, Nijmegen, Maastricht Rotterdam en Utrecht. Vrijwel vast staat, dat de inspectie Alkmaar zal worden opgeheven. Tal van perso-neel- mutaties zullen hiervan het gevolg zijn. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN In verband met den Hofrouw is dit jaar de verleening van Koninklijke on derscheidingen verschoven van 31 Aug. naar 31 December. Bij Kon. besluit werden o.m. benoemd: tof Minister van Staat: mr P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-Minister van Arb., Handel en Nijverheid; tot ridder in de orde van Oranje Nas sau: J. van Boven, employé in dienst van de cargadoorsfirma de Groof te Vlis singen, consulair ambtenaar van ver schillende landen; tot officier in de Orde van Oranje Nas sau: D. den Breems, em.-pred., secretaris der Algem. Synode van de Ned. Herv. Kerk te 's Gravenhage; J. H. Groftendieok, pred. te Dordrecht,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1