Gemengd Nieuws Kerknieuws. Ingezonden Stukken. Rechtszaken Land- en Tuinbouw Goes nu eenmaal, in tegenstelling met Middelburg en Zierikzee, weinig een eigen karakter vertoont. Als ik deze dingen neerschrijf dan volgt daaruit intusschen nog niet, dat ik van demping een warm voorstander ben. In de argumenten pro is wel een en ander, dat mij aantrekt. Maar om eenigszins een oordeel te kunnen vormen, zou ik ook de argumenten contra moeten hooren. Er zijn wel meer dingen, die mooier s c h ij- n e n dan ze op de keper beschouwd zijn. Zoo langzamerhand beginnen ook in Goes de komende Staten- en Raadsverkie zingen de aandacht te vragen. Met meer belangstelling dan vroeger zal ditmaal waarschijnlijk de uitslag, met name van de Statenverkiezingen worden tegemoet gezien. De ongunst der tijden heeft tengevolge, dat tal van menschen een weinig van streek zijn en politieke speculanten laten niet na daarvan een „goed" gebruik te maken. Vooral de N. S. B. doet haar uiterste best om het politieke water te vertroebelen en blijkens uitlatingen van verschillende voorman nen uit die beweging verwacht men, dat straks een rijke vangst hun deel zal zijn. Volgens een der Mussert-propagandisten kan men er stellig op rekenen, dat in 1935, als de helft van de Eerste Kamer leden aftreedt, zeker 4 van de 50 zetels der Eerste Kamer worden bezet, zoodat men dus bij den eersten slag een sterkere positie zal innemen dan de Anti-revolu tionairen en Chr.-Historischen, die in totaal, dus over het geheele land, resp. slechts 6 en 7 hebben kunnen afvaar digen. Daaruit zou dan volgen, dat ook in Zeeland een flink aantal Staten-leden voor N. S. B.-ers het veld zal moeten ruimen. Het ligt voor de hand, dat er in die kringen, waar het ambitieuze element volstrekt niet ontbreekt, wel eenige span ning is omtrent de vraag, wie straks op de candidatenlijst zullen geplaatst wor den. Het gaat daar n.l. zoo, dat de can- didaten van bovenaf worden aangewezen. Voor den heer Mussert, die natuurlijk niet al zijn volgelingen bij name kent, zal het nog niet zoo gemakkelijk zijn een keus te doen. En het was misschien ook daarvoor, dat eenigen tijd geleden een afgevaardigde uit het hoofdkwartier te Utrecht te Goes verscheen, teneinde om trent verschillende provinciale voorman nen nadere inlichtingen in tê winnen. Op zichzelf heel verstandig, al was het voor de betrokkenen misschien wel wat onaan genaam, dat dit onderzoek niet tot eigen kring beperkt bleef. Maar dat is een interne zaak van de N. S. B., die zelf moet weten hoe zij hare candidaten wil aanwijzen. Voor o n s is het van belang met deze actie van de Mussertgroep terdege reke ning te houden. Ik geloof, dat de N. S. B. weieens dwaas doet, door telkens zoo groote woorden te spreken over in de toekomst te behalen overwinningen. Maar nog veel dwazer doet, wie zijn tegen stander licht acht en rustig blijft afwach ten tot het te laat is. Vandaar, dat ik dit briefje sluit met de waarschuwing om met den politieken strijd ernst te maken, opdat de zware aanvallen, die we straks van rechts en links te verduren zullen hebben, weer staan kunnen worden. VERITAS. Ontaarde vader. De politie te Tiel heeft dezer dagen aangehouden zekeren M. G., die verdacht wordt zijn 4-jarig kind ernstig te hebben mishan deld. Beide onderarmen van het kindje en een sleutelbeen zijn gebroken. Het kind is naar 't ziekenhuis vervoerd. De vader is naar Arnhem vervoerd en daar opgesloten. Zuurkool voor werkloo- zen. Alleen reeds in den staat New- York zijn door de commissie voor hulp verleening aan de werkloozen vijftig mil- lioen pond zuurkool aangekocht. Ook de z.g. Overschotcorporatie" zal groote hoeveelheden zuurkool en roode kool onder de noodlijdenden verdeelen. Waarschuwing tegen een Duitsch sprekend heerschap. De Commissaris van Politie te Culem!