WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 51 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentie» 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Minister en middenstand. Door den heer Wielinga werd bij het debat over Economische Zaken met kracht aangedrongen op het stellen van vestigingseischen voor middenstanders, terwijl de heer Stumpel in afwachting van verder strekkende maatregelen aan drong op een z.g. spertijd van b.v. twee jaar, in welken het vestigen van zaken verboden is. Minister Steenberghe bleek echter voor het laatste denkbeeld weinig te gevoelen. De nooden van den middenstand gaan hem, naar de minister verklaarde, zeer ter harte. De moeilijkheid is echter, dat juist bij verschillende middenstandskwesties een oplossing niet zoo gemakkelijk voor het grifpen ligt als velen meenen. Als meest typisch voorbeeld noemde de minister het denkbeeld van een spertijd, wat betreft de vestigingsmogelijkheden van bedrijven. „Dat woord, aldus Spr., laat zich bui tengewoon gemakkelijk uitspreken: sper tijd. Men zegt: stop, het is afgeloopen; er komen geen nieuwe bedrijven meer; wij gaan rustig de zaak bekijlken hoe het ver der gaat. Maar laat men eens nadenken, wat dat over het geheele land voor gevol gen zou hebben, in welk wespennest de Regeering niet alleen, maar het geheele bedrijfsleven zich zou steken, wanneer men met een dergelijken rigoureuzen maatregel, zonder rekening te houden met eenige verhoudingen, niet alleen in het (bedrijfsleven}, maar ook tusschen ver schillende particuliere personen, een bar rière neerzet en zegt: het is spertijd, het is afgeloopen, er komen geen nieuwe win kels meer. „Wil men dit vraagstuk werkelijk be kijken, dan zal men nooit kunnen zeggen zonder meer: er wordt geen uitzondering gemaakt. Er zullen alle mogelijke omstan digheden in aanmerking moeten worden genomen. Men zal rekening moeten hou den met nieuwe wijken, met vakbekwame en koopkrachtige menschen, die zeer goed een flink bedrijf zouden kunnen voeren en door een dergelijken spertijd daartoe niet in de gelegenheid worden gesteld, terwijl de enkelen, die zonder eenige ruggegraat, noch oip financieel, noch op vakkundig gebied, nog net met de hakken over de sloot zijd gekomen, in hun volle glorie daarvan zouden kunnen profiteeren. „Niet alleen op economische, maar ook op rechtvaardigheidsgronden, en, laat ik vooral niet vergeten, op practische gron den is het glad onmogelijk werkelijk dit denkbeeld uit te voeren." Van een spertijd komt dus niets. Wel wordt door den Minister, naar hij verder verklaarde, ernstig aandacht ge schonken aan de mogelijkheid van een regeling van vestigingseischen. Ook het automaten-waagstuk en het cadeaustel sel houden dezen bewindsman voortdu rend bezig, maar er zitten aan beide vraagstukken moeilijke kanten, die groote voorzichtigheid noodig maken. Ten aanzien van de regeling van het uitverkoopwezen werd medegedeeld, dat met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid een desbetreffend ontwerp deze week het Departement zal verlaten. Belangrijke toezeggingen werden dus niet gedaan. Toch zal het den middenstand genoe- ben doen dat zijn belangen door parle ment en Kabinet niet worden over het hoofd gezien. Het huwelijk van Prins George en Prinses Marina. Deze week staat voor Engeland geheel in het teeken van het huwelijk van den hertog van Kent met Prinses Marina van Griekenland. Reeds thans zijn te Londen de gevels van vele huizen versierd met bloemen, groen en vlaggen. Onder de vele vorstelijke personen die te Londen worden verwacht, bevinden zich o.a. de Koning en de Koningin van Dene marken. Voorts grootvorst Cyril van Rus land met zijn echtgenoote en dochter, ver der de regent van Joego-Slavië, Prins Paul, die reeds te Londen is aangekomen. Sedert de kroning van koning George heeft de stad niet zooveel koninklijke gas ten gehuisvest, als thans voor het huwe lijk* van den 'hertog van Kent en prinses Marina. Van de zeventig koninklijke ge- noodigden komen er veertig uit het buiten land. Voor de veiligheid en bewaking dezer gasten zijn uitgebreide maatregelen geno men. Alle verdachte revolutionaire perso nen worden streng bewaakt. De heer Veraart heeft zich in verbinding gesteld met de Engelsche