DE ZEEUW 4* TWEEDE BLAD Staten-Generaal Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. Uit de Provincie «3 w FEUILLETON Het gerestaureerde Stadhuis van Veere In gebruik genomen. 10 en voorzien e Rollade, Bestelt nu I IKHUIZE, IKOOP. Si* 5 a 25 ct. )f 8 a 25 ct. uk. Pinda's ER HIELE, delburg. r. pruimen, on en Rei- 35.p. 100, hrysanten- opr. prijs, pelle Z.-B. !VEN: Par- A-klasse, jtje Eerste- 28/35. Aan- INDE, Tel. NGER EN lend: lostkapelle. RB A AR: 1 K K.G. CENENDE, AARD, DE KAM, te. net 1 Jan. ren, EEN IUISHOU- Ljd niet be* n letter C, oes. nwoordige OUDSTER bij man Rustend- ID JGER Dz., VAN VRIJDAG 14 DEC. 1934, Nr. 86. TWEEDE KAMER. AVONDVERGADERING. Sociale Zaken. Werkverschaffing en steunverleening. In de avondvergadering is de behande ling van de begrooting van sociale zaken voortgezet, waarbij Minister Slote- makerdeBruïne een uitvoerige ver dediging heeft gegeven van zijn beleid inzake werkverschaffing en steunver leening. In de Kamer heeft dit onderwerp veel belangstelling, daarbuiten zelfs deining verwekt. Men moet echter in aanmerking nemen, dat andere groepen in ons volk het even moeilijk, zelfs moeilijker heb ben dan onze werkloozen. De verlaging van steunnormen was noodig. In 1933 is voor werkverschaffing en steunverleening door Rijk en gemeen ten 123 millioen uitgegeven. De inkom sten dalen, de werkloosheid rijst. Hoe ter wereld zou men zoo kunnen voortgaan. De uitdrukking: het geld is nog wel te vinden, deugt niet. Een discussie is bij dit hoofdstuk alleen vruchtbaar als men aanneemt: het geld is er niet. Spr. is den heer Aalberse dankbaar, die deze gedachte scherp heeft geformuleerd. De werkloosheid stijgt zeer belangrijk (de maanden vergeleken met die van vorige jaren). In Juni is dit begonnen. De percentages loopen op. In de laatste week van Nov. '33 was het percentage 26, dit jaar 28.9. Van Juni tot December was het gemiddelde percentage in '33 22.4, over dit jaar 26.3. Spr. heeft lang over het nemen van den maatregel tot verandering van steunnormen gedacht, maar toen zij een maal genomen was, moest zij gehand haafd blijven. Men had de herinnerig aan het nemen van dezen maatregel niet levend moeten houden. Ook het petition nement kan hieraan niets veranderen, en het heeft voor spr. niet die waarde, welke het voor anderen heeft, want natuurlijk teekent iemand als hem verhooging van den steun wordt voorgehouden. Het heeft spr. getroffen, dat de heer Albarda ditmaal niet volkomen negatief was. Hij sprak uit dat het oogenblik komen kan dat een Regeering zich verplicht ziet aan den steun te tornen. Als die alge meen bekend wordt, is een goede dienst aan ons volk bewezen. Trouwens in Zu rich, waar de soc.-dem. aan het bewind kwamen, hebben zij de ouderdomsrente, de ziekteverzekering en andere sociale verzekeringen, aanzienlijk verlaagd: door den nood gedwongen. Reeds bij de interpellaties van 20 April heeft spr. gewezen op den nood der werk- loozenkassen. Er moest worden verlaagd. In „Het Volk" van 27 Nov. is geschreven dat f2 millioen wordt teruggegeven van de teruggenomen f 29 mill, steun. De heer Kupers heeft deze woorden tot de zijne gemaakt. Doch deze f29 mill, betroffen de verdeeling der kosten tusschen rijk en gemeenten, niet den maatregel van 1 Juli 1934. Spr. heeft laten nagaan, hoe de uit werking is geweest in een aantal wille keurige gemeenten. Er was 11 ver hoogd, 14 °/o gelijk gebleven, 75 °/o veiv laagd. Er zijn groote moeilijkheden. Wat recht heeft men dan te protesteeren? De invoe ring van de nieuwe steunregeling ging gepaard met een nieuwe correctie; de daardoor ontstane verlaging heeft met het Julibesluit niets te maken. Dit geldt ook voor Amsterdam, welks berooide schatkist wel ervaart, hoe het bespaarde weer wordt ingeloopen door het toene mend aantal werkloozen. Die zich beriepen op Amsterdamsche •Vrij naar het Engelsch. 