Kerknieuws. Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws het minimaal door de garnalenpellerlj als verkoopprijs werkelijk te ontvangen be drag, wordt als volgt vastgesteld: I, voor het tijdvak, aanvangende den dag van het in werking treden dezer be schikking en eindigende 30 November 1684: f0.82 per kg. af pellerij; II. voor het tijdvak, aanvangende 1 December 1034 en eindigende op een door den minister vast te stellen datum: f 0.921/2 per kg. af pellerij. De minimum prijs, bedoeld in artikel 4, lid 2, onder b, van het besluit, waar onder wordt verstaan het minimaal door den exporteur als verkoopprijs werkelijk te ontvangen bedrag, wordt als volgt vastgesteld: I. voor het tijdvak, aanvangende den dag van het in werking treden dezer beschikking en eindigende 30 Nov. 1934: a. voor ongepelde garnalen f0.14y2 Per kg. af pakhuis; b. voor gepelde garnalen f 0.84 per kg. af pakhuis; II. voor het tijdvak, aanvangende 1 De cember 1934 en eindigende op een door den minister vast te stellen datum: a voor ongepelde garnalen f0.18Vfe per kg. af pakhuis; h. voor gepelde garnalen f 0.94% per kg. af pakhuis. Domburg. Inplaats van dhr G. v. d. Putte die wegens vergevorderden leeftijd bedankt heeft als kerkelijk ontvanger, werd benoemd dhr J. P. Almekinders. Oostkapelle. Gekozen tot ouderling der Geref. Kerk in de plaats van dhr H AVondergem, dhr Jasp. Jobse, en tot dia ken in de plaats van dhr K. Coppoolse dhr Jac. Maljaars. Biggekerke. Bij de gehouden stemming zijn tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk herkozen de heeren: P. Bimmel, A. Mol en G. Schout en gekozen de heeren S. Leijnse en J. Lorier. Borssele. Bij de Maandagmiddag gehou den herstemming voor notabel in de Ned. Herv. Kerk (vacature N. v. Eenennaam) werden 91 geldige stemmen uitgebracht. Dhr Joh. Zweemer Pz. verkreeg 70 stem men en dhr J. Corstanje Jz. 21 stemmen. Gekozen dhr Joh. Zweemer. Ellewoutsdijk Het college van notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier koos tot kerk voogd den heer J. Spruijt. Twintig duizend gulden verloren. Zaterdagmorgen heeft een bouwondernemer uit Heemskerk bij de politie te Haarlem aangifte gedaan, dat hij Vrijdagmiddag tusschen half vijf en zes uur een oude bruinlederen zakporte- feuille, inhoudende bijna twintig duizend gulden, en voorts naamkaartjes en andere papieren was kwijt geraakt. Hij had het geld dien middag ontvan gen en moest hiervan tienduizend gulden voor gekochten grond betalen. Toen hij bij den persoon, wien hij het geld moest betalen, was, ontdekte hij, dat hij de portefeuille kwijt was. Dien morgen heeft een bewoner van de Floresstraat de vermiste portefeuille bij de politie gedeponeerd, welke hij in den voortuin van zijn woning had gevonden, echter zonder geld. Alleen de naamkaar tjes zaten er nog in. Een dievenbende ont maskerd. De gemeentepolitie te Mep- pel is in samenwerking met die te Stap horst en Ruinen een dievenbende op het spoor gekomen, welker leden alles wat van hun gading was, stalen en daarna te gelde probeerde te maken. Het begon met sigaren en chocolade en daarna probeer den de dieven hun slag te slaan door por- temonnaies met geld uit winkels en van particulieren te stelen wat verschilende malen lukte. Van rijwielen werden belas tingplaatjes en lantaarns gestolen. Tot slot begon men een handel in vuur wapenen en patronen. Te Ruinen koch ten de jongens, zij zijn 16 tot 19 jaar oud, twee revolvers, maar namen meteen een horloge weg. De wapenhandelaar be merkte dit en deed aangifte bij' de politie, die hen in verhoor nam. Daarbij kwam nu de wapenverkoop aan het licht. -Bo vendien bleek, dat ook te Staphorst onge oorloofde handel in vuurwapenen en pa tronen plaats vond. Bij huiszoeking al daar kwamen een geweer en een revolver voor den dag, benevens ongeveer 3000 patronen. De leiding van de diefstallen berustte bij een jongen van 17 jaar uit Meppel. Thans zijn drie jonge mannen in arrest gesteld. Voorts is tegen den verkooper van vuurwapenen en patronen te Ruinen en Staphorst proces-verbaal opgemaakt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De steunmaatregelen ten behoeve van den landbouw en 'techeuren van grasland. Voor de veigadering van den Kring O. Z.