EERSTE BLAD Een nieuwe behandeling van „verstopping' Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. MAANDAG 3 DECEMBER 1934 Belangrijkste Nieuws. DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. SÖ Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luetor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentlën 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. S. D. A. P. en Defensie. Voor de Sociaal-democraten, die voor heen het debat over de Defensie-begroo ting beschouwden ale een soort propagan da-meeting op 's Rijks koeten, hadden de algemeene beschouwingen over deze be grooting ditmaal een zeer onaangenaam verloop. Dit was een gevolg van de krachtige bestrijding, waaraan de roode heeren van verschillende konten, niet het minst van de zijde van den Minister van Defensie, blootstonden. Maar het stond ook in verband met de dubbelhartige 'houding die de Soc.-demo- craten ten opzichte van het defensie- vraagstuk aannemen. Men was gewoon geworden groote woor den te spreken. Geen man en geen cent was vroeger de leuze. En hoe wist de heer Albarda de harten van zijn roode vrien den sneller te doen kloppen toen hij en kele jaren geleden een loflied zong op de dappere ongehoorzaamheid. En toen het vorig jaar het met zoo kwistige hand gestrooide revolutionaire zaad vruch ten begon te dragen, was er in den rooden kring groote vreugde en kon de heer Cra mer niet nalaten openlijk zijn blijdschap over 'het gebeurde op „De Zeven Provin ciën" uit te spreken. Niet lang echter duurde de vreugde. Toen de ontzettende gevolgen van de roekelooze daad aan 't licht kwamen deed men zijn uiterste best de verantwoorde lijkheid van zich af te schuiven. Het was nooit de bedoeling geweest het gezag te ondermijnen. En met het spréken over dappere ongehoorzaamheid had men er niet aan gedacht de ongehoorzaamheid aan te 'kweeken. De schuld van het ge beurde lag dan ook niet bij de S. D. A. P. maar bij de Regeering, die door haar op treden de muiterij, die overigens een on schuldig karakter droeg, had uitgelokt. Met dergelijke redeneeringen kan men in een volksvergadering nog wel iets be reiken, maar in de Kamer Tukte dit niet. Zeer ad rem verklaarde de heer Tilar nua: Wanneer de heeren al hetgeen voor heen geschreven en gezegd is, weer zijn vergeten, dan ben ik geneigd te zeggen: mijne heeren, wees niet zoo naief te mee- nen, dat ook wij zoo kort van memorie stijn. De waarheid van deze woorden moest de roode fractie inzonderheid ervaren toen de minister aan het woord kwam. In een pakkend betoog heeft hij heel het zondenregister van de S. D. A. P. op dit gebied uitgestald. Herinnerd werd aan uitspraken als van Van Zadelhoff: Ik hoop dat wij, als er oorlog komt, in staat zullen zijn alle be rekeningen in de war te sturen: wij zul len probeeren door massale dienstweige ring en desnoods door algemeene werk stakingen dien onmogelijk te maken". Herinnerd werd aan feit, dat de Minis ter reeds in 1931 de bladen van de Ar beiderspers in de cantines moest verbie den. Gewezen werd op opruiende artikelen in „Onze Strijd", aan het contact tusschen het roode marinepersoneel in Indië en de S. D. A. P., aan de officieele sympathie betuigingen aan getroffenen enz. Het waren voor de S. D. A. P. ver van aangename oogenblikken toen de Minis ter aan het woord was en toen hij tenslot te constateerde: „Er is inderdaad een strijd om de macht gestreden. Het valt niet te loochenen, dat door stelselmatige, jarenlange bewerking sommige personeelsbonden onder den in vloed der sociaal-democratische vakbewe ging waren geraakt. Het belang van de weermacht eischte, dat ik het marinepersoneel uit die voor de weermacht doodelijke omhelzing los maakte. Gelukkig kon Minister Deckers hieraan toevoegen: „De wettige Overheid is thans meester van het terrein en met alle kracht zal ik, in het belang van de weermacht en tot het persoonlijk geluk van hen. die er in dienen, eiken gezags-ondermijnenden in vloed blijven weren". Een professor gearresteerd wegens beleediging van Hitier. Prof. Johannes Leisegang, hoogleeraar in de philosophie aan de universiteit te Jena, is veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf wegens beleediging van Hitier. Hij werd ervan beschuldigd, ge durende de rede van Hitier bij de begra fenis van Von Hindenburg te hebben ge zegd, dat Hitier maar moest ophouden met spreken want dat hij slechts een ver kiezingsrede uitsprak. Verder zou hij hebben beweerd, dat het niet erg te pas kwam, dat een korporaal een rede hield over een veldmaarschalk De hoogleeraar gaf toe, het eerste ge zegd te hebben, doch hij ontkende de laatste uitlating. Montreal verbiedt St. Nicolaasoptochten. Het gemeentebestuur van Montreal j heeft verboden, dit jaar St. Nicolaas optochten te houden. Tot dusver was het ieder jaar de ge woonte van eenige groote winkels, St. Nioolaas met zijn knecht en gevolg door de straten te laten gaan, om aldus de aandacht te vestigen op hun zaak. De Franach-Canadeesche R.K. jonge- lingenvereeniging heeft dit jaar aan den gemeenteraad verzocht, deze optochten te verbieden, daar op deze wijze een feest in het belachelijke wordt gesteld, dat met waardigheid behoort te worden gevierd. De vereeniging noemt deze optochten ook anti-sociaal, daar zij het verlangen opwekken van kinderen, wier ouders niet in staat zijn hun veel te geven. Belangrijke discussies fe Genève verwacht. De correspondent van de „Daily Tele graph" meldt, dat de volgende week te Genève belangrijke besprekingen zullen plaats hebben met betrekking tot de maatregelen voor het handhaven van den vrede in Europa. Deze besprekingen zul len ten doel hebben, de betrekkingen tus schen Italië en Joegoslavië te verbeteren, waarbij tevens een toenadering tusschen Italië en Frankrijk wordt verwacht. Verder wordt gemeld, dat de Duitsche gedelegeerde von Ribbentrop, die een kort bezoek aan Parijs heeft gebracht, op 12 December a.s. in gezelschap van rijkst- minister Hess naar de Fransche hoofd stad zal terugkeeren. Storm over Melbourne. Na dertig uren regen en wind, met een uursnelheid van 50 mijlen, is Melbourne door een overstrooming geteisterd, die de ergste is in de annalen van de stad. Vijf personen zijn om het leven geko men, velen zijn dakloos. Boomen zijn ontworteld en langs de kust is groote schade aangericht. Duizenden stuks vee zijn omgekomen en in enkele streken is het treinverkeer belemmerd. In Melbourne en omstreken zijn 1500 personen dakloos. De schade wordt op 250.000 p. st. geschat. Uiterst lage loonen In Japan. Uit een officieel rapport van de Ja- pansche regeering blijkt de groote da ling in de loonen der arbeiders in het landbouwbedrijf en de industrie gedu rende de laatste twaalf jaren. Verleden jaar bedroeg het dagloon der landarbeiders, die onder jfeen jaarcoto- tract werkten, gemiddeld ongeveer 18 cent en dat der vrouwen 13 cent. De land arbeiders met een seizoencontract ont vingen per dag circa 38 cent en zij die per dag werden aangenomen circa 30 cent, de vrouwelijke krachten nog aan zienlijk minder. In de zijdespinnerijen ontvingen de mannelijke arbeiders van 27 tot 55 cent per dag en de vrouwelijke krachten 21 tot 27 cent per dag. In vergelijking met de jaren 1921, 1922 en 1923 zijn de loonen der landarbeiders gedaald met 56 pet. en die der arbeiders in e spinnerijen met 26 pet. i waarna bij de stemming de motie met 457 tegen 120 stemmen verworpen werd. De overweldigende meerderheid der regeering was voor alle aanwezigen een groote verrassing. Een politieke moord te Leningrad. De secretarie van de afdealing Le ningrad der communistische partb, Sergei Mironowitsj Kirof, ia voor het voormalige Smolnipaleis door een terrorist, wiens naam niet bekend is ge maakt, doch die een „vijand der arbei dersklasse" wordt genoemd, doodgescho ten. De dader kon gearresteerd worden. Red Star Line stopt den dienet. Bevestigd wordt, dat de Red Star Line den dienst tusschen Antwerpen en New- York binnenkort zal stop zetten. Het ge- heele personeel van de Antwerpsche bu reau's heeft per 1 Maart 1936 ontslag gekregen. De stopzetting van de Red Star Line ia toe te schrijven aan de beperking van de Amerikaansche immigratie. De maatschappij had reeds enkele maanden geleden verschillende van haar schepen aan andere maatschappijen verkocht. Liberalen