Zoo rillerig r AKKERTJES DINSDAG 4 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 4@e MftRGANG - No. M Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertent,iën 80 cent per regel, Ingezonden metledeelingcn CO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fü.85. Bij contract belangrijke Korting. Colijn-Slotemaker. De „Maasbode" meent een tegenstel ling een ontoelaatbare tegenstelling te hebben ontdekt, tusschen de woor den van Minister Colijn en de daden van Minister Slotemaker de Bruïne. Bij de Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegrooting had Prof. Aalbersemet warmte er voor gepleit, dat van hetgeen werkloozen boven den Overheidssteun van vereenigingen of particulieren ontvangen niets zou worden ingehouden. „Dr Colijn antwoordde hierop, aldus de Maasbode, dat de Regeering bereid was, aan de particuliere liefdadigheid „moer armslag" te laton. Hot antwoord was niet volkomen duide lijk. Wat verstond de Regeering, nu ge vraagd was het geheel vrij laten van de liefdadigheid, onder het geven van „meer armslag?" Prof. Aalberse merkte droog op, dat een wantrouwende gezegd had, dat dit was „een slag om den arm", maar dat hij zelf ten dezen van beter vertrouwen was. Hierover vertoornd, riep Dr Colijn uit, dat hij den moed had, om neen te zeg gen, als 't moest, maar dat dan ook, als hij ja gezegd had, zijn ja ja was. Deze boosheid tegenover Prof. Aalberse berustte, gelijk uit 't bovenstaande blijkt, op een misverstand. Hij had juist gezegd, dat hij vertrouwen stelde in het ontvan gen antwoord. Daar gevraagd was, dat de Regeering de liefdadigheid geheel vrij zou laten en Dr Colijn nu uitdrukkelijk verklaarde, dat hij daarop met j a had geantwoord, hebben wij met stijgende verwondering gelezen, wat nu Minister Slotemaker de Bruïne ten dezen op blz. 34 van zijn Memorie van Antwoord meedeelt. Daaruit zou toch moeten blijken, dat het ja van Dr Colijn geen volmondig ja geweest was, maar zijn „armslag" werkelijk ge weest was een „slag om den arm". Hij schrijft toch daarin: „De ondergeteekende kan dan ook geen vrijheid vinden te bepalen, bijdragen van particulieren in geld, welke regelmatig worden verstrekt, bij de bepaling van het steunbedrag geheel buiten beschouwing te laten." Alleen is hij bereid, de bijzondere ge vallen, waarin hij de bestaande regeling geen aftrek van 2/3 behoefde plaats te vinden, nog wat te verruimen, en aldus aan de liefdadigheid wat „meer ruimte van armslag" te geven. Wij vreezen voor den Minister, dat dit antwoord hem in botsing met de Kath. Kamerfractie zal brengen. Na de hoog hartige afstraffing, door den Minister-Pre sident aan haar voorzitter toegediend, omdat deze naar hij volkomen ten on rechte meende niet geloofd had, dat zijn ja ja was, zal men op dit punt zeker niet bereid zijn iets toe te geven. Het ja van Dr Colijn zal nu ook ten volle moe ten blijken een werkelijk ja, zonder slag om den arm, te zijn geweest." Dat ziet er dus bedenkelijk uit voor den Minister van Sociale Zaken. Alleen... de voorstelling, die de „Maas bode" geeft klopt niet geheel met de feiten. Immers Minister Colijn heeft niet zon der meer met j a geantwoord. Letterlijk verklaarde de Minister, „dat de Regeering niet het standpunt kan in nemen, dat hetgeen van derden genoten wordt, onder alle omstandig heden buiten beschouwing zou moeten blijven". „Wel is de Regeering bereid om de vraag van den heer Aalberse, om aan particuliere liefdadigheid meer armslag te geven dan zij tot op dit oogenblik heeft, in welwillende overweging te nemen, al zal daarbij ook te letten zijn op de bezwaren door den heer Schouten aangewezen." Wie hier nu naast legt de uitspraak van Minister Slotemaker de Bruïne, dat hij geen vrijheid kan vinden bijdragen van particulieren i n g e 1 d, welke regel matig worden verstrekt, bij het steun bedrag geheel buiten beschouwing te laten, die zal toch moeilijk kunnen vol houden, dat er wat dit betreft, een tegen stelling bestaat tusschen de heeren Colijn en Slotemaker de Bruïne. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Ergerlijke incidenten te Berlijn. Volgens den correspondent van de „Times" is het Zondagochtend tot een hoogst ergerlijk tooneel gekomen in de Paul's-Kirche te Berlijn. Van de parochie dezer kerk was ds Von Rabenau, een op den voorgrond tredend lid der kerkelijke oppositie, predikant; in Maart had Mül- ler hem geschorst. Zijn opvolger was ds Roterberg, een „Dïiitsch Christen", die echter verleden week uit zichzelf voor ds Von Rabenau plaats had gemaakt, daar hij geen heil zag in voortzetting van den strijd tegen de in meerderheid tot de op positie behoorende gemeente. Er is echter nog een anderen predi kant, eveneens „D'uitsch Christen", ds Peter, die zich Zondagochtend verzette tegen het houden van de preekbeurt door Von Rabenau. Hij had van te voren met een aantal aanhangers de consistorieka mer afgesloten en een deel der kerk be zet; de organist, eveneens „Duitsch Chris ten", maakte Von Rabenau het spreken onmogelijk door orgeltonen. Toen daarop ds Peter oen gebed wilde uitspreken, vonmdo een aantal leden der oppositie een spreekkoor, dat luide het derde gebod ci- teorde: „Gij zult den naam des Hoeren Uws Gods niet ijdelijk gebruiken Daarbij begonnen de kerkklokken plot seling hevig' te luiden zonder dat men be greep ten wiens gunste dit ingrijpen was. Een groote oploop ontstond voor de kerk. Eindelijk, naar het heet pas na twee uur, slaagde ds Von Rabenau erin het gehoor duidelijk te maken, dat hij de ge meente verzocht te vertrekken. Een aan tal van omstreeks zestig volgde hem naar de pastorie, voor welke hij een openlucht- dienst leidde. D'e onstichtelijke tafereelen waren hiermede uit. Hei Saarvraagstuk. Naar verluidt is een overeenkomst inzake het Saarvraagstuk tot stand ge komen, waarbij is bepaald, dat Duitschland aan Frankrijk 900 mil- lioen franc betaalt, en zich verplicht tot bepaalde kolenleveranties voor het geval de stemming ten gunste van Duitschland uitvalt. Nader wordt gemeld, dat Frankrijk recht heeft op kolen uit Warndt-mijn tot een bepaalde grens en voor den duur van vijf jaar. Er zijn voorzieningen getroffen om te verhinderen, dat door de betaling van het bedrag ineens een verslechting van de Duitsche deviezen-toestand in treedt. Verder is overeengekomen, dat garan ties voor de stemgerechtigden voorzien in het Raadsbesluit van 4 Juni ook on der gelijke voorwaarden tot de niet-stem- gereehtigden zijn uitgebreid voor zoover deze op den dag der stemming drie jaar in het Saargebied gevestigd zijn. Voor personen, die zich later in het Saarge bied hebben gevestigd, zijn overgangs maatregelen getroffen. Bewoners van het Saargebied kunnen gedurende een jaar uit het Saargebied emigreeren. Deze bepaling loopt echter in geenen deele op de D'uitsche wetgeving op het gebied der nationaliteit vooruit. In Volkenbondskringen is men met het bereikte resultaat zeer tevreden. Zwaar noodweer in Griekenland. Tengevolge van de hevige stormen en zwaren regenval in de omgeving van Athene, zijn verleden week 18 personen verdronken. Er hebben vele ongelukken plaats ge- t had. Zoo werd een wagen, waarop zich een aantal personen bevond door het snel stijgende water opgenomen en mee gevoerd. Allen, die zich op den. wagen bevonden, vonden den verdrinkingsdood. De voornaamste brug over de Cephis- sus, die Athene met Phalerum, een zo merverblijfplaats, verbindt, is vernield. Heele huizen zijn weggevaagd. Het lijden der slachtoffers wordt nog vergroot door de bittere koude, die thans heerscht. D'e regeering heeft een steunactie in gezet voor de families, die door de ge beurtenissen getroffen zijn. De Marina-waterval. Een waterval van meer dan 150 meter hoogte, die onlangs in de wildernis van Britsch-Guyana ontdekt is, heeft men, vclgens een bericht uit Georgetown, naar de hertogin van Kent genoemd. D'e Marine-waterval werd ontdekt, door een expeditie van geologen en mijn-inge nieurs, die den bodem naar goud on derzochten. Duitschland, de Volkenbond en de ontwapening. Minister von Neurath heeft den chef van het