- horg vestigt in het Algemeen Politie blad de aandacht op een Duitsch spre kenden man, beschaafd optredend en voorgevend vroeger in een klooster in Duitschland of wel tijdens Oen oorlog aalmoezenier in het Duitsche leger te zjjn geweest. Ook geeft hij wel voor, dat hij vroeger Dominicaner monnik was. Hij pleegt kerkdiensten bij te wonen en na afloop den predikant of den geeste lijke te bezoeken, om dan via een ge sprek over de preek om steun te vragen. Hij gaf aldaar o.m. op Breembusch te zijn genaamd en wist onder valsche voorwendsels een predikant tot afgifte van f5 reisgeld te bewegen. Hij is on- veer 1.75 M. lang, heeft grijzend dun haar, waartusschen een lidteeken, ge bogen houding, lichte oogen, ongeveer 60 jaar. Bij aantreffen wordt zijn aanhou ding en voorgeleiding verzocht wegens oplichting. Alarm in de mijnstreek. Woensdagavond heeft zich ten politie- bureele te Kerfcrade een Duitscher ver voegd, die in beschonken toestand was en daar het ietwat verwarde verhaal deed, dat twee "vssen voornemens zou den zjjn een aanslag te plegen op een der Limburgsche mijnen. Bjj het ingesteld onderzoek bleek, dat deze mededeeling niet geheel in den wind mocht worden geslagen, daar de bedoelde Duitscher vroeger de politie in zjjn land heeft gewaarschuwd, dat een aanslag op de mijn te Palenbërg werd voorbereid, welke mededeeling juist bleek. Zoodoende konden toen tijdig af doende maatregelen worden getroffen. In verband met de mededeeling, in Kerkrade gedaan, zijn denzelfden avond alle politiekorpsen in de mijnstreek ge waarschuwd. Gedurende den nacht van Woensdag op Donderdag is op alle mijn- zetels een verscherpte v 'kingsdienst doorgevoerd, die ook voor de nabije toekomst zal worden gehandhaafd. De autoriteiten vermoeden echter met een grap te doen te hebben. Poging tot moord te Heer- 1 e n. Reeds geruimen tijd heerschte er oneenigheid tusschen den heer V., inge nieur te Heerlen, en diens zwager V., aldaar. Door verschillende omstandighe den groeide dat geschil uit tot vijandig heid en haat. Donderdagmorgen nu war ren beide personen bijeen en ontstond er weer een woordenwisseling naar aan leiding van te innen gelden. De ingenieur wond zich daarbij zoo op, dat hij een revolver trok. Voor hij evenwel kon rich ten, stelde de zwager zich te weer. By de worsteling, die ontstond, ontviel hem het wapen, doch hij kon een hamer grij pen en daarmee gaf hij zijn tegenstan der zoo'n slag op het hoofd, dat deze bewusteloos ineen zakte. De dader heeft zich niet om zijn slachtoffer verder bekommerd, doch be gaf zich naar het hoofdbureau van po litie, waar hij den commissaris mede deelde zjjn zwager met een hamer den schedel te hebben ingeslagen. Terwijl de man in arrest gehouden werd, stelde de politie een nader on derzoeik in. Hierbij bleek, dat de ge volgen van den familietwist gelukkig niet zoo ernstig waren als de dader het zich had voorgesteld. De verwondingen van den zwager toch bleken niet van le vensgevaarlijden aard. Bij fouilleering bleek de ingenieur een revolver, met vijf scherpe patronen ge- Laden, in zijn bezit te hebben. Wegens poging tot moord is V. op last van den commissaris van politie in arrest gesteld. 