De „UIVER" te pletter geslapen en verbrand. De bemanning en drie passagiers omgekomen. VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 71 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. - Eerste Blad. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.Y. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Ylissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeeiingon 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. De berichten omtrent de voorspoedige vlucht van de „Snip" naar Paramaribo werden gisteren gekruist door de onheil spellende tijdingen omtrent het uitblijven van berichten van de „Uiver". De laatste berichten luidden dat de „Uiver" even na middernacht Rutbah ge passeerd was, waar het weer buitenge woon slecht was. In angstige spanning werden nadere berichten afgewacht, maar het bleef stil. Alleen wist men dat de „Uiver" niet te Bagdad was aangekomen. Allerlei veronderstellingen werden ge opperd. Misschien had men een noodlan ding moeten maken en was de radio de fect geraakt. Op het kantoor der K. L. M. te Am sterdam werd de stemming steeds som berder. Men ontveinsde zich niet dat de toe stand ernstig was, daar alle nasporingen, voorzoover die mogelijk waren, tever- geefsch bleken. Door de Engelsche militaire macht werden politiewagens uit Rutbah de woestijn ingestuurd om op onderzoek uit te gaan en ook maakte een Engelsch mi litair toestel een onderzoekingstocht, maar zonder resultaat. De spanning werd steeds grooter, tot hedenmorgen het ontstellende bericht kwam: Van den vert, van de K. L. M. te Bag dad is bericht ontvangen, dat vliegers van de Royal air France hebben gecon stateerd, dat de Uiver naar beneden is gestart en dat zoo goed als zeker al de inzittenden zijn verbrand. De „Uiver" werd, zooals bekend, na de schitterende Melbourne-toeht, aangewe zen voor een versnelde Kerstvlucht naar Indië. Gezagvoerder was de heer W. M. O. H. Beekman, die op 15 April 1924 bij de K.L.M. in dienst is getreden en ruim 9500 uren voor de maatschappij heeft gevlogen. Hij heeft 18 retourvluchten naar Indië gedaan. Nog onlangs is hij met Sillevis naar Cairo gevlogen en terug. De tweede bestuurder was de heer van Steenbergen, op 16 April 1928 bij de K.L.M. in dienst gekomen. Hij heeft 13 retourvluchten naar Indië gedaan. De werktuigkundige Waalewijn was reeds sinds 1921 bij' de K.L.M. en heeft de reis naar Indië en terug 7 keer ge maakt. Voor Van Zadelhoff, de marconist, die sinds 1931 bijl de K.L.M. was, was dit de 11de reis. De passagiers van de Uiver waren: Prof. Walch, hoogleeraar aan de genees kundige hoogeschool te Batavia; hij' is de vorige week met de Pelikaan naar ons land gekomen; de heer Beretty, directeur van het persbureau Aneta, die in Septem ber j.l. met de Kwartel uit Indië is over gekomen en de heer Kort, die voor zaken met de Uiver naar Indië reisde. De „Uiver" vervoerde niet minder dan 51.000 brieven, tezamen wegende 359 kg. naar de 'Oost. Het hoogste aantal, dat voor dien vervoerd werd bedroeg 27.000 brie ven. Om acht minuten over half 4 is Woens dagmorgen de „Uiver" gestart. De weerberichten luidden gunstig en de bemanning was vol goeden moed. Omtrent het vertrek meldde een ver slaggever van het Hlbd. Voor de tweede maal in zijn korte be staan zal de „Uiver" een snelle, lange vlucht gaan maken. Gezagvoerder 'Beëkman hoopt van Am sterdam naar Batavia in ruim drie da gen, n.l. in 79 uur te vliegen. Onwillekeu rig denken we terug aan den Vrijdagavond van de vorige week, toen de „Snip" in den stroomenden regen stond te druipen en gezagvoerder Hondong zijn toestel over de hangars trok in de diepste duisternis en 'hevige rukwinden, welke de „Snip" in de ludhit dieden dansen. Het is thans dood stil, zonder wind en met uitstekend zicht. Gezagvoerder Beekman mag zich geluk kig prijzen in het vooruitzicht, dat het eerste gedeelte van de eerste etappe ge makkelijk zal zijn. Verleden jaar heeft de „Pelikaan" ge heel onverwacht en onvoorbereid een snel heidsrecord gevestigd op het traject Am sterdamBatavia. Zeker, de „Uiver" ging