SI te*® Uit de Provincie. Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs. Rechtszaken 1/7 ttmjfmuxA kei zou een feitelijke onmogelijkheid zijn. Sinde September is de vereenigde schrijf wijze in een aantal scholen ingevoerd als regel. opr. noemt een reeks cijfers betreffen de ue in dat opzicht minst gunstige in- u. o.ties. Op 600 van de 6816 scholen is lu vereenvoudigde spelling nog niet in- (jU'cerd, en vele van die 600 zullen wel nu volden. Men ziet dus, hoe overdreven ue te0enstanders de zaken voorstellen. Met Uit resultaat is de strijd om de nieuwe schrijfwijze feitelijk reeds gewon nen. Zij die in staat zijn om hun verlies te nemen, te hoor en zich hierbij neer te leggen. Over twee of drie jaar schrijft de geneeie jeugd vereenvoudigd. Aan eeni- gerlei commissioraal onderzoek is niet de minste behoefte. Me oenheid is er nu, ook bij het midueibaar en hooger onderwijs. Het verwijt als zou spr. het nijverheids onderwijs laten verkommeren, is er zoo naast, uat spr. er niet verder op ingaat. Het grondslagen-ontwerp trekt alleen een algemeene lijn inzake de constructie van het onderwijs en geeft den minister verschillende bevoegdheden; het omvat het geraamte van het onderwijs. Na 8 maanden is het advies van den onder wijsraad ontvangen, een dik boek. Spr. zal alles doen om deze zaak in be houden haven te brengen. Doch er moo- ten door de omstandigheden maatregelen tot stand komen, welke anders achter wege blijven zouden. De onderwijsbegree ting beloopt 140 millioen; bezuinigd moet er worden, terwijl het gebouw in zijn ge heel moet worden geschraagd. Spr. klaagt niet over het onaangename karakter van dit zijn werk. Het is een el lendig werk, dat altijd gaat ten koste van menschen, van leerkrachten. Doch de uit gaven voor onderwijs zijn nu eenmaal voor 70 pet. personeelsuitgaven. Bezuini ging op onderwijs is in hoofdzaak oen personeelskwestie. Door opheffing van openbare scholen gaat een deel der leerlingen over naar het bijz. onderwijs. Doch men overdrijve ook weer niet wat de cijfers betreft. Be zuiniging, concentratie ook bij het bijz. onderwijs is noodzakelijk. De toestand is zoo, dat de scholen daar behandeld wor den zonder onderling verband. Dit is een fout van het systeem, doch ze is te her stellen zonder de grondwet te schenden of de grondgedachte aan te tasten. Over wogen wordt, dienaangaande ook in het ontwerp een grondslag te geven, in vrij heid of in bindende bepalingen. De zaak is in hooge mate urgent. Het zal voor het bijzonder onderwijs gaan om de keuze: doelmatiger organisa tie in vrijheid, of door dwingende bepa lingen. Want de bezuiniging moet er ko men, en ook de concentratie. Laat men het vrijwillig doen, dan worden er min der offers aan de vrijheid gebracht, dan wanneer het gedwongen zal moeten gaan, en laat men beseffen, dat die dwang on weerstaanbaar zal zijn. De vergadering wordt verdaagd lot Dinsdag één uur. Middelburg. Gemeentebegroo- t i n g 1935. Een groot tekort. B. en W. hebben de ontwerp-begrooting 1635 met de begroetingen der bedrijven en diensten aan den Gemeenteraad ge zonden. D'e begrooting wijst, wat den gewonen dienst betreft, een eindcijfer aan van f 1.746.011,99 met een post onvoorzien van f 1;:.726,52 en wat den kapitaaldienst be treft een eindcijfer van f 967.267,93. B. en W. deelen mede, dat gelijktijdig met deze aanbieding een exemplaar van de begrooting c.a. wordt ingezonden aan Ged. Staten, welk college daarom heeft verzocht. Deze toezending geschiedt, op dat genoemd college vóór de vaststelling