Uit de Provincie. Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw 2. Ia het juist, dat bij gelegenheid dier inwijding ten behoeve der vreemde bewo ners, aanvang is gemaakt met de stich ting (bouw) van een blijvend gemeen- sohapschapshuis voor dat dorp? 3. Is het juist, dat niet alleen vluchte lingen, maar ook vrijwillig zich aanmel dende vreemdelingen in dat werkdorp op genomen worden? 4. Zoo ja, is een en ander dan niet in strijd met de mededeelingen. door den Minister van Waterstaat gedaan aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de memorie van antwoord der Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienst jaar 1934 (blz. 5)? Zijn Excellentie heeft toch medegedeeld, dat de regeering aan het voorloopig comité voor de Joodsche vluchtelingen toezegging heeft gedaan om kosteloos de beschikking te kunnen krijgen over barakken en loodsen met inventaris, benevens den grond waarop deze barak ken en loodsen geplaatst worden; dat de beschikbaarstelling geschiedt voor niet langer dan drie jaren en dat de overige, door 'het comité verlangde gronden met schuren, zullen worden verhuurd aan de sindsdien opgerichte stichting Joodsche Arbeid, eveneens voor drie jaren en tegen normalen huurprijs. 6. Is de Minister bereid aan de Kamer mededeeling te doen van den inhoud der stichtingsacte der stichting Joodsche Ar beid, zoomede van de acte, overeenkomst of ander geschrift, waarbij de beschik baarstelling van de roerende en onroeren de goederen (eventueel inclusief levende have, werktuigen enz.) heeft plaats ge had? HET ROODE PETITIONNEMENT. Het socialistisch petitionnement inzake den werkloosheidssteun, dat vele handtee- keningea verwierf, is, naar de „Stan daard" terecht opmerkt, uiteraard van weinig waarde. „Stelt men den menschen, die het zwaar hebben in dezen tijd, de vraag, of zij niet gaarne iets meer ontvangen, dan zijn zij licht geneigd toestemmend te antwoorden, vooral als de actie onschuldig wordt voor gesteld, als neutraal, zonder politieke be doeling. Men meldt thans van verschillenden kant, dat er sprake was van een zekere terreur. En dat zal wel zoo zijn. nu de socialistische pers melding maakt van het feit, dat zoovele kleine neringdoenden hun handteekening gaven. Die durven gewoon- ljjjc in zulke gevallen niet weigeren. Het is zeer zeker niet kwaad, dat hier naar eens een onderzoek wordt gedaan. Maar ook al laat men zulks buiten re kening, zulk een actie tot het verzamelen van handteekeningen, of een volksstem ming over de vraag of men iets wil ont vangen of liever niet wil betalen, richt zich zoozeer op het natuurlijke begeeren der menschen onderwijl hun de wezen lijke toestand, die de maatregelen der Overheid noodzakelijk maakt, wordt ver heeld dat haar innerlijke beteekenis moeilijk kan worden geschat. De sociaal-democratische pers gaf zulks in een geval, dat de partij zelf raakte, aanstonds toe. In Genève heeft men nu, zoo in een jaar tijds, twee stemmingen gehad, die dergelijk motief tot motor hadden. Eerst een gewone verkiezing voor het stedelijk bestuur, dat genoopt werd tot bezuiniging, salarisverlaging enz. De Sociaal-democraten ontplooiden een geduchte actie daartegen en wonnen een kleine meerderheid. Toen moesten zij zelf de verantwoorde lijkheid dragen. Bezuinigen, dat ging niet natuurlijk. Dus nieuwe lasten. De roode heeren in Genève stelden voor uit belastingen ook accijnsverhooging daaronder begrepen f 5.5 millioen te halen. Dit voorstel werd aan een volks stemming onderworpen. De uitslag was verpletterend. Twee der de der stemmen 'keerde zich tegen het voorstel. Men wil in Genève dus niet bezuinigen. Men wil geen nieuwe lasten. Wat dan? Dat is een niet te beantwoor den vraag, als men het volk na een ge duchte actie daarvoor stelt. De sociaal-democratische pers zegt nu, dat uit deze stemming niet mag worden afgeleid, dat het volk in Genève zich tegen het rood bewind keerde. Laat dit zoo zijn, dan vloeit hieruit voort, dat men zelf toe geeft- uit zulke proeven omtrent de volks- meening valt nieta af te leiden. Zij hebben geenerlei positieve waarde. Welnu, dan is ook het petitionnement te eenenmale veroordeeld, Het is zonder beteekenis". Toenemende smokkelarij in Z.