bureau-Reuter te Londen een on derhoud toegestaan. D'e minister verklaarde op de vraag van den vertegenwoordiger dat Duitschland volkomen bereid blijft ieder voorstel tot waarborging van, den vrede in Europa met de grootste welwillendheid in over weging te nemen. „DUitschland, zeide ide minister, wil even gaarne als ieder ander land de wol ken die thans boven Europa saamgepakt zijn, helpen verstrooien. Ieder plan of voorstel met die strekking heeft onze volle aandacht, maar helaas ligt de beslissing over dit belangrijk punt niet bij Duitsch land of bij Duitschland alleen. Acht u het mogelijk, aldus de oor respondent, dat Duitschland zijn houding nopens Genève zal herzien en zoowel naar den Volkenbond als naar de Ontwa peningsconferentie zal terugkeeren? Ons standpunt, antwoordde de mi nister, is zoo duidelijk, dat het mij eigen lijk verwondert dat er nog twijfel over kan bestaan. Volkenbond beteekent rechtsgelijkheid voor alle leden van zulk een bond; Duitschland is altijd tot mede werking aan de taak van dien Volken bond bereid geweest mits naar de woor den van uw eigen generaal Smutz einde lijk gehandeld wordt, die een vrije en openlijke erkenning inhielden dat aan Duitschland niet was gegeven wat het was beloofd, Zonder rechtsgelijkheid kunnen wij niet naar Genève terugkeeren en zullen dit dus ook niet doen. Sprinkhanenplaag In de Kaapkolonie. Het noordelijk deel van de Kaapkolo nie wordt sedert verscheiden dagen door een ontzettende sprinkhanenplaag geteis terd. Reizigers uit de geteisterde gebieden vertellen, dat zij over een afstand van zeven honderd kilometer niets anders dan sprinkhanen gezien hebben. De .spoor wegrails waren een voet hoog met sprink hanen bedekt en toen deze door de rade ren van de locomotieven werden verbrij zeld, waren de rails zóó glad geworden, dat de treinen slechts zeer langzaam vooruit konden komen. In een tijd van drie uur had men slechts vijf en veertig kilometer kunnen afleggen. De spoorwegautoriteiten hebben een reeks locomotieven in het sprinkhanen- gebied vooruitgezonden, om den weg voor de treinen vrij te maken. Intussehen is men een grootscheepsche campagne begonnen om de sprinkhanen plaag te bestrijden door middel van ver gif, vlammenwerpers en waterspuiten. Korte Berichten. Ter bescherming van Japansche staatsburgers in Zuid-Cbina, waar de communistische onlusten hen bedreigen, zijn vijf oorlogsschepen de haven van Amoy binnengeloop en. Er zijn bovendien verscheidene Japansche oorlogsbodems op weg naar Foetsjau. De Grieksche regeering heeft beslo ten een extra-belasting te heffen van alle vermogens boven de millioen drachmen, welke gelden gebruikt zullen worden voor de volksgaarkeukens. Een autocar waarin ©en twintigtal journalisten van een feestmaaltijd terug keerden, is te Grenoble gebotst tegen een vrachtauto. Er zijn twee dooden en twee zwaargewonden. Prins Karei van Zweden, de broeder van Koningin Astrid, is per vliegmachine te Brussel aangekomen. In de omgeving van Toulouse doet zich een epidemie van een kwaadaardige koorts voor. In enkele dorpen zijn reeds slachtoffers gevallen. De staf van de zesde infanterie-brigade naar Bergen op Zoom? Ofschoon twee van de drie regimenten van de zesde infanterie-brigade reeds ge- ruimen tijd te Bergen op Zoom gevestigd zijn, bevindt de brigadestaf zich nog steeds te Breda. Dit vindt mede zijn oorzaak in het feit, dat de huisvesting te Bergen op Zoom onvoldoende is en men voor het houden van groote oefeningen ook nog steeds op Breda en omstreken is aangewezen. De laatste maanden hebben, naar de „N. R. Crt." meldt, onderhandelingen tus schen het ministerie van defensie en het gemeentebestuur van Bergen op Zoom plaats gehad met het doel het gemeente bestuur te bewegen voldoende terreinen in de omgeving van Bergen op Zoom aan te koopen en ter beschikking van Defen sie te stellen om oefeningen in groot ver band ook rond Bergen op Zoom mogelijk te maken en om bovendien verbetering te brengen in de kazerneering. Het ligt thans in het voornemen