A. C. VAN DER REST, BERTELS EERSTE BLAD Staten-Generaal. Gevoelt Ge U ongesteld Genees- en Versterkingsmiddelen f ZATERDAG IS DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARüANG - No. CO uws. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven Bertels' Kunstkorrel J de bank uit er solvabele nlot wera van itüursvoorstal- sltie verzette [en bekenden tegen het feit, mdeelhouders, betaling wera landeelen nog ïltaat der be- ommissie uit >emd, die met treden. Ong& ssie een rp- igt geenszins steekenden op en. Maar wel lom pandbrief- .viseeren hun volgende ver- ember a.s. te worden, in te elf deze ver- unne belangen bekenden, te eft hier hun een, maar bo- emeen belang, ring een h.i. den genomen, iet hypotbeelc- kunnen wor- Vaderlandsche hans nog kun- niet minder mdbrieven de- te vergadering den vertegen- zige ruim 6.7 een juiste op- in bij de bank ibben, kunnen worden opge- tgenwoordigen. Drieven moet r plaats heb- Rotterdamsche Incasso-Bank dam bij Wed. Rotterdam bij waartegen dan ,e vergadering ie onverhoopt id mocht zijn onen, kan bij ander aanwij- .rtigen. andgenoot ch qp Katen- mengde, doch Bevolking, een dat van tijd roorkomt. Een ven Chineesch gen bootsman acht jaar te een 'revolver- wond, nsternatie ver zat de politie- Chineezen, die en. i overste- Apeldoorn op ivrouw F., wo den weg wil len door een te daarna nog in werd danig .pte af. De be- g geen ernstig «.n den heer en dien aard, dat ikenhuis nood- lat de toestand was. De heer ;ijn bet zieken- overreden. ■vegarbeider de van weikzaam- te West woud verreden, opgenomen en l binnengedra- d eenigen tijd naar een zie- iRBERICHT. d van 15 Dec.: toenemende Z. bewolking, la- .ets zachter. [dag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Yorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10,20. ï.osse nummers 5 cent Advertenilën 30 cent per regei. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags 10.75. bij vooruitbetaling. Ond8r letter of motto f0.85, Bij contract belangrijke korting, Dit t it nummer bestaat uit 2 bladen. Bedrijfsraden. Niet ten onrechte wordt geklaagd over de vele overheidsbemoeiingen. Maar sterker dan de roep om vrijheid voor bet bedrijfsleven is de aandrang op de Overheid om helpend en steunend op te treden. Landbouw en handel en nijverheid, boe ren en middenstanders, alles roept om hulp van de Overheid. En als de zaken niet goed gaan, dan is dat de schuld van de Overheid, die meer bad moeten doen, dieper bad moeten ingrijpen. Het gevolg is dat de Overheid steeds meer te zeggen krijgt. Dat kan nu een maal niet anders. Zij mag maar niet zon der meer aan anderen de beschikking ge ven over Rijksgelden waarvoor zij verant woording schuldig is en zij' kan geen eenigszins afdoende maatregelen nemen zonder de vrijheid der bedrijven in te perken. In booge mate onbillijk is daarom bet optreden van politici die wel om Re- geeringsbulp roepen, maar die tegelijker tijd de bevolking tegen de Regeering op zetten, omdat zij dwingende bepalingen maakt. Intusschen is de Regeering zeer wel overtuigd, dat de huidige gang van za ken niet de meest gewensebte is, en dat bet ideaal moet zijn om ook in meer nor male tijden de Overheidsinvloed te be perken. Vandaar dat Minister Slotemaker de Bruïne zich sympathiek uitliet over de Bedrijfsradenwet, die ten doel heeft bet kweeken van organen om op den duur ou der blijvend toezicht van de Overheid stukken Overheidstaak over te nemen. Wij1 wenscben niet, aldus de Minister, dat de gansche samenleving door den Staat geregeld wordt; wij' wenscben