i De verbindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit de Provincie Zoeklichtjes. Goesche Penkrassen. xv. Over dit onderwerp is bijl de behande ling van de Waterstaatsbegrooting in de Tweede Kamer door verschillende leden het woord gevoerd. Door den heer van der Putt werd bij wat hij noemde het isolement van Z-. Vlaanderen, nogal breedvoerig stilge staan. Hij achtte in het algemeen de vier stoombootdiensten die de verbinding met dit landsdeel onderhouden voldoende, maar wel meende hij, dat deze diensten meer aangepast moeten worden aan de behoeften van de bevolking. Ten bewijze werd het volgende aangevoerd: Van Vlissingen gaat 's middags om 4 uur de laatste boot naar Terneuzen. Mist men die, dan zit er niets anders op dan de terugreis via Goes te maken. Maar het retourkaartje, dat men 's morgens in Terneuzen genomen heeft, geldt dan niet on moet men bijbetalen. Of wel een late- ■en dienst uit Vlissingen óf de mogelijk- eid van een van beide routes te kiezen soa hier uitkomst kunnen brengen. Dan noj de prijs. De goedkoopste retourkaart \au Zeeuwsch-Vlaanderen naar het ove rige Zeeland kost 80 cent. En wat heeft men dan nog bereikt? Dan staat men althans wanneer men van Walsoorden komt in Hansweert. Geen wonder, dat er duizenden Z. Vlamingen zijn, die nooit de overtocht ge maakt hebben. Een sterke tariefverlaging is dus zeker noodzakelijk. Hekent men met de draagkracht van de bevolking, dan is 5ü cent hoog genoeg. Een derde tege moetkoming, d.e ik vraag, is, om de re- tourkaarten een langeren geldigheidsduur te geven. En waar de Minister zegt, dat op de 'nieuwe booten ruime berging is voor automobielen, moet ik nog zijn aandacht vragen voor het feit, dat de accomodatie bij de aanlegplaatsen in Walsoorden en Hansweert dusdanig is, dat vrachtauto's van eenige afmeting niet eens de boot kunnen bereiken of er af kunnen. Het komt voor, dat zulk een auto, wan neer de aanlegplaats is bereikt, om die reden weer teruggestuurd wordt naar Antwerpen. Deze toestand mag niet lan ger dan hoogst noodzakelijk worden be stendigd. Als er in overige landsdeelen groote bruggen gebouwd worden met of zon der tolheffing dan mag men de kosten van een overtocht over de Schelde ook niet hooger stellen, dan hoogst, hoogst noodzakelijk is. Het betreft hier een even noodzakelijke verbinding en het kosten- vraagstuk moet niet den doorslag geven. Door den heer Westerman werd dit betoog onderstreept. Zeeuwsch-Vlaande ren is z.i. wat betreft de verbindingen met het „Moederland" misdeeld. Antwerpen, Brussel en Luik zijn van Nederland uit gemakkelijker te bereiken dan Axel en Hulst. Dal weet de Minister van Waterstaat zoo goed als ieder ander. De klacht wordt voortdurend opnieuw ge hoord, maar men doet er bitter weinig aan. Men legt er zich rustig bij neer, dat een bevolking van 70.000 zielen, die goed Nederlandsch voelt en denkt, zich econo misch en ook in allerlei andere opzichten, ieder jaar meer op België oriënteert. 40 pet. der gronden het percentage is ook in het Voorloopig Verslag genoemd in Zeeuwsch-Vlaanderen, is in Belgische handen; de industrie is er reeds sedert tientallen van jaren overwegend Belgisch; de bevolking wordt door Belgische win kels en warenhuizen van uit Belgisch grondgebied bediend. Deze spreker betoogde verder dat het aantal Nederlanders, die via Antwerpen Zeeuwsch-Vlaanderen bezoeken zeer groot is, zoo zelfs dat ambtenaren, die in Walcheren wonen en op bepaalde da gen in Z.