Gemengd Nieuws Telegrammen. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand Financieele Berichten. Land- en Tuinbouw Uit den Middelburgschen Raad. Op Zaterdagmiddag vergadering van den Middelburgschen Gemeenteraad. Da's wel een unicum. Vertrouwd mag zeker wel, dat 's Raads voorzitter zóó meevoelt met de ambtenaren en de persvertegen woordigers, dat het bij dit eene geval blijft en dat op den vrijen Zaterdagmid dag, waarotp toch al meer dan genoeg aanvallen worden ondernomen, althans door Raadsvergaderingen, waarvoor nog vijf andere dagen disponibel zijn, geen be slag wordt gelegd. De regeling voor georganiseerd overleg voor het politiepersoneel had niet de in stemming van den geheelen Raad. De heeren Paul en de Bruin definieerden koert en zakelijk hun bezwaren. Over sommige hunner bedenkingen zouden ze heenstap pen, omdat het voorgestelde klopte met het reglement voor het overig gemeente- personeel. Andere werden 'ondervangen door de verzekering van den voorzitter en weth. Onderdijk, dat hoofdbestuurders van organisaties op hun verzoek zeker al tijd zouden worden gehoord („Door mij niet," hoorden we den heer Jeronimus interrumpeeren), hoewel de regeling hier niet van recht sprak. Ook zou niet de commissaris van politie, maar de loco- burgemeester den burgemeester bij diens ontstentenis automatisch vervangen als voorzitter der commissie. De regeling voor avond- en nachtver lichting van motorrijtuigen hield ontzag lijk lang op, dank zij de vele amende menten, die de heer Jeronimus aanvanke lijk wilde voorstellen. Van voldoende be lang voor dit overzicht lijkt ons echter de zaak niet. Het was te begrijpen, dat lover het pe titionnement der moderne vakbeweging inzake de werkloozenzorg ook lang ge praat zou worden. Dat zal trouwens ook wel de bedoeling der sociaal-democraten geweest zijn, toen zij aan de gemeentera den voorstelden aan dit petitionnement adhaesie te betuigen. In Leiden is veel kabaal gemaakt over de bewering van A. R. zijde, dat hiermede door de sociaal democraten op kosten der gemeente poli tieke reclame wordt gemaakt, maar wij zouden niet gaarne beweren al wo'rden de heeren ook nog zoo boos dat dit er heelemaal niet achter steekt. Bij monde van den heer v. d. Feltz stelde de rechterzijde op o.i. deugdelijke gronden (later nog versterkt door de be zadigde en zaakrijke speech van den bur gemeester) voor het adres voor kennis geving aan te nemen. Dit had tot aan merkelijke bekorting der debatten kunnen leiden, maar doordat behalve de heer v. d. Feltz nog meer leden der rechtsche fractie aan het debat gingen deelnemen en de voorzitter niet wist te voorkomen, dat de heeren Jeronimus, Paul en Mes toch nog over den politieken achtergrond der dingen gingen spreken, ging het de bat toch nog vrij groote proporties aan nemen. De uitslag van de stemming was merk waardig. Rlood en rose hadden elkaar weer eens gevonden. Maar overigens voel den de leden er niets voor aan dit adres dat feitelijk de gemeentebesturen niet raakt, en door de entourage een bedenke lijk politiek karakter draagt, adhaesie te betuigen. De heer Paul gaf blijk, daarover zeer boos te zijln. Natuurlijk is over het voorstel tot in grijpende verlaging der gasprij'zen zeer breedvoedig gesproken. De sterk teruggeloopen en nog steeds terugloopende gasafname is voor Middel burg, dat toch al onder de zorgen ge bukt gaat, een nieuwe