De positie van den Middenstand EERSTE BLAD DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 5U Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10,20, Losse nummers 5 cent. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg,: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Advertontiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bij de behandeling van de begrooting van Economische Zaken is met name door de heeren Stumpel en Wielinga aan dacht geschonken aan de moeiten en de zorgen van den middenstand. De heer Wielinga, die namens de A.R. fractie het woord voerde wees er op, dat er een kern vau waarheid schuilt in de meermalen gemaakte opmerking, dat de industrieele en handeldrijvende midden stand dit voor heeft boven de groot industrie en den groothandel, „dat hij in slechte tijden samendrukbaar is" in dien zin, dat hij zich beter dan deze groepen in ons economisch leven kan aanpassen aan gewijzigde omstandigheden. Hij waarschuwde echter daarbij niet te vergeten, dat als men een veer te ver uit rekt, de spankracht verdwenen is. Het zelfde geldt ook van de „samendrukbaar heid" van den middenstand. Men zou hem onder een zoo zwaren druk kunnen stellen, dat hij er onder bezwijkt. „Wie, aldus de heer Wielinga in de noodzakelijkheid verkeert, geregeld kennis te nemen van wat er omgaat in den middenstand, moet ervaren, dat tal van ondernemers bijna den strijd niet kunnen volhouden; dat de grens van hun kunnen is bereikt; dat zeer velen, moeten zij: het niet opgeven, onder zware zorgen gebukt gaan. Ik denk hier niet aan de zaken, die zijn opgericht in crisis-tijd. Wie dat deed, wist niet, wat hij ondernam, of wist hij1 het wel, dan heeft hij zich gewaagd aan een specu latie, waarvan de middenstand verre moet blijven. Maar ik denk hier aan die oude, gerenommeerde zaken, waar 't altijd goed ging, waar altijd was een zekere rentabi liteit en een zékere liquiditeit, maar die nu moeten ervaren, dat door de crisis het niet mogelijk is, zioh te bewegen gelijk dat tot dusverre het geval was. Ik denk aan de ondernemingen, opge richt in de minder stabiele tijden na den oorlog, maar waar een man aan 'het hoofd stond, flink en vaardig voor zijn werk, die 't zoover wist te brengen, dat zijn onder neming goede resultaten gaf. Ook deze man staat voor moeilijkheden, die zoo groot zijn, dat hij dagelijks onder zware zorgen gebukt gaat. De voorraden zijn in waarde achteruit gegaan; de omzet is telkens minder gewor den door de verminderde koopkracht, die leidt tot een feilen concurrentiestrijd; de debiteuren betalen niet; de bank, die met belangstelling dezen loop van zaken heeft gezien, komt en vraagt, of er niet meer dere zekerheid gesteld kan worden voor het verleende crediet. Zulke zaken zijn misschien nog te hel pen met een overbruggingsleening uit het crediet, dat hier in de Kamer is toe gestaan. Er zijn meer van zulke zaken, die nog een zekere rendabiliteit bezitten, maar waar de liquiditeit te wenschen overlaat. Ook daar kan hulp geboden worden. Maar er zijn er zooveel, waar de omstan digheden niet zoo zijn. (De oorzaken mogen misschien liggen in verkeerd zakenbeleid, misschien hebben zij zich gewaagd aan speculaties, waaraan zij1 niet hadden moe ten meedoen, maar er zijn er ook, die naarstig en met verstand hebben gewerkt en die toch ondervinden, dat het moeilijk is den strijd vol to houden." In verband hiermede werd door den heer Wielinga de klacht geuit, dat het altijd zoo traag gaat als het er om gaat wat voor den middenstand te doen. Hier bij werd o.m. gewezen op de reeds veel besproken punten: de vestigingseischen, het cadeaustelsel, de inning van kleine vorderingen. Van al deze onderwerpen achtte spre ker de kwestie van de vestigingseischen wel het voornaamste. „Ik ben zoo zeide hij dezen mid dag een 'belangrijke winkelstraat van Den Haag doorgeloopen en zag daar 11 zaken, welke te huur stonden, terwijl i'k in een eenvoudig straatje daarnaast 5 winkelpan den leeg zag staan Men noemt het cijfer voor Den Haag van 400; de meeste zullen dan wel liggen in de buitenwijken. Die winkels blijven niet leeg. (Het kwam voor, dat men binnen een jaar tijds in een zelfde pand vijf zaken achter elkaar zag geopend en gesloten worden. Vraag niet, welk een ellende zich daar afspeelde en wat een ka pitaal daarmee verloren ging." Met aandrang werd daarom aan den Minister gevraagd spoed te willen maken met datgene, wat men in de kringen van den middenstand beslist noodig acht. De heer Stumpel sprak in denzelfden geest, en verklaarde dat ordening in het middenstandsbedrijf belist noodzakelijk is. De toestand is1 nu hopeloos. Het aantal nieuwe zaken en zaakjes neemt met den dag toe. Tal van menschen die in moei lijke omstandigheden geraakten trach ten een zaak te beginnen. Gewoonlijk duurt het niet zoo lang of de contanten zijn verbruikt, het crediet is overschreden en liquidatie of faillisse ment is het slot. Als voorbeeld werd genoemd, dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat in het kappersbedrijf in de eerste 10 maanden van 1933 ruim 700 nieuwe za ken werden geopend. In het jaar van ves tiging sneuvelde