HET STOFFENHUIS - GOES Gebrand? PÜROL blusebt de pijn! Dobbelmann lekker... man! c(hst van Vktsfvppinif} EERSTE BLAD Dames. MAANDAG 10 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JmARGANG - No. ëSe Buitenland Binnenland JCaXXter- Ükkertfes V Belangrijkste Nieuws. geen geld uit te geven. GEHEEL GRATIS Opril Markt Magdaienastraat. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Ëmergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent., Advertenüön 30 cent. per regel. Ingezonden mededeeiingen f>0 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling, Onder letter of tmotto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zondagsarbeid. D'oor den heer Amelink is bij de behan deling van de begrooting van Sociale Za ken een krachtig pleidooi gevoerd tegen onnoodigen Zondagsarbeid. Hij gevoelde zich door een opmerking in de Memorie van Antwoord, betreffende het verleenen van vergunning tot bet ver richten van Zondagsarbeid in de kunst zijdefabriek te Arnhem ten zeerste teleur gesteld. De Minister had opgemerkt, dat de re denen voor dezen Zondagsarbeid zoowel van technischen als van economischen aard waren. ilk hoop, aldus de beer Amelink, dat hier geen misverstand in hei spel is. Wat een technische noodza kelijkheid is, is duidelijk. Er zijn nu een maal werkzaamheden, die om technische redenen niet onderbroken kunnen wor den. Ook om maatschappelijke redenen kan Zondagsarbeid noodzakelijk zijn, b.v. arbeid op gas- en electriciteitsfaJbrieken, omdat wij ook op Zondag over kunstlicht de beschikking moeten hebben. Maar een dergelijke technische of maatschappelijke noodzakelijkheid om op de kunstzijdefa briek te Arnhem tot volledigen Zondags arbeid, tot arbeid in volcontinu over te gaan, was niet aanwezig. Het betreft bier niet noodzakelijken ar beid in verband met chemische processen, maar Zondagsarbeid, die werd inge voerd, teneinde de productie kosten te doen dalen, omdat men daardoor meent beter in staat te zijn tegen de buitenland- sche fabrieken te kunnen concurreeren. „Wanneer wij dien weg opgaan dan is dit het begin van het eind. D'an komen wij terecht in Rusland, waar de arbeiders wel een rustdag hebben, maar van een ge meenschappelijke Zondagsviering geen sprake meer is". Uit het antwoord van den Minister bleek, dat door hem geen vergunning voor dezen arbeid was verleend, omdat men zich op een Werktijdenbesluit van 1924 kon beroepen, waarin voor dit bedrijf een exceptie was gemaakt. Maar voorts ook, dat bet den Minister zeer onaangenaam is, dat men „dezen afgrijselijken w e g" opging en dat hij nauwlettend den gang van zaken volgt om na te gaan of ingrijpen noodig is. Moge hot hierbij spoedig tot resultaten komen. Terecht heeft de beer Amelink gewaar schuwd, dat we dezen weg om te komen tot verlaging der productiekosten niet op moeten. Het Hongaarsch-Joego Slavische conflict D'e vergadering, die de volkenbonds- raad Zaterdag aan de behandeling van de Joego-Slaviscbe klacht tegen Honga rije gewijd heeft, had een zeer rustig ver loop. Alle sprekers toonden duidelijk zich ten doel te stellen, de opgewonden gemoede ren van Joego-Slaven en Hongaren te be koelen. Na afloop van de vergadering kon men niet zeggen, dat dit doel volkomen be reikt was, tenminste wat de Joego-Sla ven betreft. D'e Joego-Slaven waren ook zeer ont stemd over het verloop van de besprekin gen, daar deze wel hebben aangetoond, dat er weinig kans bestaat, dat aan hun wensch gevolg zal worden gegeven. Behalve de Joego-Slaven vat niemand den toestand meer al te tragisch op. Al leen vreest men, dat zich nog incidenten aan de Hongaarsch-Joego-Slavische grens zullen kunnen voordoen. De berichten van buitenlandsche bla den over een dreigend oorlogsgevaar tus- schen Joego Slavië en Hongarije, werden door een leidende