WOENSDAG 5 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JmMRGANG - No. bu Staten-Generaal Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertenüön 80 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. Invoer steenkolen. De Kamer heeft gisteren na eenig de bat het ontwerp tot regeling van den in voer van steenkolen z. h. at. goedgekeurd. Begrooting Sociale Zaken. Afdeeling Arbeid. Daarna werd voortgegaan met de be handeling van de begrooting van Sociale Zaken. De heer L o u w e s (V. B.) zegt, dat het sociaal wenschelijke uit het economisch mogelijke moet worden afgeleid en dat men bij de beoordeeling van de sociale toestanden ten onzent die in het buiten land in aanmerking moet nemen. Hij bespreekt voorts het verschijnsel der vakvereenig'ingen, met den bouw waarvan de arbeiders een verdienstelijk werk hebben gedaan, waarbij1 maar teveel den toestand der bedrijven uit het oog is verloren. Spr. gelooft niet aan de rekstoktheorie, volgens welke op den duur de lage loonen zic'b aan de hoogere zouden optrekken. Niet de toestand in de beschutte bedrij ven moet maatgevend zijn, maar die in de exportbedrijven. De mechanisatie maakt kortere arbeids tijden mogelijk. Als er in den landbouw nog lange arbeidstijden voorkomen, is dit óók een kwestie van sleur. Aan deze din gen wijde de regeering aandacht. Tegenover critiek op mechanisatie be toogt spr., dat men niet uit bet oog moet verliezen het voordeel, dat de machine in korten tijd een groote hoeveelheid arbeid verrichten kan, waarvoor tal van men- schen langer tijd noodig zouden hebben, met inspanning van alle krachten. D'e heer Rupers (S. D.) dringt aan op verkorting van den arbeidsdag en op verordenende bevoegdheid voor bedrijfs- raden en beperking van het aantal over- wer'k-vergunningen. Mevr. B a k k e r-N o r t (V. B.) sluit zich in vele opzichten aan hij den heer Kupers. Zij wenscht een betere verdeeling van de arbeidsgelegenheid. Voorzichtigheid worde betracht met de vervanging van vrouwen door mannen. D'it middel zal weinig baten. Wanneer men de fabriek sluit voor jonge meisjes, jaagt men baar de straat op. Waar moeten wij heen. als er niet voor huishoudonderwijs gezorgd wordt? De beer Loerakker (R. K.) hoopt, dat men binnenkort de instelling van de kerncommissies in het landbouwbedrijf zal kunnen tegemoetzien. De collectieve arbeidsovereenkomst dient bindend ver klaard te worden. D'e noodzakelijkheid daarvan voelt de minister niet voldoende aan. Een regeling betreffende de vrou wen- en kinderarbeid in den landbouw is dringend noodzakelijk. Vooral de kin derarbeid neemt onrustbarend toe. D'e heer A m e 1 i n k (A. R.) zegt, dat hetgeen de minister zegt omtrent den Zondaggarbeid hem teleurgesteld heeft. Spr. dringt aan op de grootst mo gelijke beperking. Er heeft in ons land veel Zondagsarbeid plaats zonder dat de ze geboden is om technische of andere dringende redenen. Inzake den arbeid van vrouwen en meisjes is spreker het in het geheel niet eens met Mevr. Bakker- N o r t. D'e bedrijven mogen zich niet duurzaam instellen op vrouwelijke ar beidskrachten, terwijl de mannen op den steun der gemeenschap zijn aangewezen. Mej. K a t z (G. H.) zegt, dat er een groot verschil is tusschen de gehuwde vrouw in dienst van de overheid en in dienst vein bet bedrijf. Een verbod voor meisjes om in de fabrieken te werken zou spreekster alleen kunnen billijken als dit gepaard gaat met opleiding voor de huis houding. Het ontslaan van meisjes brengt dus niet steeds mede het te werk stellen van