$h moetU eens rookm. R 11 y R tt £R Uit de Provincie M Hl lt£2 k S-ENO-RITAS SUCC-ES rJrm. Engros voor ZeelandN.V. v.h. J. J. LAGAAY, Walstraat 105, Vlissingen. Predikbeurten. Kerknieuws. Gemengd Nieuws aan de bezitters van de bijakten, die in het betreffende vak onderwijs geven. Xhans verworven verhoogingen op grond van het 'bezit van genoemde akten blijven gehandhaafd. Naast bovenbedoelde maatregelen stelt do Minister een algeheele salarisherzie ning bij het L. O. in uitzicht. Indien de z.g. voorloopige pensionnee- ring bij de onderwijzers goede resultaten i:eeft, zal een soortgelijke regeling worden getroffen voor de Rijksambtenaren. Vliegtuigbouw bij de Kon. Mij. „De Schelde". Het bericht van gisteren omtrent een opdracht voor het bouwen van een vlieg tuig aan de werf de Schelde te Vlissin- gen vereischt nog eenige aanvulling. De heer Slot erin genoemd is niet instruc teur vein de vliegtuigafdeeling van Pan der in Den Haag, maar was haar con structeur en zal nu, ingevolge een reorga nisatie, naar Vlissingen overgaan om daar bij de Schelde het vliegtuig in kwes tie, dat is bestemd voor een ongenoemden particulier, te bouwen. Dit berioht is te vens do bevestiging van het eenige dagen geleden gepubliceerde bericht over de re organisatie, dat toen van Vlissingen uit voorbarig werd genoemd. Van de firma Pander heeft de N. R. G. tevens vernomen, dat de zaak thans per- peet is. Naar zij heeft verzekerd is er een combinatie tot stand gebracht tusschen haar vliegtuigafdeeling en de werf „De Schelde", waardoor het mogelijk schijnt te zijn geworden den bouw van vliegtui gen op een breedere basis voort te zet ten dan tot dusver en hem tevens wijder perspectief te geven. Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau de heer Willem Berdenis van Berlekom, voorzitter van het bestuur der Gods huizen te Middelburg. Middolburg. D e 150-j a r i g e. De sa menkomst ter viering van het 150-jarig bestaan van het Oude Mannen- en Vrou wenhuis werd door den voorzitter van het bestuur der Godshuizen, dhr W. Ber denis van Berlekom geopend met een be groeting van alle aanwezigen. Nadat de heer Berdenis van Berlekom zijn historisch overzicht onder applaus had beëindigd, nam de commissaris der Koningin, Jhr J. W. Quarles van Ufford het woord. Hij zeide het op hoogen prijs te stellen een uitnoodiging voor deze plechtigheid te hebben ontvangen. Een be staan van l'/ï eeuw is voor een instelling als deze van groote beteekenis. Het is spr. bekend, dat het bestuur ook veel moeite en zorg heeft gehad bij het beheeren van het gesticht. Maar het kan overtuigd zijn van den eerbied, die men heeft voor het werk van zulk een instelling, die het le ven van de verpleegden zoo veraange naamt. Spr. zou hiermede kunnen eindigen, als hem nog niet een opdracht was ver strekt. Het mooie werk, dat hier verricht wordt, heeft in den loop der jaren ook de belangstelling van de regeering getrokken en namens den Minister van Binnenland- sche Zaken kan spr. mededeelen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft den heer Berdenis van Berlekom te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. (Luid applaus). Spr. wenschte dhr Van Berlekom daarmede van harte ge luk en hoopte, dat ook de overige bestuurs la len daarin een hulde zullen zien voor hun arbeid. De voorzitter zeide op deze huldiging niet te zijn voorbereid. Hij bracht dank aan H. M. de Koningin voor de hooge onderscheiding, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan den Commis saris der Koningin en aan den burgemees ter, die in deze hebben bijgedragen om hem deze onderscheiding te doen deel achtig worden, waarin