persoonlijkheid van de Joego Slavische Nationale Partij tegen over een vertegenwoordiger der „United Press" volkomen ongegrond genoemdi. De politicus zeide: „Voor ons bestaan er slechts twee wegen, die wij tegenover Hongarije kunnen inslaan: oorlog of Ge- nève. Wij hebben Genève gekozen." De minister van binnenlandsche zaken in Zuid-Slavië heeft bevolen onmiddellijk het uitwijzen van Hongaren te staken. In diplomatieke kringen wordt ver klaard, dat groote mogendheden, o.a. de vertegenwoordigers van Engeland te Genève de Zuid-Slavische regeering heb ben medegedeeld, dat het uitwijzen van Hongaren de zaak van Zuid-Slavië voor den Volkenbond zou schaden. Communisten opgehangen in Bulgarije. De communisten, die onlangs door de krijgsraden te Philippopel, Karlowo en Starasagora ter dood veroordeeld waren, zijn terechtgesteld. Het doodvonnis werd door ophanging voltrokken. Onder de veroordeelden bevonden zich vijf oud-soldaten, die communistisqhe propaganda onder het garnizoen van Philippopel hadden gevoerd. Nieuwe Godloozencampagne in Rusland. Het presidium van den bond van mili tante godloochenaars heeft in Rusland den systematischen strijd tegen de chris telijke viering van het Kerstfeest weder opgenomen. In Leningrad en Moskou werden reeds anti-godsdienstige tentoonstellingen ge opend, welke ten 'doel hebben het volk van het bezoek aan de kerken en de viering van het Kerstfeest ai te houden. Salaris der S.A.-leiders wordt gehalveerd. Naar de correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt, is dr Schacht voor nemens in het kader van zijn bezuini gingsprogram de salarissen van de offi cieren der S.A. aanzienlijk te verlagen. Met ingang van 1 Januari a.s. zal op het salaris van een Standartenführer, die het bevel voert over 3000 a 3500 man en wiens rang overeenkomt met dien van een kolonel, die het bevel voert over een regiment, een korting van 50 pet. wor den toegepast, terwijl op 1 April een ver dere korting te wachten is van 15 pet. Dienovereenkomstige salarisverlagingen zullen gelden voor de lagere stormtroep officieren. Daarentegen zullen de salaris sen van de Rijksweer waarschijnlijk wor den verhoogd. Predikantenvergadering door stinkbom^ men verstoord. Te Zwickau in Saksen gingen tijdens een bijeenkomst van evangelische predi kanten, die protesteerden tegen de maat regelen van de rijkskerk-regeering, plot seling alle lichten uit en wierpen drie jongemannen stinkbommen onder de aan wezigen. Een vrouw verloor het bewustzijn. In de duisternis zong men daarop „Een vaste burcht is onze God". Tóen men er in geslaagd was het licht weder aan te maken, waren de drie daders verdwenen. Nat.-soc. methodenl Een enorm complot. Zaterdag heeft de politie in Amerika in tal van steden, zoowel aan de Oost- als aan de Westkust, tengevolge van een zorgvuldig voorbereid, gelijktijdig ingrijp pen een groot aantal smokkelaars in ver- doovende middelen achter slot en grendel weten te brengen. In totaal werden 500 personen gearres teerd, waaronder zich vele vrouwen be vonden. Bij het onderzoek is aan het licht ge komen, dat de handelaars verdoovende middelen verschaften aan scholieren. Korte Berichten. i D'en 5den December hebben Ita- liaanscho en Abessynische troepen een bloedig gevecht geleverd aan de grens van Abessynië en Italiaansch Somaliland. Zestig man der inlandsche Italiaasche troepen zijn daarbij gesneuveld en vier honderd gewond. Donderdag a.s. zullen nabij Singa pore groote Engelsche manoeuvres wor den gehouden, waarbij de grootste ont plooiing van zeestrijdkrachten, sinds vele jaren, in dit gedeelte der wereldzeeën ge schieden zal. D'e manoeuvres zullen vol komen geheim worden gehouden in ver band met spionnagevermoedens. D'e collecte op den dag van de Na tionale Solidariteit in Duitschland