If *Wie gwuoncf&ent ecate ooffeïnevtÜA -fCofifU ibiJjgt - koffie hag Gemengd Nieuws. is échte koffie maar gegaran deerd coffeïnevrij. Fijnproevers geven er de voorkeur aan, om haar uitstekende kwaliteit en haar hygiënische eigenschappen. Een wereldorganisatie met 28 jaren er varing staat achter de schitterende reputatie van Koffie Hag. Alleen verkrijgbaar In de bekende door de wet beschermde verpakking. SANKA KOFFIE is de tweede soort, lager in prijs, maar ook volgens het gepatenteerde procédé veredeld. Ook deze koffie spaart hart en zenuwen, en de ver pakking is tegen namaak beschermd. Alleen het wettig ge deponeerde merk kan U voor teleurstelling vrijwaren. stel, n.l. om de gemeenschappelijke rege ling onvoorwaardelijk aan te gaan. De voorzitter merkt op, dat het voorstel be doelt te zijn een bewijs van medewerking, zonder dat sprake kan zijn van een mar- chandeeren over het bedrag per leerling, hetwelk thans wordt voorgesteld op f 30.— De heer Wabeke gaat accoord met de opmerking van den heer Lindenbergh. Spr. vraagt zich at of de berekening per leerling juist geacht mag worden. De voorzitter zegt, dat de berekening be trouwbaar en billijk is. Het amendement van den heer Lindenbergh wordt aange nomen met 4 tegen 3 stemmen; tegen de heeren Adr. Dominicus, J. A. Dominicus en Cijsouw. Het voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Opnieuw zal ont heffing worden gevraagd van de ver plichting tot invoering van het vak „Lichamelijke Oefening" op de O. L. S. Voorgesteld wordt een nieuwe steun regeling voor werkloozen met een eenigs- zins hoogere uitkeering dan volgens de oude regeling. De heer de Jonge ver klaarde zich tegen deze steunnormen en betoogde, dat door het verleenen van een kolentoeslag de steuntrekkenden worden bevoordeeld boven de kastrekkers, welke opvatting door den voorzitter wordt weer legd. De steunregeling wordt vastgesteld met alg. stemmen, behalve die van den heer de Jonge. Besloten wordt een be drag van f 40.beschikbaar te stellen tot het treffen van een schikking voor het maken van een behoorlijke scheiding tus- schen particuliere perceelen en den Nieu- wenweg nabij de Bonzijbrug. Na de aanwijzing van J. Poelman als grafdelver en mej. P. Karelse als schoon- houdster van gemeente-gebouwen voor het jaar 1935, worden aan de orde ge steld de door B. en W. opgemaakte ont- werp-verordeningen en instructie's voor gemeente-ambtenaren. Zij worden alle z.h.s. vastgesteld. Besloten wordt de voor malige onderwijzerswoning in de Wilhel- minastraat de tijdelijke bestemming te geven van ambtswoning voor den Burge meester, tegen een voor te stellen ver goeding van f350 per jaar. Tot dekking van de kosten van verbouwing dezer woning zal een geldleening worden aan gegaan van f2500 behoudens goedkeu ring van Ged. Staten. Besloten wordt gedurende het tijdvak van MeiOctober 1935 het handwerk- onderwijs bij wijze van proef op te schor ten in verband met de geringe deelname. Tenslotte worden herbenoemd tot leden van het verplegingscomité de heeren Adr. Dominicus en M. Hoogesteger Fz.tot af gevaardigde en plv. afgevaardigde naar de algemeene vergadering van aandeel houders in de N.V. Waterleiding-Mij Zuid- Beveland, te houden in 1935, resp. de heeren Adr. Dominicus en F. Wabeke Az. Bij de gewone rondvraag informeert de heer de Jonge wanneer de steunregeling in werking zal treden en of B. en W. reeds werkobjecten op het oog hebben. De voorzitter zegt, dat de regeling zoo spoedig mogelijk ter goedkeuring zal wor den opgezonden en dat B. en W. geen werkobjecten