KLAVER S JEKKERS Verkooph. .Amerikaan' FOCUS Telegrammen. WEEK-ABONNEMENTEN Financiëele Berichten. Marktberichten. Advertentiën. Breuklijders. BREUKVERBANDEN Goes Middelburg. te verwerpen," opdat de regeering baar Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen met het veerende luchtkussen ALLE systemen van Breuk- verbanden zullen wij U voorleggen. Kom even bij ons praten. Wegens reorganisatie onzer groene bons, moeten alle groene bons vóór t Jan. 1935 worden Ingeleverd. N.V. WED. E. VERBEEM, Kreukelmarkt 13, GOES. Pols- en Zakhorloges. Klokken en Wekkers. Horlogebanden en Kettingen. Kleine Klokjes en Barometers W. J. CAMPER üroote keuze! GOEDKOPERS L. Noordstr. - Middelburg in in de laatste 25 jaar steeds meer ge- i vonden. Dit was 50 jaar geleden anders. Toen stond de practijk veelal afwijzend tegenover de wetenschap. De groote rijen-afstand van de aard appelen doet spr. vragen of dit niet het gevaar brengt van te grove aardappelen. De heer v. d. Ban meende, dat men juist bij 75 c.M.-rijlen, de kleine op 15, de groote op 30 c.M. legt. De voorz. wees op het groote belang van de rationaliseering van het bedrijf. In de des middags voortgezette verga dering waren weer ongeveer 225 personen aanwezig. De commissaris der Koningin en de burgemeester van Middelburg woonden deze vergadering niet bij'. De voorzitter gaf thans het woord aan dhr J. Weitkamp, lid der Tweede Kamer en bestuurslid van de Overijsselsche Mij. van landbouw, die sprak over „Ons land- boumleven in den nood der tijden". Spr. had niet de verbeelding, dat hij nog iets nieuws over de crisis kon mede- deelen, maar ieder ziet deze zaak op eigen wijze. Als men tot verbetering wil komen zal men moeten beginnen met God te er kennen en te zoeken. Na de oorlogsjaren kwam de democra tie naar voren en riep men alom om ont wapening, en dit alles leidde lot een on gekende autocratie en bewapening. Men heeft mooie theoriën, maar niemand han delt er naar. De bedrijfsorganisatie is nu het wachtwoord en men keert terug naar het gildewezen, door allerlei regelingen, die men nu ook wil. Spr. krijgt een kou de rilling als hij leest hoe het in de gil- detijd was. Men krijgt nu collectieve re gelingen, waarbij ook de arbeiders een woordje mee spreken; de eene organisatie parasiteert op de andere. Waarom krijgt een landarbeider onge veer 25 cent per uur, en een schilders- knecht, die rustig een staldeur staat te schilderen 40 of 45 cent? Toch spreekt men over de hooge prij zen der landbouwproducten, terwijl klei ne boeren hoogstens 10 of 12 cent per uur ontvangen. Het gaat er bij spr. niet om onrust te zaaien, maar om te pleiten voor de ge- lijkgerechtigheid van landbouwers als in woners van ons land. De landbouw is onderhevig aan export. Maar thans is geheel West-Europa ziek. De wereldvraag naar de producten blijft uit en nu zit men vast. Men moet terug- keeren tot de ware samenwerking, tot de ware democratie, anders zal het laatste woord aan het kanon zijn, en dan is En- ropa geheel verloren. Men moet den eco- nomischen oorlog beëindigen, vooral ook in verband met de belangen van den landbouw. Het zal anders wellicht zoo ver komen, dat men alleen dat uitvoert, wat elders door verschil in klimaat niet te kweeken is. Het is geen wonder, dat de Kamer van Koophandel te Rotterdam ach en wee roept over den weg, die de landbouw op moet gaan. De welvaart van het land wordt nu eenmaal zeer beïnvloed door uit- en invoerwaarde der landbouwpro ducten. Spr. zegt, dat dr