van Londen naar Melbourne veel en veel sneller, maar 'het „klassieke", het Kerst record, AmsterdamBatavia, heeft de „Uiver" nog niet kunnen verbeteren. Dit zal dezen keer naar alle waar schijnlijkheid geschieden. Tegen drie uur verzamelen de vliegers zich met hun familieleden onder den vleu gel en krijgen de fotografen hun kans. We spraken even met den gezagvoer der, den heer Beekman. „Het zie't er goed uit," zegt hij en tevreden kijkt hij naar de lucht, waarin witte woikensluiers drij ven voor de maan. „Ja alleen met die maan hebben we een beetje last gehad, gaat Beekman lachend verder, maar die hebben ze toch maar uitgehangen." Iedereen lacht en de stemming, die van wege hét vergevorderde nachtelijke uur opgewekt doch niet vreugdevol was, werd vroolijk. Dan schudt de heer Hans Martin allen de hand. Tot volgende week weerklinkt het en meteen bedenken we, dat we over een goede week weer op Schiphol zullen staan om de terugkomst van de „Uiver" in oogenschouw te nemen. Voor ons staat Prof. Walch uit Bata via. Vijf dagen geleden arriveerde hij op Schiphol met de „Pelikaan", over drie dagen is hij weer in Batavia terug. Er zijn nog twee passagiers voor Indië, n.l. de heer Beretti, directeur Aneta en de heer Kort, De motoren draaien al als zij het 'trapje naar de cabine bestijgen. Om half vier zijn allen binnen, de blokken worden voor de wielen weggetroken en langzaam rijdt de „Uiver" naar het einde van het veld. Een korte aanloop in de richting van het restaurant, de groote schijnwerpers wer pen een lichten kring op het gras, ineens floepen ook de landingslichten achter het toestel aan, 'doch dit is reeds van den grond en davert, precies als de „Snip" Vrijdagnacht deed, maar dan een beetje hoo'ger, over de hangar. Nog een enkelen keer draait de „Uiver" boven het vlieg veld en verdwijnt dan uit het gezicht. De Nieuwjaarsgroeten uit Indië zullen ons wel tijdig be reiken, daaraan behoeft men niet te twijfelen." Het is echter anders gegaan. Prof. Walch is n i e t in Batavia terug gekeerd. De nieuwjaarsgroeten uit Indië zullen ons per „Uiver" niet bereiken. De mensch kan veel. Wij' mogen bewondering hebben voor de ontwikkeling van de techniek. Maar de mensch b 1 ij f t afhankelijk. Voor de K. L. M. is het tragische ver loop van deze vlucht een grootte teleur stelling. En voor de betrekkingen van de beman ning, die zulk een spannenden nacht door brachten, is het een vreeselijke slag. Het opgewekte afscheid op Schiphol was een afscheid voor altijd. Een nat.-socialistische organisatie in Boven-Oostenrijk ontdekt. De autoriteiten hebben in Boven-Oos tenrijk, met name in de groote steden Linz, Steier, Wels e.a., een wijdvertakte nationaal-socialistische organisatie ont dekt. Het onderzoek begon eind October en had de arrestatie tengevolge van 20 leiders en van eenige bonderden hunner aanhangers, die allen voorstanders van een terreuractie waren. Ook waren om vangrijke wapenvoorraden met handgra naten, machinegeweren, enz., in beslag genomen. De Boven-Oostenrijksche organisatie was volgens het systeem van de S.A.- troepen geheel militair opgebouwd. De autoriteiten nemen aan, dat van Duitsche zijde belangrijke sommen voor deze organisatie ter beschikking zijn ge steld. De zuiveringsactie in Duitschland. De zuiveringsactie tegen personen met bepaalde moreele afwijkingen in Duitsch- land is beëindigd. Naar wij vernemen, heeft Himmler, de chef van de geheime staatspolitie en van de S.S. naar aanleiding hiervan ver klaard, dat het doel van de campagne tegen de moreele excessen thans bereikt is. In Berlijn bevinden zich volgens be trouwbare inlichtingen op het oogenblik nog ongeveer driehonderd personen in hechtenis,die in den loop van de laatste dagen in verband met de zuiveringsactie zijn gearresteerd. Men kan erop rekenen, dat een groot deel van hen nog voor Kerstmis weder op vrije voeten wordt gesteld. Een groot aan tal van dergelijke lieden zijn echter reeds naar een concentratiekamp vervoerd. Onder de gearresteerden bevinden zich ook leden van de S.S. en de Hi