MAANDAG 24 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. ?3 Licht in de donkerheid. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. T.ncse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. OP DINSDAG 25 EN WOENSDAG 26 DECEMBER ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. Een bekend schrijver heeft de wijsheid en. de kracht der wereld, zonder de blijde bood'schap van heit kerstevangelie, ver geleken met het heidens oh symbool: een slang, die zich zelf bijt in zijn staart. Dat is een cirkel. Een vreeselijke cirkel, die geen hoop meer biedt. Het is dit beeld, dat ook den toestand der huidige wereld kenschetst. De slang bijt zich zelf in den staart. Het sterkst wordt dit belicht door het geen werd bericht over het verdrag, dat Frankrijk sloot met Rusland; een sterk defensief verbond. Het wordt ontkend, geloochend, door beide partijen. Dit i's soms de krachtigste bevestiging. dn de kern is het bericht in elk geval waar, want wij zien het voor oogen hoe de Fransclhen hun hoop stellen op den Rus. Wat is, vraagt onze N. Pr. Gr. Crt., de diepe zin van dat verbond Het teekent de historie der revolutie. Haar begin was in Frankrijk. In 1789. Haar eindconclusie vindt zij in Rus land. In 1917. Haar 'begin: in de glorie der rede. Haar eind in de diepten der Oostersche mystiek. Haar begin hij den denkenden mentsch. Haar eind bij den mensch, die niet den ken mag. De slang bijt zich zelf in den staart en wij zien de vreeselijke waarheid van het leven zonder den dienst van 'God vóór ons; de cirkel van den Satan, waarin hij de menschheid wil binden voor altijd. Is die gang niet opmerkelijk De revolutie van 1789 zeidegeen God, geen meester. De mensch wordt 'eindelijk vrij. Hij is, als hij 'God en Zijn Woord verwerpt, het zelfstandige individu. Al dat oude moet verdwijnen. Ai Gods gaven in schepping en herschepping zijn niet dan een noodlot voor den mensch. Wat de revolutionair verkreeg was, zooals een wijsgeer het eens zeide: een 'droppel water in de warme hand, die ver dampte eer de hand het wist Maar toch was er vreugd. Tot tranens toe waren de menschen bewogen. En als de socialisten zongen ook zij morgen is het de groote dag van vrede en (heil. En toen die dag niet kwam, hebben de menschen, als eens de mannen in Epheze', niet twee uren aaneen, maar meer dan een eeuw 'lang geroepen: groot is de godin der rede. Haar 'beeld was in Parijs en het bracht den zilversmeden van het liberalis me en van bet modernisme en van de evo lutie en van de natuurwetenschap en van bet socialisme immers veel gewin toe. Ondanks alle teleurstelling werd tel kens weer gezegd: geduld. Het komt. Met woorden als aan de Schrift ont leend: maak u op, wordt verlicht, want uw licht komt. Nu zien wij wat er van het licht der rede wordt. Rousseau biedt de band aan D'osto- jewsky. Robespierre schijnt herleefd in Lenin en Stalin. D'e terreur van 1789 die nog een schijn van recht kende, is geworden tot een veel vreeslijker terreur met alleen ge weld. D'e man van 1789 komt tot den man van 1917: wij' zijn vrienden. Help ons. De revolutie van dat: geen meester, wordt verwezenlijkt in het: allen slaaf. De revolutie van bet zelfstandig indi vidu eindigt in de meedoogenlooze onder drukking der massa. De rede legt haai' scbepter neer en vlucht naar de mythe. En het verlichte Westen valt terug in de diepe duisternis van een Aziatisch mystiek en een Aziatisch „mysterie". Zoo bijt de slang' in haar staart en legt in die doodelijke omklemming het Cris- tenland ter neer. Maar 1 gelukkig klinkt tot de gemeen te van Jezus Christus het profetisch woord, dat in den stal van Bethlehem vervulling vond: maak u op, d.i. sta op, word licht, want uw Licht is gekomen en de heerlijkheid des Heeren is over u op gegaan. D'at is het Kerstevangelie in deze zoo sombere wereld der revolutiebegrippen. Moet, zoo mag men vragen, ook thans nog gezegd tot Sio-n: sta op, word licht? Ligt bet dan smadelijk neer, als eens bet volk Israël, door ongeloof tot slavernij gebracht? Helaas zoo is bet. Zie naar welken kant gij kijken wilt welk diep verval in Christelijk Euro pa en Amerika. En zelfs