Colijn zich niet zal laten commandeeren door een Zwanen berg. Zeker maken de ministers fouten, maar schandelijk is het om te zeggen, dat zij bewust in gebreke zijn. Als goede maatregelen thans niet te nemen zijn, moet men trachten een minder kwade te nemen. Zeker behoeft men niet alles wat de regeering doet, goed te praten, en cri- tiek moet, mag en kan er zijn. Doch re- geeren is thans wel zeer moeilijk. Men moet zich houden aan den geest onzer voorvaderen: God vertrouwen, zelf werken, zuinig zijn en elkander bijstaan. Samenwerken voor het behoud van den boerenstand is noodig. Dan kan veel wor den bereikt. Men moet er voor bedanken aangezien te worden voor onmondig. Dan alleen heeft men ook recht op den zegen van God Almachtig. Spr. eindigt met een gedicht van Vic tor Hugo, waarin hij tot Napoleon, die zich alleen-heerscher waant, zegt: de macht is niet aan U, doch aan God. (Luid applaus.) De heer Zwagerman bracht hartelijk dank voor deze rede van den man uit de practijk, maar vroeg hem of hij in hoo- gere graanrechten, die spr. ook had ge noemd, veel heil zag. De heer Weitkamp zeide, dat de graan rechten automatisch wel zullen komen. Men moet zich aanpassen aan de omstan digheden en de bodemcultuur opdrijven. De voorzitter bracht den heer Weit kamp onder applaus dank voor zijn in leiding. De M i d d e n-E uröpeesche t ij d. Hierna verkreeg de heer S. S. Sme ding te Middelburg, van den voorzitter verlof om de volgende motie toe te lichten en aan de vergadering voor te leggen: De Zeeuwsche Landbouw Maatschap pij, in algemeene vergadering bijeen, van oordeel, dat de invoering van den Mid- den-Europeeschen tijd voor het geheele jaar den zomertijd in naam opheft, doch hem in wezen permanent verklaart; dat Nederland geheel buiten de inter nationale tijdzone van den Midden-Euro- peeschen tijd ligt; dat een zomertijd van 40 minuten, het geheele jaar door, de bezwaren van den landbouwersstand niet alleen niet opheft, doch integendeel verergert, doordat nu ook in het voorjaar, de herfst en zelfs midden in den winter de zon volgens de klok, veertig minuten later opkomt; overwegende dat, zoo men den zomer tijd niet wenscht, enkele maanden zomer tijd in den zomer toch altijd nog minder schadelijk zijn te achten dan een zomer tijd heel het jaar rond; dringt er bij de Eerste Kamer met na druk op aan, het wetsontwerp tot invoe ring van den Midden-Euxopeeechen tijd oorspronkelijk wets-voorstel: des zomers Midden-Europeesche tijd, des winters West-Europeesche tijd, wederom kunne indienen. De voorzitter stelde voor deze motie in handen te stellen van het dagel. be stuur om haar zoo spoedig mogelijk met het K.N.L.G. te bespreken en met dit comité dan wel afzonderlijk in te zenden. De heer A. Dees wees er op 'dat, waar de Tweede Kamer het voorstel z.h.st. aan nam, en slechts een lid zich aan den be- staanden tijd wilde houden, men dus moet veronderstellen het beter te weten dan alle Kamerleden. De heer Dorst, algemeen secretaris, zei- de, dat deze kwestie ook Zaterdag in de vergadering van den kring Oostelijk Zuid- Beveland door den heer Welleman is aan geroerd, doch z.i. waren er belangrijker zaken dan dit te behandelen. Kunnen de boeren hun werktijden niet verzetten? De heer Smeding zeide, dat de Kamer over den tijd dood was gepraat en er een einde aan wilde maken. Men heeft zich toch ook tegen den Zomertijd steeds ern stig verzet? De heer Welleman zeide, dat het nog grooter chaos zal worden. Gehandeld werd overeenkomstig