Uit de Provincie Kerknieuws. Ds Hamilton of Silrerton Hill, f Te Bennebroek is in den ouder dom van 67 jaar overleden dr Hamilton of Silverton Hill, predikant bij de Ned. Herv, Gemeente Sybecarspel-Bennebroek en Nibbixwoud. De overledene werd in 1902 te Hem predikant. Hg heeft voorts gestaan in Abbekerk, Sybrandaburen, Hoorn, Oudkerk, Bergum en sedert 1929 in Bennebroek. Onderwijs. Gemengd Nieuws kelden, geenerlei inricht hebben in de ge weldige moeilijkheden, waarvoor de re geering zich ziet geplaatst. Anderzijds geeft dit gebeuren aanleiding tot het op treden van onverantwoordelijke demago gen, die den schijn wekken, alsof de re geering bewust in gebreke zou blijven en opzettelijk verkeerd handelen. Nog dezer dagen werd in „De Neder lander" berekend, dat alleen in 1933 on geveer f 250 millioen aan steunverleening is uitgegeven, wat ongeveer een derde is van de totale belastingopbrengst over dat jaar. Onze uitgaven, alleen voor den Staat bedragen jaarlijks ongeveer f 750 milli oen. Tot éénzelfde uitgavengetal komen wij, wanneer we de uitgaven per jaar ge rekend, van de Nederlandsche gemeenten optellen. Totaal dus ongeveer per jaar anderhalf milliard. Nemen wij daarbij in aanmerking, dat het totale belastbare volksinkomen op iets meer dan drie mil liard kam worden geschat, dan krijgt men eenigen indruk van de geweldige som men, die het Nederlandsche volk moet op brengen. Er is dan ook geen sprake van, dat de laatste jaren de belastingopbrengst en het uitgaven-budget elkaar dekken. Wij zullen niet ver bezijden de waarheid zijn, wan neer wij uitspreken, dat sinds 1931 wij 5C0 millioen hebben ingeteerd, d. w. z. on ze Staatsschuld met dat bedrag is toege nomen. Onze Staatsschuld nadert dan ook wederom de hoogste ooit bereikte top van twee zeventiende milliard. De totale ge meentelijke schulden zijn sinds 1925 met ongeveer een milliard toegenomen en be dragen thans ruim twee en een half mil liard. De geheele publieke schuld is dus ruim vijf milliard. Ongetwijfeld zou de toestand nog veel ernstiger zijn en dus hopeloos, wanneer aan het departement van Financiën de jaren, aan dit kabinet voorafgaande, niet een man als Jhr de Geer had gezeten. Gedurende zijn ministerschap heeft hij vele batige saldo's voor buitengewone ai- lossing van onze tijdens den oorlog sterk geklommen Staatsschuld doen strekken. Een ieder begrijpt, dat een land, gelijk het onze, met een dergelijke schuld er niet best voorstaat. Waarbij nog komt, dat onze Staats- en gemeentelijke schulden grootendeels binnenslands belegd zijn. Verstoring van het vertrouwen in de soli diteit dier schulden zou ernstige gevolgen hebben voor alle kleine spaarders en ren tetrekkers, gelijk ook voor alle pensioen- trekkers, omdat de beleggingen onzer in validiteitspensioenfondsen enz. grooten deels uit binnenlandsche schuldbrieven bestaan. Met den ernst van deze cijfers voor oogen moet iemand, die verantwoordelijk heid draagt, spaarzaam zijn in zijn cri- tiek op de regeering. Ook de regeering b.'staat uit menschen, wien niets men- r.chelijks vreemd is. Haar te steunen is c;:.' o taak. De toestand moge benauwend 'n, het kan nog veel erger. Demagogen, die dan ook stad en land doortrekken om den volke te verkondigen, dat het wel an ders en dat het wel beter kan. spelen in deze tijden een hoogst gevaarlijk spel. Deze demagogen op onverantwoordelijke wijze stof te geven, hun gevaarlijk spel te snelen, Ï3 in hooge mate afkeurenswaar