'Benoeming kerkelijk hoogleeraar. De commissie van voordracht ter benoeming van een ker kelijk hoogleeraar heeft een drietal op gemaakt, waaruit de algemeene synode der Ned. Herv. Kerk op 8 Jan. a.s. een hoogleeraar in de godgeleerdheid vanwe ge de Ned. Herv. Kerk, ter opvolging van Prof. Dr M. van Rhijn aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, zal hebben te benoe men. Dit alfabetisch gestelde drietal luidt als volgt: Dr S. F. H. J. Berkelbach v. d. Spren kel, predikant te Amsterdam; Ds O. Noordmans, predikant te Laren (Geld.); Dr G. Oorthuys, predikant te Amster dam. Dr Berkelbach v. d. Sprenkel is 52 jaar en werd in 1907 predikant te Wijk aan Zee. Hij stond vervolgens te Purmerend, Haarlem, Rotterdam en is sinds 1933 te Amsterdam. Ds Noordmans is 63 jaar, werd in 1903 predikant te Idsegahuizen, was vervol gens werkzaam te Suameer en kwam in 1923 in Laren. D'r Oorthuys is 58 jaar en werd in 1902 predikant te Brakel. Hij kwam in 1906 in Leiden en staat sinds 1910 te Amsterdam. 'Beroepbaar. De classis Brielle der Geref. Kerken heeft beroepbaar ver klaard cand. Th. H. van Andel te Zuid- land (Z.-H.). Legerpredikant. Bij: Kon. be sluit is ds B. Ramaker, predikant bij de Geref. Kerk te Koog-Zaandijk, benoemd tot legerpredikant in vasten dienst, en hem tevens eervol ontslag verleend uit zijn functie van res.-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde. GEEN SCHERPE RESOLUTIE. De controverse tusschen Mr Aalberse en minister Slotemaker de Bruïne, d.w.z. tusschen de roomsch-kath. Kamerfractie en de Regeering, is, naar de R o 11 e r d. opmerkt, door wederzijdsche meegaand heid opgelost. Tot ergernis wel van de teugellaoze oppositie, welke door de S. D. A. P. en bijioopers wordt gevoerd, maar tot blijdschap van allen, die op samen werking van verantwoordelijkheid-voe lende partijen prijs stellen. Ten aanzien van de steunverleening had Mr. Aalberse acht wenschen gefor muleerd; zes er van waren voldaan; ble ven nog twee over; verhooging van het steunpercentage voor groote gezinnen in de groote steden en geheele vrijlating van particuliere liefdadigheid. Ten volle kan de regeering niet aan die verlangens tegemoet komen, zei de mi nister; maar we zullen zoo ver mogelijk gaan. De aanslag zal zoo ruim worden, als 'tmaar kan, doch er moet overleg, controle en grensregeling zijn. Er was alle reden voor Mr Aalberse en zijin fractie om hiermee tevreden te zijtn; en het ware politieke onnoozelheid geweest om de S.D.A.P. het genoegen te doen haar afbraakactie te steunen. Diezelfde roode pers, welke nu schrijft dat het een zeer bescheiden wensch van Mr Aalberse was om de particuliere lief dadigheid geheel vrij te laten, sprak nog vorige week de vrees uit, dat op die wijze de kerkelijke armen bevoorrecht zouden worden. Waaruit klaarlijk blijkt, dat haar hoogste wensch was om de regeering een hak te zetten, In die fuik loopt natuurlijk een fractie, welke het niet om het politieke spel, maar cm de werkloozen te doen is) niet. Van daar het acooord! MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Het is merkwaardig hoeveel levenswijs heid er verhandeld wordt in ons provin ciaal trammetje, dat tot op heden de ver binding onderhoudt tusschen de 2 groote ste Zeeuwsche steden. Of ge als passa gier op het achterbalcon van den motor wagen, of in de rooksalon van den bij wagen (ondanks het „defense du fumer") meegaat, ge zult er discussies aanhooren over allerlei onderwerpen. Behalve poli tieke vraag- en twistpunten wordt spe ciaal aandacht gewijd aan Middelburg- sche en Vlissingsche toestanden en wor den gesprekken gevoerd over urgente onderwerpen: Saarkwestie, Uiver, Crisis comité, Snip, e.d. Natuurlijk heeft de Walchersche gas- kwestie