-Vlaanderen. Den laatsten tijd neemt het smokkelen langs de grens in O. Z.-Vlaanderen weer erg toe; voornamelijk van suiker. Meestal zijn het kleine hoeveelheden, omdat de smokkelaars dan minder risico loopen voor groote verliezen. Ofschoon de grensbewaking danig ver sterkt is, kunnen de ambtenaren het smok kelen niet afdoende tegengaan in deze grensstreek met zijn vele onbegaanbare landwegjes. Tengevolge van den mist der laatste week wordt de smokkelaarsvangst ook zeer bemoeilijkt. (Tel..) Tegen deherclassifioatie. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken is het volgende telegram gezonden: Het P.T.T.-personeal in de provincie Zee land (georganiseerd in de C.B.P.T.T.) zoo wel van de eilanden als dat van Zeeuwsch- Vlaanderen in gecombineerde afdeelingen- vergadering te Goes bijeen, doet een eerbie dig beroep op den Zeeuwschen Minister om de voorgenomen 'herclassificatie te ver hinderen In heel Zeeland blijft niet één gemeente in de eerste klasse, 2 gaan naar de tweede 9 komen in de derde, en de rest krijgt 12 tot 18 pet. standplaatsenaftrek. Moge dit voornemen geen werkelijkheid worden. Middelburg. De M a g el a n g-f i 1 m. Gisteravond werd in de Hofpleinkerk voor de eerste maal de Magelang-film vertoond. De voorz. van het comité, Ds D. Pol te Rijsoord, sprak de hoop uit, dat vanuit Zeelands hoofdstad een zegetocht door de drie zuidelijke provincies voor deze film zou aanvangen. Deze film toch geeft een beeld van het werk op 'het zendingsterrein der Geref. Kerken in Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. Duidelijk wordt door deze film geïllustreerd de invloed die er van het Zendingswerk, in prediking en barmhartigheidsbeoefening, uitgaat op de Javaansche samenleving. Voorts wordt een indruk gegeven van het schoolleven, van de laagste school, to't de Mulo toe en de huishoudschool. De armenkolonie te Blondo, waar blinden, kreupelen en an dere stumperds nog nuttig bezig zijn en die bovendien het rijke Evangelie mogen vernemen, is goed verfilmd. Ongetwijfeld zal deze film niet nalaten de zendingsliefde aan te wakkeren. De kindervoorstelling, die er aan voor afging, moest wegens een technische sto ring worden onderbroken. De operateur slaagde er evenwel in, deze te verhelpen, zoodat de tweede voorstelling op tijd kon aanvangen. Op een anderen nog nader aan te geven datum zullen de kinderen alsnog in de gelegenheid worden gesteld, de ge- heele film te zien. i Donderdagavond hield de kring Wal cheren der Gereformeerde Meisjesver- eeniging een kringvergadering in de Hof pleinkerk te Middelburg. Na de gebruikelijke opening door de presidente, mej. Ludikhuize, heette ze de vele aanwezigen hartelijk welkom. De heer A. Kuiper uit Utrecht sprak ver volgens over: De Jongeren en het boek. De jongeren verdoelen zich in groote groepen, die ieder hun eigen inzichten en idealen hebben. Voor dezen avond wil spr. zich beperken tot de groep jongeren van 1521 jaar en de Geref. samenleving. Spr. wil trachten de vraag te beant woorden: Wat kan het boek voor ons be- teekenen? Er zijn slechts weinig men schen die nooit lezen. Enkelen zijn op het gebied van lezen geheelonthouder, maar ze meenen, dat het lezen voor hen gevaar lijk kan zijn. De beteekenis van een boek kan heel verschillend zijn. Het boek kan bevrediging geven aan ons verlangen om meer van de wereld te leeren kennen. Maar het boek is van nog meer betee kenis. Er leeft in ieder mensch een drang z'n medemensch te leeren kennen en te ontdekken. In bet leven is het meest zoo, dat we elkaar maar oppervlakkig kennen. Maar nu komt het boek en laat ons de menschen zien in hun diepste zijn. Zoo kunnen we door het boek landen ontdekken, dat is veel; menschen ontdek ken, dat is meer; maar