BANK DE ZEEUW AND 0 TWEEDE BLAD HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. Voor den Zondag vraagt het BLUE BAND-meisje. Uit de Provincie. Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. Rechtszaken Wat er deze week voorviel £i f - f- A VERSCH GEKARND r - JETS.' f fs- ie kerheidstelling kantore der jordiger voor /AN DISSEL te 3CEMBER 1934 (Oud-Sabbinge) uur ten her- Jalebout: |S EN ERF (ged. -Sabbinge C no. Haasjes", groot R.) ie betaling, ar aan gemeld |ant: IOEDEL, ledden met toe- boelen, Spiegels, /loerbedekking, eenig Land- enz. A-** 1 VAN ZATERDAG 8 DEC. 1934, Nr 81. BIJ U IS VERGEVING. Maar bij D is vergeving, op dat Gij gevreesd wordt. Psalm 130: 4. Het is bet wonder der genade, dat er bij den Heere onzen God vergeving is. Vergeving, dat woord wordt zoo ge makkelijk uitgesproken, maar het houdt zoo onnoemelijk veel in. D'aar is een eeuwige schuld van den mensch, die niets betalen kan, bij den Almachtige, en door die schuld wordt een streep ge haald. De schuld wordt volkomen kwijt gescholden, en er is verzoening van alle zonden. Dat is niet alleen genade, maar het is een wonder van genade. Iets van dat wonder verstaan we als we bedenken hoe moeilijk het voor den mensch is te ver geven, dien die tegen hem misdreef. Hoe velen, die ernst maken met het gebed, en zich hoeden voor het vormelijk en gedachteloos bidden, missen de vrij moedigheid het allervolmaaktste gebed te bidden, omdat zij het voor God niet in oprechtheid kunnen uitspreken: „gelijk wij vergeven onzen schuldenaren". Ja, de mensch wil nog wel vergeven, als hij meent, dat hij er baat bij vinden kan, of behoefte heeft, dat er gewaagd wordt van zijn edelmoedigheid, maar hij zal die vergeving altoos vergezeld doen gaan van de betuiging, dat hij het wel vergeeft maar niet vergeet. En dit nu1 is het wonder der genade, dat er als gezondigd is tegen de allerhoog ste Majesteit, tegen den driemaal Heilige, tegen Hem, dien de hemel der hemelen niet bevatten kan, door den nietigen mensch wiens adem in zijn neusgaten is, vergeving is, volkomen vergeving, kwijtschelding van de geheele schuld, ver zoening voor alle zanden. "Waarlijk, de Heere is barmhartig en genadig, groot van goedertierenheid. Niet bij den mensch, maar bij den Heere is veel vergeving. Voor hem, die in Christus Jezus zijn Heiland gevonden heeft, en door een le vend geloof aan Hem is verbonden. Van die genade der vergeving kan nooit genoeg geroemd worden, omdat zij god- de 1 ij k is. De psalmist roept het met na druk uit: bijl U, bij U o Heere onzen Gotdl is die vergeving te zoeken en te vinden, als wij roepen uit diepte van ellende. Al waren, menschenkind, uwe zonden rood als scharlaken, rood als karmozijn, de trouwe God des Verbonds, de Heere, wiens naam Jehova is, maakt ze witter dan sneeuw die versch op bet aardrijk nederviel, witter dan wol zoodanig als geen voller ze maken kan. En gij, die aan bet wonder der genade gelooft, en al uw hope vestigt op de lief lijkheid des Evangelies, bidt vol vertrou wen tot den Hoorder der gebeden: zoo doe Hij óók aan mij. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Alles stond deze week in het teeken van de Sint Nicolaas. De komst van dezen heilige brengt altijd weer eenige vroolijk- heid en wat licht in de toch al zoo don kere dagen die wij beleven. Donkere da gen, niet alleen in letterlijken, maar ook in figuurlijken zin. Óndanks alle mooie winkeletalage's, vol technische wonderen of nieuwste snuf jes, badend in helder licht uit de meest volmaakte lichtkronen, ondanks de gezel lige drukte op straat en in sommige win- Ingezenden Mededeeling. U stelt toch ock prijs op een merk dat volledige garantie geeft voor niet te vergelijken kwaliteit en fijnste grondstoffen Vraag dan Blue Band, alleen Blue Band, uitverkoren door tienduizenden huisvrouwen, die zuinigheid ambineeren met kwaliteit en smaak. BBM0-C cents per >/2 pondspakje keizaken, ondanks de groote kooplust en de meest concurreerendé prijzen, ondanks de prettige kindergezichten die overal op duiken, is en