WEEK-ABONNEMENTEN Kerknieuws. Predikbeurten. Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw. Telegrammen. Marktberichten. Briefwisseling. Rechtszaken De secretaris der Jong. Vereen, deed verslag over het werk zijner vereeni ging, terwijl verdere mededeelingen ge schiedden per radio door een „gehei men zender". Een tweetal inleidingen werden ge leverd. Verder werd in een tableau voor gesteld door leden der M. V., het doel barer vereeniging. Ter afwisseling werd muziek gegeven enkele liederen gemeenschappelijk gezon gen. Een tweetal leden van elke vereen, zorgden voor een voordracht. Namens den kerkeraad werd gespro ken door dhr L. de Blaeij. Meiiskerke. Voor de vereeniging van oud-leerlingen L. W. C. hield de heer W. de Buck, voorz. Prov. bond (B. V. G.) een lezing over: „Wij jonge boeren". Spreker schetst hoe wij in diepe afhan kelijkheid van God op ons boerenerf ons moeten kwijten van onze taak en roeping, die wij in ons ambacht en in de samen leving te vervullen hebben. Beangsti gend zijn tegenwoordig de zware scha duwen, die over het bedrijfsleven vallen. Hoewel we dankbaar zijn voor de maat regelen van Overheidswege, blijven er toch nog groote zorgen. Wij moeten ons spiegelen aan het ver leden, waartoe spr. grepen doet uit de geschiedenis. We moeten ons bezinnen over de vragen van den dag. Wat spr. het meest urgent voorkomt wordt ge noemd. Wij moeten ons oriënteeren voor de toekomst. Gewillige handen, een helder hoofd en een ruimen blik, zijn noodzakelijk om te kunnen slagen. Voetbal. Uitslagen van het jaarlijks terugkeeren- da Kersttournooi van den Walcherschen Voetbalbond om den grooten K. V. W. Wisselbeker. Ie ronde: HermesVelocitas 21 na verlenging), O.N.B.Nieuwland 24, S. V.S.—Ritthem 13—2. 2e ronde: HermesS.V.S. 42j Velo citasO.N.B. 62. Winnaarsronde: NieuwlandHermes 3 4. Verliezersronde: VelocitasRitthem 21 na verlenging. Hermes ongeslagen houder van den K. V.W. wisselbeker geworden voor één jaar. Classificatie: le pr. K.V.W. wisselbefcer met kleine beker Hermes, 2e pr. zilveren voetbal op voetstuk Nieuwland, 3e pr. zilveren lauwertak S. V. S., 4e pr. kruisje Velocitas (Kinderzorg), 5e pr. zilveren plaquette, Ritthem, 6e pr. zilveren me daille O. N. B'. De groote K.V.W. wisselbeker is wel willend beschikbaar gesteld door de K. V. W. sigarenfabrieken. De zilveren lauwertak door den heer Goedbloed, sporthuis, Nieuwendij'k, Vlis- singen. De zilveren medaille door den heer 'Fritz, clubgebouwhouder van de vereen. Nieuwland. De overige prijzen door den Walcherschen voetbalbond. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. ONZE UITVOER NAAR DUITSCHLAND. De financiëele correspondent van de „Maasbode" te Berlijn meldt: Naar aanleiding van de offficiëele mede deelingen van Nederlandsche zijde met betrekking tot het Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag, wordt van Duitsche zijde er op gewezen, dat het handelsverdrag in nauw verband met de nieuwe clearings- overeenkomst staat. De uitlatingen in de Nederlandsche mededeeling over de moge lijkheid van Nederlandschen uitvoer naar Duitschland dienen in verband hiermede in het bijzonder nog eens naar voren gebracht te worden. De ontwikkeling van den Nederlandschen uitvoer naar Duitsch land is in hoofdzaak van de ontwikkeling van den Duitschen uitvoer naar Neder land en de zich daardoor voordoende mogelijkheid van de betaling van Neder landsche uitvoerproducten via clearing, afhankelijk. Het is te hopen, dat men er in zal sla gen voor den goederenhandel tusschen beide landen weer