i Neem een aansluiting op de wereld! Zoeklichtjes. Leestafel. Telegrammen. Briefwisseling. Burgerlijke Stand Marktberichten. Ik heb gisteren op een verstandig woord van Dr van den Tempel de aandacht ge vestigd en nu kan ik wijzen op een niet minder verstandige uitspraak van zijn partijgenoot Dr van der Waerden. Het ging in de Kamer over de mecha nisatie. De stopzetting daarvan o.a. ten opzichte van de sigarenindustrie was door den heer van der Putt met warmte ver dedigd. Dr van der Waerden voelde er niet voor. Hij zag hier groote gevaren zoowel voor de bedrijven als voor de arbeiders. In verband hiermede merkte hij toen op: „Het loopt niet over den nood der werklieden, daar zijn we allen van over tuigd. Wij vinden allen even erg de ellen de van hen, wier arbeid en vakbekwaam heid overbodig wordt". Dit is jammer genoeg, een ongewoon geluid uit den rooden hoek. Gewoonlijk heet het van politieke tegen standers, die niet zonder meer alle roode eischen gelieven in te willigen, dat zij koud en onverschillig staan tegenover den nood der werkloozen, dat zij een arbei ders-vijandige houding aannemen, enz. Men kent dat wel. Dr van der Waerden toonde het beter te weten en het ook te durven zeggen. Ik vermeld het met ingenomenheid. OPMERKER. Wielrijder door auto ge dood. Op de Graafsche baan in de ge meente Wychen is gistermiddag de ruim 50-jarige wielrijder M., die den weg Nij megen's Hertogenbosch wilde overste ken, door een uit de richting Nijmegen komende personenauto gegrepen en eenige meters meegesleurd. De man werd naar het ziekenhuis te Wychen vervoerd, waar hij een uur later overleed. De smokkelhandel in het B e 1 'g i s c h-N e d er 1. grensgebied. De recherche te Gent werd Woensdag te lefonisch gewaarschuwd, dat een smok kelauto de Nederlandsche grens had over schreden en op weg was naar Gent. Ver scheidene rechercheurs werden uitgezon den en slaagden er weldra in, de auto, op den weg langs het Zeekanaal Terneu- zenGent te identificeeren. De auto ontsnapte evenwel, maar binnen de muren van Gent gekomen, werden de smokke laars spoedig achterhaald. Op het Veer- plein, in het midden van de stad, schoten de politiemannen herhaaldelijk in de lucht om den autobestuurder schrik aan te ja gen. De man sprong van den rijdenden wagen en stak de handen op toen hij merkte, dat alle hoop op ontkomen ijdel moest worden geheeten. Het was een zekere S. uit Sas van Gent. Hij' werd gearresteerd, en na een kort verhoor in de gevangenis opgesloten. De auto, die stuurloos was voortgere den, kon door een politie-agent tot staan worden gebracht. Hij bleek duizend kilo gram gesmokkelde koffie te bevatten. DUBBELZINNIGE HOUDING. De houding van de Nederlandsche so ciaal-democraten tegenover onze defensie blijft dubbelzinnig, merkt „De Stan daard" op. Zelfs de eigen partijgenooten weten niet goed, waaraan zij zich hebben te houden. Dezer dagen hield de sociaal-democra tische Müller in Tsjecho-Slowakije een krachtige rede, waarin hij de eenzijdige nationale ontwapening bestreed. En zoo als wij reeds mededeelden heeft de Zwit- sersche S.D.A.P. met 39 tegen 13 stem men een resolutie aangenomen, waarin de noodzakelijkheid der nationale verde diging wordt aanvaard. „Het Volk" wijst er ter verklaring' op, dat Zwitserland grenst aan twee fascis tische landen. Nederland grenst ook aan Duitsch- land, al willen wij hiermede niet te ken nen geven, dat eenzijdig gelet mag wor den op gevaren, die van dien kant zouden kunnen dreigen. Onze ligging is bij een Europeesch con flict minstens zoo gevaarlijk als die van Zwitserland. In menig opzicht zelfs nog gevaarlijker. Zooals de ervaring bij vroe gere conflicten wel reeds leerde. Boven dien is onze positie, ook in verband met de koloniën, een gansch andere. Laten de sociaal-democraten ten onzent nu toch eindelijk eens klaar en duidelijk zeggen, wat zij willen. Geen slag om den arm houdenl Niet in- en uitpraten! "Wil men niet, dat ons land eventueel het terrein van den oorlog zal worden? Wil men het niet, zonder weerstand te bieden, laten bezetten? Wenscht men tot handhaving van de neutraliteit