Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. fluit, van Handel. De fluit gaf heldere, goed gevormde tonen. Als orgeleolo is door dhr Weijns op eenvoudige maar ver dienstelijke wijze vertolkt „Pastorale", over het Kerstlied „De herdertjes lagen bij nochte", aangevuld met koraal-gedeel ten. Eveneens instrumentaal (viool en orgel) door de hoeren J. Tamminga en Weijns drie no.'e, n.1.1 „Largo" van Hftndel. „An dante Cantabilé" van TBoh&ikowsky en „Andante Allegro" van Tartini. De twee laatste no.'s zijn gespeeld in omgekeerde volgorde dan op het programma stond vermeld. Waar het „Andante Cantabilé" werd gespeeld met prachtig gevoelige toon, kenmerkte het „Andante-Allegro" zich als een technisch zeer moeilijk uit te voeren nummer. Van den violist wordt hier gevraagd twee- en driestemmig spel, wat echter voor den heer Tamminga geen bezwaar bleek te zijn om een goede vertolking te geven. Ook den organist komt een woord van lof toe voor zijn passende registratie en samenspel. Openings- en slotwoord geschiedde door Dis Raams, waarbij de goede gewoonte ge volgd werd. om met het zingen van een Psalm- of Gezangvers door alle aanwezi gen te beginnen en te eindigen. lerseke. Dinsdagavond gaf de Christ, zangver. „Soli Deo Gloria" alhier haar jaarlijksche uitvoering in de Geref. Kerk onder leiding van dhr H. Wolzak. Met stille aandacht luisterden de aan wezigen naar het programma, dat een rijke verscheidenheid bevatte. De nummers: Psalm 84, Hymne, Kling- Klang, Kerstnacht en Oudejaar werden verdienstelijk gezongen. De andere num mers gaven blijk van goede studie. Eén der sopranen vibreerde hinderlijk: dit veroorzaakte meermalen „zakken". Jammer dat de mannenstemmen te weinig bezet zijn. Een betere bezetting hiervan zou het koor zeer ten goede ko men. Het was een goede avond, waarin veel te genieten viel. Door de motorboot YE 155. kapitein A. Lamper, zijn onder Hellevoetsluis bij het zaadvisschen (jarige mosselen) een paar groots granaten opgevischt. Na een marineofficier te Hellevoetsluis te hebben in kennis gesteld, zijn ze den anderen morgen in diep water over boord gezet. Zaterdag vergaderde de Raad onzer gemeente. Aanwezig 9 leden. Afwezig de heeren G. de Jager en C. Hage. De voorzitter wijdde eenige woorden van deelneming aan dhr Hage, die zoo langdurig ziek is. Besloten werd aan on geveer 150 werkloozen een Kerstgave te geven van 1 H.L. cokes en een krenten brood. Kruiningen. Op den Eersten Kerstdag zijn voor het café „De Uitkijk" alhier een tweetal heerenrijwielen ontvreemd, terwijl de eigenaars eenigen tijd in dat café ver toefden. Een oude, rood en bruin geschil derde fiets was er voor in de plaats gezet. Wolf aartsdijk. Woensdag hield de ver- eeniging tot coöperatieven inkoop van brandstoffen haar 53ste jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris, dhr Joh. Lindenhergh bleek, dat 't afgeloopen jaar voor de vereeniging gunstig is ge weest. 50 nieuwe leden waren tot de ver eeniging toegetreden, zoodat het ledental thans 358 bedraagt. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Joh, Lindenhergh en J. v. d. Werff Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat voor de leden waren aange kocht: 6522V2 H.L. eierkolen voor f 1 per H.L.; 379 H.L. kachelkolen voor f 1; 528 H.L. anthraciet voor f 1.75; 365 H.L. noot jes voor f 0.95, alles bij de leden aan huis bezorgd. Door den voordeeligen prijs kon een groot bedrag van het gestorte geld aan de leden worden terug betaald (plm. f 1500). Besloten werd, evenals vorig jaar. in den loop van de maand Eebruari weer een lading eierkolen aan te koopen. Bij het streelen van een herdershond werd de landbouwersknecht G. Burgel zoo danig in zijn neus gebeten, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. i Maandag stortte de graanzolder bij den landbouwer J. G. Koert in. Op den zolder lag een groote hoeveelheid pas ge- dorschte tarwe enz., welke voor een groot gedeelte omlaag kwam. Daar de zolder boven het wagenhuis is gelegen, ontstond er ook nog belangrijke schade aan eenige wagens enz. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Oosikapelle. Maandag vergaderde de ge meenteraad .voltallig. Aangezien dhr J. v. 't Kasteel kweekeling met aJkte aan de openbare school, met Februari a.s. zijn militairen dienstplicht moet vervullen, werd op voorstel van B. en W. benoemd als plaatsvervanger de heer R. van Aken te Koudekerke, op een salaris berekend tegen f200 's joars. Ingekomen is een adres van den Ned. Obr. Bouwvakarbeidersbond, om ook de bouwvakarbeiders, evenals de landarbei ders bij werkloosheid kolentoeslag te ver- leenen gedurende de wintermaanden. Dit wordt ingewilligd. Naar aanleiding van een schrijven van Gedep. Staten over de begrooting 1935 worden op voorstel van B. en W. de op centen op de gebouwde eigendommen met 10 verhoogd, waardoor de post voor on voorzien wordt gebracht van f 744 op f994. Dhr Maas zag liever heit ongebouwd verhoogd, wat door andere leden als zijn de onbillijk wordt bestreden. Een voorstel dienaangaande wordt ver worpen' met 5 tegen 2 stemmen. Dhra Maar en Zwemer. Ingekomen is een verzoek van W. v. d. Woestijne en W. de Kam, om aanslui ting aan 'heit waterleidingnet. Volgens adressanten zou de gemeente voor f 10.50 jaarlijks garant moeten zijn, Dhr Maas «telde voor om het adres aan te houden tot de volgende vergadering. Dit wordt verworpen met 6 tegen 2 si Voor dhrn Maas en 'Zwemer. Een voorstel van de meerderheid van B. en W. om het verzoek niet in te willi gen wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van dhr Zwemer. Besloten wordt om ontheffing te vragen voor lichamelijke oefening op de O.L.- schooi, Bij de rondvraag wcwdit besproken het verbeteren van het wegeling bij dlhr B. Wattel. B. en W. stellen voor om bier niiet toe over te gaan, daar dit door aan gelanden moet worden in orde gehouden. Aldus besloten. Arnemuiden. Vrijdagavond kwam de Geref. Knapenvereen. „Benjamin" in jaarvergadering bijeen. De leider, dhr J. J. G. v. d. Graaff, opende op gebruike lijke wijze en sprak een welkomstwoord. Het eerste gedeelte dezer vergadering had het karakter van een gewone wekebjksche bijeenkomst. Enkele inleidingen werden geleverd. Felicitaties werden uitgebracht van Ohr J. V. Maranatha; Geref. J. V. Imimanuël, Geref. K, V. te Veere en M. V. Wees een Zegen; Kerkeraad Geref. Kerk en Schoolbestuur. Jaarverslagen werden uitgebracht door secretaris, penningmees ter en bibliothecaris. Samenspraken, zang en voordrachten vulden verder den avond. Ook het traditioneele kopje chocolade melk ontbrak niet. Aan het einde sloot Ds Scholing deze zeer goed bezochte vergade ring met dankgebed. Bruinisse. Zaterdag sloeg het paard van den landbouwer K. K. op hol en in zijn vaart rende het den fietser J. H. omver, zoodat deze met fiets en al in de sloot werd geworpen. J. H. liep een beenwond op, terwijl de fiets geheel werd vernield Wissenkerke. Dinsdag, eerste Kerst dag, werd door de zangver. „Hosanna", directeur dhr Janse, een uitvoering gege ven in de Ned. Herv. Kerk alhier. Hieraan werd medegewerkt door het kinderkoor, directeur dhr Munck. Verder verleenden de zangver. „Soli D'eo Gloria" te Kamperland, directeur dhr A. Mol en een kinderkoor onder denzelfden directeur hun medewerking. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Het batig saldo komt ten deele aan de Christ, bewaarschool alhier ten goede. Kartflene. De zangver. „Zang Veredelt" gaf op den Eersten Kerstdag een uitvoe ring, onder leiding van dhr J. G. Maas, in de gymnastiekzaal der 0. L. school. Er werden negen zangnummers ten beste gegeven, die allen een flink applaus verwierven. De dames M. Kallewaard en Chr. Willems zongen beiden een solo met viool- en orgelbegeleiding van de heeren J. C. en A. P. Maas. UIT HET ZEEUWSCHE VERLEDEN door A. M. WESSELS. Hulster herinneringen. Hulst, de voormalige hoofdplaats van de Vier Ambachten, toen de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden nog een aan eenschakeling waren van hertogdommen, graafschappen, heerlijkheden, groot en klein, om de diverse bisdommen en stichten (die haast met elkaar wedijver den om de wereldlijke macht) niet te ver geten, en middenpunt van het aloude Hulster Ambacht, is een plaats van histo rische beteekenis. Deze heerlijke stad, met haar beroemde en schoone bouwwerken, haar prachtige ligging, omringd door een landschap vol natuurschoon, is de hoofdstad van het voormalige 5e district, thans Oostelijk Z. Vlaanderen. De stad ontleent haar naam aan een sterke burcht, die nabij de voormalige As- scherpoort stond. Dat het een oude plaats is, blijkt wel hieruit, dat op het einde der 12e eeuw Gravin Margaretha I de voorrechten van haar voorzaat vernieuw de, die door brand verloren waren ge gaan. Ofschoon door Graaf Philips van den Elzas tot een stad verheven, werd eerst in 1413 het besluit genomen om Hulst, dat tot nog toe alleen door een gracht was afgesloten, met wallen en muren te omringen, welk besluit evenwel door ve lerlei rampspoeden eerst in de 2de helft der 15de eeuw is volvoerd. Sedert 1618 was Hulst in een sterke vesting herschapen en daardoor werd de stad een begeerd lokaas in het oog van den vijand. Aan beleg ontbrak het niet, want een dichter zong eenmaal, de stede sprekende invoerend: lek kan van Spaena verraed en Maurlts moed getuigen, 'k Moest beurtelings voor Spanje's en Hollands wapenen buigen. En eenmaal in de macht van Frederik Hendriks zwaard, Heeft men mijn grijizen wal, noch vesting- werek bewaert. Het vruchtbaarst korenveld, omringt mij1 allerwegen. Diep ben ick nooit gedaeld, boog ben ick nooit gestegen; Kom vreemdelingh en segg: Is niet de middelmaet Het beste voor een mensch, een dorp, een stadt, een staet? Hulst beeft meerendeels luchtige en rechte etr&ten, waarvan de voornaamste op de Groote Markt uitloopen, als even- zoovele spaken van een wiel. Hier staat het mooie stadhuis en de prachtige Gothisohe kerk, twee juweelen in de kroon van Hulst. Het stadhuis is een zeer fraai, merkwaardig gebouw. Het oude stadhuis werd in 1452 door brand verwoest. Maar de Hulstenaren lieten den moed niet zakken. Wel troffen verschillende rampen de stad, doch het ideaal, het be zitten van een eigen stadhuis, verloren zij niet uit het oog. In 1534 mochten zij er zich weer in verheugen. Evenals in Middelburg en Veere, was er ook hier een zaal ingericht voor de Vierschaar. Talrijke zaken uit het Hulster Ambacht dat 12 dorpen ouder zijn jurisdictie had werden er berecht. Hierbij deed zioh, 'twas in 1074, een eigenaardig voorval voor. De vierschaar zat bijeen en voor hem stond een misdadiger, die scherp ver hoord werd. Het was een gevaarlijk sujet, die door des heeren