Rechtszaken Telegrammen. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. ordening tot heffing van opcenten op de i grond- en personeele belasting. Voorstel om; met ingang van 1 Jan. a.s, de huur van de woning van het hoofd der school te verlagen tot f 350 's jaars en de woning voor dezen huurprijs te verhu ren tot en met 31 Dec. 1936; aan Gedep. Staten voor te stellen de af trek voor de ambtswoning van den gem.- secretaris met ingang van 1 Jan. 1935 vast te stellen op f 400; bet waterverbruik van beide woningen niet langer voor rekening der gemeente te nemen. Benoeming onbezoldigd ambtenaar van den burg. stand. Aanbeveling; 1. G. de Ruiter, 2. W. N. van Liere. Wijziging gemeente-begrooting. Wemeldinge. De motorvrachtboot „Nep- tunus XI" komende uit Duitschland en bestemd voor Antwerpen, is ter hoogte van het oude vaarwater in de Wemeldingsche Vlije omhoog gevaren en blijven zitten. Sleepbooten waren gereed, om als het noodig bleek assistentie te verleenen. Ge noemde boot, die met stukgoed geladen was, is zonder sleepboothulp vlot gekomen en 'heeft de reis oogensc'hijnlijk onbescha digd kunnen voortzetten. O. en W. Souburg. Evenals vorigen win ter heeft ook nu de Diaconie der Ned. Her vormde Kerk alhier het vereenigingsge- bouw „'Concordia" aan de Paspoortstraat geheel belangeloos als ontspanningslokaal voor werkloozen van alle 'gezindten be schikbaar gesteld. Het gebouw is geopend, met uitzonde ring van den Zaterdag, iederen werkdag van 912 uur en van 15 uur. Zeker zal evenals vorige jaren daarvan een dank baar gebruik worden gemaakt. A.s. Vrijdag 2 uur vergadert de Raad dezer gemeente. Aan de orde komen o.a.: Gasconcessie. Aanb. bedrijfsbegrootingen, begrooting >B. Armbestuur en gemeente- begrooting 1935. 'Legesverordening. Con versie geldleeningen. Werkverschaffing Verhooging subsidie Burgerlijk Armbe stuur. Bedrijfsrekeningen, rekening Burg. Armbestuur en Gemeenterekening 1933. Kasgeldleeningen. Intrekking korting op jaarwedden veldwachters. Roeiboot naar Abeele. Aagtekerke. De Maandagavond alhier gespeelde competitie-wedstrijd voor den Zeeuwschen Dambond tusschen Aagteker ke II en Vlissingen II was de uitslag als volgt: J. de VisserJ. Bosselaar 02; C. MinderhoudJ. I. de Waal 11; J. Dek kerJ. F. Krijger 02; J. v. d. Driest— A. van IBlokpoel 11; A. v. d. DriestG. van Hoorn 2O; C. Jobse Lz.W. Schou ten de Jel 20; L. BakkerG. Sturm 0 2; A. Provoost0. Hellinga 20; A. MaljaarsA. v. d. Struijk 02; C. Jobse W. Luwenma 02. Uitslag Aagtekerke Vlissingen 812. Ritthem. Alhier werd Maandagavond in de volle zaal van Wed. Wesdorp de Men- taweifilm vertoond. De zeer mooie beelden gaven niet alleen duidelijk weer hoe prachtig de natuur is in Indië, maar ook hoe beklagenswaardig het leven is der inlanders, die als heide nen steeds leven in angst en vrees voor de booze geesten. Op de Mentawei-eilanden werd in 1902 met de Zending begonnen. De film gaf iets van de vruchten op den Zendingsarbeid te zien, zooals school en kerk. Nog werd vertoond het huiselijk en het maatschappelijk leven der inlanders en ook de gezegende arbeid van den zendeling als medicus. Domburg. Maandagavond heeft alhier in café Wilhelmina een groote propagan- davergadering plaats gehad voor de in op richting zijnde Oranje-vereeniging. De voorzitter van het voorloopig comité de heer M. Reijnhoudt Sr heette de aanwe zigen welkom en besprak doel en streven van de op zijn initiatief en met medewer king van de 'heeren W. Trielier en J. de