-Vlaanderen werkzaamheden moeten verriahten, als regel hun weg kiezen over Antwerpen. Na dan voorts gewezen te hebben op de wegenverbetering in België, waardoor de grensgebieden afslijten, vervolgde de heer Westerman met te betoogen dat het drin gend noodig is dat de frequentie van de verschillende diensten vergroot wordt. Er zijn natuurlijk bezwaren vooral van financieelen aard. „Maar dit is een quaestie, waarbij ook andere factoren een rol spelen, factoren van nationale saamhoorigheid om het zoo eens uit te drukken. Het hangt er natuur lijk \an af, hoe men die andere factoren beoordeelt. Acht men het economisch en cultureel isolement van Zeeuwsch-Vlaan deren een zaak van betrekkelijk geringe beteekenis, dan zal men over een extra uitgave van eenige tienduizenden gul dens heel moeilijk kunnen heenstappen. Stelt men rich op het andere standpunt, dan zijn die extra uitgaven dubbel en dwars te verdedigen." Te heer Krijger, die langer en meer met dit bijltje gehakt heeft, sprak zich meer gematigd uit. Ee voorstelling van den heer Wester man noemde hij overdreven. LI' „Wanneer de heer Westerman eens een reisje zou willen maken van uit Vlissin gen, Middelburg, Goes, in de richting van Zeeuwsch-Vlaanderen, dan zou hij, in dien hiji in staat is een vergelijking te maken tusschen den toestand van voor heen en thans, inderdaad tot de con clusie komen, dat er de laatste jaren heel wat gebeurd is. De heer Westerman zelf heeft al gewezen op het inleggen van ferrybooten en, ik voeg er aan toe, de zeer kostbare verbetering van de haven van Breskens en van de aanlegplaats te Vlis singen. Alles wijst er op, dat er de laat ste jaren heel wat is geschied. Ik breng in herinnenering, dat het Rijk niet min der dan 80 pet. draagt in de kosten van het tekort op dezen dienst, zijnde pl.m. f 225.000 per jaar, hetgeen den Staat op een uitgave komt van f 187.000 per jaar, dat is ongeveer f 3 per hoofd der bevol king van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen of een uitgaaf voor Rijk en provincie van bijna f 620 per dag. Dus mag men niet, gelijk de heer Wes terman deed, het voorstellen, alsof de Re geering nog beginnen moet met voor Z. Vlaanderen iets te doen. Ik acht het nau wer aanhalen van Zeeuwsch-Vlaanderen inderdaad een nationaal belang, maar ik herhaal, er is in die richting al heel wat gebeurd. Of er niet nog wat te verbeteren valt, is natuurlijk iets anders, b.v. uitbreiding van het aantal diensten en verlaging van de tarieven. Maar als men dit verlangt, dan moet men ook wel letten op het groote bedrag, dat aan dien dienst uit 's Rijks schatkist ten koste wordt gelegd en dat alles, wat wenschelijk is, niet al tijd, vooral in dezen tijd, niet mogelijk is te achten. Minister Kalff ging ook, omdat deze kwestie in de stukken niet ter sprake was gebracht, niet diep op deze zaak in. „Terecht, zoo zeide hiji, heeft de geachte afgevaardigde de heer Krijger er aan her innerd, dat de exploitatie van die dien sten niet minder dan f 187.000 per jaar kost, en dat het dus heel onbillijk is om te zeggen, dat men er geen notitie van heeft genomenen men er zich bij' neerlegt, dat Zeeuwsch-Vlaanderen daar verlaten in zijn isolement ligt. Ja, natuurlijk legt men er zich bij neer, dat de Schelde er is, dat spreekt vanzelf. De quaestie is alleen hoeveel malen men de Schelde moet overbruggen met den veerdienst en tegen welke tarieven. Nu dat als een nieuw punt door ver- sohillende geachte afgevaardigden is ter sprake gebracht, verklaar ik mij bereid de frequentie en de tarieven van de veer diensten nog eens te laten bekijken, maar ik wil niet onder stoelen of banken ste ken, dat het reeds hooge bedrag van f 187.000 een belangrijke rol zal spelen in