97.) —oi— „Mevrouw O'Bourke, u heelt geen recht ons lastig te vallen," begon juf frouw Durnford streng; „u heeft al kwaad genoeg gesticht en ik heb niets meer tegen u te zeggen." Maar Bella hield zich Oost-Indisch doof; ze zouden haar niet zoo gemakkelijk kwijt raken 1 „Ik veronderstel, dat dat Billy was," begon ze kalm. „Hij holde me zoo vlug voorbij, dat ik hem niet kon herkennen. Hij lijkt niets op Nona, deed hij' trouwens nooit. Ik denk dat hij meer van Keefe weg heeft." Juffrouw Jem gaf geen antwoord. „U behoeft niet zoo stijf tegen me te zijn, juffrouw Durnford," vervolgde ze op temenden toon, „want een ongelukkiger schepsel dan ik ben, bestaat er niet. Ik heb weken lang in het gasthuis gelegen. Op een mistigen nacht heb ik een onge luk gehad, waarbij ik bijna gedood werd. Kijk eens naar mijin arm," en ze hield hem zoo plotseling voor juffrouw Jem's gezicht, dat deze onwillekeurig een stap terug deed; „de helft is minstens afge- predikanten, hadden beter gedaan dit na te laten. Toetsing der predikantenactie levert een eigenaardig resultaat. Bijv. ver warring van steun- met armoedegevallen. Ds Van Hoogenhuyze echter heeft zelf in „De Nederlander" verklaard, niet op steunverhooging te hebben aangedrongen. Spr. is verbaasd nog meer over een twee de predikantenactie. Spr, heeft aangebo den verschillende genoemde gevallen te laten onderzoeken. Doch wederom beriep men zich op anderen. Er zijn ook predikanten en R.-K. geeste lijken, die geen manifesten opstellen, doch spr. op bepaalde gevallen wezen; deze dienen het volk beter dan de manifestee- rende predikanten. Over een „ethisch minimum" moet men niet bij de werkloosheid spreken; dat heeft toch niets met werkloosheid alleen te maken? Er zijn massa's gezinnen bui ten de werkloozen, waar de toestand even slecht of nog minder is; waar menigmaal ook geen warm eten op tafel komt, terwijl men zeer dikwijls geen juist inzicht dien aangaande krijgt. De gevolgen van ondervoeding kunnen in het algemeen-pas na jaren blijken. Ondervoeding kan nooit het gevolg zijn van de Juli-verlaging. Wat de ondervoeding betreft overdrijve men niet. Mevr. De Vries-Bruins heeft gisteravond zelve in een vergadering ge zegd dat het er zelfs in deze tijden met de zuigelingsterfte goed voor staat. Ondervoeding is ook niet altijd het ge volg van een economischen toestand van een gezin; ze komt in tijden van welvaart evenzeer voor. Lichaamszwakte heeft daar weinig mede uit te staan. Waar mede niet gezegd is dat er niet enkele gevallen van ondervoeding bij kinderen van werkloozen voorkomen. We kunnen ons volk niet dienen door het te alarmeeren. Het gansche systeem van 1 Juli heeft van meer dan een zijde hulde ontvan gen. Spr. kan geen verschuivingen aan brengen; de regeling zit te goed in elkaar. Door de nieuwe regeling zijn bovendien de gezinnen met vier of meer kinderen in betere conditie gekomen. Wat den aftrek betreft: Gezinsinkom sten moeten bij het steunbedrag in reke ning gebracht worden, doch men zal zeer soiepel zijn. Inval.