der begrooting zijn gevoelen over het ont werp aan B. en W. zou kunnen kenbaar maken. Dat de begrooting zoo laat verschijnt, is aan verschillende oorzaken te wijten. O.a. heeft de regeering, toen het eerste ontwerp der gemeente-begrooting zoover mogelijk gereed was, ingediend een wets ontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, terwijl vrijwel tegelijkertijd nieuwe rege len betreffende de subsidieering in de kos ten van steunverleening en werkverschaf fing in bewerking waren. Uit het overgelegde overzicht blijkt, dat enkel als gevolg van deze maatregelen de begrooting voor 1935 een nadeel te boe ken beeft van/ rond f 25.000. Ten slotte moest een aanvankelijk tekort worden overbrugd van rond f 156.000, waarvoor het noodzakelijk was te trachten op de reeds van den beginne af sober opgezette begrootingen nogmaals bezuinigingen aan te brengen, om daarna te komen tot een beslissing over de vraag, hoe een dan nog eventueel overblijvend tekort zou kunnen worden gedekt. Dat een sluitend maken van de begrooting op geheel normale wijze onmogelijk zou zijn, stond bij een zoo groot tekort als hiervoor aangegeven wel on middellijk vast. B. en W. moeten dan ook buitengewone dekkingsmiddelen voorstel len. Zoo meenden zij o.a., dat van de op den dienst 1934 uit de reserve van het elektriciteitsbedrijf gevormde algemeene reserve van f 29.151,55 een bedrag van f 5830, zijnde een derde deel mocht ge bruikt worden. Wel hebben Ged. Staten bij hun schrijven over de begrooting 1934 er op gewezen, dat zij dit bedrag in ten minste 10 jaren gebruikt wenschen te zien om de begrooting sluitend te maken, doch B. en W. zijn van meening, dat deze eisch bij de thans heerschende abnormale tijds omstandigheden te ver gaat. Natuurlijk aitn sij er geen beiwaar in, dat wordt be paald, dat het geraamde bedrag van f 5830 slechts zal worden gebruikt tot een zoodanig bedrag als noodig zal blijken om tot een sluitende rekening te komen. De voor het Gas- en Waterleidingbedrijf ge raamde winst, begroot op resp. f 8567,61 en f 8383.71, dus totaal f 11.951,32, meen den zij ook te mogen gebruiken tot het sluitend maken der begrooting. Voorts zagen zij zich genoodzaakt de opcenten op de personeele belasting op te voeren tot 200, het in de practijk vrijwel algemeen aangenomen maximum, hoewel het aantal volgens de wet ongelimiteerd is. Zij hebben echter de 20 opcenten op de straatbelasting, waarvan de heffing slechts tot 1 Januari 1936 werd goedge keurd, niet opnieuw voorgesteld. Nadat talrijke bezuinigingen wa ren aangebracht bleef nog een tekort te dekken van r u i m f 70.000. Voor het dekken van dit tekort stonden slechts twee wegen open. In de eerste plaats kan een post geraamd worden voor een Rijksbijdrage in de kosten der gemeente-huishouding, waarvoor de wet tot steun aan noodlijden de gemeenten op Middelburg van toepas sing zou worden. In de tweede plaats geeft het meervermelde wetsontwerp de moge lijkheid tot het ramen van een extra bij drage in de kosten, voor de werkloosheids bestrijding, wat aan de hand van de ge raamde uitgaven f 67200 in maximum zou bedragen. Voor het Burgerlijk Arm bestuur en door de verlaging van den ver- pleegprijs op Vrederust is resp. f 2360 en f 2600 te bezuinigen. B. en W. wijzen er nadrukkelijk op, dat deze extra-bijdrage slechts zal worden verleend, indien ten genoege van de Re geering die zich terzake door Ged. Staten doet voorlichten, wordt aangetoond, dat inderdaad de inkomsten van de gemeente zoo hoog zijn opgevoerd, als