Als Gij niet kunt slapen AKKERTJES EERSTE BLAD VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Staten-Generaal. Buitenland Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. AKKER-CACHETS Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaa weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüssingen f 0.20, Losse nummers 5 cent, Advertomtó» 30 cent oer regel Ingezonden metlodeellngcra 00 cent per regel Kleine Advertontiön Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling, Onder Jetter of rnotto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. TWEEDE KAMER. Nederlandsche troepen naar het Saarge- bied. Interpellatie Sneevliet. Het recht van den sterke of de sterkte van het recht. Gisteren heeft, zooals wij reeds meld den, de heer Sneevliet, geïnterpelleerd over de troepenzending naar het Saar- gebied. De Minister van Buitenland- sche Zaken, de heer De G r a e f f, zegt, dat de heer Sneevliet hem voor is geweest. Hij was voornemens, zoo spoe dig en volledig mogelijk de Kamer schrif telijk in te lichten in het Witboek, waar van spr. het ontwerp bij zich heeft. Het verwijt, dat spr. de Kamer eerder in de zaak had moeten betrekken, wijst hij af. Eerst Donderdag is de regeering informeel op de hoogte gebracht van de Volken- bondsuitnoodiging. Zaterdagavond daar aanvolgend kwam deze uitnoodiging. En Dinsdagmorgen heeft de regeering be slist. Het Volkenbondssecretariaat te Genève belde Donderdag spreker op met de mede- deeling, dat men overwoog, ook aan Ne derland te vragen troepen te zenden voor de handhaving van de orde. Den zelfden dag bezocht de Engelsche gezant spr., om te zeggen, dat Engeland troepen zou sturen, en dat het verwachtte, dat Nederland het ook zou doen, als het een uitnoodiging ontving. Aan de hand van deze en dergelijke voorloopige berichten is Zaterdag een ministerraad gehouden, waarin werd besloten, aan Genève mede te deelen, dat Nederland bereid was, een uitnoodiging in overweging te nemen, als Zweden het ook deed, en als het ons land geen credieten zou kosten, ook niet in den vorm van voorschotten. Immers, ge beurde dit laatste wel, dan zou om comp tabele redenen eerst een wetsontwerp moe ten worden ingediend. Intusschen ver gaderde Zaterdag 8 December de Volken bondsraad, die een resolutie aannam, welke aan spreker Zaterdag werd meege deeld. Maandag is aan H. M. de Konin gin een machtiging gevraagd, die Dins dag werd verkregen. Daarna heeft spr. aan Genève meegedeeld, dat Nederland bereid was, een contingent troepen te sturen, waarvan de Volkenbondsraad met waardeering kennis nam. Spr. haalt een en ander uit de resolutie aan. Voor de eerste maal wordt op initiatief van den Volkenbond een internationale troepenmacht gevormd. Spr. herinnert aan een wetsontwerp om een contingent naar Wilna te zenden, in 1920, maar dit voornemen werd niet uitgevoerd, omdat van een volksstemming werd afgezien. Van plicht tot zending van een contin gent is geen sprake. Het gaat niet om een internationale actie tegen een aan valler in den zin van het Volkensbonds- pact. Maar de regeering acht het haar plicht om, nu zij uitgenoodigd is, het hare bij te dragen tot voorkoming van ordeverstoring deelneming te verleenen. Spr ontkent, dat hier gehandeld zou worden in strijd met de grondwet. Het doel van de Volkensbondsactie ten deze is conflicten te voorkomen en den vrede in West-Europa te bewaren. Door aan die actie daadwerkelijk deel te nemen, is de regeering ongetwijfeld werkzaam ter bescherming van de belangen van den staat. Spr. deelt voorts mede, dat het een medewerking betreft, voor, tijdens en na de volksstemming. De periode is afgeloo- pen, als het nieuwe regime ingaat. De beslissing dienaangaande wordt binnen enkele dagen na de stemming genomen. Inzake deelneming aan een eventueele vorming van een nieuw politieorgaan bij een status quo zal de Nederlandsche re geering volkomen vrij staan. Spr. had geen critiek verwacht als de heer Sneevliet nu heeft geuit. Hij had juist waardeering verwacht voor het Vol- kenbondswerk in dit verband. Spr. acht dit werk zeer heilzaam en uit zijn beste wenschen voor het welslagen daarvan. (Bravo's.) Bij de daarna gevolgde besprekingen werd van verschillende kanten de hou ding van de Regeering verdedigd. Alleen de Nat.