X DE ZEEDW Landbouw-Crisisvergadering TWEEDE BLAD I Uit de Provincie. F E UI L L ET ON. Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. to Goes. BLAUPOT TEN :g, zal op BCEMBER 1931, in het Veilings- aan de Koe- n het openbaar Middelburg: MET TUIN aan 107, groot 8 A. te aanvaarden. MET TUIN aan Kade H 57, :.A. Dadelijk te faET TUIN EN aan de Lange .70, uitkomende aststraat, groot v.o. 11 c.A. erf- te aanvaarden. F 131 MET 130, 132 en 133 ilein, en OPEN de Spuistraat, A 25 c.A. Ver voor ƒ7.25 per RF F 119, 120 ,n het Suiker- i. 21 c.A. Ver- - per week. vóór en op p, telkens van ur, op vertoon erkrijgbaar ten ien Notaris, adverten- nde bladen vat moeite. »t het juiste md met de dan heeft schrijven portkosten. u men zich gratis door prijsverhoo- ons met de ïrtentiën in ijd en geld t ons voor ZEEUW", vorststraat, >R 3 JAAR, 191i/2 R. D, Roosjesweg, DE VISSER t geweest bij rceelen of in itore van NO VATE, alwaar ngewacht tot 3 Dec. 1931. enst. .morgen om "muiden tot ;erl 3 u. VAN MAANDAG 10 DEC. 1934, Nr 82. .0 u.: 761. Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring van het K. N. G. V. Onder voorzitterschap van den heer J. J. Th. Ba'kker van Biergen pp Zoom is aldaar Zaterdagmiddag de jaarverga dering van hovengenoemden kring ge houden in hotel „/De Draaik". Vertegen woordigd waren 18 van de 18 aangeslo ten voreenigingen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer R. van Roo te Middelburg, ver meldt de bigde en de minder aangename dagen uit het Kringleven. Onder de eer ste vallen de uitvoeringen te Vlissingen, Middelburg en Kloetinge; de keurturn- wedstrgden te Eindhoven, en Middel burg, de K. N. G. V.-marsehen in voor- en najaar te Middelburg en de athletiek- wedstrgden van Wilhelmina. Onder de laatste de toch zeer belangrijke lessen en demonstraties, die beter bezocht had den kunnen woéden. Het aantal aangesloten vereenigingen is met 1 verminderd, bet gietal dames- en heerenleden is gestegen van 648 op 1 Januari 1934 tot 675 op 1 October 1934. Het verslag van den penningmees ter, den beer F. G. Lemmers, geeft een txadeelig saldo van f 85.46 aan. De hegrooting 1935 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f40(J; nadat besloten was ook over 1935 10 cent per adspirant te doen afdragen. De af tredende bestuursleden, de heeren F. G. Lemmers te Vlissingen en O. H. A. C. SLo te Breda werden bij acclamatie her benoemd. In de vacature ontstaan door bet bedanken van den beer J. H. Koeara te Middelburg koos de vergadering tot technisch bestuurder den beer J. J. de Dreu te Krabbendijke; de drie heeren1 namen bun benoemingen aan. Van „Olympia" te Kap elle was 't verzoek ingekomen om ter gelegenheid van baar 25-jarig bestaan de kringuit voering 1935 te Kapella te houden. Onder dank voor de aanvrage stond de vergadering dit verzoek toe. Bg bet Biondsbestuur zal men een lei derscursus aanvragen, zooals V. T. V. verzocbf, terwijl de technische bestuurs leden de mogelijkheid zullen nagaan om een cursus Melkman in vrouwenturnen te organiseeren. In het voorjaar zullen officiëela K. N. G. V. marschen geor- ganiseard worden te Vlissingen door de V. T. V. op 22 April en te Bergen op Zoom of Breda. Voorts zullen 4 of 6 kampen athletiefc en adspirantenwedstrg- den athletiek op bet programma gebracht worden. Het seizoen zal dan worden besloten door een vereenigingswedstrgd in klassikaal werk en voorlich tings- en ontwikkelingsdagen. Het voorstel van bet Bondshestuur om de Biondsvergadering te doen bestaan uit afgevaardigden van de kringen in plaats van uit de vereenigingen, werd aange nomen. Goes. Sinds