mijn conclusies, hoezeer ik ook overtuigd ben van 't nationale belang om Zeeuwsch- Vlaanderen aan ons te binden." HET GERESTAUREERDE STADHUIS VAN VEERE IN GEBRUIK GENOMEN. Na de slotvergadering van de restaura tie-commissie in de Abdij-gebouwen te Middelburg, waarvan wij gisteren verslag gaven, werd met auto's en autobussen naar Veere gereden. Dat de bevolking meeleefde met het belangrijke feit van den dag bleek wel uit de vele vlaggen, die waren uitgestoken. Vóór 'het Stadhuis, dat nu weer in vollen luister als een pronkjuweel van Gothische bouwkunst uitkwam, stonden vele Veerenaars naar de aankomst der gasten te zien. Toen allen waren uitgestapt, opende Minister de Wilde met een sleutel de hoofddeur van het Stadhuis. Nadat allen in de Raadzaal hadden plaats genomen, sprak burgemeester Huinink de gister vermelde rede uit. Daarna was het woord aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, Mr J. A. de Wilde. Rede Minister de Wilde. Mr J. A. de Wilde begon met een her innering aan den ouden roem van Veere als handelsstad, uit wier haven alleen in de middeleeuwen een groot aantal sche pen uitvoer. Door de verzanding van het vaarwater, dat Veere met de zee verbond, is deze bloei ten onder gegaan en' als Brugge en zoovele andere steden zou Veere nu zijn roem alleen nog kunnen vinden in zijn rijk verleden, waarvan een reeks van belangrijke monumenten de ge tuigen zijn gebleven. Zulke monumenten kan het hedendaag- daagsc'he geslacht niet laten vervallen wil het niet te kort schieten in eerbied tegen over de scheppende kracht der vaderen. Deze plicht is echter een drukkende last wanneer, zooals te Veere, de eertijds bloei ende gemeenschap is ineengeschrompeld en vooral wanneer, zooals in het geval van de kerk, voor het oude bouwwerk geen bestemming meer gevonden kan worden. Tot tweemaal toe heeft Veere gepoogd zijn berooide financiën te herstellen door den verkoop van den beroemden beker, dien Keizer Maximiliaan aan de stad 'heeft ge schonken, op voorwaarde, dat zij dit kunstwerk nimmer zou verknopen, ver panden of weggeven. Lettende op de om standigheden zal men over dit 'besluit niet al te hard oordeelen. Veere kan in tusschen de raadslieden van de Kroon dankbaar zijn, dat zij de uitvoering er van hebben verhinderd. Door de huidige restauratie van 'haar stadhuis heeft de oude stad zich gereha biliteerd. Mr de Wilde herinnerde er aan, dat het stadhuis in 1470'77 met Zuid-Neder- landsch materiaal gebouwd en ongetwij feld het werk van een Zuid-Nederland- schen bouwmeester is. Het heeft in den loop der eeuwen menige wijziging onder gaan. 'De 'kosten voor het onderhoud van het trotsche monument kon de verarmde klei ne stad niet meer opbrengen. Het stadhuis raakte dan ook in verval en meermalen heeft de regeering contact gezocht met 'het gemeentebestuur om het gevaar te kee- ren en het gebouw te bewaren. Tenslotte werd de toestand zóó dreigend in 1922 stortte bij een stonn het rechter hoek torentje in dat restauratie onvermijde lijk was. Het verval bleek toen zoover te zijn voortgeschreden, dat herstel een ton gouds zou kosten. Met den erbarmelijken financieelen toestand van de gemeente Veere voor oogen heeft minister Terpstra destijds bevorderd, dat, indien Veere f 10.000 wilde bijdragen, het rijk 90 pet. van de kosten voor zijn rekening zou ne men, de provincie zou dan de resteerende 10 pet. betalen. Het is de onmiskenbare verdienste geweest van den heer Dron- kers, den vorigen burgemeester, dat hij het gemeentebestuur van de noodzakelijk heid van dit, gegeven de geringe draag kracht van de