het voorstel van den voorzitter. De voorzitter drong er op aan vragen en opmerkingen tot de binnenkort te hou den kringvergaderingen te bewaren, doch de heer Klompe stelde nog een paar vra gen, waarop de voorzitter kon antwoor den, dat hem nog niets bekend is van ver dere plannen van den heer Prof. van Vuuren inzake een op te richten sociaal- economisch instituut, doch dat binnen kort een assistent van den professor naar Zeeland komt, vermoedelijk daarmede in verband. Verder dat nog geen overeenstemming is verkregen door het K.N.L.G. met an dere landbouwcentrales inzake verminde ring van de sociale lasten. De heer v. Bommel van Vloten bracht dank voor de woorden van welkom tot hem als lid van Ged. Staten gericht. Dat de toestand van den landbouw Gedep. Staten zeer ter harte gaat, blijkt wel uit het slot van de nota bij het aanbieden der begrooting 1935 aan de Prov. Staten. De landbouw is de kurk, waarop de provin cie drijft. Spr. waarschuwt daarom niet alleen de Statenleden voor optimisme, maar ook de landbouwers, die dit toonen door hooge koop- en pachtprijzen voor land, waardoor zij blijk geven zich geen rekenschap van de realiteit te geven. Zij dienen daar het algemeen belang van den boerenstand in het geheel niet mee. De voorzitter zeide, dat noodig is een rustige beschouwing en blijmoedig arbei den. Geloof, vertrouwen op God, dat geeft alleen rust en werkkracht. Hiermede sloot spr. de bijéénkomst. Handelsbesprekingen Nederland Denemarken. DEN HAAG. D'e handelsbesprekingen welke vorige week zijn aangevangen tue- schen vertegenwoordigers van de Neder- landsche en Deensche regeering zijn voor eenige dagen onderbroken. De Deensche delegatie is thans te Brussel voor het voeren van handelsbesprekingen met Bel gië. Verwacht wordt, dat de onderhande lingen met Nederland in de tweede helft van deze week weer op het departement van Econ. Zaken zullen worden voort gezet. Handelsverkeer mei België en Frankrijk. DEN HAAG. Naar wij vernemen, zul len spoedig onderhandelingen aanvangen inzake 't handelsverkeer tusschen Neder land en België en Frankrijk. Naar men weet loopen de bestaande handelsverdra gen met deze landen binnenkort af. De komende besprekingen hebben tot doel tot overeenstemming te komen inzake een nieuwe overeenkomst. Goedkoope groenten voor werkloozen. DEN HAAG. Naar ons ter oore komt is gisteren op het Departement v. Sociale Zaken een conferentie gehouden van re- geeringsautoriteiten met vertegenwoordi gers van acht gemeentebesturen. Op deze conferentie is besproken de mogelijkheid van het verstrekken van goedkoope groen ten aan ondersteunde werkloozen. De be sprekingen hadden plaats onder leiding van den directeur-generaal voor de werk verschaffing en steunverleening. DEN HAAG. De Haagsche rechtbank deed 'heden uitspraak in de zaak tegen den zich noemenden vliegenier L. G. B., thans gedetineerd, tegen wien door 'het O. M. 4 jaren gevangenisstraf was geëischt ter zake van oplichting meermalen gepleegd. De rechtbank veroordeelde B. conform den eisch. Da thuiskomst van do Panderjager- bemanning. DEN HAAG. De bemanning van de Panderjager zal Donderdag a.e. om 8.56 uur met den mailtrein uit Genua hier aan komen. Het ligt in het voornemen van het syn dicale Londen-Melbourne comité de zoo door pech achtervolgde bemanning Vrij dagavond een diner aan te bieden in in- tiemen kring, om op deze wijze uiting te geven aan de blijdschap van het comité dat zij weer behouden in Nederland zijn teruggekeerd. Gasverstlkking. HBEDEN. Vanmorgen