tegenvaller. Het gas kan, op de tegenwoordige prijsbasis, de concurrentie met de petroleum niet aan, waarom B. en W. een voorstel had den ingediend, dat een belangrijke prijs verlaging inhield, maar tevens met vrij groote zekerheid een verlies in plaats van winst op het gasbedrijf voorspelde. B. en W. waren zeer aan den pessimis- tischen kant en verklaarden al blij te zul len zijn als na deze verlaging het gasver bruik niet verder terugliep. Zij' zagen het nieuwe voorstel als een verdedigend tarief. Volgens de financieele oommissie en enkele andere leden ging dit voorstel te ver. Het zou voor de financiën ruïneus worden. „Helpt niets aan, we moeten," inter rumpeerde de heer Jeronimus. Bijzonder krachtig was de verdediging van B. en W. niet. En toch stond het col lege ook weer sterk. Zij stonden niet op dit voorstel. Weet iemand een betere op lossing, ons best, zeiden ze, maar aan een belangrijke verlaging ontkomen we niet. De Raad zal er nu tot 19 Dec. lover den ken. Dan krijigen we natuurlijk weer een herhaling van wat we Zaterdag gehoord hebben. Intusschen is het Middelburgsche geval een ernstige waarschuwing voor onze Prov. Staten, die straks te aordeelen zullen hebben over een voorstel cm de provincie een flinke scm te doen steken geheel vrijwillig in een provinciale gasonderneming. Hier past wel in het be lang onzer provincie en der belastingbe talers de grootst mogelijke voorzichtig heid.) Geraamde winst- en omzetcijfers van enkele maanden geleden kunnen wel eens op dit oogenblik geheel of grooten- deels waardeloos blijken te zijn. De crisis dwingt vele menschen er nu eenmaal toe, om op alles te gaan bezuini gen. Het beetje ongerief van de petroleum nemen ze wel op den koop toe. Ook andere gemeentebesturen, die een gasfabriek expl >ren mogen wel zor gen voor een tariefsregeling, die voort durend rekening houdt met den grooten concurrent: de petroleum. Anders krijgt men nog grootere verliezen. Bij aanrijding gedood. Op den rijksstraatweg tusschen Beek en Neerbeek bij Maastricht is gisternamid dag een 60-jarige bewoner van Beek, die met paard en wagen aan kwam, aange reden door een autobus. De 60-jarige man werd van den bok geslagen en smakte tegen den grond, waarna de diood spoedig intrad. Een zalm van 50 pond. Dat beginners in de hengelsport de groot ste vangsten doen is een bekend feit en een hengelaar in Wasserburg aan de Inn heeft hiervan, naar uit München wordt gemeld, de waarheid weer eens bewezen door de eerste maal, dat hij vischte, een zalm van 50 pond op te halen. Het duurde echter twee uur, voordat hij zijn vangst op het droge kreeg. Het beest leefde toen nog en men heeft het tentoon gesteld in een groote glazen bak in een restaurant te Wasserburg. Schilder doodgevallen. Gisteravond is in de bierbrouwerij de Drie Hoefijzers te Breda een dioiodelijk on geluk gebeurd. De 30-jarige schilder 0. was op een werkbrug bezig het plafond van de machinehal te schilderen. Hij ver loor daarbij het evenwicht en stortte om laag, waarbij hij met het hoofd op den scherpen rand van een condensor van een der machines terecht kwam. De man was op slag dood. 800 Patiënten in honger staking. In het universiteitsziekenhuis te Warchau is onder de 800 patiënten een hongerstaking uitgebroken, als gevolg van een verandering in de verpleging. D'e bij proef ingevoerde nieuwe kost is, naar de meening van de doctoren, vtoor de zieken