gemeentefinanciën, inder daad groote. offer terwille van de eer van de stad heeft weten te overtuigen. Thans is de restauratie tot een goed einde ge bracht. Het stadhuis heeft in -en uitwen dig een verjonging ondergaan, die het, naar men mag hopen, voor eeuwen heeft gered. De minister sprak een woord van dank tot degenen, die dezen arbeid gesteund hebben en in het bizonder aan den archi tect van Heeswijk, den opzichter van Be- veren en de beeldhouwers Wenckebach en van der Schaft. Hij voegde hieraan toe, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd den heer Dronkers ter erkenning van zijn verdiens ten voor de restauratie te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau en wenschte den oud-burgemeester geluk met deze onderscheiding. Het oude raadhuis is op vele groote momenten in de historie van ons volk ge tuige geweest van de vroedheid en den zedelijken moed onzer vaderen, niet het minst ook van trouw aan het Huis van Oranje. Zoo geve God, dat in het raadhuis, her steld in zijn oude schoonheid, de vroed schap de wijsheid moge vinden, om niet alleen in tijden van voorspoed maar ook in uren van nood de gemeente, die aan •haar zorg is toevertrouwd, te leiden met krachtige hand. De heer H. Dronkers, oud-burge meester van Veere, dankt den Minister hartelijk voor de hem verleende konink lijke onderscheiding. Precies vijf jaar ge leden kwam spr. hier voor het eerst als benoemd burgemeester van Veere in deze zaal. En nu is de restauratie volbracht en mag spr. uit handen van den Minister van Binnenl. Zaken deze onderscheiding ontvangen. Spr. is daardoor 'ten zeerste getroffen. De Commissaris der Koningin in Zee land, Jhr Mr Quarles van U f - f o r d sprak zijn diepe erkentelijkheid uit, dat H. M. de Koningin zic'h heeft doen vertegenwoordigen bij de ingebruikneming van dit Stadhuis, een der schoonste in de provincie. Daardoor heeft Zij blijk gegeven van warme belangstelling in het oude mar- kiezaat Veere en de restauratie van zijn Stadhuis. Hoewel de regeering gebukt gaat onder economische en financiëele lasten, toch heeft zij ook hier weer getoond een open oog te hebben voor het belang, betrokken bij de restauratie van historische monu menten. Uit piëteit tegenover ons voorgeslacht rust op ons de plicht deze monumenten in eere te houden. Namens het provin ciaal bestuur brengt spr. dank aan de regeering voor het beschikbaar stellen van een zoo belangrijk bedrag voor de restauratie van dit gebouw. Ook de leden van de rijkscommissie voor de monumentenzorg, van de thans opgeheven restauratie-commissie, den chef van den rijksgebouwendienst en allen, die eenig aandeel hadden in deze restauratie, zegt spr. zeer hartelijk dank voor den verrichten arbeid. Eveneens dankt spr. allen, die finan- ciëelen steun verleenden en de pers, die de zaak van deze restauratie in de belang stelling van het publiek bracht. Met deze restauratie is een groot en nuttig werk tot stand gekomen, dat tot eer strekt van hen, die hierin aandeel hadden. Op zeer talentvolle en kundige wijze heeft dat werk plaats gehad. Het oude stedeke Veere is weer in het bezit van een Stadhuis, dat ons terug voert naar de roemruchte historie. Spr. biedt het gemeentebestuur van Veere en de ingezetenen zijn hartelijken gelukwensch aan met deze restauratie. Moge ze binnen afzienbaren tijd inluiden een periode van nieuwe welvaart en op leving. Mogen de besluiten, hier straks door het gemeentebestuur te nemen, strek ken tot heil der ingezetenen. De burgemeester van Middelburg, de heer M. Fernhout, biedt namens het gemeentebestuur van Zeelands hoofd stad en