blijft bet crisis. De tijd van groote winsten, groete loonen, groote in- koopen, groote verteringen, groote woor den is onherroepelijk voorbij en heeft plaats gemaakt voor groote versobering. Zoo oppervlakkig beschouwd op en om Sinterklaastijd krijgt men, vooral in do drukste winkelstraten, niet bepaald den indruk dat er ook nog zoo iets als groote zorgen zijn, waarmee zoo heel velen te kampen hebben. Maar ongezien en voor I sommigen nog ongeweten, waart het cri- eisspook, steeds op zoek naar nieuwe slachtoffers. Gelukkig, dat de eeuwenoude heilige dit spook nu eens voor eenige da gen heeft verbannen, en niet alleen aller- wege blijde kindergezichten te voorschijn riep, doch ook ouderen in zijn vreugde deed deelen. Men zegt, dat de oude, eerbiedwaardige vader ook een bezoek heeft gebracht op het stadhuis. Na in een oud kloosterge bouw zijn witte schimmel te hebben ge stald en zich van nog wat surprises te hebben voorzien op de Markt ia binnen gestapt. De kinderen hebben natuurlijk moeten zingen en bun rapporten laten zien. waar na glimlachend de surprises werden over handigd, met de nadrukkelijke betuiging, dat ze er een heel jaar zuinig op moesten zijn. De boterletters vielen heel wat kleiner uit dan een vorig jaar het geval was en ze waren ook niet van zoo'n superieure kwaliteit. Een nieuwigheidje waren de chocolade-schrijfletters, evenwel van klein formant en gering in aantal. Speelgoed kon er heelemaal niet op overschieten. Al het boventallige ontbrak geheel. Het is te begrijpen dat de moreele steun die er anders van zoo'n bezoek uitgaat, nu oók veel geringer was. Gelukkig dat van de zomer de wol reeds was verstrekt voor een heerlijk eigenge'breid (Seia) vestje dat nu net voor de koude dagen gereed ia gekomen. Het schijnt zelfs, dat het tra ditioneel geworden muziekdoosje er ook niet meer op over kon schieten. Dat is wel jammer, want naast nattige, worden de aangename cadeaux toch minstens even hoog gewaardeerd. Enfin, wie naar vermogen meehelpt en uitdeelt, verdient den hoogsten lof. Of anders, die roeit met de riemen die hij heeft, komt toch ook vooruit. Uw vriend, STENTOR. Brand te1 Zierikzee. Donderdagnacht heeft in het huis en den winkel van den heeer A. Finking, St. Domusstraat 265 te Zierikzee brand ge woed. De winkelvobrraad is nog voor een deel gered. Van inboedel en andere bezit tingen is letterlijk niets over. De ouders met hun drie kinderen hebben ternau wernood kunnen vluchten. De werkka mer waar door de vulkachel waarschijn lijk de brand is ontstaan, met de boven liggende slaapkamer en zolder zijn uit gebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Lewedorp. Donderdagavond werd on der leiding van den secretaris der Prov. vereeniging een afdeeling van Geitenfok kers opgericht. Alle aanwezigen traden als lid toe. De contributie werd vastgesteld op 50 ct. per lid. Het dekgeld op 75 ct. per geit; voor niet-leden f 1.50 per geit. Als bestuursleden werden benoemd de hee- ren J. van de Plasse, voorz.; M. Vermeu len, secr.; J. Zuidhof, penningm. Als bokhouder werd benoemd P. Goet- heer Gzn. In de tweede helft van December zal weer worden vergaderd. Driewegen. D'e Raad vergaderde Don derdag. Besloten werd één lantaarn bij te doen plaatsen in den Paulushoekschen- weg. FEÜiLLETON Vrij1 naar het'Engelsch. 93.) o— „O, ik heb tijd in overvloed," antwoord de hij kalm, „en Lona verwacht me niet vandaag. Ik zal een eindje met u oploo- pen. "We zien u nooit meer op de Mon nikshoeve." „Lilian was gisteren bij ons," ant woordde Ruth zenuwachtig. Mijnheer Hilton sprak weer op zijn oude vriende lijke toon; hij scheen blij haar weer eens te zien en met haar te spreken. „Ik heb het den laatsten tijd erg druk gehad; juf frouw Jem was in den laatsten tijd niet zoo goed." „Lilian vond, dat ze er slecht uitzag," antwoordde mijhheer Hilton. „Ze maakt er zich moig al erg ongerust over. Denkt u dat juffrouw Jem me zou willen ontvan gen, juffrouw Cleveland, dan zou ik nu met u mee terug kunnen gaan naar de Dene." Maar Ruth raadde hem dit af. Juffrouw Jem