begin November j.l. wor den vanwege de Commissie voor werk- loozenzorg alhier, cursussen gegeven aan jeugdige werkloozen, welke tot dusver door de betreffende cursisten wel op prijs worden gesteld en geregeld gevolgd worden. Er zijn nog eenige plaatsen over; even- tueele gegadigden gelieven zich daarvoor spoedig te melden op het bureau van Gemeentewerken, 's morgens tusschen 9 en 10 uur. Verder deelt voornoemde Commissie mede, dat ten behoeve van alle, bij de arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen, vanaf Woensdag 12 dezer, ook het ont spanningslokaal aan het kerkplein weer geopend zal zijn, voorloopig alleen op de middagen van 1% tot 5 uur en behalve des Zaterdags. Op denzelfden dag zal de Commissie verder een cursus in huisvlijt en hout- Vrij naar het Engelsch. 94.) o Hoe vaak kuste juffrouw Durnford die woorden en bedekte ze met baar tranen, voor ze den brief weer dichtvouwde en onder haar kussen schoof. Arme juffrouw Jem, zelfs zij begon den moed op te geven en baar bleeke wangen en de diepe krin gen onder baar oogen getuigden van me- nigen slapeloozen nacht. HOOFDSTUK XXXIII. In het M a n o r-b o s o h. De plotselinge afreis van den heer Des- mond werd bet onderwerp van een ge sprek in Disbordugh bij Sheppertou. Nau welijks was men een beetje gewend ge raakt aan de verloving van juffrouw Durnford met den vreemden schilder, af de verloofde verdween en liet zijn zoon tje als gijkelaar achter. Ieder die juffrouw Durnford kende, kwam een bezoek bren gen op de Dene, maar juffrouw Jems houding bracht ben in de war en ver hinderde hen om nieuwsgierige vragen te snijwerk doen aanvangen; de daarvoor gegadigden, die zich daartoe hebben op gegeven, kunnen eveneens nadere inlich tingen verkrijgen op het bureau van Gem. Werken op bovenvermeld uur. Deze cursus wordt ook in een lokaliteit van het Weeshuis gegeven. Vanavond zal een vergadering wor den gehouden van omwonenden van de Goesche havenkom, ter bespreking van het geopperde denkbeeld om de haven te dempen. De „Midd. Crt." meldt, dat op de gronden aan den Poelweg, vroeger eigen dom van het Burg. Armbestuur, een aan tal arbeiderswoningen zal worden ge bouwd. In verband hiermede kan worden ge wezen op het feit, dat men thans ook in Bouwplan I (Piccardstraat) huizen ziet leeg staan. Dit is, voor zoover ons bekend, nog niet eerder voorgekomen. Alles wijst er op, dat er behoefte is aan goed- koope arbeiderswoningen en dat de woningbouwverenigingen goed zullen doen spoedig de minimum-huren te ver lagen. O. en W. Souburg. Vrijdagavond was door de N. S. B. een vergadering belegd, in café „De Zwaan". Op deze vergadering sprak de heer M. D. Treurniet uit Rot terdam. Duidelijk bleek uit spr.'s betoog dat de N. S. B. heenstuurt naar een revo lutionaire omvorming van de regeering. Alle ellende van dezen tijd werd door spr. op de schouders van de tegenwoor dige partijen geschoven. Het nat.-socialis- me zal aldus spr. weer allen een plaats in den arbeid kunnen gevent Spr. vond bet schande en nog eens schande, dat een dominé op den kansel zich met politiek bemoeit en durft te bidden om bewaard te blijven voor com munisme en fascisme. Voor zulk een pre dikant zou er in den nat.soc. staat geen plaats zijn. Dan zal gezegd worden boe een predikant zich in de kerk heelt te gedragen. Gelegenheid voor debat was er natuur lijk niet, maar wel mochten in de pauze schriftelijke vragen ingediend worden, waar nog een ruim gebruik van gemaakt werd. In zijn beantwoording van de verschil lende vragen zei spr.: wanneer wij de macht in handen hebben, zullen wij ons niet door andere partijtjes in den rug laten aanvallen. Die zullen uitgebannen worden. De pers zal critiek op het Nat.