JAPAN NU GRATIS! Minimum kosten Maximum verzorging album van SI.» DÓDDELM^N Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. Uit de Provincie. Rookers ool< 1VOROL LEVENSVERZEKERI NG-BANK In totaal betaald: ƒ774.- Totale uitkeering: ƒ32.400.- OP O GOEDE ZEEP STAAT FEUILLETON. Uw tanden frisch en blank met Ingezonden Mededeeling. N AT IO N A L E ROTTERDAM Een Jonge man betaalde van zijn 30ste jaar af per Jaarƒ258.— Hij overleed op 33-jarigen leeftijd. Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— ineens en bovendien, gedurende 17 Jaren, een op voedingsrente van 1200.— per jaar. volgens het „NATION AAL-TARIEF" met Opvoedingsrente nehippers aandoen en den portioulieren expediteurs. De heer Duymaer van Twist heeft ge- 0od, dat op Zondag niet alles stil kan taan. Dit is het bekende antirevolutio- ïaiio standpunt van zoo min mogelijk '.cn Zondag heiligen en zooveel mogelijk op Zondag rusten. De heer DuymaervanTwist: En Ds Kersten reist op ZondagI (Gelach). De Minister van Water- sta a t, de heer K a 1 f f, zegt, dat in verband met nieuwe opgekomen verkeers middelen maatiege.en voor üe spoorwe gen moeten worden genomen van blijven- den aard. Daartoe behoort opheffing van onrendabele lijnen. Natuurlijk kan spr. niet verzekeren, dat binnen een bepaalden, korten tijd het spoorwegtekort weg zal zijn. Dit is aan geen menscii gegeven te weten. De ont vangsten van 180 millioen in 1929 zijn gedaald tot 122 millioen in 1933. Als in 1935 tien millioen kan worden bespaard door opheffing van onrendabele lijnen en verlaging van personeelkosten, mag men al zeer tevreden zijn. De heer Van Kempen heeft te weinig notitie genomen van wat de spoorwegdi rectie de laatste jaren heeft gedaan, niet alleen aan bezuiniging maar ook aan re clame en aan tegemoetkoming aan het publiek. Voordat tot opheffing van de bewaking van spoorwegovergangen wordt overge gaan, wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar entourage en verkeer. De ongelukken daar zijn betreurenswaardig, maar beteekenen niets in vergelijking tot het totale aantal verkeersongelukken en kunnen zeker geen aanleiding geven om de kostbare bewaking te herstellen. Inzake de Dieseltreinen was heslist, vóór dat spr. het voorrecht had op deze plaats te zitten. Hij durft niet te zeggen, of hij zelf later de Dieseltreinen zou aan geschaft hebben. Maar men zij voorzich tig met verwijten. De spoorwegen hebben eerlijk bekend, dat ook bij hen fouten zijn begaan, maar bij het onderzoek zijn de fabricagefouten van de motoren gebleken, in verband met het optreden van trillin- ,en door toerentallen. Vast staat, dat de fabrikant grooten- deels de reparatiekosten moet betalen. Men behoeft voor moeilijkheden met den leverancier niet te vreezen, want de oogen van allerlei landen zijn op hem gevestigd om te zien, hoe het afloopt. Van millioe- nen schade voor de spoorwegen is geen sprake. Spr. denkt zelfs van geen tonnen. De heer Van Braambeek stelt ten on rechte het spoorwegpersoneel met het Rijkspersoneel gelijk. De verlaging met 5 petwas noodig. Daarna is de spoorwegarbeider nog altijd in een positie, die ver uitgaat boven die des gemiddelden arbeiders in ons land; Gedurende en na spr.'s directie heeft de directie herhaaldelijk gevorderd alge- heele overeenstemming over een voorstel. Men verwijt spr., het overleg te hebben kapotgemaakt, maar het overleg kan ge woon doorgaan; alleen moest het perso- Ingezonden Mededeeling. Heeft U al met Uw winkelier gesproken over Dobbeiman's schoonheidspakket? Vrij naar het Engelsch. 