EERSTE BLAD De geboren Koning. Buitenland. Binnenland. VERLOVINGSRINGEN ZATERDAG 22 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 72 De oorzaak. Belangrijkste Nieuws. C. JOOSSE - GOES Gemeenteraad van Goes Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gewoonlijk wordt een scherpe tegen stelling gemaakt tusschen de onrust en de onvrede onder de menschen en het Kerst feest, waarop gezongen wordt van vrede op aarde en in menschen een welbehagen. Kerstfeest is dan het vredefeest bij uit nemendheid. Verhaald wordt dat ge durende den grooten oorlog op het Kerst feest de kanonnen een oogenblik zwegen, d:at er een moment van verbroedering was. En de ijveraars voor ontwapening laten niet na om te wijzen op de tegen stelling die zij zien tusschen het onder houden van een weermacht en de viering van het Kerstfeest. Ein nu ontkennen wij' niet, dat het Kerstfeest, waarop wij zingen van den Vredevorst en van vrede op aarde, óók het feest van den vrede genoemd kan warden. Maar daarbij1 mogen we dan niet ver geten, dat dit slechts één kant van de zaak is. Dat het niet alleen is het feest van den vrede, maar dat het óók is een feest waarop de gedachten van veler har ten openbaar worden, een feest dat twee dracht brengt en scheiding en waarop de klank van de krijgstrompet wordt verno men. De groote vraag, waarop het aankomt, is hoe wij! staan tegenover de boodschap van het Kerstfeest en tegenover den Christus, Wiens komst in het vleesch wij in deze dagen herdenken. In onze veelszins ontkerstende wereld zijn er weinigen, die niet op een of andere wijze het Kerstfeest meevieren. Huiskamers en vergaderlokalen en winkels worden vroolijk versierd. De lich tjes aan de kerstboomen worden ontsto ken en zelfs in de meest luchthartige om geving maakt men geen bezwaar tegen een ietwat gewijde stemming gedurende eenige oogenblikken. En waarom ook niet? Het Kerstfeest is toch een feest voor ouden en jongen, voor rijk en arm. Wie zou niet gaarne enkele oogenblik ken in den ?eest toeven in die armelijke stal, bij' die eenvoudige kribbe en dat hul- pelooze kind. Er zit zelfs iets moois in en verheffends voor den zelfgenoegzamen mensch. Ais hij' daar staat bijl de kribbe en mee warig spreekt over de droeve omstan digheden waaronder dat kindeke geboren werd en de ongevoelige bevolking die aan de moeder een plaats in de herberg wei gerde, dan zit daarin voor hem niets ver nederends. Integendeel. Dan is hij! groot in zijn liefde en medelijden. Dan is hij' het die be schermend zijn sterke hand over dat tee- dere kindeke en zijn arme moeder uit strekt en dan kost het geen moeite om met eenige aandoening te zingen van den stillen geheimzinnigen nacht, waarin dat lieve kind geboren werd. En als vanzelf komen dan gedachten van vrede en mede lijden naar boven. 't Is alles heel mooi en aandoenlijk. Maar de rechte viering van het Kerst feest vraagt toch wat anders. Dat begrepen de herders die zich in den geheimnisvollen nacht naar Bethlehem spoedden om in dat kind den beloofden Zaligmaker, Christus de Heere te begroe ten. Dat versbonden ook de wijzen uit het Oosten die bij de kribbe stonden, niet om dat kindeke medelijden te bewijzen, maar om het te aanbidden en het, als den geba ren Koning te huldigen. Maar zulk een Kerstfeestviering wordt door velen niet begeerd. De mens oh moet groot zijn. Hij moet staan en niet zich buigen. Als het zóó mioet, als de groote mensch zich voor dat kleine kind moet buigen en het aanbidden, dan wordt plotseling alles anders. Dan klinkt de kreet: wijt willen niet, dat deze over ons koning zal zijn. Zóó worden de innerlijke gedachten openbaar. Zóó komt er de spanning en de strijd, en gaan de tegenstellingen zich toe spitsen. Dat kunnen we vooral in 'onze dagen in het politieke leven waarnemen. Oogenschijnlijk is het alles zoo mooi. Het Christelijk tintje ontbreekt bijna nergens. Overal worden vriendelijke woorden gesproken over de hooge betee- kenis van den godsdienst