- Soc. mogen uitoefenen, doch alleen in op- bouwenden zin. Toen de voorz. verzocht om de vergade ring te sluiten met het zingen van het Wilhelmus, verlieten velen de vergade- ring. Drukke opkomst. Leven dige debatten. Zaterdagmiddag werd ook te Goes in de Prins van Oranje een bijzonder druk bezochte vergadering gehouden van de kringen Oost- en West Zuid-Beveland der Z.L.M. ter bespreking van de regee- lingamaatregelen in bet belang van land en tuinbouw en veeteelt. Feitelijk bad deze vergadering gevoege lijk achterwege kunnen blijven, want op bet trottoir vóór de Prins van Oranje deelden de heeren Jn. Dekker en andere N.S.B.-propagandisiten gesehriftjes uit, waarin aan landbouwers en landarbei ders de heilstaat wordt, beloofd, als de N.S.B. maar gelegenheid kreeg baar pro gram uit te voeren. Dan verdwenen alle moeilijkheden bij tooverslag. Dé vele aanwezigen werden te twee uur verwelkomd door den voorzitter van den kring Westelijk Zuid-Beveland, den heer L. Kranenburg, die de hoop uit sprak, dat gegronde klachten kunnen worden weggenomen of verzacht door de besprekingen in deze vergadering. Zee land i aldus Spr. - is wel de meest bevoorrechte provincie. Dit komt door het akkerbouwbedrijf. Laten we daarom in onze critiek gematigd zijn. De heer Mr P. Dieleman, voorzit ter der Z.L.M.. zette het doel dezer ver gadering uiteen: het bespreken der re- geeringsmaatregelen. Spr. stelde tegen over elkander de betrekkelijke welvaart, diaen. „Mijnheer Desmond is voor zaken naar Amerika gegaan," antwoordde ze eenvoudig. „Het kon niet uitgesteld wor den -en bet zal nog wel eenige weken kos ten om klaar te komen." En dan begon ze over iets anders en sprak over het na derende huwelijk op Chez-Nous en tegen bun zin moesten de bezoekers daar over praten. Maar daarmee werd bet gebabbel niet tot zwijgen gebracht. „Juffrouw Durnford ziet het nu wel moedig onder de oogen," zei juffrouw Adeline Meyriek, een dame van onbe- stemden leeftijd en onberekenbaar hu meur, „en vertelt ons zoo kalm, dat mijn beer Desmond voor zaken op reis is, maar dat is dan zeker een eigenaardig soort zaken, dat ze er zoo slecht uitziet en zoo afgetakeld is." „Dat heb ik ook al gedacht, Addie," antwoordde haar zuster. Juffrouw Lu cie Heyrick was bet altijd met baar zuster eens. „Ze beeft zoo'n last van hoofdpijn gehad, vertelde juffrouw Cleveland me." Juffrouw Adeline glimlachte minach tend. „Hoofdpijn en je was dwaas genoeg om dat te gelooven? Maar ze kunnen jou ook van alles wijs maken. Geloof me maar bij beeft baar laten zitten, en is er met een deel van baar geld vandoor. Ik heb dien man nooit vertrouwd. Dacht je soms dat zoo'n knappe man met een leelijke waarin het grootbedrijf verkeert en de nood der kleine en middeimatig-kleine bedrijven. Ia dat in het belang der ge meenschap? Vroeger is ons altijd gewe zen op bet groote belang der middel matige bedrijven. Ook in deze vergadering wees Spr., evenals hij dit in Tholen en Zierikzee ge daan bad, er op, dat de landbouw-orga- nisaties staan n a a s t de crisis-organisa tie. Dit wordt te veel uit het oog verloren. Soms i maar niet altijd worden de eerste om advies gevraagd over regee- ringsmaatregelen, maar zeggenschap en verantwoordelijkheid hebben ze niet. Spr. voert ook nu weer bet pleit voor de zelfstandigheid der landbouw-organi- sa ties. Wij willen blijven vrije mannen en willen geen regeeringsslaven worden. Wij willen gehoorzaam zijn aan de regeering en tegelijk opkomen voor de rechten en