EERSTE BLAD WOENSDAG 19 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 69 Buitenland Binnenland Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postcheque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden medcdcelingon 00 cent per regel. Kleine Advertcnticn Dinsdngs en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.8b. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Vrijzinnige posten. In ons nummer van 1 December j.l. hebben wij stilgestaan bij een propa- ganda-rede voor de openbare school voor de afd. „Volksonderwijs" te Kapelle ge houden. Voor de zooveelste maal werd daar be toogd, dat de openbare school, waar neu traal onderwijs wordt gegeven, plaats biedt voor alle kinderen, onverschillig van welke richting ook. De Christelijke school, zoo heette het, kweekt haat en verdeeldheid, terwijl de openbare school waar de Christus geweerd wordt de Christelijke school bij uitnemendheid moet worden geacht, waarheen de ouders zonder eenig bezwaar hun kinderen kun nen sturen. Dergelijke beweringen behoeven geen weerlegging. Wie even nadenkt weet beter. In de protestvergadering van het comi té van actie voor de openbare school te 's-Gravenhage, waarvan wij in een vorig nummer melding maakten, werd dit vol mondig toegestemd. Om zijn betoog kracht bij te zetten ver klaarde een der sprekers: „Al de opheffingen van openbare scholen beteekenen verloren pos- tenvoorhetvrijzinnigleve n." Terwijl verder ook nog deze opmerking werd gemaakt: „De regeering blijft doof voor de protesten van een groote volksgroep, welke haar kin.deren vrij zin nig wenscht te doen onder wijzen." Hier werd dus openlijk verklaard, dat de openbare school niet is en niet zijn kan de school voor heel het volk. Toegestemd werd hier, dat zij, die hunne kinderen niet in vrijzinnigen geest wenschen te zien opgevoed, van de open bare school geen gebruik kunnen en mogen maken. Ongedacht en waarschijnlijk onbedoeld werd in deze propaganda-meeting voor de openbare school het goed recht van het Christelijk onderwijs bepleit. MILITAIR VERDRAG TUSSCHEN FRANKRIJK EN RUSLAND? Het Engelsche blad „Star" deelt bijzon derheden, mede over een militair- en een handelsverdrag tusschen Frankrijk en Rusland. De militaire overeenkomst kwam den 22en November formeel tot stand te Ge- nève tusschen Laval en Litwinof en het handelsaceoord den lOen December. D'e militaire overeenkomst omschrijft een samenwerking tusschen beide gene rale staven, tusschen welke een directe draadlooze verbinding wordt tot stand gebracht door middel van een geheime code. In een uitwisseling van technische in lichtingen, een wederzijdschen bijstand in aangelegenheden, de luchtmacht betref fende en een ruil van militaire zendingen is eveneens voorzien, vermeld de „Star" en het blad voegt de maatregelen daar aan toe, die reeds genomen zijn om het verdrag onmiddellijk in toepassing te brengen. Vier honderd Fransche tanks zullen zoo spoedig mogelijk naar Rusland worden gezonden. Frankrijk en de Sovjet-Unie komen voorts overeen geen wederzijdsche ver dragen aan te gaan met Duitschland. De betrokken departementen van Frank rijk en Rusland spreken dit bericht ech ter tegen. Twee vliegtuigen neergestort. Kort vóór het einde van de groote vlootmanoeuvres nabij Singapore zijn 2 groote bombardementsvliegtuigen, welke terugkeerden van een nachtelijken aanval op oorlogsschepen, welke de landing van troëpen-afdeelingen, die met transport schepen arriveerden, hadden willen be letten in de duisternis neergestort. Een der beide toestellen stortte in zee, terwijl het andere op de klippen van een klein vesting-eiland terechtkwam. De in zittenden van het laatste toestel zouden zich met behulp van een valscherm heb ben gered. Sovjet-spionnen in Frankrijk. Binnenkort zal het proces beginnen te gen 34 personen, die van spionnage ten gunste van sovjet-Rusland beschuldigd worden. Van deze 34 beschuldigden kon den er tot nu toe slechts 17 in hechtenis worden genomen. Deze spionnagezaak kwam aan het licht door de arrestatie van het Ameri- kaansche echtpaar Switz in December 1933. Hevige mist te Berlijn. Té Berlijn was het gisterochtend zoo mistig, dat niemand een paar meter voor zich uit kon zien. In de buitenwijken moesten de auto's met de lichten op rij den. Voor het station Venetastrasse te Pankow zijn door het slechte zicht twee trams op elkaar gereden. 