-Hersteller, de heer Westerman, stelde zich naast de afbrekers, Communis ten en Socialisten. De heer de Geer, C.-H., verklaarde het met den heer Westerman in alle op zichten oneens te zijn. De zending naar het Saargebied verheugt hem, en is van groote historische beteekenis. Hier zal een troepencontingent van een gedesinteres seerde mogendheid de orde handhaven, zuiver in het belang van den vrede. Dit is het prototype, van wat wij noodig hebben, zal het eens tot een duurzamen vrede komen. Het stelt een daad, waar van meer kracht zal uitgaan, dan van vele woorden. Het schept een precedent, dat steunend en bezielend zal werken jegens allen, die zich inspannen, opdat het recht van den sterke zal worden vervangen door de sterkte van het recht. Deze ge beurtenis is als de duif, die, toen de wateren gewassen waren, uitvloog en ter Arke terugkwam met een olijfblad in haar bek. Voor de houding der regeering in deze wil hij haar dank en hulde brengen. De heer Van D ij k, A.-R., uitte even eens zijn instemming met de houding der regeering. Men spreke niet van i n g r ij- p e n van ons troepencontingent. Het komt in het Saargebied, ingevolge een op pret tige wijze gedane uitnoodiging. Dat de regeering deze uitnoodiging heeft aan vaard, geeft spr. aanleiding haar te hul digen. Grondwettelijke bezwaren zijn er niet. Een motie van den heer Sneevliet, waar in de Kamer de regeering uitnoodigt van haar voornemen tot troepenzending af te zien, werd verworpen met 59 tegen 6 stemmen. Voor de Communisten, en de heeren Sneevliet en... Westerman. Vervolgens werd de Onderwijsbegroo- ting aan de orde gesteld. De vlootbesprekingen. Japan wil doorpraten. Het bericht van de verdaging' der vloot- discussie van Londen heeft op het depar tement van buitenlandsche zaken te Was hington geen verwondering gewekt. De Amerikaansche gedelegeerden te Londen zullen deze week nog niet ver trekken. Dezer dagen en begin der volgende week zullen vermoedelijk nog particuliere gedachtenwisselingen plaats vinden; eerst den 20sten December zullen alle gedele geerden, ook Mac D'onald, hun Kerst- vacantie beginnen. In officieele Japansche kringen merkt men op, dat Japan er wel de voorkeur aan zou geven om de Londensche vloot besprekingen voort te zetten, maar zich toch niet togen de verdaging zal verzetr- ten. Verbannen Hongaren keeren terug. De terugkeer naar hun haardsteden van het grootste deel der uit Joegoslavië verbannen Hongaren is binnenkort te verwachten. Wel is waar is de definitieve beslis sing van de regeering van Belgrado nog niet bekend gemaakt, maar in principe staat aan den terugkeer niet meer in den weg. Malaria op Ceylon. Ceylon wordt op het oogenblik door een malaria-epidemie geteisterd, zóó hevig als sedert twintig jaar niet is voorgeko men. Een half millioen menschen liggen zwaar ziek. Reeds zijn velen, vooral kin deren, aan de ziekte ten offer gevallen. Het aantal sterfgevallen is nog niet be kend, doch zou zeer aanzienlijk zijn. In vele gebieden is 90 pet. der bevol king ziek. Korte Belichten. Dë „Deutsche Zeitung" te Berlijn zal met ingang van 1 Januari 1935 niet meer verschijnen ingevolge een besluit van den raad van commissarissen. De „Deutsche Zeitung" zal 31 December a.s. haar 39isten jaardag afsluiten. i De Fransche Kamer heeft met 387 tegen 175 stemmen het wetsontwerp tot saneering van de graanmarkt aangeno men. De regeering had de kwestie van vertrouwen gesteld. De Kamer sprak den wensch uit, dat het wetsvoorstel, dat een geleidelijken terugkeer naar den vrijen graanhandel voorbereidt, binnen drie da gen afgekondigd zal worden. Uit Marseille wordt gemeld, dat men daar sedert Zondag zonder eenig bericht is van een paketboot van den geregelden dienst Marseille-Algiers. Aan boord van de paketboot bevindt zich een bemanning van 21 koppen. Men vreest voor een on geluk. Te