- en ongevallenrente zal voor slechts 2/3 in rekening gebracht worden. Niet kan spr. toegeven aan den drang om voor groote gezinnen het steun bedrag op 90 pet. van het loon op te voe ren en 85 pet. voor dubbjeluitgetrokke- nen. In sommige gevallen kan 90 pet. be reikt worden. De gezinnen met 4 en meer kinderen zdjh sinds 1 Juli in gunstiger conditie gekomen. Particuliere hulpi geheel vrij laten, zon der controle is niet mogelijk. Een prikkel tot arbeid moet blijven, de controle kan niet gemist worden en Overheid en parti culiere colleges moeten van elkaar weten wa't zij doen; recht op steun krachtens deze steunregeling wordt door spr. niet erkend. Als particulieren regelmatig voor een gezin zorgen is contact noodig en een regeling van de verrekening. Het verschil tusschen hetgeen de heer Aalberse wensebt en spr. geven wil is zeer klein. Als men incidenteel geeft wordt het niet afgehouden. Spr. wil dit standpunt rege len en neerleggen in een circulaire na overleg met de gemeenten en de contact commissie uit de arbeidersorganisaties. Buiten de toegezegde 2 millioen zal de Kersttoeslag van 25 pet. tot 35 pet. stij gen. Gehakt in blik zal worden beschik baar besteld. Aangaande spaargelden en huisjesbezit zal spr. morgen een circulaire tot de ge meenten richten. Spaargelden tot een maximum van tweehonderd gulden zul len warden vrijgelaten. Terzake van vervanging van londeren door jongeren bij werkverschaf fing wil spr. zoo soepel mogelijk zijn. Spr. gelooft, dat men dankbaar moet zijn voor hetgeen Nederland heeft aan werkverschaffing, waardoor 40.000 50.000 werkloozen arbeid hebben. Sedert 1 Jan. zijn 4000 aanvragen om steun voor werkverschaffing afgewikkeld door spr.'s departement. Het systeem van de loonbeslagen is in Heinkenszand niet mislukt, zooals de bla den hebben gemeld. Voor de provincie zet en ik ben zoo moe en ik heb zoo'n hon ger, dat ik nauwelijks een voet meer kan verzetten." „Hoe weet ik, of u me de waarheid ver teld, mevrouw O'Bourke?" vroeg juffrouw Durnford op aarzelenden toon; de vrouw zag er ongetwijfeld slecht uit en ze keek naar de overblijfselen van den maaltijd of ze er zoo wel op aan had willen vallen. „Het is de waarachtige waarheid, juf frouw Durnford; u kunt er dokter Ashton die me behandeld heeft, naar vragen; ze stuurden me een dag iotf vier geleden weg en ik heb al mijn geld gebruikt. Ik wou naar Shepperton gaan om te probeeren of Keefe me niet zou willen helpen, maar mijn beenen konden me niet verder dra gen en ik wilde hier in 't boech wat uit rusten." „Eu je hebt honger?" Juffrouw Jem's stem klonk minder streng. „Ik heb vandaag nog niets gehad dan een slok wa.ter," antwoordde de vrouw. „Als iemand hongert, spijst hem", mompelde juffrouw Jem, dan ging ze hardop voort: „Als u op het gras wilt gaan zitten, kunt u gebruiken wat er nog staat. Ruth, ik geloof, dat er ook nog wat thee over is en Billy heeft lang niet alle melk opgedronken"; en even later ver sland Bella het voedsel, dat voor haar neergezet was, met gulzigen haast. Juffrouw Durnford en Ruth behoefden waarlijk niet aan de waarheid van haar Gröningen zon spt het willen toepassen indien hij de noodige medewerking van de gemeenten krijgt. De loonen in de werkverschaffing mo gen niet corrigeerend optreden t. a. v. de loonen in het vrije bedrijf. De vraag of er in het leger plaats is voor jonge menschen zal Spr. bespreken met zijn ambtgenoot van Defensie. De kwestie van de werklooze jeugd noemt spr. zeer ernstig, omdat de jeugd perspectief geopend moet worden. De Regeering is bereid nieuw geld aan te vragen voor jeugdarbeid. Vlissingen. Alhier is ten behoeve van bet bunkerbedrijf der S. H. V. gearriveerd een groote kolen-elevator, waardoor het mogelijk zal zijn de capaciteit en het vlugge bunkeren belangrijk op te voeren. Gisteravond hield de A.