WuENSDAG 12 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Staten-Generaal Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telel. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Viissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medeüeeiingcu 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags l 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. Waterstaat en Werkfonds. Verbindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen. By de gisteren voortgezette behande ling van de Waterstaatsbegrooting werd ier o.m. door den heer Du y ma er v. Twist de aandacht op gevestigd, dat de schippers te Wemeidinge snel aan goed drinkwater geholpen moeten worden. De heer Van der Putt, R.-K., be pleitte verbetering van de verbinding tus- schen Zeeuwsch-Vlaanderen met het ove rige deel van on3 land. Vier stoomboot diensten onderhouden de verbinding met de Zeeuwsche eilanden, maar er is geen directe verbinding met Noord-Brabant. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het gevoel, dat wij niet voor het land doen, waargp het recht heeft. Als wij Zeeuwsch-Vlaan deren nader tot ons willen brengen, moe ten wij er ook offers voor over hebben. De heer Westerman, N.-H,, vroeg eveneens verbetering van de verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen. Men richt er zich op België. Van de grondeigenaren zijn 40 pet. Belgen, en een groot deel der industrie is "in Belgische handen. Ook spr. wenscht een nieuwe veerver- binding bij Graauw en aanleg van een kanaal over Hulst naar Sluiskil. Tal van Nederlanders reizen over Antwerpen dus over buitenlandsch gebied naar Z.- Vlaanderen. De bestaande veerdiensten van Z.-Vlaanderen zijn onvoldoende en de tarieven hoog. Verlossing van Z. Vlaanderen uit zijn economisch en cul tureel isolement is waarlijk wel een uit gave van eenige tienduizenden guldens waard. Dhr Krijger, C.-H. verdedigde verbe tering van de waterstaatkundige toestan den in West-Noord-Brabant en verlossing van Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn iso lement. Ten onrechte heeft de heer Wes terman den indruk gevestigd, dat hij de eerste zou zijn die laatstgenoemd vraagstuk met ernst onder deaandacht der regeering brengt. De Minister van Waterstaat, de heer Kalft;, zegt, dat de werken van het Werkfonds geheel behandeld worden als de werken van het Departement. Dè quaestie van de bijdrage aan de oude wegen zit zoo, dat alles wat op het veikeersfonds betrekking heeft,, naar het veikeersfonds getrokken wordt. Er is geen reden, dan nog eens een apart bedrag uit te trékken. Misschien is er wel 30 millioen noodig om de rekening van het Veikeersfonds schoon te maken. De vaste bruggen over kanalen zullen genoeg worden gelegd om bediening te vermijden. Wat de kwestie van West Noord-Bra bant betreft, de afwatering is in eerste instantie zaak van de Provincie. Er is geen kwestie van, dat geld beschikbaar kan worden gesteld om een haven te maken te Bergen op Zoom. Op het gebied van de concentratie der electriciteitsvoorziening moet ervoor gewaakt worden, dat er dwaze dingen gebeuren als het bouwen van groote centrales e.d. Het wachten is nu op den Electriciteitsraad. Wat Zeeuwse h-V I a a n d e r e n be treft, de exploitatie der veerdiensten kost f187.000 per jaar. Men moet dus niet zeggen, dat er geen notitie van geno men wordt. De frequentie van deze dien sten wil spr. nog eens bekijken. Wat ten slotte de collectieve contrac ten betreft, kan er in den toestand niets veranderd worden. De mogelijk heid om een lageren inschrijver te krij gen dan anders het geval zou zijn, mag niet uitgesloten worden. De heer^Drop, S.-D, dient een mo tie in, waarin de Kamer als haar oor deel uitspreékt, dat niet langer behoort 'te worden uitgesteld het opnemen van de collectieve" arbeidsovereenkomst in Rijfcsbestekken. Deze motie is tevens onderteekend door de heeren Smeenk,, A.-R., en Kui per R.-K. De Minister ontraadt de motie. Hij kan er niet toe overgaan, hieraan ge volg te geven. Over de motie wordt Woensdag gestemd. Bij de afd. spoor- en tramwegen dringt dhr Duymaer v. Twist, A.