spr. ziet een hul diging ook van vorige besturen en vein zijn tegenwoordige medebestuurders. Thans kwam de burgemeester van Mid delburg, dhr M. Fernhout naar voren en begon met woorden van gelukwensch voor de Koninklijke onderscheiding, die den voorzitter deelachtig is geworden. Spr. bracht dank voor de uitnoodiging aan hem en zijn vrouw gericht, omdat het hem gelegenheid geeft niet alleen uiting te geven aan zijn persoonlijke gevoelens, maar daarbij ook de tolk te zijn van het gemeentebestuur en naar hij durft te ver onderstellen van de geheele burgerij. Hier dringen zich, naast gevoelens van voldoening over het heden, naast wen- schen en verwachtingen voor de toekomst, ook en in bijzondere mate op, gevoelens van groote erkentelijkheid, voor het vele goede, dat de gemeente in deze instelling zoo lange tijden heeft mogen bezitten. Met waardeering denkt spr. aan het trouwe beheer, tevoren door vele opeen volgende colleges van regenten sedert 1864 ook regentessen en thans door de tegenwoordigen, met accuratesse, met toewijding en beleid gevoerd. Dankbaar erkent men den zegen, dooi de inrichting bereid aan zoo velen. Te overweging van dit alles maakt, dat Middelburg zich rijk gevoelt in het bezit van dit instituut, dat het erfde van een s vgzaam voorgeslacht. Het voorziet ook nu nog in wezenlijk bestaande behoeften. Spr brengt het bestuur voor de tot een goed einde gebrachte voorzieningen hulde en dank. Met leedwezen ziet het gemeente bestuur in het midden van het bestuur de plaats ledig die door wijlen dhr H. R. Struve op zoo eervolle wijze werd inge nomen. Dank en hulde brengt spr. den vader en moeder, nu sedert 14 April 1922, due gedurende 12 jaar, onder groote waardee ring van het bestuur bezig in dit moeilij ke werk. Mogelijk aldus eindigde spr. tot het bestuur verneemt gij meer critiek dan loftuitingen. De waarde van den arbeid wordt gelukkig niet bepaald door de mate der publieke toejuiching. Gaarne geef ik U de verzekering dat het feit, dat er mannen en vrouwen zijn, bereid om (zulks belangloos) voor dit werk tijd en krachten te geven, die ze wellicht had den kunnen besteden op voor henzelf aan genamer en profijtelijker wijze in onze stad zeer wordt gewaardeerd. Nadat de burgemeester ook onder ap plaus was geëindigd, trad de voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, Mr F. B. Evers, naar voren en gaf de ver zekering. dat het armbestuur meeleeft met het jubileum van het gesticht. Spr. noemde de onderscheiding van den voorzitter alleszins verdiend en hoopte, dat het bestuur tot in lengte van dagen het gesticht, waaraan het waaraan het Armbestuur zoo gaarne zijn oudjes toe vertrouwt, tot in lengte van jaren zoo zal blijven besturen. De heer L. van Sparrentak sprak als voorzitter van het college van diake nen der Ned. Herv. Kerk, woorden van gelukwensch. Spr. hoopt tot in lengte van dagen op een goede samenwerking tussclien bestuur en diaconie. De heer J. W. K g e 1 e r sprak namens de diaconie der Geref. Kerk en het be stuur van het Rusthuis. Spr. dankte na mens beide voor de uitnoodiging en ge tuigde van zijn groote sympathie voor het werk. Vooral juichte spr. het toe, dat men hier, dank zij het goede werk van den heer Calliber, de oudjes bij het Christelijk geloof houdt. De laatste spreker was Dis P. J. F. van Voorst Vader, die mede namens de dames van de bloemzending dank bracht dat zij hier aanwezig konden zijn en dat zij steeds in de gelegenheid worden ge steld bloemen aan de oudjes te brengen en ook op Kerstdag met de inwonenden de geboorte van Christus te herdenken. De voorzitter bracht dank aan al len, die het woord voerden en die ieder op