jongens. De heer W e i t k a m p (C. H.) maant tot voorzichtigheid met het hanteeren van de bedrijfsradenwet. Tusschen sociale en economische aangelegenheden bestaat een zeer nauw verband. In dit verband wijst spr. op den toestand der kleine boeren. Spr. waarschuwde tegen verkeerde toe passing der democratie en in dit verband tegen verbindend-verklaring der collec tieve arbeidsovereenkomst. D'e beer Van Kempen (Lib.) klaagt over een te groote delegatie naar de ar- beidsconferenties te Genève. Hij keurt af, dat afgevaardigden in Genève vóór con venties stemmen, die hier te lande toch niet geratificeerd kunnen worden. D'e heer Van den Tempel (S. D'.) wijst op den tegenzin der ondernemers bij' instelling van bedrijfsraden. Als het er toe komt, is er alleen een uiterlijk, geen wezenlijk succes. Spr. bepleit verbindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst. Vele bezwaren daartegen gelden de coll. ar beidsovereenkomst zelf, al ontkent spr. niet, dat er ook schaduwzijden zijn. De bedrijfsraden kunnen echter uitstekend dienen om de schaduwzijden te beperken. De heer S m e e n k (A. R.) wenscht de mogelijkheid te openen tot verbin dendverklaring, Daarom wijst spr. het beroep op de tijdsomstandigheden af. Spr. juicht toe het voornemen van den minister ten aanzien van kinderbijslag fondsen. Eenzelfde houding neme hij aan ten opzichte van de bedrijfspensioenfond sen. Wat de minister over de mechanisa tie gezegd heeft in de memorie van ant woord, onderschrijft spr. Hier kan niet remmend opgetreden werden. D'e vergadering wordt geschorst tot des avonds. Opzienbarend ontslag. Hitier heeft den gouwleider van Sile- zië, Hellmuth Brückner van zijn functie als gouwleider ontheven en uit de partij gezet, omdat zijn optreden een gevaar voor de partij opleverde. Op 17 Augustus 1932 werd hij commis saris van de N.S.D'.A.P. voor Oost- Duitschland, later opperpresident voor Silezië. Hij is de grondvester van de Si- lezische gouw-pers. Het ontslag van dezen hooggeplaatsten nationaal-socialistischen leider, die reeds zoolang bij de partij- was, heeft groot op zien gebaard. Wat er precies achter zit, zooals dat gewoonlijk gaat, is niet be kend. Nog een ontslag. Een telegram uit Berlijn meldt, dal staatsraad dr Furtwangler den Rijksmi nister dr Göbbels ontslag heeft verzocht als vice-president van de „Reichsmusik- kammer" en als leider van het Berlijn- sche Philharmonische orkest. Tegelijkertijd heeft hij den Pruisischen minister-president verzocht hem ontslag te verleenen als hoofddirecteur van de Berlijnsehe Staatsopera. Beide ministers hebben de gevraagde ontslagen verleend. Dit ontslag beteekent wel een zeer zwaar verlies voor de Duitsche -muziek wereld. Want sinds lang was Furtwang ler onbetwist -de eerste van Duitschlands dirigenten. Ook hier zit de politiek ach ter. Groote dagen te Genève. Aan den vooravond van de voor het Saarvraagstuk bestemde buitengewone zitting van -den Volkenbondsraad, die in October met zoo groote spanning was te gemoet gezien, was het gisteren te Genève uitermate rustig. Iedereen is er van over- tuid, dat de vandaag in den raad aan vangende besprekingen over het Saarge- bied tot geenerlei moeilijkheden aanlei ding zullen geven. D'e belangstelling gaat meer uit near de Joego-Slavische klacht over Honga rije. Aangezien echter de Hongaar&che re geering nog geen contra-memorandum bij het vo-lkenbondssecretariaat tegen het Joego-Slavische memorandum heeft in gediend, bestaat de mogelijkheid, dat de raad besluiten zal, geen gevolg aan