in ons gezegend land hebben vele belijders het zoo druk met een program, dat als twee droppelen water op dat der revolutie met haar val- scbe beloften gelijkt, dat wij aan den eisch der eenheid in bet leger van onzen Koning niet meer denken. Geve de Heere ons die genade, dat wij door heel ons leven waarlijk toonen ver licht te zijn en licht te worden. De wereld moet onze trouw, onze ge hoorzaamheid, onze blijdschap zien. Sta op, word licht, want uw Licht is gekomen en de heerlijkheid des Heeren is over u opgegaan. De stemming! In het Saargebied. De Deutsche Allgemeine Ztg. geeft en kele belangwekkende bizonderheden over de wijze van stemmen op Zondag 13 Januari: „In de 83 kiesdistricten zullen 860 stembureaux worden ingericht. In elk daarvan kunnen ongeveer 650 kiezers hun stem uitbrengen. Voorzitters van de stembureaux zijn onzijdigen, meest Ne derlanders en Zwitsers. Na afloop van de stemming worden de bussen verzegeld en onder controle van de betrokken par tijen naar de raadhuizen gebracht, waar ze aan een commissie van ontvangst, be staande uit onzijdigen en Saarlanders, worden overhandigd. D'eze commissie heeft te zorgen voor doorzending naar Saarbiücken. „Waarschijnlijk zullen militairen met gepantserde auto's het transport daar heen bewaken en de partijen in het Saar gebied zullen in staat worden gesteld, de overbrenging te controleeren. „Te Saarbrücken worden de stembussen in de groote zaal van de „Wartburg" ge plaatst en den geheelen nacht door mili tairen bewaakt. D'en volgenden ochtend om 8 uur begint de telling, onder toezicht van de plebisciet-commissie en van de putaties uit Duitschland en Frankrijk. D'e telling geschiedt door 50 a 60 groepen van drie onzijdigen. De tellers mogen de Wartburg niet verlaten, voordat de einduitslag is bekend gemaakt. ,,'s Maandagsocbtends (14 Januari) worden de stembussen ontzegeld en be gint de telling. „Men verwacht dat de telling iets bin nen 24 uur zal zijn volbracht, zoodat de bekendmaking van den einduitslag Dins dagochtend (15 Januari) kan worden te- g'emoetgezien." Zinowjef gearresteerd. Officieel wordt uit Moskou gemeld, dat Zinowjef op 16 December gearres teerd is, evenals een aantal andere per sonen. D'e arrestaties zijn geschied als gevolg van het onderzoek inzake den moord op Kirof. Reuter meldt nader uit Moskou, dat onder de personen, die tezamen met Zi nowjef zijn gearresteerd zich ook Kame- nef bevindt. D'aar de bewijzen ontbreken om Zinowjef en Kamenef te veroordeelen zal bun zaak aan een speciale rechtbank worden onderworpen, welke zich met bun administratieve verbanning zal bezig houden. In verband met den moord op Kirof zijn volgens officieels mededeelingen in de periode van 1 tot 21 December 153' politieke arrestaties verricht en 103 dood vonnissen voltrokken. Stijgende werkloosheid in de Ver. Staten. Volgens mededeeling van het „Ameri can Federation of Labor" bedroeg bet aantal werkloozen in de Vereen. Staten in October j.l. 10.671.000, in vergelijking met 10.122.000 in Oct. van bet vorige jaar. Het Amerikaansche vakverbond is van meening dat de Amerikaansche industrie er niet in geslaagd is, met behulp van de „new deal" de productie op te voeren, zoodat de taak der regeering is, te zor gen, dat de werkloozen werk krijgen. Journalisten „gemassregelt". De eererechtbank te Berlijn heeft den heer Flemming, redacteur van het Ber liner Tageblatt de machtiging, om het beroep van journalist uit te oefenen, ont trokken en dat wel wegens zijn vroegere werkzaamheid aan de satyrische bijlage van het Berliner Tageblatt, de Ulk. Dit satyrische bijblad heeft een tijdlang het nat.