-R., aan op meer Zondagsrust. Op Zondag behooren geen pleziertreinen te rijden tegen verlaagd tarief. AVONDVERGADERING. Begroeting Sociale Zaken. Werkloos heidsverzekering en steunverleenlng. Mr Aalberse aan het woord. In de avondvergadering werd de be handeling van de begrooting van So ciale Zaken voortgezet. De Minister van Sociale Za ken, de heer Slotemaker de Bruine, verklaart, de werkloosheids verzekering besprekend, geen wetsont werp tot stichting van een fonds te kun nen indienen. Daar zijn de tijden niet naar. Wettelijke regeling der werkloos heidsverzekering kan spr. thans niet be vorderen. Ten aanzien van de sociale verzekering moeten we inmiddels trachten te behou den wat we hebben. Tot nu zijn we er in geslaafd de werkloosheidsverzekering ook voor de landarbeiders te bewaren, zij het met moeite. Tot zoodanige verzeke ring durfde Engeland nooit overgaan, D'uitschland moest haar opgeven. Wij mo gen nog tevreden zijn. Meer geld aanvra gen kan spr. echter niet. Een middel om de verzekering te be houden kan ook zijn gelegen in de kassen- toelagen. De regeering houdt deze zaak in overweging. Er is geen enkele verlaging van uitkee- ring door spr. opgelegd; maar bij loon daling dalen ook de uitkeeringen. Het uitkeeringspercentage kan niet worden verhoogd; we moeten blij zijn, te houden wat we hebben. De arbeid van vreemdelingen is een kwestie voor verdragen, zooals met Bel gië. Bij de afd. werkverschaffing en steun verlening bespreekt de heer L o u w e s (V.B.) de opleiding van meisjes voor huishoudelijk werk. Spr. wijst op het groote nut van grond verbetering voor werkverschaffing en te gengaan van werkloosheid. Op het gebied van drainage liggen nog groote mogelijk heden open. Spr. waarschuwt tegen het afsluiten van collectieve arbeidscontracten op te hooge basis. De regeering houde bij het bepalen van haar normen meer rekening met de niet-beschutte bedrijven, die door de wereldconcurrentiee op meer normaal peil zijn gekomen. De mogelijkheden in deze laatste bedrijven moeten ten slotte toch de loonen bepalen. De heer Aalberse (R.K.) bespreekt de steunregeling, reeds bij de algemeene beschouwingen door hem o.m. in een aan tal punten naar voren gebracht. Verlaging van huren en lasten is iets, waarin de minister in de door spr. gewenschte richting gaat. Verstrekking van levensmiddelen tegen lageren prijs is eveneens een onderwerp, waarin de re geering medewerkt (goedkooper blik- vleesch, groente). Er is 2 millioen be schikbaar gesteld voor winterhulp; ook dienaangaande is spr. bevredigd. Naar verplichting voor alle gemeenten tot invoering eener steunregeling gaat de regeering ook. Niet meer dan 2/3 der pensioenen zal van den steun worden af gehouden; de regeering vatte dergelijke inkomsten ruim op. D'e regeling t.o.v. door spaarzin verkregen bezit zal ook, vertrouwt spr., gaan in de door hem ge wenschte richting. Het maximum van uitkeering aan groote gezinnen in de groote ste den moet ook kunnen gaan tot 90 pet. van hert loon. D'ie gezinnen hebben moeite om rond te komen. Oeconomisch en hy giënisch gaan anders zulke gezinnen ach teruit. Het aantal groote gezinnen in de groote steden is gering, ten hoogste 1 pet; veel geld kan het dus niet kosten. Spr. hoopt, dat de regeering dit in overweging zal nemen. Spr. wenscht dat liefdadig he id s- steun niet van den werkloosheidssteun worde afgetrokken. Dé liefdadigheid blijve vrij. Die moet niet voor de volle 100 pet. worden afgetrokken. Spr. gaat de verschillende circulaires van den mi nister te dezer zake na, totdat de minis ter 12 Dec. 1933 verklaarde, dat in be paalde omstandigheden 2'/3 zou moeten worden afgetrokken. Doch in verschillen de gemeenten vond men dit onmensche- lijk en hield men er niet de hand aan. "Wat de minister nastreefde, was de dood voor den particulieren liefdadig- heidszin; de meesten redeneeren dan al dus, dat ze al genoeg belasting betalen. De minister-president heeft meer arm slag toegezegd, maar spr. is teleurgesteld door de mem. v. antwoord van dezen mi nister. Het „ja" van den minister-presi dent is dan niet voor 100 pet. „ja" ge weest. De regel blijft, dat 2/3 wordt af getrokken. De minister zegt, dat de prik kel om werk te zoeken, niet moet worden weggenomen. Spr. is bet met deze argu mentatie niet eens. B.v. als het er om