dienaars streng be waakt werd De rechter verhief zich van zijn zetel on sprak: „Heeren Schepenen! Gij hebt alles ver nomen en de verhoorde is op alle punten schuldig. Welk vonnis zullen wij over. Verder kwam hij niet. Een oorverdoo- vend gekraak, gegil, geschreeuw vervul de plotseling de zaal. Een der balken, waarop de vloer rustte, was door den druk bezweken. Alle aanwezigen zakten er doorheen en kwamen, de een met een buil, de ander met een gebroken arm, enz. in de benedenzaal terecht. De banken waarin de baljuw en de schepenen zaten, bleven echter intact. De veroordeelde bleef verwonderd kij ken naar dit schouwspel. Doch ook maar even. Hij begreep bliksemsnel, dat, als hij wilde ontsnappen, dit nu een kans was. Ook hij liet zich nu snel zakken en kwam in de groote zaal terecht, maar niemand lette op hem. In een oogwenk was hij buiten de zaal en wist tot vlak bij de Belgische grens te komen. Het was jammer genoeg voor hem een kortstondige vrijheid. Door 's heeren die naars nagezet, werd hij in Clinge achter haald. Hoop, dat de Vierschaar dit voor val als een Godsgericht zou beschouwen en als bewijs van zijn onschuld zou aan merken, durfde hij, daar de bewijzen tegen hem te sterk waren, niet koesteren. En dit bleek maar al te waar. De recht bank beschouwde het inzakken van den vloer absoluut niet als een Godsgericht, maar schreef het nuchter toe aan den slechten staat der balken. De timmerman werd ontboden en de zaal was spoedig hersteld. Een klein gedicht houdt deze zaal nog in eere: „Dees plaets, daer noyt 'tGericht, sigh voor den menschen boog, boog voor de menschen; maer 't gericht standvastig beweegde niet, Godts hand maekt ons indachtig, dat 't recht moet staen, ofschoon 't oock al bewoog." Het schoonste gebouw van Hulst is de Groote kerk, die eertijds zoo broederlijk werd gedeeld, door de Roomschen en Pro testanten en die voor f 120.000 door laatst genoemden aan de Roomschen werd ver kocht. Haar geschiedenis hebben wij vroeger behandeld. De verwoesting van Hulst door de Gentenaren in 1452, was een ramp, die lang gevoeld werd. De slachting der bin nengedrongen Gentenaren als wraak in het jaar 1485 was een bloedig drama, dat het geheele Ambacht met weerzin vervulde. Op 10 Juli 1491 werd de stad na hardnekkigen strijd weer door de Gen tenaren bezet. Door het verraad van Ser- vaas Steeland viel de stad in 1583 in han den van Parma. En hoe ook in 1585 Phi lippe Sydney beproefde, de stad aan de zijde van Prins Maurits te brengen, het mocht niet gelukken. In 1596 werd de stad in Juli heldhaftig maar vruchteloos verdedigd tegen Albert van Oosterwij k. In 1640 deed Graaf Wil lem Casemir van Nassau tevergeefs op haar een aanval, maar Frederik Hendrik had 5 jaar later meer succes. Genoeg om te doen zien, dat de stad heel wat heeft meegemaakt. Een bezoek aan deze mooie stad is zeer aan te bevelen. Vuurgevecht tusschen smokkelaars en kommiezen. Dinsdagnacht vond aan de Belgische grens, nabij Gastel, een hevig vuurge vecht plaats tusschen kommiezen en smokkelaars, meldt „Cetem". Een Holland- sche kommies, op patrouille langs de grens, stootte op een grooten troep smok kelaars. Het gelukte hem een der smokkelaars te grijpen en diens fiets en smokkelwaar in beslag te nemen. De overigen zochten hun heil in de vlucht. Toen zij echter bemerkten, dat de ambtenaar alleen was, kwamen zij terug en omsingelden hem. De kommies zag zich genoodzaakt zijn arrestant los te laten, daar zijn positie zeer benard werd. De bewoners van Gastel kwamen de smokkelaars te hulp en bestookten den