BERTELS EERSTE BLAD ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 78 Buitenland Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Let op ons ongeschonden loodje aan lederen zak Binnenland Belangrijkste Nieuws. Bakkerij VAN MELLE Telefoon 114 GOES Staten-Generaal. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, G ics on Vlissingen f0.20. '™se nummers L een: AdvertentiCn 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen CO cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De socialistische kerstgedachte. Ook de Sociaal-Democraten hebben weer hun kerstfeest gevierd en in groote open bare vergaderingen hun kerstevangelie gepredikt. Maar het was niet het Evangelie, de blijde boodschap, die Gods Woord brengt. Het was een kerstfeest zonder Christus, een kerstboodschap, waarin met geen woord gewag werd gemaakt van het heil door God gewrocht in de zending van Zijn Zoon. De partij-voorzitter, de heer Vorrink, die den engelen-zang citeerde, verzweeg, zorgvuldig het eerste gedeelte van dat lied. Hij sprak van de bevordering van den vrede en de erkenning van de waar digheid van den mensch, maar van het eere zij God werd niet gerept. En tegenover de verlossingsgedachte, die in de kerken wordt gepredikt, stelde hij een verlossingsgedachte, waaraan ook het socialisme behoefte heeft. En wat is die gedachte? Wat houdt het socialistische kerstevangelie in? Wij hebben gezworen, aldus de heer Vorrink, dat er een betere wereld zal komen, waarin de mensch ook werkelijk als mensch kan leven. En verder maakte hij zijn gehoor blij met „onze rijkdom in deze grauwe dagen van nood", waarin wij ons bewust worden als we staren in het vredige kaarslicht van den kerst boom, n.l.: de onsterfelijke hartstochte lijke liefde voor gewetensvrijheid en ver draagzaamheid, die steeds heeft gezege vierd. Het zal velen niet duidelijk zijn, wat deze „boodschap" met het kerstfeest en ook niet wat zij met het socialisme heeft te maken. De heer Albarda was al even vaag in zijn prediking. Terecht wees hij er op, dat de mensch- heid misschien nooit zooveel behoefte heeft gehad aan de gedachte, dat het licht over de duisternis zal zegevieren, als in dezen donkeren tijd. En op de vraag of wij dan van een naderend licht mogen spreken, luidde het antwoord: „Reeds zien wij de nadering van een betere toekomst. Gaandeweg hebben de mocratie en sociaal-democratie hun tegen woordige inhoud gekregen en een plaats gewonnen in de harten van millioenen. Deze begrippen zijn te diep geworteld om te worden geveld door de zware stor men. In het noorden en het westen geeft de sociaal-democratie het antwoord aan hen, die haar ondergang hebben voor speld. In Engeland schrijdt zij voort van overwinning tot overwinning. In Tsjecho- Slowakije handhaaft de democratie haar positie ondanks alles. Wie het sterkst wil voelen wat de so ciaal-democratie bereikt, zie naarDuitsch- land en Oostenrijk. Wat de gelijkgescha kelde pers verbergt, wordt langs geheime wegen ter kennis van het volk gebracht. Duizenden moedige mannen en vrouwen wagen dagelijks hun leven. Hun werk zal het zijn, Duitschland zijn plaats te her geven in de rij der beschaafde volken. Nog sterker is dit gebleken in Oosten rijk. Slechts 80 tot 90.000 leden der vak- vereenigingen hebben aan de regeering gehoorzaamd. Dat is minder dan het aan tal leden der katholieke vereeniging. Nog geen vijfde van het aantal leden der so cialistische vakbeweging in dat land." Na dan gewezen te hebben op de gun stige werking van den Volkenbond toch allerminst een socialistische instel ling en het standhouden van het Chris tendom tegen alle verdrukking in, ver volgde spreker: „Zoomin als de tragische ramp van de Uiver, die heel ons volk deed ontstellen, den vooruitgang van de luchtvaart en haar zege in het eind kan stuiten, zoomin kunnen de slagen, die de sociaal-demo cratie treffen en de gevaren, die haar bedreigen, haar voorwaartschen gang kee- ren en haar overwinning verhinderen, die