EERSTE BLAD MAANDAG 17 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 67 Buitenland Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen *mor Middelburg, Go is en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. NIEUWE LUCHTVERBINDINGEN MET INGANG VAN 1 APRIL A.S. Zesmaal per dag naar Londen. Viermaal naar Parijs. Het regelmatige luchtverkeer zal, naar de Telegr. meldt, in het komende seizoen opnieuw een enormen vooruitgang toor nen; tal van prachtige verbindingen tus- schen de Europeesche luchtlijnen zullen het mogelijk maken, dat men van Schip hol uit niet alleen op één dag ongeveer alle hoeken van Europa zal kunnen be reiken, doch bovendien ook op één dag van Amsterdam in Algiers en Tunis zal kunnen komen. De K. L. M. krijgt, zooals te verwach ten was, een enorme portie van de groote uitbreiding voor haar rekening. Zoo zullen met ingang van 1 April a.s. van Amsterdam uit niet minder dan zes maal dagelijks vliegtuigen naar Londen vertrekken, vice versa. Vijf diensten neemt de K. L. M. voor haar verantwoording, en één de Deutsche Luft Hansa. In het vorig seizoen waren er totaal vier dagelijksche diensten tusschen beide hoofdsteden. Naar en van Parijs wordt het aantal dagelijksche diensten gebracht op vier, waarvan drie der K. L. M. en één van de Air France. Met medewerking der Spaansche Luchtvaart Maatschappijl, die iook met Douglas-machines gaat vliegen, komt er een prachtige doorgaande verbinding tus schen Amsterdam en Madrid via Parijs. Met het vliegtuig, dat van 1 April a.s. af 's middags om 1 uur uit Schiphol ver trekt, komt men via Parijs reeds om acht uur des avonds in Madrid aan. Uit Madrid vertrekkend des morgens om negen uur, is men des namiddags om vier uur reeds in Amsterdam. Hier is aansluiting op Scandinavië, zoodat de luchtreiziger al te acht uur des avonds in Malmö kan zijn. MadridMalmö in 11 uur. Te Malmö heeft men aanslui ting op den nachttrein naar Stockholm. Een opvallende verbetering, wellicht nog sprekender dan de reeds genoemde is de verbinding, welke met ingang van 1 April a.s. wordt ingevoerd van Am sterdam naar Algiers en Tunis. Des mor gens uit Schiphol vertrekkend, is men des avonds via Parijis en Marseille in Noord-Afrika. Tot Parijs heeft men de K. L. M., verder de Air France. Voorts komt er een duhbeldaagsche verbinding van Amsterdam op Marseille, met de Air France en de K. L. M. ge meenschappelijk. Er komt een uitstekende verbinding Londen, Parijs, Amsterdam, Kopenhagen, Malmö. De K. L. M. en Deutsche Luft Hansa zullen tusschen Berlijn en Londen via Amsterdam een duhbeldaagsche verbin ding openen. Hierbij' zal door de K. L. M. de F. 36, plaats biedend aan 32 personen, met restaurant en bediening, worden in gezet, vermoedelijk reeds van 1 April a.s. af. Voorverbindingen maken, dat men op één dag Warschau, Weenen en Boedapest kan „doen". De lijn AmsterdamHullLiverpool zal op 1 April of 1 Mei weer geopend wor den. Met de Cechische luchtvaartmaatschap. pij1 gaat de K. L, M. samen tusschen Am sterdam en Praag vliegen via Rotterdam --EssenHalle (Leipzig) met doorver binding naar Weenen en Boedapest en een aansluiting RotterdamLonden. Om elf uur uit Amsterdam vertrek kend is men te half vier te Praag, vijf uur te Weenen en zeven uur des avonds te Boedapest. Terug des morgens zeven uur uit Boedapest, vier uur te Amsterdam en zes uur te Londen. Door de samenwerking tusschen K.L.M. en de Duitsche en