en het Christen dom. Alleen: aan den godsdienst mogen geen eischen worden ontleend voor het publie ke, voor het staatkundige en maatschap pelijke leven. Het Christendom is goed. En 't Kerst feest is mooi. Maar men moet niet komen met den eisch om het te Bethlehem gebaren kin deke te erkennen als Koning, Wiens heerschappij' gaat over alles en die het ook in het politieke leven te zeggen heeft. In de huiskamer wil men voor het kerstkind gaarne een kerstboom ontste ken, in de kerk wil men van Hem zingen, maar hem erkennen als Koning en zich voor dien Koning buigen, dat niet. Dat nooitl Als het daartoe moet komen, dan wordt het gezelschap van Herodes gekozen bo ven dat van de wijzen. Kerstfeest vredefeest. Maar ook een feest waarop de lucht van oorlogsverklaringen vol is. Feest van scheiding en tegenstelling. Wat zullen wij doen? Laten we volgen het voorbeeld van de wijzen uit het Oosten en „knielen voor de kleine voeten van 't kind, waarvoor Herodes vreest", den geboren Ko ning. De anti-Kerstcampagne in Rusland. In verband met het Kerstfeest heeft het centrale bestuur van de godioozenbonden besloten, van 24 December tot 3 Januari een speciale campagne tegen den gods dienst be ondernemen. Bijzondere maatregelen zijn 'door het be stuur getroffen, om de kinderen er van af te houden de kerken 'te bezoeken. Prof. Karl Barth voor een jaar uit zijn ambt ontzet. De ho'O'gleeraar in de Evangelische theologie aan de universiteit van Bonn, Prof. Karl Barth, tegen wi'en de rijks minister van wetenschappen, opvoeding en volksontwikkeling een disciplinair pro ces heeft aanhangig gemaakt, wijl 'hij 'den voor de openbare ambtenaren voorge schreven eed op den Führer en rijkskan selier alleen onder voorbehoud wilde af leggen, is door een disciplinaire rechtbank te Keulen voor den duur van een jaar uit zijn ambt ontzet. Niettemin zal hem in dien tijd een subsidie worden verleend ten bedrage van de helft van het bij de wet vastgestelde pensioen. Het zilveren regeeringsjubileum van Koning George. Minister-president MacDonald heeft in het lagerhuis mededeelingen gedaan om trent de officieele viering te Londen van het 25-jarig regeeringsjubileum van ko ning George. De feestelijkheden zullen op 6 Mei be ginnen met een dankdienst in de St. Pauls die zal worden bijgewoond door den koning, de koningin en de overige leden der koninklijke familie. De koning en de 'koningin hopen tijdens de feestdagen rijtoeren door verschillende deelen van Londen te houden. MacDonald verklaarde, dat de koning er prijs op stelde, dat er geen bedragen werden besteed aan de versiering der districten, waardoor de rijtoeren gemaakt zullen worden. Als onderdeel der feestelijkheden zal een revue van de luchtvloot worden gehouden en verder een vlootrevue bij Spithead en een legerrevue te Aldershot. De buitenlandsche troepen in het Saargebied. Gisteren is de eerste afdeeling der Ita- liaansche grenadiers te Saarbrücken aan gekomen. Van de zijde der bevolking be stond hiervoor groote belangstelling. De Italiaansohe troepen marcheerden met de muziek voorop door de stad, om zich naar de aangewezen kwartieren te begeven. Ook de 50 mariniers uit Nederland zijn te Saarbrüoken aangekomen. Vandaag zullen achtereenvolgens de Zweedscbe, Engelsche en de overige Ita liaansohe troepen aankomen, terwijl het Nederlandsche contingent vanavond te half negen te Saarbrücken wordt ver wacht. Na het echec van Londen. Volgens een bericht aan de „Associated Press", is het vrijwel zeker, dat het con gres te Washington zich zal bezighouden met de versterking der Amerikaansche vloot-steunpunten in den Stillen Oceaan, zoodra Japan definitief het vlootverdrag van Washington zal hebben opgezegd. In congres-kringen wordt reeds ge sproken over de mogelijkheid van het aanleggen van een vloot-steunpunt in Alaska en een vliegveld in het binnen land van Alaska. Uitbreiding der versterkingen zouden in bet bijzonder gewenscht zijn op Ha- wai en andere