de vrijheden van den boerenstand en bet platteland. We beleven geen gewone crisis. De cri sis is internationaal en woedt over het gebeele economisch terrein. We maken een ommekeer door en beleven nu de moeilijke overgangsjaren naar een ander systeem. Do voorbijgegane tijd komt ze ker niet terug. Spr. eindigde zijn openingswoord met de aanwezigen op te wekken te vertrou wen op God, Die het leven der volken leidt. De akkerbouw. Nu sprak de heer J. M. van BommJ van Vloten, voorzitter der prov. orisds- organiaatie. Spr. herinnerde eerst aan de centrali satie in de crisis-instellingen, die tof stand is gekomen. Een vijftal nieuwe centrales is in plaats van al de oude ingesteld, namelijk de akkerbouw^, de veehouderij-, de zuivel-, de pluimvee- en de groenten- en fruit- centrale. Deze centrales hebben een groote mate van zelfstandigheid maar werken toch ook niet zonder onderling verband. Deze band wordt gevormd door bet college van regeeringscommissarissen. Gewestelijk zijn al deze centrales ver tegenwoordigd in de Provinciale Land- bouw-Grisis-Organisaties. De Provinciale Landbouw-Crisis-Or- ganisaties hebben uitsluitend een uit voerende functie. Iedere maand heeft een vergadering van voorzitters en secre tarissen der landbouw-crisist-organisa- ties onder leiding van den regeerings- commissaris voor den akkerbouw en vee teelt plaatsi, waarin verschillende steun maatregelen worden besproken en waar in wij bezwaren en wenschen naar voren kunnen brengen. Maar de beslissing of aan deze bezwaren zal worden tegemoet gekomen en aan deze wenschen gehoor zal worden gegeven ligt met bij deze ver gadering, maar bij daartoe bevoegde re- geerings-instanties. Spr. behandelt nu de steunmaatrege len voor de versohillende akkerbouwpro ducten. Tarwe. De tarwesteunregeling is nog steeds wat haar uitvoering betreft in ons gewest toevertrouwd aan de Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor Zeeland. Dit be stuur heeft groote zorgen en moeilijkhe den te overwinnen gehad. De in bet be gin van dit jaar geconstateerde knoeie rijen, zoowel van handelaren als van le den-aangeslotenen hebben het eenerzijds noodzakelijk gemaakt, dat booge boeten werden opgelegd en strenge strafmaat regelen werden genomen, terwijl ander zijds gebroken moest worden met het tot dusver gevolgde systeem van inname en verkoop der tarwe. D'e tarwe-handelaren hebben een andere functie gekregen als voorheen. Thans zijn zij pakhuishouders, die bun opslagruimte ter beschikking stellen en overigens in loondienst bun medewerking verleenen bij de opslag en de behandeling der tarwe. Voor de leden heeft het nieuwe systeem betrekkelijk geringe gevolgen gehad. Van de zijde der verbouwers worden weinig of geen klachten vernomen. De voornaamste klacht betreft de hoe veelheid, die per maand mag worden in geleverd. Men zou zoo graag een groo- tere hoeveelheid per maand willen leve ren, maar het bestuur heeft gemeend aan dezen aandrang niet te moeten toegeven, in hoofdzaak om twee redenen: een fi- nancieele reden en een technische reden. vrouw als juffrouw Jem zou willen trou wen? Neen, zoo iets zit niet in de men- schelijlke natuur, ons beertje is er van door en heeft meteen een goed tehuis voor zijtu zoontje gevonden. Maar juffrouw Jem probeert bet nog een poosje verbor gen te houden en heel wat menschen in Disborougb dachten er net zoo over. „Het moet wel waar zijn," zei men, „Adeline is soms wel een beetje bard in baar oor deel, maar meestal heeft ze wel gelij'k. Er moet wel iets ernstigs gebeurd zijn, an ders zou juffrouw Durnford zich niet zoo opsluiten en alle