-Beveland der Z. L. M. te Kruinin- gen, sprak de heer Zwagerman uit Mid delburg over „de steunmaatregelen ten behoeve van den landbouw en het vraag stuk van het scheuren van grasland". Spr. wees er op, hoe vroeger in 't wil de weg werd geproduceerd, zoowel in den akkerbouw als in de veeteelt- en de tuinbouwbedrijven. Wat de binnenland- sche markt niet opnam, ging over de grens. Onze uitvoer werd belemmerd, zelfs geweerd. De akkerbouw leed daardoor het eerst, daarna de veehouderij en toen de tuinbouw. De Regeering begreep, dat ingrijpen noodzakelijk was.. Op de vraag, of de Regeering met al die bemoeiingen is geslaagd, antwoordde spr. ontkennend. De landbouw-organisaties zijn wel in geschakeld bij de uitvoering, doch aan de totstandkoming dier maatregelen kun nen ze weinig bijdragen. Daarenboven stelt de regeering zich op het standpunt, dat de landbouw het hoofd boven water moet worden gehouden, doch ook niet meer. De landbouwsteun is geen fooi, maar noodzakelijk in 's lands belang. Spr wees op het stelsel van heffing van hooge graanrechten en toeslag uit de opbrengst daarvan aan veebedrijven. Hij noemde zich hiervan een groot voorstander. De graanteeli moet worden uitgebreid, de veeteelt en de tuinbouw beperkt. Langs verschillende wegen tracht de Regeering dit doel te bereiken, o.a. door teeltrege ling en teeltbeperking. Spreker toont aan, dat een uniform percentage b.v. bij de rundvee- en varkensteelt voor Zeeland funest zou kunnen zijn, omdat in deze provincie geen bovenmatige, plotselinge uitbreiding dier teelten heeft plaats ge had. Naar do mogelijkheid van het scheuren van weidegrond wordt door de Z.L.M. een onderzoek ingesteld. Spreker schat, dat hoogstens 10 pet. onzer Zeeuwsche weiden zouden kunnen worden gescheurd, d.i. ongeveer 3500 h.a. Over gekleurde lichtstralen en Rhöntgen- stralen. Ten einde den invloed van het licht na te gaan werden in 1932'33 toornen van 70 jonge hennen blootgesteld aan licht van verschillende kleur in hokken, die geen daglicht kregen. Het gekleurde licht straalde 24 uur per etmaal op de kippen. De resultaten waren als volgt wat betreft de leg in 5V2 maand. van 1 Aug. tot 16 Jan. 12 3 4 wit licht rood licht geel licht blauw licht 70.5 78 69.9 56 Toom 2 met rood licht legde het groot ste aantal eieren, toom 1 en 3 waren nagenoeg gelijk, doch de toom met blauw licht bleef ver achter. Deze resultaten ko men overeen met die van Bissonette, die de proeven met spreeuwen genomen had. Het langstialige roode licht werkt op de hypophysis en zet daardoor den eier stok aan, het blauwe licht met zijn korte stralen werkt juist tegenovergesteld scha delijk op den leg. Dan dus voortaan rood licht gebruiken voor onze kippen? Dat zou niet best zijn zooals de volgende proef van 1934 weer leert. Bij de proef van 1932—33 zaten de kippen steeds in het hok, dat geen daglicht ontving, doch alleen het gekleurde kunstlicht. Ze kon den dus als het ware de lichtstralen niet ontwijken. In 1933—'34 nu liet men het daglicht gewoon toe en belichtte de hokken des avonds met het gekleurde kunstlicht. Wat bleek nu? De kippen onder de roode lam pen wilden met geen geweld, 's avonds op stok gaan. Ze kropen overal weg, op de valnesten, onder de mestplanken, over al waar ze de onaangename roode stralen maar ontgaan konden. Verder trad in deze toom kannibalisme op en niet min der dan 84 pCt. der kippen werd min of meer daardoor aangetast. Wat leeren ons dus nu deze proeven? Voorloopig hebben ze meer wetenschappelijke dan praktische waarde, maar gebleken is wel dat de oude theorie, dat de verhoogde leg na verlichting door de verhoogde voedselopname komt, onjuist is. Als men 14 uren