tier jeugd, zooals men reeds weet. Klaarblijkelijk gold de zuiveringsactie in de eerste plaats deze personen. Naar verluidt zou Hitier bevel gegeven hebben, zonder pardon de moreele exces sen uit de verschillende organisaties van zijn partij uit te roeien. De sprlnkhanenbestrijdlng. De sprinkhanenplaag heeft in Zuid-Af- rika, vooral dit jaar, een grooten en on rustbarenden omvang aangenomen. De bestrijding daarvan is een zaak van alle landen in Zuidelijk Afrika. Er is thans een organisatie in het leven geroepen, een Sprinkhaanbureau voor zuidelijk Afrika, gevestigd te Pretoria. Het wordt gefi nancierd op coöperatieven grondslag in nauwe samenwerking met het Institute of Entomology, met het doel inlichtingen in te winnen, te vergelijken, te coördineeren, nieuws te verspreiden tot voordeel van de staten en gebieden, welke zich daartoe hebben verbonden op de internationale sprinkhaanconferentie, welku onlangs is gehouden. 10.000ste schip in de haven van Antwerpen. De Japansche stoomboot „Tsuruga Maru" is gisteren als 10.000ste schip van het jaar de haven binnengevaren. Het werd er door de havenautoriteiten ver welkomd. Zooals wij' gemeld hebben, is Rotterdam Antwerpen vóór geweest; daar kwam het 10.000ste schip Zondag j.l. aan. Radio-toestellen voor werkloozen. Minister Göbbels heeft honderden goedkoope radiotoestellen, z.g. volksont- vangers, beschikbaar gesteld voor werk loozen in Beieren. Deze toestellen zijn zóó vervaardigd dat de twee sterkste officieele Duitsche stations helder doorkomen, maar onmo gelijk gebruikt kunnen worden om naar Straatsburg of Moskou te luisteren. Korte Berichten. De besprekingen tusschen Duitsche en Fransche frontstrijders, die in Augus tus in Baden-Baden zijn begonnen, zijn te Berlij'n voortgezet. Biji de besprekingen kwam hun wil om den vrede en hun vol ken te dienen tot uiting. De Fransche afgevaardigden Pichon en Randoux hebben gesproken met Hitier en Rudolf Hess. De directie der Duitsche spoorwegen heeft gelast dat op het perron van elk station thans minstens 'een verlichte kerst boom moet staan. In het Rijnland zijn reeds ruim 120 stations aldus versierd en vele hebben kerstboomen aan begin en eind van het perron. WONINGWETWONINGEN. De aftrek wegens kapitaalvorming. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de regeering heeft besloten in die geval len, waarin tot dusver bij de berekening van het exploitatietekort ter vaststelling van de bijdrage een bedrag wegens kapi taalvorming werd afgetrokken, dezen af trek te beginnen met de bijdrage over het exploitatie-jaar 19341935, c.q. het kalen derjaar 1935 te doen vervallen. De bedragen, aldus de circulaire, welke over voorgaande jaren te dezer zake in mindering zijn gebracht, zullen na al- geheele aflossing der betrokken voorschot ten worden verrekend. Machinale fabricage van sigaren. Door het hoofdbestuur van den Nat. Hanzebond van sigarenwinkeliers is aan den Minister van Economische Zaken een adres gezonden, waarin wordt verzocht allen machinalen arbeid bij de fabricage van sigaren te verbieden. Mocht om practische redenen dit niet mogelijk zijn, dan minstens te bevorde ren invoering van een verbod van com pleetmachines en een extra-heffing (ac- cijnsverhooging) van door bosjesmachi nes vervaardigde fabrikaten. Nederlandsch fabrikaat. De Minister van Sociale Zaken heeft de gemeentebesturen bericht, dat een be paling voor het gebruik van Nederlandsch fabrikaat bij woningwetwoningen enz. voor de bestekken van woningen van rijkswege wordt opgenomen. Zijne Exc. verzoekt te bevorderen, dat ook in die bestekken steeds een dergelijke bepaling wordt opgenomen en dat er toezicht op worde gehouden, dat zij ook wordt toe gepast. Binnenland. Verhooging van den prijs der veekoeken? In de memorie van antwoord op hel voorloopiig verslag dér Eerste Kamer over het wéüsontwerp tot regeling van den uit voer van veekoeken zegt de minister van Economische ZaJken, dat inderdaad de mogelijkheid bestaat, dat de steunmaat regelen ten behoeve van de industrie een niet te billijken