voor de ge meente, rekening houdende met de reali teit mogelijk is en dat de huishouding van de gemeente in die mate is versoberd, als in de huidige omstandigheden, nu voor de dekking van de crisisuitgaven allerwege zware offers gebracht moeten worden, ge biedend noodzakelijk is. B. en W. stellen afzonderlijk een ver hooging der leges voor, die in vergelijking met elders geheven leges zeker gerecht vaardigd is. Bij de raming van de betrokken posten is gerekend op het doen drukken van ge- meentebegrooting, gemeenteverslag, han- lingen enz. De meerderheid van B. en W. is eenstemmig van meening, dat thans niet opnieuw moet worden voorgesteld om over te gaan tot cyclostylewerk. De min derheid geeft opnieuw als haar besliste overtuiging te kennen, dat zoo spoedig mogelijk dient te worden overgegaan tot cyclostylewerk. B. en W. zullen een afzonderlijk voor stel indienen om f 3000 te trekken door met de verschillende buitengemeenten, waaruit leerlingen de U. L. O.-scholen be zoeken, een gemeenschappelijke regeling aan te gaan. Overeenkomstig het meer vermelde wetsontwerp zijn de_ opcenten op de vermogensbelasting terug te brengen van 40 op 50 en die op de gemeentefonds belasting van 100 op 75. De minderheid van B. en W. is van meening, dat een nog verdere verminde ring der uitgaven noodzakelijk is. Zij heeft hierbij het oog op de onverplichte subsidiëering van het bijzonder bewaar school-onderwijs. Hoewel ook zij van mee ning is, dat intrekking van dit subsidie in totaal groot f5868, een zeer te betreu ren maatregel zou zijn, die tal van be zwaren met zich zou brengen, is zij toch tot de conclusie gekomen, dat de gemeen te tot de betaling van deze subsidie niet meer in staat is. De meerderheid daar entegen is van meening, dat, waar de gemeente bij de behandeling der gemeen te-begrooting voor 1934 ten aanzien van het voorbereidend lager onderwijs reeds een belangrijke versobering heeft tot stand gebracht, algeheele opheffing van dat onderwijs, welke h.i. bet gevolg zou zijn van intrekking der subsidie's aan de bijz. bewaarscholen, zelfs onder deze ab normale omstandigheden, moeilijk van de gemeente kan verlangd worden. B. en W. stellen voor een beslissing te nemen op welke wijze 't voorbereidend be- groot i ngson derzoek zal plaats hebben. Zij meenen, dat dit weer in 3 secties moet ge beuren en het ligt in hun voornemen de secties zoo spoedig mogelijk na 1 Januari te doen vergaderen en de openbare be handeling in de tweede helft der maand Januari aan de orde te stellen. Verlaging gasprij'zen G.A. Naar aanleiding van de besprekin gen in de vergadering van 1 Dec. en na hernieuwde raadpleging van de Comm van Bijstand voor de Bedrijven, komen B. en W. met een compromis-voorstel en wil als volgt- a. afschaffing der meterhuren (kosten /f110,750.80); b. prijsverlaging voor de „Vitrite Works" (kosten f2850); c. prijs verlaging straatverlichting (hiervan zijn de kosten f2605); d. invoering van het volgende staffel-tarief, waarbij1 voor muntgas de bijbetaling voor verbruik be neden 250 kub. M. zal vervallen: le voor gewone verbruikers: eerste 35 kub. M. per 2 maanden 12 ct., volgende 35 kub. M. 8, volgende 35 kub. M. 6 on daarna 5,5 ct. per kub. M.; 2. voor muntgasverbruikers: eerste 20 kub. M. 13 cent, volgende 15 kub. M. 12 ct., volgende 35 kub. M. 8 ct., volgende 35 kub. M. 6 en daarna 5,5 ct. p. kub. M. e. invoering van een facultatief vast recht-tarief van: f24 per jaar en 5 ct. per kub. M. voor gewone verbruikers en voor muntgas-verbruikers f 25.20 