in staat te zijn? Stelt men prijs op nationale onaf hankelijkheid, ja of neen? Zoo ja, dan moet men ook voor het be houd van dit groote goed offers willen brengen. Zeeland door de eeuwen heen. Uitgave fa. G. W. den Boer, Middel- burg. Ook voor de 9e aflevering van „Zeeland ddor de eeuwen heen" zijn de schrijvers er weer in geslaagd de hand te leggen op een aantal illusi. es, die tot nog toe in geen enkel werk over de Zeeuwsche ge schiedenis gepubliceerd zijn en den mees ten lezers dan ook wel onbekend zullen zijn. Daar is in de eerste plaats de repTO- De Radiobode brengt U in onmiddellijk contact met geheel do wereld. Alles wat er in de aether zweeft - alle klanken, alle uitzendingen geeft U de Radiobode. Véél meer heeft U aan Uw radio, wanneer U Hollands mooiste Radioblad in huis heefti Neem NU een abonnement - daar zijn nu verschillende voor delen aan verbonden I Niet alleen, dat U iedere week een prachtig geïllustreerd tijdschrift krijgt - 96 volledige pagina's vol met interessante artikelen en met de volledige programma's, (ook van radiodistributie-centrales) - maar bovendien krijgt U NU alle nog in December verschijnende nummers gratis - èn Êndien U dit jaar nog geen abonné was) ontvangt U daaren- oven de prachtige AVRO-Kalender - een juweel op kalender- gebied I Deze kalender is een zeldzaam werkl Twaalf be kende schilders illustreerden ieder één maand 53 unieke foto's, en al dat mooie werk krijgt U gratis 1 Stort NU Uw F. 3.- op Giro 128.000 AVRO Amsterdam, of geef U op aan ons hoofdkantoor Keizersgracht 107 Amsterdam, of aan een der AVRO-Bijkantoren: Den Haag, Touissaintkade 34; Rotterdam, 2e Weenastraat 30; Haarlem, Koninginneweg 8; Utrecht, Oudegracht 309; Arnhem, Kastanjelaan 7; Zwolle, Begijnesingel 29; Groningen, Noorderhaven 18 ZZ. Radiobode Neêrlands nationaal radioblad I ductie van een schilderij uit het museum Gruuthuse te Brugge, voorstellende een gezicht van Westelijk-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Dan een gedeelte van de kaart van Vlaanderen, in 1538 door Pieter van der Beke vervaardigd, berustende in 't Germ. Museum te Nürnberg. Vervolgens een fragment van de kaart van Vlaanderen door Mercator, van 1540, slechts bewaard in den proefdruk uit het Museum Plan- tyn te Antwerpen. Eindelijk de kaart van Vlaanderen door Jacob van Deventer, ge reproduceerd naar de uiterst zeldzame Italiaansche uitgave door Tramezini, waarvan een exemplaar bewaard wordt in de Württ Landesbibliothek te Stutt gart. De publicatie van dergelijk zeldzaam en weinig bekend kaartenmateriaal zal door allen, die studie maken va.n de ver anderingen, welke de Zeeuwsche bodem onderging, met vreugde begroet worden. D'e tekst dezer aflevering, als altijd van rijke literatuuropgaven voorzien, behan delt de geschiedkundige aardrijkskunde van het Zeeuwsche land in de 19e eeuw. Het heerlijk ambacht. Uitgave G. F. Gallenbach, Nijkerk. „Het heerlijk ambacht" is het eerste deel van de Nobel-reeks die als opvolg ster of voortzetting van de Christelijke Bibliotheek zoovele jaren door Callenbaoh uitgegeven, kan worden beschouwd. En de inzet is zeker niet kwaad. „Het heer lijk ambacht" is een verzamelwerk dat. een aantal bijdragen bevat die alle af komstig zijn van leden van den Chris- telijken Auteurskring, die een eigen plaats inneemt onder de zon en die zijn eerste lustrum mocht vieren. De titel van dit werk zegt ons hoe de schrijvers hun taak opvatten; ze beschouwen het schrij ven als een heerlijk ambacht. En het spreekt vanzelf dat zij bij het schenken van een bijdrage voor dit feestboek met zorg een keuze hebben gedaan, zoodat deze verhalen en gedichten tevens een demonstratie vormen van wat de schrij vers in dit ambacht kunnen geven. Bij dragen werden geleverd door H. de Bruijn, Jan H. Eekhout, J. K. van Eer beek, Jan H. de Groot, H. J. Heijnes, W. G. v. d. Hulst, "Willem Hessels, Jan Iets- waart, G. Kamphuis, P. Korthuis, Hen- drika Kuyper-Van Oordt, Ignatia Lube- ley, Willem de Mérode, H. M. van Rand wijk, P. J. Risseeuw, C. Rijnsdorp, G. Sevensma-Themmen, Dr "W. A. P. Smit, Da A. K. Straatsma, A. Wapenaar en Wilma. 