autoriteiten ten einde deze opmerkzaam te maken op de proefnemingen voor mistbestrdjding, de vo rige week met 'het bekende gevolg toege past biji de aankomst van de Uiver op Schiphol op 21 dezer en op Waalhaven te 24 dezer. In het bijzonder met het oog op de a.s. huwelijksfeesten heeft hij de Engelsche autoriteiten in overweging gegeven, indien noodig, zijne methoden voor het verdrin gen van mist en het verkrijgen van meer zonneschijn toe te passen. Bewapening ter zee. Bij het marinedebat in de Fransche Ka mer verklaarde de rapporteur Stern, dat Frankrijk bereid is aan een nieuwe vloot- conferentie deel te nemen, in de hoop, dat zijn rechten niet evenals op de con ferentie van Washington met voeten ge treden zullen worden. Do rapporteur wees op de bewapening ter zee van de Ver. Staten, Japan, Enge land en Italië. Do noordelijke zeeën wor den reeds weer bedreigd door Duitsch- land. Voor eigen veiligheid diende Frankrijk een linieschip van 35.000 ton te bouwen en in 1936 een tweede slag schip van dien omvang. Frankrijk wenschte geenszins de hegemonie ter zee, doch heeft den plicht, de scheepvaartwe gen naar zijn reusachtig koloniaal rijk te beschermen. Het kon rustig de resultaten der Londensche vlootbesprekingen af wachten, om dan stelling te nemen. Japan bouwt 6 nieuwe torpedojagers. Naar officieus wordt gemeld, heeft het Japansche ministerie van marine in het kader van de begroeting voor het jaar 1935 aan de Japansche werven te Sascho opdracht gegeven tot den bouw van 6 nieuwe torpedojagers. Elk dezer torpedojagers zal 600 ton groot en met machinegeweren en torpe- dolanceerbuizen uitgerust zijn. Dit nieuwe type zal voor den strijd tegen onderzee booten moeten dieuen. Volgens officieels mededeelingen wor den op het oogenblik nieuwe oorlogssche pen met een totale tonnage van 30.712 ton gebouwd. De bouw dezer schepen ge schiedt nog binnen het kader van de be grooting voor 1934. De ambtsontheffing van Dr Barth. De bekende theoloog prof. dr Karl Barth, die thans van zijn functie onthe ven is, verklaarde tegenover een vertegen woordiger van de „United Press", dat het bericht betreffende zijn ambtsontheffing, niet met de feiten in overeenstemming is. Hij heeft niet zonder meer iederen eed op Adolf Hitler van de hand gewezen, doch wel den van hem geëischten beambten- eed, welke van iederen beambte ten op zichte van Adolf Hiter trouw en gehoor zaamheid en wel „zonder eenige beper king" eischt. „Ik was bereid", aldus verklaarde pro fessor Barth, „een eed op Hitier af te leggen, doch geen onbeperkten, onvoor- waardelijken eed. Ik heb mij bereid ver klaard den eed af te leggen met de bepa ling: „zoover ik als Evangelisch christen verantwoorden kan". D'aarmee ging men echter niet accoord." Japan doet beroep op Frankrijk en Italië. De Japansche minister van Buitenland- sche Zaken, Hirota, heeft den Italiaan- schen gezant en den Franschen zaakge lastigde gisteren een uiteenzetting gege ven van de Japansche vlootpolitiek en er daarbij op gewezen, dat de Japansche voorstellen het noodig maken, dat het vlootverdrag van Washington wordt op gezegd. Hij noodigde Frankrijk en Italië uit evenals Japan tot opzegging over te gaan. Belgische regeeringsverklaring. De indruk, die minister-president Theu- nis met zijn verklaring maakte, was alles behalve schitterend. Veel nieuws bevatte ze ook niet, kon ze ook niet bevatten omdat immers de po litiek van het nieuwe kabinet in groote lijnen een voortzetting zal zijn van de politiek die de regeering de Brocqueville heeft gevoerd. De economische en financieele toe stand des lands, aldus Theunis, is zorg wekkend, maar kan gered worden mits er krachtdadig en doortastend wordt in gegrepen. De regeering acht daartoe een verlenging van den volmachtstermijh met eén maand, dus tot einde Februari, nood zakelijk. Ze heeft zich een tweeledig doel gesteld: handhaving van den gcuden standaard en herstel van het bedrijfsle ven. In den breede somde de minister president op met welke middelen de re geering dit dubbele doel hoopt te berei ken: werkverschaffing ter bestrijding van de werkloosheid, verlaging van den rente voet en van de kasten van levensonder houd (dit laatste o.a. door een verruiming van de invoercontingenten), verminde ring van