gaat, kinderen extra-voeding te verleenen van particuliere zijde. Armbesturen en diaconieën zijn trouwens zelve door den ernst van den tijld sterk achteruitgegaan. Die zullen in geen geval lukraak met het geld omspringen, zoodat gezinnen boven het loon zullen uitkomen. Dit zou ten hoogste een enkele maal mogelijk zijn door een particuliere liefdadige, die geen onderzoek instelt. Bovendien, ook behoeft n u niemand te weten, als iemand een briefje van tien achterlaat; slechts wordt het gezin in de verzoeking gebracht, het niet aan te geven. Spr. hoopt van harte, dat de minister een tegemoetkomende houding zal aanne men. De heer Kupers (S.D.) bespreekt den toestand der z.g. dubbeluitgetrokkenen, die gewoonlijk niet kunnen rondkomen. De arbeiders demoraliseeren; vaklieden zakken af naar het pauperisme. De on dervoeding begint zeer ernstige afmetin gen aan te nemen. Spr. dient een tweetal moties in, uit sprekende: le. dat de nood der werkloozen verhoo ging van de met ingang van 1 Juli 1934 verlaagde steunnormen noodzakelijk maakt; 2e. dat het ter vermindering van den nood in de gezinnen der werkloozen nood zakelijk is, op de uitkeeringen in de win termaanden een toeslag te geven en dat op ruimere schaal dan in het voornemen der regeering ligt, kleeding, dekking als mede goedkoope voedingsartikelen wor den verstrekt. De heer Loerakker (R.K.) betoogt, dat bij de werkverschaffing db menschen zoo min mogelijk ver van huis moeten worden gezonden. Ook spr. wijst op den nood in vele gezinnen alsmede op de lage loonen met name in den landbouw. Verschillende gemeenten hebben geen steunregeling; spr. zijn schandelijke ge vallen hekend. Er zijn loonen, zoover ge daald, dat de desbetreffende gezinnen ponder iliefdadigheidshulp niet kunnen rondkomen. Zoolang er menschen zijn, in staat en bereid, wat te missen, moet dit van over heidswege niet worden tegengegaan; en dit gebeurt als het door liefdadigen gege- vene weer van den steun wordt afge trokken. De heer Smeenk (A.-R.) bepleit nut tigen arbeid buiten het kampwerk voor jeugdige werkloozen, b.v. in bosschen e.d., waarvan de eigenaars niet het volle pond, wel een gedeelte daarvan, kunnen beta len. "Wil de Regeering daarvoor een be drag beschikbaar stellen, dan kunnen in 1935 eenige duizenden jonge werkloozen aan het werk worden gezet. Spr. gelooft niet, dat de Regeering zoo ver kan gaan als de heer Aalberse wil om de particuliere liefdadigheid geheel vrij te laten. Er zal een bepaalde marge moe ten blijven tusschen steun en loon. Men moet de mogelijkheden van particulieren steun niet overschatten en geen te hoog gespannen verwachtingen daaromtrent bij de werkloozen opwekken. Wil men iets doen voor de werkloozen, dan kan dit niet geschieden ten koste van de gewone ar men. Alle misverstand dient echter te wor den opgeheven omtrent hetgeen van par ticuliere hulp vrij is, ingeval van steun- verleening. Voor de mildere regeling in zake bet particuliere bezit is spr. dank baar. De bezwaren inzake de loonbesla gen kunnen wellicht worden opgeheven. De vlootbesprekingen te Londen. Waarschijnlijk zullen de vlootbesprekin gen binnenkort voor een vrij langdurige periode verdaagd worden bij gelegenheid van Kerstmis. D'e Japanners zouden tot 30 December wachten met de opzegging van het Verdrag van Washington. De Japanners hebben uit Tokio nieuwe in structies gevraagd ten aanzien van de te volgen procedure. De schorsing van prof. Barth. De Amerikaansche bond van protes- tantsche kerken heeft haar vertegenwoor diger in Europa, den Zwitserschen hoog leeraar Prof. Keiler opgedragen de aan dacht van de Duitsche regeering te ves tigen op den pijnlijken indruk, dien een ontslag van prof. Barth op het geheele protestantisme in de wereld zou maken. Naar men weet is prof. Barth, hoog- leeraar in de theologie te Bonn, geschorst omdat hij slechts bereid is, den eed van trouw aan Hitier met eenig voorbehoud af te leggen. Noodlottige hotelbrand. Door onbekende oorzaak is den vori- gen nacht in een hotel te Lansing (Ver. Staten) brand uitgebroken, die zich met razende snelheid uitbreidde en het ge heele gebouw dat midden in het zaken kwartier gelegen was, in de asch legde. Ongeveer 30 personen