Zit niet bij de pakken neer! JUzXQQfrCikkertjes DuNDERDAG 13 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. 40a jmARGANG - No. lyfé \-;p Ui tg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs £2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen £0,20, Losse nummers 5 cent, 9 Advertentiön ,30 cent per regel. Ingezonden mededseüngtm 00 eest per regel, Kleine Advertsntiön Dinsdags ea Vrijdags £0,75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f0.85, Bij contract belangrijke korting. Erf groot Aut. De Volkenbond als vredeslnstituut. Toen de begrooting vr Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer aan de orde kwam is van twee verschillende kanten scherpe critiek uitgeoefend op den Vol kenbond. Aan den eenen kant stond de revolu tionair-socialist de heer Sneevliet, die het lidmaatschap van den Volkenhond af keurde en aan den anderen kant de heer Zandt, die de zwartste kleuren gebruikte om zijn afkeer van dezen Bond duidelijk te maken. Hier raakten weer de uitersten elkaar. Minister de Graeff noemde de Volken bond een lichaam, welks bestaan en voortbestaan van onschatbare waarde is voor de geheele wereld en ook van andere zijde werd deze bond geteekend als van belang voor de samenwerking van de volken en de bevordering van den vrede. Geheel anders oordeelde de heer Zandt. Hij1 begon zijn betoog met deze sombere woorden: „De laatstgebouwde toren van Babel is gevallen." Het bankroet van den Volkenbond wordt thans algemeen aan vaard. Als vredesinstituut is dit lichaam een volkomen mislukking gebleken. „Van onschatbare waarde", volgens de een. „Een volkomen mislukking" volgens den ander. Het is niet moeilijk na te gaan, welk oordeel het juiste is. Ongetwijfeld, de Volkenbond heeft zeer veel mislukkingen te boeken. Er is op zijn optreden zeer gerechtvaardigde critiek uii te oefenen. Er is, althans bijl vele der deelnemende leden, een onmiskenbaar streven om, waar men de leiding Gods ontkent, naar eigen inzicht de wereld te regeeren. Maar hoe gerechtvaardigde critiek ook moge zijn uit te oefenen, wijl mogen toch ook vasthouden de gedachte dat er in het optreden van den Volkenbond zeer veel goeds is, dat we daarin mogen zien een blijk van de algemeene genade Gods. De Volkenbond heeft, zooais gezegd, vele teleurstellingen te boeken. Maar wie objectief een antwoord geeft op de vraag hoe het er in de wereld uit zou zien als er geen Volkenbond was, die zal toestem men dat zijn arbeid toch niet tevergeefsch was. Zeer sterk is dat juist de laatste dagen gebleken. Twee problemen dreigden den vrede in Europa te verstaren: het Hongaarsch Joego-Slavische geschil, dat steeds scher pere vormen aannam en de Saarkwestie, waaromtrent nog dezer dagen werd ge schreven, dat zij zeer veel gevaren op leverde. Dank zij echter het optreden van den Volkenbond is er een gelukkige wending gekomen. Het Saarprobleem kan naar het alge meen gevoelen als opgelost worden be schouwd, terwijl wat betreft het Hon gaarschJoego-Slavische geschil, de ge varen voor 't oogenblik zijn weggeruimd. Wat de laatste kwestie betreft schreef terecht de „Maasbod e": „Als men zich de spanningen herin nert, welke nog Vrijdag j.l. zwaar gela den boven Genève hingen, dan beseft men pas, welk een geweldig lange weg in 4 da gen is afgelegd: van een Europa, dat in het grootste gevaar verkeerde om in ern stige loorlogsverwikkelingen te geraken naar een Europa, waar in een nieuwe en betere atmosfeer een belangrijk stuk vre deswerk zal kunnen verricht worden." En verder: „Hetgeen zich in deze dagen te Genève heeft afgespeeld, is voor Europa van een inderdaad overweldigende beteekenis, zoo al niet door het daadwerkelijke resultaat, dan toch door de geestesgesteldheid, wel ke zich geopenbaard heeft, en niet minder door het feit, dat de volkenbond getoond heeft, welke hooge waarde hij voor deD vrede, speciaal voor den Europeescheu vrede heeft." Dit geldt in niet mindere mate van het Saar-probleem. Hoe gemakkelijk had het hier tot een conflict kunnen komen. Het was toch zooaJs de „N. R. Crt" opmerkte: „Al waren beide partijen van goeden