DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 OAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 53 Staten-Generaal Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Geef voor dien bloffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentlön 80 cent per regel, Ingezonden mededeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentlön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. De begrooting van Defensie. Gisteren heeft de Tweede Kamer de be handeling van de begrooting van Defensie voortgezet. 't Waren in hoofdzaak de roode troe pen, die aan het woord kwamen om de weermacht en wat daarmee in verband staat te bestrijden. De 'heeren 'Drop (S.-D.), Sneevliet (Rev. Soc.) en Ef f endi (Comm.), 'had den natuurlijk niets dan critiek. Hun ide aal is om althans zoolang zij het niet zelf voor het zeggen hebben leger en vloot af te breken. Ontwapening is hun ideaalzoolang zij in de minderheid zijn. De heer Drop deed opnieuw een ver- geefsc'he poging om de S D. A. P. van alle schuld van het gebeurde met de „Zeven Provinciën" vrij te pleiten. De „kleine Albarda", of wil men „de echo van Albarda", de heer.van Hou ten, tapte natuurlijk uit thet zelfde vaatje als de andere sprekers. Hij heeft er aardig den slag van, om de Soc. Dem. na te pra ten. Als hij b.v. uitroept dat de behoefte aan kanonnen blijkbaar grooter is dan den nood der armen, dan toont men zich in den rooden hoek zeer tevreden. Ditmaal ging hij, echter nog verder dan zijn roode leermeesters, wat hem een goede aanteeke- ning van de communisten bezorgde. In verband met deze debatten schreef terecht 'het Hdbld.: „De argelooze toeschouwer, die, onbe kend met de binnenlandsch-politieke stroo mingen in ons vaderland, 'hedenmiddag in 's Lands vergaderzaal verdwaald zou zijn, zou een vreemd beeld gekregen heb ben van het „militaire" beleid van onze Regeering. Afgaande op de schrille uitin gen van ultra roode broeders als de com munistische heer Roestam en de revoluti onair-socialistische heer Sneevliet, af gaande ook op de destructieve critiek van de heeren Arts (r.k. dem.) en van Houten (C'hr. Dem.) zou hij al spoedig in den waan verkeerd hebben, dat ons land be stuurd wordt door een ultra-nationalisti sche, ultra-militaristische en bijna bloed dorstige regeering. Hij zou er, aangeno men dat de graad zijner argeloosheid tot een belangrijke hoogte gestegen zou zijn, met diepe verontwaardiging kennis geno men hebben van vreemde toestanden. „De regeering staat onder militaristischen in vloed. De militaire autoriteiten worden steeds driester. De militaristen staan met de zweep klaar, om de bekeering der S.D. A. P. te voltrekken. Deze Regeering toont de zucht naar bewapening." Ziehier een 'bloemlezing van het allerschoonste, dat dezen middag gehoord is." De 'heer Schaepman (R.K.) liet een ander geluid hooren. In heftige bewoor dingen viel hij het betoog van den Nat. Hersteller den heer Westerman aan, over de kleineerende wijze, waarop deze zich over de weermacht had uitgelaten. Was dit, zoo vroeg hij, een nationaal geluid? Hij beschouwt het meer als nati onale afbraak. Stemmen: 'Zeer juist. 'Spr. is trotsch op zijn land en herin nert, wat de marine betreft, aan de presta ties van de K 18, welke door die van geen enkel ander land worden geëvenaard. Hij bepleit een klein, doch voortreffe lijk uitgerust leger, voorzien van vliegtui gen, modern geschut en pantserwagens. Luchtverdediging is in de eerste plaats noodig, zoowel hier als in Indië. Versterking van de luchtmacht is pri maire eisch voor de handhaving van de neutraliteit, welke door vliegtuigen ge makkelijk kan worden geschonden. 'De luchtvaartafdeeling dient te worden ver spreid over verschillende vliegvelden. Spr. is er van overtuigd, dat wij onze neutrali teit kunnen handhaven als de luchtverde diging in orde is. 'De economische en industriëele oorlogs voorbereiding moet groot en breed worden aangepakt. Dit is niet de taak van- den generalen staf, en ook niet van het depar tement van Defensie, doch van het geheele Kabinet. Dit benoeme een commissie tot het ontwerpen van plannen en wetsvoor stellen om de economische oorlogsvoorbe reiding, welke het werk van burgerlijke autoriteiten is, goed te doen slagen. 