-socialisme zeer scherp bestreden. Van een aantal andere journalisten hoeveel weet men niet precies, maar het moeten er over de 100 zijn welke door de Reichspressentelle reeds vroeger wa ren toegelaten, worden thans de papieren aan een nieuw onderzoek onderworpen. In het bijzonder wil men hun politieke verleden nader onderzoeken. Mist in Engeland. Boven de Theems hing Zaterdag een dikke mist, tengevolge waarvan de scheepvaart in de Londensche haven vol komen stilgelegd was. Ook boven andere gebieden in het Zuid-Oosten van Engeland, alsmede aan de Oostkust, hing een ondoordringbare mist, zoodat op enkele plaatsen het zicht niet meer dan drie k vier meter bedroeg. In Londen zelf beteekende de mist een nadeel voor den verkoop van kerstarti kelen, daar het drukker verkeer niet op de gewone wijze kon worden verwerkt. Des nachts werd de mist zoo dik, dat de autobussen slechts stapvoets konden voort gaan en door fakkels moesten worden voorafgegaan. Een merkwaardig vliegongeluk over kwam een Fransch vliegtuig van den ge wonen dienst uit Le Bourget. Toen de bestuurder op Croydon wilde landen, was het zicht zoo slecht, dat hij' slechts een lichtbaken kon bespeuren. Hij trachtte daarop aan te houden, maar kwam onderweg, gelukkig met afge- zetten mötor, op een huis in Plough- Lane langs het vliegveld gelegen, terecht en sloeg door het dak. Ook de zolder be zweek en het vliegtuig bleef gedeeltelijk in een daaronder liggende keuken han gen, waar twee vrouwen door wrakstuk ken werden gewond. Zoowel de bestuur der als de marconist wisten zich, ten kos te van een paar schrammen, te bevrijden, maar beide vrouwen moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Treinbotsing in Dultschland. Te Murrhardt (Württemberg) heeft een treinbotsing plaats gehad. Tot dusver zijn zes dooden o.w. de hoofd-conducteur, te betreuren, benevens 15 min of meer ern stig gewonden en een aantal licht ge wonden. Korte Berichten. Naar uit Athene wordt gemeld, heeft de Grieksche regeering bij de Engelsche scheepsbouwmaatschappij „Vickers Yard" te Yarrow twee torpedojagers besteld tot een gezamenlijken prijs van 300.000 pond sterling. Het sedert 1912 bestaande drankver bod op IJsland is opgeheven. - Prof. dr Karl Barth heeft protest aangeteekend tegen de uitspraak van den disciplinairen raad te Keulen, die hem, zooals bekend, voor een jaar uit zijn ambt heeft ontzet. Koningin en Prinses in Den Haag. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana zijn Zaterdagavond per auto uit Het Loo in het paleis Huis ten Bosch teruggekeerd. Kaas voor de werkloozen. Naar men verneemt, zal de distributie van kaas aan de gemeentebesturen ten behoeve van de werkloozen door de Crisis Zuivelcentrale terstond na de Kerstdagen een aanvang nemen. Ongeveer 700 a 800 gemeentebestuur zijn thans bij deze re geling betrokken. Belangrijke order voor Nederlandsche Ford-fabriek. Het gouvernement van Soedan heeft een belangrijke order van 100 vracht- en bestelautomobielen geplaatst bij de N.V. Nederlandsche Ford Automobielen Fa briek te Amsterdam. Aan de levering van deze automobielen waren voor de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek ernstige moeilijkheden verbonden, daar o.a. één der voorwaarden van het Soeda- neesche gouvernement was, dat versche ping uiterlijk op Maandag 24 December moest plaats vinden, hetgeen beteekende, dat de 100 automobielen in 1/4 werkdag gereed moesten zijn. Vrijdag beeft het Nederlandsche s.s. Nijkerk van de Vereenigde Scheepvaart Mij. in de Fordhaven aan de fabriek bij de Hembrug de 100 automobielen, die in kisten verpakt waren, geladen; het is in middels vertrokken met bestemming naar Port Soedan. Het oorlam van den marinier. Vanwege de Nation. Comm. tegen het Alcoholise is een schrijven gericht aan den Minister van Defensie waarin ver wondering uitgesproken wordt over het feit, dat blijkens mededeeling in de bla den, een flinke hoeveelheid jenever is verzonden naar bet Saargebied, bestemd voor de mariniers die daar orde en rust bij de op handen zijnde stemmingen moe ten gaan handhaven. D'e commissie verzocht den Minister alsnog het drankgebruik aan de troepen te verbieden. In antwoord op de desbetreffende vra gen van mevr. de VriesBruins deelt mi nister Deckers mede, dat het juist is, dat één dezer dagen te Rotterdam een zen ding jenever is ingeladen, bestemd voor het Nederlandsche detachement in het Saargebied. Van deze jenever is 20 L. ingevolge art. 17, 3 V. K. M. II (reglement op de voeding), bestemd om in zeer bij zondere gevallen, ter beoordeeling door den commandant, te worden verstrekt aan bepaalde, door dien commandant aan te wijzen