wil, het was niet onmogelijk, dat onvoor ziene gebeurtenissen nieuwe brandstof zouden aandragen, die de beheersching van den toestand aan menschelijke macht zou doen ontsnappen. De afwikkeling van deze erfenis van het Verdrag van Ver sailles, die, hoe dichter men het tijdstip van de volksstemming naderde, een bron van steeds toenemende wrijvingen dreig de te worden, zoal nu in een sfeer van onpartijdigheid kunnen geschieden." Maar nu is de lucht opgeklaard en kon aan het bovenstaande worden toegevoegd: „Er zijn nauwelijks gelukkiger omstan digheden denkbaar, waaronder de Vol kenbond in het belang van den vrede, en van de goede betrekkingen tusschen de staten in het algemeen zijd bestaan zon kunnen rechtvaardigen." Een belangrijk stuk vredeswerk is tot stand gekomen. De Valkenhond heeft zich doen kennen als een vredesinstituut. Zelfs Ds Zandt zal moeten toestemmen, dat zijn conclu sie voorbarig was. Koude, storm en regen. Men verwacht, dat de hevige koude, die nu al bijna een week in Amerika duurt, spoedig zal afnemen. Te New York zijn zes personen be vroren. Tusschen Halifax en Norfolk woeden hevige stormen, die de scheep vaart ernstig belemmeren. De meeste schepen van Europa hebben minstens een dag vertraging. Sedert het jaar 1906 is in de Zuidelijke Staten voor het eerst sneeuw gevallen. Door de ingevallen vorst is een groot deel van den oogst in de tropische gebie den der Vereenigde Staten verwoest. Ook in Portugal stormt bet. De lager gelegen gedeelten van Lissabon, Oporto en andere steden zijn ten gevolge van de hevige regens van den laatsten tijd onder water geloopen. De haven van Oporto moest wegens den storm voor de scheep vaart gesloten worden. Verschillende deelen in het Noorden van Auskland (Nieuw Zeeland) worden tengevolge van de aanhoudende regens door reusachtige overstroomingen geteis terd. Sedert 35 jaar heeft een dergelijke catastrofe zich niet meer voorgedaan. Er zijn geweldige hoeveelheden regen geval len. In verschillende gedeelten van Trans vaal hebben wolkbreuken groote over stroomingen veroorzaakt en op vele plaat sen zijn tengevolge van het langs de berg hellingen neerstroomende water geheele aanplantingen vernield. In sommige stre ken moest het spoorwegverkeer gestaakt worden. Zelfs Britsch-Indië meldt koude. Een koudegolf van Birma eindigde met een plaatselijken sneeuwstorm, een zeer onge woon verschijnsel in deze streek. Te Rangoon daalde de temperatuur plotseling van 67 tot 53 graden, wat eeni- ge ontsteltenis veroorzaakte onder de slechts schamel gekleede inlanders. De economische nood In Zwitserland. In den Nationalen Zwitserschen Raad heeft Bondsraad Schulthess het woord gevoerd over de economische moeilijkhe den des lands. Hij verklaarde daarbij, dat vele groote industrieën reeds sedert lan gen tijd met verliezen werken en bedreigd worden door het gevaar te moeten sluiten. De toestanden zijn buitengewoon ernstig. De bases van de welvaart van Zwitser land worden bedreigd. Schorsing der vlootbespreking tot het voorjaar. Niets opgeschoten. In den Engelschen Kabinetsraad van gisteren is het voorloopige besluit geno men om de vlootbesprekingen uit te stel len, tot de Japansche houding ten aan zien der verdaging bekend is. Yamamoto zou er de voorkeur aan ge ven, om de besprekingen thans voort te zetten, maar men meent, dat in verband met de Kerstdagen en Nieuwjaar toch schorsing onvermijdelijk is. Vóór het vertrek der Amerikanen zal een plenaire bijeenkomst gehouden wor den van de Britsche en Amerikaansche delegaties. Het is mogelijk, dat de Ame rikanen Zaterdag a.s. scheep gaan. De Japansche gedelegeeerden zouden mis schien ook naar Japan vertrekken. Ofschoon men herhaalde, dat de vloot- gedelegeerden in het voorjaar opnieuw zullen bijeenkomen, verklaart men in Amerikaansche kringen, dat de bespre kingen hervat zullen worden, wanneer er iets te bespreken valt. Wanneer de gedelegeerden het volgen de jaar bijeenkomen, zullen zij! waar schijnlijk tegenover een geheel nieuwen toestand staan, want, naar men veronder stelt, zal de Japansche opzegging van het Verdrag van Washington alsdan