van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom in aansluiting aan het oefeningsterrein Woensdrechtsche heide een stuk bosch- grond aan te koopen van het landgoed Wouwsche plantage, groot ongeveer 200 H.A. en een terrein van eenigszins kleine ren omvang. Hierdoor zal voldoende oefe ningsterrein verkregen worden. Bovendien zijn B. en W. voornemens de kazerne Korenmarkt te verbeteren en uit te breiden, waarvoor onteigening van ver schillende woningen in Pasteur Lancriet- straat en Kettingstraat noodzakelijk is. De kosten worden in totaal begroot op f300.000. De raad van Bergen op Zoom heeft deze aangelegenheid reeds in be sloten vergadering besproken en staat tegenover de plannen buitengewoon sym pathiek. Wanneer deze verbeteringen tot stand worden gebracht, zal de brigadestaf te Bergen op Zoom komen en tegelijk ook de stafmuziek van de infanterie-brigade, welke thans eveneens nog te Breda is gelegerd. De besprekingen zijn nog niet ten einde, doch spoedig kan een definitieve beslis sing in deze worden verwacht. Een mooie opdracht. D'e Thomassen-Motorenfabriek te De Steeg heeft van de Bataafsche Petro- leum-Maatschappij te 's Gravenhage in aansluiting aan haar onlangs vermelde orders voor Venezuela en Curacao thans weder een opdracht ontvangen, en wel voor de levering van 30 gasmotoren van 25 p.k. met toebehooren voor het aan drijven van olieput-poimpen in Venezuela. Zestig millioen tekort bij het Leenlngfonds. Een wetsontwerp is ingediend tot wij ziging en verhooging van de begrooting van het Leeningfonds 1914 voor 1933. Gelijk bekend, is het Leeningfonds 1914 met ingang van 1 Januari 1934 opge heven. Uit de toelichting van het ontwerp blijkt, dat, voor zooveel thans bekend, het uiteindelijk nadeelig saldo, waarmede het Fonds bij de opheffing per 31 Decem ber 1933 sluit kan worden gesteld op rond f 59.550.000. Het nadeelig saldo zal worden gebracht ten laste van de Rijks begrooting, waartoe onder den kapitaal- dienst van hoofdstuk VII B een artikel zal worden opgenomen, veiligheidshalve tot een maximum-bedrag ad f 60.000.000. De Raad van Nederl.-lndië. Minister Colijn heeft bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een wetsont werp, dat tot strekking heeft, het aan tal leden van den Raad van Ned.-Indië terug te brengen van zes op vier, zulks uit bezuinigingsoogpunt. Bij de wet van 24 April 1929 is, met bet oog op de wenschelijkheid om in den raad van Ned.Jndië ook Nederlandsche onderdanen-niet-Nederlanders op te ne men, het college uitgebreid. Bestond de raad vroeger uit een vice-president en vier leden, thans is hij samengesteld uit een vice-president en zes leden. Met bet oog op de door de benarde financieels toestand van Ned.-Indië ge boden noodzaak tot bezuiniging, oordeelt dr Colijn het wenschelijk, dat het moge lijk wordt gemaakt bet aantal leden te rug te brengen tot vier. Het wetsontwerp nu geeft den gouver neur-generaal de bevoegdheid een open gevallen plaats in het college voorshands onvervuld te laten, met dien verstande, dat het aantal leden (zonder de vice- president) tenminste vier moet bedra gen. Grief tegen minister Marchant. De 'Commissie, door de Christelijk-Psy- chologische Centrale voor School en Be roep in 1929 ingesteld ter bestudeering van bet vraagstuk van de aansluiting tus schen het L.O. en het M. O., heeft in een brief aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen haar be vreemding en ernstige teleurstelling uit gesproken over de wijze, waarop de „Com missie ter formuleering van een voorstel tot wettelijke regeling der toelating tot de eerste klasse eener H.'B.S. met 5-jarigen cursus" werd samengesteld ('bestaande commissies werden aangevuld met enkele door den minister aangewezen personen). Daarbij is n.l. de uit het Protestantsc'h- Ohristelij'k 'Onderwijs opgekomen commis sie voorbijgegaan, waardoor de Staatscom missie behalve uit rijksambtenaren uitslui tend uit voorstanders van het Openbaar Onderwijs bestond. Opheffing spoorlijnen in de Haarlemmer meer. Reeds 'geruimen tijd is door