on 5 ct. De totaalkosten zullen volgens dit com promis-voorstel f 24.505.80 bedragen, ter wijl zij in het oorspronkelijk voorstel f 29.772.82X waren, dus een verschil van f 5267.02Vt. Daarbij behoort dan nog in aanmerking te worden genomen, dat de omzetbelasting voor rekening der gasfa briek zal komen, wat beteekent f 4500 inplaats van f 4800 bij het eerste voorstel. B. en W. berekenen een zuiver bedrijfs verlies van f20.625.80. Volgens de com missie van financiën zou dit niet meer dan f 18.580 mogen zijn, maar waar voor a, b en c, die beslist noodig zijn, reeds f 16.205.80 noodig isj zou er slechts f2374.20 beschikbaar zijn voor eigenlijke prijsverlaging en daarop is geen verla ging van beteekenis te baseeren. Vlisslngen. Salarisverlaging. B. en W. deelen den raad mede, dat zij niet voor 1935 gereed zijn kunnen komen met een algeheele salarisherziening van de regelingen der jaarwedden en loonen, maar dat zij kunnen verklaren, dat zij met de administratieve en technische ambtenaren zij het dan ook noode alsmede met de werklieden tot overeen stemming zijn gekomen, ten aanzien van een voorstel om met ingang van 1 Jan. a.s. een salaris- en loonverlaging in te voeren van f 100 resp. f 2 per week, doch vanaf het derde kind een kindertoeslag te verleenen van f 50 per kind tot een maximum van f 100. Met de politieambte naren is men niet tot overeenstemming gekomen, maar toch stellen B. en W. ook voor hen eenzelfde regeling voor en voor allen, dat in den aanvang van 1935 de regeling van de salarissen en loonen opnieuw ter hand zal worden genomen. De jaarwedden van den directeur van gemeentewerken, den directeur van het waterleidingbedrijf en den schoolarts stellen zij voor in minimum en maximum te verlagen met f400 en voor den com missaris van politie willen zij besluiten aan de Kroon f 300 vermindering te ad visee ren. Goes. Vrijdagavond hield de Esperanto club „La Sud-Bevelanda Rondo" een ver gadering in het Slot-Ostende gepresideerd door Mej. Zellenrath. Zij richtte een welkomstwoord tot de nieuwe leden en wijdde een herdenkings woord aan den auteur van Esperanto D-ro Zamenhof. Na deze korte uiteenzetting kwam men tot de practische bespreking van Espe ranto, met als gevolg de oprichting van een cursus in Esperanto met als leidster Mej. F. Boudens. Gisteravond gaf 'het Zuid-Beve- Iandsch capella'koor een goed bezochte uitvoering, waarvan wij Maandag ver slag hopen te geven. Schore. Vrijdagmorgen sloegen de paarden, gespannen voor den met kolo niale waren zwaar beladen wagen van den heer Straub uit Kloetinge, op den Schoorschen Zouteweg alhier op hol, waardoor de voerman D. en de bespan ning in de sloot terecht kwamen. Spoe dig werd de voerman uit zijn benarde positie geholpen, waarbij bleek, dat hij lichte kwetsuren aan aangezicht en han den had opgeloopen. De waren zijn voor een groot gedeelte bevuild en bedorven. Hansweert. In deze gemeente heor- schen momenteel onder de schooljeugd in erge mate de mazelen. Wolf aartsdijk. Gisteravond vergaderde hier in de Geref. Kerk Kring Goes van de M. V. op Geref. grondslag. De presidente Mej. A. Jongepier van Goes, sprak een openingswoord, waarin zij haar blijdschap uitsprak over de groo- te opkomst. Een lid van de M. V. te 's-Gravenpolder hield een inleiding over „De geboorte van Christus". Na de pauze zongen enkele leden van de M. V. te Wolfaartsdijk een paar kerst liederen. Daarna hield Mej. A. Ludikhuize van Middelburg een causerie over het Zomerhuis te Wijk aan Zee, waarvan zij directrice is. Op zeer