zeker ook namens de andere omliggende gemeenten, zijn hartelijke ge- lukwenschen aan met deze heugelijke ge beurtenis. Tot de aantrekkelijkheden van Walche ren behooren zeker de vele monumentale gebouwen. Wij deelen in de vreugde, die Veere vandaag beleeft en hopen, dat in de toekomst Veere met wijsheid zal wor den bestuurd en de gebeurtenis van van daag tot grooten zegen voor Veere zal mogen zijn. Hierna begaven de aanwezigen zich naar de secretarie, waar ververschingen werden aangeboden. Daarna werden de vertrekken in het Stadhuis bezichtigd. Wat de inwendige restauratie betreft, deze betrof in de eerste plaats herstel van balklagen en vloeren, van tusschenwan- den met kastbetimmeringen, alsmede het vernieuwen der schouwen. De kostbare verzameling van porcelein en aardewerk, eenige jaren geleden aan de gemeente ge- gelegateerd door wijlen den heer J. L. Richel, heeft een plaats gekregen in kas ten in het voormalige ontvangerskantoor (links van den ingang). Zooals reeds is gezegd, is ook een brandvrije bergplaats voor het archief ingericht, terwijl het houtwerk overal in passende kleuren is geschilderd. Ook de kelder is watervrij gemaakt. Wat de kosten der restauratie betreft, zij waren aanvankelijk begroot op f 100.000 maar hebben tenslotte ongerekend de meubileering f 14.000 meer bedragen. Gisteravond werd het gebouw, dank zij de medewerking van de PZEM in flood light gezet, waardoor het wel bijzonder mooi uitkwam. Tholen. In de groote zaal van Mej. de Wed. Hoek alhier, werd Woensdagavond j.l. door de Thoolsche Oranjevereen. een voor de leden en hun familie toegankelijke propaganda-avond gehouden. Na gezamenlijk gezongen te hebben het le couplet van ons Wilhelmus, werd het tweede en derde door het Thoolsche zangkoor, onder leiding van dhr Van Els- acker ten gehoore gebracht. Dr Veltenaar, voorzitter der Vereeni- ging, opende nu de bijeeenkomst en zeide: dat het hem een genoegen was, onder de bekoring van het Wilhelmus, onze natio nale hymne, allen het welkom te mogen toeroepen. Ofschoon, wegens den nationa- len rouw, dit jaar geen feest kon worden gegeven, heeft het bestuur gemeend tot versterking van den band aan het Huis van Oranje en den ouderlingen band, de zen avond te moeten houden. Hierna hield de voorzitter een uitvoe rige causerie over: „De Prinsenvlag". Spr gaf eerst een historisch overzicht van het ontstaan van onze driekleur en na de pauze teekende hij de symboliek der kleu ren. Spr. wekte op tot getrouwheid aan ons roemrijk verleden en het Huis van Oranje. Nadat een mooie Oranjefilm door dhr Gornelisse was vertoond en de zangver- eeniging eenige nationale liederen gezon gen had, sloot de eere-voorzitter, Mr A. J. v. d. Hoeven, na zijn dank aan den spreker en verdere medewerkers te heb ben gebracht voor dezen mooien avond, dezen goed geslaagden avond. St. Maartensdijk. Donderdagavond j.l. werd in een vergadering van het Groe ne Kruis, die door ruim 200 leden be zocht was, na een inleiding van den voor zitter en Dr Tazelaar besloten, om een fonds voor ziekenhuisverpleging op te richten, zulks als onderafdeeling van de plaatselijke Groene Kruisafdeeling. Alleen zij, die lid van het Groene Kruis zijn, kunnen lid van het fonds worden. De contributie werd bepaald op 2 cent per week en per persoon boven de 15 jaar. De maximum-uitkeeringsduur werd bepaald op 6 weken. Per dag zal f2 in de zie kenhuiskosten worden bijgedragen. Een voorstel om ook de operatiekosten uit het fonds te bestrijden werd verworpen. De onlangs opgerichte bond van zanggezelschappen op het eiland Tholen gaf Donderdagavond