een betere verhouding te bereiken en aan de tijdelijk ingetreden vermindering van den Duitschen export naar Nederland een eind te maken, daar slechts op deze wijze een ontwikkeling van den goederenruil, welke met de be langen van beide landen rekening houdt, kan worden bereikt. Zou het niet mogelijk zijn op deze wijze tot een opleving van den goederenhandel te komen, dan moet op een zekere beperking van den Duit schen invoer uit Nederland, als noodzake lijk gevolg van de ontwikkeling van de clearing gerekend worden. Deze binnen het kader der clearingovereenkomst door te voeren beperking van den invoer, zal eventueel ook op den invoer van die Nederlandsche producten betrekking heb ben, waarvoor Nederland van Duitsche zijde bij handelsverdrag bepaalde contin genten heeft verkregen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Nieuwe Pekela, A. R. Hulst, cand. te Baflo. Gerei. Kerken. Beroepen te Monster, P. M. Veldhuyzen te Paesens. Zaamslag. Tot ouderling en diaken in de Chr. Geref. Kerk alhier zjjh resp. her kozen dhr H, de Zeeuw en W. Slabbe- fcoorn. (Belangeloos bericht.) Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz, av. ds De Vries. Maandagavond 7 u. ds Ste-'uz. Dinsdag vm. ds Steinz. Hansweert, vm. ds Hoogenraad, nm. dr v, Selms. Maandagav. 7 u. dr v. Selms. Domburg, 9.30 u. ds Queré, 7 u. ds v. d. Wiel. Maandagavond 7 u. ds Queié. Dinsdag 9.30 u. idem. Waarde, vm. dr v. Selms, nm. ds Hoogen raad. Geref. Kerken. Arnemuiden, 9.30 u. ds Scholing, 2 u. ds v. d. Guchte. Veere, 9.30 u. ds v. d. Guchte, 2 u. da Scholing. Geersdijk, vm., nm. en av. ds Veenstra. Geref. Gem. 's Gravenpolder, Maandagav. half 5 dhr v. d. Berg te Rotterdam. CRISIS-OESTERBESCHIKKING 1934 I. De minister van economische zaken, ge let op artikel 5 van de Grisis-oesterbe- schikking 1934 I, heeft besloten het eer ste lid van artikel 5 van voornoemde be schikking te wijzigen in dier voege, dat dit wordt gelezen als volgt: De minimum-prijs, bedoeld in artikel 4, lid I, onder b, waaronder, met inachtne ming van het in het tweede en derde lid van dit artikel bepaalde, wordt verstaan het minimaal door den exporteur als ver koopprijs daadwerkelijk te ontvangen be drag, wordt als volgt vastgesteld: S p8 Met aanduiding: SqÓ^OqWjaqOqiqtPt) a II- 0 11- ou- O U- n- o II- «U- ou- (ITJ (TTJ (TTJ (WJ (TIJ fïïj (TIJ (TIJ M-INDCOC" <|COI>$CO K bi H> K i>- v oooo oooo Bij export naar Enge land en Scandinavië: O O to CO OïOO - CJT CJIOOO Bij export naar Duitschland Hi Ki H) Wi 3333 SSSpa B'i export naar Belgig en landen van Europa, cD k Co CJ" andere dan hier- 8 8888 nevens genoemd: Brutale inbrekers. Donder dag is een brutale inbraak gepleegd in den banketbakkerswinkel van B. te Blerick. Toen de heer A., die in een pand naast den banketbakkerswinkel woont, thuiskwam, zag hij twee hem onbekende manspersonen aan de woning van B. staan. Dit kwam A. verdacht voor. Op zijn informatie deelden beide mannen mede, dat zij hun meisjes stonden op te wachten. Aangezien A. deze mededeeling geloof waardig voorkwam, schonk hij verder geen aandacht aan de beide personen en ging hij naar binnen. Hierna moet een- van beiden door een kelderluik naar binnen zijn gekro pen en vervolgens de deur aan de bin nenzijde hebben geopend om den ande ren inbreker, die buiten op post was blijven staan, binnen te laten. Juist was de eerste inbreker binnen om zijn col lega door de voordeur binnen te laten, toen een controleur van den particulieren veiligheidsdienst naderde. De controleur, die het geval niet ver trouwde, ging