'Spr. ontwikkelde echter ernstige beden kingen tegen opheffing van het vooroefe ningsinstituut, afschaffing van burger- corveeërs, en verlenging van den eersten oefeningstijd. Wat het vooroefeningsinsti tuut betreft, herinnerde spr. den minister aan diens woorden in 1928, toen hij een geheel ander standpunt innam. Namens eenige politieke vrienden verklaarde spr. den minister hierin voorloopig niet te kun nen volgen. Wat de andere punten betreft, maakt de verhooging van persoonlijke lasten dat enkele van spr.'s politieke vrienden be zwaren hebben die reeds nu onoverkome lijk zijn. DUITSCHLANDS HERBEWAPENING. Besproken in het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Winston Chur chill gisteren zijn met spanning ver wachte rede over de herbewapening van Duitschland gehouden. De fabrieken van Duitschland, aldus Churchill, werken zoo goed als onder oor logsomstandigheden en de Britsche de fensiemacht met name de luchtmacht is niet meer voldoende. Churchill geloofde niet, dat éen oorlog onvermijdelijk was of voor de deur stond, maar als Groot-Brittannië niet onverwijld begon zijn eigen veiligheid te verzekeren zou het weldra niet meer in staat zijn dit te doen. Het groote nieuwe feit dat de aandacht trekt van alle landen van Europa is dat Duitschland zich herbewapent met name in de lucht. Einde 1936 zal zijn luchtmacht 50 pet. grooter zijn dan die van Engeland en ein de 1937 100 pet. grooter. Het bezit 200 tot 300 burgerlijke vlieg tuigen die in bombardementsvliegtuigen kunnen worden veranderd. Sprekende over het luchtwapen, zeide Churchill, dat de brandbom het vreeselijkste is. Door aanhoudende bomaanvallen van een week of tien dagen op Londen, zouden 30 tot 40.000 menschen worden gedood of ver minkt en zouden in korten tijd 3 of 4 millioen menschen. naar het platteland worden gedreven. De eenige practische en zekere verdedi ging was volgens spr., den vijand even veel nadeel toe te brengen als hij Enge land zou kunnen berokkenen Groot-Brittannië moest thans besluiten om het kostte wat het wilde in de eerst volgende tien jaar een luchtmacht in stand te houden die aanzienlijk sterker was dan die van Duitschland. Het geheim van de Duitsche bewape ningen miciet worden opgehelderd. Duitschland bouwt in strijd met het ver drag van Versailles. De Duitsche burger lijke luchtvaart kan voor militaire opera ties worden gebezigd, wat niet geldt voor de Britsche burgerlijke luchtvaart. Na Churchill nam Baldwin het woord namens de regeering. Hij verklaarde dat dit een van de moei lijkste en belangrijkste vraagstukken was die het Huis kon bespreken. Het betreft niet slechts Groot-Brittan nië en zijn verdedigingsmiddelen, maar heel Europa. Doch zelfs thans, nu de din gen er zoio donker uitzien, had hij' niet de hoop opgegeven op een of andere bewape ningsbeperking. Hiji wilde niets zeggen om de toenadering te bemoeilijken en hij hoopte dat Duitschland als het de rede las ieder woord van wat hij gezegd had, zou lezen. Een van de grondslagen van het thans bestaande wantrouwen is de onwetend heid buiten Duitschland en de geheimdoe- nerij in Duitschland zelf. Vervolgens hield Baldwin zich bezig met de sedert den ommekeer in Duitsch land voorgevallen gebeurtenissen in Eu ropa. Wij zagen zenuwachtigheid in lan den die er gewoonlijk niet door getroffen worden. Hij had reden om aan te nemen, dat Duitschland maatregelen trof om het le ger met langen diensttijd van 100.000 man te wijzigen in een leger met korten diensttijd van 300.000 man. Het valt niet tegen te spreken, dat het bezig is een luchtmacht te vormen. Men schat het aantal militaire toestellen op tusschen de 600 en 1000. De waarheid ligt waar schijnlijk in het midden. In werkelijkheid bereikt de luchtmacht niet de helft van die van Groot-Brittan nië. Baldwin geloofde dat de cijfers van Churchill overdreven waren. Er was, zoo verklaarde Baldwin ver der, op het oogenblik geen reden voor overdreven bezorgdheid, nog minder voor paniek. Echter