kommies met steenen en andere projec tielen. Plotseling verscheen er assisten tie voor den kommies. Een vijftal kom miezen uit Budel snelden in een auto hun collega te hulp, maakten van hun vuurwapenen gebruik en wisten de smok kelaars op veiligen afstand te houden. Echter niet voor langen tijd. In de buurt van Soerendonk gingen de smokkelaars, bijgestaan door de bewoners van Gastel, tot den aanval over. De ruiten van de auto werden geheel vernield, de banden stuk geeneden en een gat in het benzine reservoir gestoken. De kommiezen zagen zich gedwongen in een bosch langs den weg dekking te zoeken, vanwaar salvo's werden afge geven. Twee smokkelaars werden daarbij zoo zwaar gewond, dat zij in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis werden overgebracht. Plotseling nam het overwicht der smok kelaars een einde. In een auto arriveer den een aantal maréchaussée's uit Budel, die met karabijn en revolver het vuur op de bende openden. Het pleit was nu spoedig beslist. De bende zocht nu een goed heenkomen, waarbij acht personen werden gearresteerd, waaronder zes met ernstige schotwonden. Ook de twee an deren waren gewond, maar zoo ernstig, dat men vreest, dat zij niet in het leven zullen blijven. Een later bericht aan het blad meldt, dat een der zwaargewonden intusschen is overleden. Van andere zijde wordt weer gemeld, dat het gemelde over een doode en zwaar gewonden onjuist is. Auto in kanaal gereden. 2en Kerstdag is onder Zaandam een auto in het Noord-Zeekanaal gereden. De heeren H. v. d. Voet, fabrikant te Katwijk aan Zee, bestuurder, en de mede-inzittende heeren D. Klinkenberg, timmerman te Katwijk aan Zee, G. N. Klinkenberg, pot tenbakker te Zeist, kwamen op genoem den tijd per auto uit de richting Alkmaar. Bij de Hembrug genaderd, meende de bestuurder het pontdek te kunnen op rijden, maar stuurde den wagen juist naar dien kant van het dubbele veer, waarvan de pont aan den tegenoverge- stelden oever lag. Hoewel hij zijn fout onmiddellijk be merkte en uit alle macht remde, kon hij niet verhinderen, dat de zware wagen in het Kanaal gleed. Onder de omstanders ontstond een pa niek, maar de autorijders wisten hun kalmte en tegenwoordigheid van geest zoo te bewaren, dat ze de portieren van de auto konden openen en met hand- uisteken, door de toegesnelde helpers op het droge konden worden getrokken. Drie en een halven dag hul peloos rondgedobberd. Gisteren middag om 2 uur is het s.s. „Calypso" in de haven van IJmuiden aangekomen met aan boord vier Scheveningsche visschers, de gebroeders Verbaan en de gebroeders Ballen, die Zaterdagmiddag, toen ze in een sloep langs de kust aan het visschen waren, door den sterken Oostelijken wind zijn afgedreven en door den stroom in de vaarroute zijn terechtgekomen. Zij hebben daar niet minder dan drie en een halven dag hulpeloos rondgedobberd, tot dat zij gisterenmorgen door de „Calypso" werden opgemerkt, en aan boord ge nomen. Een angstig avontuur. Zaterdagavond heeft de 60-jarige v. d. L. uit Halsteren in de Ooster-Schelde een akelig avontuur beleefd, waarvan het N. v. d. D. het volgende meldt: De man was, gelijk dit meer wordt gedaan, bij laag water op het slib van de Schelde geloopen om daar alikrui ken te zoeken. Toen hij daarmede reeds eenigen tijd bezig was, kwam plotse ling een zware mist opzetten, waardoor de man werd verrast. Hij trachtte aan wal te komen, doch dwaalde hoe langer hoe verder af. En alsof dit nog niet voldoende was, zakte hij! plotseling tot aan zijn middel in den modder weg, zon der kans te zien zich hieruit