op de woning af. De in breker, die zich in de woning bevond, verzocht den controleur geen rumoer te maken en muisstil te zijn. Hij was pas als nieuwe knecht i.n de banketbakkers zaak aangenomen evenals zijn vriend, die nog buiten wachtte. Samen waren zij uit geweest en wat laat thuis geko men. Uit het verhaal, dat de man op- dischte, bleek den controleur, dat deze met de huiselijke omstandigheden op de hoogte was, zoodat hij geen arg waan koesterde en zijn controle verder voortzette, waarop beide mannen kalm naar binnen gingen en de deur achter zich sloten. Vervolgens hebben z(j den winkel en de bakkerij doorzocht en zich te goed gedaan aan de verschillende levensmid delen welke zich daar bevonden. Een partij blikjes sardines en koekjes als mede een paar schoenen en andere voor werpen zijn door de indringers mede genomen. Ontploffing. Verschillen de arbeiders gewond. Gistermid dag is in Ivo van Harens schoenfabrie ken te Waalwijk, in de afdeeling, waarin licht brandbare stoffen worden bewaard, zooals benzine en aceton', voor het ver vaardigen van cementlijm voor eigen ge bruik, door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met de ontruiming van het lokaal en met de blussching van het vuur. Plotseling ontplofte met lui den knal een groot vat aceton. Door de uitslaande vlammen werden verschillen de arbeiders min of meer ernstig ge wond aan het gelaat. F ernstigst waren er aan toe de ar- heiüors van O., van der H., de B. en van de B., allen uit Waalwijk en K. uit Heerlen. Deze menschen werden per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Eenige andere arbeiders liepen lichtere brand wonden op. Ook van der H. uit Drunen is later in het ziekenhuis opgenomen. De brand had op zichzelf niet veel te beteekenen en kon door eigen blusch- middelen van de fabriek worden ge- bluscht. Bij nadere informatie in het zieken huis bleek, dat bij geen der gewonden ernstig levensgevaar bestaat. Liebermann treedt weer op. In het „Alg. Politieblad" vestigt de commissaris van politie der afd. B te Den Haag de aandacht op handelingen van de Trust Hypothécaire, gevestigd te Luxem burg (opgericht Juli 1934), welker be stuurders, eventueel door tusschenperao- nen, trachten in Nederland hypotheek banken en andere maatschappijen op te koopen, zonder dat is kunnen blijken dat zij eenig geld hiervoor beschikbaar heb ben. Te Den Haag zijtn reeds twee arrestaties verricht. Eén der aangehoudenen is als ongewenscht vreemdeling over de grens gezet. Bij de verschillende transacties der trust en der afzonderlijke personen treedt steeds de bekende Salomon Liebermann thans woonachtig te Parijs, als promotor of anderzins achter de schermen op. Er wordt ruimte gemaakt voor de gevangenen. In verband met de overvolle gevangenissen is een afdeeling van de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen 'Opengesteld. Een aantal gevangenen, thans in de strafgevangenis te Amsterdam zijn opgesloten voor kleine delicten), zullen naar Veenhuizen worden overgebracht, zoodat men dan in de gevangenis te Amsterdam voorloopig voldoende ruimte krijgt om veroordeelden, die moeten wachten om hun straf te Ondergaan, op te nemen. (Tel.) Inbraak in een theater. Op het kantoor van het Trianon-theater in de Prinsestraat te Den Haag, is in den nacht van Woensdag op Donderdag een kastje opengebroken en daaruit een ijze ren geldkistje, inhoudende plm. f 700 aan zilvergeld, ontvreemd. De daders hebben zich des avonds vermoedelijk laten .insluiten en hebben via een nooduitgang het theater weer