veel geschikter dan die, welke tot dusver werd verstrekt. Maar de portie vleesch was geringer geworden en dit stond den patiënten niet aan. De directie van het ziekenhuis heeft in tusschen de eisohen der patiënten inge willigd. Meubelfabriek afge brand. Gisternacht is te Wezep door onbekende oorzaak tot den grond toe af gebrand de meubelfabriek van de firma Spakman en Rengers. Verzekering dekt de schade. Margarine-knoei er ij en in het Westland. De politie is er weer in geslaagd in het WesMand ver- valschte margarine te ontdekken. Zij heeft in Monster aangehouden een zeke ren K. uit Naaldwijk, terwijl hij per fiets 81 pond van dit mengsel vervoerde. Eveneens is een inval gedaan bij een zekeren S. te Loosduinen, waar een in stallatie voor het vervaardigen van de „margarine" werd ontdekt. De nier aan wezige margarine, alsmede de ingrediën ten werden in beslag genomen. Deze ingrediënten bestonden hoofdza kelijk uit bakkersvet en water. Er wordt wat paraffine doorgemengd, om het pro duct wat stijf te maken, terwijl ren kleur sel moet zorgen om er de vereischte tint aan te geven. Het product wordt verkocht beneden den gangbaren margarineprijs. Men geeft daarbij voor, dat de margarine gesmok keld is. Twee personen verdron ken. Maandagavond zijn een jongeman en een meisje door 'de duisternis misleid in het Wilhelminakanaal te Tilburg te water geraakt en verdronken. Op hun hulpgeroep kwamen de brug wachter en eenige andere personen toe geschoten, maar alle pogingen tot red ding onder andere met een roeibootje wa ren te vergeefs. Ook toen later de auto van den geneeskundigen dienst verscheen en met de koplampen het water kon ver lichten kon men de drenkelingen niet vinden. In den loop van den nacht en in den vroegen morgen zijn beide lijken op het droge gebracht. H.K.H. Prinses Juliana weer terug in Nederland. DEN HAAG. H.K.H. Prinses Juliana is hedenmorgen kwart over acht met de Batavier V te Rotterdam aangekomen. Reeds om half acht arriveerde H. M de Koningin per auto met klein gevolg uit Den Haag op de kade van hel Jobs terrein, de ligplaats van de Batavier. Vandaar vertrokken zij per auto naar het paleis Huis ten Bosch waar zij om streeks 9 uur arriveerden. Tweede Kamer. DEN HAAG. Voortgezet wordt de be handeling van de begrooting van het de partement van sociale zaken voor 1935. De heer Sneevliet bespreekt het vraagstuk der jeugdige werkloozen als een der meest ernstige van dezen tijd. Door invoering van de 40-urige werk week kunnen 37.000 man arbeid vinden; voorts moeten ouden van dagen van den arbeid worden uitgeschakeld. De heer Hiematra dringt aan op korteren werktijd in het landbouwbedrijf. Spr. vraagt maatregelen tegen kinder arbeid in den landbouw. De heer Brautigam vraagt wan neer de nieuwe stuwadoorswet zal worden toegepast. Spr. is het met den Minister niet eens, dat die in dezen tijd niet ver antwoord is te achten. Spr. dringt aan op regeling der werktijden in de binnen vaart en voor de chauffeurs. De heer Van der Putt 'is voorstan der van verbindendverklaring van collec tieve arbeidscontracten. Gewetensbezwaar bij aansluiting crisis- organisaties. DEN HAAG. Zooals bekend, bestaat bij sommige landbouwers bezwaar zich vrij willig aan te sluiten bij crisis-organisaties op gronden aan hun godsdienstige overtui ging ontleend. De minister van economische zaken is bereid aan deze bezwaren tegemoet te komen