eenmaal door een jubelende wereld zal worden begroet." Ondanks de daverende toejuichingen die op deze rede volgden, ziet de nuchtere toeschouwer twee dingen heel duidelijk. In de eerste plaats de armoede van de socialistische kerstgedachte. Het socia lisme heeft niets dan vage beloften, het spreekt van door niets gemotiveerde ver wachtingen, het komt alleen met geest driftig voorgedragen fantasiën. Het socia lisme staat op het kerstfeest met leege handen. Verder treft hier de absolutie ne gatie van den Christus. Negatie, die in werklijkheid beteekent verwer ping. De socialistische kerstboodschap spreekt wel van de duisternis, waarin de wereld bevangen is, maar zij negeert het Licht der lichten, zij verwerpt de engelen- boodschap, de geboorte van den Zalig maker, welke is Christus de Heere. „Mein Kampf" wordt herzien. De Berlijnsche correspondent van „Le Journal" meent te weten, dat Rijkskan selier Hitier voornemens is korten tijd na 'het Saarplebisciet een groote rede te houden, teneinde de diplomatieke bespre kingen in te leiden, welke men van plan is in verband met 't ontwapeningsvraag- stuk, te openen. De Führer zou hieriu de scherpe woorden^ welke hij' in j.Mein Kampf" tegen Frankrijk heeft gericht, welk boek hij tijdens zijn vestingstraf op hel fort Landsberg heeft geschreven, te rugtrekken, daar er geen reden meer be staat ze langer te handhaven. Geteisterd Ceylon. Van de Donderdag in het ziekenhuis te Colombo opgenomen 118 malaria-pa tiënten zijn er tot dusver 18 gestorven. Gisteren moesten nog honderden perso nen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De dokters zijn van meening, dat zich op Ceylon een nieuwe vorm van malaria heeft voorgedaan. Bij' tal van zieken heb ben zij op de tong donkere stippen ont dekt, die zich spoedig over het geheele lichaam verbreiden. Er heerscht onder de bevolking een wanhoopsstemming. Behalve door de ma laria-epidemie wordt het land sedert vele weken ook nog door een hittegolf geteis terd, die het grootste deel van den oogst dreigt te vernielen en moeilijkbeden bij de voedselvoorziening dreigt te veroor zaken, meldt Un. Press. Tekort aan verbandmateriaal. Als gevolg van het tekort aan deviezen hebben de Berlijnsche ziekenhuizen te kampen met een tekort aan verbandma teriaal. In sommige ziekenhuizen gebruikt men reeds Ersatz-verbandstoffen, doch er wordt over geklaagd, dat deze niet zoo goed zijn als die van origineel katoen Ook goud voor tandheelkundige doel einden begint thans schaarsch te worden Een nieuwe luchthaven te Frankfort a. d. Main. Naar de „Lokal Anzeiger" mee deelt is na grondige overweging besloten de landingsplaats voor luchtschepen le Friedrichshafen te verplaatsen naar hel vliegveld Rhein-Main, dat in de onmid dellijke nabijheid van Frankfort a. d. M. wordt aangelegd. De werkzaamheden hiervoor zullen in iets meer dan een jaar zijn voltooid. Natuurlijk blijft de werf te Friedrichs hafen voor den bouw van nieuwe lucht schepen bestaan. Na goedkeuring van de plannen inzake een transatlantische verkeersmaatschap- pij, zullen drie tot vier nieuwe luchtsche pen voor een geregeld reizigers- en post verkeer tusschen Duitschland en de Ver- eenigde Staten moeten worden gebouwd. Het luchtschip L. Z. 129, dat bijna vol tooid ia, zal samen met de „Graf Zeppe lin", gereserveerd blijven voor het ver keer op Zuid-Amerika. Ook mag uit Nederland een order voor de ontwikkeling van het overzeesch lucht verkeer worden tegemoet gezien. Friedrichshafen is als werf groot ge noeg, als luchtsohiphaven echter te klein. Verder moet, gezien van zuiver klima tologisch oogpunt, de voorkeur worden gegeven aan de omg'eving van Frankfort, teiwijl het ten slotte voor de Nederland- sche, Scandinavische, Engelsche en an dere internationale reizigers veel gemak kelijker is, als de luchtschepen te Frank fort vertrekken dan te Friedrichshafen. Zwarte pest in China. In de omgeving van Hwaingan, in de provincie Kiangtsoe, ongeveer 200 K.M. ten Noorden van Nanking, zijn duizenden menschen aan de zwarte pest lijdende Velen zijn reeds gestorven. Alle ter be schikking staande artsen uit de omgeving zijn naar het getroffen gebied gezonnen. Storm in de Ver. Staten. De door den hevigen winterstorm aan de Amerikaansche kusten aangerichte schade wordt op een millioen 'dollar ge schat. In de nabijheid van Susanville in Ga- lifornië zijn acht personen, onder wie verscheidene kinderen. 