j.l. een zangavond in de groote zaal van hotel Nelisse. Een zestal vereenigingen van het eiland Tho len verleenden hun medewerking. Door de onderscheiden vereenigingen werden een twintigtal zangnummers ten gehoore gebracht. Het talrijk opgekomen publiek genoot ten volle van de wijze, waarop de verschillende zangstukken werden uitge voerd. De uitvoering van het geheel ge tuigde van een ernstige en nauwgezette studie. Het eerste openbare optreden van den Zangbond kan dan ook ten volle als geslaagd beschouwd worden. Kruiningen. Donderdagavond verga derde alhier in hotel „Korenbeurs" de af- deeling KruiningenHansweertSchore van het Groene Kruis, onder voorzitter schap van Dr Nieuwenhuijse van Krui ningen. Goedgevonden wordt, dat voor de ge meenten Kruiningen, Hansweert en Scho re een commissie zal worden gevormd in verband met de stichting van het Konin- gin-Moeder-herdenkings-fonds (t. b. c.- bestrijding bij on- en minvermogenden). Ter bereiking van het gestelde doel zal contact worden gezocht met de burge meesters van Kruiningen en Schore. Tot bestuursleden worden herkozen de heeren S. B. Blok te Kruiningen en F. V. de Groof te Hansweert en Mej. M. Kole te Schore. In de vacatures, ontstaan door het bedanken van Mevr. van der Vliet wordt gekozen Mevr. Baarends, en in die, welke zijn ontstaan doordat de heeren M. van der Vliet te Kruiningen en J. G. van Nieuwenhuijzen te Schore zich niet meer herkiesbaar stelden, burge meester de Mul van Kruiningen en burge meester Trimpe van Schore. In de vaca ture wegens vertrek van den heer C. Beth te Hansweert is tot bestuurslid gekozen dokter C. E. Lindenbergh aldaar. Uitgeloot zijn 14 rentelooze aandeelen ad f10, waarvan 4 aandeelen zijn ge schonken. Ondanks de ongunstige tijden en het feit, dat de gemeentelijke subsidies voor 1935 zijn verlaagd, kon de begrooting voor 1935 sluitend worden gemaakt. Gapinge. Donderdagavond gaf de Chr. Zangvereeniging „Crescendo" alhier haar uitvoering in de Geref. Kerk. Het program ma, bestaande uit een 18 stuks liederen, werd onder leiding van den directeur J. Suurmond, over het algemeen goed af gewerkt. 't Koor bleek goede_etudie ach ter den rug te hebben. Vooral „Stil vol gen", „Psalm 95" en „Toewijding", ver dienen afzonderlijk genoemd te worden. Ook het pittige „Waterland" kwam goed tot zijn recht, al was iets vlugger tempo beter geweest. Waren nr 4 en 7 niet te zwaar voor dit koor? Het orgaan van de Chr. Dem, Unie, maakte onlangs in verband met het over lijden van Ds Briedé, te Amsterdam een opmerking, die ik ten algemeene nutte hier even onderstreepen wil. Ds Briedé was lid van „Kerk en Vrede" en het gevolg was, aldus bedoeld orgaan, dat hij zich meer en meer tot de C. D. U. voelde aangetrokken. „Dat de stap volgende op het lid wor den van „Kerk en Vrede" voor hem als rechtzinnig predikant moest zijn zich aan sluiten bij de C. D. U., heeft hij mij grif toegegeven: als zoodanig voelde hij ook de militaire knechting van den mensch nauw saamgeweven met de sociale kne veling. En zoo zou deze toetreding ook wel na rijp beraad en langen weg hebben plaats gehad." Hier wordt dus met zooveel woorden gezegd, wat men ook in de practijk heeft kunnen waarnemen, dat „Kerk en Vrede" beschouwd wordt als een voorpor taal van de C.D.U. Zij, die mochten meenen, dat „Kerk en Vrede" een organisatie is, die met po litiek niets te maken heeft, kunnen met deze mededeeling hun voordeel doen. OPMERKER. Overigens kan „Crescendo" op een goe den avond terugzien en in de ingeslagen richting voortwerken. Een gemis is wel de minder goede bezetting van Sopraan en Alt. We sluiten ons dan ook aan bij het slotwoord van Ds Tunderman: „Meis jes siuit U vooral bij deze vereeniging ean!" Kats. In gecombineerde vergadering van ingelanden van de Oud- en Nieuw- Noord-Bevelandsche polders werden op de lijst van aanbeveling van dijkgraaf voor het waterschap Oud- en Nieuw-Noord- Bevelandpolder geplaatst No. 1 P. Zuid- weg, Kats; 2. J. M. Bom, Colijnsplaat; 3. M. W. van Arenthals, Kats. Amice, De vorige week hebben we bij wijze van St.