dig. Het zijn er niet velen meer, die lust en moed, gepaard aan bekwaamheid, be zitten op verantwoordelijke posten bij pu blieke lichamen werkzaam zijn. Maar wan neer zij er nog zijn, laat ons dan beden ken, dat niet zij in de eerste plaats ver antwoordelijk zijn voor den tegenwoordi- gen chaos, integendeel, dat zij in het ver leden vaak hebben gewaarschuwd. Onze regeering staat voor een schier bovenmenschelijke taak. Haar te steunen is onze plicht. Gelijk het ook onze plicht is klaar en duidelijk en openhartig het volk den ernst van den toestand voor te houden. Burgemeester met de Noorderzon vertrokken. Korten tijd geleden is de burgemeester van Overslag, de heer G. Stevens, met de Noorderzon uit zijn gemeente vertrokken, en aldaar tot heden nog niet terugge keerd. Naar de Axelsche Crt. thans verneemt heeft de heer Stevens eervol ontslag ge vraagd als burgemeester van de gemeente Overslag. Ziekenhuis-kosten bij armlastigheid. Cemeenten met veel belangrijke ver keerswegen worden dikwijls op onbillijke wijze belast met ziekenhuiskosten, nood zakelijk geworden door verkeersongeval len, personen 'overkomen, die veelal in een andere gemeente wonen. Ee minister van binnenlandsche zaken heeft thans aan Ged. Staten van Zee land te kennen gegeven, dat in het algemeen moet worden aangenomen, dat als een lid van een gezin ondersteuning behoeft, het hoofd van het gezin als armlastig moet worden beschouwd en niet het gezinslid. Wanneer dus een lid van een gezin, waarvan zich 't hoofd bevindt in een be paalde gemeente, in een andere gemeente een ongeluk overkomt, waardoor kosten van verpleging moeten worden gemaakt, zal bij armlastigheid de eerste gemeente deze kosten moeten betalen en niet de gemeente, binnen wier grenzen toevallig het ongeval plaats had. Middelburg. Het Schuttershof. Velen stelden ons meermalen de vraag, wanneer zal het Schuttershof weer in exploitatie komen? Zonder een oogenblik aan de juistheid van de mededeeling te twyfelen, dat half Januari de groote zaal in exploitatie zal komen, meenen wij, dat er nog veel aan moet geschieden. De zaal is iets breeder dan vroeger, het tooneel grooter en hooger, voorzien van moderne middelen om met bekwamen spoed ver anderingen aan te brengen, voor de mu ziek een van uit de zaal onzichtbare plaats voor orkest, onder het tooneel rui me bergplaats, terwijl in den tuin, waar vroeger de muziektent stond een drietal flinke kleedkamers met verwarming, vaste waschtafels, enz. De kleine zaal heeft haar oude aanzieD grootendeels behouden. Ook de Bakkers kamer wordt onder handen genomen. De tuin, waarvan zulk een groot stuk is afge nomen, biedt toch in de toekomst voor sommige zaken nog ruimte genoeg, o.a. vooi' verblijf in de pauzes by uitvoeringen. Tentoonstellling. Geduren de de a.s. Kerstdagen zal de Middelhurg- sche Tentoonstellingsvereen. M. T. V. weer haar jaarlijksche nationale tentoon stelling van hoenders, dwerghoenders, watervogels, konijnen en post- en sierdui- ven houden. Ter bevordering van ons stedenschoon. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen enkele personen, die de verorde ning tot behoud van het stadsschoen heb ben overtreden. Ter waarschuwing van anderen laten wy hier het voornaamste uit de verorde ning volgen; Den eigenaar of gebruiker van eenig onroerend goed binnen de bebouwde kom is het verboden daarop of daaraan te hebben muren, betimmerten, borden of andere voorwerpen, bestemd en gebezigd tot reclame of het onroerend op eenige andere wijze te bezigen tot reclame. Het verbod is niet van toepassing in zoover het geldt reclame voor zaken, wel ke worden vervaardigd of verhandeld, of bedrijven, welke worden uitgeoefend op of in het onroerend goed. Een hond gevonden. De burgemeester van Grijpskerke deelde ons mede, dat in zyn gemeente een vry jonge Diuitsche herdershond is aangetroffen, die van een onbekenden eigenaar is. 't Zand. Vrydagavond kwam de A.-R. Kiesvereen. in ledenvergadering bijeen. De voorz. herdacht in gevoelvolle woor den het overlijden van het bestuurslid den heer G. Geschiere. Een vijftal namen werd opgezonden naar het bestuur der Centrale in verband met de groslijst. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. J. de Vast. Ten slotte sprak de secr. over „De Provincie". Vlissingen. Zaterdag kwam alhier bin nen het Zweedsche oorlogsschip „Oscar II". In verband met het feit, dat het be zoek niet-offiöieel was, bleven ook de daaraan verbonden formaliteiten achter wege. Het schip heeft aan het bunker station steenkolen ingenomen en is Zon dagmorgen weer vertrokken. Goes. Onze watervogels. B. en W. van Goes richten onderstaand verzoek tot de burgerij'; Reeds meermalen is het voorgekomen, dat een onzer watervogels slachtoffer ge worden is van het verkeer over de Sin gels. Een der voornaamste oorzaken is wel, dat deze dieren door omwonenden ge voerd worden op de bermen van onze ves ten; soms zelfs op de straat en een enkele keer zelfs aan den overkant der langs de vesten loopende straten. Nu wordt het zeer op prijs gesteld, dat de ingezetenen van Goes zooveel zorg heb ben voor onze watervogels, doch de dieren loop en daarbij groot gevaar te worden overreden; dit heeft zelfs al reeds een paar maal plaats gehad. Wy meenen in het belang der dieren u daarom dringend te moeten raden, het te verstrekken voed sel altijd in het water te deponeeren, liefst zelfs een eindje van den kant af. Het zou zelfs gewenscht zijn, de die ren, wanneer zy op de bermen langs de straat zitten, zooveel mogelijk het water in te jagen, opdat zy er aan gewoon ra ken, nooit op de verkeerswegen te komen. Het kan natuurlijk geen kwaad wanneer het voederen geschiedt op de stadswallen, daar waar zich geen rijwegen bevinden. "Wanneer in dezen geest gehandeld wordt, is zulks zeer in het belang van onze watervogels en zullen, naar wij ho pen, ongevallen als in het begin dezer circulaire genoemd, tot een minimum kuhnen worden beperkt. Rilland-Bath. Op de Vrijdag alhier ge houden drijfjacht in den Zimmermanpol- der werden 169 hazen geschoten; daarbij nog enkele kongnen, fasanten en patry- zen. Door de gemeente alhier is eenigen tyd geleden een stuk grond aangekocht ter grootte van 'ongeveer 8 gemeten, lig gende recht voor het dorp. Dit stuk grond moet dienen als werkob- ject voor dezen winter. Het ligt zeer on gelijk en zal dezen winter door de werk- loozen worden geiyk gemaakt. Door een tiental werkloozen, welk ge tal wel grooter zal worden, wordt er thans aan gewerkt. De bedoeling is om van dit stuk land bouwgrond te maken en dezen dan te verkoopen voor het bouwen van wonin gen. Mellskerke. Vrijdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereen. onder leiding van den voorz., dhr A. Flaoh. De opkomst was be vredigend. Dhr A. J. Huysman refereerde over „Onze gemeentelijke huishouding". Aan de hand van de gemeentebegroo- ting passeerden de diverse hoofdstukken de