Lössnitz in Saksen bloeien de ap- pelboomen dit jaar voor de tweede maal, hetgeen toegeschreven moet worden aan het ongewoon zachte weer. Douglas-machines van het Uiver-type in te voeren. Daar deze vliegtuigen ander half maal sneller zijn dan de thans ge bruikte machines, ligt het voor de hand, dat daardoor ook de dienst uitgebreid kan worden. Het volgend jaar is dan ook invoering van een halfwekelijkschen dienst op In- dië te verwachten. Worden de bestelde veertien Douglas-machines in een snel tempo afgeleverd, dan bestaat er groote kans, dat reeds in Mei met dezen dienst kan worden begonnen. Loopt de levering tegen dan zal in ieder geval toch aan het eind van 1935 hiertoe kunnen worden overgegaan. Heeft men thans nog negen dagen noo dig voor de reis AmsterdamBatavia, met de Douglasmachines zal deze gemakke lijk in zes dagen kunnen worden afge legd, waarna men op den duur den dienst op vier dagen kan terugbrengen. Ingezonden Mededeeiing. TWEEMAAL PER WEEK NAAR INDIE7 Plannen van de K.L.M. Zooals wij onlangs hebben gemeld, zegt de T e 1 e g r., ligt het in de bedoeling van de K.L.M. op den duur op de lijn Amster damBatavia zoo goed als uitsluitend In tegenstelling met andersluidende beweringen hebben wetenschappelijke onderzoekingen van Dr. E. Atzler uit gemaakt, dat cofteïne, resp. cofteïnehou- dende koffie het hart voor verhoogde werkprestaties minder geschikt maakt, dan wanneer de normale functie van dif organisme gevrijwaard blijft van de on- gewenschte prikkelwerking der coffeïne. Koffie Hag is gegarandeerd cotfeïne- vrij en dus onschadelijk voor hart en zenuwen. Distributie van kaas aan werkloozen. De Crisis-Zuivel-Centrale heeft, naar wij vernemen, den gemeentebesturen bericht, dat zij de beschikking heeft over een groote partij oude kaas in verschillende soorten, van prima kwaliteit, welke, ge zien de binnenlandsche behoefte, bezwaar lijk op de gewone wijze via den handel in het verkeer kan worden gebracht. Der halve is besloten deze partij buiten de markt te houden en die te bestemmen voor uitdeeling aan werkloozen, wanneer daartoe althans de medewerking van de Gemeentebesturen zou kunnen worden verkregen. De kaas zal voetstoots worden afgeleverd, in papier verpakt in stukken ad 1 K.G. elk, zoodat de uitdeeling ter plaatse op gemakkelijke wijze kan ver- loopen. De levering en verzending ge schiedt franco mits de gemeentebesturen een bedrag voldoen van 10 ets per K.G. Aan de werkloozen wordt afgeleverd tegen een prijs van ten hoogste 12 ets per K.G. De distributie zal via wederverkoopers dienen plaats te hebben, teneinde het gewone handelsdebiet niet te benadeelen. Recht van beroep voor schoolbesturen. Het Tweede Kamerlid de heer Zijlstra heeft een amendement ingediend op het nieuwe artikel II van het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 4 Augustus 1933 tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uitvoering der Lager Onderwijswet 1920 De strekking van dit amendement is de beslissingen, bedoeld in het eerste en tweede lid van artikel 7 der wet van 4 Augustus, in eerste instantie te leggen niet in handen van de gemeenteraden, doch evenals thans in die van den minister van Onderwijs. Voorts om ook aan de schoolbesturen steeds recht van beroep te geven op de Kroon. Nederl. delegatie te Albury. De Nederlandsche delegaties uit Mel bourne en Nederlandsch-Indië hebben Woensdag een bezoek gebracht aan Al bury om den burgemeester en anderen autoriteiten de geschenken te overhan digen, uit erkentelijkheid voor de groote hulp, door de inwoners van Albury bij de landing van de Uiver verleend. Vijfdui zend personen waren bij de aankomst van de gedelegeerden aanwezig, die door de bevolking op hartelijke wijze werden begroet. Burgemeesters. De heer N. X. T. M. Vos de Wael, bur gemeester der geme;ente Oldenzaal, heeft tegen 1 Februari 1935 ontslag uit zijn ambt gevraagd. Middelburg. Dë recherche alhier heeft in een garage den auto opgespoord, die in Den Haag was ontvreemd. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Goes. Districtsvergadering Ned. Ghr. Landarbeiders- bond. Gistermiddag werd in het Schut tershof alhier een druk bezochte districts vergadering gehouden van den Ned. Chr. Landarbeiders-bond, die werd gepresideerd door den heer P. Luikenaar te Wol- faartsdijk. De voorzitter sprak, na de gebruikelijke opening met psalmgezang en gebed, zijn blijdschap uit over de mooie opkomst en verwelkomde in het bijzonder de aanwe zige vrouwen, de hoofdbestuurders, de heeren Oudekerk en Vingerling en de hee ren Ds J. Hetebrij te Rilland en A. de Lange, voorzitter van den Chr. Besturen bond te Goes e. o. Deze verga-dering is bedoeld om bet organisatorisch leven te sterken en frisch te houden. Dë beer A. Vingerling, hoofdbe stuurder, voerde eerst het woord. Naar aanleiding van het spreekwoord: „Moed verloren, al verloren", merkte Spr. op, dat wie moedeloos is ook machteloos is. Dit geldt ook voor het organisatieleven. Moed is geen roekeloosheid, maar veronderstelt, dat we de zekerheid hebben een taak te vervullen te hebben en het weten, dat God ons helpt. Die twee voorwaarden hebben we noodig. D'at we een taak hebben, spreekt wel uit o-ns georganiseerd zijn. Maar toch moeten we goed beseffen, dat die taak meer omvat dan de uitkeering bij den penningmeester te halen. Dë besturen mogen niet rusten, zoolang er no-g één lid is, dat er zou foutief over denkt. We moeten er aan werken, dat onze le den trouw op de leden- en districts-ver- gaderingen komen en dat de niet-georga- niseerden de propaganda-vergaderingen bezoeken. In organisatorisch verband willen we samen doen, wat we alleen niet kunnen. Als Christelijk georganiseerden staan we op een eigen fundament en hebben we een eigen levensvisie. God heeft ons een taak gegev-en. Als we dat go-ed indenken, zal het ons vrijwaren voor moedeloosheid. Dat doet ons het oog open hebben voor de werkelijkheid en de moeilijkheid aan durven. De moeilijkheden zijn er. Spr. noemt: de onzekerheid voor de toekomst en ons bestaan, de vraag, wat er van on ze kinderen zal worden, de internationale verhoudingen enz. Er is echter ook reden tot vertrouwen. God zal ons Zijn zegen geven. Niet de menschen maken de we reldgeschiedenis. God doet dat. Wie in oprechtheid van God den zegen verwacht, zal dien ook ontvangen. We hebben ook onze organisatie. Dat geeft ook eenige reden tot vertrouwen. Er is door het werk der organisatie op Zuid en Noord-Beveland bereikt, dat met de landarbeiders rekening wordt gehouden. Nog veel lager zouden de 1 oonen zijn zon der organisatie. Wat zou er zonder organisatie terecht zijn gekomen van werkloozenzorg en steunregeling? Nu mag erkend, dat met verreweg de meeste gemeentebesturen re delijk overleg kan worden gevoerd. Ook heeft het overleg met de werkgevers in verschillende plaats-en vorderingen ge maakt. Als we als Christenen tegen elkaar af wegen: vrees en vertrouwen, moet het laatste -den doorslag geven. Er moet ze ker no-g heel wat meer gebeuren, maar in dit verhand merkt Spr. op, dat overleg en contract ontbreken, juist daar, waar de organisatie het zwakst is. Het is zoo'n klein kunstje, om de moei lijkheden zóó te exploiteeren, dat men de menschen o-p z'n hand krijgt. Dë moderne vakbeweging heeft dit weer getracht met haar dwaze petitionnement, waar echter wat anders achter stak. De nationaal- socialistische beweging verstaat ook die kunst. Ook hiertegen moeten we op onze hoede zijn, ook op Zuid- en Noord-Be veland. Er blijft zeker wat te wenschen over. D'at zal in de toekomst ook wel zoo blij ven. Maar altijd weer blijkt, dat rustige, organisatorische arbeid het meest vrucht draagt. Daarom gaan we met mo-ed en vertrouwen ver-der. Nooit mogen we in dommelen in zelfgenoegzaamheid. Steeds moeten we onze vakorganisatie verster ken en uitbo-uwen, o-pdat straks al onze dorpen in den zegen daarvan mogen dee len. Na de pauze sprak de heer H- Oud e- k e r k, secretaris-penningmeester van den Bond, over het onderwerp: „Zegen ver plicht". Spr. zette eerst uiteen, waarin die zegen bestaat. Dezen zo-mer vierde het Ghr. Nat. Vakverbond zijn 25-jarig