hebben kunnen vinden, be houdens enkele kleine werken. Hierna sluiting. Drieweosn. Woensdagavond gaf de Ghr. Zangvereen. „Hosanna" naar 9de uitvoe ring voor een matig opgekomen publiek. Ds Fransen opende de vergadering en wees er op, dat wij met onze stem, wel ke een zoo schoone gave is, den Schepper van hemel en aarde moeten loven. Hierna gaf hij de leiding aan den direc- directeur, den heer Van Westen. De 17 nummers werden met een pauze van 10 minuten afgewerkt, waaronder: Bonds lied, Psalm 80, Aanbidding, Slaap zacht, De twee jagers, Wees getrouw (vrij goed), Verkwik m' o Heer, De serenade van een landsknecht, welke liederen fier en krach tig, teeder, plechtig en gevoelvol werden uitgevoerd; de twee jagers en de serenade vielen goed in den smaak. In de nummers 2, 4, 6, 10, 15 en 16 was een enkel woord wanklankig en de maat minder goed. Na een woord van dank aan de vereen, voor haar prestaties, werd op de gebrui kelijke wijze geëindigd. Ovezand. Gisteren vergaderde de Raad. Aanwezig 6 leden. Op een verzoek van de landarbeidersvereeniging St. Deus Dedit wordt besloten vanaf 1 December 1934 tot 1 April 1935, voor de steuntrekkenden de aftrek voor het bezit van grond vein 2/3 op 1/3 te brengen. Een verordening tot beperking van radiostoringen wordt vastgesteld. Een verzoek ingevolge de Landarbeiderswet wordt afgewezen als zijnde de kooppiijs te hoog. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbe noemd dhr J. J. Mol. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1935 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf elk op f 7636,08. Oudelande. Donderdagavond werd al hier de vergadering van het Groene Kruis gehouden, onder voorzitterschap van dhr C. Douw. 38 leden waren tegen woordig. Dhr Daane bracht verslag uit van den toestand der verplegingsartike- len. Alles was in orde bevonden. De voor zitter C. Douw en de secretaris A. Re- mij nse werden herkozen. Bij de rondvraag werd door het bestuur voorgesteld om dezen winter in verband met het 25-jarig bestaan der vereeniging een filmavond te houden en de film dan tweemaal op één avond te laten draaien, in verband met de beschikbare ruimte en opdat alle leden zoowel mannen als vrou wen, in de gelegenheid zouden zijn deze film te zien. Dit werd door de vergade ring met alg. stemmen goedgekeurd. Zaamslag. Dé J. V. en M. V. op Geref. grondslag hielden Donderdagavond een propagandavergadering. Na een inleidend woord van dhr C. Herrebout Jr, voort, der J. V., werden vertoond de films der gehouden Bondsdagen te Middelburg en Zwolle, De groep uit Zaamslag op den Bondsdag der M. V. oogstte een luid ap plaus. Door dhr Zonnevijlle Jr uit Axel werd een drietal stukjes voorgedragen. De belangstelling had grooter kunnen zijn. Koudekerks. Woensdagavond hield de Jeugdcentrale alhier haar tweede jaar vergadering onder leiding van Ds A. C. Heij. Na het uitbrengen der jaarverslagen door den secretaris D. Kerkhove, sprak Ds Heij over de Afscheiding in 1834. Met belangstelling werd geluisterd. Enkele vragen werden nog gesteld en beant woord. Hierna volgden eenige voordrach ten. De opkomst was bevredigend. Aardenburg. Men zal zich herinneren, dat de Raad van Aardenburg twee maan den geleden besloot de opcenten op de personeele belasting af te schaffen en die op de vermogens- en gemeentefondsbe lasting te verminderen. De financieele omstandigheden van deze gemeente lie ten dat toe. Er bleef nog een geraamd overschot op de begrooting 1935 van ruim f 10.000. In zijn Dinsdag gehouden vergadering heeft de Aardenburgsche Raad al