EERSTE BLAD HET ADRES A. WILKING ZATERDAG 8 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JmARGANG - No. Tot alle dingen nut. Buitenland Binnenland Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 250, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Viissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Adverteniiöri 30 cent per regel. Ingezonden mededeel ingeo 00 cent per regel. Kleine Advericntiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract -belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Enkele weken geleden hebben wij er op gewezen, hoe onder de Oud-Testamen ti- sche bedeeling de dienst van God van groote beteekenis was ook voor het soci ale leven. Dit kwam echter nog veel duidelijker uit onder de nieuwe bedeeling toen in Jezus Christus alle profetische verwach tingen principieel werden vervuld. De Heere Jezus was niet een sociale Hervormer in den gewonen zin, maar uit heel zijn optreden blijkt, dat Hij Zich aan getrokken gevoelde tot de armen en nood- druftigen. Telkens weer lezen we, dat Hij met ontferming bewogen was over de Hem omringende schare. En die ontferming strekte zich niet al leen uit tot de geestelijke nooden, maar eveneens over de lichamelijke ellende en de stoffelijke nooddruft. Toch stond Jezus niet vijandig te genover het bezit en de bezitters en even min poogde Hij een nieuwe maatschappe lijke orde te stichten. De bestaande bezitsverhoudingen wer den zonder critiek aanvaard; de gelden de wetten werden erkend en bevolen den keizer te geven wat des keizers is. Kan dus niet gezegd worden, dat de Heere Jezus in de politieke en sociale toestanden ingreep, dit neemt toch niet weg, dat van Zijn persoon en werk een grooten invloed uitging. Voedsel en kleeding, huwelijk en gezin, geld en goed, huizen en akkers en rijk dom en eer zijn op zichzelf niet te ver smaden, maar mogen met een dankbaar hart worden aanvaard. Maar dit alles mag niet het eerste zijn in het leven en niet het hoogste. En daarom moet dit alles vrijwillig en zonder aarzeling worden prijsgegeven en verlaten, indien de gerechtigheid van het Koninkrijk Gods dit eischt. Indien er een hotsing ontstaat tusschen de eischen van het Evangelie en de aard- sohe goederen, dan mag de keuze niet twijfelachtig zijn, maar dan moet zelfs het leven worden verloochend om Chris tus' en om des Evangelies wil. De aardsche rijkdommen zijn op zich zelf te waardeeren, maar in vergelijking met de schatten van het hemglsch konink rijk zijn ze waardeloos en zelfs zijn ze in vele gevallen een hindernis om in te gaan in het Koninkrijk der hemelen. Op dit voetspoor is Jezus door de dis cipelen en de apostelen gevolgd. In de eerste Christengemeente kwam de eensgezindheid, de onderlinge liefde en de offervaardigheid zeer sterk tot uiting, maar van een leven in gemeen schap van goederen, van een socialisti sche maatschappij, zooals het meermalen wordt voorgesteld, was toch geen sprake. Het privaat bezit werd erkend en alle natuurlijke ordeningen en inzettingen ge handhaafd. De armen worden in Gods Woord ner gens opgeroepen tot den klassenstrijd of aangespoord om hun deel van het aard sche goed op te eischen, maar wel wor den zij vermaand om vergenoegd te zijn en in hun beroep trouw te arbeiden. En de rijken worden wel vermaand om barm'hartig en mededeelzaam te zijn. om op het goed dezer wereld niet hun 'be trouwen te stellen, maar nergens worden zij aangespoord om van hun bezit afstand te doen. Zelfs wordt in het Nieuwe Testament met geen woord de slavernij aangevallen en veroordeeld. Slavernij kan evenals rijkdom en armoede Christelijk gedragen worden. „Een Christenslaaf mag niet meenen, dat hij, om Christen te zijn, geen slaaf kan wezen. Als hij vrij kan komen, heeft hij_ volstrekt niet den plicht om slaaf te blijven; vrijheid heeft boven slavernij de voorkeur en streven naar lotsverbetering is geoorloofd. Maar als hij slaaf is en blijven moet, dan ja, rust juist de roeping op hem, om in dezen toestand zijn Christenzijn tot toepassing te brengen, om gehoorzaam, trouw, ijverig