evenmin, dat een conglomeraat van individuen handelt zonder eenig onderling verband, wij hebben noodig organisatie! Een sympathiek streven, maar dat toch ook al geen algemeene instemming vindt. Immers de Staatk. Geref. afgevaardig de, die bij deze begrooting bet woord voer de en die van de Overheid dieper ingrij pen eischte en tegelijkertijd voor de ge- steunden meer vrijheid vroeg, begon al bij voorbaat te waarschuwen tegen ver dere 'ontwikkeling van bet bedrijfsraden- stelsel, omdat het is een heilloos stelsel, dat tenslotte heel bet bedrijfsleven zal vermoorden. De werkelijkheid is anders. De bedrijfs raden bedoelen integendeel het maat schappelijk leven te geven de plaats en de taak die het rechtens toekomt en de Overheid terug te dringen van een ter rein dat feitelijk bet hare niet is. Met recht mag van een sympathiek streven worden gewaagd. ig 3 u.: 751. Von Papen over den moord op Dollfuss. In een interview met een vertegenwoor diger van de „Petit Journal" verklaarde Von Papen inzake den moord op den Oos- tenrijkschen 'kanselier Dr Dollfuss, dat deze gebeurtenis één van die gebeurtenis sen is, welke aan de waakzaamheid van de verantwoordelijke autoriteiten ont snappen. Het Oostenrijksc'h nationaal-socialisme heeft meer van die heftige en oncontro leerbare uitbarstingen gekend, meende von Papen. De aanstichter van den putsch was het individu Hahicht, wiens actie indertijd door Hitier werd gedesavoueerd. Hij was het, die aan de Oostenrijk-'Duitsche grens het fameuze legioen organiseerde. Stroomlijn-locomotieven in Duitschland. De Duitsc'he rijksspoorwegen zijn voor nemens, het volgende jaar een nieuwe type van gestroomlijnde locomotieven in te voeren, die een snelheid van 175 km. per uur bereiken. Men verwacht, dat deze locomotieven een minderen luohtweerstand van 50 pet. zullen hebben, waardoor een besparing van 25 pet. op de 'brandstoffen mogelijk zal worden. Deze locomotieven zijn 25 meter lang en de grootste ter wereld. Hongarije belooft onderzoek. Volgens inlichtingen, welke de „Az Est" ontvangen heeft uit 'kringen der regee- ringspartij, zou de Hongaarsche Tegee- ring onverwijld een ernstig onderzoek in stellen naar de verantwoordelijkheid van de autoriteiten met betrekking tot het ver blijf van buitehlandsc'be terroristen in Hongarije overeenkomstig het besluit van den Volkenbondsraad. De resultaten, wel ke dit onderzoek oplevert zullen in het begin van het volgend jaar aan den Vol- kenhondsraad worden voorgelegd. 14 dooden op een overweg. Hitier ongedeerd. Gistermiddag tegen 5 uur heeft tus- schen Langwedel en Kirchlinteln, in de nabijheid van Ver den a.d. Aller een ern stig autobusongeluk plaats gehad, waar bij 14 personen om het leven zijn geko men. Een autobus met aanhangwagen, waar in een plat-Duitsch theatergezelschap uit Stade naar Ver den trok, reed tengevolge van den mist door de gesloten spoorboo- men. Op hetzelfde oogenblik werd de auto bus door een sneltrein, die in volle vaart naderde gegrepen en volkomen vernield. Van de twintig inzittenden werden 14 op slag gedood, drie bekwamen lichte kwetsuren. De trein kon tot staan worden gebracht. Uit getuigenverklaringen is volkomen duidelijk gebleken, dat de spoorboomen inderdaad reeds vijf minuten voor het passeeren van den trein volgens voor schrift gesloten waren. Van officieels zijde wordt gemeld, dat Hitier zich in den trein bevond. De trein was een extra-trein, waarin Hitler van Bremen, waar hij de te wa- terlating van het nieuwe stoomschip van den Norddeutschen Lloyd „Scharnborst" had bijgewoond, naar Berlijn terug keerde. In den trein werd niemand gewond. De extra-trein kreeg in verband met dit ongeval een langdurige vertraging. Rijksminister Goebbels, die te Berlijn een rede hield, deelde zijn toehoorders aan bet einde daarvan mede, dat Hitier in den trein zat, die een autobus had aangereden. Hij verklaarde: „Wij allen kunnen God uit het diepste van ons hart danken, dat de „Führer" ongedeerd aan dit spoorwegongeluk ontkomen is." Korte Berichten. Te Bremen heeft de geheime staats politie 53 communistische functionaris sen gearresteerd, die beschuldigd worden pogingen te hebben gedaan de oude com munistische organisaties in nieuwen vorm te laten voortbestaan. In den laat- sten tijd is een groote hoeveelheid mate riaal door de politie in beslag genomen. Uit de statistische gegevens over de werkloosheid in Italië blijkt, dat aan bet eind van November bet aantal werkloo- zen 97.000 bedraagt, hetgeen geringer is dan in dezelfde periode van 1933. ii Van de rivieren in het Zuiden en het Oosten van België wordt was gemeld. Te Namen is de Somber buiten haar oevers getreden. Ook de Semois, de Lease en de Vesder zijn zeer gezwollen. i D'e Keulscbe advocaat dr Legers, die verleden week als lid van den natio- naal-socialistischen juristenbond werd geschorst en uitgesloten van toelating tot de balie, omdat hij geweigerd had, den Hitlergroet te brengen is thans wederom toegelaten en de schorsing is opgeheven. De jaarlijksche lijst van Kon. onder scheidingen. Naar de „Volkskrant" meldt, zal de jaarlijksche lijst van Koninklijke onder scheidingen, die dit jaar op 31 Augustus in verband met de sterfgevallen in bet Koninklijk Huis was achterwege geble ven, op Oudejaarsdag verschijnen. Plaatsing van tegen werkloosheid verzekerde arbeiders bij de werkverschaffing. De minister van sociale zaken beeft door de inspecteurs voor de werkver schaffing nogmaals de aandacht der ge meentebesturen doen vestigen op bet feit, dat bet noodzakelijk wordt geacht, om, wanneer in een gemeente ook gedurende de wintermaanden werk kan. worden ver schaft, de landarbeiders die tegen werk loosheid verzekerd zijn, voor zoover zij overigens voor plaatsing in aanmerking komen, bij de werkverschaffing worden tewerkgesteld, c.q. daarbij tewerkgesteld blijven. Zoo in een gemeente niet vol doende gelegenheid mocht bestaan om al le verzekerde werklo-oze landarbeiders die voor plaatsing in aanmerking komen, te werk te stellen, omdat ook hulp moet ver leend worden aan niet-verzekerde land arbeiders, dan wordt bet door den minis ter wenschelijk geacht, in dergelijke ge vallen overleg te plegen met de inspec teurs voor de werkverschaffing. Alsdan zou een regeling kunnen wor den getroffen, waardoor de niet-verze kerde arbeiders, indien tot hun tewerk stelling wordt overgegaan, dan wel deze mocht worden voortgezet, niet in een be voorrechte positie komen te verkeeren ten aanzien van hen, die wel verzekerd zijn. Het is n.l. alleszins noodzakelijk, dat de arbeiders het belang dat aan werkloos heidsverzekering is verbonden, blijven in zien. Onder die omstandigheden is b.v. een regeling denkbaar, waarbij de niet-ver- zekerden gedurende slechts drie k vier dagen per week worden tewerk gesteld, zoodat, moeten de verzekerden naar de werkloozenkas worden verwezen, zij geens zins achterstaan bij niet verzekerden. Begrooting Landbouw-Crisisfonds. Verschenen is bet verslag der commis sie inzake bet wetsontwerp tot wijziging van de verbooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Land