licht gaf doch slechts 10 uren gelegenheid tot eten en drinken, bereikte men hetzelfde resultaat bij deze proeven. De proeven over het roode en het blauwe licht worden voortgezet en daar zullen we na dit winterseizoen later wel meer van hooren. Nu we toch over bestraling bezig zijn en zoo erg wetenschappelijk aan den gang zijn, wat voor een keertje ook wel eens interessant is, wil ik meteen proe ven op kippen met een heel ander soort stralen bespreken, n.l. met X-stralen. Van de X-stralen is het bekend, dat zij door het lichaam heendringen en daarbij be paalde weefselcellen aantasten, zelfs doo- den kunnen. Van deze eigenschap heeft men ook gebruik gemaakt voor de ge nezing van gezwellen in het lichaam. Nu werken de X-stralen ook in op de cel len van de geslachtsklieren, vandaar dat men geprobeerd heeft op deze manier hanen te kapoeniseeren. Nu is het goed, dat we de vorige maal wat over hormo nen hebben gehoord en zoo ongeveer weten wat ze in het lichaam doen. Welnu, de groei van de kam van hanen, die heel eigenaardig opgebouwd is uit allerlei weefselcellen met zeer veel bloedvaten, berust op de werking van een hormoon dat door de geslachts cellen afgescheiden wordt. (Ook de ont wikkeling der hanenveeren berust op dat hormoon, evenals vele andere oigen- schanpen van den haan,) En nu durf ik al weer een stapje verder gaan, het hormoon wordt niet alleen in net bloed afgegeven door de klieren, doch vanuit het bloed 'kan het de nieren passeeren en in de urine terecht komen. De won derbaarlijkste proeven neemt men tegen woordig met hormonen die men uit urine van mannelijke of vrouwelijke dieren haalt, waarbij weer groote verschillen zijn te constate eren in de urine van drachtige en niet drachtige dieren. Maar we hebben het nu over kippen of liever gezegd hanen en weten dus nu dat de eigenaardige kam en veerenvor ming en andere afwijkingen van kapoenen berusten op het feit dat de geslachts hormonen niet of onvolledig gevormd worden. Spuit men dan ook kapoenen in met mannelijke geslachtshormonen uit urine dan gaat de kam direct ontwikkelen en ontwikkelen zich verder allerlei haneneigenschappen. Als men nu haantjes met X-stralen bewerkt worden speciaal de geslachts cellen die de hormonen vormen aange tast, vandaar dat men door middel van bestraling met X-stralen hanen zonder operatie kapoeniseeren kan. By varkens is "dit trouwens beter gelukt dan bij hanen, want de hanen kregen wel ka poeneigenschappen maar tevens bleken andere cellen van het lichaam aange tast te worden, zoodat de dieren in groei achterbleven. By verdere proeven werden de dieren op 'een leeftijd van zes weken bestraald met verschillende hoeveelheden z. g. Rhöntgen-eenheden vanaf 1750 R. E. tot 2700 R.E. toe. Toen ze 22 weken oud waren werd van deze hanen de buik holte geopend en werd onderzocht, in vergelijking met normale hanen, in hoe verre de geslachtsklieren veranderd waren. Daarna werd de buikholte weer dicht gehecht en hield men de hanen aan voox verdere onderzoekingen. Het bleek nu dat de klieren van normale banen ongeveer 12 bij 4 m.m. groot zijn doch bij de bestraalde hanen ver achtergebleven waren in groei en niet grooter dan 3 k 4 bij 1 k 2 m.m. waren. De 'kammen en kinlellen der be straalde hanen bleven kleiner dan nor maal en allen verloren het vermogen om te kraaien. Dit is dus weer een interessant verschijnsel. In tegenstelling met geopereerde hanen, echte kapoenen dus, behielden de be straalde banen hun typische hanen veeren en bleven ook in groei achter. Uit deze proeven blijkt dus dat bewer king van haantjes met X-stralen ten einde ze te kapoeniseeren nog niet goed gelukt is. Zulke onderzoekingen zijn van veel belang, vooral voor Duitsehland, waar men geen operatie meer mag ver richten op dieren die niet bewusteloos gemaald; zijn. Het gewone kapoeniseeren is daar dus door de wet verboden en als men eerst alle haantjes stuk voor stuk onder narcose moet brengen wordt de