personen. Voorts is een hoeveelheid jenever mede genomen voor de gamelles van officieren en onderofficieren. De commandant houdt toezicht op het verbruik. Hij stelt de tij den vast, gedurende welke een zeer matig gebruik geoorloofd is. Bovendien is aan het detachement elk gebruik van spiritu aliën elders verboden en wordt het be zoek aan openbare gelegenheden tot een minimum beperkt. Voor misbruik behoeft geen vrees te bestaan. Minder juiste concurrentie? Het lid der Tweede Kamer de heer Weitkamp heeft aan den Minister van Sociale Zaken schriftelijk de vraag ge steld, of het den Minister bekend is, dat de in eigen bedrijf werkende mandema- kers, die toch reeds een zwaren be- staansstrijd hebben, ernstig in hun be drijf worden benadeeld dooT de concur rentie van met behulp van steun en sub sidie werkende vereenigingen voor on volwaardige arbeidskrachten. Zoo ja, vraagt hij verder, wil dan de Minister het daarheen leiden, dat de concurrentiemogelijkheid voor het man- demakersbedrijf behouden blijve, door bij prijsbepaling als anderszins met een en ander rekening te houden? Uitkeeringen Nat. Crisis-Comité, In de periode van 1 tot 16 December j.l. werd door het N.C.C. aan 10© plaat selijke crisis-comité's een uitkeering ver strekt tot een totaal bedrag van f50.865, waarvan voor een bedrag van f45.654, in den vorm van natura en brandstoffen. Voor 23 bijzondere gevallen werd door tusschenkomst van de plaatselijke comi- té's een bedrag van f 1857.50 verstrekt. Uit de gift van H. M. de Koningin, speciaal bestemd voor kleeding en dek king, werd voor het verstrekken van ex- tra-uitkeeringen in genoemden vorm ver der een bedrag van f1900 geput. Speciale vermelding verdienen voorts een uitkeering van f2500 bestemd voor het verstrekken van een Kerstgave aan nooddruftige Nederlanders in Duitsch- land, alsmede een uitkeering van f5000, aan het Steuncomité voor Beeldende Kunstenaren, en tenslotte een gift van f2562.50 aan het Leger des Heils voor het inwerking brengen der werkinrich tingen van den Bond van Barmhartigheid. DE RAMP VAN DE UIVER. Niet uit den koers geraakt. De begrafenis van de slachtoffers. Omtrent het vinden van verschillende voorwerpen in en bij het wrak van de Uiver, meldt „United Press" nog uit Bag dad, dat men onder het wrak van het- vliegtuig drie horloges een kompas en het logboek van den piloot heeft gevonden. Uit den stand van het kompas blijkt, dat het vliegtuig niet uit den koers geraakt was. Volgens een uit Rutbah ontvangen Reuterbericht werden de lijken van twee passagiers en drie leden der bemanning op verscheidene meters afstand van het wrak van bet verongelukte vliegtuig ge vonden. Het lijk van den derden passagier werd in de cabine van de „Uiver" gevonden, terwijl het stoffelijk overschot van den mecanicien Waalewijn onder de verniel de machine lag. Allen schijnen op slag gedood te zijn. Het onderzoek naar bet gevonden ma teriaal duurt op bet oogenblik nog voort en men hoopt ook het logboek van den marconist nog te vinden, dat wellicht niog belangrijke gegevens bevat omtrent de laatste minuten die aan de catastrophe voorafgingen. Uit Bagdad wordt nog gemeld: In het hospitaal alhier beeft het post mortem- onderaoek plaats gehad van bet stoffelijk overschot der zeven opvarenden van de Uiver. Een vliegtuig van de Royal air Force bracht de lijken van Rutbah Wells bierheen over. Het logboek van den piloot, dat men bij het wrak van de verongelukte machine gevonden heeft, bleek geen gegevens te bevatten, welke eenig licht zouden kun nen werpen op de oorzaak van de ramp. Een aantal Arabische koelies heeft heel den dag den omtrek van de plaats des onheils in een straal van een halve mijl afgezocht en de brieven verzameld, welke tot ver in den omtrek door den wind wa ren verspreid. Zaterdag seinde de correspondent van United Press te Bagdad nog, dat het stoffelijk overschot van de slachtoffers der Uiver-catastrofe daar Zondag ter aarde zouden worden besteld. Leden van de Royal Air Force zullen de kisten grafwaarts dragen. Van andere zijde werd echter gemeld, dat de begrafenis is uitgesteld, omdat er no'g overwogen wordt of het niet mogelijk zou zijn de lijken van de slachtoffers toch nog naar het vaderland over te bren gen. Binnenland. D'e Snip te Curacao aangekomen. D'e ramp van de Uiver. De begufeni; van de slachtoffers. Buitenland. Stijgende werkloosheid in Amerika. Mist in Engeland. D'e stemming in het Saargebied, Mljnhardt's Zenuwcabletcen/b ct. Mljnhardt's Laxeertabletten60 ct. Mijnhardt's Maagtabletten 75 ct. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten60 ct. „Wat Mijnhardt maakt Is goed." DE SNIP TE CURASAO AANGEKOMEN. De „Snip" is Zaterdagavond 7.40 uur (Amsterdamsche tijd) in Curacao geland. De tocht van gezagvoerder Hondong met van Balkom als tweede bestuurder, van der Molen als marconist en Stolls als werktuigkundige, is uitstekend geslaagd. Zij zijn de eersten geweest, die de West in nauwer con'tact met het Moederland hebben 'gebracht. Het was even half drie, toon hot vlieg tuig aan den 'hemel verscheen en om 2.36 stond 'het veilig op Curacaoschen bodem. Een dochter van den gouverneur van Su riname maakte den tocht mee. De groo't'scbe verwelkoming echter moest vervallen om het leed van de Uiver en zoo vond slechts een eenvoudige ontvangst plaats, 'terwijl ook de intocht in Willemstad zoo sober mogelijk gehouden werd, voorzoover dit altlhans met het en thousiasme van de bevolking mogelijk bleek. Gouverneur van Slobbe 'heette de vlie gers hartelijk welkom. Hij feliciteerde 'her met de schitterende prestatie, wélke zij hadden geleverd en deelde hun mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd uit waardeering daarvoor hen allen te her noemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Na den gouverneur sprak de voorzitter van het huldigingscomité namens de be volking de bemanning van de Snip toe en bood den vliegers de gelukwenschen van heel Guracao aan. Toen werden verscheidene kransen aan gedragen voor Hondong en de zijnen. Het publiek en heel de bevolking wa ren buitengewoon enthousiast. De geheele stad was met vlaggen versierd en een eindelooze stoet van auto's begeleidde de vliegers op hun intocht in de stad. In verband met het verongelukken van de Uiver op de Kerstv'lucht naar Indië, zijn de voorgenomen huldiging' van de be manning en ook de feestelijkheden, die naar aanleiding van 'deze eerste vlucht van Nederland naar de West waren op touw gezet, uitgesteld. De aanbieding van herinneringsgeschenken aan de beman ning zal eveneens op een lateren datum eerst geschieden. De man, die het initiatief nam. Het is passend bij: deze gelegenheid te herdenken den man, die ongeveer 8V2 jaar geleden tot deze vlucht het initiatief 'heeft genomen. D'e heer J. van Onlangs Jr, tweede lui tenant-vlieger te Soesterberg, werkte des tijds een plan uit voor een vliegtocht naar West-Indië en zond aan de Gouverneurs van Suriname en Curacao, alsmede naar de in West-Indië verschijnende bladen, brieven met het verzoek geldelijken steun voor dat doel te verleenen. Hij koesterde de hoop in Octber 1927 te kunnen vertrekken, tegelijk met den heer Koppen, die toen een snelvlucht naar Oost Indië zou ondernemen. Het plan was met een Fokker F VII den tocht te doen in vier etappes: van Schiphol naar Casa/- blanca 2400 K.M., naar Dakar 3000 K.M., naar Pernambuco 3200 K.M., naar Para maribo 3000 K.M. en naar Curacao 2000 K.M., te samen 13600 K.M. af te leggen en deze vlucht niet uit een sportief oog punt te ondernemen, doch als een daad van practische beteekenis. Het voornemen van luitenant Van On langs werd in Nederland, Suriname en Curacao vol belangstelling gevolgd. Er zou een bedrag van f 60.000 mee gemoeid zijn. D'e tocht werd eerst op begin 1929, lo er weer op 16 December 1929 bepaald on der leiding van Van Weerden, Poelman en Van Onlangs, maar ten slotte moest men er wegens gebrek aan voldoende fondsen, van afzien. In Suriname kwam nog een comité tot stand ter bevordering van de plannen, maar wegens gebrek aan voldoende me dewerking vroeg en verkreeg bet in Juni 1929 ontslag van den Gouverneur. Van Onlangs kwam op 6 December 1931 te Bangkok bij de ramp van do Ooievaar om het leven. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1