prettige wijze vertelde zij van de stichting en het leven in het Zomer huis, waar het samenzijn met andere meisjes altijd een feest is. Aan het slot wekte zij alle meisjes op om in hun va cantia ook een bezoek aan ons eigen Zomerhuis te brengen. De vergadering was zeer druk bezocht. Ierseke. Wedstrijd tusschen de dam clubs Ierseke II en Goes H. A. C. Willemsen-G. Hoogesteger 02; A. Goeman-B. Machielse 11; A. Oom-G. Karelse 20; D. v. Boven-M. de Jonge 0 2; G. v. d. Endt-P. Cornelisse 02; P. v. Anrooy-H. H. Steynmeyer 02; M. Verweys-J. de Jonge 11; M. Huissoon- J. Mange 11; W. Poley-L. H. Weekers 11; G. 0. Veenendaal-A. Romeijnse 2—0. Totale uitslag 812 voor Goes. Teneinde haar taak beter te kunnen verrichten, zal de politiemotorboot „Ek ster" (opzichter A. Bustraan, schipper L. Stoel) op de werf van de firma van Os alhier worden voorzien van een nieuwen Kromhoutmotor van 22 P.K. De machine zal worden geleverd door de machinefa briek Bakker, alhier. Kapolle. Voor het comité van Chr. Win- terlezingen trad op Dr G. B. Wurth uit Rotterdam met het onderwerp: „Wat de zoogenaamde Buchman-beweging ons te zeggen heeft". Dr Wurth bepaalde zijn gehoor bij het ontstaan dezer beweging, verder hoe wij moeten staan tegenover haar, om nader ook de leiding Gods na te speuren in deze groepbeweging. Met aandacht werd deze rede gevolgd. Krabbendüjke. In de Raadsvergadering van 'gistermiddag werd besloten vanaf volgende week tot Februari een brand- etoffentoeslag aan de werkloozen te geven. Met 4 tegen 3 et. werd vastgesteld een verordening tot wering van ontsierende reclame in de bebouwde 'kom der ge meente. (Maandag uitvoeriger verslag.) 0. an W. Souburg, Zekeren L. W. te Koudekerke heeft Woensdag een perso nenauto gebuurd van de garagehouder H. alhier, welke auto tot op heden niet is teruggebracht. Vermoedelijk is de auto ge stolen, L. W. stal odk Dinsdag in Den Haag een auto, welke hij te Middelburg aan zekeren S. heeft verkocht. Oostkapelle. Donderdagavond werd in de Ghr. school een ouderavond gehouden welke stond onder leiding van het hoofd der School, dhr P. Cornelisse. Door het hoofd der gchool werd een referaat ge leverd over: „De behandeling van de Va- derlandsche Geschiedenis op de school". Op dit referaat volgde eenige bespre king. Daarna werd het werk der leerlin gen bezichtigd. Ds van Dijken eindigde met dankzegging. Axel. Gisteren vierde de afd. Axel van de Nederlandsche Christelijke Bouwarbei- dersbond op feestelijke wijze haar 15- jarig bestaan. De voorzitter, dhr Joh. G. van DTiel, verwelkomde de aanwezigen. Op 6 Sept. 1919 werd de Afd. met 0 leden opgerioht en telt nu 25 leden. Het is, hoewel er ook wel eens moeilijk heden waren, over het algemeen tooh een goede tijd voor de afd. geweest. Het jaar verslag van den secretaris, dhr I. J. Pro voost, gaf een duidelijk beeld van het le ven der afd. Het is de afd. mogen geluk ken een collectief contract af te sluiten. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, van hoe groot stoffelijk be lang de bond is voor zijn leden. Het boek jaar 1934 zal nu zeer waarschijnlijk met een klein batig saldo sluiten. De avond werd verder gevuld door mu ziek en zang, voordracht en samenspraak. Verschillende felicitaties werden over gebracht. Gewezen werd ook op het nut der Ghr. pers. Namens het hoofdbestuur was aanwezig dhr Den Boer, die wees op de taak voor den 'Ghr. arbeider, inzonderheid ook in dezen moeilijken tijd, die een tijd is van het offer. "Wij moeten door woord en daad predi ken het Evangelie, en dit altoos stellen tegenover de revolutie. Hierna vertoonde de heer Den Boer een keurige collectie lantaarnplaten over de ontwikkeling van den arbeid, speciaal in de bouwvakken. Tenslotte behandelde dhr Jac. van Driel het onderwerp: „Waarom vooral in dezen tijd Christelijke vakorganisatie?" Axel. De gemeenteraad is tegen van daag opgeroepen ter benoeming van een hoofd der openbare lagere school. 