BERTELS EERSTE BLAD ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e jaargang - No. DE STRIJD BLIJFT. Buitenland. Binnenland. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Let op ons ongeschonden loodje aan lederen zak Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N,V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 80 cent per regel, Ingezonden mcdedcelingon 00 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Niet vaak genoeg en niet luid genoeg kunnen we elkander toeroepen, dat de strijd voor de vrije school blijft! Zoo schreef eenigen tijd geleden de heer P. de Zeeuw J.Gz. in een bij Ooster- baan en Le Cointre te Goes verschenen brochure over „De School met den ByV bel". En dat dit juist gezien was, ia opnieuw gebleken uit een door den heer G. Vol kers, Oud-schoolhoofd te Rotterdam, voor de afd. „Volksonderwijs" te Kapelle ge houden rede, over: „Waarom openbaar onderwijs". Wie gedacht mocht hebben daar iets nieuws te hooren zal zich wel teleurge steld gevoeld hebben. Het was weer blijkens een verslag in de „Middelb. Grt." het oude liedje op de oude wij's. De Christelijke school kweekt haat en verdeeldheid, terwijl de openbare schotol, waar de Christus ge weerd wordt, de Christelijke school bij uitnemendheid moet worden geacht. Christus heeft geleerd: Laat de kinde ren tot 'Mij komen en verhindert ze niet, maar volgens den heer Volkers is het een bewijs van Christelijkheid als men zich plaatst tmschen den Christus en het kind, als men door van Gods Woord te zwijgen de kinderen afhoudt van den Christus. De kinderen mogen niet tot Christus worden geleid, omdat, aldus de heer Vol kers, de levensvragen, die alleen door het geloof beantwoord kunnen worden, niet geschikt zijn om ze met kinderen te be spreken. De Bijbel leert echter het tegendeel. Telkens weer klinkt daarin de vermaning de kinderen onderricht te geven in de woorden Gods, ze te leeren wandelen in de wegen des Heeren, ze als een Samuël te leeren luisteren naar de stem Gods, ze bekend te maken met de groote daden Gods, zooals die geopenbaard zijn in Schrift en historie. Dat alles wil de openbare school niet, zegt de heer Volkers. Op de vraag of der gelijke dingen met de kinderen besproken kunnen worden, zegt de openbare school: neen! En daarmee bewees hij opnieuw, dat de openbare school voor Christen ouders, die met de opvoeding ernst ma ken, toch werkelijk onbruikbaar is. De heer Volkers betoogde volgens het verslag, dat de openbare school bij de leerlingen Christelijke deugden aan kweekt zander den Bijbel voor te lezen of psalmen en teksten uit het hoofd te laten leeren. Het is een oud recept, waarvan de on bruikbaarheid reeds jaren geleden is aan getoond door wijlen Dr van den Bergh, toen hij schreef dat dit even dwaas is als vruchten te willen plukken van een boom die niet geplant is. En dat is ook dui delijk. Hoe zal toch een school, die den Christus verwerpt, tot Christelijke deug den kunnen opleiden? Wijlen Jan Ligthart, de beroemde pae- dagoog, vroeger hoofd van een openbare school te 's Gravenhage, bleek hierover ook anders te denken toen hij zeide: „Ik ben blij en dankbaar, dat ik als kind zoo veel teksten, psalmen en gezangen geleerd heb, en niet alleen wil ik het mijn col lega's van de Christelijke school zeggen: „Ga voort op dien weg", maar zelfs zou ik gaarne zien, dat de openbare onderwijzers hun voorbeeld volgden." Wij schreven hierboven dat het was het oude liedje en de oude wijs. Maar dat is toch niet geheel juist. Er zijn tal van tegenstanders van de Christelijke school geweest die toch wisten te waardeeren de argumenten van de voorstanders, en die blijk gaven volle respect te hebben voor de overtuiging van hen die voor hun kinderen positief Christelijk onderwijs begeeren. Bij den heer Volkers echter niets daar van. Hij weet niets te waardeeren, maar kan alleen lasteren en verdachtmaken. De voorstandera van de Christelijke school worden niet geleid door een hei lige overtuiging, niets daarvan. Het is alles eerzucht, eigenwaan en eigengerech tigheid. De godsdienst wordt slechts