-Nicolaasgeschenk in den heer Mr van Dusseldorp een nieuwen burgemeester ontvangen. De rede waarmede de heer van Dussel dorp zijn ambt heeft aanvaard, zal, naar ik vermoed, op het meerendeel der be volking een goeden indruk hebben ge maakt. De nieuwe burgervader heeft, naar uit zijn rede bleek, een open oog voor „de bekende doch ook de vaak niet naar buiten gekende moeilijkheden" van dezen tijd. Maar dit leidt bij hem niet tot een „energie-verslappend en een geest- en werkkracht doodend pessimisme", waar tegen integendeel met kracht gewaar schuwd werd. Als ik hier nu nog aan toevoeg, dat de heer Dusseldorp krachtens zijn vroegere werkzaamheden volkomen terzake kundig is en dat hij zich steeds als een man van positief Christelijke ge zindheid heeft geopenbaard, dan zult ge het wel met mij eens zijn, dat er alle reden is om wat dit betreft, met ver trouwen de toekomst tegen te gaan. Natuurlijk, een burgemeester hoe be kwaam en welwillend ook, kan niet alles. Hij heeft het niet in zijn hand de econo mische toestanden te veranderen of de moeilijkheden op sociaal gebied weg te nemen. Maar het wekt toch vertrouwen als daar een man is, die met inzet van zijn volle persoonlijkheid, de belangen van de gemeente en hare ingezetenen wil trachten te behartigen. Omgekeerd geloof ik, dat de heer Dus seldorp over de wijze waarop de inge zetenen van Goes hem tegemoet zijn ge treden, tevreden kan zijn. De receptie na de installatie was zeer druk bezocht en aan hartelijke welkomstwoorden heeft het niet ontbroken. Moge God onzen nieuwen burgervader met zijn echtgenoote zege nen en voor Goes tot een rijken zegen stellen. Een van de vraagstukken waarmee het gemeentebestuur zich straks in 't bijzon der bezig zal hebben te houden, betreft de al of niet demping van de haven. Zooals ge gelezen zult hebben heeft zich reeds een commissie gevormd, die zich in 't bijzonder voor deze zaak interes seert. Er is voor een dergelijk plan zeker heel wat te zeggen. Als object voor werkver schaffing zou de demping, naar het mij voorkomt, van veel beteekenis kunnen zijn. En uit een oogpunt van bezuiniging is er m.i. ook wel een en ander voor te zeggen. Voor het onderhoud en de be diening van de brug zou geen geld meer uitgetrokken behoeven te worden, even min als voor het onderhoud van de kade muren. Bovendien zou er van het gedemp te terrein zeker wat te maken zijn, hetzij door aanleg van een plantsoentje, of ook door het maken van een plein, waardoor dit stadsgedeelte een nieuw en in de toe komst misschien belangrijk centrum rijker zou worden. Ik denk hier o.a. aan een vaste standplaats voor autobussen. Een parkeerterrein aan den buitenkant van de stad biedt wel voordeelen, maar ik geloof, dat er toch ook wel wat voor te zeggen zou zijn de bussen maar zooveel mogelijk in de stad te halen. Een bezwaar tegen de demping is on getwijfeld, dat het stadsbeeld er niet fraaier door zal worden. Er zijn daar ver schillende huizen, die voor een haven kant karakteristiek zijn. Al te groot wil ik dit bezwaar echter niet aanslaan, daar 't

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6