dit moois en uitzonderlijks echter ongedaan moeten maken. De regeering is, als van alle gemeenten 't een en ander gaan eischen: 80 pet. van de opbrengst dei- pers. belasting en zoo. Daar hadden B. en W. bij 't opmaken der begrooting niet op kunnen rekenen. Nu moest die begroo ting achteraf nog weer gewijzigd worden Het dagelijksch bestuur stelde dientenge volge voor: 50 opcenten op de pers. belas ting te heffen, die op de gemeentefonds belasting te brengen van 30 op 40, en die op de vermogensbelasting van 20 op 40. Dé Raad nam het voorstel met algemeene stemmen aan. Een ietwat zure geschiedenis; maar de Aardenburgsche belastingbetalers kunnen zich er mee troosten, dat ze toch nog heel wat minder aan den fiscus hebben te offeren dan „Sijmen" in de meeste an dere (Zeeuwsche) gemeenten. (Midd. Gt.) Rubberbanden voor o s- sewagens. Naar Reuter uit Colombo meldt, heeft de raad van state van Cey lon een motie aangenomen waarbij het in voerrecht op rubberbanden bestemd voor de ossenwagens, van 15 tot 5 pet. ad valo rem wordt verlaagd. De overheid wil hiermede het gebruik van rubberbanden aan den traditioneelen ossenwagen, die met zijn groote ijzerom- rande wielen eeuwenlang door de straten van het Oosten heeft geklepperd, aanmoe digen. Rubberbanden, zoo luidt de aanmoedi ging, beteekenen gemakkelijker en snel ler vervoer, minder beschadiging van de wegen en een verhoogd gebruik van rub ber, een van Ceylon's stapelproducten. Olienootje in de luchtpijp. Zaterdagavond kreeg het zoontje van den heer K. te Doetinchem, toen het met zijn ouders te Gendringen op bezoek was, een pindanootje in de luchtpijp. Het kind moest naar Arnhem worden overge bracht, waar operatief is ingegrepen. Niettemin is de kleine aan de gevolgen overleden. i Zigeuners langs de grens. Bij het naderen van den winter naderen ook weer de zigeuners aan de Belgische grens, met welk volkje onze Zuiderburen nu al ettelijke jaren zitten opgescheept en die men op gezette tijden tracht over onze grenzen te transporteeren. Zoo nu en dan werden in de laatste weken al eens groep jes zigeuners in de nabijheid van onze grenzen gesignaleerd, die van uit de om geving van Mechelen naar het Noorden worden gedirigeerd. Gisternacht trachtte een groep zigeu ners nabij Putte ons land binnen te ko men, doch de grensbeambten wisten de invasie te voorkomen en het gelukte dan ook slechts aan één wagen het Neder- landsch gebied te bereiken, zonder van hier weer terug te kunnen worden ge zonden, wegens de afsluiting van den weg door Belgische gendarmen. Intusschen is aan onzen kant de grens bewaking van geheel West-Brabant weer door marechaussees, rijks- en gemeente politie versterkt om een indringen van het nomaden-volkje te voorkomen. Het auto-ongeluk te Goirle. Gisternacht is in het Ziekenhuis te Til burg overleden mevr. Oerlemans-de Laat, een der slachtoffers van 'het auto-ongeluk dat Zondagnacht te Goirle is geschied. Zooals men weet is de heer Oerlemans bij dit ongelu'k op slag gedood. Op het oogen- blik worden in het ziekenhuis nog drie gewonden verpleegd. De toestand van den chauffeur, den heer de Jong is nog zeer ernstig. Ook de toestand van mevr. Éezem baart nog zorg. Vergiftiging na gebruik van appelmoes. Bij de familie Ver steeg te SpTang, bestaande uit drie ge broeders, heeft een vergiftiging plaats ge had, welke hoogstwaarschijnlijk is veroor zaakt door het gebruik van appelmoes uit een groentebus zonder fabrieksmerk. Het is gebleken, dat het metaal van de bus niet in orde geweest is, en zich vermengd heeft met de appelmoes. Weldra vertoon den zich bij alle drie vergiftigingsver schijnselen, die zich openbaarden door he vige brakingen. Een der broers was er zeer slecht aan toe, doch nu is het gevaar ge weken. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de herkomst der appelmoes. (Tel.) Arnold Spoel. De toestand van den bekenden volkszangleider Arn. Spoel die in het Diaconessenhuis Bronovo te Den Haag een operatie heeft ondergaan, is thans hoogst ernstig. Arsenicum-bonbons door kinderenopgegeten. Te Denver in Colorado is een aantal kinderen vergiftigd door het eten van bonbons, die zij bij het spelen in een bergplaats hadden gevonden. Deze bonbons, die voor de verdelging van ratten moesten dienen, waren gevuld met arsenicum. Een der kinderen is reeds overleden, ter wijl acht andere ernstig ziek zijn. Periscopen in de gevan genis. In de Yatala-gevangenis te Ade laide hebben de gevangenen er over ge klaagd, dat ze niet konden slapen, door dat de cipiers eenige malen per nacht met brandende lantaarns de cellen kwa men inspecteeren. Daarom heeft men nu een nieuw in spectie-systeem ingevoerd. Door middel van periscopen kan men nu van buiten af in de cel kijken, met behulp van een mi nimaal lampje, dat de gevangenen niet in hun slaap stoort. De periscopen worden in den muur aangebracht en door een rasterwerk be schermd. Ontvoering van een acht jarig meisje. Woensdag is het acht jarig dochtertje van G. Pelgrim uit Wilp- Achterhoek, gem. Voorst, door een man ontvoerd. Het kind verliet om 2 uur de r.k. school te Bussloo. Een vrachtauto, met betonnen palen geladen, reed het kind achterop en stopte. De chauffeur nam het kind mee in de cabine en reed weg. Jongens waarschuwden de ouders van het kind. De politie uit de omliggende ge meenten ging aan het zoeken. Woens dagavond vond de Apeldoornsche politie het kind bewusteloos aan den kant van den weg liggen in de buurtschap Beemte onder Apeldoorn. Het kind kon niet zeg gen wat er met haar gebeurd is. De man is nog niet opgespoord. Hoe een Ro11erdamsche hotelhouder werd opgelicht. In een eerste klas hotel te Rotterdam kwam eenigen tijd geleden een Franscli- man, die voor onbepaalden tijd een ka mer wilde hebben. Na verloop van den termijn, dien de hotelhouder daarvoor had bepaald, werd den Franschman de rekening voorgelegd. De gast zei, dat hij den daarop volgenden Maandag zou be talen, immers dien dag verwachtte hij zijn vader uit Parijs. Hij bestelde toen ook ineens een kamer voor zijn vader, waarna hij de stad in ging. De hotelhouder die de zaak niet heele- maal vertrouwde stelde een onderzoek in de kamer van den Franschman in. Hij vond tot zijn geruststelling de bagage nog aanwezig. Deze bestond uit een mooi smoking-costume, een goedkoope-pyama, een versleten tandenborstel en een oud koffertje. Even later werd het hotel opgebeld en de portier, die de telefoon bediende werd in den waan gebracht, dat hij met Parijs telefoneerde. Er werd naar den Fran- schen gast gevraagd. Toen werd gezegd, dat deze er niet was, werd aan de an dere zijde van de lijn daar spijt over be tuigd. Men vroeg den portier, of hij een boodschap wilde overbrengen. De vader van den Franschman zou niet des Maan dags, maar des Woensdags komen. In dien de zoon voor die dagen geld noo- dig had, moest hij bij den hotelhouder maar f 50 opnemen. De vader zou dat dan des Woensdags wel verrekenen. Later op den dag kwam de Fransch man terug. Het speet hem, zoo zei hij, buitengewoon, dat hij er niet was geweest, toen zijn vader belde. Het aanbod van f 50 stelde hij zeer op