-R. k i e s- v e e n i g i n g een vergadering onder voorzitterschap van den heer P. G. Laer- noes. Dhr G. van de Putte deelt mede, dat h\j nu de tijd gekomen acht, zich geen mandaat voor de Prov. Staten meer te moeten laten welgevallen, wegens zijn hoogen leeftijd. Hij dankt de leden der kiesvereeniging voor hun trouw en toe- De voorz. zegt, dat de tijd nog niet gekomen is den heer Van de Putte te danken voor al hetgene hij in het be lang der anti-rev. partij heeft gedaan. Wij kunnen zijn besluit billijken en zul len er in moeten berusten. In verband met de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten in 1935 werden de volgende na men op de voorloopige groslijst voor de centrale Vlissingen geplaatst: P. G. Laier- noes, H. van Mazijk te Sluis, H. C. V. Sorel, J. Marijs, Ph. J. Woltering, J. Baarschers, J. Koppejan te Zoutelande, ,0. Polderman te Bigge'kerke, L. Simon- se te Biggekerke, Huisman te Melis- fcerke. Door den heer A. Janse van Bigge kerke werd daarna ingeleid bet onder werp: „Is sociale volksvertegenwoordi ging in een Belangenkamer wenschelijk?" Op dit van veel studie getuigende re feraat volgde nog een drukke bespreking. Do voorzitter bracht den spreker dank voor zijn doorwrocht betoog, waarna de heer Ph. J. Woltering de goedbezochte vergadering met dankzegging sloot. De Geref. meisjesvereeniging „De bora" alhier herdacht gisteravond in 't Jeugdgebouw der Geref. Kerk haar 15- jarig bestaan. Door een zangkoortje werden een vier tal liederen op verdienstelijke wijze ge zongen. Verschillende felicitaties werden uitgebracht, en een tableau werd vein toond: „15 jaar „Debora" in woord en beeld". Door mej. E. O. Versluijs te Klun- dert, vice-presidente van den Bond van Meisjesverenigingen op Geref. grondslag werd de feestrede uitgesproken, met het onderwerp: „Een lied vol levensdrang". Spr. wees op de groote beteekenis, die het feestvieren had onder Israël. Geen natie heeft zoo intens haar leestvreugde geuit als Israël op de groote feesten ter eere van Zijn God. Het is door Chris tus' verlossingswerk, dat wij nu mogen feestvieren. Spr. stond stil bij het beginsel van den Meisjesbond, de taak in het huis gezin en de maatschappij, waarin de levensdrang tot uiting komt. Ds Wiersinga eindigde met dankgebed. lerseke. De organisatie van een vrijwil lige brandweer, onder leiding van dhr Bierman en burgemeester Gunning is nu een heel eind o-pgeschoten. Een 14-tal des kundigen op motorgebied en in de bouw vakken heeft zich reeds aangemeld. Nog kunnen enkelen worden geplaatst. i Aan boord van de YE.^99, een mo torschip van de firma Daane, hebben kwaadwilligen de leidingen in de oliebak met katoendraad verstopt, daarbij ho pende, dat maehineschade zou ontstaan. De bemanning heeft bet kwaad door 't onregelmatig loopen der machine spoedig ontdekt. Van particuliere zijde wordt de rij weg aan de Emmastraat naar den zeedijk bewering te twijfelen, ze at en dronk of ze uitgehongerd was en juffrouw Jem keek medelijdend toe. Er was nioig maar heel weinig over, toen Bella eindelijk genoeg had. „Hè, ik ben nu een andere vrouw," zei ze met een voldane zucht, „dank u vriendelijk, juffrouw Durnford; nu moet ik verder, als ik voor den avond Shepper ton nog bereiken wil. Als u me een klei nigheid zou willen geven, zou ik mis schien iop een kar een. eind mee kunnen rijden, want ik moet Keefe spreken." „U zult hem niet in Shepperton vin den", antwoordde juffrouw Durnford, „en dat beeft u aan u zelf te danken, juffrouw O'Bourke. .Keefe is