uitnoodigingen afslaan. Ze is niet eens op het feest van den aartsdeken geweest, zond een veront schuldiging op het laatste nippertje. Dat heeft juffrouw Prescott zelf aan me vrouw Pater verteld." En zoo ging het verder; deze wist dit en die dat. Het was waar, dat juffrouw Jem niet naar den aartsdeken was geweest. Voor het eerst in haar leven schrok ze terug voor het zien van menschen. „Ik kan niet gaan," zei ze tegen Ruth, toen deze haar waarschuwde dat het al laat was en dat ze zich moest gaan klee- den. „Ze zullen allemaal iam me heen draaien en me nieuwsgierige vragen stel len en mijn hoofd zal in de war raken, van al het licht en de muziek; Zou je niet alleen kunnen gaan?" Maar daar wilde Ruth niets van hooren en eindelijk werd f De prijs, die wij aan de leden «ouden kunnen uitbetalen zou door de meerdere uitgaven beduidend dalen. De vroeg gedorschte tarwe heeft niet die kwaliteit, die haar tot goed-houdbaxe tarwe bestempelt. Het is dus niet in het belang der verbouwers om aan aandrang tot vroege levering toe te geven. Ten slotte wordt de tarwe bet best en bet goed koopst bewaard bij den boer in het stroo. Suikerbieten. Het medevallen van den oogst der suikerbieten beeft tot gevolg gehad, dat de meeste verbou wers garantie te kort gekomen zijn en men heeft Spr. al meerdere malen de vraag gesteld of er nog garantie be schikbaar zou zijn. Deze vraag moet Spr. met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid ontkennend beant woorden. Er hoeft niet op gerekend te worden, dat zooals dat het vorige jaar mogelijk gebleken is aan de fabrieken, dus aan de telers een eenigszms beteeke- nende hoeveelheid extras-garantie kan worden toegewezen. Gerst en veldboonen. De gerst era de wat de regeling betreft daarmee overeenstemmende steun aan veldboonen heeft nog al eens aanleiding gegeven bot de klacht, dat bet zoo lang duurt voordat de gerststeun wordt uitbetaald. Inderdaad beeft dit aanvankelijk ook vrij lang geduurd. Thans is daarin veel ver betering gekomen. Vlas. De teelt-premie voor het vlas is voor bet grootste gedeelte reeds be taald. Zg heeft dit jaar bedragen f 7.73 per 1000 K.G. en het is voor bet district Zuid-Beveland van belang te weten, dat zg, die tengevolge van 'de vroege ba- gelscha de, neibbeu moeten over- zaaien, nog een kleine nabetaling zullen ontvangen. In de vorige jaren 1932 en 1933 werd in tegenstelling met dit jaar, bet totale steunbedrag niet in zgn geheel uitge keerd. Er zijn z.g. „potjes" gevormd, die nog moeten worden afgerekend. Voor 1982 zal de uitkeering nog bedragen f6.— per H.A. on- gerepeld vlas, welk bedrag voor vlas, dat in Nederland gerepeld werd bovendien nog met f 1.78 per H.A. zal woorden verhoogd. Voor 1933 zal alleen nabetaald won den voor gerepeld vlas. Het bedrag der nabetaling is nog niet bekend. Aardappelen. De steun voor de aardappelen is wel de steun, waarop in den laatsten tgd de scherpste critiek werd uitgeoefend en die in verband met Ida aanvankelijke aardappelprijzen over bodig leek. Maar de prijzen zgn weer sterk gedaald en bevinden zich thans op een niveau, dat gelijk is aan de mini mum-prijzen van bet vorig jaax. Wij ge voelen het in Zeeland als een onbillijk heid, dat als da prijzen verder mochten dalen, de denatuxatie-vergoeding voor on ze goede bekende Zeeuwsche soorten even boog is als voor iedere andere aardappel. Maar hoezeer wij daarvoor ook gestreden hebben, bet is ons niet gelukt een wijziging in de regeling te verkrijgen. Door de denaturatie worden kwantitei ten zand- en andere aardappelen van de markt gehouden, die anders den prijs zouden