Italiaansche lucht vaartmaatschappijen zal er 1 April een nieuwe lijn komen AmsterdamFrank fortMilaan, met aansluiting op Londen en Scandinavië, en verder naar Rome, zoodat men op één dag vliegt van Rome naar Amsterdam en Londen. Samenzwering in Bulgarije. Volgens berichten uit Sofia heeft de politie te Chaskovo in Zuid-Bulgarije, een samenzwering ontdekt van een omvang, zooals in vele jaren niet meer is voor gekomen. De beide laatste dagen zijn meer dan 500 personen gearresteerd. Hierbij zouden 175 soldaten van het plaatselijk garnizoen zijn. Het inbeslaggenomen ar chief bevat een volledig omwentelings plan, waaruit zou blijken, dat de commu nisten een gewapenden opstand in Bul garije voorbereidden. Het plan zou heb ben bestaan, dat de opstandelingen direct alle wapendepots van het leger zouden bezetten. Alle officieren en onderofficie ren zouden worden vermoord. Slecht begin. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Saarbrücken in het bekende Saar- gebied een auto, waarin drie personen zaten, ingereden op eenige personen, die zich op het trottoir bevonden. Vier per sonen werden gewond. Tot de gewonden behoort een jonge vrouw. Tal van bewoners schoten toe en beletten den chauffeur, een Engelsch po- litie-officier in burger, zich voor de aan komst der inmiddels gewaarschuwde po litie te verwijderen. De menigte drong daarbij zoodanig op, dat de officier zich bedreigd voelende, zijn pistool trok en een paar schoten loste. Toen hij het derde schot wilde lossen, werd hem 't pistool uit de hand gerukt. De omstanders wier pen zich vervolgens op den Engelschman, dien zij overmeesterden. De politie-officier werd door houwen en slagen gewond en moest naar het zieken huis worden overgebracht. Totdat de aangelegenheid definitief zal zijn opgehelderd, is de politie-officier ge schorst. Een pint wijn per dag. Met ingang van het volgend jaar zal iedere soldaat van het Fransche leger van rijkswege iederen dag een pint wijn krijgen Dit besluit, dat door de soldaten warm is toegejuicht, is genomen uit economi sche overwegingen. Frankrijk heeft een groot wijn-surplus en in verband hiermede heeft de leger- commissie uit de kamer besloten, dage lijks een rantsoen wijn aan de manschap pen te doen uitkeeren. D'e regeering en de wijnbouwers zijn zeer verheugd, dat op deze wijze het surplus wordt wegge werkt en de soldaten steunen met genoe gen dezen regeerings-maatregel. Aardschokken in Honduras en West-lndië. Uit Tégucicalpa (Honduras) wordt ge meld. dat de aardschokken voortduren. Ook is een vulkaan in werking getreden, waardoor de stad Topan bedreigd wordt. De bevolking heeft in een paniekstem ming de stad verlaten. Op het tot de kleine Antillen behoo- rende eiland Montzerrat zijn Vrijdag ver scheidene vrij hevige aardschokken waargenomen. Verschillende openbare en particuliere gebouwen werden beschadigd. Vlootdiscussies worden deze week verdaagd. Na een partij golf werd besloten, dat de vlootbesprekingen te Londen in den loop der volgende week zullen worden verdaagd, zelfs wanneer ook dan nog geen antwoord van de Japansche regee ring is ontvangen. Zuinig op oude kleerenl In verband met de wol-schaarschte zijn de bladen in Beieren een actie begon nen, om de bevolking aan te sporen zui nig te zijn op oude kleeren. Voor de eerste maal sedert den oorlog worden de huisvrouwen aangespoord, alle afgedragen kleedingstukken en oude wollen lappen zorgvuldig