ge bruikt als dekmantel. En ais katholieken en protestanten samengaan als b.v. in den strijd voor de vrije school dan is dat alleen ais er buit te deelen is. We verstaan het, dat een oud-onder- wijzer die zoo welwillend oordeelt over de overtuiging van zijn medemenschen, wel bij uitstek in staat moet zijn geweest om bij zijn leerlingen Christelijke en natio nale gevoelens aan te kweeken. De heer Volkers heeft blijkens het ver slag ook voorbeelden gegeven waaruit kan blijken dati de vruchten van het Christelijk onderwijs volstrekt niet altijd aan de verwachtingen beantwoorden. Wat trouwens niets nieuws is. Het is helaas waar, dat er onder hen die Christelijk on derwijs 'Ontvingen zijn, die zich welbe wust van God en zijn dienst afkeeren. Maar al is dit waar, het getuigt van zeer weinig paedagogisch en historisch inzicht hij een oud-onderwijzer ais hij meent met dergelijke argumenten de Christelijke school te kunnen bestrijden. Of wat zou de heer Volkens wel zeggen als zijn krenkend en door blinde haat be zield optreden tegen het Christelijk on derwijs, door ons als een der vruchten van de openbare school werd aangeduid? Wij willen die smaad aan de 0. S. en haar voorstanders niet aandoen, omdat we overtuigd zijn, dat zeer velen die uit overtuiging voor de O. S. hebben gekozen, toch een strijdwijze als van den heer Vol kers uit het diepst van hun hart, als on waardig veroordeelen en afkeuren. Wij zouden het dan ook niet noodig ge acht hebben op deze dingen de aandacht te vestigen, als we hier niet hadden een symptoom van een beweging die niet ver waarloosd mag worden. De actie tegen de pacificatie en vóór de „neutrale directe Overheidsschool" wordt steeds krachtiger. De strijd blijft. Het gevaar wordt grooter. Waakzaamheid en werkzaamheid blijft geboden. Straf voor hamsteraars. Vijftienhonderd nationaal-socialisten waarvan verscheidene met trommels en hoorns, hebben na een rondgang te heb ben gemaakt, door het centrum een betoo ging gehouden voor het huis van den bankdirecteur Otto Lippold, een der voor naamste zakenlieden van Leipzig. De betoogers droegen doeken me! zich mede, met opschriften als „Lippold de Hamsteraar", „De vijand van het Volk" enz. Voor het huis van den bankier aange komen traden de trompetters naar voren en brachten de familie Lippold een „se renade" De voortdurend grooter wordende me nigte werd daarop door eenige nazi-lei ders toegesproken en Lippold's misdaad tegenover het volk werd aan het publiek bekend gemaakt. Lippold werd beschul digd van het „hamsteren" van levensmid delen en kleeding. „Ofschoon hij een vermogen van 1.300.000 Mark bezat, had hij", zoo werd beweerd, „aan de propagandisten van het winterhulpfonds welwillend 1 pond meel geschonken." Verschillende bladen hebben verzocht, Lippold in verzekerde bewaring te stel len, „teneinde hem tegen de woede van het volk te beschermen". Dat is tegenwoordig in Duitschland de gebruikelijke methode om iemand in de kast te krijgen. Waar beefde de aarde? Door de instrumenten van de Wurttem- bergsche seismologische observatoria: Stuttgart, Rabensberg en Messtetten, werd gistermorgen vroeg een nogal sterke aard beving op korten afstand geregistreerd. Een juiste berekening van den afstand is echter nog niet mogelijk, omdat van den haard uit schijnbaar meerdere hevin gen achtereen elkaar zijn opgevolgd, die op de toestellen door elkaar geregistreerd zijn en daardoor moeilijk zijn te scheiden. Bovendien werd gelijktijdig een meer verwijderde aardbeving geregistreerd. De haard der beving moet waarschijnlijk in het gebied van de Oost-Alpen zijn gelegen. Een hevige aardbeving is te Ancona en in den omtrek tot Venetië en Triëst toe, gistermorgen om vier uur waargenomen. De bevolking van Ancona snelde onmid dellijk de huizen uit. Het schijnt, dat de aardbeving haar epicentrum in Joego slavië heeft. Ook te Belgrado is een vrij hevige aard beving geregistreerd. Von Ribbentrop naar Parijs. Eerst gistermorgen werd medegedeeld, dat von Ribbentrop den vorigen avond naar Parijs vertrokken was. Eerst was het bericht, dat hij gaan