Pagter Wz. opgerichte vereeniging. Daarna werden op zeer verdienstelijke wijze eenige muziekstukken uitgevoerd door het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" uit Seroosfcerke (W.) on der leiding van zijn directeur, den heer Broerse, alsmede eenige zangnummers door de Chr. Zangver. „Looft den Heer" te Domburg. De burgemeester, de heer L. J. v. Voort- huijsen, eere-voorzitter, leidde nu den spreker, overste H. Bierman uit Middel burg, in. De burgemeester betreurde het, dat enkelen, waarvan men dit niet ver wacht had, hun medewerking aan dezen propaganda-avond hadden onthouden en wees op de algemeen erkende verdiensten van het Oranjehuis voot het volk van Ne derland. Overste Bierman hield daarop een gloedvolle rede over „'Oranje en Wal cheren", waarin hij vooral de in den loop der eeuwen door de vorsten uit het Oranje huis aan Walcheren gebrachte bezoeken releveerde. Na de pauze en nadat nog door de Dom- burgsehe Chr. Meisjes vereeniging „Weest een zegen" een vaderlandsche reidans was opgevoerd, werden speciaal de bezoeken aan Domburg en omgeving behandeld, in het bijzonder die van stadhouder Willem V en koning Willem IH, waarvan menig aardig staaltje werd medegedeeld. Met een gloedvolle peroratie eindigde spreker zijn boeiende voordracht. Terecht kon de voor zitter in zijn slotwoord spreken van een prachtig geslaagde oranjeavond, ook daar uit blijkende, dat de zeer talrijke aanwezi gen zich nagenoeg allen opgaven voor het lidmaatschap der Domburgsche Oranje- vereeniging „Wilhelmina". Colijnsplaat. Maandagavond hield de A.R.J,A.-club „Houw en Trouw" haar eer ste jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr J. M. Contant. De club telt op het oogenblik 18 leden. 'Dhr J. B. van Gilst gaf een overzicht over de buitenlandsche poli tiek. Ter afwisseling werden enkele voor drachten gedaan. Anna Jacobapolder. Door den Minister van Waterstaat is concessie verleend aan het waterschap „Rumoirt", tot het bedij ken van het zuiderschor aldaar. Dit werkobject zal aan zeer velen een mooie werkgelegenheid geven. neer Ds Keers door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. Ie Arnhem beroepen is als zevende predikant, en door den Mi nister van Financiën de vereischte auto risatie zal zijn afgekomen, TE ZOUTELANDE dragen de meeste een Jekker of Zwarte Bonker van J. HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt. Middelburg. hij hem over naar het bureau. De dame werd op het bureau ontboden. Zij ont dekte in den arrestant 'onmiddellijk den man, die baar beroofd had. De enveloppe werd niet op hem gevonden, wel bet be drag. Na verhoor is hij achter slot en grendel gezet. Goöp. laudbouwvereeni- ging gaat zelf brood bakken. De leden der Coöp. Landbouwvereeniging te Varsseveld hebben besloten zelf een broodbakkerij op te richten, omdat de broodprijzen bij de bakkers naar hun meening te hoog zijn. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Als bestuurder van een rijwiel/motor rijtuig niet tijdig verandering van rich ting aangeven: J. A. P. te Middelburg f 2 b. of 1 d. b.; J. M. v. d. B. te Vlissin gen f 5 b. of 5 d. h; J. K. Ch. M. te Gouda f 2 b. s. 2 d. h.; P. S. en L. J. H. te Vlis singen f2 b. s 2 d h.;A. D. te Oost- en West-Souburg f 2 b of 2 d. h.; L. J. v. F. te Middelburg, na gedaan verzet, bekrach tiging van het verstekvonnis (f 5 b. of 5 d. h.). Met een motorrijtuig zonder noodzaak links houden: A. G. A. te Ovezande f 5 b. of 5 d. h., met toewijzing van de