hun wijze blijk gaven van waardee ring voor het werk van bestuur, regen tessen en personeel der stichting. Spr. bracht ook dank voor de vele bloemen, die toegezonden waren en die het bestuur zoo op hoogen prijs stelde. Hierna werd thee aangeboden, waarna velen van de gelegenheid gebruik maak ten om de stichting in oogenschouw te nomen. Het avondfeest. Door rappe handen is de zaal daarop ingericht om des avonds feest te vieren met personeel en de oudjes en daarbij waren ook leden van het bestuur der Godshuizen, regenten en de dames regen tessen tegenwoordig. Toen 50 van de 51 ouden, die thans in het gesticht wonen een hunner is ziek naai de zaal waren gekomen of daar heen waren gedragen en de accordeon vereniging „Crescendo" uit Vlissingen de voor haar bestemde plaatsen had in genomen heeft de heer Peeman, die ook op dezen feestavond weer niet ontbrak, den voorzitter geluk gewenscht met de hem geworden Koninklijke onderschei ding en toen een door hem vervaardigd feestlied aangeboden dat daarop op de wijze van het Oostenrijksch Volkslied en begeleid door de muziekvereniging is gezongen door alle aanwezigen. De muziekvereeniging heeft den gehee- len avond bekende stukken ten beste ge geven. Mej. M. Gasteleijn, een der ver pleegden, heeft met enkele toepasselijke woorden aan ieder der drie dames re gentessen een mooi bouquet rozen aange boden; de heer Peeman heeft enkele lie deren ten beste gegeven; een tweetal le den van het personeel gaf een aardige voordracht en tusschen dit alles door is er volop getracteerd. Het was laat voor het gesticht name lijk ongeveer elf uur, toen de voorzitter allen dank bracht die aan de feestviering hadden deelgenomen. Turnen. Vrijdagavond had in het gymnastieklokaal der Chr. Kweekschool te Middelburg de wedstrijd plaats tus- sohen leden van de gymnastiekvereni gingen Wilhelmina (W.), Medioburgum (M.) en Achilles (A.) om vast te stellen wie van de turnsters en turners Middel burg zullen vertegenwoordigen bij den driestedenwedstrijd MiddelburgVlissin genGoes. Van de dames was mej. J. Pluijmers (A) afwezig. De uitslag voor de dames was: 1. K. Vermeulen (M.) 78p.; 2. J. Simonse (M) 76 p., 3. E. Acda (W.) 68% p.; 4. A. J. Petiet (W) 68% p., 5. E. de Jongh (W) 681/! p. en 6. M. v. Driel (A) 67 p. terwijl reserve is J. Petiet (W.) met 66% p. Van de heeren werd P. J. Sturm nr 1 geplaatst en verder 2. W. Kransz (W.) met 87 p., 3. P. Taal (W) met 85% p.; 4. W. Louwerse (W.) 84 p„ 5. P. Cappon (M.) 76Vs p., 6. J. Geluk (W.) 67% p. en reserve G. de Pagter (W) 66% p. Vlissingen. Nog steeds ontslag. De malaise bij de Kon. Mij. de Schelde neemt nog steeds in omvang toe. Sedert 23 Nov. zijn weder ongeveer 200 werk lieden ontslagen. De afdeeling ijzergie terij is geheel gesloten. Goes. De collecte voor het crisis-comité bracht deze week f 81,34 op. Gisternamiddag had de heer S. van hier het ongeluk op den overweg bij het station Wouw met zijn auto, waarin ook zijn vader was gezeten, bij het passeeren van een andere auto van de bestrating - 6. Als U van 'n klein, fijn, licht sigaartje houdt, dan zijn deze Ritmeestertjes wat U zoekt I Een genot om te rooken. U ziet het al als U het doosje heeft opengemaakt: da's wat fijns. Als U ze nog niet rookt, neem dan eens een doosje Ritmeester-Senoritas mee. Per 10 stuks maar één kwartjeI r- S§1I FIRMA H. a J. VAN SCHUPPEN - VEENENDAAL te geraken en op de spoorbaan terecht te komen. Hij botste tegen den spoorweg boom met het gevolg, dat de heer S. Sr met zijn hoofd dermate in aanraking met de voorruit kwam, dat hij verschil lende bloedende hoofdwonden opliep. De heer S. Jr bleef ongedeerd. Na plaatselijk