zou, tegengesproken! Rudolf Hess begeeft zich naar Frank rijk op uitnoodiging van de Fransche oud strijders, maar zal van zijn reis tevens ge bruik maken om voor eigen rekening de kansen na te gaan voor een Fransc'h-Duit- sche entente, „geleid door den geest van de oud-strijders". Naar gemeld wordt, poogt Von Ribben trop zoo spoedig mogelijk de houding der Fransche regeering ten aanzien van recht- streeksche gedachtenwisselingen met Duitschland vast te stellen, om daarna binnen vier en twintig uur naar Duitsch land terug te reizen. De plaatsvervanger van Hitier, Hess, wordt binnen de eerst volgende veertien dagen in Parijs ver wacht. De Fransche minister-president. Flan- din, heeft gisteren een langdurig onder houd gehad met den Duitschen ambassa deur. Hess heeft de uitnoodiging van de Fransche oud-strijders, om naar Parijs te komen en voor hen een redevoering te houden, aangenomen. Korte Berichten. Van de 13.163 binnenlandsche stu denten aan de Duitsche hoogescholen wa ren in het wintersemester 1933'34 rond 8900 Evangelisoh, 4000 R.-Katholiek en 46 Jcodsch. In het eerste semester zijn deze getallen relatief dezelfde. Er is ech ter geen enkele Jood meer ander hen. Uitgestrekte streken van de staten Louisiana en Mississippi zijn door een wervelstorm geteisterd. Behalve dat tal rijke huizen werden vernield, zijn ruim 30 personen gewond. i In verband met de afschaffing der broodkaarten, zullen de loonen en sala rissen van de arbeiders en ambtenaren in Rusland met minstens 10 pet. worden verhoogd. Voor den nieuwen Oostenrijkschen bondsdag heeft bondskanselier dr Schuschnigg een groote regeeringsver- klaring afgelegd, waarin hij o.a. bewa pening eischte. Gemeld wordt, dat de Fransch-Ita- liaansche onderhandelingen zeer goed vorderen. Het oind-succes dezer Fransch- Italiaansche onderhandelingen hangt ech ter nog steeds af van de ontspannig tus- schen Rome en Belgrado. De Belgische Senaat heeft met een meerderheid van 27 stemmen zijn ver trouwen uitgesproken in het kabinet- Theunis. De Belgische regeering zal de alco- holwet herzien, zoodat vermoedelijk het schenken van alcoholhoudende dranken weer zal worden toegelaten. In den laai sten tijd is kort na elkaar een aantal leeuwen en luipaarden in den dierentuin van Lissabon gestorven. De politie vermoedt, dat de dieren vergiftigd zijn en stelt een onderzoek in. i Naar thans bekend wordt, heeft de storm, welke Woensdagmiddag midden- Noorwegen heeft geteisterd, buitengewoon zware verwoestingen aangericht. In drie uiteenliggende dalen van de provincie Buskerud zijn 100.000 hoornen omge waaid. Ingezonden Mededeeling. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Bemiddelend optreden van Minister Colljn? Op 29 November had een delegatie van de Nederlandsche vereeniging van spoor wegpersoneel „St. Raphael" en van den protestantsch christelijken bond van spoorwegpersoneel, een onderhoud met den minister-president, Dr Colijn, teneinde zijn bemiddeling te verzoeken om te ver krijgen, dat de door den minister van Waterstaat aanvankelijk gedane conces sie, om gedurende de jaren 1935 en 1936 de loonregeling van het spoorwegperso neel met rust te laten, alsnog gestand zou worden gedaan, ondanks het ontbre ken van de door den minister geëischte algeheele overeenstemming. De minister president heeft toegezegd, deze belang rijk aangelegenheid met zijn ambtgenoot van Waterstaat den volgenden morgen te zullen bespreken. Waarschijnlijk tenge volge van dit intermediair heeft de mi nister van Waterstaat een milder stand punt ingenomen. Op 30 November zou Z.Exc. aan een delegatie van den B.A.N.S. en den centralen bond hebben medege deeld, dat de loonen in 1935 en 1936 niet op de helling zullen komen, behoudens de in de bespreking met de directie op 5 November ter sprake geweest zijnde buitengewone omstandigheden. Uit een persbericht van den B.A.N.S. en den C. B. over bovengenoemd onder houd met den minister van Waterstaat, op 30 November, blijkt, dat de minister zijn bevreemding zou hebben uitgespro ken over een mededeeling in een pers bericht van een