door gebruik te maken van de be voegdheid hem gegeven in art. 5, lid I, van het crisis-organisatiebesluit 1933, n.l. om in bepaalde, door hem te beoordeelen gevallen en onder door hem te stellen voorwaarden vrijstelling te verleenen van de verplichting tot onderteekening van een schriftelijke aanvrage tot toelating als georganiseerde. Een landbouwer die voor deze vrijstel ling in aanmerking wenscht te komen kan daartoe een verzoekschrift bij den Minis ter indienen met een persoonlijke uiteen zetting van den aard van zijn bezwaren en de gronden waarop die bezwaren steu nen. Bij verschillende autoriteiten worden dan inlichtingen over den aanvrager ge vraagd. Nagegaan wordt o.m. of aanvragers verzekeringen hebben loopen op eigendom of op het leven en of zij landbouwcrisis- steun hebben geaccepteerd. Indien het gewetensbezwaar achtens waardig en onoverkomenlijk blijkt, ver leent de Minister voorwaardelijke vrij stelling, welke vrijstelling niet ontheft van het nakomen van alle verplichtingen voortvloeiende uit bij of krachtens de land- bouwcrisiswet 1933 bepaalde voorschrif ten. Deze vrijstelling wordt ingetrokken, in dien de vrijgestelde deze voorschriften niet naleeft. Het gevolg dezer intrekking is dat de steun weg valt en het bedrijf niet verder kan worden uitgeoefend. Het onderzoek als boven bedoeld loopt reeds eenige maanden: in de eerste plaats was daarvoor noodig een opgave van de provinciale organisaties van al diegenen die in Mei 1934 wegens gewetensbezwa ren geweigerd hebben zich bij' de provin ciale organisaties aan te sluiten. Goes. Gisteren werd door Notaris Jon kers alhier publiek verkocht een woon huis en erf aan den Westwal, groot 1 A. 92 c.A. aan dhr Ph. Wessels te Goes voor f 3400. Dec. 8 Goes (Zaagmolenstraat), Afbraak veiling, de "Wilde. 11 Goes (Slot Oostende), Dekkleeden, de Wilde. 12 N- en St. Joosland, Korenmolen, Huis met Schuur, Bouwterrein, Terpstra. 12 Wolphaartsdijk (Oud-Sabbinge), Woonhuis, Inboedel, Van Dissel. 12 Koudekerke, Verhuring Gemeente gronden, Loeff. 12 en 14 'sH. Arendskerke, Verp. 117 perc. land B.A., v. Werkum. 13 Baarland, Bouwland, v. Dissel. 13 Borssele, Houtwaren, de Wilde. 13 Nieuwdorp, Houtwaren, de Wilde. 14 Heinkenszand, Houtwaren, de Wilde. 15 Golijnsplaat en Kats, Houtwaren, Heijboer. 19 Serooskerke, Hofsteedje, Blaupotten Cate. 1920 's H. Arendskerke, Verp. 113 perc. bouw- en weiland, v. Werkum. 20 Oudelande, Houtwaren, de Wilde. 20 Ovezande, Houtwaren, de Wilde. 21 Nisse, Houtwaren, de Wilde. 21 's Gravenpolder, Houtwaren, de Wilde. 22 Kamperland en Wissenkerke, Hout waren, Heijboer. GOES. Gehuwd: Antonius van Maas dam, 41 j. jm. en Cornelia Catharina van Fraassen, 3'5 j. jd. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. H. Visser, 21 j. en M. H. J. Hawinkels, 21 j.; R. Gasette, 32 j. en A. G. Kloet, 23 j. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsclie Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes vorige koers lieden Ned. Handel Mij. 33 331/» Philips Gloeilampen G.B. 219 219 Unilever 73 71 Anaconda Copper öVz-'/ie 6 Bethlehem Steel 1813/i6 19% U.S. Steel Corp. 22"/i9-% 235/ie Koninkl. Petroleum 135%-6 136 Shell Union 47/ie 4V2 Amsterdam Rubber 89% 89 Va Ned. Scheepvaart Unie 28 28 Deli Maatschappij 120 121 Handelsverg. Amsterdam 147 151 4 pet. Indië 1934 10015/io 1007's 4 pet. Nederland 1934 101"/i8 1017/e A.K.U. 33% 33 In plaats van