ook een punt van debat uitge maakt. Middelburg en Vlissingen hebben nu ieder hun aparte gaskwestie. Evenwel heeft deze kwestie voor de eene gemeen te een geheel ander aspect dan voor de andere. Zoo heeft Vlissingen als gevolg van die kwestie een appeltje voor den dorst overgehouden en mag hun jaarlijks een douceurtje van 15 mille aan de debetzijde der Gemeenterekening boeken, terwijl Middelburg daartoe noodgedwongen, als straks de gastarieven den Raad zijn ge passeerd, ongeveer het dubbele bedrag aan de andere zijde moet gaan noteeren, als offer aan den modernen moloch „Pe troleum". Ondertusschen wenschen vele Middel burgers hun bestuur een soortgelijke transactie toe als Vlissingen tot stand bracht. Nu de gaswinsten en gasreserves zoo vervluchtigen is een zeker over schot te verkiezen boven een onzekere exploitatie. Toch is het de vraag of de provincie wel op den goeden weg is met de gas- voorziening nu ook al ter hand te gaan nemen. Het provinciaal bestuur wordt op den duur een groote vennootschap. Pro vinciaal licht-, gas-, trambedrijf, veer diensten, enz. Straks wellicht waterlei dingbedrijf en waarom dan op den duur- ook geen provinciale ziekenhuizen, abat toirs, autodiensten, en ga zoo maar door. Centraliseeren. Och daar is veel voor te zeggen. Op den duur is Zeeland, ondanks zijn verspreide deelen en heterogene be- standdeelen één vanuit Middelburg be stuurd gebied. De ruim 100 gemeenten met nog niet ten volle millioen in woners komen op den duur in aanmer king als één groote gemeente te worden behandeld. Natuurlijk zal er dan een ge meentelijk vliegtuig-taxi-bedrijf moeten komen. Maar dat is nog toekomst-muziek en wellicht voor ons nageslacht wegge legd. Laten we bij de werkelijkheid blijven. Daartoe behoort het jubileum van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Dezer dagen werd het 150-jarig bestaan offi ciéél herdacht. Anderhalve eeuw geleden verhuisden de armlastige oudjes van de „Armehuiskens" naar het Paleis op de Heerengracht. In den volksmond heette het „Grachtpaleis", al was het dan een paleis met zwart geteerde muren, som bere bedsteden en slechte ventilatie. De heer W. Berdenis van Berlekom, die als voorzitter van het bestuur der Godshui zen het herdenkingsfeest met een fijn his torisch overzicht opende, gewerd de onder scheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Na het officiëele gedeelte is het voor de 50 oudjes met het personeel en genoo- digden een gezellige feestelijke herden king geworden. Van de gelegenheid tot bezichtiging der gebouwen is door vele belangstellenden gebruik gemaakt, waar bij de eenvoudige, doch keurige inter- rieurs, doelmatige meubileering en ven tilatie; alle verbeteringen van de laat ste jaren door den directeur van Ge meentewerken uitgevoerd, de aandacht trokken. Nog een ander oudje (van 100 jaar), maar met een frisch uiterlijk en een krachtige figuur nog, vraagt onze aan dacht. Het betreft de Zangvereen. „Tot oefening en Uitspanning". A.s. Dinsdag zal het eeuwfeest worden herdacht, bij welke gelegenheid zal worden uitgevoerd: „Das verlorene Paradies" van Bossi. Dat het deze jubileerende vereeniging niet aan belangstelling zal ontbreken, staat wel vast. Zij heeft zich een goede repu tatie verworven, zoowel in als ver buiten Middelburg. Dat er in de voorbije eeuw wel eens slappe perioden zijn geweest, is niet te ontkennen, maar door de eigen innerlijke kracht en de voortreffelijke lei ding, die zij steeds genoot (nu sinds 1921 van haar tegenwoordigen directeur, dhr J. H. Caro, de vierde sinds de oprichting) heeft zij veel gepresteerd en veel mooi's al te genieten gegeven. Dat zij nog lang de kunst moge dienen. Uw vriend STENTOR. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie L. S. Naar gemeld wordt zal het Bestuur van het Waterschap de Breede Watering be westen lerseke in de op 21 dezer te hon den vergadering van ingelanden met het voorstel komen om voortaan ook het ge bouwd in den polder aan te slaan in de polderlasten. Als juist is, wat verder wordt verteld, dat wordt voorgesteld 4 pet. te heffen van de gesohatte waarde der gebouwde eigendommen volgens de grondbelasting, (men kan ter vergadering ook hesluiten een hooger of lager percen tage te heffen), dan zal men pas begrij pen, wat dit zeggen wil als men in het be zit wordt gesteld van het aanslagbiljet. Maar dan is het te laat om bij Ged. Staten te reclameeren. Een aanslag ad 4 pet. zal, om maar een voorbeeld te noemen, voor de ingezetenen van Goes nog meer betee- kenen dan de een paar jaar geleden inge stelde straatbelasting. Deze nieuwe belasting zal treffen de eigenaren van gebouwen in de gemeenten Goes, 's H. Ahtskerke, 's H. Arendskerke (gedeeltelijk), lerseke (ged), Kapelle, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Schore en Wemeldinge. Ook arbeiders, die meestal met hypotheek bezwaard, een huisje in eigendom hebben, zullen moeten meebe talen. Maar de beteekenis van deze be lasting gaat nog verder. De noodzakelijke huurverlaging, waarover in deze dagen zoo druk geschreven wordt, wordt er door tegengehouden, terwijl het lang niet on mogelijk is dat de huren van arbeiders woningen er iets door zullen stijgen. Pre cies dus in strijd met wat de Regeering wil en wat ieder thans economisch nood zakelijk acht. Staan daar nu belangrijke voordeelen tegenover? Wie zullen van de heffing op het gebouwd profiteeren? N i e t de „klei ne" ingelanden met een klein grondbezit. Wat zij: aan den eenen kant winnen, ver liezen ze aan den anderen kant: het ver haaltje van de linker en rechter broekzak. Er is een andere groep die er beter van wordt, n.l. de groot-grondbezitters. Zij en hun vertegenwoordigers en die van hen afhankelijk zijn, zullen er wel voor vech ten. Maar is het nu werkelijk noodig om nieuwe lasten te gaan dragen voor déze categorie, van wie er bovendien verschei dene van buiten de provincie, zelfs buiten het land wonen. Moeten wijl belasting gaan betalen om de porlemonnaie van deze menschen te gaan spekken? Weet men wel dat bijna een vierde deel van de gronden in den polder in het bezit is van personen die buiten den polder wonen? Voor hen is de nieuwe belasting niet an ders dan winst. Wij hopen daarom dat de vergadering van ingelanden dit worstel niet zal aan nemen, temeer waar het dijkgeschot in de Breede Watering niet aan den hoogen kant is (f 15.50 per H.A.). Hierin is dus ook geen motief om nu met deze nieuwe belasting aan te komen. Zeker is te hopen dat de „kleine" inge landen, vertegenwoordigers van kerkbe sturen, diaconië en armbesturen tegen dit anti-sociale voorstel zullen stemmen. Mocht echter, wat wijl niet hopen, dit voorstel worden aangenomen, dan is het zeker noodig dat daartegen ten spoedig ste bij Ged. Staten krachtig verzet wordt aangeteekend. Namens den Chr. Besturenbond te Goes e.o. A. DE LANGE, Voorzitter. G. K. MAARTENSE, Secretaris. Goes, 12 Dec. 1934. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een motorrijtuig niet behoorlijk uit wijken naar links bij het inhalen van een voertuig: J. W. te 's-Heer Arends kerke f10 b. s. 10 d. h. Rijdende op een rijwiel, niet tijdig ver andering van richting aangeven: C. v. B. te Middelburg f2 b. s. 1 d. h. Met een motorrijtuig/rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: H. H. F. F. te Middelburg f5 b. s. 3 d. h.; C. de K. te Middelburg f3 b. s. 2 d. h.; M. S. te Goes f5 b. s. 3 d. h.; H. S. te Vlissingen f5 b. s. 3 d. h. Met een rijwiel een weg in verboden richting berijden: W. F. K. te Middelburg f3 b. s. 2 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder spiegel: A. de J. te Kloetinge f3 b. s. 2 d. h.; W. v. L. te Kloetinge f5 b. s. 3 d. h. Rijden met een motor met een lading breeder dan 2.315 M.: W. v. L. te Kloe tinge f 5 b. s. 5 d. h. Rijden met een motor met een lading hooger dan 3.50 M.: J. de P. te Koude- kerke, ontslag van rechtsvervolging. 's Avonds rijden met een rij wiel/voer tuig zonder licht en (of) achterlicht of reflector: A. C. te Vlissingen f5 b. s. 3 d. h.; C. L. Z. te Wissenkerke f2 b. s. 2 d. h.; A. C. H. te Oost- en West-Souburg f5 b. s. 5 d. h.; N. J. E. te Nieuw- en Sint-Joosland, teruggave aan ouders zon der toepassing van straf; J. de N. te Grijps- kerke f 5 b. s. 5 d.h. B. R. te Ovezande f2 b. s. 1 d. h.; W. v. O., te Vlissingen f3 b. s. 2 d. h.; C. H. te Heinkenszand f5 b. s. 3 d. h.; A. v. d. B. te Vlissingen f3 b. s. 1 w. t. s.; J. M. S. te Wissen kerke f5 b. s. 3 d. h.; J. M. te Biggekerke f 3 b. en f 1 b. s. 2 d. h. en 1 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder dat nummer met letter op de voorgeschreven wijze zijn verlicht: A. V. te Westkapelle f5 b. s. 3 d. h.; A. H. te Hoogerheide f3 b. s. 2 d. h.; A. J. C. te Rilland-Bath f3 b. s. 2 d. h. Rijden met een rijwiel, terwijl hij ver keert onder zoodanigen invloed van het gehr-'k van alcoholhoudenden drank, dat hy a in staat moet worden geacht het rijwiel naar behooren te besturen: G. B. te Eindhoven f 15 b. s. 15 d. h. Dronkenschap op den openbaren weg: A - U P. te Oudelande f 15 b. s. 15 d. h. P. J. de B. te Vlissingen f 10 b. s. 10 d. h. Idem bij tweede herhaling, na gedaan verzet: J, P. te Yerseke, vervallenverkla ring van het gedaan verzet. Overtreding van een der krachtens de Tarwet 1931 vastgestelde voorschriften: ten: D, C. D. te Wissenkerke f 1000 b. s. 3 maanden hechtenis. G. M. te Baarland f500 b. s. 1 m. h. Handelen in strijd met een der krach tens de Landbouw-Crisiswet 1933 vastge stelde voorschriften (Crisis-Varkensbe sluit): W. M. te Westkapelle f5 b. s. 2 d. h., met teruggave van de opbrengst der inbeslaggenomen varkens. Bij het gebruik maken van een Rijks kanaal niet den naam van den schipper op de buitenzijde van het vaartuig aan gegeven hebben: J. Z., gedomicilieerd te Kuinre f5 b. s. 5 d. h.; A. G. v. K. te Klundert 15 b. s. 5 d. h.; A. E., gedomi- ciliëerd te Keulen (D.) f5 b. s. 5 d. h. Te Wissenkerke zonder vergunning van B. en W. waren, niet zijnde gedrukte stukken aan de huizen te koop aanbie den: C. L. te Rotterdam f2 b. s. 2 d. h. Te Wemeldinge als eigenaar van een hond niet zijn hond vastleggen of van een muilkorf voorzien, na gedaan verzet: J. S. te Wemeldinge, bekrachtiging van het verstek-vonnis 16 b. s. 6 d. h. Over snot, geheimmiddelen, goedkoop voer en de tentoonstelling In Gent. Deze week had ik over de tentoon stelling in Gent willen schrijven, doch naar aanleiding van eenige vragen moet ik eerst de zaken bespreken die van meer direct belang voor alle pluimvee houders zijn. Ook is er in mijn artikel van snot van de vorige week een ern stige fout geslopen, die ik moet h stellen. Ik gat els middelen au: Het drinkwater ontsre-uHu met 1 op 5000 superol of cinosol of 1 op 100 sulfoli quid, door