bijna twee maanden geleden naar New-York vertrokken." Bel la's gezicht drukte diepe teleurstelling uit; ze scheen erg verbaasd. „Keefe in New-York!" herbaalde ze, „wat ter wereld moet bijl daar uitvoe ren?" „Hij probeert uit te vinden, in hoeverre u de waarheid sprak," antwoordde juf frouw Jem, „en of zijn vrouw werkelijk nog in leven is, zooals u zei." „Lieve help, dat meent u toch niet!" en Bella's gezicht kreeg een schuldbe wuste, beschaamde uitdrukking. „Te den ken, dat hij Nona in New-York zocht, ter wijl ze minstens al negen maanden onder den grond ligt." Maar voor ze iets verder kan zeggen, was juffrouw Jem opge- toe geheel afgesloten. Alleen een toegang van 1 M. voor voetgangers blijft open. De weg is verder met palen en oude oester- zeeften afgezet. Algemeen reglement voor de Polders of Waterschappen in Zeeland. Bij Statenbesluit van 12 December 1933 is in bet Algemeen Reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland de mogelijkheid geopend, om ook van het gebouwd onder alle omstandigheden des- verlangd een gescbot te heffen. Eenige aanvullingen in bet reglement zijn op dit stuk, terzake van de stembevoegdheid der aldus aangeslagenen b.v., alsnog noodig. Naast deze aanvullingen zijn in het re glement hier en daar wijzigingen en na dere aanvullingen noodzakelijk gebleken, tot het aanbrengen waarvan, nu zich daar toe de gelegenheid voordoet, gelijktijdig ware te besluiten. Ged. Staten stellen daarom voor het Al gemeen Reglement te wijzigen en aan te vullen en deelen mede, dat belanghebben den, bedoeld in art. 13 der Waterstaats wet 1900, in de gelegenheid zijn gesteldd van dit voorstel kennis te nemen. Bij de vaststelling van het ontwerp-besluit is, voor zooveel daartoe volgens Ged. Staten aanleiding bestond, met bun opmerkingen rekening gehouden. De Provinciale Bibliotheek. Het op 7 December vastgestelde regle ment op bet gebruik van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland, vermeldt, dat de bibliotheek dagelijks, behalve op Zondag en in de eerste twee weken van Augustus, voor het publiek geopend is van 25 uur. Met den Zondag worden gelijk gesteld de Nieuwjaarsdag, de tweede Paaschdag, de Hemelvaartsdag, de tweede Pinksterdag, de beide Kerstdagen en de dag waarop de verjaardag van het Hoofd van den Staat wordt gevierd. Toegang hebben al leen zij, die den leeftijd van 16 jaar heb ben bereikt. Verder bepaalt bet reglement o.a., dat men geen boeken ter lezing krijgt als de bibliothecaris overwegend bezwaar heeft op gronden, ontleend aan den inhoud van het 'boek of aan den persoon van den aan vrager. Alleen mogen boeken worden mee genomen, als de belanghebbende zich ver bindt, de af te geven boekwerken binnen een maand in denzelfden staat, waarin zij ontvangen zijn, terug te geven, of de waarde daarvan, volgens, schatting van de Com m issie voor de biblio theek, te ver goeden. Dit geldt niet voor de toezending van boeken aan wetenschappelijke instel lingen, waarmede de bibliotheek in ruil verkeer staat. De commissie kan bepalen, zulks op voorstel van den bibliothecaris, dat be paalde book- of plaatwerken niet voor uit- leening in aanmerking komen. Prenten, handschriften en kaarten, worden als re gel slechts uitgeleend aan wetenschappe lijke instedlingen, waarmede de biblio theek in ruilverkeer staat en overigens niet dan na uitdrukkelijk gevraagde en ver kregen toestemming der commissie, den bibliothecaris geboord. De stijgende werkloosheid. Overzicht van den^stand der werkloos heid in de gemeenten, bekoorend tot het gebied der