11 passagiers zijn licht gewond en de wagens werden zoo zwaar beschadigd, dat zij wegge sleept moesten worden. Herhaaldelijk liep het verkeer in de war. Brand op een renbaan. Op de Horncliffe-renbaan te Toronto is gisteren op zes verschillende plaatsen brand uitgebroken. Het vuur breidde zich zeer snel uit. Eén-en-twintig kostbare renpaarden vonden den dood. De schade wordt geschat op 60.000 dollar. België streeft naar lager levensmiddelen- prijzen. De Belgische regeering blijft haar stre ven voortzetten, om het leven goedkooper te maken. Zij heeft thans in het bijzon der aandacht geschonken aan de land bouwproducten. waarvoor minder strenge invoerbepalingen worden overwogen. De regeering wenscht in de eerste plaats den boterprijs tot een redelijk peil te laten dalen. Binnenkort zal voorts een decreet wor den uitgevaardigd, waarbij de eigenaars van levensmiddelenwinkels worden ver plicht de prijzen van hun artikelen te vermelden. Fascistische bijeenkomst te Montreux. Te Montreux hebben „vertrouwelijke en vriendschappelijke besprekingen" tus schen de voormannen der fascistisch-ge- zinde vereenigingen van 22 landen van Europa plaats gevonden. De leider der Nederlandsche delegatie was de heer Meyer. In een drietal resoluties, die aan het eind van de gedachtenwisseling werden aangenomen, hebben de aanwezigen het vertrouwen in de levenskracht van het fascisme als univereel doctrine uitge sproken en daarbij op de verschillen ge wezen, die het fascisme van het libera lisme en socialisme onderscheiden. D'e fascistische leden uit Nederland, België en Roemenië hadden er op aan gedrongen, dat de resoluties zich uitdruk kelijk tegen de Joden zouden uitspreken, doch dit denkbeeld vond bij de fascisten in andere landen bestrijding, zoodat ten slotte alleen een verklaring, dat maat regelen tegen de Joden voor sommige landen van beteekenis konden zijn, doch dat geen aanleiding bestaat op een uni- verseele actie in dien zin aan te dringen werd opgenomen. Het Fransche Kabinet. De Fransche Kamer heeft gisteravond met de overweldigende meerderheid van 460 tegen 130 stammen de door de regee ring gevraagde sunpletoire militaire cre- dieten van 800 millioen francs goedge keurd. Vooraf was een socialistisch voorstel tot verdaging der debatten met 462 tegen 126 stemmen en een voorstel van dezelfde partij tot nationalisatie van de particu liere wapenfabricage met 388 tegen 199 stemmen verworpen, waarbij' de regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld. Flandin kon zich echter wel vereenigen met de motie van den radicaal-socialist Delbos, om de .debatten over de particu liere wapenfabricage in Januari te voeren. Kabinetscrisis in Joego-Slavië. Uit Belgrado wordt gemeld: De reeds lang verwachte kabinetscrisis is gistermiddag uitgebroken. Zij werd ge opend met het aftreden van den Minister van buitenlandsche zaken, Jeftitsj, bij wien de minister van landbouw Kojitsj zich aansloot door eveneens zijn demissie in te dienen. Korte Berichten. Het Britsch en Buitenlandsch Bij belgenootschap heeft in het verloopen jaar in het naoorlogsch Hongarije 12.457 complete Hongaarsche bijbels, 22.136 Hongaarsche Nieuwe Testamenten en 25.716 gedeelten van den Bijbel geplaatst. Na een bruiloft in Moedania (Tur kije) is de vloer van een zaal ingezakt, waarin 100 vrouwen bijeen waren. Acht vrouwen werden zwaar gewond. In een militair laboratorium voor kruitonderzoek te Tokio zijn gister bij een 'ontploffing door zelfontbranding van kruit drie menscben gedood en vele ge wond. Het aantal bij de arbeidsbeurzen in Zwitserland ingeschreven werkzoekenden steeg in den loop van de maand Novem ber met 16.288, zoodat het eind November 76.009 bedroeg tegenover 71.721 aan bet eind van November 1933. Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana heeft giste renmiddag de plenaire vergadering van den Raad van State bijgewoond. Staten van Noord-Holland contra de Kroon. In de gisteren gehouden vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland is besloten de Kroon mede te deelen, dat zij niet bereid zijn een bepaling in het ambtenarenreglement op te nemen, waarbij aan huwende ambtenaressen ontslag wordt verleend. In de zomerzitting was reeds een voor stel van Ged. Staten verworpen de hu wende ambtenares ontslag te verleenen evenals aan de ambtenares, die in concu binaat gaat leven. De Kroon had tegen dit besluit bezwaren en maande de Sta ten aan het besluit alsnog te wijzigen. Daarom stelden Ged. Staten opnieuw voor het ambtenarenreglement in dien zin te wijzigen. Het voorstel werd echter met 3424 stemmen verworpen. Burgemeester contra secretaris. Men zal zich de geruchtmakende be schuldiging van den burgemeester der gemeente Papendrecht herinneren, in openbare raadsvergadering geuit, als zou de secretaris dier gemeente, de heer J. Migchelbrink, zich hebben schuldig ge maakt aan beleediging, smaadschrift en valschheid in geschrifte. D'e burgemeester heeft bij de justitie een klacht tegen den secretaris inge diend. Het uitvoerige politie-onderzoek, dat te dier zake is ingesteld, heeft echter geen enkel bewijs voor de ingebrachte be schuldigingen opgeleverd. De officier van justitie te Dordrecht heeft dan ook aan den heer Migchelbrink doen weten, dat hij de ingediende klacht heeft ter zijde gelegd. Regeeringsbenoemingen en cumulatie. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid den heer Lingbeek betreffende ver mijding van cumulatie van inkomsten uit overheidskassen bij benoemingen van re- geeringswege en betreffende het rekening houden daarmede bij de benoeming van den burgemeester van Roermond, heeft minister de Wilde het volgende geant woord: D'e huidige werkloosheid in de onder scheidene groepen der bevolking is voor de Regeering bij het doen van benoemin gen steeds een factor, die medebrengt, dat bij1 overigens gelijke aanspraken hij, die geen inkomsten uit anderen hoofde heeft, zal voorgaan. Intusschen, voorkoming van cumulatie van inkomsten is niet een zoo absoluut belang, dat daarvoor elk ander moet wijken. Het waken tegen ongemotiveerde cumulatie moet niet worden een vrees voor cumulatie op zich zelf. Het Staatsbelang laat niet toe, dat de Regeering zich door die vrees zou laten leiden. De Minister kan er niet toe mede werken, dat ervaren en geschikte perso nen voor benoeming tot burgemeester stelselmatig zouden moeten worden ge passeerd en dat een bepaalde groep oud- functionarissen van verderen staatsdienst zou worden buitengesloten. Dit zou tot zeer ongewenschte, en voor het land na- deelige, gevolgen leiden. D'e voordracht tot de benoeming van den burgemeester van Roermond is met inachtneming van bo vengenoemde overwegingen door den on- dergeteekende opgemaakt. Opbrengst rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in November f 32.536.500 opgebracht tegen f 30.885.300 verleden jaar. De vermeerdering is een gevolg van de omzet- en oouponbelastingen, die te sa men f 6.974.000 opleverden. Uit het overzicht blijkt verder, dat de Omzetbelasting in November f 6.666.536 heeft opgebracht, tegen f 5.057.310 in Oc tober. De raming was per maand gemid deld f 6.791.666. De ontvangst was hier dus nog f 125.130 minder. De Inkomstenbelasting bedroeg voor de eerste elf maanden f 54.884.467 of f7.711.103 minder dan in het overeen komstige tijdvak van vorig jaar. De Vermogensbelasting steeg in dezelf de periode met f 348.466 tot f 15.143.356. In totaal brachten de directe belastin gen) f|88.504.759 op, d.w.z. f7.276.720 minder dan in dezelfde periode van het vorige jaar. De raming was f 96.309.500. De overige middelen brachten in No vember f 32.536.469 op 't geen f 1.651.127 meer is dan in November 1933 en f 326.678 meer dan 1/12 der raming voor het loopende