bezittingen van Amerika in den Stillen Oceaan. Korte Berichten. In verband met het besluit der re geering te Moskou tot afschaffing der kaarten voor brood, meel en grutters^ waren per 1 Januari, hebben verschil lende autoriteiten maatregelen genomen om ook bet rantsoeneeringssysteem voor suiker, boter, enz. op te heffen. De volkscommissaris voor de voedsel voorziening heeft echter verklaard, dat daarvan geen sprake kon zijn. De Belgische regeering is voorne mens om in 1935 voor 600 millioen Bel gische francs openbare werken te laten uitvoeren, om zooveel mogelijk arbeid aan werkloozen te verschaffen. Een hevige storm woedt op den At- lantischon Oceaan. Talrijke schepen zijn over tijd; sommigen reeds 48 uren. Uit Manilla wordt gemeld, dat 17 Philippijnen en Chineezen in hechtenis zijn genomen, die van communistische propaganda verdacht worden. De op Ceylon heerschende malaria- epidemie heeft volgens niet-officieele ra mingen tot dusver reeds twee duizend slachtoffers geëischt. In wel ingelichte kringen wordt ver klaard, dat Frankrijk zich, evenals Japan, zal uitspreken voor een opzegging van het vlootverdrag van Washington. De post van de „Uiver". Hoewel officiëel nog niet bekend is, of de geheele post aan boord van de „Uiver" vernield is, mag, daar het toestel verbrand is, wel aangenomen worden, dat van de brieven niet veel meer over zal zijn ge bleven. De „Uiver" had de grootste postbezen- ding, welke ooit per vliegtuig is verzon den, namelijk 51.000 stuks, beplakt met een kapitaal aan postzegels. De T e 1 e g r. heeft geïnformeerd bij den directeur van het hoofdpostkantoor te Am sterdam of hier van vergoeding sprake kan zijn. Deze deelde mede, dat voor ver dwenen brieven niets wordt teruggegeven en voor aangeteekende brieven ook geen schadevergoeding kan worden gevraagd. Per vliegmachine worden alleen aange teekende brieven verzonden zonder aan gegeven waarde. In het binnenlandsch verkeer wordt bij wegraken f25 uitbetaald voor dergelijke brieven. In het buitenlandsch verkeer echter wordt, als er overmacht in het spel is, volgens art. 143 van de Post- en Tele- graafgids", geen vergoeding gegeven. De geheele post en ook de postpakketten moeten dus, als zij verbrand zijn, als een schadepost voor de afzenders worden be schouwd. Ministerieel bezoek aan Twente. Maandag 24 December zal het K.L.M.- verkeersvliegtuig van den geregelden dienst op Berlijn een tusschenlanding maken op het vliegveld-Twente. Met dit vliegtuig zullen arriveeren de minister president Dr H. Colijn en de minister van Economische Zaken, Mr M. P. L. Steen- berghe, die dien dag Twente zullen be zoeken. Wat feitelijk het doel van dit ministe- riëel bezoek is, is onbekend. Men acht het het meest waarschijnlijk dat de re geering door een onderzoek ter plaatse zich een zuiver beeld wil vormen van den werkelijken toestand in, de Twentsche textielindustrie en persoonlijk in contact wil komen met de leiders van deze indu strie, waarbij deze hen kunnen voorlich ten over de moeilijkheden, die zij onder vinden. In ieder geval is bekend, dat de ministers meerdere textielbedrijven in ver schillende Twentsche steden zullen be zoeken. Dat de minister-president verge zeld wordt door den minister van Econo mische Zaken wijst ook in die richting. In dit verband is van belang, dat eenige dagen geleden vier regeeringsambtenaren een bezoek hebben gebracht aan de fabriek van de firma Jansen en Tilanus te Friezenveen. In opdracht van minister Colijn moesten zij een onderzoek instellen naar de moeilijkheden, die dit bedrijf ondervindt. Kerstfeestviering in het Aardhuls. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana hebben Donderdagmiddag voor 't personeel en gepensionneerden van Uddel een kerstboom gegeven in de groote zaal van bet Aardhuis. Medewerking werd verleend door bet 35 man sterke fanfarecorps „Juliana" uit Uddel en door bet meisjeskoor aldaar, die elk verschillende nummers ten gehoo- re hebben gebracht. Vrijdagmiddag hebben H. M. de Konin gin en H. K. H. de Prinses bet kerstfeest bijgewoond van de Meisjesvereen. in bet Zusterhuis te Nierssen. Nieuw gebouw van de Rijksverzekerings bank. De centrale commissie voor bezuini ging, ingesteld door de Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel, beeft aan den raad van ministers een adres ge stuurd naar aanleiding van de plannen tot oprichting van een nieuw gebouw tot buisvesting van de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Op verschillende gronden wordt bet verzoek gedaan dat de regeering zal af zien van nieuwen bouw ten behoeve van de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam en dat, indien de bouwvallige toestand van bet thans nog voor die bank in ge bruik zijnde hulpgebouw niet toelaat, den dienst aldaar voort te zetten, totdat om trent inkrimping van personeel zekerheid zal zijn verkregen, deze dienst zal wor den overgebracht naar Delft, met ge bruikmaking van het ledig staande Rijks gebouw voor de afdeeling chemie van de Technische Hoogeschool. Consumptieprijzen in de stations- restaurants. Bij de Ned. Spoorwegen wordt op aan drang van bet reizend publiek de moge lijkheid onderzocht om tot een algemeene verlaging van de consumptieprijzen in de wachtkamers te komen. Genoodzaakt door de snelbuffetten die den laatsten tijd in tal van plaatsen nabij de stations zijn opgericht en de scherpe concurrentie van lunchrooms e.d., of ook wel op eigen initiatief hebben de pachters van vele stations-restauraties de prijzen reeds met 25 pet. of meer verlaagd. Door de Spoorwegen wordt deze ver laging, die den reizigers ten goede komt, aangemoedigd, maar verschillende pach ters zeggen niet tot verlaging te kunnen overgaan vooraleer ook de pachtprijzen belangrijk verminderd zijn. Thans ziet men den wonderlijken toe stand, dat op het eene station in de 3e kl. wachtkamer een kop koffie of thee 15 cent en een broodje met vleesch 20 cent kost, terwijl een station verder de oorlogs- prijzen van 20 resp. 30 cent nog steeds gehandhaafd wordt. Distributie van gehakt en kaas. Naar gemeld wordt heeft dezer dagen in Den Haag een bijeenkomst plaats ge had van afgevaardigden van gemeenten en enkele crisis-bureaux. D'eze bijeen komst stond in verband met het voorne men om binnenkort over te gaan tot een distributie tegen uiterst geringe prijzen van Hollandsche kaas en van gehakt. D'eze laatste distributie zou geregeld worden in verband met de distributie van vleesch. Het plan bestond, om zoo spoe dig mogelijk, denkelijk in Januari a.s., met de distributie te beginnen. SLACHTOFFERS VAN DE „UIVER" GEVONDEN. Deelneming in het buitenland. Bij1 de K. L. M. is Vrijdagmiddag een telegram ontvangen van 'den vertegen woordiger der K. L. M. te Bagdad, den heer Peters, waarin wordt bevestigd, dat alle drie passagiers en 'de geheele 'beman ning van de „Uiver" om het leven zijn gekomen. Het stoffelijk overschot van de zeven personen is door een geneesheer van de R. A. F. naar het fort Rutbah Wells over gebracht. D-e heer Peters was gistermor gen om 11.45 per vliegmachine uit Bag dad naar de plaats van het ongeluk ver trokken. Verklaring van den heer Plesman. Dus nu is het een feit geworden, zei de directeur der K. L. M. somber. Wij zijn dus momenteel door een zware ramp getroffen, die voor de nabestaanden van de passagiers verschrikkelijk is, om dat zij voor hen zoo plotseling komt. Wij hebben ons, zei'd'e hij, met de nabestaan den in verbinding 'gesteld en aan hen onze deelneming betuigd en eveneens aan de familie der bemanning. Door 'het verlies van deze 'bemanning is de K. L. M. een viertal bekwame men schen armer. Beekman heeft tien jaar voor ome ge vlogen en als bijzonderheid moet gezegd worden, 'dat hij' noodt een schadegeval heeft gehad. Van 'Steenbergen was sinds 16 April 1928 bij ons in dienst. Waalewijn was een der oudste en be kwaamste hoofdwerktuigkundigen. 