in zijn arbeid te zijn en om dus een beter slaaf te wezen, dan an dere, ongeloovige heidensche slaven dat kunnen of willen zijn." Maar al liet dus het Evangelie uitwen dig alles onveranderd, al werd niet in de natuurlijke verhoudingen ingegrepen en al werd geen sociaal program ontwikkeld, waarvoor de maatschappelijk zwakken en gedrukten worden opgeroepen ten strijde, toch is -de prediking van het Evange lie van ontzaglijken invloed geweest. Het beginsel dat er aan ten grondslag lag was van zoo buitengewone kracht, dat het op alle aardsche toestanden hervor mend inwerken moest. De betrekkelijke waarde van de zien lijke en tijdelijke dingen, werd in het hel derste licht geplaatst. De nietigheid van de grootheid en heerlijkheid onder de menschen, werd gepredikt. Om in te gaan in het Koninkrijk der Hemelen is rijkdom en eer, geslacht en stand, vrijheid of armoede van geen be teekenis. Hot Evangelie is bestemd voor alle menschen, ongeacht geslacht of positie; allen zijn zij van Gods geslacht en een nederige positie is geen beletsel voor het deelgenootschap aan het Koninkrijk der Hemelen. Voor God zijn alle menschen gelijk. Zoo werden door de prediking van het Evangelie alle verhoudingen gewijzigd en in beginsel een nieuwe maatschappij ge vormd. In beginsel, want immers de zonde blijft en doet nog steeds haar doodelijke en deformeerende werking gevoelen. Maar toch is het niet bij een beginsel ge bleven. Het Koninkrijk der hemelen is gelijk aan een zurdeesem dat zijn werking naar alle zijden doet gevoelen. De godzaligheid is tot alle dingen nut. Ingezonden Mededeeling voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Stakende Duitsche arbeiders gestraft. In de buurt van Bremen hebben arbei ders, die ontevreden over het uitbetaalde loon waren, het werk neergelegd. Zij wa ren bij den aanleg van wegen te werk ge steld. De politie arresteerde ongeveer 300 arbeiders, van wie er 150 in hechtenis zijn gehouden. Zij zullen naar Berlijn op trans port worden gesteld. De overige stakers worden voor den tijd van 12 weken van alle ondersteuning uitgesloten, omdat zij in strijd met de tucht gehandeld hebben. Verkorte werktijden in Duitschland. Volgens een mededeeling van het Duit sche rijksbureau voor de statistiek be droeg het aantal werkuren in de textiel industrie in October 1.1. slechts 60,4 pet. der theoretische capaciteit, tegenover 65,7 pet. in Juni. In de automobielindustrie daalde dit percentage in dezelfde periode van 67,3 op 59.8 pet. en in weeldeartikelen-indu strie bedroeg het in October nog slechts 40.2 pet., in de tabaksindustrie en in het brouwerijbedrijf echter nog 72,4 pet. De kerkstrijd in Duitschland. Rijksminister Dr Frik heeft te Wies- baden een vergadering van 50.000 per sonen toegesproken. Hij zette over het kerkvraagstuk het volgende o.m. uiteen: Het kan zijn, dat de rijksregeering in het streven, de 28 landskerken in de Rijks kerk te doen opgaan, iets te stormachtig is opgetreden en verordeningen heeft uit gevaardigd, die de vereischte juridische basis misten. Daardoor ontstond een reactie. Ten slotte zag echter de rijksregeering in, dat deze weg een betere juridische fun deering eischte en is zij begonnen daar te bouwen, waar het recht absoluut ste vig staat, n.l. op de grondwet van de Duitsche Evangelische Kerk. Er bestaat helaas zeer gegronde aan leiding te constateeren, dat zich onder den dekmantel van christelijke belangen hier alle mogelijke staats vijandige en landverraderlijke elementen verzamelen om op zoogenaamd kerkelijk gebied hun politiek te voeren en langs dezen weg het derde rijk moeilijkheden in den weg te leggen. De minister riep onder applaus uit: „Ik verklaar, dat de rijksregeering niet van plan is, dit ageeren tot in het einde- looze aan te zien, maar dat zij vastbe sloten is, daar, waar de politieke nood zakelijkheden dit eischen, ook tegen der gelijke staatsvijanden en landverraders in te grijpen. Het Duitsche volk heeft genoeg van dezen kerkstrijd. Het stelt heelemaal geen belang in dit gekijf van predikanten," Het conflict tusschen Hongarije en Joego-Slavië. Gisteren is de V.