aanbod was er vandaag vraag voor pandbrieven en de meeste soorten konden iets in prijs verbeteren. Ofschoon ongetwijfeld de Europeesche politiek iets verbetert, blijft de locaio markt lusteloos. De Youngleening en ook andere Dhitsche waarden waren goed gevraagd. Wisselkoersen. Amsterdam, 5 Dec., 2.30 u. Londen 7.31—7.32%. Parijs 9.72%—9.77. Berlijn 59.4059.44. Brussel 34,5434.58. New-York 1.47Vs—<1.48'/e. DE Z. L. M. EN DE CRISISMAATREGELEN. Vergaderingen in verschillende plaatsen. De Zeeuwsche Landbouw-Mij heeft be sloten in verschillende plaatsen vergade ringen te beleggen, waar de crisismaatre gelen ten behoeve van land- en tuinbouw en veeteelt worden besproken en toege licht. De eerste van deze reeks vergade ringen werd gistermorgen te Tholen ge houden en was druk bezocht. Openingswoord. Mr P. D i e 1 e m a n, de voorzitter der Z. L. M., verwelkomde de vele aanwezi gen. Het is noodzakelijk, aldus Spr., dat we af en toe, misschien heel dikwijls bij elkander komen om de situatie te bespre ken waarin de landbouw verkeert. Die toe stand is nog altijd zeer hachelijk, wat ook sommige consumenten en stedelingen beweren. We worden overstroomd met allerlei maatregelen, waarvan we soms het belang niet direct inzien. De portée daarvan wordt niet altijd begrepen. Daar om is noodig, dat men zich hier vrij uit kan spreken en vragen stellen. Spr. was de laatste jaren eenigszina moedeloos geworden over het werk der Z.L.M. Moest dat, aldus Spr., geheel gaan bestaan in 't uitvoeren van crisismaatre gelen? De boeren worden inplaats van vrije mannen regeeringsslaven. Spr. heeft er ernstig over gedacht als voorzitter der Z. L. M. te bedanken, omdat het groot ste deel van haar arbeid wordt overgehe veld naar de crisisorganisaties. Maar Spr is daarvan terug gekomen. Graag wil hij strijden voor het behoud van den land bouw als belangrijke stand in het volks leven, die niet gemist kan worden. Het platteland moet worden opgeheven. Groote propaganda moet gemaakt voor de Z. L. M. De strijd moet gevoerd vóór het platteland. Dat dit noodig is blijkt weer uit het voornemen der regeering t. o. v. de herclassificatie der gemeenten. D'aaruit spreekt weer een achteruitstel ling van het platteland. Ook de regeering moet worden door drongen van de groote plaats van den boerenstand in het volksleven. Ook tegeno ver de crisis organisaties moet de Z. L. M. een zelfstandige positie inne men. De verantwoordelijkheid voor de crisismaatregelen en de uitvoering daar van rust niet op de Z. L. M. De mannen, die in de crisisorganisaties, ook uit den Z. L. M.-kring zijn benoemd, zijn geen verantwoording schuldig aan de Z. L. M. Volgens Spr. zijn de centrale landbouw organisaties te gedwee tegenover de regee- ringsmaatregelen, waarvan er zijn, die ■te veel getuigen van een steedschen zin. D'eze vergadering zal nu de eerste zijn van een reeks bijeenkomsten, door de Z. L. M. te houden. Spr. hoopt, dat ze mo gen slagen. Rundvee, zuivel en varkens. Hierna sprak de heer C. Zwager man, rijkszuivelconsulent, over de betee- kenis van de veehouderij en de zuivelbe reiding en de toekomstige maatregelen be treffende de zuivel. Spr. zet uiteen, dat door de uitvoerbe- lemmeringen de varkensteelt sterk moest worden ingekrompen. Spr. meent, dat de Zeeuwsche boeren zich m O'eten en willen be perken tot het uiterste minimum, dat niet gemist kan worden. De rest moet gegund