wilde wat gaan liggen, omdat ze zoo'n hoofdpijn had, toen ik wegging," antwoordde ze naar waarheid. „Ik denk niet, dat ze nu graag bezoekers zal ontvangen. Het zou beter zijn, als u eens ap een anderen dag kwam, mijnheer Hilton." „Heel goed," antwoordde hij aarzelend, „maar ik kom in ieder geval eens gauw aan. Lilian en ik maken ons beiden onge rust over onze oude vriendin; als er mis schien iets is, dat ik doen kan," en hij keek Ruth vragend aan. „Dank u, u kunt ons op het oogenblik nergens mee helpen," antwoordde het meisje zacht; „ieder ondervindt wel eens moeilijkheden op zijn levenspad en zelfs onze goede juffrouw Jem moet haar leed hebben als andere menschen." Dan haas tig van onderwerp veranderend, vervolg de ze; „Ik ben blij, dat Lona zooveel beter is, mijnheer Hilton." „Is dat uw meening?" vroeg hij wat verbaasd. „Ze is erg mager en hoest nog altijd; ze maakte zich veel te druk in Londen." „Misschien zal het warmere weer haar goed doen," antwoordde Ruth, maar ze had onmiddellijk spijt van dat gezegde. Een oogenblik had ze dokter Wbitland's voorspelling vergeten, en de herinnering er aan gaf haar bet gevoel of ze mede plichtig was aan de een of andere gehei me samenzwering. „O ja, Lona beeft warmte en zonne schijn noodig," antwoordde hij opgewekt. „Luister eens naar dien vogel, juffrouw Cleveland," zei hij, stilstaande. „Ik vindt Voor de met 1 Januari 1935 vacant ko mende betrekkingen van klokkenist, bode brandweer, schoonhouden en bode ge meentehuis zullen sollicitanten worden opgeroepen. De heer W. Westveer wordt herbenoemd als lid van het Burg. Armbestuur. Voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen zal wederom vrijstelling wor den gevraagd. Op het verzoek om een bijdrage van 1 cent per inwoner voor den 24-uurs tele foondienst wordt wederom afwijzend be schikt. Overeenkomstig de circulaire van den Minister van Sociale Zaken wordt be sloten aan de werkloozen een kolentoe- slag te verstrekken. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 7 Dec. 1934. P. W. M., 29 j., leurder te Middelburg had zich te verantwoorden wegens mis handeling van zekere A. Schutten te Mid delburg gepleegd op 15 Aug. 1.1. De off. van justitie eischte een geld boete van f 10 of 5 d. b. F. J. M. C. H., 32 j., koopman te Ber gen op Zoom was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den Kanton rechter te Middelburg waarbij hij wegens overtr. van de Motor- en Rijwielwet werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 5 d. b. en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijjd van 1 jaar. De verdere behandeling van deze zaak werd voor ohbepaalden tijd uitgesteld. "W. M., 26 j., arbeider te 's H. Arends- kerke was in hooger beroep gekomen te gen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg waarbij bij wegens verboden vervoer van wild, werd veroordeeld tot een geldboete van f40 of 20 d. h. In deze zaak werden eenige getuigen gehoord terwijl door den verdediger van verdachte Mr A. H. Kuipers, een drietal getuigen a decharge waren voorgebracht. In verband met het afleggen van een ge tuigenverklaring van zekere W. de K., 26 j„ hulpbesteller te Nieuwdorp, gem. 's H. Arendskerke, die eveneens als de charge was gehoord, werd des morgens de verdere behandeling van deze zaak tot den middag aangehouden, In de middag zitting bleef get. bij zijn afgelegde verkla ringen, waarna bij als verdacht van meineed werd aangehouden en naar het Huis van Bewaring is overgebracht. De verdere behandeling der zaak tegen M. werd voor onbepaalden tijid geschorst. J. P., 57 j., spoorwegarbeider te 's H. Arendskerke was bij vonnis van den Kan tonrechter te Middelburg wegens overtre ding van de Bouwverordening van Kloe- tinge veroordeeld tot een geldboete van f 10 of 5 d. h., tegen welke beslissing hij hooger beroep aanteekende. Eisch bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. L. v. d. "W., 30 j., handelsvertegenwoor diger wonende te Middelburg, had booger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij bij