civiele vordering van getuige Gh. tot een bedrag van f 17.64. Met een motorrijtuig in een bocht de linkerzijde van den weg houden: J. P L. te Middelburg f 3 b. s. 3 d. h. Met een motorrijtuig een motorrijtuig inhalen en voorbijrijden, zonder dat daar toe voldoende gelegenheid bestaat: A. T. te 's Gravenpolder f 5 b. of 5 d. h. Met een motorrijtuig weg in verboden richting belijden: P. V. te Middelburg f 0.50 b. of 1 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder pla ten waarop vermeld fabriek, fabrieks- nummer enz.: P. de B. te Kloetinge f 1 b. of 1 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder vol doende remmen: C. V. te Kloetinge f 10 b. of 10 d. b. Rijden met een motorrijtuig zonder rood achterlicht: J. M. te Domburg f 3 b. of 3 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder spiegel: M. E. te Arnhem f 2 b. of 2 d.h. Als bestuurder van een motorrijtuig niet binnen de bebouwde kom tijdig sig naal geven: L. L. te Hansweert f 5 b. of 5 d. h., met toewijzing der civiele vorde ring van H. B. tot een bedrag van f20; J. Li te St. Maartensdijk f 3 b. of 3 d. b. Rijden met een motorrijtuig zonder dat de rijverboden op het rijtuig zijn aange duid: J. Z. te Kamperland f 2 b. of 2 d.h. Rijden met een n iet-ingeschreven mo torrijtuig terwijl de grootste wielbelasting meer dan 1200 K.G. bedraagt: A. B. te Aagtekerke f 2 b. cf 2 d. h. Fietsen zonder rem (of) bel: J. M. te Domburg f 2 of 2 d.; B. de B. te Gouda 2 maal f 3 of 2 maal drie d.; J. J. te 0. en W. Souburg 2 maal f2 of 2 maal 1 d. 's Avonds fietsen lof rijden met een voertuig zonder licht en (of) achterlicht of reflector: P. J. S., te 's Gravenpolder f2 of 2 d.; J. M. te 0. en W. Souburg f 3 of 3 d.; P. H. te Geersdijk, J. v. D. te Vlissingen, J. B. te Wolfaartsdijk, al len f 2 of 2 d. h.; G. G. te Colijnsplaat 2 maal f2 'of 2 maal 1 d.; J. v. L. te Kats f2 of 1 d.; J. de B. te Wissenkerke en F. A. G. te Kats ieder f 3 of 3 d. Als bestuurder van een motorrijtuig niet op eerste vordering het rijbewijs ver- toonen: G. E. te Kruiningen f 3 of 3 d. Met een motorrijtuig over een weg laten rijiden zonder geldig nummerbewijs: A. K. te Vlissingen f 3 of 3 d. h. Rijden met een motorrijtuig (rijwiel) op zoodanige wijze en (of) met zoodanige snelheid, dat de vrijheid en (of) de veilig heid van het verkeer wordt belemmerd en (of) in gevaar gebracht: L. J. K. te Ril- land-Bath f 5 of 5 d., met toewijzing van de civiele vordering van T. N. tot een bedrag van f5; P. S. te Amsterdam f 25 of 10 d., met toewijzing van de civiele vordering van Q. K. te Bergen op Zoom tot een bedrag van f 7.50; J. v. d. M. te Vlissingen f 20 of 10 d. h. met toewijzing der civiele vordering van M. H. te Vlis singen tot een bedrag van f 50; J. v. d. B. te Goes: f 3 of 3 d.; W. J. K., te 's Gra- venhage f 25 of 10 d.; P. H. M. M. te Beek en Donk f 15 of 10 d.; P. M. de P. te Schore f 10 of 5 d. Strooperij: A. de B. te Krabbendijke f 25 of 10 d. Straatschenderijl: A. T. te Goes f 5 of 5 d. Geen voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijn hoede staand gevaarlijk dier: J, S. te We- meldinge f25 of 25 d. Trekdier onbeheerd laten staan: J. W. te Kapelle-Biezelinge f3 of 3 d. Nachtrumoer verwekken: A. de J. te Heinkenszand f 2 of 2 d.; J. V. te Hein- kenszand f2 of 2 d. Als opkooper in het door hem gehouden register niet onverwijld aanteekening houden van alle gekochte goederen enz.: G. M. te Schore f 3 of 3 d. h. Wettelijk als getuige 'opgeroepen