96.) o— Billy wilde onmiddellijk beginnen met bloemen plukken, maar Ruth vond dat ze eerst het bosch eens moesten onder zoeken, bovendien moesten ze een plekje vinden, waar juffrouw Jem kon zitten. Dus gingen ze het bosch in en plotseling zagen ze iets blauws tusschen de hoo rnen schemeren. De hyacinten waren dus nog niet uitgebloeid! Neen, daar stonden re, een groot bed viol. Billy zette groote oogen op en Ruth hield de adem in. Stadsmeisje als ze was, had ze nog nooit een bed wilde hyacinthen hare kopjes zien buigen bij de streeling van een lente koeltje. „Het lijkt wel een stukje hemel, dat in het bosch gevallen is," fluister de ze. „Juffrouw Jem, zou dat niet een heer lijke zitplaats voor u zijn?" vroeg ze, naar een bemost plekje onder een knoes- tigen ouden wilg wijzend. „U zit daar vlak bij den weg, u zult zich dus niet een zaam voelen, als wij weggaan en u kunt hier heerlijk uitrusten en genieten van al het moois om u heen." neel duidelijk worden gemaakt, dat alge- heele overeenstemming noodig is. De ver laging voor 1935 ligt vast en is niet te ontgaan. Op zijn beslissing kan spr. niet terugkomen. De heer Kuiper (R. K.) repliceert en dient een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat bij den bestaanden vorm van overleg in den personeelraad abso luut eenstemmige aanvaarding van voor stellen niet als voorwaarde moet worden gesteld. Deze motie wordt echter later weer in getrokken. Vandaag wordt over de begrooting ge stemd. P. Z. E. M.-mededeellngen. In „Ons Electriciteitsblad" worden de volgende mededeelingen gedaan over de middengroep. De montage van de 6000 KW-turbine in de Centrale te Vlissingen kwam gereed; sedert eenigen tijd is deze machine in bedrijf genomen. Speciaal vermelden wij de uitbreiding ten behoeve van de havenloodsen aan de nieuwe Buitenhaven te Vlissingen. Voor de terrein- en kadeverlichting bij deze loodsen is natriumverlichting toegepast. Hier verspreiden dus voor het eerst in Zeeland natriumlampen hun geel licht, hetwelk zeer goed voldoet. Op het em placement van Stoomtram Walcheren is later ook natriumverlichting aangebracht. Te Goes is een vijfde transformatorhuis je in de L. P. v. d. Spiegelstraat gebouwd. Door het Kanaal door Walcheren heb ben wij bij de brug te Souburg een waterkabel gelegd, waardoor de laagspan ningsnetten Oost- en West-Souburg zijn gekoppeld. Besloten werd tot ombouw van het bovengrondsche net te Domburg. Het ge meentebestuur van Domburg besloot van deze gelegenheid gebruik te maken om tot electrische straatverlichting over te gaan. Ook te Gapinge is de gasstraatver- lichting door electrische straatverlichting vervangen. Aan den Westdijk te Vrouwenpolder werd een huisje gebouwd; van hieruit zal een hoogspanningskabel worden ge legd naar het Pompstation Oranjezon der Middelburgsche Waterleiding. Met den aannemer der werken voor de nieuwe brug te Vlake werd betreffende stroomlevering een overeenkomst gesloten. Voor de levering van electriciteit aan de Oostzijde van de sluizen te Hans weert werd vanaf Kruiningen een hoogspan ningskabel gelegd; te Hansweert Oost werd een transformatorhuisje gebouwd. Te Oostdijk werd een laagspanningsnet gelegd en in dienst genomen. De plan nen tot electrificatie van het Station Krui ningenIerseke zijn uitgevoerd. De