is de 20-jarige dameskapper A. Esvelt, wonende aan de Groene alhier dood in zijn kamer gevon den. Het bleek, dat er in deze kamer een gatkraantje openstond. De politie is van meening, dat hier van een ongeluk sprake is. KIEL, Op verzoek van de kerkelijke autoriteiten te Maagdenburg is te Kiel ge arresteerd een spreker van de Duitsohe ge- loofsbeweging Ortowski. Hij sprak over Noord Heidendom en Duitsch geloof en verklaarde o.a. dat bet Christendom, ka pitalisme en bolsjewisme uit één wortel waren gesproten, n.l. uit het Jodendom. En dat het Ohriatendom niets anders was dan een Joodsch minderwaardigheids complex. f17.000 vermist. HAARLEM. De garagehouder G. heeft bij de politie aangifte gedaan van de ver missing van geld uit een 'brandkast en een schrijfbureau tot een bedrag van ruim f 17.000. Er zijn geen sporen van braak gevonden, doch men vermoedt, dat de brandkast met een valschen sleutel is geopend. PARIJS. De visschers van Marseille, Toulon en andere plaatsen zijn in staking gegaan. LONDEN. Om elk incident bij het huwe lijk van Prins 'George en Prinses Marina te voorkomen zal langs den geheelen weg welke de stoet volgt, politie worden opge steld met het gezicht naar het publiek ge keerd. PARIJS. Tengevolge van het instorten van een schacht in een mijn te Angevillers hij- Metz werden verschillende arbeiders 'bedolven, waarbij er twee werden gedood. 'LONDEN. Sir Simon had gisteravond een onderhoud met den voorzitter van den Joego-Slavisohen regen tsc'hapsraad prins Paul over de bij den volkenbond ingedien de klacht tegen Hongarije in verband met den moord op Koning Alexander. Van te voren had Simon een uitvoerig overzicht van den toestand gegeven in de kabanetszïtting naar aanleiding van de Hongaarsche eisöh om de nota zoo spoe dig mogelijk te behandelen. Herstel van het Amerikaansche zaken leven. WASHINGTON. De jongste zitting van de Federal Reserve Board heeft de opvat ting van president Roosevelt, dat het Ame rikaansche zakenleven bezig is zich te her stellen, bevestigd. Voor de eerste maal se dert Mea toont de maand October een stij ging van de omzetten en ook in de eerste helft van de maand November 'bleef de in- dustriëele 'bedrijvigheid stijgen en nam toe met 2 pet., waardoor een stand werd be reikt van 73 pet. van den gemiddelden om vang der industriëele bedrijvigheid in de jaren 1923'25. HET SPELL1NGSVRAAGSTUK. IV. De taalkundigen, op theoretische gron den, en de onderwijsmensen, die er in de practijk mee te maken krijgen, zien dus in: a. dat met een moeilijke spelling veel tijd vermorst wordt aan de vorm, die beter besteed ware aan t' wezen. b. dat de bereikte resultaten, die toch al niet bevredigend kunnen zijn, straks voor duizenden weer verloren gaan, waardoor aan hun schriftelijke gedach- tenuiting een brevet van minderwaardig heid wordt gegeven. c. dat aan de vrije en vlotte uitdruk king van het gedachte inwendig-ge- sprokene) allerlei beletselen in de weg worden gelegd. d. dat, bij niet-ingrijpen, al deze bezwa ren boe langer boe groter worden. Daarom dringen ze aan op spellings vereenvoudiging. De vraag rijst nu, wè.t zal er veranderd worden? Als rwe nog geen geschreven Nederlands hadden, kon er een practisch systeem, geheel vrij ontworpen, worden aangeboden, 't Zou heel wat gemeen heb ben met 't tegenwoordige, maar zéker er ook zó veel van verschillen, dat bet min stens 2 maal zo makkelijk was. Maar dat gaat nietl Men moet wel uitgaan van 't bestaande, wijzigen op