we derrechtelijk wegblijven: A. L. te Middel burg f25 of 10 d. h. Beëediging. Ter Burgerlijke zitting van de Rechtbank te Middelburg is beëedigd als Ambtenaar van het Open baar Ministerie bij de Kantongerechten in het Arrondissement Middelburg dhr Mr i B. J. Besier, voorheen Ambtenaar O. M. bij de Kantongerechten in het Arrondis sement 's Gravenhage, DE KOSTEN VAN DEN STEUN. In 1933 pl.m. f260 millioen. In 1933, zegt de „Nederlander", werd voor werkloozensteun en werkverschaf fing door Rijks- en Gemeentelijke Over heid uitgegeven f 139 millioen. Voor aan vulling van den steun werd aan het Crisis-comité plm. f 1.5 millioen toege staan. Het uit de gemeentekas aan andere behoeftigen betaalde, zal in net genoemde jaar naar schatting f 90 millioen hebben bedragen. In totaal maakt dit f 230 mil lioen. Uit particuliere middelen zal, eveneens naar schatting, in 1933 ruim f 25 millioen zijn besteed. In totaal zal dus in dat jaar f 255— f 260 millioen aan ondersteuning zijn uit gegeven. Bepalen wij ons echter tot de bijdragen uit de publieke kassen en stellen wij daar tegenover de opbrengst van de belastin gen. In 1930 bedroeg de totale opbrengst van alle directe en indirecte belastingen van Rijk en Gemeenten samen f 838.6 mil lioen, in 1931 was dit bedrag gedaald tot f 779,7 millioen, in 1932 daalde het ver- i der tot f 722,9. Wij weten niet hoeveel het in 1933 beeft bedragen. Wij kunnen echter veilig aannemen, dat de steun een derde gedeelte van de totale belastingop brengst in dat jaar beeft opgeslokt! Voor ieder die eenig besef heeft van de onontkomelijke eischen van financieel be leid, is het duidelijk, dat dit koirtweg een onhoudbare toestand is. Wij vreezen, dat ondanks de steunver laging van 1 Juli 1.1. in de aangegeven verhouding slechts weinig ten goede zal zijn veranderd. Toeneming van werkloos- beid en armlastigheid zullen, naar wij aannemen, de verkregen besparingen ge heel of voor een groot deel reeds hebben te niet gedaan. In verband met de bovenrenOiuiae in drukwekkende rK-iio uezt het blad te velde tegen hen, die beweren dat de steun hooger kon zijn en citeert een passage uit de redevoering, die prof. Aalberse 8 Nov. in de Tweede Kamer hield: „Bij den nood, die heerscht, dien men- schen nog wij's maken, dat ze het wel beter konden hebben, als de Regeering maar wilde, is van een inhumaniteit, waarvoor ik een juiste, maar in het Par lement door U, mijnheer de Voorzitter, niet toe te laten qualificalie ken. Laat ik alleen zeggen, dat ik het acht te zijn een gruwelijk sociaal misdrijf. Maar ik be klaag de werkloozen, wier toch reeds droevig lot door een dergelijke agitatie aanzienlijk zwaarder te dragen is, terwijl hun er niets door wordt gebracht." Tweede Kamer. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk 8 (Defensie) der Rijksbegroo- ting voor 1935. De heer Schaepman bepleit over brenging van de kasten van de vloot in Suriname en Curasao naar de Neder- landsche begrooting. Spr. critiseert het kleineerend anti-na tionaal afbreken van onze weermacht Voor de economische en industrieele voorbereiding zou spr. door een commis sie een proigram willen laten voorberei den. Spr. is voorstander van het capitulan- tenstelsel, doch verwerpt afschaffing van het vooroefeningsinstituut. Spr. is tegen afschaffing der burger- corveeërs. Militairen moeten geen werk verrichten dat door burgers gedaan kan worden. De heer A r t z betoogt dat de actie voor ontwapening thans krachtiger moet zijn dan