prijs, maar hij had het geld niet noodig. De portier drong echter aan, dat hij het geld toch zou ac cepteeren en tenslotte zwichtte de Franschman. Des Woensdags verscheen de vader evenwel niet en de zoon bleek spoorloos verdwenen te zijn. In zijn kamer vond men wel de oude pyama, den versleten tandenborstel en het koffertje. De smo king had hij blijkbaar onder zijn andere pak aangetrokken. Men vermoedt, dat hij zelf het hotel heeft opgebeld, het voor latende komen, alsof men met zijn vader te Parijs sprak. Ongeveer terzelfder tijd is een anderen hotelhouder opgelicht door een DuitscL echtpaar, dat in zijn hotel eenigen tijd heeft gelogeerd daar voor kennissen gioote feesten heeft georganiseerd en toen het op betalen aankwam, spoorloos is ver dwenen. Hun nota vermeldde een eind cijfer van ruim f 1400. Door een trein overreden en gedood. Gistermorgen is te Roer mond de 21-jarige L. te Hoensbroek, die bezig was met afbraak van de boven- grondsche telefoonlijn langs den spoor lijn Roermond-Maastricht door de snel trein gegrepen en gedood. Er hing een zware mist, waardoor het uitzicht werd belemmerd. D uizenden kilo's bana nen gestolen. De rivierpolitie te Rotterdam is er in geslaagd zeven arres taties te verrichten waarmee vermoedelijk een einde is gekomen aan brutale ver duisteringen van groote partijen bananen. lederen Maandag arriveert in de Schie- haven een schip met bananen bestemd voor de Bananen Import Maarschappij, die de bananen weer verkoopt aan de ver schillende fruithandelaren. Ingeionden Mededeellng. De gang der werkzaamheden bij 'het lossen is zoo, dat het personeel van Thom- sen's Havenbedrijf voor het overladen van de bananen in de auto's der fruithan delaren zorgt onder controle van wegers van de firma Wambersie. Deze wegers moesten er voor zorgen, dat het juiste gewicht, waar de betaling naar geschiedt, wordt ingeladen. Hoewel de lading van het schip slechts bekend is in het aantal trossen dat het bevat en controle dus zeer lastig is, was al herhaaldelijk gebleken, dat er tekorten waren. Het vermoeden dat er op de een of andere wijze werd geknoeid lag voor de hand. D'e firma Wambersie stelde zich daar om eenigen tijd geleden in verbinding met de rivierpolitie en verleden week Maan dag werd een steekproef genomen. Daar bij bleek, dat in een auto, waarin 3000 kilo bananen geladen zouden zijn, er 700 kilo te veel zaten. Twee wegers, die belast waren met de controle, werden hierover aangesproken. Zij zeiden dat zij zich bij het wegen wel vergist zouden 'hebben. D'e rivierpolitie nam deze verklaring voor wat zij was en zette het onderzoek voort. Daarbij bleek, dat de bewuste wegers reeds aan verschil lende bona-fide fruitfirma's aangeboden hadden zich bij de weging een heetje te „vertellen", en meer in te doen laden dan was overeengekomen. De meeste firma's hadden dit vriende lijk aanbod van de hand gewezen maar vastgesteld kon worden dat twee fruit- grossiers uit Rotterdam, één uit Schiedam en één uit Den Haag voor de verleiding waren bezweken en sinds een jaar reeds met medewerking van drie wegers geregeld groote partijen bananen boven het vastgestelde en te betalen kwantum hadden bemachtigd. Toen men dit wist is tot arrestatie van deze drie wegers en vier fruitgrossiers overgegaan. Alle zeven zijn voorloopig in bewaring gesteld. Een der wegers heeft reeds een volle dige bekentenis afgelegd en uit zijn ver klaringen is vast komen te staan dat al sinds geruimen tijd aan bovengenoemde fruitgrossiers wekelijks per auto een zes zeven honderd kilo bananen te veel