drukken. Omtrent de grootte van den oogst en de te verwachten export mogelijkheden kan Spreker niet nader in lichten. Erwten en bruine boonen.Door bet infcoopen van erwten wordt er naar gestreefd bepaalde richtprijzen te berei- En nu de toekomst. Uit den aard der zaaJk kan Spr. niet veel daaromtrent mededeelen. Allereerst' is er omtrent de prijzen nog niets bekend gemaakt en de vraag rijst 'Of wij mogen verwachten, dat zij dezelfde zullen zgn als voor 1934. Het is algemeen bekend, dat tegen den landbouwsteun verzet rijst. In dit ver band weerlegde spr., evenals de heer Dorst te Tholen dat deed, de bewering, dat de steun bet leven duur maakt. Omtrent de prijzen voor 1935 valt niets te zeggen. Omtrent de teeltre- ig e 1 i n g kan spr. hoogstens eenige ver wachtingen uitspreken. De tarweteelt blijft weer beperkt tot één derde van de totale oppervlakte bouwland. Voor de kleine bedrijven is dit jaar voor bet eerst een gunstige uitzondering toegestaan, door de bepa- er een briefje naar juffrouw Prescott ge stuurd en na dien sloeg juffrouw Jem alle uitnoodigingen af. „Het kan me niet schelen wat mijn bu ren er van denken," zei ze koppig, tienen Ruth trachtte haar over te halen een avondje naar de pastorie te gaan. „Ik kan nu niet lachen en praten en me amusee ren, terwijl mijn arme Keefe zoo ongeluk- ■kig is. We beginnen allebei den moed te verliezen, Ruth en ik kan niet langer een onverschillig gezicht trekken om de men schen om den tuin te leiden. Liefst zou ik me ergens verstoppen, waar niemand me kan vinden." En het gezicht van de arme juffrouw Jem trok zenuwachtig, terwijl ze rusteloos haar verlovingsring heen en weer draaide, iets wat ze zich sedert kort tot gewoonte gemaakt had en nadien trachtte Ruth niet meer haar over te halen. Nog steeds waren ze niet naar Shelgate geweest om inkoopen te doen voor de aanstaande bruiloft en Ruth wist niet wat te doen. Meer dan eens had ze er tegen juffriauw Jem op gezinspeeld, dat de tijd verstreek en had een onzeker antwoord gekregen. Het was duidelijk, dat juffrouw Durnford erg tegen, de bruiloft opzag. Hoe kom ik dien dag door?" zei ze eens tegen Ruth. „Ik ben bang, dat ik flauw zal vallen in de kerk of op een of andere manier opschudding zal veroorzaken. ling, dat da bedrijven van ltyi H.A. bouwland of kleiner in ieder geval 50 Aren met tarwe mogen betelen. Boomgaarden worden alle,en dan als bouwland beschouwd wanneer zjj ge regeld met akkerbouwgewassen worden bert,eeld. Da teelt van gerst, veldboonen, erwten en bruine boonen zal waarschijnlijk geen enkele beperking ondergaan, terwgl bet te verwachten is dat aan de teelt van vlas eenige uitbreiding zal kunnen wor den gegeven. De teelt van aardappelen zal over het géheele land waarschgnlgk eenige uit breiding ondergaan. De uitbreiding zal misschien uitsluitend tan goede komen aan telers van kool of grove tuinbouw- gewassen, die in bun teelt sterk worden beperkt. Spreker kan wel zeer positief de verwachting uitspreken, dat in de aardappelsteunregeling zelf een zeer ingrijpende wgziging komen cal, die tot vereenvoudi ging zal leiden. Nadere miededeelingan mag Spr. hierover niet doen. En thans de suikerbieten. In te genstelling met sommige couranten-be richten, moet spr. zeer tot zijn leed wezen mededeelen, dat dienaangaande nog niets is vastgesteld. Wanneer er weer een steunregeling komt meent Spr. de verwachting te mo gen uitspreken, dat deze een vrij belangrijke wgziging zal on dergaan. De Provinciale Landbouw- Crisis-oiganisaties zullen waarschijnlgk bg de uitvoering worden ingeschakeld. Dan zal wellicht ook gebroken worden