ook God ontmoe ten, dat is het hoogste. Juist het boek, dat ons God laat vinden is van zoo groote waarde. Daarom is er beperking noodig ook in het lezen, en moeten we ons af vragen, hoever mag en moet ik gaan. De strijd tusschen Christendom en cul tuur is er altijd geweest, maar is nu an ders dan vroeger, omdat de jeugd en ook het boek anders is. In het tegenwoordige boek openbaart zich dikwijls fel de Anti- Christelijke tijdgeest. Dan is er nog de geest van de stroomlijn, d.w.z. met zoo weinig mogelijk moeite, zooveel mogelijk zien te bereiken. Ons lezen moet gericht zijn naar Gods Woord. We lezen het boek om God beter te leeren kennen. Wat moeten we nu lezen? Een alge- meene keus is niet te geven. Ieder moet persoonlijk uitmaken, wat hij wel of niet kan en mag. Elke levensperiode kan slechts een bepaald deel van de waarheid van het leven aan. De volle waarheid van het leven kan niemand aan, want die is God. Op onze boekenlijst zullen we al lereerst de Bijbel zetten, daarna lectuur die principieels voorlichting geeft, wat vooral in dezen tij'd van belang is. Verder goede boeken, die na ingespannen arbeid een prettige afleiding voor den geest ge ven. (Vriendelijk verzoek van de Redactie 'om geen berichten en verslagen in de examenspelling-Marchant te zenden.) i B. en W. stellen voor over te gaan tot het rooien van 27 iepen en 4 tronken in verschillende deelen der gemeente. In de jongste raadsvergadering heb ben B. en W. toegezegd, naar aanleiding van een desbetreffende opmerking van dhr Mr van der Feltz. alsnog de berekening van het wachtgeld van den, by besluit van 30 Mei j.I. eervol ontslagen onderwijzer in de lichamelijke oefening aan school G, den heer W. de Graaf, ter inzage te zul len leggen. Zij wenschen daaraan toe te voegen ,dat deze berekening reeds eerder ter visie heeft gelegen als bylage van liet rapport der Raadscommissie ad hoe, tot eventueels organisatie van het openbaar U. L. O. en dat geen van de Jeden van den Raad tegen de berekening van het wacht geld van den vakonderwijzer De Graaf be zwaar heeft gemaakt. De later bij Gedep. Staten gerezen, sindsdien opgeloste be zwaren 'betreffen uitsluitend de uitbeta- ting van 'het wachtgeld, niet de bereke ning. Eervol ontslag. De heer L. A. J. Burgersdijk. conrector van het gymnasium alhier, heeft in verband met het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd tegen 1 September 1935 eervol ontslag aangevraagd. Een 9-tal bewoners van den Na- dorstweg hebben tot den gemeenteraad het verzoek gericht op dien weg in het belang van de veiligheid van het verkeer straatverlichting aan te brengen. De pachter van het vischwater, J. P. Geers, heeft verzocht om voor dit jaar ontheven te worden van zijn pacht, om dat er niets te vangen is. Vllssingen. Werkloozen. Het aan tal werkloozen ia verleden week weder met 69 vermeerderd en bedraagt thans 1293, van wie er 92 bij de werkverschaf fing werken. Oudelande. Inbraak. Zondagavond werd alhier ingebroken ten huize van J. v. d. Velde, terwijl de bewoners afwezig waren. Een 'klein bedrag wordt vermist. De dief echijnt door het dakraam te sijn binnengekomen en is na den boel door el kaar te hebben gegooid weer langs den zelfden weg vertrokken. Als verdachte werd aangehouden G. de L. alhier. Oostkapelle. Maandagavond hield de af- deeling Patrimonium haar 15e jaarverga dering onder 'leiding van dhr P. Cornelis- se. De jaarverslagen werden uitgebracht. De afdeeling telt thans 19 leden. Door den voorzitter werd ingeleid het onderwerp „Werkloosheid, arbeidstijd en loon in verband mét bedrijfstechniek en commerciëel beheer". Op dit onderwerp volgde een geanimeer de gedachtenwisseling. Dhr P. Cornelisse werd als 'bestuurslid herkozen. Ingezonden Mededeeling. In tegenstelling met andersluidende beweringen is door wetenschappelijke onderzoekingen van Dr. A. Krupski, Prof. aan de Universiteit te Zurich, uitgemaakt, dat de coffeïne door hel organisme slechts zeer langzaam ver» werkt