moet Groot-Brittannië het oog op de toekomst gericht houden en dan is er reden voor zeer groote bezorgd heid. De aandacht der regeering blijft op den toestand gevestigd. Hij ontkende nadruk kelijk, dat Groot-Brittannië in de lucht achteraan hinkte. Een zeer groot deel van het program van de luchtmacht zal in de eerstvolgende twee jaar voltooid zijn. Als zich een noodtoestand zou voordoen, al dus Baldwin, zal men ons niet onvoorbe reid vinden. Als Duitschland zijn geheimzinnigheid laat varen en als wij: met het land kunnen spreken over de dingen die Europa ver ontrusten, zal het de besprekingen kun nen hervatten met zijn buren die allen bereid zijn te helpen, wat betreft den handel en stabilisatie der internationale wisselkoersen. Zoolang het geïsoleerd blijft, zal de achterdocht toenemen en zullen wellicht ook zijn moeilijkheden toe nemen. De indruk van deze redevoeringen moet in Berlijin groot en weinig opbeurend ge weest zijn. Hitier althans, die oorspronke lijk toegezegd had, het één-jarig jubileum van de organisatie „Kracht door Vreugde" te zullen bijwonen, liet zich door Rudolf Hess vertegenwoordigen en bleef met zijn raadslieden tot diep in den nacht bijeen, om over de consequenties van de Engelsche ministerrede te beraad slagen. DE KONINKLIJKE BRUILOFT TE LONDEN. Het feest van gisteravond. Prinses Juliana bezocht gistermiddag de partij, welke door den koning en de koningin werd aangeboden in St. Ja mes Palace. Gisteravond boden gezant en Mevr. De Marees van Swinderen in het legatiegebouw aan de bruidsmeisjes een maaltijd aan, waar zooveel personen van vorstelijken bloede aanzaten als sinds den oorlog niet is voorgekomen. Van de bruidsmeisjes namen, behalve Prinses Juliana, ook prinses Irene, prin ses Catherina en prinses Eugenie van Griekenland deel en grootvorstin Kyra van Rusland. Verder hebben ook vorstelijke vertegenwoordigers bij het huwelijk deel genomen, o.a. prins Paul. de broeder van prinses Catherina en prins Peter van Griekenland, koning Alfonso's zoon Don Juan, prins Karei van België, de broeder van koning Leopold en prins Karei van Zweden, de broeder van koningin Astrid. Op verzoek van de bruidsmeisjes duur de 'het feest niet lang, omdat het vanmor gen voor haar weer vroeg dag zou zijn. Vandaag een schitterend schouwspel. Vandaag is dan de Hertog van Kent, de jongste zoon van den koning en de ko ningin van Engeland in het huwelijk ge treden met prinses Marina van Grieken land. Het was niet slechts een koninklijk hu welijk, doch een van de grootste gebeur tenissen van dezen aard in Europa sinds vele jaren. D'e mist van de laatste dagen was ge lukkig opgetrokken. Welk een pracht werd ten toon gespreid in de koninklijke stoeten tusschen het Buckingham Palace en Westminster Ab- beyl Het was een gloed van kleuren. Vlag gen van alle naties 'hingen van de gebou wen. Hoog boven de straat waren omvang rijke bloemversieringen met slingers van anjers, groen en sleutelbloemen in alle nuances opgehangen. Ook vielen op de uniformen van de sol daten levendige klateringen van kleu ren. Alle tribunes en ook de Westminster Abbey zelf waren geheel gevuld voordat de processies begonnen. Voor den dienst in de Abdij waren ongeveer 1800 uitnoo- digingen verzonden. Een luid gejuich barstte los, toen be kend werd, dat Koning George en Konin gin Marie van Buckingham Palace waren vertrokken voor hun tocht naar de West minster Abbey. Langzaam reden zij, geescorteerd door cavalerie in groot tenue, langs de ontzag lijke menigte aan weesizijden van de route, voortdurend luide toegejuicht. Nog luider waren de toejuichingen voor Prinses Marina, toen zij met haar ouders prins en prinses Nicholas het paleis ver liet. 