de sociale uitgaven, bevordering van de nationale productie, verlaging van de spoorwegtarieven enz. Nieuw was alleen de toezegging, dat men een conversie der staatsleeningen in overweging zal nemen. De heer Theunis werd bij' het voorle zen van de regeeringsverklaring voortdu rend door de oppositie Onderbroken, maar hij trok er zich niets van aan en las on verstoorbaar door. In parlementaire kringen worden de kansen van het kabinet gewogen. Men is het er over eens dat de regeering slechts een uiterst geringe meerderheid zal krij gen. Korte Berichten. Von Ribbentrop is per vliegmachine van Croydon naar Berlijn vertrokken. Tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaarde hij: „Ik ben hier 'drie we ken met vacantie geweest en het is niet waar, dat ik hier vertoefd heb in ver band met officieele angelegenheden". Geen mensch zal dit vermoedelijk geloo- ven. i De gewezen secretaris van de socia listische partij in Opper-Oosfenrijk, die van verduisteringen beschuldigd wordt, is aangehouden op het oogenblik, dat hij over de grens naar Tsjecho-Slowakije wilde uitwijken. Officieel wordt medegedeeld, dat op de Internationale Tarweconferentie over eenstemming is bereikt in zake de ver lenging van de bestaande overeenkomst. Ook de Sowjet-delegatie heeft zich hierbij aangesloten. De overeenkomst zal met in gang van 1 Juli 1935 voor twee jaar ver lengd worden. Maandagavond te 8 uur plaatselijke tijd werd te Manilla een hevige aard schok gevoeld. Tal van ruiten braken, brandalarmapparten begonnen te werken en sommige huizen maakten zoodanige bewegingen dat de bewoners in paniek de straat opvluchtten. Dë materieele schade was gering. i De Amerikaansche regeering heeft besloten, dat tot 28 Februari een onbe perkte hoeeveelheid alcoholistische dran ken uit het buitenland in de Ver. Staten mag worden ingevoerd. DE „HAVIK" HEEFT MOTORDEFECT. De „Uiver" als invaller in den Indië- d lenst. Gisteren is de „Havik" van den Am sterdam'Batavia-dienst der K.L.M. op thuisreis te Djask blijven steken, doordat een klep van een motor gebroken was. De K.L.M. heeft onmiddelijk het Indië- vliogtuig de „Oehoe" met een nieuwen motor aan boord naar Djask gezonden. De „Oehoe" was oorspronkelijk aange wezen om Donderdag 29 November de gewone wekelijksche vlucht te maken. In de plaats daarvan zal nu de „Uiver" als gewone dienstmachine van Schiphol ver trekken. De „Uiver" zal in het normale tempo naar Bagdad vliegen, waarheen de „Oehoe" terugkeert, nadat hij den nieu wen motor te Djask heeft afgeleverd. Daarna zal de „Oehoe" de vlucht naar Batavia voortzetten na de uitgaande pas sagiers en lading van de „Uiver" te heb ben overgenomen. De thuiskomende passagiers en de la ding van de „Havik" zullen, indien de reparatie vlot verloopt, met dit vliegtuig naar Amsterdam doorvliegen. Mocht 'dit onverhoopt niet het geval zijn, dan keert de „Uiver" met passagiers en post van de „Havik" naar Amsterdam terug. Fransche opdrachten aan scheepswerven in Nederland. Bij: de behandeling van de begrooting voor marine heeft de afgevaardigde Léon Meyer aan den minister van marine ge vraagd, waarom opdrachten waren gege ven aan het buitenland, in het bijzonder aan Nederlandsche werven, ofschoon er werkloosheid in Frankrijk heerscht. In zijn verdere betoog verklaarde de afge vaardigde, dat de Nederlandsche werven van den Franschen staat jaarlijks voor 15 millioen francs werk hebben, en dat van den bestuursraad de hoofd-ingenieur van waterstaat en de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Parijs deel uitmaken. De minister van marine Piétri ant woordde, dat de werven te Dordrecht werk verrichten voor de Rijnflotille (dit zijn sleep booten, die varen op het traject StraatsburgRotterdam) en dat de oor logsmarine slechts opdracht had gegeven voor het casco van een platte schuit, waarvan de motoren van Fransche her komst zijn. Hij beloofde het vraagstuk nader te zullen onderzoeken, in het bij zonder wat het baggermateriaal betreft. Toenemende werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 5 tot en met 10 Nov. 