vuurtoren te Westkapelle werd op 26 Juli 1934 op ons net aangesloten. Het eerste electrische bedrijfsfornuis in ons verzorgingsgebied werd in Juli in hel Strandhotel te Domburg in gebruik genomen. Besloten werd tot electrificatie van Bath. J. J. de Jager f Woensdagmid dag is te Terneuzen, in den ouderdom van 67 jaar, overleden dhr J. J. de Jager. De overledene heeft op maatschappelijk politiek en financieel terrein van groote werkzaamheid doen blijken. Meer dan een kwart-eeuw achtereen had hij namens de antirevolutionaire partij zitting in den gemeenteraad; het was in het bijzonder ook in de jaren waarin hij als wethouder van financiën meer op den voorgrond trad, dat hij gelegenheid vond zijn helder inzicht ten bate van de gemeentefinancien in algemeenen dienst te stellen. Ook in de jaren, die op zijn wethoudersfunctie volg den, toen hij weer als gewoon raadslid aan de werkzaamheden deelnam, werd nog meer dan eens op de juistheid van zijn beleid de nadruk gelegd, niet enkel door geestverwanten. Van deze onver flauwde belangstelling deed hij nog op zijn ziekbed blijken; immers ging nog op zijn sterfdag een voorstel uit tot de raadsleden in verband met de gemeentebegrooting, welke Donderdag aan de orde komt. Dit voorstel getuigde opnieuw van zijn denk- Juffrouw Jem knikte toestemmend en even later was de picnic-mand en eenige plaids uit bet rijtuig gehaald en reed Compton verder, lotm de paarden naar een kleine dorpsherberg te brengen. Juffrouw Jem voelde zich uiterst te vreden om daar rustig te zitten en toe te kijken hoe de anderen bloemen pluk ten. Zij vond het prettig de groote, blau we bundels, die ze haar brachten, samen te binden. Toen ze het bosch verlieten, om naar de weide met sleutelbloemen te gaan, bleef ze stil zitten en luisterde droomerig naar hun stemmen Ruth's vroolijk lachen en Billy's schel kinder stemmetje. Het deed juffrouw Jem goed, zoo stille tjes te rusten in die zonnige stilte, met de hooge hoornen, wier loof hoog boven haar ruischte en de geur van het gras en de bloemen, die zacht door het wind je werd voortgedragen. Langzaam haal de ze den laatsten brief voor den dag, welke ze uit Amerika had ontvangen, ofschoon ze hem bijna van buiten kende. „Ik zou wel eens willen weten, hoe lang dat onderzoek nog duren zal?" schreef hij. „Het spoor, dat ik meende gevonden te hebben, is op niets uitgeloopen. O, Jem ik ben dit alles zoo moe! Onlangs droom de ik, dat ik weer terug was op de Dene; jij en Billy zaten bij den haard en je bood me toch zoo'n hartelijk welkom. „Ik ben thuis gekomen, Jem", hoorde ik beelden om tot een gezond financieel be heer te geraken; de middelen die daartoe volgens zijn meening dienstbaar waren, heeft hij herhaaldelijk en met klem naar voren gebracht; tot in zijn laatste dagen was bij hiermede bezig, en bet is niet te veel gezegd, als men getuigt, dat in den gemeenteraad van Terneuzen zijn gaven van inzicht en kloek beleid op het duide lijkst gesproken hebben. Daarbij beeft hij niet nagelaten te spreken, telkens wan neer zijn overtuiging hem daartoe dreef. In den raad der Gereformeerde Kerk heeft de overledene vele jaren zitting ge had; langen tijd heeft bij de Kerk als scriba gediend. De vereeniging voor christelijk onder wijs verliest in hem baar toegewjjden voorzitter, de christelijke bewaarschool een bestuurslid. Dhr De Jager was president-commissa ris van de N.V. Handel in Bouwmateria len „De