met het systeem, dat de te verleenen garan tie uitsluitend gebaseerd zal zijn op de teelt van vorige jaren. Men wenscbt eenige soepelheid toe te passen, zoo dat verschuivingen zullen plaats hebben van diegenen, die al te zeer bevoorrecht waren, naar ben die slechts weinig ga rantie in verband met bun bedrijf 'kregen toegewezen. Spr. wil niet eindigen zonder een be roep te doen op de medewerking van alle georganiseerden voor een goede uit voering van de crisiswetgeving. Klaagt men over vrgbeidsbelemmering, dan vraagt SpT.: Wat zou er van ons mooie vrije boerenbedrijf overgebleven zgn zonder deze maatregelen? Wij moeten dankbaar zgn voor alles wat de regeering inzonderheid wel voor ons ak kerbouwbedrijf heeft gedaan. Bespreking. In antwoord op de uit de vergadering gestelde vragen zegt de beer Van Vloten nog„ dat bg op sommige vragen moeilijk antwoord geven kan en op andere niet mag antwoorden. Volgens Spr. kan wellicht in uitzicht worden gesteld, dat een scheurder van ■weiland wat meer vlas mag verbouwen. Wat suikerbieten betreft, is het moei lijker. De hoeveelheid suikerbieten zal voor Zeeland bet volgend jaar wel on- geveer dezelfde zijn als voor dit jaar. Wat dus aan een scheurder van wei land extra zou worden toegestaan, zou aan een anderen Zeeuw moeten worden afgenomen. Een boomgaard, waarvan de onder cultuur diende voor tuinbouw kan niet meetellen bij' het bepalen van de opper vlakte, die met tarwe bezaaid mag wor den. Dit vindt Spr. ook onbillijk, maar het is een voorschrift van Den Haag Spr. zal nog eens de onbillijkheid ter bevoegder plaatse aantoonen. Of het mogelijk is, dat in deze vrijgeko men boomgaarden aardappelen mogen worden geteeld, kan Spr. niet zeggen. Vermoedelijk zal in 1935 aan ieder ge west een zeker aantal H.A. aardappelen worden toegewezen. D'e prov. crisis organisaties zullen die over de bedrijven moeten verdeelen. Aangaande bietengarantie kan gezegd, dat het practisch onmogelijk is voor deze garantie een gemiddelde over een zeker aantal jaren te nemen. Als de beer Klompe interrumpeert: „Een mannetje meer" antwoordt de heer Van Vloten, dat hij deze ironische opmer kingen in deze vergadering niet wenscht te hooren en zulke vragen niet zal beant woorden. Wat de kosten van uitvoering der landbouwcrisiswetgeving betreft, hier maakt Zeeland geen slecht figuur. Die f——- Maar mevrouw Pater en Lona zullen het me nooit vergeven, als ik niet kwam." Het was precies een maand voor de voltrekking van het huwelijk. „Misschien zouden we thuis kunnen blijven", antwoordde Ruth, die plotseling een straal van hoop zag; de gedachte aan dat feest had haar achtervolgd als een nachtmerrie, maar daar wilde juffrouw Jem niet van hooren. „Neen, we moeten gaan", zuchtte ze, „wat zouden Bob en Lilian wel zeggen? Al heb i'k zoo'n beetje zitten mopperen, daarom meende ik het nog zoo erg niet. Laat me eens zien, we hebben vandaag veertien Mei; nog maar een maand voor het huwelijk. Ruth, waar zijn mijn gedach ten. We hebben nog niets om aan le trek ken." Juffrouw Jem werd er bepaald ze nuwachtig van. „Ga zitten en schrijf even een regeltje aan juffrouw Martin, om baar te verzoeken, morgen een een uurtje voor ons vrij te houden. Want morgen gaan we naar Shelgate, weer of geen weer", en zoo gebeurde het ook. Het werd een zware dag voor Ruth. Juffrouw Jerns korte opflikkering van be langstelling was alweer gedoofd. Juffr. Martin werd zichtbaar zenuwachtig, toen haar beste klant de mooiste patronen en duurste stoffen met een onverschillig ge zicht terzijde legde. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5