districts-arbeidsbeurt te Mid delburg op 30 November. D'e cijfers tusschen twee haakjes geven den stand op 31 October. Middelburg 1093 (1027), Vlissingen 1292 (1008), Aagtekerke 6 (2), Arnemui- den 181 (83), Baarland 33 (6), Biggeker ke 14 (8), Borsselen 8 (8), Galijnsplaat 60 (17), Domburg 68 (49), Driewegen 5 (3), Ellewoutsdijk 24 (9), Goes 198 (175), 's-Gravenpolder 20 ,(14), Grijpskerke 7 (3), 's~H. Abtskerke 5 (3), 's-H. Arends- kerke 58 (24), 's-Heerenhoek 34 (14), Heinkenszand 44 (19), Hoedekenskerke 43 (23), lerseke 101 (94), Kapelle 61 (61), Kats 9 (0), Kattendijke 1 (0), Kloetinge 30 (10), Kortgene 19 (0), Koudekerke 102 (61), Krabbendijke 55 (19), Kruiningen 84 (52), Melisikerke 6 (1), Nieuwland 46 (6), Nisse 14 (10), Oostkapel'le 22 (11), Oudelande 31 (17), Ovezande 44 (43), Rilland Bath 32 (2), Ritthem 19 (2), Scho- re 20 (14), Serooskerke 28 (24), St Lau rens 12 (6), Souburg 300 (234), Veere 16 (8), Vrouwepolder 4 (3), Waarde 14 (3), Wemeldinge 37 (23), Westkapelle 270 sprongen als een furie en had haar bij den arm gegrepen. Voor het eerst van haar leven was ze geheel buiten zich zelf van boosheid. „Durf je me nu met nog meer leugens aan boord te komen, jiji nietswaardig schepsel! O, wat spijt het me, dat ik je te eten gegeven heb, je verdient te ver hongeren, zoo slecht vind ik je. Jij hebt mijn Keefe. door een ongerijmd verhaal, dat misschien niet eens waar is, wegge stuurd en je breekt mij bijna het hart, ja, dat doe je." De tranen stroomden juf frouw Jem over de wangen, ze kon haast geen woord meer uitbrengen. „Is haar verstand een beetje op de loop, juffrouw?" vroeg Bella op beleedig- den toon aan Rutb. „Juffrouw Durnford u heeft geen recht om mijn armen bont en blauw te knijpen, alleen omdat ik kwaad werd op Keefe en hem een leugen tje vertelde. Ik beweer niet, dat bet mooi van me was, maar ze hadden me onder weg wat al te vaak getracteerd en drank in een leege maag laat zijn uitwerking gauw voelen. Als Keefe beleefd tegen me was geweest en me netjes behandeld had, zou ik hem geen leugens op de mouw hebben gespeld." „Ruth!" riep de arme juffrouw Jem uit, de handen tegen'de slapen gedrukt, dat mensoh zal me gek maken. Het eene oogenblik beweert ze, dat Nona dood is en dan weer, dat ze nog leeft." (203), Wissenkerke 65 (9), Wolf aartsdijk 86 (4), Zoutelande 17 (5). Totaal stonden per 30 Nov. bij de or ganen der arbeidsbemiddeling ingeschre ven 4688 (3420) werkzoekenden of een vermeerdering met ongeveer 36.8 pet. Het is ongeveer tien jaren geleden, dat steeds duidelijker het verval van bet aloude Veersche raadhuis, gebouwd van 1470 tot 1474 en van den daarbij behoo renden toren, die in de jaren 1591 tot 1595 verrees, openbaar werd. Er was alle reden voor de vrees van instorten. Het zou echter duren tot begin 1930 eer krachtiger werd gestuurd in de rich ting van grondig herstel. Rijk, provin cie en gemeente stelden belangrijke be dragen beschikbaar en het overige geld is bijeengebracht door de restauratie- commissie, die onder eere-voorzittor- sohap van den Commissaris der Konin gin in Zeeland, jbr mr J. W. Quarles van Ufford, tot stand kwam. Thans na ongeveer vier jaar werken zijn stadhuis en toren gereed en ook het inwendige is zoover, dat heden tot de officiëele in gebruikneming van bet herrezen architectonisch fraaie gebouw kon worden overgegaan. Deze ingebruikneming is voorafgegaan door een slotbijeenkomst in een der za len van het gebouw van het Provinciaal bestuur in Zeeland te Middelburg van de Restauratie-commissie. Vergadering restauratie- co m m i s