net Hongaarsche verzoek te geven, om de zaak reeds in deze buitengewone raads zitting te doen behandelen. Japan zal 10 December het verdrag van Washington opzeggen. De Japansche ambassadeurs te Lon den, Washington, Parijs en Rome nebben opdracht gekregen de betrokken regee ringen op de hoogte te brengen van het besluit van het Japansche kabinet over de opzegging van het vlootverdrag van Washington. De officieele opzegging zal 10 D'ec. a.s. -door den Mikado geschieden. Ala gevolg hiervan hebben de vlootdes- kundigen van Amerika en Engeland Dinsdagmiddag in het Lagerhuis te Lon den een plenaire bijeenkomst gehad. Na afloop van de vergadering vernam Reuter, dat de voorbereidende vlootbe- sprekingen die nu te Londen aan den gang zijn, zeer waarschijnlijk geschorst zullen worden. In de kringen van de Amerikaansche delegatie is men van oor deel, dat de opzegging van een verdrag een bijzonder ernstig ding is'. Op de ver gadering is geen besluit geno-men over -de te volgen procedure wanneer Japan het verdrag heeft opgezegd. Massa-arrestaties In Rusland. D'e plaatsvervangende politiecommis saris te Leningrad, zijn adjudant en vijf ambtenaren zijn van hun functies ont heven en gearresteerd. Tegen hen zal een proces wegens nalatigheid bij de bescher ming van sovjet-autoriteiten worden ge voerd in verband met -den moord op Ki- ro-ff. D'e chef van de geheime politie heeft zijn plaatsvervanger opgedragen, de po litie te zuiveren. Voorts is- een zuiverings>- actie aangekondigd bij het O.M. te Le ningrad. Het onderzoek zou hebben uitgewezen, dat de moord op Kiro-ff niet moet worden beschouwd als een op zichzelf staand ge val, doch dat contra-revolutionnaire ele menten maatregelen zouden hebben ge troffen, om met terroristische middelen op te treden tegen de sovjet-autoriteiten. In verband hiermede zijn reeds door ambtenaren van het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken te Moskou 33 en te Leningrad 40 personen gearresteerd wegens terroristische activiteit in de sov jet-unie. Bovendien zijn in Leningrad 39 en in Moskou 32 Witgardisten gearresteerd, die beschuldigd worden van het beramen van terroristische daden tegen s-o-vjet- autoriteiten. Korte Berichten. Een nieuwe sneeuwstorm heeft in de Midden-Westelijke Staten gewoed, ten gevolge waarvan het geheele luchtver keer moest worden stopgezet en het ove rige verkeer groote vertraging onder vond. In Britsch Malakka heerscht een ernstig gebrek aan dokters. Op een bijeen komst van het King Edwards-College werd verklaard, dat er slechts één dokter is op elke 7000 inwoners in Malakka. Vooral bij het uitbreken van epidemieën, wanneer veel geneeskundige hulp noodig is, is de toestand zeer ongunstig. - De film van het huwelijk van den hertog van Kent en van prinses Marina is op bevel van de autoriteiten van het pro gram der bioscopen te Dublin geschrapt daar het bij de vertooning van de film tot heftige tumultscènes gekomen is. Communistische en extremistische re publikeinen hielden fluitconcerten en stieten allerlei kreten uit. In een bekende bioscoop te Dublin werd zelfs door manifestanten het doek stuk gesneden. De Fransche Kamer heeft de be grooting voor het jaar 1935 aangenomen met 471 tegen 122 st. In een papierfabriek te Malmedy in België is een arbeider in een mengkuip gevallen. Het lichaam werd geheel ver malen. Gisternacht is de thermometer op de meeste waarnemingsplaatsen in Enge land niet onder de 50 graden gedaald en te Kew werd een temperatuur van 54 graden geregistreerd, te 4 uur 's