verbonden te zijn is de gewonde naar het Ziekenhuis te Roozendaal overge bracht, waar hij verder is geholpen. Gis teravond nog konden beiden per trein huiswaarts keeren. Hiermede is een eenigszins alarmee- rend en onjuist bericht, dat gisteravond van andere zijde in Goes gebullitineerd en ook door de radio verspreid is. tot de ware proporties teruggebracht. Oudelande- Donderdagavond werd al hier een vergadering gehouden van de aid. van den Ned. Chr. Landarb. bond. Deze vergadering was als propagandavergade- ring bestemd en kan als goed geslaagd beschouwd worden, daar de opkomst zoo wel van georganiseerden als ongeorgani seerden goed was. Als spreker trad op dhr Vingerling, die er zijn hoorders bij bepaalde wat we in dezen zomer hebben kunnen leeren. Hij wees inzonderheid de ongeorganiseerden op het verkeerde van hun handelwijze, om steeds op een af stand te blijven en toch te profiteeren van de voordeelen die door de vakhonden war den behaald. Nadat eenige bespreking gehouden was werd de propagandavergadering gesloten en werd overgegaan tot een huishoude lijke vergadering. Krabbendijke. Voor de betrekking van tweede gemeentewerkman alhier hebben zich 37 sollicitanten aangemeld. 's Gravenpolder. De gemeenteraad kwam Vrijdag voltallig bijeen. Na lezing der no tulen wil weth. Schouten spreken over een vorig raadsbesluit. De voorzitter wil niet alles door elkander haspelen en stelt alleen de notulen aan de orde, welke on veranderd worden goedgekeurd. Ingeko men is een schrijven van den minister dat hij den steun aan de werkloozen verlengd heeft tot 3 Dec. 1934. Een schrijven van 't Burgerlijk Armbestuur wordt als te wei nig zeggend beschouwd. Naar aanleiding van een verzoek van Th. de Klerk om te protesteeren bij' Ged. Staten over het be sluit van het waterschap in zake het dem pen der sloot bij zijn woning, wordt een voorstel ingediend door dhr Verhulst en gesteund door d'hrn Vermue en Oele, op grond, dat het verkeer er veel mee gebaat is, de gemeente van die lastige grensschei ding af is, en 't voor den polder geen enkel bezwaar opleveren kan. Dit wordt aange nomen. (Vóór Verhulst, Mol, Vermue en Oele, de anderen tegen). De circulaire van den minister van So ciale 'Zaken en Landarbeidersbonden over brandstoffentoeslag wordt ingewilligd. Zij die dezen toeslag verzoeken en hem noodig hebben, zullen hem ontvangen. Thans kwam de gemeente-begrooting voor 1935 ter tafel. Die liep vlug van sta pel Een voorstel van den voorzitter om het gemeentehuis telefonisch aan te sluiten werd verworpen met 4 tegen 3 st. (vóór Verhulst, Mol en Vermue). Dhr Oele verzoekt B. en W. lager rente zien te krijgen bij Ged. Staten voor een weg waar altijd nog voor betaald moet worden. Dhr Verhulst zou een gebouwtje willen plaatsen op gemeentegrond voor opber ging van lijkwagen en brandspuit. Dhr Mol vindt 1300 gld veel te laag voor de werkloozen. Als men zelf van oordeel is, dat 2500 gld noodig is, dan is 1300 gld ramen onverantwoordelijk. Weth. Schou ten wijst op den brief van Ged. Staten Om subsidie te verkrijgen moeten wij eerst het schoolgeld verhoogen en ook de belas ting. Dhr Vermue zegt: dit kan men op pa pier doen, maar daar komt geen cent van binnen. Betreurd wordt, dat men gedwon gen wordt, de armste menschen (want die hebben de meeste kinderen) de laatste loodjes op te leggen. Daarna wordt de begrooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f27240.40 met een post onvoorzien van f336.78. De belastingen zijn alle aan het maximum gebracht. Thans kwam aan de beurt benoeming lid Burg. Armbestuur. Na vier stemmin gen wordt dhr Joh. de Koster herkozen. Daarna sluiting. De collecte