't Spreekt vanzelf dat ook hier de smaken blijken te verschillen en ook de gaven. Maar gezamenlijk vormen deze bijdragen voor de Nobelreeks een schitterende inzet. De illustraties wijken af van wat we op dit gebied gewoon zijn. Het illustratieve gedeelte wardt n.l. gevormd door een 40 met zorg gekozen en op kunstdrukpapier uitgevoerde „toepasselijke" foto's. Het verwondert ons niet, dat de uitge ver reeds kort na de verschijning kon melden dat de eerste druk was uitver kocht. Overval. DUBLIN. Nabij Dublin is gisteren de procureur-generaal Macenery door gewa pende mannen overvallen, in een auto naar de gevangenis vervoerd en daar met het hoofd naar beneden aan een hek vast gebonden. Nadat de daders hun slachtoffer nog met teer hadden besmeerd, namen zij de vlucht. Toevallig passeerden eenige personen, die den overvallene hebben bevrijd en naar huis gebracht. De overval zou zijn gepleegd door leden van het Iersche republikeinsche leger. Corr. te S. niet noodig! VERBETERING. Axel. Het blijkt, dat men ter drukkerij gisteren enkele fouten in het Raadsver- slag niet heeft gecorrigeerd. Het is on juist, dat de burgemeester tegen een vliegveld zou zijn. Hier moet staan, dat hij in dezen diligent was. "WESTKAPELLE. Geboren: Jacob, z.v. Jan Pouwelse en Catharina Davldse, Leunis, z. v. Jan de Witte en Johanna Gijsouw; Maatje, d. v. Maarten Peene on Hendrika Faasse. Overleden: Abigaël Minderhoud, wed. van Jakob Joosse, 67 j.; Kornelis Heijt, echtgen. van Suzanna Brasser, 64 j.; Daniël Huibregtse, echtgen. van Lau- rina Lievense, 78 j.; Maria Johanna Roelse, echtgen. van Kristiaan van Rooijen, 69 j. AXEL. Huw.-aangiften: 22, Krijn Pie ter Dieleman, 26 j. jm. en Maria Koek koek, 24 j. jd.; 22, Jacobus Wieland, 23 j. jm. en Jozina Pieternella Deij, 24 j. jd. Gehuwd: 1, Cornelis Johannes Schie man, 30 j. jm. en Jacomina Elisabeth Adriana Wiemes 33 j. jd.; 15, Ghristiaan Cornelis de Rijk, 39 j. wednr. te Mid delburg en Sara Anthonina Dieleman, 34 j. jd.; 15, Gerard Engel de Jonge, 18 j. jm. te Wissenkerke en Pieternella Ma ria Verhulst, 19 j. jd.; 22, Abraham Ma- rinus Mieras, 27 j. jm. en Magdalena De- bora Krina van Es, 21 j. jd.; 28, Krijn Hamelink, 19 j. jm. en Martha Geelhoedt, 17 j. jd. Geboren: 1, Sonja Maria Emerencia Christina, d. v. Petrus Warnier en Ame lia Maria Stephania Fermont; 4, Adam Jozias, z. v. Johan Pieter de Zeeuw en Janna Sanies; 7, Ida Louisa Eugenia Theodulla, d. v. Omer Arthur Urbain Theoduul Lacourt en Louisa Maria de Nijs; 13, Cornelia Johanna, d. v. Mari- nus Izaak Meesen en Silvia Florentina Beeldens; 13, Pieter Dirk, z.v. Dirk Rouw en Adriana Elisabeth Overdulve; 14, Da vid, z. v. Gerardus van der Ven en Ber tha Elisabeth Mentz, wonende te Roosen daal; 17, Cornelia Adriana, d. v. Marinus Pieter Witte on Aaltje Catharina van der Hooft; 21, Maria Magchelina, d. v. Ger- ha^h'-j Marinus van den Berge en Leen. ,6 Leuntje Boeye; 29, Maartje Ma ria, d. v. Cornelis Abraham van Rijn en Rosalia Mario N{lessens, Overleden: 13, Pieternella Anna Bek man, ji j., weduwe van Johannes Corne lia Slypen; 13, Frangoise Jolijt, 75 j., we duwe van Gilles Romeynsen; 15, Marinus Mieras, 77 j., echtgen. van Pieternella van den Berge; 19, Suzanna Mensink, 87 j., weduwe van Martinus Goossen; 20, Jacobus Egbert Blansaart, 70 j., echt gen. van Debora Adriana Dieleman; 21, Elizabeth Goossen, 76 j., eohtgen. van Cornelis van Oosten. MIDDELBURG. Veiling van 7 Doo. Molsla 34, veldsla 510, spinazie 823, rentegevers 46, witlof 7-—20, Schorsenee- ren 1114, koolrapen 12,5, wijnpeen 12, peen 14, uienl2, kroten 12,5, witte kool 2, roode kool 1-—8, bruine boo- nen (ronde) 17 ct. alles per k.g. Pompoen 6,5 ct. p. stuk. Peen 24, rapen 13, kroten 23,5, prei 3,58, selderie 13,5, knolselderie 12,5, rammenas 1 ct. p. bos; savoyekool 2—5, roode kool 23, boere kool 12,5, bloemkool 2,517, andijvie 0,52,5, kropsla 11,5 ct. alles per stuk. Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 18i, Licht op voor fietsen: Zondag 4 u 16 min. Maandag 4 u. 16 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3