bouw-Crisisfonds voor 1933. Sommige leden meenden, dat uit de voorgestelde wijzigingen van een zeer groot aantal artikelen wel blijkt, dat de cijfers, genoemd in de begrootingen van het Landbouwcrisisfonds slechts een zeer relatieve beteekenis hebben. Andere leden waren van meening, dat, ook al blijkt na- derband dat de raming van de verschil lende posten zeer nauwkeurig heeft kun nen geschieden, toch vaststelling bij de wet van de begrooting van bet Landbouw- Crisisfonds van zeer veel belang is, om dat zij de Volksvertegenwoordiging de ge legenheid biedt zich uit te spreken over het beleid der regeering op landbouw- crisisgebied, niet alleen in bet algemeen, doch ook wat de onderdeelen betreft. Voorts werd gevraagd of er aanvraag is gedaan voor den export yan een groot aantal stuks vee. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zou men het op prijs stellen te vernemen, welk standpunt de regeering ten aanzien van dezen export inneemt en zoo zij aan de afslachting de voorkeur blijft geven, op welke motie ven dit inzicht dan gegrond is. Ongemengde margarine. De vereen, van margarine-mengers en vetsmelters beeft aan den Minister van Economische Zaken een adres gezonden, waarin wiordt verzacht den prijs der on gemengde margarine op hoogstens 30 cl. per K.G. (buiten de beffing) te bepalen en den prijs van de invoervergunning der buitenlandsche margarine op een bedrag te stellen gelijk aan de heffing van hel binnenlandsch product. Werkloosheidslasten en Gemeenten. Door de soc-dem. Kamerleden Van don Tempel, Drees, Vliegen, IJzerman, Van der Sluis en Van der Waerden is een tweetal amendementen ingediend op bet wetsontwerp tot instelling van een werk- loosheidsHSubsidiefonds, dat de volgende week in de Tweede Kamer zal worden behandeld. Het eerste amendement beoogt, in de wet vast te leggen, op welken voet door bet rijk aan bet werkloosheids-subsidie fonds zal worden bijgedragen. Het wets ontwerp vermeldt onder de inkomsten van het fonds een uitkeering uit 's rijks schatkist tot een nader bij bet vaststellen der rijksbegrooting te bepalen bedrag. De sociaal-democraten willen nu vastleggen, •dat deze uitkeering gelijk zal moeten zijn aan de helft van de uitgaven der geza menlijke gemeenten wegens kosten van steunuitkeeringen aan werkloozen en die van arbeidsloonen, betaald bij werkver schaffing aan werkloozen. Deze uitkee ring is booger dan bij het voorstel der regeering is voorzien. Het tweede amendement heeft de strek king, te bepalen, dat 16 gemeenten zullen mogen beffen ten hoogste 70 (resp. 90 op centen op de gemeentefondsbelasting en 50 opcenten op de vermogensbelasting. Invaliditeitswet en Ouderdomswet. Op 1 November j.l. werden 28191 we- duwrenten en 13810 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens Art. 373 dier wet 108680 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van f 3 per week. Voorts genoten 46358 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden da tum 129054 personen in bet genot van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van f 3 per week. Tien duizend gulden voor de winterhulp. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadering besloten na mens het Nederlandsche film- en bios coopbedrijf een bedrag van f 10000 te schenken als ondersteuning van de door de regeering ondernomen „winterhulp" aan gezinnen der werkloozen. Loonsverlaging in de sigaren-Industrie. Donderdag zijn de vertegenwoordigers van patroons- en arbeidersorganisaties in de sigarenindustrie te Utrecht bij elkaar gekomen ter bespreking van de door de patroonsorganisaties voorgestelde loonsverlagingen. Deze loopen van 12 tot 42 pot. en werden door de hoofdbesturen der werkliedenorganisaties eenparig en beslist afgewezen. Zij verzochten den pa troons ze terug te nemen, omdat zij zelfs geen basis vormden voor besprekingen. De patroonvertegenwoordigers weiger den hieraan te voldoen, doch vroegen, boe de vertegenwoordigers der werklieden dachten over de invoering van lager loon voor de 3- en 4-cents sigaren en of zij be reid waren mede te werken tot invoering daarvan. Ten aanzien van de andere ver lagingen zou dan een soepeler houding worden aangenomen. De hoofdbesturen hielden voet bij stuk en eisebten eerst terugtrekking van het geheele complex voorstellen, hetgeen nog maals door de werkgevers werd gewei gerd. Vrijdag 21 December zal opnieuw een conferentie plaats vinden. DE „SNIP" NAAR WEST-INDIE. Groote belangstelling op Schiphol. Een tocht vol gevaren. Onder groote belangstelling is heden nacht te 12.31 u. de Snip naar West- Indië vertrokken. Op het vliegveld waren o.a. aanwezig minister de Wilde, generaal Snijders, ir Damme, en andere vooraanstaande per sonen. Men rekent er op, dat de snelheid, die tot Porto Praia vermoedelijk niet meer dan 215 K.M. per uur zal bedra gen, met de passaatwinden over den oce aan tot 230 K. M. per uur kan worden opgevoerd. Men verwachtte hedenochtend omstreeks 10 uur Biarritz te zullen be reiken, vanwaar een eerste bericht naar Nederland zal worden doorgegeven. Het weer was echter niet al te gun stig. De piloot Viruly verklaarde daar omtrent: „De Snip zal om te beginnen met zeer sterken tegenwind te kampen hebben. Er staat een felle wind, die boven Bel gië en Frankrijk toeneemt. Dan heeft de Snip te worstelen met dichte wolken mist die Frankrijk op 't oogenblik bedekken en ook zullen blijven bedekken. By de Ar dennen zal Hondong waarschijnlijk in de wolken verzeild raken. Hy zal daarin dan den geheelen nacht moeten blijven, zoodat hy dus practisóh tot aan het krieken van den morgen zal moeten blindvliegen. Voor ys-afzetting be staat echter geen gevaar, daar de nul grens op ongeveer 2000 meter ligt. Van Marseille naar Barcelona heeft Hondong het ook niet zoo gemakkelyk. Straffe Zuid-Westelyfce winden waaien hem te gemoet en de Snip zal menig kwaad oogenblik hebben te ondergaan. Over het algemeen is het weer voor dezen nacht dus slecht, aldus de heer Viruly. Het staat te bezien, of zy in verband met dezen tegenslag wat het weer betreft op tijd in Biarritz n.l. om tien uur aankomen." Wy vernemen nog, dat Hondong niet zooals oorspronkelijk het plan was, over Parys zou koers zetten, doch direct naar Marseille doorvliegt, door het gevaar lijke Rhöne-dal, waarbij hy gezien de dikke wolken, een groote hoogte zal moeten houden. TWEEDE KAMER. Worden dienstweigeraars vertroeteld Een wijzigingsontwexp van de begroo ting van Defensie gaf gisteren aanleiding tot een uitvoerig debat over de dienstwei geraars. Het bezwaar is dat een deel van deze jongelui te 'ho-oge salarissen verdie nen ongeveer f60 per maand, voor zoover zij in groote steden te wer'k zijn gesteld in verband met de huidige slechte 'tijdsomstandigheden. De menschen moeten echter ergens in den 'kost en dan is 'het bedrag weer niet zooveel. Minister Deckers 'heeft beloofd, dat bij de zaak nader onder 'het oog zou zien. De onderwijsbegrooting. Daarna werd de behandeling van de Onderwijsbegrooting voortgezet. Nadat nog verschillende leden bet woord hadden gevoerd, kwam Minis ter Marchant aan het