wegens, als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden over een weg terwijl hij verkeert onder zoodanigen invloed van bet gebruik van alcoholhou denden drank dat hij niet in staat moet warden geacht het motorrijtuig naar be- hooren te besturen, werd veroordeeld tot een geldboete van f 50 of 20 d. b. en ont zegging van de bevoegdheid om motorrij tuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De off. van justitie eischte bevesti ging van bet vonnis waarvan beroep. G. J. v. d. H., 37 j., caféhouder te Krui- ningen, was door den Kantonrechter te Middelburg wegens sterken drank in voorraad hebben zonder vergunning, ver oordeeld tot een geldboete van f 15 of 15 d. h., tegen welke beslissing v. d. H. hooger beroep aanteekende. In deze zaak eischte het O. M. vernie tiging van het vonnis waarvan honger In allen eenvoud, maar hartelijk en oprecht heeft Goes deze week zijn nieu wen burgemeester ontvangen en begroet. Feestbetoon bleef achterwege, maar we derzijds viel een vriendelijke toon waar te nemen en vooral deed het aangenaam aan, dat de heer Van Dusseldorp kloek en fier uitkwam voor zijn Christelijke belijdenis. Als burgemeester en gemeen teraad zoo samen in deze moeilijke tijden bun afhankelijkheid van God erkennen en uitspreken, is er zeker hoop voor de toekomst, boe donker 'die ook lijkt. Het viel ons op, dat in de crisisver gaderingen, welke deze week vanwege de Z.L.M. op enkele plaatsen in onze pro vincie werden gehouden, zoo weinig cri- tiek werd vernomen. Dat hebben we wel eens anders gehooidl Als hieruit mag worden afgeleid, dat onze Zeeuwsche landbouwers dankbaar zijn voor den steun, hun door de regeering geboden, mag ook hiervan piet waardeering nota worden genomen. En inderdaad, er is toch reden voor dankbaarheid. Kon het in die vergaderingen niet worden ge tuigd, dat onze akkerbouwers een rede lijke uitkomst van hun bedrijven konden boeken en dat de regeering al het moge lijke doet om ook veeteelt en tuinbouw te helpen? D'e regeering wil doen wat in haar vermogen is. Zoo ook met tewerkstelling van werkloozen in het vrije bedrijf, al is de proef daarmee te Heinkenszand ge nomen niet bijzonder geslaagd. Ook met het dorschen met de vlegel, waarmee nu in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een proef zal worden genomen. De internationale toestand is nog steeds onzeker. Wel schijnt het, alsof er tussehen Duitschland en Frankrijk eenige toenadering valt waar te nemen, al blijft het vraagtuk van de herbewapening van Duitschland uiterst penibel. De Franscbe minister Laval heeft Duitschland in vriendelijke bewoordingen verzocht weer toe te treden tot bet Lo carno-pact. En opmerkelijk is zeker de reis van Von Ribbentrop naar Parijs. Ook heeft Laval een succes geoogst met de Saarkwestie. Hij heeft weten te berei ken, dat Duitschland er genoegen mee neemt, dat in Januari tijdens de stem ming in het Saargebied een internatio nale troepenmacht zorgt voor handha ving der orde. Hier moge dus van eenige ontspan ning sprake zijn, er zijn helaas nog an dere geschillen, waarvan dit nog niet ge zegd kan worden. De kwestie JoegoslaviëHongarije is nu bij den Volkenbondsraad in behande ling. Het viel daarbij op, dat het bewijs materiaal van Joego-Slavië uiterst zwak was. Misschien loopt deze zaak straks wel af met een uitbrander aan 't adres van Hongarije. In de vlootkwestie zijn nog altijd geen vorderingen gemaakt. Japan zal nu het verdrag van Washington opzeggen. Maar daarop heeft Amerika direct geantwoord, dat het dan zijn vertegenwoordigers ter Londensche conferentie zal terugroepen, omdat het in geen geval bewilligt in een vlootpariteit met Japan. Hier ontbreekt dus elke toenadering. Dit is wel bet moeilijkste vraagstuk, waarvoor de diplomatie zich gesteld ziet. beroep en vrijspraak. B. J. de W., 21 j., z. b. te Nijknegen was in verzet gekomen tegen een vonnis van de Rechtbank te Middelburg waarbij hij wegens het opzettelijk valsohe zegels gebruiken als waren die zegels echt en onvervalscht, werd veroordeeld tot 1 mnd gev.straf