morgens. Dat is op een halven graad na het re cord van een Decemhernacht sinds 70 jaar. VERTREK VAN PRINSES JULIANA UIT LONDEN. Prinses Juliana is met haar gevolg, baron Rengers en jonkvr. Bentinck, gis teravond met de boottrein van half negen vertrokken naar Gravesend, vanwaar zij per „Batavier" naar ons land terugkeer de. Het perron was reeds lang te voren door een flinke politiemacht afgezet. De Prinses', die uitgeleide werd gedaan door prinses Alice, den hertog van Ath- lone en grootvorstin Kyra van Rusland, welke laatste eveneens in Kensington Pa lace heeft gelogeerd, zag er zeer opgewekt uit en droeg op haar licht-grijzen bont mantel een prachtige orchidée van een bijzondere kleur. Prinses Juliana nam met een omhel zing afscheid van Prinses Alice en groet te alle anderen, die achterbleven, zeer har telijk. Ingestapt liet zij een raampje ope nen en praatte nog even opgewekt met prinses Alice en. grootvorstin Kyra en zij bleef aan het raampje nog lang wuiven, nadat de trein reeds in beweging was. 'Onze gezant moest wegens gevatte kou de afzien van zijn voornemen om naar Gravesend mede te reizen. Prinses Juliana verliest een armband. Uit Londen werd gisteren aan de „N. R. Ct." gemeld: Reeds Maandag gingen er geruchten, dat een der vorstelijke personen op den bruiloftsdag en wel op den tocht van Buckingham Palace naar de kerk, of om gekeerd, juweelen verloren zou hebben. Volgens de „D'aily Telegraph" zou deze armband een waarde van 7000 pond heb ben. D'e Prinses herinnert zich, dat zij den armband nog had, toen zij Kensing ton Palace verliet om naar Westminster Abbey te gaan. Volgens de „Daily Tele graph" zou zij het verlies pas bemerkt hebben, toen zij in Buckingham Palace kwam voor de trouwlunch en daar haar handschoenen uitdeed. Volgens genoemd blad zou Scotland Yard het onderzoek in handen genomen hebben, maar nader vernemen wij, dat het in handen geweest is van den gast heer van de prinses1, graaf Athlone, die de koetsen en alle plaatsen, waar de Prinses geweest is, goed heeft laten na kijken en ook de eerste ondervragingen heeft doen verrichten. Eerst toen 'dit geen resultaat opleverde, is de zaak in han den van Scotland Yard gegeven en is ruchtbaarheid blijkbaar onvermijdelijk geworden. Volgens latere inlichtingen zou het door de „Daily Telegraph" opgegeven be drag voor de waarde van den verloren armband schromelijk overdreven, zijn. Deze zou niet meer dan tusschen de 100 en 20O pond waard zijn. DRUK VLIEGVERKEER OP INDIE. Recordzendingen post per K.L.M. Het is verheugend zoo als den laatsten tijd het luchtverkeer op alle lijnen toe neemt. Van teruggang zooals bij andere middelen van vervoer te constateeren valt, is bij de K. L. M. geen sprake. Nim mer viel een opbloei van het vliegwezen te zien als dit jaar en ook op de Indië- route gaat de K.L.M. met reuzenschreden vooruit. Op 13 December a.s. vertrekt van Schiphol het lijntoestel de „Havik". In verband met de sterke toeneming van het postvervoer, speciaal in de December maand, is besloten op 13 Dec. een tweede toestel te charteren, vermoedelijk de „Ek ster" of de „Uil", welke dan tijdelijk uit den Eunoipa-dienst zal worden genomen, en deze te laten vliegen, om de zware post van de „Havik" gedeeltelijk over te nemen en te helpen de Middellandsche Zee over te krijgen. Dit toestel gaat dan tot Gaïro en keert 18 Dec. weer naar Schiphol te rug. Omdat volgens overeenkomst met de posterijen de post naar Indië voorrang heeft boven de passagiers, heeft men de zen maatregel getroffen, daar men anders