Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. VRIJDAG 26 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 75 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. T "«se nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingon 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. DE WIJZIGING DER KIESWET, PROVINCALE- EN GEMEENTEWET. Kleine partijen en waarborgsom. Strijd met de Grondwet? Aan het Voorl. Verslag der Tweede Ka mer inzake het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, Provin ciale wet en de Gemeentewet is het vol gende ontleend: Bij verscheidene leden bestond in het algemeen bedenking tegen het nemen van Wettelijke maatregelen tegen bestrijding van kleine partijen. Welhaast alle par tijen zijn klein begonnen. Verscheidene daarvan hebben zich tot partijen van een zekeren omvang, sommige zelfs van groo- ten omvang uitgezet. Worden de kleine partijen in haar voortbestaan en ontwikkeling belemmerd, dan zal een verstarring plaats hebben, welke aan het politieke leven niet ten goede kan komen. Verscheidene andere leden achtten met de Regeering het treffen van maatregelen als hier bedoeld noodzakelijk. Zij wezen er op, dat het karakter van een groot deel van het Nederlandsche volk de neiging met zich brengt, tot splitsing in kleine, zelfstandig optredende groepen. Een kies stelsel, dat geen rekening houdt met deze nationale eigenaardigheid, dient te wor den gecorrigeerd, opdat worde voorko men, dat die eigenaardigheid tot uitwas sen leidt, welke het politieke leven beder ven en de grondslagen van dat stelsel aantasten. Het stellen van den eisch, dat bij de indiening van een lijst een waarborgsom wordt gestort, welke verbeurd is, indien op die lijst niet een bepaald aantal stem men wordt behaald, vond bedenking bij sommige van de leden, die in het alge meen tegen het nemen van maatregelen ter bestrijding van kleine partijen gekant waren. Vele andere leden daarentegen achtten de gedachte, dat een rem moet worden aangelegd aan het indienen van lijsten, welke geen kans hebben het voor een zetel benoodigde aantal stemmen te ver zamelen, zeer gezand. Het gevolg toch van de aanwezigheid van zoogenaamde snipperlijsten is, dat bij elke verkiezing voor het opmaken van den uitslag een be trekkelijk groot aantal stemmen verloren gaat. Verscheidene leden wezen er op, dat de eisch, waaraan moet worden voldaan, wil men recht hebben op het terugontvangen van de gestorte gelden, wel zeer hoog is gesteld. Een voordeel van de aanwezigheid van een aantal eenlingen in de Tweede Kamer noemden sommige leden het, dat deze op bepaalde oogenblikken bij het uiten van hun gevoelen onafhankelijker kunnen zijn van de leden der Kamer, die rekening moeten houden met het oordeel van niet geheel gelijk, denkende geestverwanten, hetgeen aan de gedachtenwisseling een zekere frischheid kan geven. Verscheidene leden stelden hiertegen over, dat de aanwezigheid in de Tweede Kamer van de vertegenwoordigers van een niet onbelangrijk aantal kleine par tijen wel degelijk de zegenrijke werking van het parlementaire stelsel belemmert. De arbeid der Volksvertegenwoordiging wordt vertraagd door de redevoeringen, welke de genoemde vertegenwoordigers zich verplicht achten over schier elk on derwerp te houden. Uitvoerige beschouwingen werden ge wijd aan de wijze, waarop de Regeering zich voorstelt het door, haar beoogde doel te bereiken. Vele leden achtten het in het ontwerp vervatte voorstel, het verkrijgen van drie maal den kiesdeeler als voorwaarde te stellen voor het verwerven van een zetel, in strijd met artikel 82 der Grondwet. De wetgever is niet bevoegd, hetgeen met wiskundige nauwkeurigheid evenredig te verdeelen is, opzettelijk en met voor bedachten rade niet evenredig te ver deelen. Andere leden stelden op den voorgrond dat op zich zelf het voorstel van de Re geering veel aantrekkelijks heeft. Boven al heeft het dit voordeel, dat het recht op het doel afgaat. Intusschen bestond er Ook voor de hier in de laatste plaats aan het woord zijn de leden aanleiding een groote reserve in acht te nemen. Deze leden achtten het niet een vaststaand feit, dat een regeling als de onderhavige met de Grondwet in strijd is. Zij stelden de vraag, of het, nu op zeer ernstige gronden de