los te wer ken. Met de minuut werd hij vaster gezo gen. Zijn toestand werd vreeselijk toen de vloed op kwam zetten en vrijwel alle hoop iop redding verloren scheen. Drie lange uren heeft hij zoo in den donkeren nacht doorgebracht. Eindelijk dook plotseling uit den mist een boot op, die op eenigen afstand toe vallig aan den grond was geloopen. Na eenige vergeefsche pogingen wist de arme man de aandacht der opvarenden van de „Bergen op Zoom 3" te trekken. Aan stonds werd daar toen een sloep uitgezet, en hoewel men den ongelukkige niet kon zien, wist men hem, afgaande op het geroep, te vinden. Met vereende krachten werd de man uit de modder getrokken en in een boot geheschen. Ten gevclge van de dikke mist kon men toen de stoomboot niet dadelijk terugvinden. Aan boord werd de man van droge kleeren voorzien en kreeg er een warm plaatsje, zoodat hij spoedig weer opknapte. 'Kofferfilmtoestel in brand. In het patronaatsgebouw te Den Bosch geraakte bij het proefdraaien een kofferfilmtoestel in brand, vermoede lijk door het feit, dat het toestel den sterken stroom niet kon verdragen. De operateur liep, doordat het toestel uit elkaar sprong, ernstige brandwonden op. Huisbrand als Kerst- gave. Evenals vorig jaar is aan de mijn werkers der Oranje NassaumijPen huis brand als extra Kerstgave geschonken. De gehuwde arbeiders ontvingen 5 H.L. en de ongehuwde IV2 H.L. steenkolen. Christelijke Boeren- en Tulndersbond. Vrijdagavond sprak te Oosterland voor de Gew. Afd. Schouwen-Duiveland van den C. B. en T. B. dhr C. v. d. H e u v e 1, lid der Tweede Kamer. De voorzitter, dhr A. M. den Boer te Zierikzee opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette de vrij talrijk opgekomen aanwezigen hartelijk welkom. Hij richtte een bijzonder woord tot dhr Van den Heuvel an weea ar op, dat deze zioh in alle opzichten geeft, eenerzijda om voor de belangen van land- en tuin bouw op te komen en anderzijds voor het werk v. d, Bond, De plannen door den Bond opgezet zijn volkomen geslaagd mede door den kraohtlgen arbeid van dhr v. d, Heuvel Met Ingang van 1 Januari kan in Den Haag 'telgen bureau in werking treden. Ook provinciaal is in deze rich ting veel bereikt. Het mooie van dezen arbeid is, dat hij tot stand is gekomen zonder Overheidssteun. Hierna was het woord aan dhr v. d. Heuvel. Deze besprak allereerst het in grijpen van de Regeering op economisch gebied als gevolg van de ongunstige be- drijfsuitkomsten en -toestanden. De regee ring moest wel Ingrijpen, wilde het be drijfsleven niet geheel en al wegzinken. Men hoort veel critiek op de genomen maatregelen, maar men vergeet daarbij de vraag te stellen hoe het zou zijn zonder de genomen maatregelen. Ten tweede ver zuimt men aan te geven, hoe op betere wijze geholpen kan worden. Zonder steun kan geen suikerbiet ge teeld worden en zou de graanprijs ver be neden den kostprijs zijn gebleven. Geen cent ware overgeschoten voor ar beidsloon. pacht, kunstmest, enz. om over den verbouwer zelf maar te zwijgen. Het agrarisch bedrijfsleven zou volko men zijn ingestort, zoo niet ware ingegre pen. Wat de gevolgen van den landbouw steun voor scheepvaart en industrie be treft, daarbij moeten we erkennen, dat zonder twijfel, op eiken maatregel, wat valt aan te merken, doch dan is daarbij opbouwende critiek noodzakelijk. Verder staat spr. stil bij de taak van de agrariërs zelf. Zij hebben zich aan te passen. Wil de agrarische stand zich kunnen handhaven, dan is een behoorlijke standorganisatie noodig, zooals ook de C. B. en T. B. er een wil zijn, voor alle