prijsverihooging -van vee koeken zouden medebrengen, waardoor te zware lasten 'op de veehouderij zouden worden gelegd. In verband daarmede wordt het prijsverloop door den minister nauwkeurig gevolgd. Hij zal er zorg voor dragen, dat niet door toepassing van het middel der con- tingenteering de prijs hier te lande boven het buitenlandsch niveau, vermeerderd met de heffing, aal uitgaan. Nemen de mariniers hun oorlam mee? Het Tweede Kamerlid mievr. de Vries Bruins heeft aan den minister van Defen sie de volgende vragen gesteld Is de minidlier bereid mede te deelen of het juist is, dat een dezer dagen te Rotterdam, een zending jenever is inge laden, welke zending bestemd zou zijn voor de Nederlandsche mariniers, die ter medewerking aan de vervulling van een V'olkenbondstaak naar het Saar gebied gaan Vindt de minister in .het algemeen be kende fe>it, dat héb gebruik van alcohol de geestelijke remmen geheel of gedeeltelijk buiten werking stelt, wat in de moeilijke omstandigheden waarin de Nederlandsche mariniers in het Saargebied ieder oogen blik kunnen komen te verkeeren, zeer na- deelige gevolgen kan hebben, geen aanlei ding om te bevorderen, dat de zending zoo spoedig mogelijk wordt teruggenomen? Evenredige vrachtverdeeling en Rijnvaart. In verband met het arrest van den Hoogen Raad inzake de evenredige vrachtverdeeling en de Rijnvaart, hadden de heeren Duymaer van Twist en Chr. v. d. Bilt, leden der Tweede Kamer, een onderhoud met Minister Steenberghe om de gerezen moeilijkheden tebespreken. Herdenkingsavond N. C. R. V. Ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan hield de Ned. Ghr. Radio-Vereeni- ging gisteravond in de Herv. Juliana- kerk te 's-Gravenhage een feestelijke her denkingsvergadering. Een zeer uitgebreid programma werd vlot afgewerkt. Jan Zwart's vaardige hand bespeelde het or gel; Piet v. d. Hurk dirigeerde het ver sterkt N. G. R. V.-kleinorkest; het Ghr. Residentie-Mannenkoor zong onder lei ding van zijn directeur L. W. Visscher en Hélène Ludolph boeide de luisteraars door haar sopraan-zangde elf provinciën van ons land waren vertegenwoordigd door een groep personen in provinciaal kos tuum. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 89 7 opende Mr A. v. d. Deur e, voorzitter der N. G. R. V., de samenkomst met gëbed. Hierna sprak hij woorden van welkom tot de meer dan 2000 gasten, in het bizonder tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken Mr J. A. de "Wilde; Ir M. H. Damme, Dir.-Gen. der P. T. en T.; Mr J. F. van Royen, Alg. Secr. van het hoofdbestuur der P. T. en T.; de Ka merleden J. J. G. van Dijk, Mr J. Terp stra, H. Amelink en Mr T. A. van Dijken; de heer de Vries, oud-voorz. der N. I. G R. O. en de vertegenwoordigers van den K. R. 0„ de A. V. R. O., de V. A. R. A. en de per». Dank werd gebracht voor de vele fraaie bloemstukken, en leedwezen werd betuigd over de afwezigheid om ge zondheidsredenen van Z. Exc. A. W. F. Idenburg, die 10 jaar geleden de uitzen dingen der N. G. R. V. opende. Aan H. M. de Koningin werd een huldetelegram gezonden. Dis D. A. v. d. Baseh, lid van het hoofdbestuur en Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, sprak de feestrede uit, waarbij hij zijn hoorders bepaalde bij de woorden uit Psalm 134 2a: „Heft uwe handen op naar het heiligdom". Behalve op de waarde van een omroep met den Bijbel voor ons volk, legde Spr. vooral den nadruk op de groote beteekenis van het staan in een biddende houding. De heer J. H. de Morrée van IJssel- stein overhandigde het bestuur na een korte toespraak de tot dusver bekende op brengst van den bekenden offerdag, een bedrag van ruim f 130.000.De op brengst viel spreker niet mee en niet tegen. Ruim 82.000 oplossingen kwamen binnen op den luisterwedstrijd. De heer v. d. Dëure dankte voor de geschonken som en deelde mede, dat sinds 1 November ruim 13000 nieuwe le den werden ingeschreven. Minister D e W i 1 d e hield na de pauze een korte toespraak tot de vergadering en maakte er gewag van, dat de N. G. R. V. De financieele wetsontwerpen door de Tweede Kamer aangenomen. De Uiver verongelukt. Bemanning en pas sagiers omgekomen. De handelsbesprekingen met Duitschland. De Snip te Paramaribo. Buitenland. De zuiveringsactie in Duitschland. Nat.