grondwettigheid van dit voorstel betwist wondt, geen aanbe veling verdient het terug te nemen, wijl vooral in dezen tijd zelfs de schijn van grondwetsschennis angstvallig behoort te worden vermeden. Vele leden vestigden de aandacht op de mogelijkheid van een andere oplos sing, in dien zin, dat het land in enkele b.v. drie, vier of vijf, zoo mogelijk even groote kiesdistricten wordt verdeeld. Van andere zijde verklaarde men zich Ook met een indeeling van het land in kiesdictricten niet te kunnen vereenigen. Een der leden vond aanleiding de bij zondere aandacht van de Regeering te vragen voor de omstandigheid, dat bij aanvaarding van het in het ontwerp ver vatte voorstel of van eenige andere rege ling van gelijke strekking de vertegen woordigers van vijf gezagsgetrouwe groe pen uit het Parlement zullen verdwijnen, terwijl de communisten niet alleen zullen blijven, maar zelfs onder bepaalde om standigheden ook nog met de stemmen van een deel der gezagsgetrouwe elemen ten zullen kunnen worden versterkt. Ook het voorstel tot uitsluiting van e.g. vrijgestelden van het lidmaatschap van de lagere publiekrechtelijke colleges ont moette bij vele leden bedenking. Deze le den wezen er op, dat dit voorstel een te rugkomen beoogt op een niet zoo heel lang geleden door de Tweede Kamer met 48 tegen 30 stemmen genomen beslissing. Naar de meening der hier aan 't woord zijnde leden draagt de op dit stuk voor gestelde regeling een hatelijk uitzonde ringskarakter. Gaarne zouden deze leden zien, dat de regeering een uiteenzetting zou geven, waaruit kan blijken, welken omvang het 'door haar onderstelde kwaad heeft. Vele andere leden achtten het voorstel juist. Indien zij, die in dienst van eenig publiek lichaam staan, van het lidmaat schap van het besturende college van dat lichaam worden uitgesloten mede we gens het belang, dat zij bij bepaalde door dat college te nemen beslissingen hebben, behoort deze overweging in sterk ver hoogde mate te gelden voor hen, wier roe ping het is voor de belangen der aldus uitgestotenen te waken. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat het middel tegen de kwaal, welke de regeering met het hier bespro ken onderdeel van het wetsontwerp wil bestrijden, op geheel ander terrein be hoort te worden gezocht, n.l. op dat van den zuiveringseed en op dat van de ge dachtenwisseling over de personeelsbe langen. De zuiveringseed zou aldus moeten worden gewijzigd, dat beloften aan kleine groepen met betrekking tot haar bijzonder belang, niet langer de brug kunnen vor men waarlangs toegang tot Raad of Sta ten wordt verkregen. En de personeels aangelegenheden niet langer punten van behandeling voor apenbare vergaderingen van de betrokken colleges moeten uitma ken. Enkele leden meenden van deze gele genheid gebruik te mogen maken om aan dacht te vragen voor de bezwaren, ver bonden aan het systeem van plaatsver vanging, dat thans geldt. Het werkt niet bevredigend, in zooverre het voor de op volging een bepaalden persoon aanwijst, waarbij uiteraard van het toeval afhangt of de plaatsvervanger den uitgevallene in derdaad naar behooren kan vervangen. Voorts werd op de reeds meermalen aangevoerde gronden voor en tegen af schaffing van den stemplicht gepleit. De landbouwbeschermlng In België. Het comité voor den vrijhandel in Bel gië heeft aan den Belgischen premier een schrijven gericht, waarin zijn aandacht gevestigd wordt op den nadeeligen in vloed, welken de landbouw-protectie heeft op de kosten van levensonderhoud. De bescherming van den landbouw zou de kosten voor de consumenten met twee milliard francs doen stijgen, Bijna 1000 neutralen presideeren de Saarstembureaux. Tot voorzitters der stembureaux bij de aanstaande volksstemming op 13 Januari in het Saargebied, zijn in totaal 950 neu tralen gekozen, van wie 350 Nederlanders, 350 Zwitsers en 250 Luxemburgers. Zij worden op 10 Januari in Saarbrücken verwacht en zullen zich, na door de ple biscietcommissie te zijn beëedigd, naar de hun aan te wijzen kiesdistricten be geven. Koudegolf in de Vereen. Staten. Ofschoon meteorologen een abnormaal warmen winter hebben voorspeld, wordt thans in Amerika een koudegolf verwacht uit 't N.