-B.-raad begonnen met de behandeling van het HongaarschJoe- goslavisch conflict. Deze vergadering heeft niets sensatio neels opgeleverd. Zoowel Jeftitsj als Benes eenerzijds als von Eckhardt anderzijds namen hetzelf de standpunt in, dat reeds uit hun nota's en verklaringen van de vorige week be kend is. Opmerkelijk was echter, dat Tewfik Roesjdi Bey zich in heel wat gematigder termen over de Hongaarsche verantwoor delijkheid heeft uitgesproken dan men na de vele besprekingen tusschen de Kleine Entente en de Balkan-Entente had verwacht. Nationaal socialistische centrale te Ween en ontdekt. Donderdag is te Weenen een Natio naal Socialistische centrale ontdekt, wel ke een centrum bleek te zijn van spion- nage op groote schaal, en geheime docu menten aan Duitschland verschafte. De leider der centrale, Niederdorfer, en een groiot aantal andere betrokkenen zijn gearresteerd. De Brusselsche wereldtentoonstelling 1935. De leiding van de Brusselsche wereld tentoonstelling in 1935 deelt mede: Daar de financiering van de voor de Duitsche deelneming aan de wereldten toonstelling in Brussel in 1935 benoo- digde markenbedragen in Belgische munt moeilijkheden heeft opgeleverd, heeft de Duitsche regeering het eenige weken ge leden noodzakelijk geacht de werkzaam heden voor de Duitsche afdeeling stop te zetten. Sindsdien heeft de regeering naar middelen gezocht om de moeilijkheden te overwinnen, doch zonder resultaat, zoo dat zij van deelneming aan de tentoon stelling moet afzien. Korte Berichten. De familieleden der te Leningrad en Moskou geëxecuteerde 71 personen, zijn op last van den volkscommissaris van binnenlandsche zaken, voor den duur van 3 tot 10 jaren naar Siberië verbannen. Het aantal bannelingen bedraagt 200. Hun bezittingen vervallen aan den staat. Van de gewonden bij den filmbrand nabij Perpignan zijn er reeds 8 bezweken. Van verscheiden anderen is de toestand hopeloos. De centraal-Amerikaansche staten Guatemala en Honduras zijn cfe laatste dagen voortdurend door hevige aard schokken geteisterd. Daarbij werd het op de grens der beide landen liggende plaatsje Monteris volko men verwoest. Officiéél wordt het bericht van Hon gaarsche bladen, dat Joego-Slavische troe pen aan de Hongaarsche grens gemobili seerd zou hebben, en dat afdeelingen daar van reeds de grens overschreden zouden hebben, tegengesproken. De gemeenteraad van Antwerpen heeft besloten tot den aanleg van een nieuw dok, dat ten noorden van Antwer pen zal komen. Gisteravond is op het vliegveld van Haeren (België) een militair vliegtuig neergestort. Het kwam op een loods van de Sabena terecht en geraakte in brand. Het vuur deelde zich ook aan de loods mede. ïwee vliegtuigen werden een prooi der vlammen, terwijl de loods geheel ver woest werd. De bestuurder van het vlieg tuig is om het leven gekomen. OVERLEG MET DE HYPOTHEEK BANKEN. Zullen Rijksfondsen medewerken lot een conversie? Naar gemeld wordt, hebben de bespre kingen tusschen den minister van Sociale Zaken, prof. dr Slotemaker de Bruïne en de directeuren van hypotheekbanken, waarvan in het Kamerverslag melding wordt gemaakt, in hoofdzaak op de vol gende punten betrekking gehad. In de eerste plaats is besproken de me dewerking der hypotheekbanken bij den aanbouw van nieuwe goedkoope wonin gen met rijkssteun. Het ging hierbij om de wisselwerking tusschen de vaste lasten en de huren. Bij de gehouden besprekingen heeft de minister verklaard, dat bij verhooging der vaste lasten ook de huren niet ge fixeerd zullen blijven op het oorspronke lijke lage niveau; deze mogen in zulk een geval worden verhoogd. Het tweede punt waarover de bespre kingen liepen, was de conversie van hoog- rentende en lagerrentende pandbrieven. De regeering heeft toegezegd bij de ver schillende rijksfondsen haar invloed te doen gelden in dien zin, dat deze hun me dewerking tot een zoodanige conversie zouden verleenen. De hypotheekbanken zouden daardoor in staat worden gesteld de hypotheekrente lager te stellen, waar door uiteraard ook de huren zouden kun nen worden verlaagd. Scheepvaartinspectie. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Maart, aan den adjunct-inspecteur voor de scheepvaart te Groningen J. Boerhave op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Vrijstelling lidmaatschap landbouw crisis-organisaties. Op vragen van den heer Zandt betref fende: vrijstelling van landbouwers (op grond van gewetensbezwaar) van de ver plichting lid te zijn eener landbouw crisis-organisatie heeft de minister van oeconomische zaken geantwoord: le. Het is den ondergeteekende bekend, dat personen, die niet aan de wettelijke bepalingen in zake aansluiting bij een crisis-organisatie hadden voldaan, zijn ge straft en dat in zeer enkele gevallen het hun in eigendom toebehoorende vee in beslag is genomen. Of dit gevallen waren, waarbij de betrokkenen inderdaad ge wetensbezwaren hadden, toe te treden tot een crisis-organisatie, is den ondergetee kende waar geen nadere aanduiding van de gevallen heeft plaats gehad niet bekend. 2e. Vanwege den ambtsvoorganger van den ondergeteekende is toegezegd, dat voor ieder geval, waarin blijkt van on overkomelijke bezwaren van godsdien- stigen aard, zal worden overwogen in hoever daaraan kan worden tegemoet ge komen. 3e. Indien zich een geval voordoet, waarbij den ondergeteekende na ingesteld onderzoek blijkt, dat inderdaad onover komelijke gewetensbezwaren, ontleend aan de godsdienstige overtuiging, tegen het indienen van een onderteekende aan vrage om toelating als georganiseerde eener crisis-organisatie bestaan en ove rigens geen omstandigheden zich voor doen, die in een bepaald geval zich tegen het verleenen van de na te noemen vrij stelling verzetten, wordt door hem over- eeenkomstig art. 5, lid 1 van het Crisis- Organisatiebe'sluit 1933, onder door hem te stellen voorwaarden van de verplich ting tot indienen van een aanvrage, als bovenbedoeld, vrijstelling verleend. De ondergeteekende vertrouwt, dat door dezen maatregel geen strafvervolging meer tegen de personen, aan wie de hier- voren vermelde vrijstelling is verleend, zal worden ingesteld. Het verleenen van ontheffing van een reeds opgelegde straf is een prerogatief van de Kroon, zoodat de ondergeteekende daaromtrent geen toe zegging kan doen. Intusschen wil de ondergeteekende er den nadruk op leggen, dat bij het beoor- deelen, of inderdaad gewetensbezwaren als bovenbedoeld bestaan, groote voor zichtigheid geboden is, in welke meening hij versterkt is door het feit, dat onlangs een persoon, die zich op gewetensbezwa ren beriep, doch aan wien de meerver- melde vrijstelling werd geweigerd, zich niet heeft ontzien, vee aan het wettig gelegde beslag te onttrekken en een val- schelijk opgemaakte koopakte te produ- ceeren. TWEEDE KAMER. De Justltie-begrooting 's nachts half 4 afgehandeld. De behandeling van dg Justitiebegroo- ting heeft Vrijdagmorgen tot bij half 4 geduurd. Na de algemeene beschouwingen wer den nog allerlei kleinigheden behandeld. De belangstelling van de leden vermin derde voortdurend. Om half 3 waren nog vier Kamerleden aanwezig, waar onder één vrouwelijk lid, Mej. Meyer. De heer Drop was de laatste spreker. 'tWas 20 min. over 3 toen de begroo ting z.h.s. werd goedgekeurd en de voor zitter, de heer J. J. C. van Dijk de ver gadering sloot. Begrooting Sociale Zaken. Huurverlaging mogelijk? Werkloosheid. De Kamer heeft gisteren de behande ling van de begrooting van sociale zaken voortgezet. In antwoord op gemaakte op merkingen, verklaarde Minister Slo temaker de Bruïne, dat de huur- daling op het oogenblik automatisch bezig is. In goedkoope woningen is de daling gering en ontbreekt ze soms. Maar er is een begin. Over het geheel zijn de verschijnselen niet onbevredigend; in 261 gemeenten is een huurverlaging verkre gen van f 1.170.540. Een moeilijke factor is de reeks vaste lasten: water, gas, licht waarvan tariefsverlaging weer moeilijk heden brengt aan de gemeenten. Verla ging der vaste lasten maakt ook een onderwerp van overleg uit. Bij de bespreking met directeuren