op te sparen en ze aan de gemeentelijke ophalers te overhandigen. Naar wordt medegedeeld, zullen deze vodden gebruikt worden, om de kunstwol- fabrieken in Duitschland op de been te helpen en op deze wijze het geld te spar ren, dat tot dusver aan buitenlandsche goederen werd uitgegeven. Abessynië wendt zich tot Genève. Naar het volkenbondssecretariaat thans bevestigt, heeft Abessynië een lang pro test-telegram aan den secretarisi-gene- raal doen toekomen, naar aanleiding van de bloedige botsingen met de Italiaansche troepen. Abessynië verklaart, dat door deze in cidenten een gevaarlijke toestand is ont staan. Steun-schandaal. Volgens berichten uit New York zijn ernstige misstanden ontdekt bh de verdee ling van levensmiddelen voor het noodlij dende deel der bevolking. Het bureau, dat tot taak heeft, behoef- tigen voor honger en koude te vrijwaren, heeft de stad New York gewoonweg met levensmiddelen overladen. Er werden veel te veel levensmiddelen gezonden. Ook is niet gezorgd voor voldoende per soneel om de levensmiddelen te verdeelen, zoodat een deel der voorraden is bedor ven. De stad New York heeft thans ongeveer 4.200.000 K.G. aardappelen in voorraad, hetgeen voldoende is om alle inwoners verscheidene weken van aardappelen te voorzien. Ongeveer 700.000 K.G. is hiervan reeds bedorven, de rest zal vermoedelijk even min goed gehouden kunnen worden. Verder liggen nog 5.5 millioen K.G. vleesch en 2.0 millioen K.G. vleeschcon- serven in de pakhuizen. Half millioen zieken op Ceylon. De malaria, welke op Ceylon heerscht, breidt zich meer en meer uit. Op het oogenblik bedraagt het aantal zieken een half millioen. Eiken dag sterven vele patiënten, vooral kinderen. 'D'e zieken huizen en klinieken zijn als gevolg van deze epidemie, de hevigste sinds twintig jaar, overvol. Korte Berichten. De politie te Antwerpen is er in ge slaagd drie man te arresteeren en de hand te leggen op 3.700 gram cocaïne, welke dit drietal voor den prijs van 54000 frs te koop aanbood. Het eiland Cuba wordt thans door een koudegolf geteisterd. Er zijn lager temperaturen dan sedert 75 jaren het geval was, geregistreerd. Vijf menschen zijn doodgevroren. - Volgens de „Peuple" zal op den eerstvolgenden Belgischen kabinetsraad het voorstel worden behandeld om met ingang van Januari de salarissen der ambtenaren met 5 °/o te verlagen, met uit zondering van de salarissen beneden de 10.000 francs. Ook de gezinsvergoeding voor het eerste kind zou worden afge schaft, terwijl de vergoeding voor de an dere kinderen met vijf francs zou worden verlaagd. In een groot warenhuis te Havana, waarin talrijke personen, meerendeels vrouwen en kinderen Kerst-inkoopen de den, is een bom ontploft. Talrijke perso nen werden hierdoor gewond. De toestand van eenigen hunner is ernstig. De bezuiniging bi] de Spoorwegen. Naar men weet is een der middelen van bezuiniging bij de Ned. Spoorwegen de opheffing van halten en stopplaatsen. Het ligt in de bedoeling zooveel mogelijk die halten en stopplaatsen op te heffen, die zich zelf niet of niet meer bedruipen kunnen. Hier en daar wordt een uitzon dering gemaakt voor stopplaatsen, waar toch personeel moet blijven voor bedie ning van overwegen of andere beveili- ginsinrichtingen. Het voornemen bestaat nu om met den a.s. zomerdienst hieraan weder een twin tigtal toe te voegen, d.w.z. men begint bij wijze van proef, met op deze plaatsen geen treinen meer te