24 uur lang inge sneeuwd geweest, tot het een reddings brigade gelukte de ingeslotenen in vei ligheid te brengen. In vele plaatsen heeft de koude de be volking en met name de arbeiders en werkloozen ernstig getroffen. De vreemde troepen in het Saargebied. Naar uit Saarbrücken wordt gemeld, heeft generaal Brind, de aanvoerder van de vreemde troepen, in een gesprek met -jEngelsohe journalisten gezegd, dat de betrekkingen tusschen de soldaten van de verschillende naties van de internationale troepenmacht onderling en de verstand houding tusschen de troepen en de be volking steeds beter wordt en dat hij' de overtuiging heeft, dat deze stand van za ken zal blijven voorduren. Ingezonden Mededeeling. De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek- les, varkens- en pluimveevoeder. Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar ol coöperatie. Oliefabrleken N.V. - Amsterdam Korte Berichten. Bijna alle Fransche bladen', die Donderdag te Berlijn aankwamen, zijn in den loop van den dag door de poli tieke politie in beslag genomen. Buitenlandsche berichten spreken van massa-arrestaties en massa-execu ties in Duitschland, in de eerste helft van December. Men spréékt van 2000 tot 4000 arrestaties en 230 executies. Van bevoegde zijde wordt echter ver klaard, dat er geen executies hebben plaats gehad. Wegens misdrijven tegen de zeden wer den 300 personen gearresteerd, waar van er spoedig 200 werden vrijgelaten. Honderd zitten nog in voorarrest voor verder onderzoek. In de provincie Algarvië in Zuid- Portugal heeft een heftige aardbeving grooten schrik onder' de bevolking ver oorzaakt. De muren van het voormalige Moorsche slot Silves stortten in en het gelukte hier door eenigen gevangenen het slot wordt thans als gevangenis gebruikt te ont vluchten. Naar uit Boekarest gemeld wordt, zou in het komende voorjaar een ver zoening verwacht kunnen worden tus schen koning Carol van Roemenië en zijn gescheiden vrouw Prinses Helena. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" stelt voor, dat op 13 Januari, den dag van de stemming in het Saargebied, in alle hotels en restaurants van het geheele Duitsche rijk en ook door de particulieren slechts Saarwijn geschonken zal worden, waardoor een krachtige hulp aan den wijnbouw van het Saargebied zal worden verleend. De regeering van Perzië heeft een verordening uitgevaardigd, waardoor met ingang van 21 Maart 1935, het Perzi sche Nieuwjaar, de naam Perzië vervan gen zal worden door dien van Iran. In het paviljoen van chemische pro ducten der Belgische afdeeling van de we reldtentoonstelling 1935 te Brussel heeft zich gisteren een ernstig ongeluk voorge daan. Een losse ladder van een stelling van stucadoors, die daar aan het werk waren, brak plotseling door, met hei gevolg, dat een vijftal werklieden vielen. Drie hunner bekwamen beenbreuken, de twee anderen liepen ernstige kneuzingen op. Uitvoer van schaaldieren naar Frankrijk. Het Fransche Staatsblad vermeldt thans het contingent voor Nederland van versche of in verscben staat gecon serveerde schaaldieren, grijze garnalen, staarten van kleine zeekreeften (langou- stes) en staarten van groote zeekreeften (voor het tijdvak van 1 Jan. tot en met 30 Juni 1935). Dit bedraagt 145.000 K.G. bruto en voorzoover in Nederland in na tuurlijken staat geconserveerd of gepre pareerd 10.000 K.G. bruto. Tegen den midden-Europeeschen tijd. De Algemeene Nederlandscbe Zuivel- bond (F.N.Z.) beeft in een adres aan de Eerste Kamer verzocht het wetsontwerp tot invoering van den Midden-Europee- schen tijd te verwerpen. Het voornaamste bezwaar is, dat juist in de morgenuren in bet boerenbedrijf het meeste werk binnenshuis moet geschieden en dat een zeer groot gedeelte van het jaar veertig minuten langer met kunst licht zou moeten worden gewerkt. Oudejaar in Saarbrücken. Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot" beeft een belangrijk bedrag gezonden aan den commandant van de Mariniers te Saarbrücken als bij drage in de kosten der viering van den Oudejaarsavond. Bedrijfsraad voor de sigarenindustrie. Dezer dagen vergaderde de Bedrijfs raad voor de Sigarenindustrie te 's Gra- venhage. Besproken werd het ontwerp tot wet telijke regeling inzake verplichten Be- drijfskindertoeslag. Beslaten werd, dat omtrent dit wetsontwerp een rapport zal worden uitgebracht door Jen voorzitter, den beer H. v. d. Putt en den secretaris Mr A. Steinkühler, welk rapport op de eerstvolgende vergadering zal worden behandeld. De Bedrijfsraad bleef op het standpunt staan, dat het noodzakelijk is tot bin dendverklaring der Pensioenfondsen te geraken. Tenslotte werd besloten een enquête te houden naar het weekloon, verdiend in een nader vast te stellen werkweek door alle in de sigarenindustrie werkzame ar beiders. Tolheffing op bruggen. In den Nijmeegschen gemeenteraad heeft de burgemeester dezer dagen op een desbetreffende vraag meegedeeld, dat hem niets bekend was van een voorgenot men tolheffing op de nieuwe verkeers- bruggen te Nijmegen en Arnhem. Van an dere zijde werd eenigen tijd geleden ook medegedeeld, dat,zou de regeering tot tol heffing op bruggen overgaan, Arnhem en Nijmegen daarvan zouden worden uitge sloten in verband met bestaande aanspra ken. De Telegraaf verneemt nu, dat het door minister Kalff in de Tweede Kamer reeds aangekondigde wetsontwerp regelend o.m. de bevoegdheid tot tolheffing op de groote verkeersbruggen, den raad van State heeft verlaten en dezer dagen bij de Twee de Kamer zal worden ingediend. Daarin zijn ook de bruggen voor Nijmegen en Arnhem opgenomen. Centrale Commisisie Landbcuwcrisiswet. Bij Kon. besluit zijn voor bet tijdvak aanvangende 1 Jan. 1935 en eindigende met ingang van 1 Jan. 1936, tot leden, niet ambtshalve lid, der Centrale Com missie, bedoeld in artikel 27 der Land- bouw-Crisiswet 1933 benoemd: G. J. Blink, le Noordwijk; dr E. Heldring te Amsterdam; mr. J. A. G. M. van Hellen- berg Hubar te Rijswijk (Z.-H.); Chr. v. d. Heuvel te Heemstede; dr H. M. Hirsch- feld te 's Gravenhage; ir W. H. van Leeu wen te Delft; J. L. Nijsingh te de Wijk; mr d. A. A. van Rhijn te 's Gravenhage; ir A. Roebroek te Gravenhage; R. Sie- mons te Utrecht; J. Th. Verheggen te Buggenum. De minister van Economische zaken heeft tot voorzitter van genoemde com missie benoemd mr dr A. A. van Rhijn te 's Gravenhage en tot ondervoorzitter ir S. L. Louwes, te Zwolle. Uitzetting van vreemdelingen. De Minister van Justitie heeft aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven een circulaire doen toekomen, waarin herinnerd wordt aan zijn aanschrijving van 30 Mei 1934, de z.g. vluchtelingen- circulaire, waarin o.a. is bepaald, dat het departement van Justitie voortaan te ken nen zal zijn in officieele uitleiding naar Duitschland van revolutionnaire elemen ten, voor zoover vertrek uit ons land niet op aanmaning plaats vindt. Volgens de nieuwe circulaire wenscht de minister deze gedragslijn te verruimen door te bepalen, dat zijn departement zal zijn te kennen in alle gevallen van uit zetting van vreemdelingen, die daarvoor op grond van gevaar voor de publieke rust of veiligheid in aanmerking komen. Christelijk Nationaal Vakverbond. In de gisteren gehouden buitengewone algemeene vergadering van bet G. N. V. werd tot gesalarieerd lid van bet Dagel. Bestuur ter vervanging van wijlen den heer J. S. Ruppert Jr., gekozen de heer W. de Jong, secretaris van den Bond van Chr. Politie-ambtenaren. Op den geko'- zene werden 65 stemmen uitgebracht te gen 20 op den heer Fuykscbot (Chr. Kan toor- en Handelsbedienden) en 38 op den beer Grashoff (Ned. Chr. Bond Kle dingindustrie). De benoeming werd aan genomen. Tevoren was door bet Comité uit de aangesloten organisaties ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het Vak verbond aan het bestuur aangeboden de aankleeding en meubileering van de be stuurskamer. Onmiddellijk daarop werd op het graf van den heer Ruppert een gedenkteeken onthuld en aan de familie aangeboden. Binnenland. De Eerste Kamer over bet vaccinatie wetje. Verlangens van de Zeeuwsche tuinders. Viruly over de Ui ver-ramp. Crisis mossel- en oesterbeschikking ge publiceerd. Buitenland. Uit geteisterd Ceylon. Een nieuwe luchthaven te Frankfort a. d. Main. Ingezonden Mededeeling. BERLINER SOLLEN APPELGEBAKJES APPELBOLLEN ZOUTGEBAK SAUCIJZENBROODJES EERSTE KAMER. Opschorting verplichte vaccinatie. Wijziging Ziektewet. De Eerste Kamer beeft gisteren nog behandeld bet wetsontwerp inzake op schorting van den vaccineplicht. De beer W i b a u t (S. D.) vestigt de aandacht op het toenemende gevaar, dat voor de gemeenschap ontstaat als gevolg van het telkens opnieuw uitstellen van een beslissing inzake den vaccinatieplicht. Spr erkent als zeer ernstig de eerbiediging van een desbetreffend gewetensbezwaar, maar vraagt van de regeering, het moreele besef te erkennen niet alleen van gewe tensbezwaarden, maar ook van het be volkingsdeel, dat collectief bezwaar maakt tegen nog verdere opschorting van den vaccinatieplicht. De regeering wil de opschorting hand haven, totdat bet wetenschappelijk on derzoek omtrent de postvaccinal ence phalitis resultaat zal hebben opgeleverd. Is dit niet, ongewild, een uitstel voorgoed? D'e beer Van Asch van Wijck (A. R.) zal stemmen vóór het wetsontwerp, al is bet niet gebaseerd op principieele, maar op opportunistische gronden. Herstel van zijdeïingschen vaccinatiedwang is onge oorloofd, gezien de gevaren der vaccina tie. Het verheugt Spr., dat de minister ook vaccinatieplicht beneden bet eerste le vensjaar afwijst. Waarom stelt de minister slechts op schorting van den vaccinatieplicht voor twee jaar voor? Waarom deze beperkte strekking? Men zal nooit kunnen waar borgen, dat vaccinatie geen gevaar zal op leveren. Daarom worde de vaccinatie dwang voorgoed opgeheven. De minister overwege de zaak nader en stelle dan op heffing voorgoed voor. Er zijn vele andere gevaarlijke ziekten, waartegen men zich ook kan iaten vacci neeren. Waarom dan juist ten aanzien van pokken vaccinatie dwingend voorge schreven? De Minister van Sociale Z a k e n, de heer Slotemaker de Bruine, zegt, dat wij alleen te maken hebben met de vraag, of de encephalitis ons noopt, de opschorting van den vaccinatieplicht te verlengen. De kwestie van gewetensbezwaren is bij dit ontwerp niet betrokken. Spr. beeft als minister bet eerst opschorting van den vaccinatieplicht voorgesteld. Het is hier een zaak van afwegen van de nadeelen van beide toestanden. Men bedenke overi gens, dat vaccinatie niet verboden wordt en dat voldoende entstof aanwezig is. Spr. zal met den hoofdinspecteur van de volks gezondheid opnieuw bespreken het vraag stuk van vaccinatie beneden het eerste levensjaar. D'e statistieken geven spreker echter geen aanleiding om een verplich ting beneden bet eerste levensjaar te wen- schen. Spr. is het niet eens met den heer Wi- baut, maar ook niet met den heer Van Asch van Wijck. Laat ons de zaak zien in de proporties van bet wetsontwerp. De finitieve afschaffing van den vacinatie- plicht voor te stellen ware verkeerd. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met 18 tegen 11 stemmen. Tegen: de soci aal-democraten en de heeren Fock en Gel derman (Lib.) en Kranenburg (V. D.). Het wetsontwerp inzake wijziging van de Ziektewet wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De v o o r z i t t e r houdt de volgende rede. „Wederom wenkt het eind eens jaars, 1935 dient zich ras aan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1