jaar. Notariaat. Bij Kon. Besluit van 17 December is benoemd tot notaris binnen het arrondis sement 's-Gravenhage, ter standplaats 's-Gravenhage, Mr J. A. G. P. van Beek, candidaat-notaris aldaar. Burgemeester. Bij Kon. Besluit van 15 December is aan K. Zijp, op zijn verzoek, met ingang van 15 Februari, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Abbekerk. Ontslagen op de Domanlsle mijn. Met ingang van 1 Januari a.s. zijn op de Domaniale Mijn te Kerkrade weer on geveer 100 arbeiders, meest Duitscbers, ontslagen. TWEEDE KAMER. Financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Instelling van een werkloosheids- subsidiefonds. Het begrootingwerk werd gisteren on derbroken. Aan de orde waren de wetsontwerpen: Wijziging der wet van 15 Juli 1929; voor zieningen ter zake van gemeentelijke kos ten van werkloosheidszorg en wijziging der Wet van 8 Dec. 1933, houdende tij delijke voorzieningen tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks. D'e heer Van den Tempel (s.d.) zegt, dat deze wetsvoorstellen beslissend zijn voor de zelfstandige positie van de ge meenten in de eerstvolgende jaren. Er heeft een verschuiving van lasten plaats van het Rijk naar de gemeenten. Een groot aantal, waaronder weinig draag krachtige gemeenten, zullen haar uitkee- ring t.o.v. de uitkeering over 19341935, waarop reeds een korting van 128 pot. is toegepast, verminderd zien met meer dan 50 pet., eenige met 75 tot 80 pet., een enkele met 88, zelfs 94 pet. Spr. betoogt dat door de instelling van het W.S.F. (Werkloosheidssubsidiefonds) de positie van de gemeenten met veel werkloozen wordt verslechterd, niet ver beterd. Spr. noemt vooral het eerste ontwerp uiterst bedenkelijk uit financieel en so ciaal oogpunt, buitendien een bederf voor onze constitutioneele verhoudingen. De heer Fleskens (R.K.) meent, dat de draagwijdte van deze voorstellen niet is te overzien, doch het staat vast, dat zij de zelfstandigheid van de gemeen ten opnieuw afbreuk doen. Ook deze spr. constateert verschuiving van lasten vaD bet Rijk naar de gemeenten, terwijl deze voorstellen belangrijke belastingVerhoo- ging beteekenen voor velen. Voor de ge middelde inkomens, de z.g. middenmoot, is deze verhooging zeer aanzienlijk, ter wijl toch de Regeering als haar politiek heeft uiteengezet geen belastingverhoo- ging na te streven. Bij de verdeeling van lasten had de Regeering een grooter deel voor haar re kening moeten nemen. Spr. maakt zich ernstig bezorgd, dat, als de garantiebepalingen afloopen, de gemeenten de daling der inkomsten van het gemeentefonds niet zullen kunnen dragen. Geleidelijk zullen de uitkeeringen aan de gemeenten worden geleid naar een niveau f 31 millioen lager dan dat van 1933<1934. Bovendien krijgen de ge meenten een grooter deel van de werk loosheidsuitgaven te bestrijden. Wil de regeering alsnog besluiten 'de crisisop- centen aan het gemeentefonds ten goede te doen toekomen? D'an kunnen de gemeenten uit eigen kracht in eigen behoefte voorzien. Hier mede ware een groot algemeen belang ge diend. D'e heer Kooyman (V.D.) sluit zich aan bij de geuite bezorgdheid voor het lot der gemeenten bij aanneming van het ongewijzigd wetsontwerp. Dit lot zal dan een noodlot zijn. D'e Regeering zegt, dat vele noodlij dende gemeenten met eenige duizenden guldens zijn te helpen. Maar ook voor haar is het erg onder toezicht te worden gesteld. Spr. zal niet tegen de formule zijn, als de gemeenten op andere wijze wordt te gemoet gekomen. Spr. juicht de instelling van een werk loosheidssubsidiefonds toe. Hij zal er voor stemmen, als de regeering blijk van eenige tegemoetkoming wil geven. Zoo niet, dan vreest hij ernstig niet voor te kunnen stemmen. D'e heer Drees (S.D.) zegt, dat nie mand van de regeering zal verwachten, dat deze zal zorgen, dat de inkomsten der gemeenten ondanks de crisis gelijk zullen blijven. Maar de gemeenten hebben gedurende de geheele crisis te kampen gehad met een gebrek aan continuïteit in de middelen en met de werkloosheid. Het standpunt der regeering is, dat de Binnenland. Staten van N.