revue. Speciaal werden onder de loupe genomen de deelen onderwijs en werk loosheidsvoorziening. Vooral onderwijs is voor deze gemeente zeer duur. In de vol gende vergadering zal Ds Vreugdenhil refereeren. Aagtekerke. Vrijdagavond vergaderde de Landboawvereen. Helpt Elkander, on der leiding van haar voorzitter de heer L. de Visser. Aanwezig 21 leden. Het af tredend bestuurslid de heer J. Hosse laar werd herkozen. By de rondvraag werd nog besproken de vee- en zuivel-beperking en werd ge wezen op het onmogelijke voor sommige landbouwers om vee te leveren zooals dit thans is voorgeschreven. Ook werden nog klachten geuit over de zet-aardappelen die werden afgeleverd door de coöperatie. Deze kwestie zal aan den heer Filips war den medegedeeld. Ten slotte werd nog be sproken het halen van zand uit de dui nen. Kortgene. Zaterdag werd alhier de eindles van den cursus in landbouwhuis- houdkunde gehouden, welke voor een ieder toegankelijk was. Er was veel be langstelling. Aan deze eindles was een tentoonstel ling verbonden, waarop gesteriliseerde- en ingemaakte groenten, vruchten in ge lei, bowls, allerlei soorten gebak, en ver schillende vormen van tafelversiering, alsmede door de dames vervaardigde klee- ren te zien waren. Alles zag er keurig uit. De secretaris van de Z.L.M., de heer Ir J. D. Dorst, uit Goes, opende de bijeenkomst. Spr. zei, dat het een eisch van den tegenwoordigen tijd is, dat de jongedames gelegenheid moeten hebben om zich voor de huishouding degelijk voor te bereiden. Een huishoudkundige cursus is daarvoor het aangewezen middel. Door den landbouw-onderwijzer, den heer J. E v e r s d ij k, werd nu een les gegeven in fruit-, groenten-, bloemen- en kippenteelt, zuivelbereiding en opfok van jonge dieren. Burgemeester M r J. D. Koster, daar na het woord nemend, memoreerde de tot standkoming van den cursus. Ondanks financiëele uitgaven voor de gemeente is toch alles goed voor elkaar gekomen. Spr. acht het buitengewoon nuttig, dat de jonge dames opgeleid worden voor de taak, die haar wacht. De volgende dames ontvingen een di ploma: C. D. Versluis, Colijnsplaat; Jac. de Looff, Kortgene; M. H. Vogelaar, Kort gene; L. H. Maas, Kortgene; A. C. Breure, Colijnsplaat; P. M. M. Verhulst, Geersdijk; Joh.a. Dees, Colijnsplaat; M. Leendertse, Kamperland; M. van Maldegem, Kortgene; E. P. de Oude, Geersdijk; E. C. de Pree, Colijnsplaat; Jac. C. de Smit, Colijnsplaat; A. J. Kievit, Colijnsplaat; L. P. van der Maas, Wissenkerke en S. Haringman, Co lijnsplaat. Ir J. D. Dorst sprak daarna woor den van dank aan het gemeentebestuur, dat den cursus mogelijk gemaakt heeft. De heer S. J. de R egt, voorzitter van de afd. „Noord-Beveland" van de Z.L.M., feliciteerde daarna de dames met het be haalde diploma en bracht ook dank aan het gemeentebestuur. Eén der leerlingen, mej. C. D. Ver sluis van Colijnspjaat, dankte namens alle cursisten, de leidster van den cursus, mej. Kome uit Goes, voor alles wat ze voor de cursisten gedaan heeft. Ook de dames Voerman en Van As en de heer J. Eversdijk, leeraressen en leeraar, ont vingen ieder een geschenk, Spr. bracht daarna dank aan de Z.L.M., het ge meentebestuur van Kortgene en aan de familie Van Maldegem, te welker huize de cursus gegeven werd. Mej. Groenewegen, bestuurslid v. d. afd. Zeeland van den Boerinnenbond, ver telde over doel en streven van genoemden bond. De heer J. E v e r s d ij k las daarna een schets in Zeeuwsch dialect voor. De leer