de basis van 't bestaande, liefst heel geleidelijk, zo om de 25 of 50 jaar wat, om de spelling lang zamerhand te zuiveren van de gebreken die er nu in zijn, en 't schrift in 't ver volg meer parallel te doen lopen met de zich voltrekkende spraakwijzigingen. D'at is lastig! Wordt er teveel gewijzigd op eens, dan worden alle oudere mensen kregel en krijgt men een te grote afstand tussen oud en nieuw. Wordt er te wei nig gewijzigd, dan is 't sop de kool niet waard. Men zal nu inzien, dat 's ministers ad viseurs 'tzó aan moeten leggen, dat le de vereenvoudiging de moeite waard is voor 't onderwijs en voor heel 't volk; 2e. dat er ook weer niet té veel moet veranderd. Nooit zal men ieder bevredigen! En nooit zal zoo'n vereenvoudiging tot stand komen, of we moeten allemaal (uit gezonderd de jeugdige Nederlanders die nog lezen moeten leren) een beetje ge schokt worden in onze lectuur, en ons een beetje moeite willen geven bij 't schrijven. V. Die „schok" hebben in de laatste dagen honderdduizenden ondergaan, en die moei te wordt van honderdduizenden vriende lijk gevraagd, En dat is niet prettig I Zie daar de diepere oorzaak van de massa- tegenëtandl Vandaar uitingen als van Dr Gunning in Pniël: „Verse vis op onze disl Bal Dat moois komt in m ij n blaadje niet!" En nu zien we, vaak geheel te goeder trouw, gebeuren, wat in zulke gevallen al tijd gebeurt; Zich niet bewust van die eigenlijke, diepere oorzaak, gaan de men sen naar verstandelijke, en „principiëele" argumenten zoeken, om aan de verande ring te ontkomen en bun tegenzin te recht vaardigen. Liefst zó, dat de nieuwlichters ook nog 'belachelijk lijken. En dan staat daar de kleine groep van vooruitstreven- den voorlopig.voor gek. Intussen: „De meerderheid, lieve broe der, heeft nooit, nooit gelijk, bedenk dat" zo ongeveer dezelfde Dt Gunning in een volgend „Pniël"-blaadje. Die uit spraak beeft me bepaald goed gedaan. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsteidamsolie Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes vorige koers heden Ned. Handel Mij. 34Vs 35 Philips Gloeilampen G.B. 222 219 Unilever 76Vs 77 Anaconda Copper 67/8 6"/» Bethlehem Steel 19 197i. U.S. Steel Corp. 23 23s/s Koninkl. Petroleum 13714 137 V» Shell Union 73/s 8Vs Amsterdam Rubber 88* 90* Ned. Scheepvaart Unie 29 Vs 30 Dteli Maatschappij 119 121 Handelsverg. Amsterdam 152 149 4 pet. Indië 1934 1001/* 100* 4 pet. Nederland 1034 lOl'/s 101"/" A.K.U. 327i 32* De berichten uit Amerika blijven wat hoopvoller luiden op grond van de verbe tering in het bedrijfsleven dat gelimiteerd wordt door bet wat minder ingrijpen van Roosevelt. D'e locale markt blijft eveneens goed ge^ stemd ofschoon men terughoudend blijft, hoofdzakelijk in afwachting van het Saar_ plebisciet. Dé beleggingsinarkt blijft goed gevraagd. Wisselkoersen. Amsterdam. 27 Nov., 2.30 u. Londen 7.387.39*. Parijs 9.749.77. Berlijn 59.4359.47. Brussel 34.5134.54. New-York 1.471/!—1.48*. Dé eerstaanwezend ingenieur van de genie te Bergen op Zoom heeft in bet bureel der genie te Vlissingen aanbesteed het éénjarig onderhoud vao^de militaire gebouwen en werken op Walcheren en Zuid-Beveland en te Terneuzeu. Raming f 7200. Inschrijvers: J. Wisse, Axel f 7420; Iz. Lagasse Zoon, Koudekerke f 7150; J. J. Jansen, Middelburg f 7079; P. J. M. Schmeltzer. Vlissingen f 7051; Fa. L. van der Pol, Lamswaarde f 6998; J. Bliek te Terneuzen f 6990; J. Wisse, Middelburg f 6980; L. Boone, Vlissingen f 6838; W. J. Krijger, Middelburg f 