ooit te voren. AMSTERDAM. De Vierde Kamer der arrondissementsrechtbank wees vandaag vonnis in de strafzaak tegen den 22-jari- gen kappersbediende A. G. V. uit Bussum die op 18 Maart j.l. het 17-jarige meisje E. de Bruin waarmee hij verloofd was geweest heeft doodgestoken. De rechtbank veroordeelde verdachte wegens moord tot een gevangenisstraf van 6 jaar met aftrek van voorarrest. Het O. M. had 11 jaar gerequireerd. DEN HELD'ER. Gisteravond had hier een botsing plaats tusschen de auto van den marine-commandant, waarin alleen de chauffeur was gezeten en een fietser. De laatste werd gegrepen en tegen den grond geslingerd. Hij moest in het mili tair hospitaal worden opgenomen. AMSTERDAM. D'e verkeerspolitie al hier oefent de laatste weken geregeld controle uit op autobusdiensten. Namen van chauffeurs en passagiers worden ge noteerd teneinde te concludeeren dat ge regelde busdiensten worden gehouden op vaste tijden naar bepaalde plaatsen in ons land. Ook vanmorgen werd weer een bus naar Arnhem aangehouden. D'e na men werden opgeschreven, waarna de bus kon vertrekken. FRANKFORT. De rijksvakgroep van den kranten- en tijdschriftenhandel heeft in beginsel besloten, dat niet-Ariërs geen lid van deze organisatie kunnen zijn. Een cycloon. HAVANNA. Een cycloon heeft gisteren vrij ernstige verwoestingen aangericht op Haïta en het Oosten van Cuba. De cy cloon verplaatste zich met een snelheid van 140 K.M. per uur in N.O. richting. Volgens een deskundige is een cycloon in deze streek in dezen tijd van het jaar een verschijnsel dat zich naar zijn weten nog nooit heeft voorgedaan. Doodelijk motorongeluk. Vannacht te ongeveer half 12 is de on gehuwde H. Goense, uit Kwadendamme op den 's Gravenpolderschen straatweg onder Kloetinge, met zijn motorrij wiel tegen een boom gereden. Het motor rijwiel werd zwaar beschadigd, terwijl de berijder bewusteloos en bloedend bleef lig gen. 'Omwonenden hebben hem van den straatweg opgenomen, in een tuintje neer gelegd en dr Polderman te Kloetinge ge waarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en constateerde een 'hersenschudding en schedelbreuk, benevens waarschijnlijk nog eenige inwendige kneuzingen. Op zijn ad vies werd G. overgebracht naar het zieken huis St. Joanna. Daar is Hij vanmiddag aan zijn verwondingen overleden. Van andere zijde vernemen wij nog Gisteravond te half 12 heeft men in be- wusteloozen toestand liggende op den weg, aangetroffen H. G., afkomstig uit Kwa dendamme, terwijl zijn motor links van den weg tegen een 'boom lag. Uit een inge steld onderzoek bleek, dat bij tegen den boom is gereden. Aan de woning van ze kere S., die in de onmiddellijke nabijheid woont, werd geklopt. Buiten gekomen zijnde trof men niemand aan dan G. lig gende op den weg. De motor is in beslag genomen door de politie en een verder on derzoek wordt ingesteld. DE NOODTOESTAND IN LAND- EN TUINBOUW. Telegram aan de regeering. Gisteren is te Haarlem de algemeene vergadering gehouden van den R.