lingen voerden in Noord-Bevelandsch costuum een Zeeuwsch oogstfeest op. Tot slot werd het vereenigingslied gezongen. Colijnsplaat. Vrijdag j.l. kwam in de Herv. Kerk alhier evangelist Dekkers van het Russisch Zendingsgenootschap vertel len van den arbeid van dit Genootschap in alle deelen der wereld, doch in het bijzonder in Rusland en de randstaten rondom Rusland. De kerk was zeer goed gevuld, toen Ds Bons het samenzijn opende. Dhr Dek kers verhaalde van den geweldigen moei lijken strijd, dien de Russische geloovi- gen onder het Sovjet-regime hebben te strijden. Duizenden geloovigen zijn ge dood en verbannen. Zij, die hun God lief hebben, worden als staatsgevaarlijk be schouwd en dientengevolge uitgesloten van het distributiestelsel. Vervolgens ver toonde hij een vijftigtal lichtbeelden. In het bijzonder troffen de foto's van totaal ondervoede kinderen. Met een oproep tot gebed en bijstand aan de zoo zwaar be proefde geloofsgenooten eindigde spr. den avond. De collecte bracht f31.30 op. Kamperland. Vrydagavond j.l. trad voor de afd. Kamperland van den Ned. Chr. Landarbeidersbond op de heer Rup- pert uit Utrecht, Hoofdbestuurder. Spr. schetste de opkomst van de vakbeweging in 't algemeen, haar doorwerking en haar huidige positie. De Chr. vakorganisatie heeft veel strijd ondervonden van socialistische zijde, ook van mede-Christenen. Haar strijd is rijk gezegend. Ze heeft mogen meewerken aan sociale verbetering, sociale verzeke ring, werkloozenzorg enz. De vakbeweging is gegroeid, ook de N. C.L. B. met zijn 27.000 leden. De kracht ligt echter niet in het getal, maar in het doordrongen zijn van het beginsel. Het was een goed bezochte leerzame vergadering. Axel. In een vergadering van de afd. van Patrimonium alhier, is tot bestuurs lid gekozen in de vacature-Van Kampen (die bedankt had), de heer Jac. Goossen. Besloten werd een gedeelte van de biblio theek te verkoopen, en nieuwe boeken aan te schaffen. Op een nader te bepalen datum zal Burgemeester J. Huizinga van Terneuzen een rede houden over: „Door de malaise in de mist". In deze gemeente bestaat een com missie welke zich ten doel stelt alles te verzamelen, dat betrekking heeft op het boerenleven in het land van Axel, zooals kleederdrachten, kunstvoorwerpen, werk tuigen enz. Reeds heeft men de beschik king over een flinke verzameling. Het voornemen bestaat om hiervan een klein museum of hoerenkamer in te richten, als men de beschikking krijgt over een ge schikte gelegenheid. Teneinde tot dit doel te geraken heeft men thans ook om de medewerking van het gemeentebestuur gevraagd. Zierikzee. In de vergadering van aan deelhouders der N.V. R. Koole Zoon's Bank te Zierikzee is in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer A. G. v. d. Vliet benoemd tot directeur dezer bank de heer ir. G. M. Bolle te 's Gravenhage; de beide procuratiehou ders, de heeren G. v. d. Vliet en E. J. Lunenberg, werden tot onderdirecteur benoemd. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Oss, Mr P. C. M. Boenders, em.-pred. te Utrecht. Naar Ellecom. M. A. J. de Zwaan te Wamel en Dreumel. Naar Rijswijk (Evang.), J. v. d. Wiel te Oostkapelle. Bedankt voor Elburg, E. V. J. Japchen te Waarder. Voor Lage Vuursche, F. van Asch te Wierden. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te IJmuiden-Oost, H. Hoogen- doorn te Zierikzee en A. Zwiep te Zeist. Bedankt voor Bussum-Naarden, W. F. Laman te Middelharnis. Goes. Gekozen tot ouderlingen bü de Geref. kerk alhier de heeren C. Bustraan en H. Labeur, zulks wegens het bedan ken van den heer J. M. Broekstra en uitbreiding van het aantal ouderlingen met één. Jubileum Ds Groeneveld. Zondagmiddag sprak Ds S. Groeneveld Geref. predikant te Terneuzen, een ge dachtenisrede uit ter gelegenheid van zgn 40-jarig ambtsjubileum. Z.Eerw. had tot tekst gekozen 2 Corinthe 4 vers 5 tot 7. Het thema was; De heerlijkheid der bediening in den dienst van Chris tus. a. De roeping van den dienaar; b. De invloed zijner bediening; c. De schit tering van Gods kracht in den broozen mensch. Ruim 18 jaren arbeidde Ds G. in Terneuzen, 8 jaar in Oenkerk, 7i/2 jaar in Winsum en 6 jaar te Marrum. De gemeente zong Ds Gr. staande toe: „Dat 's Heeren zegen op U daal". Dins dagavond heeft er een gemeentelijke sa menkomst plaats. Emeritaat. Ds Groeneveld, pred. bg de Geref. Kerk te Terneuzen deelde Zondag mede, dat hij voornemens is, in den loop van het volgend jaar eer vol emeritaat aan te vragen. Jubileum Dr J. D. Schmidt. Zondagmiddag herdacht Dr J. D. Schmidt Ned. Herv. predikant te K a p e 11 e, dat hg 26 jaar geleden zich aan deze ge meente verbond met de woorden uit Joh. 3:30 „Hij moet wassen, maar ik minder worden. Dezelfde woorden had Z.Eerw. weer gekozen, nu hij 25 jaar lang deze gemeente had mogen dienen. Ditzelfde woord, aldus spr., is nog altijd in mijn hart. 10 Dec. 1899 werd door hem het predikambt aanvaard te Sint Anthonie- polder, yan welke gemeente hij een har telijk schrijven ontving. In 1908 werd het beroep naar .Oudenhoorn aangenomen en 5 Dec. 1909 deed hij zijn intrede te Kapelle en hier nog staande herdacht spr. de weldaden des Heeren. Veel is veranderd, velen zijn heengegaan; al leen C. Karreman is van de toenmalige fcerkeraadsleden nog in leven; van de notabelen hebben nog zitting J. Baijens en J. van Wingen, thans president- kerkvoogd; van de toen aanwezige kerk voogden zijn D. J. van der Have, G. Baas en Jóhs de Jonge overleden. Namens kerkeraad en gemeente werd het woord gevoerd door ouderling J. Ossewaarde, die den jubileerenden pre dikant .hartelijk gelukwenschte en met dankbaarheid memoreerde zijn velerlei arbeid. Ook tot mevrouw Schmidt wer den hartelijke woorden gericht. Hierna werd het woord gevoerd door Dr Woldendorp van Wemeldinge namens den ring van predikanten, die de ge meente verzocht staande den leeraar toe te zingen Gezang 91:4. Het kerkgebouw was tot in alle hoe ken gevuld. Uit den ring waren aanwe zig de pred. Ds de Beus van Rilland, Ds Hoogenraad van Waarde, Ds Steen bergen van Biezelinge, Ds Baarslag van Kr&bbendijke en Ds Koopmans van 'sH. Hendrikskinderen. DE HEILIGE SCHRIFT OVER DE MUNT. Uit een artikel in de „N. Pr Gr. Crt.": „In Israël volgde men niet steeds het zelfde muntstelsel maar enkele hoofdtrek ken komen toch in het Oude Testament telkens weer voor. Wij zullen dit munt stelsel nu niet teekenen, omdat wij slechts op de hoofdtrekken willen letten. En dan blijkt, dat er onder Israël steeds naast andere maat ook een vaste maat voor het geld werd gevonden. Een munteenheid, die van zóó groote waarde wordt geacht, dat zij heilig wordt genoemd en met het heiligdom in betrek king wordt gebracht. Deze eenheid is de sikkel, meestal ge noemd: de sikkel des heiligdoms. Deze sikkel heilig, naar Prof. Noordtzij op merkt in zijn verklaring van Ezechiël 45912, omdat zij is in overeenstem ming met de wet. Deze sikkel des heiligdoms wordt