audiëntie, op 27 Novem ber met de heeren Moltmaker en Timmer mans, n.l. dat de minister liet verstaan, dat de loonen in de periode van 1935 en 1936 opnieuw zullen moeten worden her zien. Deze mededeeling wordt onwaar ge noemd en de minister zou hebben ont kend een dergelijke uitlating te hebben gedaan. In het midden latende, of de minister zich inderdaad tegenover de delegatie van den B.A.N.S. en den C.B. zoo heeft uit gelaten, moeten de heeren Moltmaker en Timmermans de gewraakte mededeeling, als zijnde geheel in overeenstemming met de waarheid, handhaven. Ook heeft de minister op een categorische vraag, of De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek- jet, varkent- en pluimveevoeder. Bestelt bij Uw plaatselijken voederbandelaar o! coöperatie. Oliefabrleken N.V. - Amsterdam hij alsnog bereid was zijn concessie ge stand te doen, categorisch „neen" geant woord. Abonnementskaarten voor rijwielvervoer. Naar de „Telegx." vernam, zullen de Ned. Spoorwegen met ingang van 1 Jan. a.s. abonnementskaarten voor het vervoer van rijwielen invoeren. De houder van een zoodanige abonnementskaart zal zijn rij wiel een onbeperkt aantal malen kunnen doen vervoeren met alle gewenschte trei nen. ook met sneltreinen, waarmede rij wielvervoer plaats heeft. Niet af te nemen kalveren. Het Tweede-Kamerlid de heer Kersten, heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Kan de minister mededeelen wat land bouwers moeten doen met kalveren, die door de regeering te veel geacht worden, en die door niemand worden afgenomen? Is de minister bereid maatregelen te ne men, dat geen crisisheffingen worden ge- eischt voor huisslachtingen en deze niet langer beperkt worden? Landbouwbesprekingen met België. De Belgische regeering is voornemens, eerlang met verschillende agrarische lan den, waaronder in de eerste plaats met Nederland en Ierland, onderhandelingen te openen, die ten doel zullen hebben den Belgischen uitvoer naar deze landen uit te breiden. Als compensatie zal België een verrui ming van invoercontingenten voor land bouwproducten uit deze landen aanbieden. Dergelijke onderhandelingen zijn trou wens reeds sedert eenigen tijd met Dene marken aan den gang. Overstappen in een hoogere klasse. Tot heden moest men bij; het reizen in een hoogere spoorklasse dan waarvoor men een plaatsbewijs had genomen bijbe talen; bij overgang van de derde naar de eerste klasse een plaatsbewijs enkele reis derde klasse; bij overgang van de tweede naar de eerste klasse of van de derde naar de tweede klasse een kinderkaart derde Met ingang van 1 December 1934 wordt bij overgaan in een hoogere klasse het werkelijke verschil in enkele reisprijs ge heven over de afstand, waarover men in de hoogere klasse reist, wat veelal een voordeel voor de reizigers is. TWEEDE KAMER. De Defenslebegrooting. Minister Deckers slaat van zich af. Voortgezet wordt de behandeling van de Defenslebegrooting. D'e heer Albarda (S. D. A. P.) zegt dat de Minister een feilen aanval heeft gedaan op de marine-bonden en de S. D. A. P. Spr. zegt dat deze alles hebben ge daan om de gebeurtenissen in Indië te voorkomen. Zonder bonden is de kans op ongeregeldheden op de vloot juist veel grooter. De marine-bonden waren erkend. Waarom zouden ze geen contact mogen hebben met de Kamerleden? Er is grie vend tegen de S. D. A. P. opgetreden. Zij zullen ook dit dragen. Spr. protesteert bij voorbaat tegen het misbruik, dat van 's Ministers woorden zal worden gemaakt. Wat de uitdrukking betreft, dat de heer Drop door Marinebonden geïnstrueerd zou zijn, dit beteekent alleen, dat er in lichtingen zijn gegeven. Zoowel hier als in Indië hebben de marinebondsafdeelin- gen alles gedaan om ongeregeldheden te voorkomen. Spr. verzoekt om een nauw keurig onderzoek of de Soc. Dem. Kamer leden de ongeregeldheden hebben bevor derd. De heer V a n R a p p a r d (V. B.) heeft niet een belasting bedoeld zooals de heer Westerman wil, doch een kleine heffing per week van 'hen, die niet in militairen dienst worden geroepen, naar het voor beeld van Zwitserland. De heer Geseling (R. K.) merkt op, Binnenland. De begroeting van Defensie afgehandeld. Volgende week stemming, Voorloopig Verslag over de begrooting van financiën. Landbouwbesprekingen met België. Buitenland. Aardbevingen geregistreerd, Von Ribbentrop naar Parija. dat er ten aanzien van de landsverdedi ging tusschen de regeering, de R. K. frac tie en den heer Joekes geen principieel verschil bestaat. Primair is het belang eener defensie binnen de grenzen van wat noodzakelijk en mogelijk is. Het zou inconsequent zijn als de vrijz.