Hoop", van de N. V. Ijzerhandel voorheen firma Gebrs Tazelaar, van de N. V. Scheepsbouw-Mij te Terneuzen. De begrafenis is bepaald op Zaterdag a.s. te 2 uur. Goes. De oudejaarsavond. De afd. Goes van de Ned. Vereen, van Gbr. Kantoer- en Handelsbedienden heeft de medewerking van de beide middenstands- vereenigingen alhier ingeroepen, om door de winkels op Oudejaarsavond vrijwillig vroeger dan gewoonlijk te sluiten het mo gelijk te maken, dat winkelier en perso neel op dien avond de godsdienstoefenin gen in de kerkgebouwen kunnen bijwonen en dien avond naar oud-Hollandsche zede verder in den gezelligen huiselijken kring kunnen doorbrengen. De Chr. Besturen bond besloot deze actie te steunen en aan bedoeld verzoek adhaesie te betuigen. Het publiek kan in dezen belangrijk meewer ken door op Oudejaarsavond de inkoopen te doen b.v. vóór vijf uur. De winkeliers zullen er dan gemakkelijker toe kunnen •komen om hun zaken vroeger te sluiten. Naar wij vernemen bestaat de moge lijkheid, dat het garantiekantoor voor de suikerbietenteelt van Bergen op Zoom naar hier zal worden overgeplaatst. De Zuid-Bevelandsche Dorcas be deelde heden 30 dekens, 57 lakens, 30 hemden, rokken, sloopen en wollen onder goed, waarvoor het bestuur de leden har telijk dank zegt. Deze nuttige instelling wordt ook voor een volgend jaar hartelijk aanbevolen. Ingezonden Mededeeling. voo< ba0rb\\$T« gÉBp* N/e«en<i*0gcon. me zelf zeggen, „ik ben thuis gekomen, bij jou en Bill". O, wat zou ik niet willen geven, als die droom nog eens bewaar heid mocht worden! Bid God, liefste, dat Hij ons dit late geluk nog schenken mag!" Juffrouw Jem las deze regels telkens en telkens weer, tot er een waas voor haar oogen kwam. Dan borg zo den brief weer weg en begon de mand uit te pak ken. Ze hoorde aan de luider wordende stemmen, dat Ruth en Billy terug kwa men; even later verschenen ze op het boschpad, de groote mand tusschen hen in, opgehoopt met gouden bloemen. „Hè hè, ik ben doodop", hijgde Ruth, terwijl ze zich naast juffrouw Jem op den grond liet vallen. „We hebben er een paar laten staan in een uithoekje van de wei daar onze mand vol was. Billy wil ze gaan balen, als hij wat te eten heeft gehad en dan zal ik een paar mooie kransen vlechten 1 en dan zult u me helpen, hè juffrouw Jem?" „Ik zal je ook helpen, als ik terug kom", verklaarde Billy moedig, hoewel hij nog buiten adem was van inspanning. „Het was zoo heerlijk Jemmy. Het was toch zoo lief van je om ons mee te ne men naar dit bosch". E'n Billy omhelsde haar stevig. Juffrouw Compton had de picnicmand goed voorzien. Van allerlei kwam er uit te voorschijn. Door bemiddeling van Mevr. E. Pi- laar-Kakebeeke en Mej. H. Slegt, resp. presidente en vice-pres. der Nederland- sche Naaiwerkvereen. afd. Goes ontvingen de tuberculosevereen., wijkverpleging en het Centraal Gen. voor Kinder-Herstel- lings- en vacantie-Kolonies, allen alhier, elk 40 stuks kleedingstukken. Ierseke. Dinsdagmiddag had de schip persknecht L. L. het ongeluk, dat de roei boot, die hij vol mosselen wegvoerde, vol water geraakte. Vlug toegeschoten hulp kon den jongeman redden, die er nu met den schrik en een nat pak af kwam. Door de politie is proces verbaal op gemaakt tegen een inwoner van onze ge meente, die op frauduleuze manier radio- distributie aftapte. De verbinding is door gesneden. Westkapelle. Vrijdag a.s., des nam. half twee, komt de Raad alhier