werden met min of meer ernstige brandwonden naar het ziekenhuis overgebracht. Het aantal licht gewonden is zeer groot. Tijdens den brand speelden zich afgrijselijke paniek scènes af. Ondanks de heerschende felle koude sprongen eenige gasten van het hotel uit de ramen in de voorbijstroo- mende Grand River. Men is er niet in geslaagd ben te bergen, zoodat zij jam merlijk verdronken. Vrouwen met brandende haren en klee- ren renden door de gangen. Het aantal dooden bij den hotelbrand is gestegen tot 11. Daar nog verscheidene personen vermist worden, zoekt men nog onder de rookende puinhoopen. In totaal bevonden zich ten tijde van het uitbreken van het vuur 200 perso nen in het hotel. Tot dusver heeft men slechts 8 van de geborgen lijken kunnen identificeeren. Het onderzoek wordt ernstig bemoei lijkt door het feit, dat het gastenboek van het hotel verbrand is. Nader wordt gemeld, dat ongeveer 80 personen worden vermist. Men vreest, dat bet aantal dooden tot 50 zal stijgen. De Volkenbondsmacht In het Saargebied. De buitengewone Decemberzitting van den Volkenbondsraad, die een der belang rijkste en meeest succesvolle uit het Vol- kenbondsbestaan is geweest, is gistermid dag geëindigd met een korte openbare bijeenkomst over de Volkenbondsmacht voor handhaving van de orde in het Saargebied. In de aangenomen resolutie neemt de Volkenbondsraad kennis van het ant woord van de Engelsche, Italiaansche, Nederlandsche en Zweedsche regeering op de uitnoodiging om aan de vorming van een Volkenbondsmacht voor de hand having der orde in het Saargebied voor, tijdens en na de volksstemming1 deel te nemen en dankt deze regeeringen voor bun gunstig antwoord. De transport- en onderhoudskosten voortvloeiend uit het verbijf der contin genten buiten hun vaderland en voor zoo ver deze niet door credieten op de be grooting der desbetreffende regeeringen gedekt zijn, en de eventueele kosten van huisvesting, zullen betaald worden uit het fonds voor de kosten der volksstemming. Het Engelsche Departement van Oor log heeft medegedeeld, dat de comman dant der internationale strijdmacht in bet Saargebied zal zijn de Engelsche ge- neraal-majoor Brind. Nederland en de stemming in het Saargebied. Naar men verneemt, is de Regeering voornemens, binnenkort aan de Staten- Generaal een overzicht te doen toeko men van hare medewerking aan de Vol kenbondswerkzaamheid in het Saarge bied in verband met de volksstemming. D'e Staatscourant van gisteravond be vat een Kon. besluit, waarbij aan de Ne derlanders, die in verband met de op 13 Januari a.s. in bet Saargebied te hou den volksstemming in politiedienst zullen treden van de Regeeringscommissie van het Saargebied, hiertoe, voor zooveel noo dig, verlof wordt verleend. Nieuw handelsverdrag mei Duitschland. Naar men verneemt, zijn de besprekin gen tusschen Nederland en Duitschland aangaande een nieuw handelsverdrag, dat in de plaats komt van het per ultimo December afgeloopen verdrag, gisteren aangevangen. Deze besprekingen betref fen slechts den handel tusschen Neder land en Duitschland. D'e koloniale pro ducten komen niet ter sprake, aangezien de afzet daarvan geregeld is in een apart verdrag. De crisis-accountantsdienst. Na de reorganisatie van de provinciale landbouw-crisis-organisaties en van de hoofdcentralen heeft de minister van oeconomische zaken thans den crisis- accoutantsdienst opnieuw georganiseerd. Naast den directeur, den accountant drs M. de Bloeme, is benoemd tot adjunct- directeur de accoutant P. Tadema, en er zijn drie afdeelingen gevormd: controle, comptabiliteit en efficiency en investiga tions, waarvan de leiding respectievelijk is toevertrouwd aan den accoutant Ph. Keiler, den accountant drs J. A. M. F. Lindner en den accountant dr G. F. Vro- mans. D'e nieuwe organisatie zal het den mi nister mogelijk maken, een nog scherper toezicht op de crisisorganisaties uit te oefenen. De organisatie van deze dien sten zal opnieuw onder de oogen worden gezien, waarvoor de minister de mede werking heeft ingeroepen en verkregen van enkele buiten het ambtelijk verband staande personen, die reeds geruimen tijd dergelijke werkzaamheden hebben verricht en de organisaties kunnen be- oordeelen. De wijziging van den wettelijken tijd. De Ondernemersraad voor Ned.