-K. Di- ocesanen Land- en Tuinbouwbond. De voorzitter, dhr G. W. Kampschoër, opende de vergadering met een uitvoerige rede, waarin hij den toestand in den land en tuinbouw besprak. Deze toestand is er sinds de vorige algemeene vergadering slechter op 'geworden. De reserves zijn uitgeput, en de armoede neemt toe. Dit komt, omdat de steun on voldoende is. De prijzen van de tuinbouw producten zijn dit jaar sterk achteruitge- loopen. De wanverhouding tusschen de prijzen der producten en de productiekosten is nog grooter geworden dan het vorige jaar. De loonen zijn verlaagd, maar van verla ging van vaste lasten is nog niets gekomen. De rente van hypotheken moet verlaagd worden. Spr. noemt 'het meer dan erg, dat in be paalde werkgeverskringen uit de industrie gesproken wordt in dien zin, dat de steun aan den landbouw te hoog zou zijn en ver minderd moet worden. De groote trek naar de steden bewijst duidelijk, dat de toestand op het platteland bedroevend is. Spr. wees er nog eens op, dat uitvoer voor onze 'land- en tuinbouw een eminent belang is, en dat autarkie voor het platte land een verarming zou beteekenen voor goed. Daarom moet het streven gericht zijn op vermindering van lasten. De voorzitter stelde voor een telegram aan de regeering te zenden, waarin in hooge mate wordt betreurd, het uitblijven van wettelijke regelingen van het vraag stuk der vaste lasten. Zij beschouwt deze regelingen als de logische consequentie van de gevolgde aanpassingsmethoden en daarom noodzakelijk. Het aantal openbare executies neemt zeer snel toe, terwijl de maatregelen reeds in de Troonrede van 1933 werden aangekondigd. Met klem wordt aangedrongen op spoedige totstand 'koming van de gevraagde regeling. Uit de vergadering gingen stemmen van verzet op tegen den inhoud van. het tele gram. „Wij hebben lang genoeg gewacht!" zoo werd er geroepen; „nu willen w ij zeggen, hoe het moet!" Het voorstel van den voorzitter werd echter aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heemse, C. Warmolts te Stavoren. Te Rotterdam (vac.-W. C. Post humus Meijes) J. H. W. Warners te Alk maar. Te Moordrecht, E. A. A. Snijdelaar te Schoondijke. Te Langerak b. z. Lek en te Nieuwpoort, cand. Ai. v. d. Kooij te Maarssen. Aangenomen naar Zundert, J. C. B. Eyk- man te Antwerpen. Naar Kortenhoef, G. C. <H. de Loos, cand. te Utrecht. Naar Breda, E. Emmen te Nordhorn. Bedankt voor Asten, J. C. B. Eykman te Antwerpen. Gerei Kerken. Tweetal te Hazerswoude, R. Bakker te St. Pancras en H. Pestman te Grijpskerke. Geref. Kerken. CH.-V.) 'Beroepen te Oosterend (Texel), E. C. B. Kok te Nijemirdum. Ds A. Keers, Ned. Herv. predi kant te Roermond, is door 't bestuur van bet Ned. Herv. Diaconessenhuis te Arn hem, benoemd tot predikant-directeur, als opvolger van Ds A. M. Knottnerus. Deze benoeming gaat eerst in waa Inspectie M. O. Bij Kon. besluit van 26 November is, met ingang van 1 Maart 1935, aan dr G. H. Coops, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als in specteur van bet 'gymnasiaal en het mid delbaar onderwijs, met dankbetuiging voor de door hem aan den Lande bewezen dien sten. Aanvaring. Visscher ver dronken. 'Gisteravond heeft op den N. Waterweg bij Maassluis een aanvaring plaats 'gehad, waarbij een visscher is ver dronken. Een visschersbootje, bemand met twee opvarenden, kwam op genoemden Water weg in botsing met de veerboot Maassluis- Rozenburg. Het bootje sloeg om, terwijl de opvarenden te water geraakten. Een van hen wist zich aan het bootje vast te houden, tot hij door een havenboot werd opgepikt, de andere, P. Sijst uit Maassluis, verdronk, jammerlijk. Razzia onder rolschaat- s e n-r ij d e r s. Het aantal beoefenaren van de rolschaatsensport te Amsterdam is vooral den laatsten tijd zeer groot gewor den. Speciaal stille geasphalteerde straten worden door de jongens en meisjes, die soms den volwassen leeftijd al hebben be reikt, uitgezocht, om deze sport te beoefe nen. Het verkeer is 'hierbij echter allesbe halve gebaat. 