6785; J. P. Deur- loo f 6767; Fa Post Berting, Vlissingen f 6750; C. van der Klippe te Vlissingen f 6666. Kruiningen. Uitslag aanbesteding van het bouwen van een dubbel woonhuis in het Bouwplan alhier, voor rekening van dhr M. de Jonge aldaar, door het Bouw kundig Bureau v.h. A. le Clercq M.Jz., le perceel: timmer- en metselwerk: A. v. Eenenaam, Hansweert f3590; Gebr. Allewijn, Waarde f3538; Th. van Doorn, Krabbendijke f3486; J. Dek, Kruiningen f3436; J. Fraanje, Kruiningen f3418; J. Griep, Hansweert f3259; Gebr. Karelse, Kruiningen f3129. 2e perceel: loodgieterswerk: J. J. de Dreu, Krabbendijke f248; W. Gebraad, Krabbendijke f244; Firma Tamse, Goes f209.50. 3e perceel: electrische leiding: A. Deur waarder, Kruiningen f90.50; J. J. de Dreu, Krabbendijke f76; Firma Tamse, Goes f55:— 4e perceel: glas-, verf- en behangwerk: G. van Iwaarden, Oostdijk f386; C. Klap, Heinkenszand f379; C. Braam, Waarde f363; A. Leijs, Schore f354; P. Penne, Kruiningen f347. Goes, 27 Nov. 1934. Graanmarkt. Chevaliergerst 6.25, Ha ver 6.256.50, Kookerwten 9.25—0.75, Schokkers 10.7511.85, Bruine Boonen 11.5012, Karwijzaad 17. Aanvoer klein. Eieren per 100 stuks 5, per 2!5 stuks 1.25, winkelprijs 6, eendeieren 5, poel eieren 2.50. Boter per kilo 1.55, per halve kg 0.77'/e winkelprijs 0.87Vs, fabrieksboter 0.90, af wijkende boter 0.60. Noteering handelaren: Boter le soort 0.70 p. p. met inbegrip omzetbelasting. Handel slooht. Eieren per 100 f 5, Poelje-eieren 2,50. V.P.Z. Aanvoer 9508 eieren. Prijs 5.20 per 100 stuks. MïDELBURG, 28 Nov. 1934. Op de vel ling deden: Veldsla 2—10, Spinazie 9—22, Kasstamsnij boonen 55, Spruiten 8—14, Witlof 8—21, Schorseneeren 12, Koolrapen 1—2, Wijnpeën 1,5—2,5, Peën 1—3, Uien 1—3, Kroten 1—2 ct., alles per K.G. Peën 1—3,5, Rapen 1—2, Kroten 2,5—4, Prei 4—8,5, Selderie 0,5—1, Knolselderie 1—2, Rammenas 1—1,5 ct., alles per bos. Savoye kool 26, Roode kool 1,54, Boere kool 1—2, Witte kool 2—3, Bloemkool 2,5 20, Andijvie 0,52, Kropsla 0,5 ct., alles per stuk. De Heer en Mevrouw LUYCKX VAN 'TWESTEINDE geven met vreugde kennis van de geboorte EENER DOCHTER. Zij zal den voornaam WILLY dragen 's-Heerenhoek, 25 November 1934. Onze MARSEPEIN door zorgvuldige samenstelling iets eigens. M. PETERSE, Hofleverancier Middelburg. Ondergeteekende geeft hiermede kennis, dat hij door den Voorzitter der Kamer van Toezicht op Nota rissen en Cand.-Notarissen in het Arrondissement Middelburg, den heer President der Arrondissements- Rechtbank, is AANGEWEZEN TER WAARNEMING VAN HET VACAN TE KANTOOR VAN WIJLEN NO TARIS H. H. STRUVE TE MIDDEL BURG; het kantoor blijft gevestigd Pijpstraat N 23. R. BATTEN, plv. Notaris. MAGAZIJN „DE KAAN". I .«GE DET V 3 iü MIDDELBURG, is ruim gesorteerd in étui's, gevuld met lepels en vorken, messen, gebakvorkjes, lepel tjes, ja te veel om op te noemen. Komt u eens kijken? 6 roestvrije messen voor 1.47. KLEEDING. Prijzen waarvoor U nergens slaagt. Wij beweren het niet alleen, maar bewijzen dit ook. Modern® Winter jassen in alle kleuren, reeds vanaf ƒ7ƒ17.75, nieuwste dessins. Blau we Garbardina jassen vanaf 11.75. Fietsjekkers vanaf ƒ6.50. Wilt U profiteeren, let dan op het adres: L. VAN CLEEMPUT, Gravenstraat I 188 (gesloten huis), Middelburg. bij koopt U bij Kortedelft A 86-87 Middelburg zijn Mooie, donkere FIETS JEKKERS met stevige voerings reeds v.af f 6.86 Reclame JEKKER f7.75. f8.76, f 10.95, f 12.50 Ook Klaver's BONKERS zijn goed en goedkoop.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3