een drukfout werd dat 1 op 1.000 sulfoliquid. Verder gaf ik aan voor kopbaden 1 op 1000 superol of cinosol en 5 op 100 sulfoliquid en niet zooals er abusievelijk gedrukt werd 1 op 100. Kop baden kunnen veel sterker zijn dan in drinkwater. Nu sprak ik van sulfoliquid, omdat het middel onder dien naam veel gebruikt wordt. Een overeenkomstig pro duct is sulfurliquidum, d.w.z. vloeibare zwavel, een rose, zuur ruikende vloei stof, die in Holland gefabriceerd wordt, dus Nederlandsch fabrikaat. Met deze vloeistof, ook „Arbusta" genaamd (de fabrikant heet Struick en de latijnsche naam voor struik is arbustum) heb ik verschillende proeven genomen met gun stig resultaat. Gebruik in geen geval kwakzalvers middelen of geheimmiddelen. De kippen- fcranten brengen tegenwoordig weer ad vertenties van middelen die tegen snot, zelfs tegen diphtherie zouden werken, liefst nog wel snelwerkend en goedkoop. Ik waarschuw eiken lezer tegen geheim middelen, onder hoe mooie aanbevelin gen ze ook aangeprezen worden. Het is diep te betreuren dat de kippenkranten zulke advertenties opnemen, zij bena- deelen daardoor hun lezers, die gevoe lig zjjn voor dergelijke advertenties. Wilt gij eens proeven nemen, ga dan uw gang. Probeer dan de door mjj aanbe volen methode en middelen naast het kwakzalversmiddel, doch zorg er voor, dat gjj het kwakzalversmiddel niet be taalt alvorens gij de werking er van ge» zien hebt. Houdt dit principe steeds vast, nooit kwakzalversmiddelen betalen voor ge ze geprobeerd hebt naast de officiëele hulp die de wetenschap u bieden kan in den vorm van den dierenarts, daar door zult gij krachtdadig medehelpen de kwakzalverij te bestrijden. Maak ook de uitgevers der pluimveebladen er op attent dat het onbehoorlijk is advertenties van kwakzalversmiddelen op te nemen. Nu een brief: „Er zijn bij mij de laatste week 7 kippen gestorven. Ze loopen of ze bijna geen adem kunnen krijgen, andere ziekteverschijnselen worden niet opge merkt. Ik heb al een week een snot middel in het drinkwater gedaan, waar van ik een beetje insluit, want ik dacht dat het 'snotziekte was, maar het helpt niets. Nu zou ik gaarne willen weten wat het voor een ziekte is en of er ook bestrijdingsmiddelen zijn. Ik stuur met een een doode kip naar de Rijksserum- inrichting." Welnu, deze kip was gestikt door fceeldiphtherie. Het snotmiddel bleek te zijn kaliumpermanganaat, waartegen ik verleden week al waarschuwde, zeg gende, dat wie dat aanraadt op een to taal verouderd standpunt staat en niet weet hoe het in de kippenpractjjk toe gaat. Had nu deze lezer bijtijds laten enten, zooals ik dezen zomer duidelijk aange geven heb, dan had hij nu deze schade lijke ziekte, die hem al zijn eieren van zjjn jonge kippen kost, niet gehad. Had hij, nu hij niet liet enten de eerste doode kip naar de Rijks-seruminrichting ge stuurd, dan had hij direct geweten wat het was en had de dierenarts de andere kippen kunnen reiden met enting en de door mij genoemde middelen. Hier heeft de zuinigheid de wijsheid bedrogen. Nog een brief: „Ik heb de vorige week jonge Rhode .Islands gekocht, geboren 3 Mei 1934. Nu hebben ze gezegd, dat ik moest zorgen, dat er den geheelen dag een bak met droog ochtendvoer moest klaar staan, zoodat ze daar van eten kunnen en dan des avonds voor het don ker wordt ieder een flinke hoeveelheid gemengd voer. Vju de 6 kippen en een naan wordt dat zoo ongeveer 3 pond ochtendvoer h 9 cent per pond en 5 pond gemengd voer per week, is 52 cent per week. Is (jat zoo goed mijnheer?"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 7