'Een half'uur voor den aanvang van de plechtigheid verliet de Hertog van Kent 'het St James-palace. In de Westminster Abbey. De eerste koninklijke stoet, die aan de Westminster Abbey arriveerde, was die van den koning en de koningin, die be groet werden door vele koninklijke gasten en de hooge geestelijken. Toen alle gasten zich bij den ingang hadden verzameld, traden de koning en de koningin het kerk gebouw binnen en begaven zich naar hun plaatsen bij het altaar. Het was een indrukwekkend oogenblik. Alle pracht, in de Abdij aanwezig, was ten toon gesteld. Sinds vele jaren had Londen niet zoo veel koninklijke persoonlijkheden bijeen gezien als vandaag. Met koning George en koningin Mary zaten bij' het altaar de koning en de koningin van Denemarken, de koning en de koningin van Noorwegen, prins Karei van België, prinses Paul van Joego Slavië, een zuster van prinses Ma rina, de graaf en gravin Toerring. haar andere zuster en zwager, prins Waldemar van Denemarken, prins George van Grie kenland, prinses Maria van Griekenland en de groothertog en groothertogin van Rusland, Cyril. In de stoelen van het koor zaten de le den van het Kabinet, oud-ministers, de leden van het parlement, diplomaten enz. Eenige minuten, nadat de Koning en de Koningin het kerkgebouw waren binnen getreden, arriveerde de bruidegom, die plaats nam bij de treden van den kansel om daar zijn bruid op te wachten. Het groote moment was echter de aan komst van de bruid kort daarop. Zij werd ontvangen door den deken en andere fuctionnarissen van de Abdij. Daar waren ook de acht bruidsmeisjes, Prinses Juliana, prinses Irene van Grieken land, Prinses Katharine van Griekenland, groothertogin Kyra van Rusland, prinses Elizabeth van York, prinses Eugenie van Griekenland, lady Iris Mountbatten en la dy Mary Cambridge, de 10-jarige achter nicht van koningin Mary. Aan den arm van haar vader, prins Nicholas trad de bruid de Abdij binnen, gracieuselijk gevolgd door de bruidsmeis jes. Op de treden naar den kansel voegde de hertog van Kent zich bij zijn bruid, waarna de huwelijksplechtigheid een aan vang nam. De huwelijksplechtigheid. D'e dienst in de kerk was zeer eenvou dig. Het huwelijk werd op de gewone wijze waarop zulks in de Engelsohe kerk ge schiedt, ingezegend. D'it was het indrukwekkendste moment van de plechtigheid: de inzegening van het huwelijk door de aar tsbisschoppen van Canterbury en York. De eenvoudige ring, gemaakt van goud uit een mijn in Wales, werd gezegend en de hertog schoof 'hem om den vinger van zijn bruid. Zij waren man en vrouw. Een gemengd koor van zeventig stem men zong vervolgens een psalm. Dé voorzanger van de Westminster Abbey zong de smeekbeden, waarna het jonggetrouwde paar zich naar het altaar begaf, waar de aartsbisschop van York de overige gebeden las. Van het altaar sprak de Aartsbisschop van Canterbury den hertog en hertogin van Kent toe en gaf hij hun zijn kerkelij- ken zegen. Nadat het „God save the King" en een hymne, speciaal gecomponeerd voor de plechtigheid waren ten gehoore gebracht, begaven de hertog en de hertogin van Kent zich met hun familieleden naar de kapel achter het groot-altaar. Daar lagen op een eikenhouten tafel de twee registers die moesten worden geteekend. Nadat de registers waren geteekend be gaf 'het jonggetrouwde paar zich met de leden van het koninklijke gezelschap naar buiten, gevolgd door de processie van geestelijken. Terug naar hei paleis. Toen de auto, geëscorteerd door caval- lerie, zich in beweging zette om terug te rijden naar Buckingham Palace, steeg een luid gejuich uit de menigte op. Het scheen of de menigte 'buiten zichzelve van vreug de was. D'e terugweg naar het Buckingham Pa lace leidde langs een andere, langere rou te, om zooveel mogelijk menschen in de gelegenheid te stellen het koninklijk paar toe te juichen. Het enthousiasme langs de met vlaggen versierde straten was enorm. Onmiddellijk nadat de hertog en her togin en de andere leden van het konink lijk gezelschap in het paleis waren terug gekeerd, werd in de particuliere konink lijke kapel een Grieksch-orthodoxe gods dienstoefening gehouden. De dienst, die een strikt particulier karakter droeg, werd geleid door den Griekschen aarts bisschop te Londen. Het was een schilderachtige plechtig heid in deze kapel. De bruid en de brui degom droegen brandende waskaarsen en volgden den priester die hen voorging in het Allerheiligste van de kapel, terwijl hij wierook offerde en een psalm zong. De woorden, waarbij het huwelijk ver bonden