een vol dongen feit geworden zijn. De standpunten van de Vereen. Staten en Japan blijven, na twee maanden van onderhandelen, ongewijzigd en even on verzoenlijk als bij den aanvang. Het conflict HongarijeJoego-Slavië. De Hongaarsche ministerraad heeft gisteren den politieken toestand bespro ken. De geruchten omtrent een a.s. ont slag van het kabinet schijnen ongegrond te zijn. Sommigen gelooven dat Goemboes zou aftreden, om dadelijk zijn kabinet weer samen te stellen, ten einde te be- wijteen, dat hij het vertrouwen van het land na Genève volkomen behouden heeft. Het gerucht, dat de Zuid-Slavische mi nister van Buitenlandsche Zaken, Jeftitsj, zou aftreden, daar zijn regeering niet te vreden was met de oplossing van het Zuid-Slavisch-Hongaarsch geschil, wordt in officieele kringen dwaas genoemd. Men acht het belachelijk, te veronder stellen, dat Jeftitsj zou aftreden „op het oogenblik van zijn grootsten triomf". Sir John Simsoto heeft in 't Lagerhuis medegedeeld, dat de Engelsche regeering haar ernstig misnoegen aan den gezant van Zuid-Slavië had uitgedrukt over de uitzetting van eenige honderden Hon gaarsche burgers uit dat land, en vooral over de barbaarsche methoden, die er bij gebruikt waren. De Zuid-Slavische regeering heeft on middellijk paal en perk aan dit bedrijf gesteld. Voor de uitgewezenen wordt thans goed gezorgd, zoodat hun ontberingen in elk geval slechts van korten duur waren geweest. Ten behoeve der uitgewezenen worden in geheel Hongarije groote collectes ge houden. In alle schouwburgen en restau rants van Boedapest zal Zaterdag gecol lecteerd worden. Uit alle deelen des lands komen berichten van landeigenaren, die bereid zijn een aantal uitgewezenen op te nemen. De stemming in het Saargebied. De plebiscietcommissie heeft aan de pers een communiqué overhandigd, waarin de aandacht der Saarlanders er op wordt gevestigd, dat de stemming strikt geheim zal zijn. Er zal in afgesloten hokjes gestemd worden en de stembriefjes zullen in dub bele enveloppen worden gedaan. D'e telling der stemmen zal geschieden door functionarissen uit vreemde landen, welke niet bij het plebisciet zijn betrok ken. Generaal-majoor Brind, de opperbevel hebber van het internationale volken- bondsleger aan de Saar zal vandaag naar bet Saargebied vertrekken. De hotelbrand te Lansing. Aan de Engelsche bladen ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden omtrent den hotelbrand te Lansing. Het paleisachtige Kerns Hotel was, toen de brand uitbrak, vol met senatoren en afgevaardigden, die een speciale zit ting van bet parlement van den staat Michigan kwamen bijwonen en velen hun ner zijn waarschijnlijk omgekomen. Om half 6 's morgens werd het eerste brandalarm gemaakt. Een kwartier later stond de hall in lichtelaaie en na vijf minuten stortte de hoofdingang in. Toen de brandweer arriveerde, hoorde men het gegil der opgesloten gasten, van wie enkelen uit de ramen sprongen in de rivier, die langs het hotel loopt, en welke met een ijslaag was bedekt, ande ren klommen op het dak en kwamen om, toen dit instortte. De krachtige wind maakte het blus- schen schier onmogelijk. Do brandweer beperkte zich daarbij tot den voorkant van het gebouw. Een aantal mannen, die te dicht bij den voorgevel kwamen, moes ten dit met den dood of zware verwon dingen bekoopen: de muur stortte in en zij werden bedolven. Om 9 uur was het heele hotel een ruïne van verkoold hout en puin, waarop klee- ron, meubelen, koffers en beddegoed la gen te smeulen. Hot ziekenhuis te Lansing ligt vol doo- den en gewonden. Daar hot hotelrogister is verbrand, zal bet eenig'en tijd duren voor men precies kan nagaan hoe groot het aantal slacht offers is. Een Reuterbericht meldt nog nader, dat 14 lijken zijn geïdentificeerd, waar onder zes van parlementsleden. Nog een 30-tal lijken liggen onder het puin. Korte Berichten. De Echo de Paris maakt melding van een gerucht, dat de Fransche minis ter voor de Luchtvaart zou hebben beslo ten tot aankoop van vijftig Amerikaan sche bombardementsvliegtuigen voor de Fransche luchtmacht. Officiëel wordt medegedeeld, dat de