af geleverd werd. Als men nu weet, dat een van deze firma's geregeld drie auto's per week vol laaddde dan kan men zich een denkbeeld vormen hoe er gestolen is. Den wegers zal verduistering, den gros siers heling ten laste worden gelegd. i Ee n brug ingestort. In hel stadje Willebroek is tengevolge van een aanvaring de brug over de rivier de Ru- pel ingestort. Een schip, dat de rivier opvoer, botste met zulk een kracht tegen het kunstwerk, dat het ineenstortte. Menschenlevens zijn bij dit ongeluk niet te betreuren. De zeven menschen, die in het water terecht kwamen, konden ge red worden. Kantongerecht te Middelburg. Dronkenschap op den openbaren weg (tweede herhaling): J. P. te Ier seks 14 d. h. Vee laten loopen op eenigen grond die bezaaid is of op eenig weiland: J. v. N te Kruiningen f 5 b. of 5 d. h.; J. S. te St.-Laurens f 5 b. of 5 d. h.; A. C en J. C., beiden te Biggekerke, ieder f 5 b. of 5 d. h. Rijden over eens anders grond: C. W. R. te Bergen op Zoom f3 b. of 3 d. h. Overtreding Arbeidswet: J. S. V. te Kats f 5 b. of 5 d. h. Jagen op eenden tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang: K. M. te Oostkapelle f 10 b. of 10 d. h., verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering van het geweer, schatting daarvan op f 10; bij niet-uitlevering of niet betaling van de geschatte waarde te vervangen door 5 d. h. Niet beletten, dat hond wild opspoort: M. v. S. en S. M., beiden te Borsselen; beiden vrijspraak. In een gesloten aanhoorigheid van het gebouw waarin zich een verloflocaliteit bevindt, sterken drank in voorraad heb ben: Ja. de B., huisvrouw van J. B. te Vlissingen, vrijspraak. Overtreding Leerplichtwet: L. M. v. d. M. te Wissenkerke f 10 b. of 10 d. h.; H. C. de K. te Wissenkerke 2 maal f 5 b. of 5 d. h. voor elke boete. Eigendunkelijk het gebruik der open bare wegen aan krijgsvolk belemmeren: P. S. te Biggekerke f 15 b. of 15 d. h. Overtreding maatregelen evenredige vrachtverdeeling: L. J. v. W. te Giessen- dam gedomicilieerd f 25 b. of 10 d. h. Overtreding Reglement op de Wegen en Voetpaden: L. v. K. te Biggekerke f3 b. of 3 d. h.; A. de P. te Biggekerke f 3 b. of 3 d. h. Als schipper een Rijkskanaal bevaren de, niet van de voorgeschreven reglemen ten voorzien zijn: E. W., gedomicilieerd te Antwerpen f2 b. of 1 d. h.; J. de K., gedomicilieerd te Rotterdam 2 maal f2 b. of 1 d. h. voor elke boete; H. H. P., gedomicilieerd te Puers (B.) 2 maal f2 b. of 2 d. h. voor elke boete. Als schipper een Rijkskanaal bevaren de niet den naam van den schipper op de buitenzijde van heet schip vermeld heb ben: A. S. te Amsterdam f 4 b. of 2 d. h. Zonder vergunning van den Minister van Waterstaat zich met een vaartuig in een kanaal vestigen tot het drijven van handel: J. F. D. te Wemeldinge f0.50 b. of 1 d. h. Te Vlissingen wateren buiten de bak ken: A. de L. te Vlissingen f5 b. of 5 d. h. Te Goes als bestuurder van een motor rijtuig daarmede zonder noodzaak blijven staan op de wegen: B. J. S. te Goea f 3 b. of 3 d. h. Als gezagvoerder van een vaartuig niet zijn vaartuig verhalen zoodra dit door een daartoe bevoegd ambtenaar wordt ge last: L. J. de P. te Goes f 5 b. of 5 d. h. Vleesch dragen op hoofd en schouder, terwijl deze niet met reine doeken vol doende bedekt worden: F. J. de K. te Goes f 2 b. of 2 d. h. Te Wemeldinge een hond niet vastleg gen of voorzien van een muilkorf: J. S. te Wemeldinge f 6 b. of 6 d. h. Te Wissenkerke zonder vergunning venten: C. A. P. te Vlissingen f3 b. of 3 d. h.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 7