'het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 568 duizend, waarvan 82.600 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens ontvangen aan gaande de werkloosheid van de vereenigin gen van landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 485.500 verzekerden bedroeg in genoemde week 27.6 pet., tegen 27.1 pet. in de week van 22 t.m. 27 October. In de overeenkomstige verslagweeik van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 25.2 pet. Bij 1065 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 10 November in totaal 358.118 werkzoekenden ingeschre ven, waaronder 338.707 mannen. Hiervan waren werkloos 330.312 personen, waar onder 316.200 mannen. Op 27 October be droeg het aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 343.190. Hiervan waren werkloos 321.993 perso nen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is van 27 October tot 10 Nov. geste gen met 14.928, het aantal werkloozen met 8319. In vergelijking met het overeenkomstige tijdstip van 'het vorig jaar wijst het aantal bij de organen der openbare arbeidsbemid deling ingeschreven werkzoekenden een stijging aan van rond 26.700. Mechanisatie in de sfgarenlndustrle. Naar de Minister van Sociale Zaken in de 'Memorie van Antwoord inzake de be grooting van Sociale Zaken mededeelt, is een onderzoek gaande omtrent de mecha nisatie in de sigarenindustrie. Handelsbesprekingen met puitschland. De besprekingen, welke tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie worden gehouden over een regeling dér z.g. oude vorderingen en 'tafsluiten van een nieuw clearingverdrag, stuiten dage lijks nog op tal van moeilijkheden, doch zij vorderen, naar wij' vernemen, langzaam. Omtrent de situatie ten aanzien der z.g. oude vorderingen is nog geen alge'heele overeenstemming bereikt. Een, eiken be langhebbende geheel bevredigend resul taat is waarschijnlijk in de gegeven situ atie niet te verwachten. Niettemin schijnt er verbetering in aantocht te zijn. Intusschen worden thans ook dagelijks bijeenkomsten 'gewijd aan het nieuwe clea ringverdrag. Minister Steenberghe. Uit het Kameroverzicht van het „Han delsblad": „De jonge minister van Economische Zaken heeft overigens 'bij' dit eerste con tact in groeten stijl met het parlement een veelszins gunstigen indruk gemaakt. Hij spreekt soms iets te snel en keert zich in zijn beantwoording der afzonderlijke spre kers te veel naar een bepaalden hoek van de Kamer, zoodat men hem soms moeilijk volgen kan. Maar toch kreeg men wel den indruk, dat hij' in de korte maanden van zijn ministerschap zijn sterke schouders met kracht en moed onder het zware cri- siswerk gezet heeft." Geen Polakken noodig. Dr (Henri Polak herinnert in een zijner Kronieken in de Arbeiderspers aan de uit lating van ir. Mussert, dat wij in ons land geen „Polakken" noodig hebben en schrijft daarover: „Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat een bekend ingenieur althans één lid van 'het verachte geslacht Polak voor ons land niet geheel overbodig achtte. Dat was toen deze ingenieur in het voorgestelde verdrag met België een gevaar voor Ne derland zag en de hier bedoelde Polak van gelijke meening was. Toen achtte deze in genieur het niet beneden zijn Dietse waar digheid, dezen Polak te bezoeken, ten ein de over de bedoelde aangelegenheid van gedachten te wisselen en gegevens te ver schaffen, die deze Polak bij' zijn optreden tegen het verdrag zou kunnen gebruiken. Deze ingenieur 'heet A. A. Mussert en deze Polak heet Henri." Notariaat. Bij1 Kon. besluit van 26 Nov. is be noemd tot notaris ter standplaats de ge meente Hillegersberg, J. G. S. van Lis, cand.-notaris te Rotterdam; tot notaris ter standplaats de gemeente Zutphen, G. Kroieb, thans notaris te Me- demblik. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 26 Nov. is aan G. A, L. M. Vos de "Wael, op zijn verzoek, met ingang van 8 December 1934, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Uithoorn. VERHOOGING PREMIE VRIJWILLIGE OUDERDOMSVERZEKERING? Sterftekans te laag berekend. Naar wij vernemen, overweegt de mi nister van Sociale Zaken een geringe ver hooging met enkele percenten van de premie voor de vrijwillige ouderdomsver- zekering, 'om een nadeelig verschil te dek ken dat is ontstaan doordat de admini stratiekosten booger zijh geworden en de sterftekans niet geheel overeenkomstig de aanvankelijke berekeningen is gebleken. Het bestuulr van de Rijksverzekerings- Binnenland. De begrooting van Economische Zaken door de Tweede Kamer aangenomen. Goedkoope groenten aan werkloozen. N.V.V.