operatie erg bemoeilijkt. Uit deze artikelen over hormonen en allerlei stralen zien we inmiddels wed dat er hard gewerkt wordt om allerlei interessante problemen op kippengebied op te lossen. Dt B. J. G. TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Driergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. (Nadruk verboden.) TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 28 Nov.: Zwakke tot matige meest Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera tuur. Stand van hedenmiddag 3 u. Licht op voor fietsen: Woensdag 4 u. 30 min. UIT HET ZEEEUWSCH VERLEDEN door A. M. WESSELS. De Landwachten van Zuid-Beveland. Het is bekend, dat Goes en Zuid-Beve land in het begin van den oorlog met Span'je, de zijde van den Spaanschen ko ning bleven kiezen nog lang, nadat de rest van Zeeland zich vódr den Prins van Oranje had verklaard. Stad en eiland dienden dan ook den Spanjaarden te dier tijde als operatiebasis d.w.z. van hieruit deed men in de verloren gedeelten strooptochten en uitvallen, en hier keerde men telkens als in een veilig bolwerk terug. Een veilig bolwerk I Als Goes en Zuid- Beveland dit werkelijk voor de Spanjaar den zouden zijn, moesten zij er dus een ge- duohte macht onderhouden. In het begin van 1574 zond de Spaan- sche landvoogd uit Bergen op Zoom een vloot over de Schelde, die moest trachten, Middelburg te bereiken. De Prins was hiervan te voren onderricht en zond zijn admiraal Boisot den Spanjaarden tege moet. Tusschen Ierseke en Gorishoek ont moetten de twee vloten elkaar, en daar werd een moorddadigo zeeslag geleverd, waarbij veel Spaonsohe schepen worden vernield en vele Spaanscho soldaten ovor boord werden gesmeten. Andore schepen ontkwamen door de vlucht en zetten de krijgslieden op Zuid-Beveland aan wal. Hier was men toen gezegend met 'bijna 700 Spaansche soldaten, behalve de vrou wen en kinderen van deze. Een betrouw baar kroniekschrijver vermeldt, dat dit krijgsvolk den armen burger en zijn huis gezin het vleesch en bloed van 't lichaam aten, de menschen behandelden als slaven en niet ophielden om hen te bestelen. De landvoogd bepaalde, wat de burgers verplicht waren den soldaten te leveren en tot welken prijs. Zeventien en een half ons brood van gebuilde tarwe, moest men hen geven voor een halven stuiver. Een pond 'koe- of ossenvleesch voor een bras penning en een stoop bier voor een halven stuiver. Twee soldaten moesten een kamer heb ben, een bed met twee lakens, die eens in de 14 dagen verschoond moesten worden. Elke week een tafellaken en vier handdoe ken en verder het huisgereedschap, dat in huis aanwezig was. Voor kaarsen en an dere kleinigheden moest men eiken soldaat nog een kroon per maand geven. Dat men 'bij. het 'genoemde aantal solda ten onder zware lasten zuchtte, is duide lijk. Daarom verzocht men van de Span jaarden bevrijd te mogen worden en Duit- sche huurtroepen in hun plaats te mogen ontvangen, die veel minder eischend wa ren en zich ook minder aan de bezittingen der burgers vergrepen. Aan dit verzoek werd in zooverre gevolg gegeven, dat alle Spanjaarden op 200 na, die de stad Goes moesten beschermen vertrokken. Een Duitsch vendel zou het eiland bewaken. Aan dit vendel, dat zijn eigen kost deed, moest maandelijks een som van 900 gouden kronen (elke kroon gold 40 stuivers) betaald worden. De gou verneur moest als zoodanig f 100, en als bevelhebber der Spaansche soldaten 8 kro nen van veertig stuiver per maand ontvan gen. De CDuitschers, op wie men nog al ver trouwd had, vielen echter tegen. Toen zij namelijk bemerkten, dat de Spanjaarden in de stad goedkoop moesten geholpen worden, weigerden zij ook meer te 'betalen. Bovendien werd de bezoldiging van het vendel van 900 op 1000 kronen gebracht. 