heeft omstreeks 3V2 millioen mark opgebracht. Goebels en Goering die te Berlijn met de collectebus liepen, haalden te zamen ruim 12.000 mark. D'e opbrengst is veel meer, dan ooit voor de Winterhilfe bijeen is gebracht. Hitler was buitengewoon tevre den. De raad van Volkscommissarissen der sovjet-unie heeft een uitvoerig de creet uitgevaardigd, over de reeds aange^ kondigde afschaffing der broodkaarten met ingang van 1 Jan. a.s. in de geheele sovjet-unie. Te Now York is het eensklaps he vig gaan vriezen. Niet minder dan 29 personen zijn dientengevolge reeds bezwe ken. „achterstallige handelsvorderingen op Buitsohland", d.w.z. die handelsvorde ringen, waarvan de vervaldatum ligt vóór 24 Sept. 1934, doch waarvan de overboe king tot dusver niet mogelijk was. In Oct. j.l. werd een enquête ingesteld naar genoemde vorderingen. Thans is het noodzakelijk, dat de regeering zoo spoe dig mogelijk in kennis wordt gesteld met die achterstallige handelsvorderingen, welke hij de enquête nog niet werden op gegeven. Alle belanghebbenden, die in dertijd geen formulieren hebben inge vuld, moeten dit met den meesten spoed alsnog doen. Wie dit verzuimd loopt ge vaar, dat met zijn belangen geen rekening wordt gehouden. De opgaven moeten betreffen: 1. De vorderingen wegens goederenle veringen, waarvan de tegenwaarde is ge stort op het Sonderkonto der Nederland- sche Bank, bij de Reichsbank of op een Zwischenkonto bij de deviezenbanken. 2. Vorderingen wegens leveringen van goederen van Nederlandschen resp. vreemden oorsprong, waarvoor geen stor ting op een erkend conto heeft plaats ge had. 3. Vorderingen wegens kosten verband houdende met het Nederlandsch-Duitsche goederenverkeer, bijv. invoerrechten, vrachten, expeditiekosten, provisis. Een en ander voor zoover deze vorde ringen vóór 24 Sept. 1934 zij'n vervallen. Degenen die ter gelegenheid van de October-enquête wel formulieren hebben ingezonden, doch wier opgaven wijziging of aanvulling behoeven, worden verzocht, bijgewerkte resp. verbeterde lijsten in te zenden. Met per brief opgegeven correc ties kan geen rekening worden gehouden. Formulieren zijn verkrijgbaar bij de Ka mers van Koophandel. Na de invulling moeten de formulieren worden gezonden aan het bureau betalingsverkeer bij' het ministerie van Economische Zaken, Be- zuidenhoutscheweg 170, Den Haag. Voor telefonische inlichtingen wende men zich tot genoemd bureau Den Haag, tel. 720.044, toestel 7. Inzendingen uiterlijk 29 Dec. a.s. Met na dien datum binnengekomen opgaven kan geen rekening worden gehouden. Ingezonden Mededeeling. DE ACHTERSTALLIGE VORDERING OP DUITSCHLAND. Gelijk bekend is in het nieuwe clearing- verdrag met Duitschland een regeling op genomen betreffende de aflossing van de IBIS SHA© - LICHTE PDPTABAK Rookt Dobbelmann'» Tabak en géén andereI Belangrijke gift van H. M. de Koningin. Naar men verneemt heeft de Koningin een bedrag van 50.000 gulden geschonken aan het Nationaal Crisis Coimité, welk bedrag echter op speciaal verlangen van Hare Majesteit uitsluitend zal mogen worden besteed aan kleeding en dekking. Nederland en de stemming in het Saar gebied. De Nederlandsche regeering heeft Za terdag kennis gekregen van het door den raad van den Volkenbond genomen be sluit om Nederland, evenals Zweden, uit te noodigen, naast Engeland en Italië deel te nemen aan de vorming van een inter nationale gewapende macht ter handha ving van de orde in het Saargebied ter gelegenheid van de volksstemming. Voorts deelt men mede, dat wanneer de Nederlandsche regeering de uitnoodi- ging mocht aanvaarden, er onzerzijds mariniers naar het Saargebied zullen worden gezonden. Ontslag ambtenaren op 65-jarigen leeftijd. Naar men verneemt, heeft de Minister raad besloten, dat ambtenaren, die den 65-jarigen leeftijd