-Soc. actie in Boven-0o3tenrij:k. den dank verdient van allen, die het wèl meenen met de cultureele en godsdien stige verheffing van het Nederlandsche volk. Na zijn hartelijke gelukwenschen sprak Minister de Wilde de hoop uit, dat Gods zegen moge blijven rusten op het werk der N. G. R. V. en dat zij moge blijven medewerken aan de verwezenlij king van het ideaal: Een nationale om roep in vrede en goede verstandhouding samenwerkende tot de cultureele en gods dienstige verheffing van ons volk. Ten slotte deelde de Minister mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft den secretaris-penningmeester der N. G. R. V. dhr C, A. Keuning te Wageningen, te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hierna zong de verga dering twee coupletten van het Wilhel mus. Mr v. d. D'eure en de heer Keuning spraken woorden van dank voor deze on derscheiding de N. G. 3- V. te beurt ge vallen in haar secretaris-penningmeester. Vervolgens .werd het woord gevoerd door Ir M. H. Damme, Dir.-Gen. der P. T. en T.; Mr de Gaay Fortman, wnd voor zitter van den Radioraad en door de af gevaardigden van de verschillende pro vinciën. Namens den vereenigingsraad werd een voorzittershamer aangeboden. Het slotwoord werd gesproken door D» L. J. van Leeuwen, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage en vice-voorzitter van de N. G. R. V. SCHULDENREGELING TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Oplossing gevonden De Duitech-Nederlandsche onderhande lingen over een vernieuwing van 'het han delsverdrag van 15 December 1933, welke Dinsdagochtend te Berlijn zijn begonnen, worden op intensieve wijze gevoerd, zoo dat iruen hoopt nog vóór a.s. Zaterdag tot een parafeering van het ontwerp te kun nen (komen. Sedert Dinsdagmorgen hebben bijna on afgebroken bijeenkomsten plaats, afwisse lend op de Nederlandsche delegatie en in het Rijksministerie voor Economische Zaken, waarop de vraagstukken van het handelsverkeer tusschen Duitschland en Nederland en de daarmede onverbrekelijk verbonden kwestie van het betalingsver keer worden besproken. Gisteren 'hebben alle betrokken onder handelaars deelgenomen aan een dis cussie over het handelsverdrag, hetwelk zooals bekend aan het einde van 'dit jaar afloopt. De besprekingen hadden een vlot verloop, zoodot die hoop, dat nog vóór Kerstmis een definitief resultaat zal wor den bereikt, versterkt is. Des avonds wer den de onderhandelingen voortgezet. DE SNIP TE PARAMARIBO. Een hartelijke ontvangst op het vliegveld. Uit Paramaribo werd gisteren gemeld: Reeds dagen lang heerschte te Para maribo groote spanning in verband met (fie aankomst van de Snip, welke gevoe- lens op den morgen van den 20sten ten top stegen. Twee extra-treinen zo-nden honderden belangstellenden van Parama ribo naar het vliegveld „de Zandery". Op het vliegterrein was reeds in den loop van den morgen een groote me nigte aanwezig. Als de Gouverneur en genoodigden uit den trein stappen, teekent zich de Snip juist als een stip in de verte af. Drie minuten later, na een rondvlucht boven het terrein heeft de vlotte landing plaats en de heer Bouman van de K. L. M. kan naar de machine snellen en voor de bemanning het portier openen. De reis naar de stad is een ware zege tocht. Overal stonden groepjes menschen pet vlaggetjes die juichend en jubelend van hun enthousiasme deden blijken. De aankomst in Paramaribo was saam te vatten als een geweldige ovatie. De leden van verschillende sportvereenigin- gen hadden een eerewacht gevormd, waartusschen 'de bemanning van den .trein naar de auto's schreed. Duizen den waren aanwezig om de bemanning te zien. Men had een fantastischen stoet gevormd met vaandels, banieren, mu- ziefckorpesn enz. Verschillende doeken waarop hulde-betuigingen werden in den stoet meegevoerd. Langs den weg wa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1