met de „Havik" geen voldoende plaats voor de passagiers over zou houden. Op 20 Dec. zullen opnieuw gelijktijdig twee toestellen van de K. L. M. naar In dië starten. In de eerste plaats het ge wone lijntoestel de „Rijstvogel", die in het vastgestelde tempo naar Indië zal vliegen en daar op 28 December aankomen. Dit toestel gaat dan met dezelfde bemanning op 6 Jan. terug naar Amsterdam. Maar 20 Dec. vertrekt ook van Schip hol de „Uiver", voor de aangekondigde extra snelle post-Kerstvlucht, waarmee men voor de Kerstdagen in Nederl.-Indië zal arriveeren en die dus de „Rijstvogel" belangrijk voor zal blijven. Men hoopt in de maand December alle bestaande records op het gebied van de hoeveelheid post te verbeteren. Verzoeken landarbeidersbonden. D'e hoofdbesturen der moderne, ehr. en r.k. landarbeiders'bonden hebben aan alle gemeentebesturen een gemeenschappelijke mededeeling gezonden, waarin zij de in williging der volgende verzoeken beplei ten: 1. de bestendiging van de tewerkstel ling hunner leden in de werkverschaffin gen tijdens de trekkingsperiode (1 D'ec. 1 Mei) uit de werkloozenkassen, zoolang de weersgesteldheid zulks mogelijk maakt; 2. plaatsing in de werkverschaffingen of het brengen onder de steunregeling van die leden, die in de a.s. trekkings periode niet voor uitkeering in aanmer king komen, omdat zij in het afgeloopen jaar niet 4 weken in het vrije bedrijf heb ben gewerkt of in de afgeloopen vijf jaar de volle uitkeeringen hebben genoten en daardoor dezen winter niet voor werk- loozenuitkeering in aanmerking komen; 3. de verstrekking van zoodanige bij slagen op de W.K.-uitkeeringen, dat het totaal wekelijksch bedrag ten minste ge lijk wordt aan de uitkeering krachtens de rijkssteunregeling; 4. de verstrekking van brandstoffenbij- slag op de uitkeeringen uit de werkloo zenkassen. Emigratie van Nederlandsche land bouwers naar Indië. Naar men verneemt heeft de minister van koloniën gisteren audiëntie verleend aan dr Vrijburg, die daarbij gelegenheid heeft gehad zijn plannen voor kolonisatie van Nederlandsche hoeren naar daar voor geschikte streken in Ned.-Indië (niet naar Nieuw Guinea), waarover hij uit eenzettingen heeft gegeven, toe te lich ten. D'e minister 1 die zooals bekend is een tegenstander is van kolonisatie in Nieuw-Guinea 1 toonde voor het plan van dr Vrijburg veel belangstelling en heeft toegezegd te overwegen in hoeverre de bestaande stichting Landverhuizing Nederland, die nu slechts bemoeienis heeft met emigratie naar den vreemde, welke emigratie thans natuurlijk geheel opgehouden is, door uitbreiding van be voegdheid aan deze plannen dienstbaar gemaakt zou kunnen worden. Dr Vrijburg zou dan in dit college zitting krijgen. D'e minister stelt zich op het standpunt dat de regeering geen directe bemoeie nis noch verantwoordelijkheid voor emi gratie op zich neemt, doch het initiatief van anderen met belangstelling zal vol gen en zoo noodig steun verleenen, als Binnenland. Prinses Juliana weer in Nederland. Vergadering der Z.L.M. over de crisis maatregelen. De Tweede Kamer over de steenkoolcon- tingenteering en de begroeting van So ciale Zaken. Buitenland. Massa-arrestaties in Rusland. Opzienbarende ontslagen in Duitschland Vergadering van den Volkenbondsraad. Japan zegt het verdrag van Washing ton op. blijkt, dat de onderneming aan -de ver wachtingen voldoet. 'D'r Vrijburg heeft uit dit onderhoud goede hoop geput, dat er thans in Neder land een organisatie tot stand zal komen, die de plannen zal aanvatten en tot een begin van uitvoering zal brengen. De V.A.R.A. maakt schoon schip. Het hoofdbestuur van de Vara, zoo meldt de s.