bereiken, niet, zooals tot nu toe gebruikelijk, tot het einde van het jaar in dienst mogen blijven, doch den dienst moeten verlaten op den eersten van de maand, volgende op die, waarin hun verjaardag viel. Gebruik dan taxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apotheker Dumont. Ge proeft niets. Geen kramp, geen over matige ontlasting, géén nèr-constipatie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevatten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. P«r 12 ituki 60 oenl TJlaJam Sc/ioonSc/up Wethouderssalaris te Rotterdam. Naar gemeld wordt, hebben burgemees ter en wethouders van Rotterdam van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een schrijven ontvangen, waarin in ver band met de financieele positie der ge meente, de wenschelijkheid wordt uitge sproken, de wethouders-salarissen en presentiegelden van de leden van den ge meenteraad te herzien. Naar aanleiding hiervan heeft de bur gemeester het senioren-convent uitgenoo- digd tot een vergadering. De Kerstvlucht van de „Uiver". Teneinde de Indische belanghebbenden een dag langer in de gelegenheid tee stel- len op de per „Uiver" ontvangen geluk- wenschen te antwoorden, zal in tegen stelling met hetgeen aanvankelijk werd bericht, de Uiver niet den 20sten doch reeds den 19den December vertrekken voor de Kerstvlucht naar Nederlandsch Oost-Indië. De Uiver wordt den 22sten op Tjilili- tan verwacht; het vertrek voor de thuis reis naar Nederland blijft op den 26sten December vastgesteld, in aansluiting op het ochtendvliegtuig der K. N. I. L. M. uit Soerabaja. Volgens het reisschema zal de Douglas den 29sten weer in Amster dam zijn. De vlucht van de Uiver is zooals men weet een extra-vlucht, vallende buiten den gewonen wekelijkschen dienst. Don derdag 20 December vertrekt als gewoon lijk het dienstvliegtuig van Schiphol, dit maal de Rijstvogel met den heer A. Viruly als gezagvoerder. Woensdag 26 December vertrekt gelijk met de Uiver, de Ijsvogel naar Nederland, gezagvoerder is de heer E, van Dijk. De K.L.M. stelt voor de kerstbrieven naar de Oost kosteloos in het bijzonder voor deze gelegenheid vervaardigd post papier en enveloppen ter beschikking. Alle post voor deze extra vlucht moet voorzien zijn van de aanduiding „Per vliegtuig Uiver" en bij de frankeering met minstens één driehoekig zegel voor bijzondere vluchten gebruikt worden. Hoofdschap en wachtgelders. Uit de „Mededeeiingen" van het Dé partement van Onderwijs blijkt, dat de minister in het vraagstuk van benoemin gen van hoofden uit den kring der wacht gelders afwijkt van die van zijn voor gangers. Aan B. en W. van Haarlem, die een vraag ter zake hadden gedaan, heeft minister Marchant n.l. een ant woord gezonden, dat hierop neerkomt, dat de tot nu toe gevolgde interpretatie van art. 56, lid 4 der Onderwijswet hem niet juist voorkomt, voor het behoud voor de aanspraak op rijksvergoeding in een vacature van hoofd behoort te worden voorzien door benoeming van een wacht gelder, die laatstelijk hoofd eener school is geweest, of van een onderwijzer wiens jaarwedde als hoofd in vasten dienst reeds voor rijks vergoeding in aanmerking komt (een fungeerend hoofd dus, in wiens plaats weer een ander kan worden benoemd). Hieruit blijkt dus dat een gewoon on derwijzer-wachtgelder niet tot hoofd be noemd worden kan, en dat een dergelijke benoeming, die het gemeentebestuur van Amsterdam onlangs heeft gedaan in de toekomst wel niet meer voorkomen zal. Nederlandsche Roode Kruis. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis deelt mede, dat de plechtige installatie van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden als voorzitster van het Hoofdbestuur op Donderdag 13 dezer te 3 uur in het gebouw van het Hoofdbestuur zal plaats vinden. Nieuw toestel voor K. L. M. op komst. Naar gemeld wordt vervaardigt men op het oogenblik in de werkplaatsen van de Rijks Studio voor de Luchtvaart te Am sterdam, het model van een vliegtuig van zeer bijzondere constructie. Het ontwerp is van een der ingenieurs der K.L.M. op Waalhaven. Vooral de vleugelconstructie is van bijzondere afwijking met de tot he den gevolgde berekeningen en profielen. Be geheele machine zal meer den vorm krijgen van een z.g. vliegenden vleugel met zeven lichte motoren, waarmee men naar berekening en verwachting zeer Binnenland. Landbouwcrisisvergadering te Goes. Achterstallige vorderingen op Duitsch land. Belangrijke gift van H. M. de Koningin aan het crisis-comité. Buitenland. Het Hongaarsch—Joego-Slavisch conflict Nieuwe godloozen-campagne in Rusland. U behoeft voor een GOED KNIPPATROON Wij verstrekken het bij aankoop van Stoffen. groote snelheid zal kunnen ontwikkelen. Wanneer het model, dat zeer nauwkeu rig op schaal vervaardigd wordt, over eenige weken gereed zal zijn, zal het aan uitvoerige proeven in den windtunnel on derworpen worden, welke zullen uitwij zen, of men tot den bouw van een proef- machine zal overgaan. Onder de deskundigen zijn de meenin gen zeer uiteenloopend, zoodat men met 'de grootste belangstelling de proeven te gemoet ziet. Crisis en drankverbruik. Van 1929 tot 1933 is het drankgebruik per hoofd der bevolking gestadig vermin derd. In „De Opbouw" worden ten deze eenige cijfers gegeven. In 1929 was het bierverbruik 28 liter per hoofd. De uit gaven voor bier bedroegen toen in totaal ruim f 87 millioen. In 1933 was dit ruim f 55 milloen; 18.6 liter per hoofd werd toen verbruikt. In 1929 werd 1.71 liter wijn per hoofd verbruikt. De uitgaven voor wijln bedroegen toen ruim f 17 mil lioen tegen f 13 millioen in 1933. Voor gedistilleerd werd in 1929 ruim f 77 mil lioen uitgegeven tegen ruim f 59 millioen in 1933. Per hoofd der bevolking werd f 2.48 liter in 1929 verbruikt, tegen 1.92 liter in 1933. De totale uitgaven (van bier, wijn en gedistilleerd) bedroegen in 1929 f 181.604.400 en in '33 f 127.468.000 (per hoofd resp. f 23.33 en f 15.47). Overdracht tuinbouwteeltvergunningen. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, zal de overdracht van teeltver gunningen op de volgende wijze kunnen plaats vinden: Een tuinder, die een teeltvergunning wenscht over te dragen, moet zich wen den tot de landbouw-crisis-organisatie, afdeeling Tuinbouw, van het gewest waaronder hij ressorteert. D'e Landbouw- Grisis-Organiaatie verstrekt den aanvra ger een formulier, dat na invulling aan de Organisatie moet worden teruggezon den. D'e aanvrager ontvangt dan in zeer korten tijd mededeeling of de overdracht al dan niet goedgekeurd is. Na bevesti gend bericht van de Organisatie kan de overdracht als tot stand gekomen worden beschouwd. Er wordt nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat alleen overdracht kan plaats hebben op de bovenomschreven wijze en men bespare zich onaangename verrassingen die het gevolg zouden kun nen zijn van afwijking van deze voor schriften. Oók een crisisverschijnsel. Het is gebleken, dat zich voortdurend Nederlanders aanmelden bij het Fransche vreemdelingenlegioen, terwijl het aanbod van gegadigden aldaar zoo groot is, dat zij den laatsten tijd zonder onderzoek worden afgewezen. Nederlanders wordt derhalve ontraden zich voor dienstneming naar Frankrijk te begeven, daar kans op toelating tot een verbintenis vrijwel uitgesloten is. WIJ MOETEN DE REGEERING STEUNEN. Het Chr. Hist, weekblad „Land en Volk" wijst er op, dat aan de regeering geen critiek bespaard wordt. Steeds weer is zij het, die de klappen krijgt. „Eenerzijds wijst dit verschijnsel hier op, dat tal van personen, ook z.g. ontwik-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1