-petitionnement aangeboden. Verhooging premie vrijwillige ouder- domsverzekering. De werkloosheid neemt toe. Buitenland. Belgische regeeringsverklaring. Vlootuitbreiding door Frankrijk en Japan. bank had den minister voorgesteld, in gaande 1 Jan. voor premie- en afkoop- tarieven een verbooging van 10 tot 12 pet. in te voeren, echter heeft, naar de Tele graaf meldt, minister Slatemaker de Bruine 'overeenkomstig het advies van de vereeniging van Raden van Arbeid on langs beslist, dat een dergelijke verhoo ging onder de huidige omstandigheden niet noodzakelijk moet worden geacht. Het R.V.B.-bestuur was er namelijk van uitgegaan, dat de algemeene rentevoet weldra beneden 4 pet. zou dalen en dus de bankbeleggingen belangrijk minder zou den opbrengen. De Rijksverzekeringsbank is verplicht, in alle staatsleeningen tot groote bedragen deel te nemen, als tegen prestatie voor de ondersteuning uit het invaliditeitsfonds en het ouderdomsfonds ontvangen. Het ouderdomsfonds echter is „selfsupporting" en het mag dus niet ge koppeld warden aan het rendement van de staatsleeningen, welke het evenmin als een particuliere verzekeringsmaatschap pij voor belegging behoeft te nemen. DE VERSTREKKING VAN GOED KOOPE GROENTEN AAN ONDER STEUNDE WERKLOOZEN Naar wij: vernemen, is in het overleg tusschen de departementen van economi sche en van sociale zaken de volgende re geling voor de verstrekking van goedkoo pe groenten ontworpen, nadat deze ma terie met de contact-commissie uit de vakcentrales overlegd was. De leiding voor de levering van de te distribueeren groenten berust biji de Ne derlandsche groenten- en fruit-centrale. Als maatstaf voor bet gebruik wordt aangenomen een half pond groenten per dag per hoofd. Een gezin zonder kinderen zou derhalve indien bet voor de geheele week groenten wil betrekken, in aanmer king komen voor een hoeveelheid van 3Va K.G. Bijl de thans bestaande prij'zen zou de Nederlandsche groenten- en fruitoentrale de groenten franco-station kunnen leve ren voor 31a cent per K.G. De levering aan de ondersteunden zou komen te staan op 4 cent per K.G., hetgeen voor een ge zin zonder kinderen voor een volle week groenten beteekent een uitgave van 14 cent per week. Door de genoemde centrale wordt we kelijks in het begin der week aan de be trokken gemeentebesturen medegedeeld, welke groenten de daarop volgende week verkrijgbaar zullen zijn. Het gemeentebe stuur laat biervan onverwijld in de stem pellokalen mededeeling doen. De onder steunden kunnen dan op een bepaald cen traal punt opgeven iof, en, zoo ja, hoeveel groenten zij de volgende week wenschen te betrekken. Voor bet afhalen van de groenten aan het station en bet distribueeren over de daarvoor in aanmerking komende winke liers wordt door bet gemeentebestuur ge bruik gemaakt van ondersteunde werkloo zen, die daarvoor 10 pet. boven bun steun ontvangen. Indien voor de behandeling van de aanvragen om groenten door de onder steunden en bet uitreiken van de bons en de daarmede samenhangende administra tie geen personeel beschikbaar is, neme bet gemeentebestuur daarvoor 'onder steunde werkloozen, die dan boven bun steun een bijlslag tot een bepaald percen tage ontvangen. De kosten worden hier door tot een minimum beperkt. In den bij slag, dien de ondersteunden voor 't rond brengen van de groenten ontvangen, en den bijslag, dien bet personeel, benoodigd voor de administratie, zal krijgen, wordt door bet Rijk de gewone subsidie ver leend. Bij1 de bestelling van de groenten aan bet centrale punt worden terstond bons afgegeven, terwijl de betaling gelijktijdig door de ondersteunden moet plaats vin den. De ondersteunden geven daarbij op, bij welken winkelier zij! de groenten wen schen te koopen. Op den bon wordt dan de naam van den winkelier en de week van aflevering] vermeld. Hierdoor ver krijgt men de zekerheid, dat betgeen door de ondersteunden besteld wordt, ook wordt afgenomen. Door de groenten- en fruitoentrale wordt daardoor elke week niet meer geleverd, dan inderdaad door de ondersteunden zal worden gekocht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1