'Beekman was zeer gezien om zijn be kwaamheid en zijn collega's schatten hem zeer hoog. Men heeft hem iedere opdracht uitstekend zien uitvoeren. Van Steenbergen was misschien naar buiten niet zoo bekend, maar hij1 was een goed en 'beminnelijk mensch. Waalewijn had een bescheiden en zeer vriendelijk karakter. Te Mildenhall heeft hij zich zeer onderscheiden en wij heb ben hem toen gevraagd met dezen tocht mee te gaan. Zadelhoff was de eenige overlevende van de vliegramp bij Bangkok. Het is tra gisch, dat 'hij: bij dit ongeval is omgeko men. Wat de ramp zeilf betref t, wees de heer Binnenland. De lijken van de Uiver-bemanning en de passagiers gevonden. Brand op de Tabian. Het eind van het begrootingsdebat in de Tweede Kamer. Buitenland. D'e buitenlandsche troepen in het Saar gebied. Dé anti-Kerstpropaganda in Rusland. Prof. Karl Barth ontslagen. Ingezonden Mededeeling GROOTE SORTEER9NG PRACHTIGE MODELLEN in 14 en 18 Karaats goud Concurreerende prijzen Mooi cadeau naar keuze Doet Uw voordeel Koopt bij ons ST. ADRIAANSTRAAT 11 2de Kerstdag geopend Plesman er voorts met nadruk op, dait men geen definitieve conclusies moet trek ken omtrent 'de oorzaak, vooddat het on derzoek, dat door vakmenschen wordt in gesteld, is afigeloopen. Behalve het onderzoek dat door de En- gelschen verricht wordt en dat wat door vier mannen van de K. L. M, wordt inge steld, 'heeft Dr v. d. Maas opdracht van den minister om ook zelfstandig nog een onderzoek naar de oorzaak van de ramp te doen. Totdat al 'deze onderzoekingen zijn afgeloo'pen zal men zijn conclusies moeten opschorten. Mogelijkheden zijn er verscheidene merkte de heer Plesman op en hij her innerde er aan op d'e persconferentie van Donderdagavond er reeds meerdere te hebben besproken. Dan deed hij' mededeeling van 'de 'tele grammen van hartelijke deelneming van H. M. de Koningin van H. K. H. Prinses Juliana '(welke men eiders in dit nummer aantreft), van den K. L. M.-vertegen- woordiger te Paramaribo, de heer Bouw man en van de bemanning van de „Snip" die het verlies van deze collega's zeer be treurden, en van verschillende buitenland sche luchtvaartmaatschappijen. Een bijzonder hartelijk telegram van deelneming was 'gezonden door de Impe rial Airways ook voor de nagelaten be trekkingen van 'de omgekomenen. 'Ook herinnerde hij aan de sympathieke woorden in de Tweede Kamer aan dit tragische gebeuren gewijd. De heer Plesman kwam dan nog even op 'het in te stellen onderzoek terug en wees er op dat ook alle seinboeken van de marconisten op den grond, die in den rampnacht met de „Uiver" in verbinding hebben gestaan, zullen worden bestudeerd om na 'te gaan, welke aanwijzingen daar in zijn 'te vinden, als ook de mededee'lin- gen van het pompstation H 3, dat d'e Uiver heeft hooren overvliegen, om uit de tijden en berichten den gang van zaken zoo nauwkeurig mogelijk te reconstrueeren. Het wordt ook niet uitgesloten geacht, dat de Uiver nog door normadenstam m en is waargenomen en dat ook van die zijde nog voor het onderzoek belangrijke ver klaringen kunnen komen. Op een vraag, of 'het stoffelijk over schot der omgekomenen naar 'het Vader land zal worden 'overgebracht, merkte de heer Plesman op, dat daaromtrent nog niets is 'te zeggen. Het fort Rutbah Wells ligt midden in 'de woestijn, zoodat het zeer de vraag zal zijn, of hetgeen voor die overbrenging noodlg zou zijn, zooals loo- den kisten enz., wel tijdig 'daarheen zou kunnen worden vervoerd. Door bliksem getroffen Uit Amman, de hoofdstad van Trans- jordanië, wordt gemeld, dat men aldaar van oordeel is, dat de „Uiver" door den bliksem is getroffen en het ongeluk blijk baar niet is veroorzaakt 'door een verkeer de landingsmanoeuvre, daar de bodem gesteldheid op de plaats van de ramp niet zoo slecht is, als aanvankelijk werd ge meld. (Slot.) Het Gothische Huis. De vereen. „Hendrick de Keyser" verzocht om een subsidie groot f 400 voor de restauratie van het „Gothisohe Huis". B. en W. stel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1