aan de arme zandboeren. Maar er z ij' n grenzen. Er is iets, dat moet worden gered, dat niet kan worden ge mist. Daarvoor is gevochten in Den Haag. Spr. noemt: le. de huisslachting, iets specifiek Zeeuwsch, waarnaar men in Den Haag niet moet grijpen, 2e moet er op de kleinere gemengde bedrijven een kleine mogelijkheid blijven om biggen op te kweeken, en 3e moeten we behouden een kleine kern van stamboekmateriaal. Van dit alles is wel niet 100 pet., maar toch vrij veel gered. Wat het rundvee betreft, hier onder scheiden we: de teeltregeling, de verplich te levering van vee en de zuivelsteun. Ook bij de rundveeteelt moet Zeeland zich beperken tot het uiterste, om de wei degebieden en de zandboeren ter wille te zijn. We moeten zoo weinig mogelijk kalveren willen aanhouden. Alle weiland, dat seheurbaar is, moet gescheurd. Dit vraagstuk is bij de Z. L. M. in studie. Aan Zeeland is maar toegewezen 60 pet. van de normale hoeveelheid kalve ren, terwijl nu 6400 beesten moeten wor den geleverd (dat is 40 pet. van de kal veren, die vorig jaar mochten worden aangehouden). Men ontwrichte echter de Zeeuwsche 'bedrijven niet. Daarom is vorige week een nota opgesteld, waarin Zeeland zich bereid verklaart offers te brengen, maar waar in verzocht wordt niet verder meer te gaan met de beperking. Het jongvee, dat er nu nog blijft, is noodig voor de bedrij ven in Zeeland. Spr. vestigt er de aandacht op, dat Zee land nog denzelfden veestapel heeft als in 1910, terwijl andere provincies, o.a. Gro ningen, anderhalf maal zooveel rundvee hebL .i als in 1910. Daarop moet bij de beperking worden gelet. Anders begaat men onbillijkheden. Wat de zuivel betreft, er is in ons land veel tv veel melk. Waar nu de regeering maar 90 pet. van de melk gaat steunen, hebben de organisaties voorgesteld dt uit voering van dezen maatregel niet te las tig te maken voor de boeren, doch zich te baseeren op het aantal koeien en niet op de hoeveelheid melk. Dhr P. J. J. Dekker te W e m e 1 - d i n g e zette uiteen, dat de varkenshou derij nog maar matig rendabel is. Het aantal varkens is wel beperkt, maar het aantal kilogrammen varkens niet in vol doende mate. Daarom heeft de varkens- centrale besloten zwaardere varkens uit de markt te nemen. Met de teeltregeling zal men de var kenshouderij in stand kunnen houden. De varkensfokkerij zal voor 1935 met 10 pet in vergelijking met 1934, worden beperkt. Spr. zet uiteen, hoe dit zal geschieden. De bedrijven zijn gesplitst in bedrijven van 8H.A. en grooter met meer dan 20 pet. gesteunde gewassen (tarwe, suikerbieten en vlas) en andere bedrijven. Aan Zeeland zijn 47000 biggenmerken toegestaan, d.i. 20 pet. minder dan vorig jaar. De beperking in Zeeland isi dus grooter dan de algemeene beperking. Hoe de merken over de bedrijven te verdeelen? Ook hier zal weer worden gerekend met bovenbedoelde splitsing in de bedrijven. Voor die van 8 H.A. en meer met meer dan 20 pet. gesteunde gewassen zal de beperking 30 pet. bedragen, voor de an dere gemiddeld 15 pet. Op dezen regel zullen enkele uitzonde ringen worden gemaakt. De kleine bedrij ven zullen zooveel mogelijk intact gela ten moeten worden en dus iets meer ont vangen. Ook de stamboekfokkerij moet in stand gehouden worden. Voor de toewijzing der 'biggenmerken zal wederom de medewer king van plaatselijke deskundigen worden gevraagd. Dte toewijzing van de fofesugen T. etjr