in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat 17 punten ter behan deling, w. o. vroonrekening 1934, benoe ming lid Burg. Armbestuur, ongevallen verzekering Brandweer, opnieuw vaststel ling verordening winkelsluitingswet, ver zoek afd. Middelburg v. d. Ned. Bond van koffiehuishouders betreffende verminde ring personeels belasting voor caféhou ders, vaststelling gemeentebegrooting '35, aanvrage geldelijke bijdrage van het Rijk als hulp in de huishouding der gemeente, Kerstgave werkloozen, stopzetting werk verschaffing wegens het ontbreken van werkobjecten. Arnemuiden. Een dezer dagen trof den arbeider P. 0., werkzaam bij een landbou wer in den Sloepolder een ernstig onge luk. Een met geperst stroo beladen wagen brak, waardoor bij ongelukkigerwijze on der de vallende lading stroo terecht kwam. Men heeft hem na veel moeite uit zijn moeilijke positie kunnen bevrijd den. Hij is voor nader onderzoek (ver moedelijk heeft hjj een schouderfractuur bekomen) opgenomen in het gasthuis te Middelburg. Poortvliet. Gisterenavond kwam de Bijz. Vrijw. Landstorm in vergadering bijeen. Mede aanwezig waren de heeren Overste Bierman en P. G. Laernoes. Dhr Laernoes sprak zijn tevredenheid er over uit, dat de opkomst zoo goed was. Jam mer dat de voorzitter niet aanwezig was. Vervolgens sprak Overste Bierman over het fascisme. Hij wees op het land waar het fascisme eerst zijn intrede deed, en op den dictator Mussolini, maar ook op de gebeurtenissen in Duitschland. In den breede stond hij stil bij de opkomen de nat.-soc. beweging ook in ons land. Deze beweging moet in het oog worden gehouden. Spr. vertrouwde echter als het noodig mocht zijn, dat dan de landstorm mannen paraat zouden zijn. In de pauze werd een kopje chocolademelk geschon ken. Na de pauze sprak dhr Laernoes nog een opwekkend woord, waarna over ste Bierman een gedicht voorlas getiteld .,0m te onthouden". Ten slotte werd er nog een drietal brevetten uitgereikt, n.l. aan dhr H. Uijl Hz., G. Krijger Jz en J. Krijger Gz. „Wat jammer, dat menschen niet altijd door honger hebben", riep Billy uit, ter wijl hij spijtig keek naar alles wat nog overbleef, „hoe ik mijn best ook doe, ik kan niets meer eten. Maar nu zal ik eerst even die sleutelbloemen gaan plukken", vervolgde hij, met vernieuwden ijver op staande en vriendelijk tegen Ruth knik kend. „Begin jij nu maar aan de kran sen, Glevy", zijn lievelingsnaam voor juf frouw Cleveland, „ik ben zoo weer te rug". En Billy stapte weg, Irotsch, nu eens zonder vrouwelijk toezicht iets te mogen doen, want zelfs kleine jongens met krullend blond haar krijgen wel eens verlangen naar mannelijke onafhankelijk heid. „Kijk nu toch eens, die kleine vent", riep juffrouw Jem uit, op den moeder lijken toon, die haar tot gewoonte was geworden, als ze over Billy sprak, „het kan toch geen kwaad. Ruth, hem alleen te laten gaan?" „0, neen, heelemaal niet" antwoordde deze beslist. „Hij gaat nauwelijks uit ons gezicht en hij kan ons overal hooren." „Ik geloof, dat er maar zelden iemand naar dit bosch komt en zeker niet op dit uur", maar nauwelijks had juffrouw Jem die woorden uitgesproken of een scha duw op het boschpad deed haar opkijken. Een vrouwengezicht keek door de strui ken; een donker zigeuner-gezicht, met zwart, slordig haar en brutaal schitte- Kortgene. Dhr P. van Schaik heeft deze week van den kouden grond rijpe frambozen geoogst. En dat in Decemberl Terneuzen. Gisteravond