'Meestal weten de schaat sers moeilijk uit den weg te komen als er gevaar nadert, terwijl aan den anderen kant vaak tegen voetgangers wordt opge botst, als het gevaar groot is. Gisteravond nu is de politie in de Spui straat 'gaan optreden. Hier was het rol- schaats-enthousiasme tot groote hoogte ge stegen en het passeeren van deze straat begon zelfs eenigszins gevaarlijk voor de kinderen te worden. Een flink aantal agen ten, waaronder eenige op den motor, bield een razzia. Naar alle kanten stoven de jon gens en meisjes uiteen, doch dit baatte maar weinig. De politie had spoedig de meesten ingesloten, waarna de schaatsen moesten worden afgebonden en ingeleverd. Daarbij werden naam en adres genoteerd. De schrik zal er nu wel goed inzitten, Mislukte voetreis. Dezer da gen zijn te Sneek teruggekeerd H. Tam- minga, N. Tamminga en W. Meijer, die 7 Juni uit Sneek vertrokken om een bede vaart te voet naar Lourdes-Rome-Palesti- na te ondernemen. Met 1 gulden op zak zijn zij vertrokken, ieder met 1215 K.G. zware bagage in een rugzak, waaronder een tent om er den nacht in door te brengen. Via Beaurlng ging het naar Lourdes, waar ze 12 Sep tember aankwamen. Ze bleven te Lourdes 3V2 week. Op weg naar Rome werden ze door gendarmen aangehouden, en opge zonden naar de gevangenis te Agen, om dat ze verdacht werden van spionnage ïn verhand met den koningsmoord te Mar seille. Acht dagen hebben ze in de gevan genis doorgebracht, waarna ze per trein op transport zijn gesteld naar Nederland. Ontploffing in een ga rage. Gistermorgen vond te Gouda in de garage van den heer Hullman een hevige ontploffing plaats, welke ver in den om trek te hooren was. Doordat een lucht- compressor, welke voor het automatisch oppompen van banden wordt gebruikt, op een te hoogen druk kwam te staan, sprong de installatie uit elkaar. Het zware deksel vloog door het dak en kwam 50 M. verder omlaag, zonder iemand te treffen. In de garage lag alles door elkaar terwijl vele ruiten in de omgeving spron gen. Eén werkman, die vlak bij de instal latie aan een auto werkzaamheden ver richtte, is als een wonder aan den dood ontkomen, doordat hij juist voor de ont ploffing zich even had verwijderd om andere gereedschappen te halen. Brutale berooving. Toen een dame, die op de Ceintuurbaan te Am sterdam in een winkel inkoop en had ge daan, op haar fiets stapte, werd zij ge- ruimen tijld gevolgd door een jongmensch, dat eveneens een fiets bereed. In de Ko ningslaan gekomen, kwam hij naast haar rijiden en, haar aansprekende, deelde hij haar mede, gezien te hebben, dat zij in den winkel een gulden te weinig van het wisselgeld had terugontvangen. De aan gesprokene had het geld in een enveloppe gedaan, die zij' niet had weggeborgen. Zij stapte van haar fiets om zich van de be wering van het jongmensch te overtuigen. Laatstgenoemde griste haar op hetzelfde oogenblik de enveloppe, die een bedrag van f 4.75 bevatte, uit de hand en ging er vandoor. De dame ontmoette even daarna een agent, wien zij een vaag sig nalement van den dader kon opgeven. Wel vertelde zij, dat hij op een fiets reed die de aandacht trok door het vele nik kel. De agent ging op onderzoek uit en mocht op den Willemsparkweg gekomen, het genoegen smaken, daar een jongeman aan te treffen, wiens fiets veel overeen komst had met de gegeven beschrijving. Aangezien hij bovendien geen licht op had, hield de agent hem aan en bracht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3