woord. Eerst béhandelde 'hij zijn persoonlijk op treden, daarop verdedigde hij zijn hou ding in de spellingkwestie en kwam daar na tot de bezuiniging. Wie tegenwoordig niet alle krachten inspant om mede te werken aan bezuini ging, die zal te eenigertijd het geheele gebouw zien ineenstorten. Het overgaan van de openbare naar de bijzondere scho len is overigons, wat leerlingen betreft een gewoon en toenemend verschijnsel van de laatste jaren. Dat spr. bet spellingsvraagstuk zou heb ben aangegrepen om van iets anders ai te komen, is onjuist. Spr. kent het stand punt van de pers, doch die geve dan maar eerst een verklaring dat ze zal volgen als de regeering voorgaat. Dit zou zeker voor har een prikkel zijn. Spr. dankt den heer Wielinga voor diens woorden. De spel- Binnenland. De Tweede Kamer over de Onderwijs begrooting. Minister Marchant verde digt zijn beleid. De „Snip" vertrokken naar West-Indië. D'e gemeente-begrooting van Middelburg. Buitenland. Botsing tusschen een autobus en den trein van Hitier. D'e houding van Hongarije tegenover Joego-Slavië. Ingezonden Mededeeling. min of meer Ga dan om Uw naar Asa. APOTHEKER - GOES Telefoon 168. Ook alle Homoëopathische middelen I lingswijze is eenvoudig bet doortrekken van een reeds jaren gevolgde lijn. Ook door spr.'s ambtsvoorganger, den beer Terpstra. Spr. is wel voorgesteld als een grap penmaker, die de zaken niet zoo ernstig nam en de waardigheid van- zijn ambt te grabbel gooit. D'e demagogie draagt vruch ten. Dikwijls komt spr. ergens binnen en krijgt schimpscheuten over de spelling te hooren. Vooral dames zijn daar sterk in. Gaat spr. eens met haar praten, dan blijkt haar groote onkunde gewoonlijk. Zelfs kennen ze de zes eenvoudige regelen niet. D'an zegt spr., dat er toch niet zóóveel in telligentie voor noodig is om die te ken nen. En dan zijn de dames nog kwaad ook! (Luid gelach.) Verbetering in bet onderwijs in bet Nederlandsch is buiten gewoon urgent in ons land. Overal wordt bij verandering van schrijf wijze in de bestaande wetten als regel de oude schrijfwijze gehandhaafd. In den breede bestrijdt spr. in dit en andere op zichten het standpunt van den heer Ti- lanus. Met Zuid-Afrika komt, zoo. betoogt spr, geen voeling te pas. Feitelijk is het Zuid- Afrikaansch een andere taal. Niemand hebbe de illusie dat ze ooit weer door het Nederlandsch wordt vervangen. Hier te lande zjjn booze menschen, in België zijn er nog boozer. Overleg blijft echter bestaan; de desbetreffende com missie zal eerstdaags aan het werk gaan. Waneer er geen bezwaar is tegen uit voerige voorschriften betreffende lichame lijke opvoeding, waarom mogen dan niet zes eenvoudige spellingsregels in het leer plan worden opgenomen? Wat is daar nu tegen? De eischen omtrent de spellings regels hij examens zijn een waarborg voor het streven naar goed onderwijs. Het is onjuist te spreken van afschaf fing van De Vries en Te Winkel. Men kan of den bestaanden chaos afschaffen, of moet D'e Vries en Té Winkel invoeren. Op orde in het schrijven werd niet meer ge let, zelfs bij de leerkrachten niet; en het ergste is, dat dit het taaleigen zelf beeft geïnfecteerd. Bij het bijzonder onderwijs had spr. niets voor te schrijven. Maar men heeft er zich gemakkelijker in geschikt dan bij het openbaar. De invoering van De Vries en Te Win- Ingezonden Mededeeling. waar géén kunstverlichting mag worden toegepast kan in géén geval aemist worden. Bertels' Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rui vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1