-democraten tegen de begroo ting stemden. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) hoopt dat de Minister nog eens overwegen zal, de slechte gevolgen van de muiterij op de „Zeven Provinciën" weg te nemen of te beperken. De heer K r ij g e r (C. H.) houdt nog maals een pleidooi voor 't vooroefenings instituut. Spr. zal echter thans niet door een mo tie een uitspraak van de Kamer trachten te verkrijgen. Hij verzoekt den minister zijn standpunt te herzien. De heer Duymaer van Twist (A. R.) 'betoogt, dat het standpunt van de vrijz.-dem. bij het uitbreken van een oor log als een kaartenhuis zal ineenstorten. Spr. verzocht den Sec.-Dem. duidelijk hun standpunt t. a. v. de resolutie van het laatste congres uiteen te zetten. Dhr K. ter Laan, (V.-D.) vraagt of spr. en de zijnen zich moeten laten belee- digen door den minister (de voorzitter ha mert). Spr. komt op tegen 's ministers houding inzake de soc. democraten en de bonden. Spr. waarschuwt den minister, 't vooroefeningsinstituut niet buiten de Ka mer om af te schaffen. De heer T H a n u s (C.-H.) zegt, dat in geestelijk opzicht een radicaal omkeeren bij de sociaal-democratie noodig is. De rede van den heer Ter Laan ligt nog versch in het geheugen. Toen het bericht der on geregeldheden in Indië hier te lande ont vangen was, heeft een van 's heeren Al- barda's fractiegenooten daarin openlijk een satanisch genoegen getoond. Spreker hoopt, dat de minister eiken band radicaal zal afsnijden die leger en vloot verbinden met de soc. democratie. De heer Westerman (Nat. Herstel), dankt den minister voor de zakelijke be strijding van spr.'s betoog. Had deze mi nister een sterke weermacht, hij ware tot wonderen in staat. Spr. erkent een fout te hebben gemaakt in zijn qualificatie van de „Hertog Hendrik" tegen een buitenland- sc'hen zeeofficier. Maar erkend moet ook worden, dat er zeer veel aan de uilrus ting van leger en vloot ontbreekt. De heer De Geer '(C.-H.) zegt, dat er geen principiëele verschillen zijn tusschen den minister en de vrijz. democraten, wel ke dezen zouden nopen, tegen de 'begroo ting te stemmen. Men moet steeds zóó stemmen, als men willen zou, dat ieder een zou stemmen. Dhr Joekes (V.-D.) kan den minis ter niet mededeelen, dat er niet voldoende reden meer is om tegen diens begrooting te stemmen. Spr. ontzegt anderen het recht, den vrijz. democraten te verwijten, dat ze de consequenties van hun stem niet zouden durven aanvaarden. De Minister van Defensie, de heer Deckers, dupliceert. Spr. ver klaart, dat wachtgelders in hun politieke gedragingen de voorschriften voor actief dienenden hebben te volgen. Wat de marinebonden betreft, spr. kan niet toelaten, dat daarin dezelfde geest heerscht als in de kringen der S. D. A. P. De klassenstrijd kan niet in het leger toe gelaten worden. Toen de berichten uit In dië kwamen, begon het kwade geweten bij de bondsbestuurders dadelijk te spre ken. De heer K. ter Laan (S.D.): Dat laat de voorzitter wel toe. (De voorzitter hamert lang en luid). De Minister betoogt dat een be stuurder heeft gezegd, dat men in Indië de zaken beter in 't geheim wist te doen dan hier. Is dat de krijgstucht steunen? Dat is haar ondermijnen. Spr. noemt andere voorbeelden van de krijigstuchtondermijnende woorden en da den van bondsbestuurders. Spr. heeft aan een onderzoek als de heer Albarda vroeg, geen behoefte. Hij heeft trouwens geen soc. dem. Kamerle den beschuldigd. Spr. bestrijdt het militairisme met evenveel overtuiging als wie ook. Maar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1