-Westen, waar 't volop winter is en een temperatuur heersoht van 40 gr. Celsius onder nul. In het midden-Westen zijn reeds tal rijke personen door de koude omgekomen. Later wordt gemeld: De scheepvaart op den Stillen Oceaan is volkomen lamgelegd. De nieuwe koudegolf dreigt steeds meer een der hevigste koude-periodes der laat ste jaren te zullen worden. Het aantal personen, dat tengevolge van de koude is 'overleden, bedraagt reeds meer dan 250, terwijl duizenden men- schen aan nieer of minder ernstige ziek ten tengevolge van de vorst lijden. Ziekenhuizen en tehuizen voor dakloo- zen zijn overvol van menschen, die voor de vreeselijke koude en ijizige sneeuwstor men een toevlucht zoeken. De malaria-epidemie op Ceylon. De stad Colombo wordt thans door de malaria-epidemie het zwaarst geteisterd. Het algemeen hospitaal is reeds geheel bezet. In enkele districten verdwijnt de epi demie, doch de bevolking is uiterst zwak geworden en de meest noodige levensmid delen ontbreken. Communistisch complot ontdekt In Japan In Nagoya, een gebied dat in de Japan- sche oorlogsindustrie een belangrijke rol speelt, is een communistische geheime or ganisatie ontdekt, die onder leiding van een bekenden communist stond. Bedrag met pootaardappelen. Een zaak van bedrog met pootaardap pelen in de buurt van Tarascon schijnt een grooten omvang te zullen aannemen. De houtvester van gravin Wasresquil had een groote oppervlakte met „Ester- lings" uit ons land laten betelen. Deze soort wordt altijd met een bewijs van her komst geleverd. Toen hij onlangs een wa gon met 15 ton zaaigoed ontving, onder wierp hij er uit eiken hoop enkele aan een microscopisch onderzoek. Toen ble ken de aardappelen niet de welbekende teekenen van de Esterling te vertoonen, ofschoon zich in elke zak het verplichte certificaat, onderteekend en verzegeld, be vond. Een terstond ingesteld onderzoek heeft het bestaan van een formeele onderne ming tot vervalsching van hoedanigheid en papieren van herkomst bij levensmid delen aan den dag gebracht. Het bedrog zou over belangrijke bedragen loopen. In deze buurt komen jaarlijks ongeveer 400 wagens pootaardappelen aan, waarvan op zijn minst 200 met Esterlings. De prijs hiervan bedraagt bij benadering frs. 150, terwijl de aardappelen uit het noorder departement 70 tot 80 frank noteeren. Men ziet daaruit, welke winsten gemaakt kunnen worden door als Esterlings zaai goed uit Fransch Vlaanderen te verkoo- pen, die dank zij een in allen deele apo- krief attest voor uit Nederland afkomstig doorgaan. Korte Berichten. Volgens te Rome in omloop zijn de geruchten zou in Albanië een revo lutie zijn uitgebroken. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft boven Schotland 'n hevig nood weer gewoed. Talrijke schoorsteenen wer den afgerukt en vele telefoon- en tele graafpalen vielen om, zoodat het verkeer op de wegen groote belemmeringen on dervond. Tijdens de Kerstdagen zijn in Enge land 18 personen tengevolge van ver keersongelukken om het leven gekomen. Door nog onopgehelderde oorzaak heeft een hevige brand gewoed in de Rubberfabrieken Vorwerk Zn. te Wup- pertal. De schade wordt op 2,5—3 mil- lioen mark geschat. In het Reuzengebergte en het Iser- gebergte heeft het tijdens de kerstdagen flink gesneeuwd, bij vier tot zes graden vorst. De rechtbank te Hamm heeft drie communisten wegens hoogverraad tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, terwijl een aantal andere communisten veroordeeld werden tot gevangenisstraf fen van twee tot vijftien jaar. De postambtenaren van Rio de Ja neiro en andere plaatsen zijn in staking gegaan wegens het feit, dat de hun toe gezegde salarisverhooging is opgeschort. De besteldienst staat geheel stil, doch het telegrafisch verkeer is nog intact. Het Parijsche Journal publiceert een sensationeel aanbod der Sow jet-regeering aan de Russen, die in het buitenland wonen. De Sowjet-regeering zou aan de vluchtelingen 40 pCt. hebben beloofd van de schatten, die door hen tijdens de Rus sische revolutie op Russisch grondgebied begraven en verborgen zijn, indien de bergplaatsen aan de Sowjetregeering mee gedeeld worden, zoodat de schatten ont dekt kunnen worden. Te Offenbach is de eerste „Hitier- toren" in Duitschland gereed gekomen. Van de 537 „Bismarck-torens", die aan den grooten staatsman van het Tweede Rijk herinneren, werd