laten stoppen. H. M. de Koningin zal dezen winter niet ontvangen. De Grootmeesteres en de Grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin maken bekend, dat in verband met de droeve omstandigheid, waarin het Ko ninklijk Huis verkeert H. M. de Ko ningin besloten heeft gedurende dit win terseizoen niet te ontvangen. Het ligt daarom niet in de bedoeling van H. M. de Koningin, dat aanvragen voor eerbiedige opwachting, dankbetui ging, voorstelling en aanbieding van ver zoekschriften zullen worden ingediend. De spelling Marchant. Op de te Antwerpen gehouden jaar vergadering van de Vereeniging van Let terkundigen, sprak o.a. Dr P. C. Boutens namens de Noord-Nederlandsche zuster verenigingen over cultureele samenwer king en drong er op aan, dat de Vlaam- sche Vereeniging van Letterkundigen stel ling zou nemen inzake de spellingkwestie. Prof. August Vermeylen aanwoordde, dat het vraagstuk in Vlaamsche kringen herhaaldelijk besproken was en dat men zich in België voorloopig houden zal aan de spelling-De Vries en Te Winkel, ter wijl de kwestie verder grondig onder zocht zal worden. Dr Frans Bastiaanse deelde mede, dat in Noord-Nederland een actie in denzelf den geest op touw gezet wordt. PROTESTEN TEGEN DE BEZUI NIGINGEN OP HET ONDERWIJS. Zaterdag heeft in Den Haag op initia tief van het comité van actie voor het openbaar onderwijs een zeer druk be zochte vergadering plaats gehad, waar de gevolgen van de onderwijsbezuinigingen zijn besproken. De heer R. Schoenmaker sprak over de gevolgen van de onderwijsbezuiniging op het platteland. Hij herinnerde aan minister Marchants rede te Jubbega, waar de minister ver telde, dat wij zouden wenschen, dat voor elke openbare school ook een bijzondere school zou worden opgeheven. Wij zijn heelemaal niet zoo dom om dit te wen schen. Maar wat zou het Kamerlid Mar chant hebben gezegd, als minister Terp stra de opheffing van 238 openbare scho len zou hebben aangekondigdl (Gelach.) Spr. herinnerde ook aan het droevige tafereel, dat de heer Ketelaar te zien gaf, toen hij te Groningen minister Mar chant verdedigde. De oude paladijn van het openbaar onderwijs zei, dat de klach ten overdreven waren, want dat maar 237 openbare scholen werden opgeheven. Later bleken 155 scholen aan het speu rend oog van het departement te zijn ontgaan. Sedert hebben ook dezen het loodje moeten leggen. Op de opgeheven scholen waren 16.318 leerlingen en 913 leerkrachten, welke laatsten nu bij het leger der werkloozen worden gevoegd. Het is, aldus spr., alles schandaligheid, wat de klok slaat. (Applaus.) De minister wil nu bijzondere scholen doen concen- treeren, maar spr. vreest, dat het hem zijn ministeriëele beenen zal kosten. (Ge lach.) Men moet weten hoe vaak secte- schooltjes worden opgericht, als gevolg van machtswellust en heerschzucht van dorps-autoriteitjes, predikanten, enz. Volgende spreker was de heer S. N. Posthuma. Deze behandelde de gevolgen van de onderwijsbezuiniging in de groote steden. Te Amsterdam zijn 91 openbare scholen opgeheven, te Rotterdam 66, in Den Haag 30, in provinciesteden vele. De onderwij sbezuinigingen, aldus spr., beteekenen een zee van ellende voor de jeugd. Wij zullen zorgen, dat de dag der afrekening met de autoriteiten, die ons dit aandoen, komt, en wij zullen de komst van dien dag zooveel mogelijk bespoe digen. (Krachtig (applaus.) Van tijd tot tijd liet zich gedurende de vergadering een spreekkoor