gebaseerd op de He ^.encen (vóór 18 biggcumerKen o.v. één, voor 39 drie). De toewijzing van te houden varkens boven 20 K.G. is nog niet bekend. De be doeling is in het algemeen de toewijzing met 20 pet. te beperken. Ook de mesterij-regeling is nog niet be kend. Een soepele regeling zal worden ingevoerd voor het samen mesten. Over de huisslachting is officieel nog niets te zeggen. Als het niet mogelijk is, deze geheel te redden, dan gelooft Spr. toch wel, dat het gedeeltelijk lukken zal. Betreffende 'het rundvee zegt Spr., dat de veelevering, die we nu hebben, een ver plichte is. Spr. wekt op zooveel mogelijk drachtige pinken of vaarzen te leveren. Over de fakregeling voor_'35 kan Spr. nog niets zeggen. Wel zullen in totaal over het geheele land 50.000 schetsen min der dan in 1934 worden uitgereikt. Bij de toewijzing zal gerekend moeten worden met den aard van het bedrijf. De akker- bouwbedrijven krijgen de minste schetsen de gemengde bedrijven iets meer en de zuivere veebedrijven de meeste. Ook hier bij zal de medewerking van plaatselijke deskundigen worden gevraagd. Bespreking. Dhr H. J. Dorst vraagt bij de leve ring en beperking vooral te denken aan behoud van de stamboekdieren, bijv. door omruiling. Dhr >G. de Hond vraagt of kalfvaar- zen moeten worden geleverd of eenmaal gekalfd. D'hr J. J. J. Dekker antwoordt, dat do stamboekfo'kkerij van de varkens in tact blijft. Is men geen stamboekfokker, dan krijgt men geen bijzondere gunsten. Een rundveehouder, die een z.g. meer waardig bedrijf heeft, kan ook op bepaal de voorwaarden gunsten krijgen. Anderen niet. Elenmaal gekalfde dieren kunnen vóór 15 Dec. warden geleverd, mits niet afge wisseld. Gevraagd is, 'oon de leveling voor Zee land wat ruimer te stellen, omdat er niet zooveel jongvee in Zeeland is. Ook is ge vraagd de verplichte levering tot 1 Mei te doen duren. In antwoord op enkele andere vragen antwoordt de heer Dekker, dat men bij de toewijzing voor '35 zooveel mogelijk reke ning zal houden met den aard der bedrij ven. We moéten komen tot een kleinere vee stapel. De maatregelen, in Den Haag ge nomen, passen niet altijd pp de Zeeuw sche toestanden. Het is de bedoeling in 1935 voor de geschetste dieren niet meer aan het gewicht vast te houden. Dit gold alleen in 1934, toen men een teeltregeling had met terugwerkende kracht. De ge wichtskwestie was inderdaad in 1934 een moeilijke en 'onbillijke kwestie. Aan de varkensmestregeling voor 1934 wordt hard gewerkt. Ze had al bekend moeten zijn. Maar deze regeling moet vele instanties passeeren. Zij, die een akkerbouwbedrijf hebben, moeten er maar op rekenen, dat al hun varkens worden afgenomen, behalve voor eigen huisslachting. (Beweging in de zaal.) De heer Zwagerman adviseert de ak kerbouwers met weinig onscheurbaar weiland zoo weinig mogelijk kalveren aan te houden. Dan loopt men zoo weinig mo gelijk risico. Er is aangedrongen op zoo veel mogelijk spioed bij bet bekend maken der regeling. De akkerbouw. De heer Ir J. D. Dorst voert nu het woord over den akkerbouw. Spr. schetste eerst de ineenstorting der prijzen van de landbouwproducten en de noodzakelijk heid van steunverlening door de regee ring. De meeste akkerbouwproducten zijn nu betrokken in een of andere regeling. De bedoeling is de prijzen van vóór den oorlóg te bereiken. Dit ia over de geheele

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3