wordt en bij geregeld gebruik van koffie dus de functie van nart en zenuwen voortdurend onder de onge- wenschte prikkelwerking van de coffeïne te lijden heeft. Koffie Hag is gegarandeerd coffeïne- vrij en dus onschadelijk voor hart en zenuwen. Zierikzee. De rekening der gemeente over 1933 wijst aan in ontvangsten een be drag van f 340.603.84, in uitg. f 337.877.31 zoodat deze rekening een voordeelig saldo oplevert van f2.726.53. De kapitaaldienst wijst in ontvangsten aan f 94.508.70, in uitgaven f 83.977.92, sluitend alzoo met een voordeelig saldo van f 10.530.78. De meerderheid van B. en W. stelt een wijziging voor op de beffing van kaaigel- den in verband met het lossen en laden van ajuin. Vrijdagavond is het nieuwe gebouw voor de Nutsbibliotheek en leeszaal, gren zend aan het gebouw van de Herv, Ge meente, in gebruik genomen. Namens de bibliotheekcommissie voerde dr J. G. Röh- ner het woord en dr U. Schults hield als departementsvoorzitter een rede, waarin hij' o.m. wees op het mooie sociale werk, dat hiermede wordt beoogd. Architect van het moderne gebouw is de heer A. de Waardt te Rotterdam. Voorloopig is de nieuwe leeszaal twee maal per week geopend. Terneuzen. Een lid der bemanning van 't Nederlandsche stoomschip „Stad Zaan dam" werd tijdens de reis van Huelva naar Sas van Gent onwel, terwijl hevige pijnen optraden. Aangezien men zich in volle zee 'bevond, aehte de kapitein het raadzaam, draadloos dokters-advies in te roepen; zulks verkreeg hij van een pas sagiersschip. De arts gaf zijn aanwijzingen vermoedende dat dit een geval gold van blindedarmontsteking. Te Terneuzen werd consult ingewonnen van dr van Bock- staele, die inderdaad blindedarmontste king constateerde. Dank zij de draadloos ingewonnen adviezen, werd in dit geval erger voorkomen. Tholen. Mandagavond 11 uur werd de politie alhier opgebeld vanuit Antwerpen, dat aldaar in het Zuiderdok was opge- visebt het lijk van den 20-jarigen J. N., wonende alhier. De politie is direct de ouders, welke reeds ongeveer twee weken in ongerustheid verkeerden, daar J. N. sinds 8 dezer vermist was, in kennis gaan stellen van dit droevig gebeuren. Voor eenige weken was zijn signalement d'oor de radio bekend gemaakt en zijn op sporing gevraagd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ellecom, M. A. J. de Zwaan te Wamel. Bedankt voor Fngelum, W. E. Heij- boer, cand. te Middelburg. Geref. Kerken. Bedankt voor Zutphen, W. H. van der Vegt te Goes. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Snoek, D. Bieensa te Dro- geham. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Terneuzen, J. D. Barth te Borsselen. Jubileum Dr Schmidt. Zon- damorgen maakte Dt J. D. Schmidt, pre dikant in de Ned. Herv. Kerk te Ko- pelle (Z.) na de godsdienstoefening be kend, dat hij Zondag 9 Dec. a.s. D.V. den namiddagdienst tot een dankdienst wenscht te bestemmen, omdat het 5 Dec. a..s 25 jaar zal zijn geleden, dat hij zich aan de gemeente te Kapelle verbond na bevestiging door Ds Loef. Z.Eerw. was eerst van plan om dezen dag onopgemerkt te laten voorbijgaan, maar de aandrang van collega's en vin de zijde der gemeen te deden hem besluiten dezen dag dan kend aan God te v/ijden. Op 10 Deo. a.s. zal het 35 jaar geleden zijn, dat Dr Schmidt in het ambt werd bevestigd. Het zal den jubileerende wel niet aan belangstelling en erkenning ontbreken. Dr J. D. Schmidt ia algemeen geacht en be mind, niet alleen om zijn ambtelijken ar beid, maar ook vele vereenigingen hebben in hem een ijverig bestuurslid. Ook het jeugdwerk heeft de liefde van zijn hart. Dankdag. Ned. Herv. Kerk. Colijnsplaat, av. 6.30 u. ds Bons. St Laurens, vm. en om. geen dienst. 7 u. ds van Empel. Geref, Kerken. Baarland, vm. en nm. ds Pol te Rijsoord. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge, 9.30 en 2 u. ds Franssen. Geslaagd voor examen staatsprac- tijk handel en administratie de heer D. Meloen Jz. te Den Haag, vroeger te Krab- bendijke. De beer P. be Feber, hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool te Axel, heeft, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag uit deze betrekking gevraagd, ingaande 1 Juni 1935. Twee jaar een doode in buis. In de woning van een mijn werker werd Zondag te Gelsenkirchen een vreeselijke ontdekking gedaan. Men vond 't lijk van zijn 22-jarige dochter, die in Mei 1932 reeds gestorven was. De man had het sterfgeval niet aange geven, doch het lijk, luchtdicht afgesloten in een bed bewaard. Daar van de over ledene alleen nog de beenderen over wa ren, kon de doodsoorzaak niet worden vastgesteld. De mijnwerker, die zeer overspannen was, is gearresteerd. Politie-rechter te Middelburg. Zitting van 27 Nov. De volgende personen waren gedag vaard: G. B., 40 j., landbouwer te Heinkens- zand, wegens bedreiging met misdrijf te gen het leven gericht door op 22 October 1934 te 's Heer Arendskerke onder be dreigingen met een mes te steken naar en in de richting van M. B. Schei- beier, waarbij' bij diens jas raakte. Eisch en utspr. f 15 of 10 d. h. Mr Dieleman Jr. achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. J. K., 30 j., melkhandelaar te Koude- kerke, wegens mishandeling van D. van der Wekken te Vlissingen. Eisch en uitspr. f 15 <of 10 d. h. Mr Kuipers bepleit een lichtere straf. G. V., 20 j., arbeider te Kapelle, wegens mishandeling van Nicolaas Wisse te Bie zelinge. Eisch f 15 of 10 d., uitspr. f 20 of 10 d. Ph. F., 70 j., landbouwer te 's Heer Arendskerke, wegens het dood en van een duif, toebehoorende aan Marinus Visser. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. h. Ie. S. W., 22 j., te Zoutelande, 2e. A. M., 24 j., te Zoutelande en 3e. C. J. v. M., 20 j., te Meliskerke, allen landbou- wersknechts, wegens het in den nacht van 20 op 21 Oct. 1934 te Westkapelle of Zou telande te zamen en in vereeniging een damhek afbreken. Eisch en uitspr. ieder f25 of 10 d. h. Ie M. G. S., 29 j. en 2e. K. W. H., 26 j., werklieden te Middelburg, wegens dief stal van 52 K.G. aardappelen, toebehoo rende aan A. de Voogd te Biggekerke; aan nr 1 werd subs, heling van die aardap pelen ten laste gelegd. Eisch ieder f 15 of 10 d. h. en 1 mnd. gev.straf voorw. proeftijd 2 j.; uitspr. f 10 of 5 d. en 1 mnd. gev.straf voorw. proef tijd 2 jaar. A. J. B., 25 j., zonder beroep te Middel burg, wegens diefstal van 2 zakken met steenkolen, toebehoorende aan N. van Driel aldaar. Eisch f 15 of 10 d., uitspr. f 10 of 5 d. J. A. v. B., 42 j., koopman te 's Herta- genbosch, wegens beleediging van de Puit en v. Bemden, toen zij bezig waren hem terzake van dronkenschap op te brengen, te Zierikzee. Eisch f 15 of 10 d., uitspr. f 15 of 5 d. J. v. N., 44 j., arbeider te Kruiningen, wegens beleediging van P A. Kakebeeke te Kruiningen. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. h. Algemsens Vergadering Z. L. M. Zooals wij gisteren reeds meldden, sprak gistermorgen in de alg. vergade ring der Z. L. M. de heer Ir P. A. v. d. Ban, Rijkslandbouwleeraar te Leeuwar den, over „Orepen uit de landbcuwar- beidsleer De Landbouwarbeidsleer, aldus spr., omvat de studie der rationaliseering van den arbeid in den landbouw. Er wordt nagegaan welke factoren van invloed zijn op de arbeidsbehoefte van het bedrijf. Dit onderzoek heeft plaats voor de ver schillende bedrijfstypen en gewassen en niet alleen voor het beele jaar, maar ook het verloop van de arbeidsbehoefte van week tot week. De studie heeft dus betrekking op ar- beidbesparende machines, werkmethoden, inrichting van het beele bedrijf en ook op de bandgrepen en het handgereed schap bij bepaalde werkzaamheden. Het loonstelsel is dan uit den aard der zaak mede 'onderwerp van studie. In Nederland is door de landbouwwe tenschap betrekkelijk weinig aandacht aan deze zaken geschonken. De practijk voelt echter het belang daarvan op het oogenblik als veel grooter dan die der an dere vraagstukken. Zoo is nu de meest gewenschte wijze van poten, verplegen, oogsten