'Ging men hierover en over het voortdu rend roeven der Spanjaarden klagen, dan werd men steeds afgescheept met de aan maning, om nog wat geduld te hebben, 't Zou best in orde komenl Bij dezen stand van zaken, was het niet te verwonderen, dat de gemeenten van Zuid-Beveland liefst maar zoo weinig mogelijk soldaten in gar nizoen kregen en dat er tusschen de be sturen telkens oneenigbeid kwam, omtrent dit aantal en omtrent de verdeeling der kosten. 'Om hierin te voorzien werd een alge- meene vergadering gehouden van de wet houderschappen 'der stad Goes en de om liggende dorpen. 'Op die vergadering koos men zes gevolmachtigden, en wel den Bal juw, twee Burgemeesters en twee Sche penen van Goes en den Dijkgraaf van het waterschap Bewesten Yerseke. Nadat deze zes heeren de soldaten en de omslagen hadden verdeeld, regende het van alle kanten klachten en bezwaar schriften. Vooral de inwoners en de am bachtsheer van Kruiningen protesteerden krachtig. Daarom zond de landvoogd twee raad-s- heeren uit het hof van Bra'bant, die de omslagen per gemet lands verdeelden. Aan de indeeling der soldaten waagden deze zich echter niet. De kwestie bleef dus hangen tot het be stuur van Goes met de burgerij der stad besloot, om van elke honderd soldaten er dertien in garnizoen te nemen, terwijl de overigen door zes gemachtigden over het platteland zouden worden verdeeld. Bo vendien werden zij, die geen landerijen bezaten, door de gemachtigden hoofdelijk geschat en aangeslagen. Toen 'kort daarna ook de burgers zelf zich mochten wapenen, om stad en eiland beter tegen den Prins van Oranje te kun nen verdedigen, kregen de zes gemachtig den ook dit zaakje op te 'knappen. Zij' lieten wapenen koopen en uitdeelen, zij' bepaalden de plaatsen en de sterkte der wachten, en stelden bevelhebbers aan. Sol daten en gewapende burgers werden „de landwacht" van het eilend genoemd. Deze bleef bestaan, ook toen Goes en Z. Beveland onder den Prins waren geko men, maar nu natuurlijk met de opdracht, het eiland tegen de Spanjaarden te verde digen. De zes gemachtigden, toen gecommit teerden tot de landmacht genoemd, hadden onder hun bevelen ook de extra-ordinaire compagnie of de „rooie roe". Deze roode roe was een politiecorps, dat het eiland zuiver moest houden van „om- leurders, bedelaars, landloopers en 'derge lijke, die niet een eerbaar handwerk uit oefenden." Toen de politieke verwikkelingen afna men, en na den oorlog met Spanje de toe stand rustiger werd, verdwenen ook de landwachten. Boeren helpen zichzelf. In verband met de graancrisis zijn ver scheidene boeren in Bretagne er toe over gegaan zich zelf te helpen. Daar het bun door de van hoogerhand vastgestelde graanprijzen niet mogelijk was hun voorraden van de hand te doen, hebben zij besloten het zelf te malen. Van het meel zullen zij zelf brood bak ken en dit tegen een goedkooperen prijs rechtstreeks aan de consumenten in de stad verkoopen. In de omgeving van Rennes zijn reeds drie van zulke bakkerijen in bedrijf en per dag wordt 1800 kilogram brood afgele verd. De boeren verklaren dat zij door deze maatregelen tevens weer het „goede brood" van vroeger willen invoeren. i Het drama te '®Graveni-i bage. De politie heeft de vrouw uit de Kranestraat te Den Haag, die Donder dagmiddag j.l. gearresteerd werd in ver band met den dood van een kindje van 8 maanden, op vrije voeten gesteld. Het sectie-onderzoek heeft uitgewezen, dat opzet om bet kindje van het leven te berooven, uitgesloten moet worden ge acht. Wel zal de vrouw vervolgd worden ter zake van dood door schuld en even tueel wegens verwaarloozing van het kind. i De oplichting van een pseu do-broed er in Noord- Limburg. Onder verdenking van zich als pseudo-hroeder aan oplichting op groote schaal in Noord-Limburg te heb ben schuldig gemaakt is Zaterdag door de politie te Trier aangehouden de 25-jarige Duitscher L. D. Alvorens te worden uitgeleverd zal de aangehoudene zich wegens oplichting in Rijnland en Westfalen, voor het Duitsche strafgericht hebben te verantwoorden. Auto rijdt tegen een boom. Maandagavond had op den Rijksstraat weg onder de gemeente Nuland een auto ongeluk plaats. Een groote luxe auto reed met volle vaart tegen een langs den weg staanden boom. De 5 inzittende passa giers werden uit de auto in een sloot ge slingerd en kregen allen niet-levensge- vaarlijke verwondingen. De auto was totaal vernield. Vergiftigingsverschijnse- 1 e n. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben zich te Oss in het gezin van v. L. bij verschillende huisgenooten, ver giftigingsverschijnselen voorgedaan. Deze vergiftiging is waarschijnlijk ontstaan door het nuttigen van ondeugdelijke kaas. Des nachts werden 3 kinderen benevens de echtgenoote van v. L. wakker door hevige maagkrampen, later gevolgd door brakingen. Bij den oudsten zoon, die 'savonds niet gegeten had, kwamen deze verschijnselen niet voor. De toestand der patiënten liet zich zoo ernstig aanzien, dat direct medische hulp werd ingeroepen. Zondagochtend trad eenige verbetering in en hoewel het levensgevaar is geweken, moeten de pa tiënten nog te bed blijven. Belasting gebouwde eigendommen. Geachte Redactie, De schrijver „Veritas" van de „Goesche Penkrassen" heeft in Uw nummer van Vrijdag 23 dezer een punt aangeroerd, dat ook velen buiten Goes zal interesseeren. Het wil mij edhter voorkomen, dat „Ve- ritas" eenigszins eenzijdig is in zijn oor deel. Vandaar, dat ik de vrijheid neem U beleefd te verzoeken mij wel te willen toestaan een andere zienswijze naar voren te brengen. Voorop zij gesteld, dat de polderlasten geacht moeten worden bestemd te zijn tot bestrijding der kosten van onderhoud van waterkeerende dijken en versterkingen in de eerste plaats, en van andere middelen dienende tot bescherming van de in het waterschap gelegen eigendommen, zoowel gebouwd als ongebouwd. Maar tevens dienen zij tot het vormen van een kas, waaruit renten en aflossin gen terzake van leeningen, aangegaan tot het doen van buitengewone uitgaven, moe ten worden betaald. Men moge zich deze buitengewone uit gaven niet meer herinneren, hetgeen ove rigens een gunstig teeken is, doch de schuldenlast van ons Waterschap wijst maar al te duidelijk aan, dat zij zijn noo- dig geweest, ook ais voorzorgsmaatregel. M. i. is de nieuwe bepaling in het Al gemeen Reglement voor de polders en wa terschappen in Zeeland, dat een geschot kan worden geheven van de gebouwde eigendommen zeer toe te juichen en be wijst zij, dat de Provinciale Staten van Zeeland van de billijkheid eener toepas sing dier bepaling overtuigd zijn, afgezien van de vraag of gewone, dan wel buiten gewone omstandigheden daartoe aanlei ding zouden moeten geven. D'at door toe passing dezer bepaling de buiten de pro vincie wonende groote grondbezitters daarmede (in de eerste plaats?) gebaat zouden zijn ligt in de rede. Alle grond bezitters zullen echter gedeeltelijk ontlast worden. Maar daar staat tegenover, dat velen hunner, die de beschikking hebben over een gebouwd eigendom, naar dit nieuwe belasting-object zullen worden aangeslagen. Zij zien dus eenerzijds den aanslag voor hun ongebouwde eigendom men verlagen, doc'h anderzijds een aan slag invoeren voor het gebouwd. Zeker, tal van menschen zouden belast worden zonder hierin zeggenschap te heb ben. Maar is het met de heffing op bet ongebouwd thans anders? Men moet ook onder het huidige stelsel immers eigenaar zijn van een bepaald aantal hectaren grond om stemgerechtigd ingeland te kun nen zijn. Het nieuwe reglement verleent ook thans stembevoegdheid aan de volle eige naars, opstalhouders of vruchtgebruikers van gebouwde eigendommen, die aan de gestelde voorwaarden voldoen. Ik acht het. M. de R., op grond van bo venstaande zeer billijk, dat de eigenaren van het gebouwd overeenkomstig een door de algemeene vergadering van stemge rechtigde ingelanden onder hoogere goed keuring aan te leggen maatstaf 'bijdragen in de kosten der waterschapshuishouding. Voor de mij verleende plaatsruimte zeg ik u beleefd dank. CHR. GLERUM. Wemeldinge.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6