hooren: „Wij protesteeren tegen het Marchanee- renl", welke kreet door applaus gevolgd werd. Hierna voerde het woord de heer Wm van Diesen, die betoogde, dat, als er be zuiniging moet plaats vinden, zij moet plaats vinden op luxe, maar dat onder wijs geen luxe is, doch noodig als brood. Spr. betoogde onder bijval der vergade ring de noodzakelijkheid vanver lenging van leerplicht, vooral in dezen tijd. Spr. betoogde verder, dat veel meer op de bijzondere school bezuinigd moet worden. Men dreigt met wederopening van den schoolstrijd. Wij willen den schoolstrijd niet. (Geroep: ja we II) Maar als men hem ons opdringt, zullen wij hem voeren met alle kracht, die in ons is. (Lang durig applaus.) Spr. besloot met te zeggen: Wij leggen hier de heilige geloofte af, dat wij pal zullen blijven staan voor goed volksonder wijs, dat wij zullen blijven strijden voor onze openbare school. (Langdurige bij val.) Met algemeene stemmen werd daarna een motie aangenomen, waarin de ver gadering protesteert tegen de benadeeling van de belangen van het openbaar onder wijs en in het algemeen van die van het opgroeiende geslacht en er met kracht op aandringt, dat alle voorstanders van goed openbaar volksonderwijs zich met de hun ten dienste staande, wettige mid delen tegen deze wijze van bezuinigen zullen verzetten. Er was in deze vergadering veel ap plaus en gefluit. Teekenend voor de stemming is wèl, dat de triades omtrent den schoolstrijd door langdurig applaus werden gevolgd. Een stormsein! Bond van Jeugdorganisaties. Zaterdag hield de afd. Zeeland van bovengenoemden Bond in het Mil. Tehuis te Middelburg een vergadering onder lei ding van den heer W. de Wolf te Veere. Na de opening en het lezen van de no tulen, gaf de secretaris, de heer de Bruin, in verband met het 10-jarig bestaan der afdeeling een overzicht van haar werk zaamheden. Met belangstelling werd naar dit tot dankbaarheid stemmende en in pakkenden vorm gestelde overzicht ge luisterd. In verband hiermede en met het feit, dat de secretaris vanaf de oprichting on afgebroken als zoodanig werkzaam was, werd door den heer Schout, namens de Middelburgsche leiders en leidsters een fraai bewerkten omslag voor het notulen boek aangeboden. Vervolgens kwam aan de orde de her ziening van het reglement, die echter niet geheel ten einde kon worden gebracht, daar over een der artikelen nog het ad vies van het bondsbestuur moet warden gevraagd. In de plaats van den heer de Wolf, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd tot voorzitter gekozen de heer J. J. G. van de Graaf te Arnemuiden. Na afhandeling van de punten der agenda sprak de heer de Wolf een slot woord;, tevens afscheidswoord, waarin gewezen werd zoowel op de groote moei lijkheden als op de noodzakelijkheid en Binnenland, De tocht van de Snip naar West-lndië. Maatregelen inzake pluimvee en eieren. Nieuwe luchtverbindingen met 1 April a.s. Buitenland. Verdaging der vlootdiscussies. Aardschokken in West-lndië. Steunschandaal in New-York. Samenzwering in Bulgarije. Dflmnfl verdrijft spoedig alle kou in hoofd l/Unipu en neuSj Dp borst en keel door in wrijving met Dampo en inademing der dampen. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten, Wat Mijnhardt maakt is goed," den zegen van den arbeid onder de jeugd. Dank werd gebracht voor de hartelijke samenwerking, terwijl voor de toekomst de zegen des Heeren werd afgebeden. Nadat de penningmeester in hartelijke bewoordingen den voorzitter had toege sproken, werd de vergadering na het zin gen van Ps. 7211 met dankzegging ge sloten. J Verbetering. Abusief is Zater dag een bericht onder Kats geplaatst, dat reeds Vrijdag onder Golijnsplaat is opge nomen. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Al penmuts, Joosse, Schoorst.singel Q 78 Dames'handsc'hoen, Deïst, Lombardstraat G 55; Vulpotlood, Dekker, L. Singelstraat N 188; Dameshandschoen, G. de Bukviel, Hofplein E 299; Dameshandschoen, Bor stelaar, Jacob Catsstraat S 114; Bewijs lidmaatschap, M. de Groot, Oost Kerkpl. 0 7; Boodschaptasch, Deïst, Achtersingel Q 154; p. beenpijpen, Tisserant, Volderij- laagte M 100; Handschoen, Verstrate, J. Catsstraat S 112; Kinderport. m. inh., A. de Jonge, J. Catsstraat! W 36; Haarkam Hanegraaf, Rozenstraat W237; Port. m. inh., Goeman, Brand. Molengang M 239; Liipssleutel, Alie Stam, L. Giststraat F 262; Vulpenhouder, Suurmond, Noordweg R 1; Dames'handschoen, Puijpe, Schroeweg V 41; Hondje, Vinke, Sleper, K. Breestraat; Belastingmerk, Davidse, Brakstraa'fc O 263; Beitel, H. Minderhoud, N. Poort straat P 194; Kindertaschje, v. Lange- raad, Brakstraat O 253 Melkbus, W. Fritz, Nieuwlandscheweg U 10Glacé Handschoen, v. d. Berg, Vliss.straat K 60; riem, J. J. de Munck, Gem. veldwachter St. Laurens; Portefeuille, J. Heijse, Kade Veere A 68; Heerenrijwiel, Wielemaker, K. Gortstraat K 15; Kinderhandschoen, J. Borstelaar, L. Breestraat O 79; Blauwe muts, Vermeulen, Bellinkstraat; Huis sleutel, Gorstanje, Pijpstraat N 220; Be- lastóngmerk, A. Ie Due, Beenh. singel K 72; Vulpen, Besïiijen, Rozenstraat W 254; Port. met inh., de Jonge, Dokstraat P 166; rijwielspatbord, G. Overweel, Kalver markt K 291; 'Broche, N. Vader, Oud Arn. pad T 113; Handschoen, J. Blokpoel, Ganzengang O 12; Sierduif, A. M. Brab- fcer, Hofplein E 228. Kerkgebouwen vragen herstel. De kerkvoogdij' der Ned. Herv. gemeente heeft zich om financieele bij dragen tot den gemeenteraad gewend. Reeds tal van jaren had zij geen geld ge noeg voor behoorlijk herstel van de 4 haar toehehoorende kerkgebouwen, n.l. de Nieuwe Kerk, de Koorkerk, de Oostkerk en de Engelsche Kerk. Vooral de daken verkeeren in slechten toestand. Dit is het geval ook met het er onder liggende hout werk, dat steeds verder verrot en waar boven geen behoorlijke dakbedekking meer is aan te brengen, terwijl ook het schilderwerk dringend om verbetering vraagt. Daar het hier geldt voor Middelburg monumentale gebouwen, vraagt de kerk voogdij dringend om eenigen steun voor het in orde brengen van een en ander. Tot nu toe werd aan de Middelburg- sche IJsclub' bij publiekrechtelijke ver gunning door B. en W. de vest tusschen Seis- en Langevielebrug in gebruik ge geven, doch B. en W. achten het beter dat dit door den gemeenteraad geschiedt bij een onderhandsche verhuring en dan voor f 75 in plaats van f 10 per seizoen. De Middelburgsche Bestuurders- bond heeft den Raad verzocht de toeslag op de contributie voor een ziekenfonds ook van toepassing te doen zijn voor kas- trekkers. De bewoner van het pand van de Vischmarkt, M. G. Schuijt, wien gelast is voor 1 Jan. de woning te verlaten, heeft zich met een adres tot den gemeenteraad gewend met verzoek om uitstel tot 1 Jan. 1936. De heer H. van Prooojien heeft tegen 1 Jan. ontslag genomen als lid van het Burg. Armbestuur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1