werd verklaard, werden driemaal voor bruid en 'bruidegom herhaald, waar na de aartsbisschop ringen schoof om den ringvinger van de rechterhand van bei den. Vervolgens dronken eerst de Hertog en daarna de hertogin driemaal uit eenzelf den beker. Na afloop van dezen dienst werd in een van de statiezalen van het paleis een lunch geserveerd. D'it was een schitteren de bijeenkomst, bijgewoond door ongeveer honderd gasten, onder wie koningen, ko ninginnen, prinsessen en leden van bui- tenlandsche koninklijke families. De hertog en de hertogin op reis. In den namiddag reed het jonge paar naar het Paddington-station, vanwaar zij per trein naar Birmingham vertrokken.' Hier zullen zün het eerte gedeelte van hun huwelijksreis doorbrengen. D'e huwelijksplechtigheid in de West minster Abbey werd per radio uitgezon den. Het geschil tusschen Joego-Slavië en Hongarije. Fotitsj, de Joegoslavische gedelegeerde bij den Volkenbond, heeft gisterenmiddag het memorandum van Belgrado naar aan leiding van den koningsmoord te Mar seille te Genève overhandigd. Na een uitvoerige historische inleiding gaat het memorandum over tot de eigen lijke quaestie der verantwoordelijkheid voor den aanslag te Marseille. Binnenland. De Tweede Kamer behandelt de defensie- begrooting. Memorie van Antwoord over de Justitie begroting. De Uiver van Schiphol vertrokken. Heffingen op aardappelen ontdoken. Buitenland. De Koninklijke bruiloft te Londen. Het geschil tusschen Joego-Slavië en Hongarije. Het debat in de Belgische Kamer. Belangrijk debat in het Engelsche La gerhuis over de bewapening van Duitschland. Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft I Heeft Uw kindje hel benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, da ademhaling zal weer ruim en diep zijn. Déze, zoo wordt gezegd, wordt door drie feiten bepaald: lo. De keuze der misdadigers is op Hongaarsch gebied gedaan uit de terro risten, die in speciale kampen lang en zorgvuldig de uitvoering van dergelijke daden hebben voorbereid. 2o. D'e samenzweerders hebben hetHon- gaarsche gebied ongehinderd met Hon- gaarsche passen verlaten. 3o. D'e aanslag te Marseille is het ge volg van de terroristische actie, die ja renlang op Hongaarsch gebied geleid en ondersteund is. D'e verantwoordelijkheid der Hongaar- sche regeering wordt speciaal versterkt door het feit, dat de aanwezigheid van den misdadiger Mip Kraij haar was me degedeeld en zijn uitlevering geëischt werd, en dat zij niettemin diens aanhou ding hardnekkig weigerde. Rantsoeneering voor brood in Rusland wordt opgeheven. Het Russische commissariaat voor bin- nenlandsche zaken heeft een decreet be kend gemaakt, volgens hetwelk op 1 Ja nuari in 175 centra speciale winkels wor den geopend voor den onbeperkten ver koop van brood. Naar men vermoedt is dit de voorlooper van de spoedige be kendmaking van de volledige afschaffing van het rantsoenstelsel. Brood is thans het eenige voedsel, waarvoor rantsoen- kaarten noodig zijn. Het debat over de Belgische regeerings- verklaring. Gisteren diende de eerste minister twee wetsvoorstellen in. Het eerste voorstel strekt tot verlenging van de financieels volmacht met één maand, dus tot 1 Maart 1935. Verder wordt een verlaging van de reebtokosten en een vereenvoudiging van de procedure voorzien. De Brusselsche liberale afgevaardigde M. H. Jaspar vroeg of het juist is, dat de regeering het inzicht heeft een cen- tralen dienst voor het kleine spaarwezen in het leven te roepen met een kapitaal van 1 milliard francs, waarvan 500 mil lioen francs naar den Belgischen Boe renbond en 250 millioen naar de socialis tische coöperatieve vereenigingen zou gaan? D'e indruk, door deze rede teweeg gebracht, was zeer pijnlijk voor de re geering. Minister-president Theunis, die van zins was eerst later het woord te voeren, achtte het noodig zich onmiddellijk in het debat te werpen. Wij zijn, aldus Spr., vastbesloten de huidige waarde van de franc te handhaven. De franc is niet in gevaar. Sommigen spreken van devalu atie. De devaluatie van den franc zou een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1