tegen het Belgische kabinet. Na een stormachtige vergadering, waarin de meeningen zeer scherp op elkaar botsten heeft de Liberale Federa tie van het arrondissement Brussel een motie aangenomen, waarin verklaard wordt dat het kabinet-Theunis de liberale openbare meening geen voldoende garan tie geeft voor het economisch en finan cieel herstel van het land en dat de fede ratie derhalve in deze regeering geen vertrouwen kan stellen. Korte Berichten. Een bloedig incident beeft zich aan de Grieksch-Bulgaarsche grens afge speeld. Een achttal Bulgaarsche Moham medanen, die naar Griekenland wilden vluchten, gaven aan de sommatie van de grenswacht geen gevolg. Er ontwikkel de zich een vuurgevecht, waarbij vijf Mohammedanen gedood en drie anderen levensgevaarlijk gewond werden. Op het terrein van een voeitbalver- eeniging te Praag is gisteren, toen de beide elftallen het veld opkwamen, een tribune onder het begroetend voetenge trappel bezweken. Een groot aantal per sonen viel vijf meter omlaag. Vijftig per sonen werden naar het ziekenhuis ge bracht, waar er dertien als ernstig ge wond moesten blijven. De internationale tarweconferentie te Boedapest is verdaagd zonder dat overeenstemming is bereikt omtrent een beperking van de verbouwoppervlakte of de exportquota. i Rijksminister Dr Goebbels heeft in zijn laatste rede in het Sportpalast te Berlijn met groote verbittering gesproken over den strijd in de Evangelische Kerk. Die liep slechts over belachelijke uiter lijkheden. De geestelijken gedrcegen zich als kijvende marktvrouwen, inplaats van den staat dankbaar te zijn, die de 28 kerken der bondsstaten tot een rijkskerk vereenigd had. Zware sneeuwstorm In het midden- Westen van Amerika. Een zware sneeuwstorm heeft het mid den-Westen der Vereenigde Staten ge teisterd. Uit alle hoeken van het geteisterde ge bied komen reeds de eerste berichten van de daar aangerichte vernielingen binnen. Met een razend geweld loeide de „witte orkaan" over daken en wolkenkrabbers van Chicago, nadat hij tal van huizen in afgelegen streken had vernield. Het land ligt bedolven onder een on metelijk sneeuwdek van bijna één meter. Tot dusver konden drie dooden uit de ondergesneeuwde ruïnes van de onder het geweld van den orkaan bezweken huizen, worden geborgen. Men vreest echter, dat het aantal dooden nog aan merkelijk zal stijgen. Op het oogenblik is het nog zeer moei lijk nadere bijzonderheden over de ca tastrophe te verkrijgen, daar tal van te lefoon- en telegraafdraden zijn vernield. Groote meerderheid voor de Fransche regeering. In de zitting der Fransche Kamer van Zaterdag is kritiek geoefend op de bijzon dere fondsen, welke op de begrooting voorkomen voor het leger, de luchtvaart en de vloot. Minister-president Flandin greep daar bij in de debatten in, om een voorgestelde motie te bestrijden. De minister-presi dent stelde de kwestie van vertrouwen, Wijziging der Ouderdomswet. Volgens het afdeelingsverslag der Twee de Kamer, inzake het wetsontwerp tot wijziging der Ouderdomswet, was van werkelijke instemming met de voorgestel de regeling waartegen men zich vrij algemeen in verband met den huidigen toestand van 's lands financiën niet meen de te mogen verzetten slechts in zeer geringe mate sprake. Een nog verder gaande verschuiving van lasten naar de toekomst achtte men niet te verdedigen. Dat de rente, welke het Ouderdoms- fonds A aan het Invaliditeitsfonds moet vergoeden, van 5 op 4 zal worden teruggebracht, juichten verscheidene leden toe. Hst afslachten van crisis-rundvee. Zooals men zich zal herinneren, zijn bij de afslachting van crisisrundvee het vorig jaar heel wat klachten geuit over de verzorging der runderen, doch, naar 't Dev. Dgbl. thans verneemt, geschiedt de afslachting thans op zeer normale wijze. De Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren werkt op prettige wijze samen met de Grisis-Rundvee-Centrale, met het ge volg, dat een nauwgezette controle kan worden uitgeoefend op het vervoer, de stalling en de slachtmethode. Een inspec tietocht door de verschillende gemeenten, waar crisisrundvee wordt geslacht, gaf een gunstigen indruk van. de wij'ze, waar