van i Binnenland. De Justitiebegrooting door de Tweede Kamer aangenomen. Vrijstelling van lidmaatschap der crisis- organisaties. Bezuinigingsplannen van minister Mer chant. Buitenland. Nationaal-socialistische centrale te Wee nen ontdekt. De kerkstrijd in Duitschland. Het HongaarschJoego-Slavisch conflict. hypotheekbanken is gebleken, dat deze banken bezig zijn, te komen tot conver sie van pandbrieven. Slaagt dit, dan is er bereidheid, de renten van hypotheken te verlagen mits de huren verlaagd worden. Op een dergelijken weg moet tot huur verlaging worden gekomen. Spr. ontraadt het weder-instellen van huurcommissies. Een stellig middel voor huurverlaging is een stelselmatige aanbouw van nieuwe woningen. Nieuwbouw zou theoretisch in Nederland niet noodig zijn. Maar de fei ten leeren anders en men mag zich niet alleen richten naar bepaalde steden. Enkele bij het werkfonds ingekomen projecten voor goedkoopen woningbouw bleken practisch niet uitvoerbaar. Bij het vraagstuk van den woningbouw mag niet worden gewacht op den particulier; spr. zal dit niet doen; er moet gebouwd wor den; door woningbouwverenigingen of particulieren. Maar wachten op de par ticulieren doet spr. niet. Bij afd. Werkeloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling merkt de heer S m e 1 i n k, A-R., op, dat het thans niet de tijd is om tot wette lijke regeling van de werkloosheidsver zekering over te gaan. Verlaging van sub sidie aan werkloozenkassen, waarvan vele ternauwernood aan haar verplichtingen kunnen voldoen, is af te raden; vooral geldt dit de landarbeiders. De heer v. d. Tempel, S.D., wijst op de moeilijkheden der werkloosheidsverze kering. Beperkt men de subsidies nog verder, dan komt de geheele verzeke ring in gevaar. Integendeel behooren de subsidies voor sommige kassen nog ver hoogd te worden. Spr. bepleit wettelijke regeling van de werkloosheidsverzeke ring. De heer K u p e r s, S.D., bepleit strenge toepassing van de maatregelen betreffen de buitenlandsche arbeidskrachten in Ne derland. Enkele jaren geleden waren er al 86.000; nu nog beduidend meer. Voor al in het hotel- en cafébedrijf zijn vele buitenlandsche krachten werkzaam. De heer Loerakker, R.-K., betoogt, dat aan de verzekeringsgedachte geen verder geweld moet worden aangedaan; ze heeft de laatste jaren al genoeg ge leden. Spr. wil soepel optreden jegens landarbeiders-kassen. Wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering is nut tig om afbraak te voorkomen. De Minister zal a.s. Dinsdag ant woorden. BEZUINIGINGSPLANNEN VAN MINISTER MARCHANT. Zestigjarigen uit de school? Naar „De Maasbode" verneemt, is de regeering voornemens te komen tot voor loopige pensionneering van onderwijzers, die den leeftijd van 60 jaar hebben be reikt, ingaande na afloop van den loo penden cursus, waarin genoemde leef tijd bereikt is. Dé Minister van Onderwijs, K. en W. stelt zich voor deze voorloopige pension neering te bereiken door de 60-jarigen uit te sluiten bij de berekening van de Rijksbijdrage aan gemeente- en schoolbe sturen. •Het voorloopig pensioen wordt berekend op den voet van de pensioenwet. Dit voor loopige pensioen komt ten laste van het rijk, doordat het Rijk de bedragen van deze voorloopige pensioenen zal storten in het Pensioenfonds. Het voorloopig pen sioen houdt op, zoodra volgens de pensi oenwet definitief pensioen kan worden toegekend. De regeling is van tijdelijken aard en zal 5 jaar gelden. Naast dezen maatregel, welken minis ter Marchant heeft aanhangig gemaakt bij de speciale commissie van georgani seerd overleg voor het L. O., heeft Z. Exc. aan deze commissie ook advies verzocht over het voorstel om met ingang van 1 Januari 1935 de verhooging van wedden der onderwijzers bij het lager onderwijs ingevolge het bezit van de hoofdakte, de akten voor Fransch, Duitsch, Engelsch en Wiskunde niet meer toe te kennen, tenzij aan de bezitters van de hoofdacte, die hoofd eener school zijn of die onderwijzer zijn met z.g.n. verplichte hoofdakte en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1