-d. Arbeiderspers, heeft aan de personeelleden een circulaire ge stuurd, waarin do verklaring wordt ge vraagd, dat de onderteekenaars van de aan die circulaire gehechte strook geen lid zijn van de G.P.H. of een van haar mantel-organisaties.Er is bij verklaard, dat het hoofdbestuur het lidmaatscnap van deze groepen onvereenigbaar acht met het bezetten van een fuctio in het be drijf van de V.A.R.A. Naar men verneemt, is het hoofdbe stuur van plan om thans zonder aanzien des persoons in te grijpen en iedereen te verwijderen, die als vijand van de V.A.R.A. toch in dienst van de V.A.R.A. blijft. Proeven met raketten D'e onlangs opgerichte Stichting Ne derlandsche Rakettenbouw legt momen teel de laatste hand aan een raket, waar mede getracht zal worden een totale ver andering te brengen in het reddingswe zen. D'eze raket (reeds eerder werd een zestal afgeschoten) heeft de grootte van 1.50 M. en zal eind December van het strand naar een schip worden afgescho ten. DE BEGROOTING VAN WATERSTAAT. Memorie van Antwoord. Aan de memorie van antwoord inzake de begrooting van waterstaat voor 1935 is het volgende ontleend: Reorganisatie Rijkswater staatsdienst. Op de reorganisatie van den Rijkswater staatsdienst blijft bij voortduring de aan dacht gevestigd. Personeel Waterstaat. De vraag in hoe verre hier of daar de diensttijden veran dering behoeven, wordt voor elk geval af zonderlijk overwogen, omtrent de vereen voudiging van de titulatuur heeft de mi nister het rapport der bijzondere com missie voor georganiseerd overleg ont vangen. Hij beraadt zich daarover. Uitvoering van openbare werken. Na het eerste driemaandelijksche verslag van de werkzaamheden van het werkfonds '34 kon nog de besteding wonden uitgeschre ven van een bestek, geraamd op 1.450.0Ü0 gulden. Bovendien zijn op dit oogenblik nog 19 bestekken voor andere werken aan het bestuur van het werkfonds gezon den, welke werken bijeen zijn begroot oip bijna f2.400.000, doch waarvan de be steding nog niet kan worden uitgeschre ven, omdat over de arbeidsvoorwaarden nog geen beslissing kon worden genomen. Isolement van Zeeuwsch-Vlaandervn. De veerdiensten zij'n den laatsten tijd be langrijk verbeterd door indienststelling van nieuwe booten met ruime berging voor automobielen. Betwijfeld wordt, of behoefte bestaat aan een nieuwe verbin ding over Graauw. Voor uitvoering ten laste van het werkfonds komt een kanaal, uitgaande van het zijkanaal van Sluiskil- Axelsche Sassing langs Axel naar Hulst, niet in aanmerking. Spo-orwegm. De meening, dat 't spoor wegbedrijf op het tegenwoordige peil niet kan worden gehandhaafd, wordt door de directie der spoorwegen en door den mi nister gedeeld. De wettelijke en andere maatregelen tot opheffing van onrenda bele lijnen ioif tot geheele of gedeeltelijke sluiting van talrijke tusschenstations leggen daarvan getuigenis af. Het ligt in het voornemen, hiermede met kracht voort te gaan. De reizigerstarieven der Nederlandsche spoorwegen zijn zoo laag, dat mede we gens de kortheid der afstanden, welke per spoor binnen onze grenzen worden afgelegd, de kosten van het spoorwegver voer 't internationale reizigersverkeer niet kunnen belemmeren, zoodat extra-reduc tie niet noodig en uit spoorwegoogpunt ongewenscht is. Wat de inkrimping van den Diesel- eleclrischen dienst door motordefecten betreft, wordt opgemerkt, dat het onder-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1