en sorteeren van aardappels een veel belangrijker vraagstuk dan de beste bemesting. In Duitschland wordt nu een tiental ja ren systematisch 'op dit gebied gewerkt, waarvan Spr. allerlei mededeelingen doet. Vaak wordt gedacht, dat de landbouw arbeidsleer ten doel heeft de handarbeid door machines te doen vervangen. Dit is geenszins bet geval. Men moet stuk voor stuk in een bedrijf nagaan of een vervanging doelmatig is. Verschei dene landbouwers koopen machines, om dat ze goed werk leveren, zonder zich voldoende er rekenschap van te geven of de vervanging van de handarbeid door machine de winst van het bedrijf vol doende verhoogt. Spr. behandelde nu enkele detailpun ten. Het is een bekend feit, dat goed droog gelegd bouwland minder arbeid vraagt dan nat land. Nu zijn dikwijls de poldergemalen of de sluizen wel voldoende oni voor het lage peil der slooten te zorgen. Het ontbreekt vaak aan goede toevoerslooten. Dit is te genwoordig in vele gevallen betrekkelijk goedkoop op te knappen, doordat de over heid voor deze werken steun geeft. Blijkbaar is het dikwijls toch nog moei lijk een meerderheid in de poldervergade ringen voor een goede regeling van den waterstand te vinden. De moderne techniek heeft nu gemaakt, dat ook betrekkelijk goedkoop een land bouwer voor een onderbemaling kan zor gen. Kleine Stukken van circa 10 H.A. en minder geeft men het geschiktste een laag peil met een windmolentje en voor grootere stukken neemt men een vijzel met motor. Met een lage slootwaterstand is echter het land niet voldoende droog. Daarnaast is het draineeren noodig. Deze drain- reeksen slibben op vele plaatsen na ver loop van tijd vol. Hoe dat te verhelpen? De methode, die de minste materiaal kosten vraagt, is de volgende. Men begint de reeks door te steken met b.v. buizen van de binnenleiding voor electriciteit. Daar na trekt men er een dunne draad in en daarachter laat men een ketting volgen. De schalmen komen dan vol modder. Door dan weer een dunne draad en een ketting er door te trekken komt men zoover, dat de ketting niet te veel meer aanhangt. Dan doet men om de ketting een paar spi ralen, waardoor de kant van de buis schoon geschrapt wordt. Op deze wijze krijgt men met betrekkelijk weinig werk de buis schoon. Wat de boerderij als geheel betreft, acht Spr. bij nieuwbouw het schuurtype van Groningen en Friesland met de lage zij wanden voordeeliger dan het elders ge bruikelijke type met zijwanden van circa 4 Meter hoogte. Van belang zijn verder de losinrichtin- gen voor hooi en koren. In Groningen zijn de laatste jaren de verplaatsbare eleva tors er veel ingekomen. Naast de elevator komt voor: de losin- richting met netten, waarmee een voer in eens of in twee keer tot aan een rail bo ven in de nok 'opgetrokken wordt. Voor een flinke landbouwschuur bedra gen de kosten, zander de motor ongeveer f 800. Het is dus duurder dan de elevator, maar de arbeidsbesparing is ook grooter Tegenwoordig heeft men te maken met bet langeren tij'd bewaren van betrekkelijk groote partijen tarwe. In Groningen heeft men daartoe wel in de schuren een aantal silovakken gebauwd en men brengt het graan dan met een blaasinrichting tel kens van het eene vak in het andere. Het is Sprekers indruk, dat ongedorscht be waren doelmatiger is. Daartoe is het noo dig schuren of bergen te hebben, waarin de tarwe muizenvrij bewaard kan worden. Ook over de grondbewerking maakte Spr. enkele opmerkingen. In ons land loopt het werk in de ver schillende streken zeer uiteen. De werk methoden, het handgereedschap en de machines zijn ongelijk en de verschillen worden niet gerechtvaardigd door ver schil in grondsoort of bedrijfstype. Vol doende bestudeerd is die zaak nooit. Een bedrijf, waar de beteekenis van allerlei werkmethoden nagegaan kan worden is van groot belang. Bespreking. De heer Koning zei- de, dat dit terrein een zuiver technisch ia; wetenechap en practijk hebben «Ikaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2