-Indië heeft zich tot de Eerste Kamer gewend met een adres, waarin adhaesie wordt betuigd aan de bezwaren, door de Ka mer van Koophandel voor Amsterdam reeds bij de Eerste Kamer tegen het aan nemen van den Midden-Europeeschen tijd door ons land aangevoerd. De Ondernemersraad dringt op grond van de nadeelen, welke afgezien van andere bedenkingen - van dit wetsont werp voor handel en bedrijfsleven zijn te duchten, op verwerping ervan aan. Binnenland. De Tweede Kamer over de begrootingon van Sociale Zaken en Waterstaat. Italië heeft den invoer van varkens en varkensvleesch verboden. Onderhandelingen over een nieuw han delsverdrag met Duitschland. Buitenland. De Volkenbondsmacht in het Saargebied. Vreeselijke hotelbrand te Lansing. De vlootbesprekingen te Londen. Algemeen Nederlandsch Persbureau. Te 'sGravenhage is Dinsdag, 11 dezer, in een buitengewone algemeene, nage noeg voltallige ledenvergadering van de Voreeniging „De Nederlandsche Dagblad pers" met algemeene stemmen besloten tot stichting van het „Algemeen Neder landsch Persbureau" met zetel te Am sterdam. De acte van oprichting van deze stich ting is in voornoemde vergadering ten overstaan van notaris Dr Ph. B. Libou- rel verleden. Arnold Spoel is overleden. Te D'en Haag is op 74-jarigen leeftijd overleden de componist en dirigent Ar nold Spoel. Hij is vooral bekend gewor den door zijn volkszangavonden. GEMEENTELIJKE KOSTEN VAN WERKLOOSHEIDSZORG. Vermindering van de op de gemeenten drukkende uitgaven? Aan het verslag van de Commissie van Voorbereiding der Tweede Kamer over het wetsontwerp nopens voorzieningen terzake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg wordt het volgende ontleend: De instelling van het Werkloosheids- subsidiefonds vond i afgescheiden van de vraag hoe dat fonds gevoed moet wor den i algemeene instemming. Verscheidene leden achtten het een verbetering, dat alle belastingplichtigen, in welke gemeente zij ook gevestigd mo gen zijn, in de werkloosheidslasten zullen bijdragen. Voor de Regeering is het probleem van de noodlijdende gemeenten een voorwerp van aanhoudende zorg. Mede met het oog hierop heeft zij eenigen tijd geleden aan de Rijkscommissie van advies voor de gemeentefinanciën verzocht haar mee ning te willen kenbaar maken omtrent de mogelijkheid eener vermindering van de op de gemeenten drukkende wettelijk verplichte uitgaven. Zij heeft het advies van deze commissie onlangs ontvangen en hoopt binnen niet te langen tijd met voorstellen te dezer zake te komen. DE BELASTINGDRUK EN DE GEMEENTEN. De voorgestelde wijziging van de wei van 15 Juli 1929. Aan bet Verslag van de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer van het over dit wetsontwerp met de regeering gehouden schriftelijk en mom deling overleg wordt het volgende ont leend De mededeeling in de Troonrede om trent de onmogelijkheid van verdere ver hooging van den belastingdruk had uit sluitend het oog op den druk der Rijks belastingen. Verhooging van die belas tingen werkt immers uniform voor het geheele Rijk. Het is hiermede aller minst in strijd, wanneer de regeering voorstelt zekere maatregelen te nemen op het stuk der gemeente-financiën, die strekking hebben een extra-heffing toe te passen in gemeenten met relatief la geren belastingdruk. Daardoor wordt de belastingdruk in de gemeenten/waar deze reeds tot den top is gestegen, toch niet verder verhoogd. Onjuist is voorts vol gens de regeering, de meening, dat het Rijk door de voorgestelde heffingen ten bate van het Werlcloosheidssubsidiefonds middelen der gemeenten in zijn kas laa.t vloeien. Deze middelen vloeien niet in de kas van het Rijk, doch in een af zonderlijk fonds, welks inkomsten uit sluitend ten bate van de gemeenten zul len worden aangewend. De strekking van het voorgestelde op het stuk van de kosten der werkloos heidsvoorziening is in het wezen der zaak geen andere dan de tengevolge van de crisis op de gemeenten druk kende lasten wat regelmatiger over de gemeenten te verdeelen. De regeering is voor de bezwaren, die deze methode aankleven, geenszins blind, doch er is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1