gedetineerden in de Duitsche strafgevan genissen en andere strafinrichtingen dit jaar geen Kerstpakketten zullen mogen ontvangen. Hun verwanten en vrienden zijn gewaarschuwd, dat eventueel toch verzonden Kerstpakketten aan de afzen ders geretourneerd zullen worden. Eenigen tijd geleden waren in twee dorpen in Sleeswijk de Hitler-eiken af gezaagd. De rechtbank te Flensburg heeft thans twee verdachten, gewezen commu nisten, deswege gestraft met 1 jaar en 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf en wel wegens het vernielen van openbare monumenten. Het Duitsche Arbeidsfront deelt mede dat de glasfabrikant Greiner te Ritschel in de Oberlausitz wegens onsociaal-gedrag en het niet in acht nemen van de door Hitier uitgevaardigde verordeningen is gearresteerd. De post voor de Snip. Aan de Snip, die om 0.20 uur in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 15 Decem ber naar West-Indië vertrekt, is een zeer merkwaardig poststuk toevertrouwd. Het is een brief, door zes oud-gouverneurs van Suriname gericht aan den tegenwoor- digen functionaris, Prof. mr J. G. Kiel- stra, De brief weegt 270 gram en is met f 54 aan postzegels gefrankeerd. Gisteren waren er voor de Snip 10.000 brieven, d.i. rond 60 k.g. Dat de toevloed van post over 't alge meen niet zoo groot is als bij een bizon- dere zending naar Nederlandsch-Oost- Indië laat zich wel booren, daar de om vang van de familie-correspondentie na tuurlijk nu het naar de West gaat, veel beperkter is dan naar de Oost. Onder de van ons land te verzenden stukken zijn bizonder zware en aan porto evenredig kostbare zendingen: n.l. een brief, die zelfs voor de gewone post nog zwaar is, n.l. van 1 k.g., verzonden door een brou werij te Amsterdam aan haar vertegen woordiger in West-Indië. Deze brief kost aan port f 200. Handelsverdrag NederlandVer. Staten. Het staat thans wel vast, dat tegen Fe bruari de besprekingen om te komen tot een handelsverdrag tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika te New York zullen aanvangen. Een officieele regeeringsdelegatie zal tegen dien tijd naar Amerika vertrekken. Zij zal onder leiding staan van den heer Lamping, directeur van handelsaccoor- den. Prof. van Gelder komt thans naar Nederland terug, teneinde de Indische belangen bij de (onderhandelingen in Amerika te kunnen behartigen. Alg. Kunstzijde Unie beperkt bedrijf. D'e directie van de Algemeene Kunst zijde Unie N. V. deelt het volgende mede: „In de eerste helft van het jaar 1934 was het verbruik van kunstzijde in de geheele wereld zoo toegenomen, dat ook voor de Nederlandsche fabrieken een uit breiding van den afzet mogelijk geacht werd en op dien grond de productie ver groot werd. Deze productievergrooting bracht toch een verlaging van den kost prijs, die voor de Nederlandsche fabrie ken in de concurrentie met Japan, Italië en Engeland, dringend noodig was. Se dert Augustus ondervond echter de afzet van Nederlandsche kunstzijde in alle dee len van de wereld zooveel moeilijkheden, dat een steeds stijgend deel van het ge produceerde onverkocht bleef en op ma gazijn gelegd werd. Daarom ziet de directie van de Al. K. U. zich genoodzaakt weer terug te gaan tot een productie ongeveer zooals deze in het jaar 1933 is geweest. Dit beteekent, dat in beide fabrieken te Arnhem en te Ede een zeer belangrijke beperking moet worden doorgevoerd, waarbij ontslagen niet te vermijden zijn". Toenemende werkloosheid. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 1924 Nov. 1934 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 567.400, waarvan 82.600 landarbeiders. In de maanden MeiNovember worden geen gegevens ontvangen aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 484.800 verzekerden bedroeg in de 'ge noemde week 28.9 pet., tegen 27.6 pet. in de week van 510 November 1934. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 26.2 pet. Vergeleken met het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar, wijst het aan tal ingeschreven werkzoekenden een sta ging aan van 28.610. Ooggetuigeverslag van vertrek van de „Snip". De K. R. O. zal morgenavond ongeveer half twaalf een reportage verzorgen van het vertrek van de Snip naar West- Indië. Dit ooggetuige-verslag, gegeven door Paul de Waard, zal ook na middernacht worden voortgezet, daar de minister van binnenlandsche zaken aan het verzoek van de K. R. O. is tegemoet gekomen en toestemming heeft verleend om ook na middernacht de uitzending te ver volgen. De Phohi zal dit ooggetuigeverslag op wasplaten opnemen en op een later gunstig tijdstip ten gerieve van de luiste raars in de koloniën uitzenden. Korfing ap Indische pensioenen. De regeering heeft een wetsontwerp in gediend tot nadere regeling van de tijde lijke korting op Indische pensioenen, Binnenland. De Tweede Kamer over de begrooting van Waterstaat. Handelsbesprekingen tusschen Nederland en Amerika. Toenemende werkloosheid. Memorie van Antwoord begrooting Fi nanciën. Buitenland. Koude, stormen en overstroomingen in verschillende landen, D'e schorsing van de Londensche vlootbe sprekingen. Het conflict HongarijeJoego Slavië. Ook Gij zijl een slachtoffer van den jachtigen polsslag van dezen tijd. Altijd gehaast, naamt Ge niet den tijd acht te slaan op U zelf, waart Ge onregelmatig met Uw maaltijden en met Uw stoelgang. Hoofdpijn, vermoeidheid, constipatie zijn de gevolgen van het niet meer normaal functioneeren Uwer spijsverterings-orga- nen. Vergiftige afvalstoffen hoopen zich daarin op, de oorzaak van al Uw klachten. Maak "Schoon Schip". Niet door hel nemen van een middel dat Uw darmen leegperst, maar neem de nieuwe vinding van Apothe ker Dumont: Laxeer-Akkerljes, welke naast laxeerende plantaardige stoffen, verschil lende beslanddeelen bevatten, die Uw geheele gestel verbeteren, zooals gal-ex-' tracten voor de lever, melkzuur-fermenten om gistings-processen te bestrijden en chlorophvlle voor den bloeddruk en den bloedsomloop. Ge voelt U als "verjongd". zijn prettig in le nemen, Ge proeft niets I Veroorzaken geen kramp, geen hèr-constipatie; herstellen ae normale werking der darmen. Per 12 stuks 60 cent. Nederlandsch Pro duct. Bij apothekers en drogisten. vastgesteld bij de wet van 29 December 1933, ten aanzien van pensioenen en onder standen, gebaseerd op herziene regelingen. De strekking daarvan is de bij deze wet vastgestelde pensioenkorting niet te doen gelden voor pensioenen, die zijn in gegaan na de inwerkingtreding dezer wet en die dus gebaseerd zijn op de herziene salaris- en pensioenregeling. Echter zul len deze pensioenen anderzijds tijdelijk niet meer mogen bedragen, dan zij zou den doen met toepassing van de bedoelde korting en indien de herziene salaris regeling niet had plaats gehad. TWEEDE KAMER. Waterstaatsbegraoting. Spoorwegtekorten. Bij de verdere behandeling van de Wa- terstaatsbegrooting zegt de heer Krij ger (G. H.), dat al het mogelijke moet worden gedaan om een sluitende bedrijfs- rekening der poorwegen te krijgen. Zooals het nu is met de bedrijfs- rekening der spoorwegen, gaat het eenvoudig niet langer. De zwarte vlek op de rijksbegrooting moet binnenkort ver dwijnen. Maar 's Ministers beleid wekt niet het vertrouwen, dat Spr. noodig acht met het oog op de verantwoordelijkheid welke hij heeft te dragen. Nadat de mi nister anderhalf jaar aan het bewind is, is er nog geen enkel perspectief, nog geen enkel systeem om een sluitende of bijna sluitende begrooting te maken. En dat, terwijl er een tekort van 30 mil- lioen is. Spr. acht 's Ministers houding zeer verontrustend. Het doet hem leed, maar hij kan het niet anders zeggen. De heer W ij n k o o p (G. P.) dient een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat bezuiniging bij de spoorwegen in geen geval moet geschieden door loonsverla ging. De heer v. d. Vaerden (S. D'.) be strijdt 's heeren Van Kempen's critiek op de spoorwegdirectie en sluit zich aan bij 's ministers buide, haar gebracht. Het personeel is van 50.000 tot 35.000 maD, het loon van f 130 tot f 82 millioen ver minderd en thans zou de directie niet ge noeg aanpassen? De heer Van Dis (S. G.) klaagt over de concurrentie, welke de spoorwegen den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1