si e. Deze vergadering werd o.a. bijgewoond door den Minister van Binnenlandsche Zaken, mr J. A. de Wilde, den oud minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr J. Terpstra, den Com missaris der Koningin in Zeeland, voor zitter en leden van de Rijkscommissie voor de monumentenzorg en enkele an dere autoriteiten. De voorzitter dor commissie, de heer II. Dronk ers, burgemeester van He- del en Kericwijk, voordien van 1929 tot 1934 van Veere, heette de aanwezigen, in het bijzonder genoemde autoriteiten, en de eereleden en leden der commissie welkom. Toen spr. op 24 December 1929 door den Commissaris der Koningin als bur gemeester van Veere werd beëedigd, wees deze hem o.m. op den bouwvalli- gen toestand van bet Stadhuis en ver zocht aan spreker daaraan wel zijn on verdeelde aandacht te wijden. Bij zijn installatie heeft spr. dan ook de ver zekering gegeven, dat een en ander zijn warme belangstelling had en hij niet zou nalaten naar zijn vermogen mede te werken, teneinde zoo spoedig moge lijk de noodige voorzieningen te kunnen treffen. Intusschen bemerkte spr. spoedig, dat de Raad van Veere reeds op 26 April 1929 besloot, omdat het zielenaantal der gemeente, toen 960, steeds dalende was, waardoor ook de opbrengst der belastin gen geringer zou worden en het niet alleen een gemeentebelang, doch in de eerste plaats een landsbelang is, dat dit historisch bouwwerk voor het nageslacht bewaard bleef, bet Stadhuis in eigen dom aan den Staat der Nederlanden aan te bieden, onder voorwaarde, dat de kosten der restauratie en van hef onderhoud ten laste van bet Rijk komen en het Rijk aan de gemeente het Stad huis in eeuwigdurend bruikleen zou af staan. Spr. was bet daar niet volkomen mede eens, maar hield dat om tactische rede nen voor zich zelf en deed wat zijn band vond om te doen. In Maart 1930 genoot Veere de eer van een bezoek van minister Terpstra, den Commissaris der Koningin, leden van de commissie voor Monumentenzorg en mr P. Visser, chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het de partement. Bet gebouw werd bezichtigd, een bespreking gevoerd, en spr. durfde toen reeds te publiceeren, dat hjj goede hoop had, dat deze besprekingen er toe zouden leiden, dat het Rijk zou mede werken, om tot een doelmatige restau ratie te komen. Kort daarna kwam bericht in, dat het „Laat haar maar aan mij over," fluis terde Ruth kalmeerend. is te opge wonden om met haar te kunnen omsprin gen." Dan vervolgde ze hardop: „Me vrouw O'Bourke, u ziet zelf wat een el lende en verdriet u veroorzaakt heeft. Juffrouw Durnford kan die kwellende onzekerheid niet langer dragen. Het zal ook voor u het beste zijn openharig en eerlijk tegen ons te zijn, want u zult er niets biji winnen om nog langer te bedrie gen en leugens te vertellen. Als u op eenigen steun van haar kant hoopt, moet u ons de geheele waarheid vertellen." „En ik ben meer dan bereid, dat te doen, juffrouw, daar ik ten einde raad ben en volkomen nuchter, als juffrouw Durnford me maar wil gelooven," er klonk iets als berouw in Bella's stem. „Ik zou dat verhaal niet als laatste troef uit speel dl hebben, als Keefe me niet ge tart had en ik net zoo nuchter was ge weest als vandaag." „Dan op uw woord van eer, mevrouw O'Bourke, is uw zuster Nona in leven of niet?" „Neen, juffrouw, dat is ze niet. Ze stierf een maand of negen geleden aan influenza. Ze is maar een paar dagen ziek geweest, maar er was geen spoor van kans op beterschap, want de drank had haar gestel ondermijnd." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5