verlaten. INKOMSTENBELASTING EN SPECULATIE. Een belangrijk arrest van den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in een belastinggeschil, waarbij 'het ging om de vraag, of een particulier onder om standigheden mag worden belast over sa/- men met anderen behaalde speculatie winsten. De ins,' teur had bij iemands inkomen geteld hetgeen de aangeslagene had ver diend door met een combinatie een bui tenplaats te koopen. In die combinatie za ten zoowel beroepshandelaren als parti culieren. De koop was tenslotte ongedaan gemaakt en de eigenaar werd tot het be talen van sehadevergoedignen gedwongen. De belastingplichtige beklaagde zich bij den Raad van Beroep onder opgave, dat het hier een zuivere speculatie betrof, welker voordeel de wet uitdrukkelijk vrij stelt van belasting als zij „anders dan in de uitoefening van een bedrijf" is ver richt. Doch de Raad van Beroep wees dit af, oomdat er onder de mede-parti cipanten waren die met deze zaak een ge wone bedrijfshandeling verrichtten, zoo dat transactie ook voor dezen belasting plichtige geen speculatie was. Het behaal de voordeel werd belastbaar geacht vol gens art. 18 der wet op de inkomstenbe lasting (opbrengst van op zichzelf staan de werkzaamheden). De belastingplichtige, hiermee niet te vreden, wendde zich tot den Hoogen Raad en verklaarde zich gegriefd, doordat al dus buiten onderzoek was gebleven of de transactie wat hemzelf 'betreft een specu latie was en of hij wel dien arbeid had gepresteerd welken genoemd artikel 18 op het oog heeft. De Minister van Financiën bestreed. Volgens dezen zijn werkzaam heden die voor de andere deelnemers niet enkel als speculatie zijn te beschouwen, dit evenmin voor dezen deelnemer. Het thans gewezen arrest stelt de be lastingadministratie in het gelijk. Als het eene lid der combinatie een gewone be drijfshandeling deed, waarbij zijn erva ring, deskundigheid, relaties en organi satie een gewichtige factor waren, dan is het geen bloote speculatie voor de an- i dere leden. Het doet dan ook niet ter zake zegt het arrest, of de beroepshandelaren j het werk alleen deden, dan wel samen met de particuliere deelnemers. Daardoor verandert de onderneming niet van aard. Terecht had daarom de Raad van Beroep j dit voor belanghebbende als opbrengst van op zichzelf staande werkzaamheden beschouwd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uiy blad voor onderstaande regelen naar aanleiding van de laatstgehouden raads vergadering. In genoemde vergadering is ook de melkverkoop ter sprake gebracht, met dit gevolg, dat van Zondag laatst leden het afleveren absoluut is verboden aan de hand van een nu bijna twee jaar bestaande verordening. Tot heden werd hieraan evenwel niet de hand gehouden, maar op aandringen der Staatkundig Ge reformeerde wethouders zet men thans de puntjes op de i. Dit nu is mijns in ziens niet in het belang van verkoopers en ook niet van de afnemers, daar het 'onmogelijk is zijn klanten op deze ma nier behoorlijk te bedienen vooral niet in den zomer. Had men bepaald tot 8 uur of half negen, ik kon er vrede mee hebben, daar er mijns inziens op Zondag ook zoo weinig mogelijk dient te worden gewerkt. Ik zou beide Staatk. Geref. wethouders willen vragen, hoe komt u er zoo plotseling tegen op; de verorde ning bestaat toch ai zoo lang, hadt u hiertegen geen bezwaar tot nog toe? Hadt u niet beter gedaan in dien tus- schentijd de verschillende leden uwer partij, die toch ook hun melk, althans ge deeltelijk, afleverden, dit eerst eens ern stig onder het oog te