Prot. Christelijke boeren en tuinders. Als wij gelooven, dat God de Schepper is van hemel en aarde, moeten wij zulks ook op alle terrein des levens belijden. Spr. eindigde met de opwekking zich aan te sluiten bij den G. B. en T. B. Op deze rede volgde eenige bespreking. Dhr v d Heuvel eindigde met dank zegging Tarweprijs en crisis. Dr F. G. Waller noemt in het Hdbl. het tarwevraagstuk een van de allerbe langrijkste problemen in verband met het voortduren van de crisis. Hij wijst er op, dat de oogsten in de Vereenigde Staten en Canada na reeds in de vorige campagne door vroeg ingevallen vorst een sedert 35 jaar ongekend lage Lpbrengst te hebben gegeven^ in 1934 door groote hitte en droogte een nog lager oogstcijfer te zien gaven. In de periode van 19281932 was de gemiddelde tar weoogst in beide landen 350 millioen quintal en, terwijl de oogst 1934 slechts 214 m. q. heeft opgebracht, of 61 pet. van een normalen. Deze geweldige achteruitgang is echter meer dan gecompenseerd, prima omdat Argentinië en Europa een opbrengst van 40 m. q. boven de Decemberraming van 1933 hebben gehad, waardoor de exporta- bele voorraad van de vier uitvoerlanden kon stijgen tot 178 m. q., tegen een ra ming van 154 m. q.; secundo omdat ge bleken is, dat, tengevolge van den Euro- peeschen reoerdoogst van 1933, de Euro- peesche voorraden aan 't einde der cam pagne, dus op 1 Augustus 1934, veel groo- ter waren dan normaal, hoewel nauwkeu rige cijfers ontbreken, daar voor Europa helaas statistische cijfers over de voorra den op 1 Augustus van eenig jaar niet beschikbaar zijn. Deze groote voorraden 'drukken nog zoozeer op de markt, dat de tarweprijzen zich tot dusver nog op een buitengewoon laag peil bewegen. In dit verband wijst hij er echter op, dat naast den misoogst van tarwe in de Vereen. Staten, ook de mais aldaar een ongekenden misoogst heeft opgeleverd. In hoeveelheid is de maisproductie veel grooter dan die van tarwe, en wel 650 m. q. gemiddeld in 19281932; in 1934 zal de opbrengst slechts 360 m. q. bedragen. Er is geen sprake van, dat dit reusachtige deficit van 290 m. q. door invoer van an dere landen zal worden gedekt, maar het is toch een feit, dat, waar de mais voor 85 pet. als dierlijk voedsel wordt gebruikt, een zekere extra vraag naar voedergras nen uit de Vereen. Staten kan worden verwacht. Ook in Europa zijn de oogsten 1934 van haver en gerst en mais laag te noemen, waardoor een betere vraag naar voedergranen waarschijnlijk is, al moet men rekening houden met allerlei maat regelen, die in den normalen handel in grijpen. „Nu is het een feit, dat ook tarwe een uitstekend dierlijk voedsel is, en alleen wegens haar hoogeren prijs voor dat doel slechts in beperkte mate wordt gebruikt. Indien echter door bijzondere vraag naar de drie soorten voedergraan een verdere prijsstijging zou intreden, dan ondervindt tarwe daarvan den invloed, en stijgt mede omdat zij, zooals eezegd, zelf als voeder- graan uitstekend bruikbaar is. Gerst nu noteert reeds eenigen tijd boven den tar weprijs, terwijl rogge en mais daarmede ongeveer gelijk staan. Ik meen dus, dat om deze redenen de tarwevoorraad op 1 Aug. 1935 misschien kleiner zal blijken te zijn dan de raming, en dat de mogelijkheid van een stij ging van de tarweprijzen in den loop van 1935 niet moet worden uitgesloten geacht. Dit zal afhangen van de meer of mindere grootte van den oogst 1935 op het, Noor delijk halfrond, en ook, zij het in veel mindere mate, van de oogsten in Argen tinië en Australië."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6