er niet een gedu rende Bismarck's leven gebouwd, daar zulks niet in overeenstemming met diens wil was. Hitier heeft daarentegen in Sep tember 1933 toestemming gegeven tot het bouwen van den eersten „Hitler-toren". Aan personen, die ter dood zijn ver oordeeld, zal in Estland voortaan ge legenheid worden gegeven, om zich bin nen vijf minuten te vergiftigen met een door den Staatsgezondheidsdienst te be palen vergif. Zijn de vijf minuten on gebruikt gelaten, dan treedt de scherp rechter als zoodanig op. Financleele verhouding van rijk en gemeenten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen de vol gende circulaire betreffende de financiëele verhouding tusschen rijk en gemeente doen toekomen. „Het is mijn ambtgenoot van financiën en mij gebleken, dat verschillende ge meentebesturen in verband met het wets ontwerp tot wijziging van de wet van 15 Juni 1929, hetwelk bij de Staten-Gene- raal aanhangig is, in twijfel verkeeren, of de opgaven, bedoeld in art. 42 derde lid van het K.B. van 1929 betreffende het rekeningsjaar 1933 nog vóór 31 December a.s. dienen te worden ingezonden, dan wel inzending van deze opgave voorloopig kan worden aangehouden. Ik deel uw college mede, dat de boven bedoelde opgave op de gebruikelijke wijze overeenkomstig de geldende voorschriften en volgens het bestaand model moeten worden ingezonden, aangezien het niet uitgesloten is, dat van deze opgaven ge bruik zal kunnen worden gemaakt." De teeltregeling voor de pluimveehouderij. De heer Van der Sluis heeft aan den Minister van Oeconomische Zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de bij de teeltrege ling voor de pluimveehouderij erkende fokkers zélf de legprestaties der hennen op de legstaten invullen? 2. Zoo ja, welke waarborgen zijn er dan, dat het invullen naar waarheid ge schiedt? 3. Hoe is dan de controle geregeld, welke daarop wordt uitgeoefend? 4. Is het juist, dat aan de bij de teelt- regeling voor de pluimveehouderij erken de fokkers en vermeerderaars de stem pels, waarmee zij de van hun bedrijven afkomstige en door hen geleverde broed- eieren hebben te stempelen, zelf in handen zijn gegeven? 5. Zoo ja, welke waarborgen zijn dan aanwezig, dat daarmee geen eieren wor den gestempeld, welke niet van eigen bedrijf afkomstig zijn, doch worden ge stempeld met de bedoeling om het te doen voorkomen, alsof ze wèl van eigen bedrijf afkomstig zijn? 6. Welke maatregelen zijn getroffen, waardoor zekerheid wordt verkregen, dat uitsluitend kuikens van eigen bedrijf af komstig van het regeeringsmerk zullen worden voorzien en, bij onvoldoende broeduitkomsten, geen kuikens van niet- erkende bedrijven worden betrokken om, na van het regeeringsmerk te zijn voor zien, als van eigen bedrijf afkomstig te doen doorgaan? 7. Wanneer geen afdoende controle op een en ander wordt uitgeoefend en kan worden uitgeoefend, zoodat de garantie ontbreekt en zal ontbreken, dat het ma teriaal, afkomstig van erkende fokkers en vermeerderaars, beter is dan het materiaal afkomstig van niet-erkende fokkers en vermeerderaars, zou het dan niet beter zijn de teeltregeling voor de pluimvee houderij in 1935 achterwege te laten? Uit de slgarenindustrie. De eerste Ned. bond van kleinfabrikan- ten in de sigarenindustrie heeft op een congres te Amsterdam een motie aange nomen waarin aangedrongen wordt op steunverleening. Hij meent, dat de regee ring, door grootere lasten te leggen op de machinale productie, kan bijdragen tot aanmerkelijke werkverruiming. Voorts geeft hij als middel aan, om art. 24 van de tabakswet zoodanig te wijzigen, dat het niet geoorloofd zal zijn voor bedrijfslei ders, waaronder ook eigenwerkers, cm in hun werkplaatsen arbeid te verrichten, van des namiddags zes uur, tot des voor middags 8 uur, waardoor een goede ar beidsovereenkomst gehandhaafd kan worden. De Plaftelandersbond herleeft. Te Utrecht vergaderden eenige leiders van den ouden Plattelandersbond, onder leiding van den heer A. Braat, oud-lid van de Tweede Kamer, te Hekelingen. Besloten is, nu na een nauwkeurig on derzoek gebleken is, dat noch de oude, noch de nieuwe politieke partijen eenige waarborg bieden voor het voldoende be hartigen der land- en tuinbouwbelangen, in het algemeen zelf weer mee te doen aan de a.s. Staten- en Kamerverkiezingen en weer met candidaten uit te komen. Een program van actie werd opge maakt en besloten werd tot het laten rondgaan van een schrijven bij de leiders van den bond. Vermindering van de vaccinaties. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp tot verlenging van de opschorting van den vaccinatieplicht. Daaruit blijkt, dat de Minister van So ciale Zaken kan instemmen met het ge voelen van de leden, die bezwaren van Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweed© Kamer over de wijziging der kieswet, enz. Nadere bijzonderheden over het vreeset- lijk ongeluk te Munsterscheveld. Vermindering van de vaccinaties. Onderhandelingen tusschen Nederland en Amerika. Locomotief rijdt te Loon op Zand een huis binnen. Eén doode en enkele ger w ouden. Buitenland. Koudegolf in Amerika. Bedrog met pootaardappelen. volkshygiëhischen aard zien in de op schorting van de zijdelingsche verplich ting tot vaccinatie in verband met school bezoek, welke opschorting gepaard gaat met een vrij sterke vermindering van het aantal vaccinaties. Hierbij mag evenwel niet over het hoofcï worden gezien, welke feiten den wet gever genoopt hebben, tot de opschorting der ten deze bestaande bepalingen en welke feiten een absoluut beletsel vormen om tot vaccinatie te dwingen, al leidt dit natuurlijk zoolang pokkengevaar niet dreigt tot vermindering van de vaccinaties. Zoolang het middel niet is gevonden om het gevaar te voorkomen, ja zelfs om het in oorsprong en wezen te onderken nen, mist de overheid het recht tot vac cinatie te dwingen. In 1933 hebben zich gevallen van en cephalitis voorgedaan bij meisjes van vijf en van drie jaar, en bij jongens van drie jaar; bij een meisje van elf maanden en bij een jongen van tien maanden hebben zich in verband met de vaccinatie ver schijnselen voorgedaan, die vermoeden van encephalitis deden rijzen. Nederland en Amerika. V.-D. meldt uit Washington, dat vol gens mededeeling van de Regeering al daar op 4 Februari te Washington onder handelingen zullen worden geopend met Nederland over een wederzijdsch handels verdrag. Nederland zal dan de vijfde mo gendheid zijn, die handelsonderhandelin gen met de Vereenigde Staten voert. De andere staten, met welke is onder handeld, zijn Zwitserland, Zweden, Span je en België. In dit verband wordt medegedeeld, dat de Amerikaansche uitvoer naar Neder land is gedaald van 199.000.000 dol'ar in 1929 tot 66.000.000 in 1933. Gemeenteraad centra burgemeester. De gemeenteraad van Papendrecht nam met 7 tegen 4 stemmen een motie aan, waarin de behandeling van den secreta ris door den burgemeester scherp wordt afgekeurd. Christelijke Middenstand. Naar wij vernemen is Prof. Mr P. S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit, bereid gevonden op te treden als rechtskundig adviseur van de vereeniging van den Chr. Handeldrijvenden en Indu- striëelen Middenstand in Nederland. Er zijn weer twee nieuwe af deelingen opgericht, n.l. te Drachten en te Nieuw- lande. ZUIVEL EN BROOD. De Nederlandsche zuivel export wordt ernstig belemmerd. Daardoor is er een te veel aan zuivel. In Friesland en Zeeland wordt propa ganda gemaakt voor de gedachte oom uit sluitend melkbrood te bakken. Daardoor zal een groote hoeveeleid melk in het brood worden opgenomen. Er gaan evenwel stemmen op om ver der te gaan. Dezulken willen melkhrood dwingend voorschrijven en een verbod uitvaardigen om waterbrood te bakken. Naar onze meening, zegt de Nederl., is voorzichtigheid hierbij geboden. Vooreerst beteökent een dwingend voor schrijven van melkbrood een verbooging van den broodprijs, waardoor de kosten van bet levensonderhoud zullen stijgen. Een tweede bezwaar is, dat dientenge volge het verbruik van brood zal afnemen. De bakkerspatroons, die toch reeds zoo luide klagen, zullen daarvan de nadeelige gevolgen ondervinden. Ten slotte zal door een verplichtend ge bruik van melkhrood allicht ook de afzet van tarwe verminderen, waardoor de steun voor dait product in gevaar wordt gebracht. Men ziet, dat 'deze zaak nog niet zoo eenvoudig is. Hulpmiddelen, 'die op het eerste gezicht zoo vanzelfsprekend lijken, blijken 'bij' nader onderzoeik dikwijls tot niet geringe bezwaren aanleiding te geven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1