brengen. Wanneer men er voordeel van heeft, schijnt het met die Zondagsrust klaarblijkelijk wel los te loopen. Ik meen dat uw gemeente naren allereerst van uw menschen mo gen eischen, dat ze vrijwillig zullen la ten, hetgeen zij; in een ander veroordee- len. U mijnheer de redacteur vriendelijk dankend voor de verleende plaatsruimte, toeken ik, hoogachtend, Een ingezetene der ge meente Waarde. Plaatsing van dit schrijven beteekent niet zonder meer instemming. Als een verordening gemaakt wordt, behoort ze ook te worden toegepast. En daartegen is naar het ons voorkomt ook heelemaal geen bezwaar. Melkverkoop ziekte gevallen uitgezonderd is op Zondag 'absoluut overbodig en kan zonder eenig bezwaar worden nagelaten. Redactie. Bateraccijns 90 cent. De prijs van het crisisbotermerk en van de vervoervergunning voor buiten- landsche boter ia voor de volgende week vastgesteld op 90 cent per K.G. De accijns werd twee weken geleden toen de Leeuwarder noteering van 50 op 55 cent kwam, verlaagd van 100 op 95 cent. Donderdag steeg de boternoteering van 55 tot 57, dus met 2 cent en met het oog daarop heeft dus de regeering den accijns nogmaals met 5 cent verlaagd. Rapport Tuinbouw Zeeland. De Zeeuwsche Landbouw Maatschappij heeft zich, evenals de andere gewestelijke landbouworganisaties in Zeeland, gaarne beschikbaar gesteld om, in samenwerking met de Provinciale Commissie uit de vei lingen, een rapport op te stellen over de moeilijkbeden, die er zich met betrekking tot de Regeeringsmaatregelen op tuin bouwgebied voordoen. De vele vragen en geuite klachten op de crisisvergadering te Goes, waar in het bijzonder de belangen van den teler van aardbeien, bessen en frambozen bespro ken werden, waren er een bewijs voor dat do Regeeringsmaatregelen, zooals die tot nu toe voor den tuinbouw zijn genomen, nog onvoldoende zijn. Nog afgezien van het lage bedrag dat aan steun wordt betaald in verhouding tot de zeer slechte uitkomsten van deze teelten, dringen tal van vragen naar vo ren, b.v. waarom de kruisbessenteler wèl steun ontvangt, terwijl zijn collega die roode bessen teelde en nog grooter ver liezen leed, van steun wordt uitgesloten. Het rapport komt tot de volgende con clusies: 1. Er moet gestreefd worden naar een steunverleening tot aan de „richtprijs" en niet volstaan worden met een gedeel telijke vergoeding van het verschil met de op de veilingen gemaakte middenprijs. Voor roode bessen en rijp geoogste kruisbessen worde een regeling getroffen dat ook de telers van deze producten over de oogst 1934 steun ontvangen. 2. Niet langer mag worden voortgegaan met de oppervlakte van d9 bedrijven op progressieve wijze te beperken, nu de productie van tuinbouwgewassen is te ruggebracht tot ben, die door inrichting van hun bedrijf op den verbouw zijn aan gewezen. De bedrijven, die niet gemist kunnen worden voor een zoo goed mogelijk in standhouden van den Nederlandschen Tuinbouw, worden door de voor 1935 ontworpen regeling te zwaar getroffen. 3. Men treffe voor de telers van kleinfruit dezelfde regeling als voor die van groen ten, dus dat de gewassen verwisseld mo gen worden. Door do bestaande regeling waarbij de aardbeien en frambozen wèl en kruisbes sen, zwarte en roode bessen niet onder de teeltbeperkingsvooi'schriften vallen, w- let hun onmogelijk gemaakt zioh bj, nieuwe omstandigheden aan te passen 4. Voor de producten die in fabrieken w~ verwerkt, worde door d. .om - Fruitoentrale nagegaan of een landelijke regeling mogelijk is, JSOOdat deze voortaan niet meer voor sleohts den