'Op de voordracht zijn geplaatst de hee- ren: J. Buma, wachtgelder-hoofd te Koc- hengen, G. L. van Ruth, idem te Amster dam, A. G. Hamerpagt, idem te Amster dam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te JutrijpHommerta, C. Warmolts te Stavoren. Bedankt voor Moordrecht, E. A. A. Snijdelaar te Schoondijke. Geref. Kerken. Tweetal te 's-Gravenhage-Oost. W. H. v. d. Vegt te Goes en D. Zwart te Aal ten. Geref. Gemeenten. Beroepen te Ierseke, M. Heijkoop te Utrecht. lerseke. Door notabelen der Ned. Herv. Kerk is herbenoemd tot kerkvoogd dhr P. de Koeyer en benoemd in de cacature A. Willemse, dhr P. Dekker. Zondag 16 Dec. 1934. Ned. Herv. Kerk. Goes vm. ds Homburg, suv. ds Koopmana van 's Heer Hendrikskinderen. Geref. Kerken. Goes 9.30 u. leesdienst, 5.30 u. ds Fran sen van Driewegen. Wissekerke vm. en nm. dr van Lonk huizen te Zierikzee. De opleiding tot landme ter. Naar wij vernemen, zal de land meterscursus, verbonden aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen, met in gang van 1 September 1935 worden ver plaatst naar Delft en ondergebracht aan de Technische hoogeschool aldaar. Voor de Landbouwhoogeschool en voor Wa geningen beteekent dit een ernstig ver lies. Veere. Op de voordracht voor onderwij zeres voor de openbare school zijn door B. en W. geplaatst no. 1 C. M. Rijk aard te Rotterdam; no. 2 J. J. A. Smal- legange te Giessen. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Dec. 1934. J. S., 57 j., landbouwer te Schore was in hooger beroep gekomen tegen een von nis van den Kantonrechter te Middelburg waarbij hij wegens overtr. van het Crisis Akkerbouwbesluit werd veroordeeld tot een geldbete van f 40 oif 20 d. h. De officier van justitie eischte thans bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep. rn .i ui i",i.l|"y~Ti"1 ml' 11 rinnnrrr éat TtUjnhaihdï maakt goed» Door J. L., 54 j., molenaar te Middel burg, was hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtr. van het Tarwebesluit (niet bijhouden der registers) werd veroordeeld tot een geld boete van f 1000 of 50 d. h. De off. van justitie eischte bevestiging van het vonnis waarvan beroep. De verdediger van verdachte Mr Heys- se bepleitte een geringe boete. Aan P. E. D. H., 32 j., grondwerker te Clinge was ten laste gelegd dat hij op 1 Oct. 1.1. onder de gemeente Stoppel dijk is aangetroffen, zijnde het bewa kingsgebied, waarin aan hem voor ge- ruimen tijd het verblijf was ontzegd. De off. van justitie eischte 1 mnd. ge vangenisstraf. L. V., 23 j., handelaar te Oost en W.- Souburg, was in beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtr. van het Crisis Akkerbouwbesluit werd veroordeeld tot een geldboete van f25 of 10 d. h. met verbeurdverklaring van de in beslag genomen zakken met aardappe len. De off. van justitie eischte bevesti ging van het vonnis waartegen beroep. S. v. D., 33 j., arbeider te Zierikzee, thans in voorarrest, had zich te verant woorden wegens diefstal van 2 konijnen te Zierikzee, op 2 Oct. ten nadeele van P. Moelker aldaar, diefstal van 4 konijnen te Zierikzee op 7 Nov. 1.1. ten nadeele van W. Verton; diefstal van 