steeds aldus geteekend: de sikkel van twintig gera. Zie Exodus 30 13. Nu beteekent: sikkel gewicht. Het geld werd in Israël gewogen. En dan was het standaardgewicht: de sikkel, de zil veren sikkel van twintig gera. Wat was nu een gera? In Leviticus 27 25 lezen wij. al uwe schatting nu zal naar den sikkel des heiligdoms geschieden; de sikkel zal zijn van twintig gera. De kantteekenaren teekenden bij dezen tekst het volgende aan: een gera woog zestig gerstkorreltjes of azen, bedragen de het twintigste deel van een halven rijksdaalder. De waarde van deze munt is in ons geld geschat: 8.05 cent, naar de Gids van Looman dat aangeeft. De eigenlijke grondslag voor de maat was dus de gerstekorrel. Dat geschiedde, naar Norman Angell vertelt, ook in andere landen. Men nam dan de korrel op een bepaald moment in de aar. Allicht werd voor deze korrel de best mogelijke vorm aangenomen. De gera vertegenwoordigde zoo een bepaald gewicht, dat in de schepping door God werd gehandhaafd. En daarom wordt nu altijd gezegd: de sikkel des heiligdoms, dat is de sikkel van twintig gera. Een waarde vertegenwoordigende van onge veer fl.70. De tempelbelasting werd in halve sik kels uitgedrukt, welke halve sikkel bekah. heette. De vaste geldmaat heet in de Schrift: de sikkel des heiligdoms. Daar is in de Schrift dus niets van die vroomheid van onze dagen, schijnvroom heid trouwens ook, die, als er wordt ge pleit voor een vaste geldmaat, welke dan in het goud wordt gevonden, een bepaal de hoeveelheid goud, met uitgestreken gelaat zegt: dat is een aanbidding van het gouden kalf. Er is geen sprake van de aanbidding van de gerstekorrel,, of van de gera en de sikkel van twintig gera. Maar er moet vastheid in de geldmaat zijn. Er moet een standaardmaat wezen. En die maat is heilig, omdat hij is naar Gods ordening. Van die maat wordt in de Schrift ge zegd Leviticus 19 36: „gij zult een rechte waag hebben, rechte weegsteenen, een rechte efa en een rechte hin: Ik ben de Heere uw God, die u uit Egypteland uit gevoerd heb". De vastheid van de maat, zoo werd Israël onderwezen, is van zóó groote waar de voor het economisch leven, dat de standaard werd bewaard in het heilig dom en onder speciaal opzicht werd ge steld van de Levieten. Dit was ook het geval met de geldmaat: de sikkel des heiligdoms." lerseke. Wegens huwelijk is door het hoofd der Nu tsbe waar school mej. Pikaar tegen 1 Jan. a.s. ontslag gevraagd en verkregen. Noodlanding van een legervliegtuig. Zaterdagmiddag moest het legervliegtuig FGX 450, be mand met den bestuurder Meinkema en den waarnemer Stok, een noodlanding uitvoeren, vermoedelijk tengevolge van de snel vallende duisternis. Nadat het toestel even boven de stad Hoorn had gecirkeld, landde het op een weiland. Het toestel ge raakte daarbij in een sloot, waarna het over den kop sloeg. De waarnemer wist er uit te springen, maar de bestuurder zat bekneld in de stuurcabine. Spoedig kwam er hulp opdagen. Men kon na een half uur door het stukzagen van het vliegtuig den bestuurder, die niets mankeerde, red den. Het toestel liep ernstige schade op. Kind in brand. Zaterdagavond is een meisje in pand 103 aan den Bin nenweg te Rotterdam in haar bed in brand geraakt. Het meisje, de 10-jarige E., dat eenigszins achterlijk is, lag in een opkamertje achter den winkel, waar haar moeder en de dienstbode bezig waren klanten te bedienen. Het kind beeft in a i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2