werd hier een zeer druk bezochte 'districtsvergadering van den Ned. Chr. Landarbeidersbond gehouden. Ongeveer 400 personen waren aanwezig. De heeren H. Oudekerk, secre taris-penningmeester en A. Vingerling, hoofdbestuurder van den Bond, voerden het woord en wezen op het nut en het werk der Chr. vakorganisatie. Gemeenteraad. Donderdag morgen kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Bij den aan vang wijdde de burgemeester eenige ge voelvolle en van veel waardeering getui gende woorden aan de nagedachtenis van het lid, dat aan den vooravond van dezen dag aan den raad en aan onze stad ont viel. Zoo plotseling is dhr de Jager uit ons midden weggenomen, daardoor is de ontroering in dezen kring te grooter. De overledene bezat naast een groote scherp zinnigheid een groote mate van vriende lijkheid; dat maakte de samenwerking aangenaam. Met waardeering zal worden gedacht aan hetgeen de heer de Jager als raadslid en wethouder voor deze gemeen te heeft verricht. Aan de familie zal een brief van rouw beklag namens den raad worden gezon den. Dhr Colsen spreekt er zijn verwonde ring over uit, dat deze vergadering zoo kort na het overlijden van het medelid, toch gewoon doorgaat. Hij wilde deze vergadering uit piëteit tegenover den overledene uitgesteld zien. In aansluiting hierop zegt de voorzitter, dat dhr de Ja ger een werkzaam leven heeft gehad; zijn ontbreken in onzen kring is wel een slag, maar mag nog niet aanstonds leiden tot neerleggen van den arbeid. Hij stelt daar om voor, de vergadering haar normalen loop te laten. Ten teeken van rouw zijn de gordijnen in de raadzaal neergelaten; de raad vergadert dezen geheelen dag dus bij kunstlicht. Na deze korte inleiding tot de werk zaamheden, begon men met het afwerken van de zeer uitgebreide agenda. Reeds bij het eerste punt merkt dhr Van Driel (s.d.) op, dat we hier wel den heelen dag zullen zitten, zoodat kortheid eisch is. (De vergadering duurt voort.) Voetbal. 0. en W. Souburg. De Walchersche voetbalbond heeft een seriewedstrijd uit geschreven waaraan zes vereenigingen deelnemen. Voor dezen wedstrijd heeft de Kavewee-faLriek een grooten zilveren wisselbeker beschikbaar gesteld, welke tweemaal achter elkaar of in 't geheel rende oogen, dat ze onmiddellijk herken den. „Ruth, dat is Bella O'Bourke!" riep juffrouw Jem op verschrikten toon uit. „Wat moeten we doen. Compton zou ons pas over een uur komen halen", maar voor Ruth antwoord kon geven, kwam de vrouw langzaam naar haar toe. „Ja, ik dacht wel, dat ik me niet ver giste, zei ze zegevierend. „U herkent me niet, juffrouw Durnford? Ik ben Keefe Desmonds schoonzuster, Bella O'Bourke." HOOFDSTUK XXXIV. Bella O'B o u r k e. Het was ontegenzeggelijk dezelfde vrouw, die op dien namiddag in Maart de bekende jobstijding naar de Dene had gebracht en toch, toen juffrouw Jem haar met een gevoel van afkeer aankeek, be merkte ze een verandering in haar. Zelfs in die twee maanden waren de sporen van zedelijk verval merkbaar dieper ge worden; haar opzichtige versierselen wa ren kapot en versleten en het brutale, on beschaamde in haar optreden waren ver dwenen. Ze was een groote vrouw, maar ze maakte een vervallen, slappen indruk, als was ze zwaar ziek geweest. Haar zwarte oogen lagen diep in de kassen, maar ze was ontegenzeggelijk nuchter. (Wordt vervolgd.) De Nederlandsche Tandpasta »»WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2