9 hanen en 2 kip pen te Ouwerkerk op 18 Oct. 1.1. ten na deele van J. Boot. Verdachte erkende de feiten welke hem waren ten laste gelegd. De Officier van Justitie eischte een ge vangenisstraf van 4 maanden. Wegens heling van voormelde kippen, hanen en konijnen, welke door diefstal waren verkregen, had zich te verant woorden P. de K., huisvr. van S. V., 42 j. wonende te Zierikzee. Tegen deze verdachte werd een gevan genisstraf van 3 maanden geëischt. De verdediger van verdachte v. D., Mr du Croo, bepleitte clementie. Kocpen en niet beta len. A. V., koopman, 40 j., vroeger wo nende te Kapelle thans te Ierseke, heert er een gewoonte van gemaakt, in den Joop van het jaar, bij verschillende personeD op Zuid-Beveland, verschillende goederen en levensmiddelen te koopen met het oog merk om zonder volledige betaling zich de beschikking over deze goederen te ver zekeren. Daarvoor had hij zich voor de Recht bank te Middelburg te verantwoorden. Ter terechtzitting bleek thans dat hij op verschillende bedragen niets had betaald. Aan de politie zou verdachte gezegd neb ben dat de leveranciers maar moesten zien dat ze hun geld kregen. Eisch 3 maanden gevangenisstraf Verduistering door een postbode. De besteller der posterijen J. M. R., 23 j., wonende te Grijpskeike, had zich te verantwoorden, dat hij in zijn hoedanigheid van besteller in dioust bij de Posterijen en als zoodanig beiast met het uitreiken der poststukken, het. innen van kwitanties, het uitbetalen van post wissels en het innen van gelden van het publiek dat die gelden door middel van de post wenscht te verzenden, in October j.l. opzettelijk geldsbedragen heeft ver duisterd, en deze zich heeft toegeëigend. Het waren gelden die hij op aangeboden kwitanties voor de Posterijen te Middel burg van verschillende personen le Grijpskerke in ontvangst had genomen, totaal ruim f 100. Volgens de Directie der Posterijen was verdachte in vasten dienst en belast met het doen van verschillende uitbetalingen te Grijpskerke. Aangezien er klachten in kwamen over verdachte, werd een onder zoek ingesteld met het bekende gevolg. De hoofdbesteller Minnaart gaf inlich tingen omtrent de administratie en zegt dat verdachte iederen dag moest afreke nen. Verdachte deed overigens goed zijn werk. Door den President ondervraagd, er kende verdachte de feiten. De off. van justitie zegt dat Je ver duistering vast staat en acht het een be langrijk misdrijf, omdat menschen als verdachte betrouwbaar moeten zijn. Ver dachte komt uit een fatsoenlijk gezin, doch spr. acht hier geen plaats voor een voorwaardelijke veroordeeling en vovdert 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, Mr du Croo, advocaat te Zierikzee, zegt dat ver dachte een uitstekende staat van dienst heeft en acht de zaak eenvoudig, omdat hier het eene gat met het andere werd gestopt, doch de vraag is of de, verant woordelijkheid op verdachte mag w01 den gelegd. Ook de Directeur van het Post kantoor te Zierikzee, waar hij werkzaam is geweest, was zeer over hem tevreden Omdat verdachte nog maar 22 jaar is en hij voor het feit reeds eenigen tijd in voorarrest heeft gezeten, verzoekt pleiter dit jongmensch nog een kans te geven door hem voorwaardelijk te straffen, om dat er dan kans bestaat dat hij in zijn dienst gehandhaafd wordt en de gelden toch ook inmiddels aan den Staat zijn terugbetaald. Oplichting. P. M., 26 j., koop man te Oosterland, was in de maand Oc tober te Zierikzee bij een zekere Boot ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2