-Holland contra de Kroon. Regeeringsbenoemingen en cumulatie. Vergadering Staten van Zeeland. Wijziging Rijwielbelastingwet. Buitenland. Militair verdrag tusschen Frankrijk en Rusland? Kabinetscrisis in Joego-Slavië. werkloosheidszorg in de eerste plaats een gemeentelijke aangelegenheid is. Dit standpunt is klaarblijkelijk onjuist. De regeering zelf zorgt voor een ver band tusschen de gemeenten met be trekking tot werkloosheidszorg, steltvoor waarden voor de rijksbijdrage, onder werpt haar aan controle enz. Uit dit alles blijkt, dat de werkloosheidszorg het geheele land betreft. Spr. wijst er op, dat als de gemeenten zich met de bestaande belastingen niet kunnen redden en zij deze niet mogen verhoogen, zij andere, nieuwe belastin gen, kunnen heffen, een brandassuran- tiebelasting, een bedrijfsbelasting, enz. Op die manier worden de lasten toch weer hooger. Spr. hoopt, dat de minis ter zoo spoedig mogelijk de gemeenten weer meer ruimte van leven zal geven. De heer Rutgers v. Rozenburg, (C.-H.) gaat de strekking na van de Wet op de financiëele verhouding. De grond gedachte van het onderhavige wetsont werp is, dat het Rijk moet worden ge holpen. Voor het Rijk neemt het de moei lijkheden weg, maar voor de gemeenten blijven zij bestaan. De ontwerpen pas sen dan ook niet meer in dezen tijd. De gemeenten worden nu getroffen door maatregelen, die haar financiëele positie ten zeerste verzwaren. Wanneer vele jgemeenten noodlijdend worden, is het waarlijk niet haar schuld. Spr. is het eens met de heeren v. d. Tempel en Fleskens, dat de zorg voor de groote werkloosheid in hoofdzaak een Rijkszaak is. De 25 millioen, die de regeering als „uitgestooten" berekent, zijn afkomstig van volkomen uitgeknepen citroenen. De zaak staat zoo, dat de gemeenten haar belastinggebied zien ingekrompen en haar lasten zien verzwaard. Voor het Rijk is het andersom. Toch beseft spr., dat het thans niet mogelijk is, deze wetsontwerpen te ver-; werpen. Op korten termijn dient de ver houding opnieuw onder de oogen te worden gezien. Met deze bloedtransfusie kan niet lang worden voortgegaan. De heer G o s e 1 i n g, R.-K., vraagt, of de regeering blijft staan op haar stand punt, dat heffing boven 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting niet toegelaten is zoolang de gemeente in de le klasse is ondergebracht. Sluit dit nu in, dat teruggang naar 'de le klasse dus' niet medebrengt verlaging dier opcenten tot ten hoogste 80? Voorts vraagt spr., waarop de raming berust van de 10 millioen grootëre op brengst der gemeentefondsbelasting in 1935-36? De heer W endelaar, Lib., ziet in het feit, dat 580 gemeenten onder con trole van het Rijk komen zullen, een groot gevaar voor het verantwoordelijk heidsgevoel van de gemeentebesturen. Spr. wijst erop, dat in vele gemeenten de belastingen verhoogd moeten wor- den ten gevolge van deze voorstellen. Dit lijkt hem op het oogenblik toch wel zeer bezwaarlijk. In dit verband her innert spreker aan het groote bezui nigingsplan, dat bij de regeering op stapel staat. Hij hoopt, dat hierbij niet opnieuw afschuiving op de gemeenten plaats zal hebben. Begrijpende den moeilijken toestand van de schatkist, wil spr. niet tegen het wetsontwerp inzake de financiëele verhouding stemmen. Wat het Werkloosheidssubsidiefonds betreft, vraagt spr., of het wel juist is, dat het percentage, dat de gemeenten hebben te betalen, zoo belangrijk wordt ingekrompen. Er zit hier een zeer groot gevaar, vooral voor plattelandsgemeenten, waar de boeren vele arbeiders des winters aan het werk houden. Wanneer niet de gemeente, maar het fonds de subsidie betaalt, zal de houding van de boeren anders worden. De werkloosheid zal sterk toenemen en het fonds zal met groote tekorten te kampen hebben. De liberale fractie zal het wetsontwerp alleen kunnen aanvaarden, als de mi nister een bevredigend antwoord zal geven. De h$pr IJzerman, S.-D., bespreekt de verlaging van belasting op de hooge

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1