bestaan. Een kwart-eeuw heeft het gewerkt. Dit jubi leum is te Utrecht op passende wijze ge vierd en vertegenwoordigers der lands- overheid hebben het o-penlijk uitgesproken dat de Chr. vakbeweging tot een zegen vo-or ons volk is geweest en nog is. Vroe ger werd ze vaak bespot of teruggedron gen. Maar zoo- merkt Spr. op - wat de.'Chr. vakorganisatie in 't begin was, is 'ze'nu no-g. Het ging hierom, dat elke ar beider zich bewust moest worden, dat hij sche-psel Gods is en niet maar alleen een werkkracht. Het kostte moeite om de ar beiders daarvan te doordringen. De boer was conservatief, maar de arbeider ook. Hij was gewend aan zijn mensch-onwaar- dige positie en dacht, dat het altijd wel zo-o zou blijven. Binnenland. Heropening van het gerestaureerde stadhuis te Veere. De Kamer o-yer troepenzending naar de Saar; Werkverschaffing en steunverlee- ning. Tweemaal per week naar Indië? Distributie van 'kaas aan werkloozen. De bietensteunregeling 1935. Buitenland. De vlootbesprekingen te Londen. Malaria op Ceylon. omdal Ge gekweld wordt door hoofd pijn, kiespijn, rheumaiische pijnen, zenuwpijn, spierpijn of neem i ypijn, spierpijn of migraine, dan een "AKKERTJE" te baatl Ze zullen snel en zeker Uw pijn verdrijven en U heerlijk doen in slapen. Heb ze steeds in huis 1 Nederlandsch Ongeëvenaard tegen Hoofd- Product pijrlf Kiespijn, Neuralgie, Ze nuwpijn, Vrouwenpijnen, enz. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ot. Volgens recept van Apotheker Dumont Dë arbeider moest tot ontwaking komen. De opkomst der Chr. vakbeweging is alleen mogelijk geweest, doordat de arbeider in hoofd en hart veranderd is. Langzamerhand werd het verlammend conservatisme uitgebannen. De arbeider kon zich nu gelijkwaardig gaan gevoelen met de andere volkigroe- pen en dacht niet langer, dat de andere groepen het alleen maar wisten. De Chr. arbeidersbeweging kwam met een andere, een organische maatschappij beschouwing. Men ging uit van het gezin. Daarom is de Chr. vakbeweging een kwes tie van het gezin en niet van den arbeider alleen. De pioniers behaalden in het be gin voor zichzelf en hun gezinnen geen tastbare stoffelijke voordeelen. Ze brach ten offers, maar boekten alleen geestelijke winst. Ze hielden vol en mochten het zien, dat de geest in de arbeiderskringen werd omgezet. De Chr. vakbeweging is inderdaad voor ons land en volk tot rijken zegen geweest. Het zou er onder ons nu heel anders uit zien, als we de Chr. vakbeweging niet hadden gehad. In dit verband wijst Spr. er met klem op, dat de arbeiders hun kinderen in de Chr. vakorganisatie zui len brengen. De Chr. vakbeweging heeft in tegen stelling met de socialistische, die den klassenstrijd aanvaardde van het begin af geijverd voor overleg en collectieve ar beidscontracten. Ook dit werk is rijk ge zegend. Van sommige zijden hunkert men er nu naar, dat 't constract weer van de baan gaat en de volle vrijheid weer terug keert. Sommige boeren ontduiken genie pig 'het contract. Dit is een symptoom van de mentaliteit, die in zekere werkge verskringen wordt gevonden, niet alleen bij de liberale, maar ook bij de Christe lijke boeren. Dit voorspelt ons, wat er ge beuren zou zonder vakorganisatie,, maar moet ons ook waakzaam doen zijn. De zegen der Chr. vakorganisatie ver plicht, omdat hij' ons is geschonken. God was de Gever en heeft den gebrekki- gen arbeid van onze voormannen willen zegenen. Dat maakt ons klein. Alleen in Zeeland zijn nu 4000 Christelijk georgani seerde landarbeiders.. Dat is Gods werk. Maar willen we onze ositie handhaven en dien zegen waardeeren, dan moeten we onze organisatie op peil houden en niet uit den weg gaan voor teleurstellingen. Onze activiteit moet veel grooter wor den. Onvermoeid moet propaganda wor den gevoerd onder de ongeorganiseerden, die zoo dikwijls mee profiteeren van het werk der organisatie. Het Bestuur moet het werk niet alleen doen. Ook de leden móeten meewerken. De organisatie is geen automaat, maar iets, dat leeft. We moeten er zoo mee

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1