verschil lende gemeentebesturen, welke belang heb ben bij de exploitatie van de Haarlemmer meer-spoorlijnen, de vraag gesteld, of deze lijnen, welke reeds lang niet meer ren- deeren, konden worden opgeheven. Hoewel voor sommige gemeenten het Haarlemmermeertreintje nog steeds in een behoefte voorziet, was het, in verband met 'het belangrijke bedrag, dat men jaarlijks in de exploitatie-onkosten moet bijpas sen, begrijpelijk, dat met 'belangstelling naar de plannen 'der Nederl Spoorwegen met betrekking tot de Haarlemmermeer lijnen werd uitgezien. Thans is echter vanwege 'het ministerie van waterstaat bij: de betrokken gemeente besturen bericht ingekomen, dat besloten is, in verband met de verlies opleverende exploitatie tegen 1 Januari '36 den dienst op de lijnen AalsmeerHaarlem, Hoofd dorpLeiden, NieuwveenTer Aar en Alphen a. d. RijnUithoorn te staken. De 'begrooting voor 1936 van verschil lende betrokken gemeenten zal daardoor dus met een niet onbelangrijk bedrag wor den ontlast. Binnenland. Verplaatsing staf zesde infanterie brigade. Nederlandsch crediet aan België. Buitenland. D'e kerkstrijd in Duitschland. Ontspanning in de Saarkwestie. Zwaar noodweer in Griekenland. Gij hebt kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staat Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond. Wederfandsch Ongeëvenaard bij gevatte, kou (i Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 sl. 52 cl. Zakdoosje 20 et; Volgens recept van Apotheker Dumorrt „Eet Melkbrood" Propaganda-Commissie. Vrijdag j.l. werd in ©en der zalen van café „'De Eendracht" te Middelburg een vergadering gehouden welke door ver schillende vertegenwoordigers van land bouworganisaties en bakkers- en banket bakkersbonden werd bijgewoond en waar in door den beer Bosma, propagandist der Friesc'be mel'kbrood-commissie te Leeuwarden op duidelijke wijze werd uit eengezet waarom en hoe deze Commissie werkzaam is. Spreker zette daarbij uit een, dat bet zeer smakelijke en voedzame melkbrood vroeger algemeen in ons land werd gebruikt, doch tijdens den wereld oorlog vanwege het gebrek aan spijsvet- ten in ons land zijn plaats moest afstaan aan 'het waterbrood. Na den oorlog keerde de groote massa der bevolking niet terug tot het melkbrood. Thans wordt dan ook slechts 20-25 pet. van het brood met melk bereid. Waar tot 1930 de zuivelproducten een gereede aftrek vonden in bet buiten land, bestond er geen directe aanleiding tot het voeren van propaganda voor het eten van melkbrood. Nu ec'hter van alle kanten invoerbelemmeringen en verboden den uitvoer van onze veeteelt-producten een der grootste bronnen van Nederland sche inkomsten bemoeilijken, ligt het voor de hand, dat men zijn aandacht weer meer ging schenken aan de binnenlandsche markt. Hierbij' trok vooral 'het weer gebruiken van melkbrood de aandacht. Dat dit een niet te versmaden terrein is moge blijken uit het feit, dat indien alle waterbrood vervangen zou worden door melkbrood, hiervoor 200 millioen liters melk per jaar noodig zijn, een hoeveelheid, die overeen komt met de jaarlijksc'he productie van 60.000 melkkoeien. Het eten van melk brood, dat bovendien veel langer versch ■blijft, is niet alleen van belang voor den afzet van een deel onzer vooTtbrenselen, maar helpt er ook in belangrijke mate toe bijdragen de werkloosheid te bestrijden. De Regeering, die een vrijwillig melfc- broodgebruik verkiest boven het uitvaar digen van een verbod tot bet bakken van waterbrood, staat zeer sympathiek tegen over deze actie. Na een breedvoerige bespreking werd besloten, ook in ons gewest een commissie te vormen, evenals er reeds in Groningen, Drenthe en Friesland bestaat, welke bet melkbroodverbruik zal propageeren. De 'bedo'eding is een hoofdcommissie sa- mengeseld uit afgevaardigden van de ver schillende landbouworganisaties, van de verschillende 'bakkersbonden en vrouwen verenigingen met daarbij in de verschil lende districten van onze provincie sub commissies te vormen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1