voorwaardelijk en f25 of 10 d. hechtenis. De off. van justitie vorderde thans be krachtiging van het vonnis waartegen verzet. De verdediger van verdachte Mr F. W. Adriaanse bepleitte vrijspraak, subs, een lichtere straf. Ingezonden Mededeeling. altijd, dat het voorjaar de mooiste tijid van het jaar is." „Het is voor het eerst, dat ik een voor jaar buiten doorbreng," antwoordde Ruth rondkijkend. Inderdaad was het een ge not om buiten te zijn; boven hun hoofd het diepe blauw van den hemel, het jonge, teere groen van de boomen als een om lijsting er 'omheen, het heldere gezang van een lijster: Lente, het seizoen voor frisch, jong leven, voor ontluikende hoop, voor jonge liefde; hoe stil en vredig was het, geen mensch was er in de nabijheid, slechts het kwinkeleeren van de vogels in de hoornen verstoorde de stilte. „Ik moet teruggaan", zei Bob ten laat ste, zich moeilijk losmakend uit de betoo- vering waarin hij gekomen scheen. „Goe den dag, juffrouw Cleveland; doe mijn groeten aan juffrouw Jem", en even later stierven zijn voetstappen weg in de verte. D'e lijster zong nog, maar ze luisterde er niet meer naar „Als er iets zou gebeu ren", weerklonk in haar ooren, „als er eens iets zou gebeuren." D'agen en weken gingen voorbij, maar nog was niets met zekerheid vastgesteld. Keefe Desmond schreef geregeld met iedere mail, maar tot nog toe waren zijn nasporingen vruchteloos gebleken en tijd en geld werden vruchteloos verkwist. D'eze brieven maakten juffrouw Jem al leen nog maar droeviger en ongeruster. Alle mogelijke informaties waren gedaan en eens meende men een spoor gevonden te hebben. Een vrouw, O'Bourke ge naamd, bad ongeveer twee jaar geleden met haar man in een van de arme buur ten van New-York gewoond. Een weduwe een zekere juffrouw Sullivan, die hun naaste buurvrouw was geweest, bad hen vrij nauwkeurig kunnen beschrijven en het leed geen twijfel of het was werke lijk Bella O'Bourke geweest. „Ze was een groote donkere vrouw," had juffrouw Sullivan aan Desmond verteld, „en ze had altijd ruzie met haar man. Het was geen prettig stel om als buren te hebben. Dan was O'Bourke een dronkaard en zijn vrouw was zelden nuchter". Juffrouw Sullivan herinnerde zich ook nog heel goed dat een knappe, opzichtige vrouw een poosje bij hen ingewoond had. Ze dacht dat haar naam Nona Sutton was, neen, niet Desmond. Die naam had ze nog nooit van haar leven gehoord. Ze was tooneelspeelster en een heel slecht mensch; en al de andere huurders waren blij, toen bet drietal vertrok. Tot zoover berustte juffrouw Sullivan's verbaal op waarneming, maar de rest was slechts gissen. Ze wist niet, waarom ze vertrokken waren en of ze in New-York gebleven waren, ze had van bet ongeluk met de stoomboot gehoord. Iemand had haar ver teld, dat Dan O'bourke er bij verdronken was en dat de een of andere vrouw hem naar beneden getrokken had; maar dat was al, wat Keefe van baar te weten kon komen. Toch had hij nu tenminste zekerheid, dat Dan O'Bourke dood was; hij was zelfs op de plek ge weest, waar hij begraven lag en had de lijst gelezen van de namen van ben, die bij het ongeval om het leven gekomen waren. Maar de naam Nona Desmond of Nona Sutton was er niet bij: Juffrouw Jem werd heel bleek, toen ze de laatste regels van Keefe's brief las; ze waren blijkbaar geschreven in een bui van moedeloosheid en teleurstelling. „Ik heb een gevoel, of ik geen recht beb je geld te gebruiken," schreef hij, „en als jij me verzoekt mijn nasporingen op te geven, mag ik mij niet beklagen. Ik be gin heusch te gelooven, dat Bella de waarheid sprak en dat mijn vrouw nog in leven is. Het zou echt iets voor Nona zijn, mij zoo'n brief te laten sturen. Ze had een wreede natuur en er waren oogenblikken, toen we nog bij elkaar wa ren, dat ik bang was om gek te worden. Bella was een slechte vrouw, maar ze was goed in vergelijking met Nona; als ik nog denk aan het leven, dat die twee vrouwen me lieten lijlden, dan begrijp ik nog niet, hoe ik mijn verstand bewaard heb". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5