op nu met de dieren wordt omgesprongen. Aan de transporten wordt veel meer zorg besteed, het laden der koeien geschiedt onder deskundig toezicht en bijna overal zijn thans goede, ruime stallen gebouwd. Wat het overgenomen vee betreft, dit ie over het algemeen van goede kwaliteit, althans veel beter dan dat, hetwelk bij de eerste afslachting ia verwerkt. De aanvoer bij de slachterijen geschiedt ook regelmatiger, waardoor de moeilijk heden betreffende stalling en voedering aanmerkelijk beperkt zijnl De scherpe controle beteekent bovendien een preven tief werkende maatregel niet alleen ten aanzien van de veebehandeling, doch ook met betrekking tot de verwerking van het vleesch. Aan het product wordt goede zorg besteed, de slachtmethode valt ner gens te laken en de geheele afslachting is in betere banen geleid. Directeur-Generaal van den Landbouw. Bij Kon. Besluit ia ir A. L. M. Roebroek met ingang van 1 Deo. benoemd to'. di recteur-generaal van den Landbouw; hem is met ingang van denzelfden datum eer vol ontslag verleend als rentmeester der Staatsdomeinen. Notariaat. Bij Kon besluit ia benoemd tot no taris te Zevenaar T. B. Kampseüeur, candidaat-notaris te Nijmegen. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel deelt mee: De Nederl. Vereeniging St. Raphael en de Prot. Chr. Bond hebben na een be spreking terzake met den minister mede gedeeld, dat deze niet bereid was, voor twee jaar de garantie te verleenen, dat geen verdere verlaging van de inkomsten zou plaats hebben. De Bond van Ambtenaren en de Cen trale Bond, die daarna den minister be zochten, kwamen met het bericht terug, dat de minister hun deze verzekering wèl had gegeven. Zaterdagmiddag hebben de drie bon den ter zake van de directie der Nederl. Spoorwegen het bericht ontvangen, dat zij, na zich daaromtrent zekerheid te heb ben verschaft, moest meedeelen, dat het bericht van de B.A.N.S. en de G.B. on juist was en de minister niet bereid was, de begeerde garantie te verleenen. De Diesels nog niet In diensL Bestond aanvankelijk de hoop, dat na de invoering van den winterdienst en vóór Kerstmis het aantal Dieseltreinen belangrijk zou kunnen worden uitge breid, nog steeds is het aantal, dat thans op de lijnen in bedrijf is, tot vijf a zes beperkt. Naar „Het Volk" verneemt is de mo gelijkheid dat dit aantal spoedig zal wor den uitgebreid gering. De enkele treinen, die thans in bedrijf zijn, rijden onder verscherpt technisch toezicht. Op de Cen trale Werkplaatsen te Haarlem is nog een zestal Maybach-monteurs aanwezig, om assitentie te verleenen bij de herstel werkzaamheden aan de treinen. Op zijn vroegst zal bij de invoering van den zomerdienst een belangrijke ver grooting- van het aantal rijdende Diesel- treinen verwacht mogen worden; zeker heid 1 deelde men het blad mede be staat daaromtrent echter nog niet. Indië-postvluchten weer geregeld. Dank zij het spoedig ingrijpen is de Indië-dienst, die door de motorpech van de „Havik" te Djask even onderbroken werd, weer geheel normaal. De „Havik" was zoo spoedig gerepareerd, dat deze Vrijdag alweer te Caïro arriveerde. Men behoefde dus niet op de „Uiver" te wach ten, die anders de lading had overgeno men, en brengt nu eigen post en vracht mee. De „Oehoe" is de „Uiver" te Caïro tege moet gevlogen om daar passagiers en lading voor Indië, door de „Uiver" aan gebracht, over te nemen. Daarna vervolgt de „Oehoe" de reis naar Indië, zoodat dan alles weer normaal functioneert. District Noord- en Zuid-Beveland Ned. Chr. Landarbeldsrsbond. Zaterdagmiddag hield genoemd district een zeer druk bezochte vergadering in de Melksalon van dhr Bustraan, onder lei ding van den heer P. Luykenaar te Wol- phaartsdijk. Voor den nieuw te vormen Ledenraad werden de voorz. bij acclamatie, en den heer v. d. Weele van Nieuwdorp als plaatsvervanger, door stemming aange wezen. Deze voordracht droeg het ka rakter van een advies voor de afdeelin- gen. Door de afd. Hoedekenskerke werd er de aandacht op gevestigd dat de afdee- lingen meer samenspTeking moesten zoe ken met onze middenstanders. De verkeerde handelwijize van vele boe ren en de tegenwerking van sommige ge meentebesturen is ook voor den midden stand noodlottig. Na een breede bespreking was men al gemeen van oordeel, dat door een keer ge zamenlijk vergaderen per winter op dit Binnenland. De Schiedamsche commissaris van politie vermoord. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Het afslachten van crisis-rundvee. De nieuwe belasting op motor-rijtuigen. Buitenland. Belangrijke discussies te Genève ver wacht. Winterweer in Amerika. Schandelijk ilage loonen in Japan. ,/J Men bemerkt het soms zelf niet, dat de Stoelgang in de war is. Wat ge wel consta teert? 'n Loom opgeblazen gevoel, duizelig heid, beslagen tong, hoofdpijn en meer van die ongemakken. Maak eens „Schoon Schip" met de nieuwste vinding van Apotheker Dumonl: Laxeer-Akkerlies. Ge proeii nietsI Geen paardenmiddel, dat Uw gestel in de war brengt, dat U buikloop en hernieuwde constipatie bezorgt, maar een prettig zacht werkend laxeermiddel, hetwelk Uw inge wanden schoon maakt en de normale wer king daarvan herstelt. De beslanddeelen a plantaardige stoffen, gal-exlraclen, melk zuur-fermenten en chlorophylle werken gezamenlijk op Uw geheele gestel. Laxeer- Akkertjes geven voldoende, doch niet over dreven ontlasting en regelen op natuurlijke wijze de meest natuurlijke menBchelijke verrichting. Probeert ze eens I Ge zult verbaasd en verrukt zijn over de blijvende gunstige werking. Per 12 stuks 60 cent. (Reel.) punt veel goed werk was te verrichten. Na de pauze sprak de hoofdbestuurder, dhr Vingerling over „De positie van ons District", waarbij er op gewezen werd dat de afdeelingen in grooten getale de dis- trictspropagandavergadering op 13 Dec. moeten bijwonen, en ook plaatselijk re gelmatig minstens één keer per maand moeten vergaderen. Wij hebben geen pe- titionnementsaotie noodig, wijl we ook zonder dat wel weten dat ze voor onze werkloozen naar vermogen op de bres moeten staan, en dat ook doen. Wij wenschen onzen stoel in de ver schillende commissies niet leeg te laten staan, en dan nog veel bombarie te ma ken; maar omgekeerd, weinig beloften doen en geen 'ongegronde verwachtingen opwekken, maar er bij zijn waar we kun nen. Dat de werkloozen hiermee beter ge baat zijn toonde spr. met voorbeelden aan. De actie voor overleg en contracten is dezen zomer in het district veel gevor derd, zonder rechtstreekschen dwang door de ioverheid. •De plaatsen in ons district waar men hierin echter onwillig bleef, zullen vol genden zomer wanneer de werkgevers daar niet veranderen, niet vrij kunnen blijven. Reeds nu is van enkele plaatsen het verloop van de actie van dezen zomer den Minister meegedeeld. Spr. betreurde de houding van de werkgevers in die plaatsen en toonde aan welk een schade zij toebrengen aan de sa menwerking op het platteland, aan den gemeenschappelijken welstand. Vooral de Ontevredenheid hierover is ook voor an dere terreinen zoo gevaarlijk. Ten slotte herinnerde Spr, aan de poli tieke groepen die de Chr. arfbeiders heb ben, waarvan in Zeeland helaas nog zoo bitter weinig te merken is, en waarvan de gevolgen toch zoo ernstig zijp. Spr. hoopte dat in elk geval de be stuursleden in deze het goede voorbeeld zullen geven door lid te worden van hun Kiesvereeniging en dat ook die Kiesver- eenigingen met de ontwikkeling der laat ste jaren zullen rekenen. Na een geanimeerde bespreking volg de sluiting. De verkiezingen voor de Prov. Staten. In de Donderdag j.l. gehouden vergade ring van de centrale Schouwen en Duive- land van de liberale staatspartij is de can- didatenlijst voor leden d'er Prov. Staten in onderstaande volgorde vastgesteld: 1. H. C. v. d. Zande, Nieuwerkerk; 2. P. Kooyman, Zierikzee; 3. W. G. Boot Wzn, Burgh; 4. mr G. J. B du Croo, Zierikzee; 5. G. 'Gast, Brouwershaven; 6. A. C. v. d. Have, Oosterland; 7. H. J. Doeleman, Zie rikzee; 8. G. A. Boogerd, Noordwelle; 9. M. Vijverberg, Bruinisse; 10. A. P. v. d. Weyde, te Ellemeet. Een vllegstatlon in Westelijk-Zeeuwsch- Vlaanderen? Naar de „Breskensche Crt." verneemt, wordt die mogelijkheid overwogen om de wekelijksche zending producten van de Van Melle'a fabrieken, die Donderdag j.l.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1