minimumprijs worden afgenomen. DoodelIJke ongevallen. GRONINGEN. Het 9-jarig meisje K. van der Wal uit Groningen is Donderdag middag onder een vrachtauto geraakt, waarop zij was geklommen. In ernstigen toestand werd zij' naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar zij Vrijdag aan de gevolgen is overleden. AMSTERDAM. Hedenmorgen fietste de 18-jarige J. K., wonende te Haarlemmer meer op den Sloter straatweg vlak achter een autobus. Toen de bus stopte, gooide hij het stuur om en reed met flinke vaart langs de bus. Juist op dat moment naderde van den anderen kant een vrachtauto. De bestuur der zag den jongeman te laat, de fiets rijder werd door de vrachtauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. MIDDELBURG. Op de veiling van 28 Dec. deden: kropdunsel 25, snijsla 31 49, molsla 37, veldsla 4.5—25, spinazie 1017, postelein 10—12, pluksia 31, spruiten 818, witlof 715, schorsenee- ren 1012, koolrapen 2, wijnpeen 1.5 3. roode kool 2.54, uien 1.53.5, kro ten 14, alles per K.G. Peen 6—8, rapen 23, kroten 1.5—4, prei 38, selderie 23, knolselderie 24, ramenas 1.5, alles per bos, sav. kool 2.5—6.5, roode kool 37, boere- fcooi 13, bloemkool 420, andijvie 1 4, koolraap 1—2.5, ct. alles p. stuk. Cyclamen 2931 ct. per pof. tuipee 16 per chip. K.'*>--:• LH, "gember 1934 Kleine veiling. Appels: Zure Bellefleurs 518, Goudreinetten 518 ct., beiden per K.G. Peren: Comtesse de Paris 1116, Ponds peren 9, Kleiperen 58, Jodenperen 9 ct., alles per K.G. Diversen: Witlof 39, Spruitkool 710 ct., beiden per K.G. Roode kool 50 ct., Bloemkool f7—f 13.70, Witte kool f0.10, Savoye kool f2.50f4.40, Andijvie f2.60 f 3.20, Tulpenbollen f 0.20f 0.30, alles per 100 stuks. Honing 3435 ct. per flacon. Kipeieren f 3.10f 3.20 per 100 stuks. Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 760. Licht op voor fietsers: Zondag 4 u. 12 min. Maandag 4 u. 13 min. In verband met de postbestelling op Nieuwjaarsdag moet „De Zeeuw" a.s. Maandag vroeg verschijnen. H.H. correspondenten en adverteerders gelieven hiermee rekening te houden. Een autobuskwestie. Dekan- tonrechter te Bergen op Zoom heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen M. M., te Stavenisse, tegen wien f 100 boete of 50 d.h. was geëischt, wegens over treding van de wet op de openbare middelen van vervoer, door bet on derhouden van een niet-geconcessionneer- de autobusdienst StavenisseTholen Bergen op Zoom v.v. en verdachte ver oordeeld tot f50 b. of 40 d.h. Politie-rechter te Middelburg. K. W. R., 30j., arbeider, Dreiscbor, wegens mishandeling van M. P. Geel hoed. Eisch f 20 b. of 10 d. h. Uitepr. f 15 b. of 10 d. b. E. D., 22 j., dienstbode. Middelburg, wegens diefstal van ongeveer 6 lakens en 8 slaopen, toebehoorende aan H. H. van Waegeningh omstreeks de tweede helft van 1934. Eisch en uitspr. f20 b. of 10 d. h. G. K., 27 j., arbeider te Zierikzee, we gens diefstal van een hoeveelheid appels, toebehoorende aan G. Koopman. Eisch en uitspr. f 20 b. of 10 d. h. J. M. B., 41 j., landbouwer te Ouwer- kerk, wegens inruilen van aardappelen tegen appels die van misdrijf afkomstig waren. Eisch en uitspr. f 20 b. of 10 d. h. S. K., 52 jaar, arbeider, Zierikzee. we gens diefstal van 10 K.G. uien en 10 K.G. wijnpeer)toebehoorende aan P. M. Pan- nij en P. v. d. Maas te Zierikzee en Nieu- webkerk. Eisch: 1 rond gev. straf; uitepr. f20 of 10 d. P. de K., huisvr. S. 42 jaar, zon der beroep en A. B., Si jaar, .eha,uphol der, beiden te Zierikzee, wegens diefstal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3