ten bate van het plaatse lijk crisis-comité alhier heeft opgebracht f 132.50. (Belangeloos bericht.) O. en W. Souburg. Het publiek wat als jury heeft dienst gedaan bij de etalage wedstrijd, welke dezer dagen alhier ge houden is, heeft volgens de ingeleverde formulieren uitgewezen, dat de prijken als volgt moeten worden toegekend: In groep I: twee of meer groote etalages: le prijs aan J. M. Deurwaarder, Kanaalstr.; 2e pr. aan L. de Kam, 't Wissel. Groep II: één groote etalage: le prijs aan Gebr. Minderhoud, Kanaalstr.; 2de prijs aan G. Hendrixks, Oranjeplein. Groep III: kleine etalages: le pr. aan Iz. Bril, Middelb. str. Gistermiddag reed een jongen met een bakfiets op 't Wissel in een put, waarbij hij kwam te vallen en zoodanig aan zijn hoofd verwond werd, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwe Pekela, A. R. Buist, cand. te Baflo. Aangenomen naar Winterswijk, A. Wartena to Borne. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Nieuwpoort, D. J. van Brummon te Driebergen en W. F. Laman te Middolharnis. Beroepbaar. Door de classis Hallum der Geref. Kerken is beroepbaar verklaard de heer A. Douma, theol. cand. te Britaum, Geref. pastorie. Zondag 9 December. ■Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, av. ds de Vries (jeugddienst.) Geref. Kerk. Goes 9.30 en 5.30 u. cand. J. Lafeber te Gouda. Vervaardiger valsche aan- deelen niet gevonden. Gisteren zijn inspecteur J. W. Kallenborn en de rechercheur van de Nederl. Centrale in zake internationale falsificaten, die te Parijs een onderzoek hadden ingesteld naar de vervaardigers der valsche aan- deelen H. V. A. te Amsterdam terugge keerd. Van Parijs zijn beiden naar Ber lijn gegaan, want een spoor wees naar deze stad, naar een Rus, die daar uit anderen hoofde onlangs gearresteerd was. Zoowel te Parijs als te Berlijn, heeft het onderzoek evenwel geen enkel resul taat opgeleverd, zoodat 'tniet gelukt is de vervaardigers der valsche aandeelen op te sporen en onschadelijk te maken. De Rijn bij Dusseldorp in vlammen. Gistermorgen zijn de be woners van de Rijnoevers bij Dusseldorp getuige geweest van een merkwaardig schouwspel, meldt de Telegr. Een laag olie en petroleum ter lengte van onge veer een K.M. was n.l. in de haven van Reingolz bij Dusseldorp ten gevolge van een achteloos weggeworpen lucifer in brand geraakt. Het vuur verspreidde zich met razende snelheid en er dreigde groot gevaar voor verschillende stoom- en tankbooten, die duizenden tonnen pe troleum inhielden. Oogenblikkelijk werd alarm gemaakt waarop sleepbooten ter assistentie uitvoer. De sleepbooten moes ten zich een weg banen door het bran dende wateroppervlak en slaagden er in nog juist bijtijds de schepen, die in ge vaar verkeerden, weg te sleepen. De brand werd ten slotte gebluscht door gebruik making van chemicaliën. Z e s a u t o's rijden op elkaar. Gisteravond is op den nieuwen rijksweg Rotterdam-Den Haag onder de gemeente Pijnacker een vrachtauto, komende uit Rotterdam, in botsing gekomen met een defecte auto, die aan den kant van den weg stond, op hetzelfde oogenblik reed een personenwagen tegen een andere vrachtauto en vlak daarop reden terzelf der hoogte twee personen-auto's tegen el kaar. Het gevolg was, dat er plotseling zes defecte auto's op den weg stonden en het verkeer eenigen tijd was gestremd. Vier wagens waren zwaar beschadigd en moes ten worden weggesleept. De andere twee zijn ter plaatse gerepareerd en konden daarna op eigen kracht verder rijden. Met de inzittenden van de auto's liep het wonderbaarlijk goed af. Slechts twee personen werden licht gewond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2