reeds de helft. Maar zoo lang zij bestonden hebben ze groote scha de gedaan aan de reeds gevestigde en dikwijls met groote zorg in stand gehou den bedrijven. Nu heeft de Minister overweging toe gezegd, maar omdat spoedig ingrijpen noodzakelijk is werd door Spr. gevraagd een z.g. spertijd, b.v. van twee jaar, in welken het vestigen van zaken verbo den is. GEEN VERPLICHTE 48-SCHAAL. Zeer stellige tegenspraak. Dezer dagen namen wij een bericht over uit „Het Vaderland", velgens hetwelk de regeering voor het openbaar en bijzonder lager onderwijs de z.g. 48-schaal (48 leer lingen per klas) verplicht zou stellen. Bij nadere informatie, zegt „Het Volk", is ons dit bericht niet bevestigd. Integen deel gaf men ons in de ondubbelzinnigste bewoordigen te kennen, dat ten departe- menta niets van dien aard wordt voorbe reid. „Het bericht is van de eerste tot de laatste let ter onjuis t", zeide men ons. De internationale politieke toestand. In gezaghebbende kringen in de Hon gaarsche hoofdstad wordt een zekere ont spanning van den internationalen toestand geconstateerd. Vreesde men eenige dagen geleden ernstige internationale verwikke lingen, thans meent men, dat het gevaar voorloopig geweken is. Door het Zaterdagavond door Honga rije'® vertegenwoordiger bij den Volken bond bij het V.B.-secretariaat ingediende voorstel heeft 'het internationale proces te Genève een aanvang genomen. Joego Sla- vië zal nu allereerst zijn ernstige beschul diging tegen Hongarije punt voor punt hebben waar te maken. De Italiaansehe regeering heeft zich, na eenig weifelen, de eerste 'dagen, thans on dubbelzinnig aan de zijde van Hongarije geschaard. De openbare meening in Hongarije 'houdt zich intusschen levendig bezig met de „langdurige jachtpartij" 'in Stiermar ken, waarheen de Hongaarsche minister president Goemboes zoo plotseling vertrok ken. is. Men krijgt meer en meer den indruk, dat dit onderhoud van den Hongaarschen premier in Oostenrijk vóór alles ten doel heeft, de houding der drie 'bij het pact van Rome aangesloten mogendheden vast te stellen, voor het geval de toestand zich verder zou verscherpen. De voormalige Hongaarsche minister president, gTaaf Bethlen, is met zijn eeht- genoote te Weenen aangekomen. Daar ook 'Goemboes vandaag van de jachtpartij in Stiermarken te Weenen te rugverwacht wordt, neemt men aan, dat de beide staatslieden te Weenen een onder houd zullen 'hebben, daar Goemboes vaak, bij gewichtige aangelegenheden, Bethlen raadpleegt. Van officiëele Oostenrijksche zijde wordt verklaard, dat Goemboes, zonder verdere besprekingen met de Oostenrijksche auto riteiten, na zijn terugkomstte Weenen, naar Boedapest zal vertrekken. De geruchten, welke ook in Weenen in omloop zijn, over Oostenrijksche troepen- versterkingen aan de Joego-JSlavische 'grens, worden niet bevestigd. Anderzijds wordt wél beweerd, dat de Joego-Slavische regeering aan de 'Hongaarsche en Oosten rijksche grens troepen concentreert. Van Oostenrijksche zijde werden echter geen 'tegenmaatregelen getroffen. Entente tusschen Turkije en Frankrijk? De correspondent van de Temps te Ge nève meldt uit goede bron, dat men ver zekert, dat Roesjdi bey, die thans te Parijs vertoeft, de volgende week met Laval een Fransch-Turksch verdrag van veiligheid en wederzijdschen bijstand zou bespreken. Het zou in de bedoeling liggen van den Turkschen minister, om aan Frankrijk zoo veel doenlijk een accoord voor te stellen op de grondslagen, welke de staten der Kleine Entente niet elkaar verbinden. Weg met de hongerregieerlng. Tijdens worstelwedstrijden in het be kende Berlijnsche circus Busch vonden politieke demonstraties plaats. Toen de zaal in het donker werd gezet, weerklonk van verschillende zijden, vooral van de galerijen, de kreet: „Weg met de honger- regeeringl" Dit bleef voortduren, tot het licht weer aan ging. Toen het circus op nieuw in het donker werd gezet, begon het lieve leven opnieuw. Een kwartier daarop waren reeds alle uitgangen door Goering's veldpolitie bezet. De voorstelling werd afgebroken. Alle bezoekers moesten zich legitimeeren. Het N. Wien. Journ. meldt, dat er drie honderd personen wer den gearresteerd. Prof. Dr Karl Barfh geschorst. Rijksminister Rust heeft dr Karl Barth gewoon hoo'gleeraar in de Evangelische theologie te 'Bonn, geschorst en een disci plinaire vervolging tegen hem ingesteld, omdat hij geweigerd heeft den eed op den leider en rijkskanselier af te leggen. Religieuze bond verboden. Naar de „Völkischer Beobachter" meldt, heeft de Pruisische minister-pre sident Göring een verordening uitgevaar digd, waarbij de „bond van Vrij-religieuze gemeenten in Duitschland" met inbegrip van al zijn neven-organisaties voor het gebeele gebied van den Pruisischen staat ontbonden en verboden wordt verklaard. Het vermogen van den bond zal in beslag worden genomen. In de toelichting wordt gezegd, dat in de ontbonden organisatie den laatsten tijd vele aanhangers van de vroegere communistische en socialistische partijen waren geslopen, die vanuit deze zooge naamd religieuze vereeniging den strijd tegen het huidige ïegeeringsstelsel voort zetten. Zelfs zouden vroegere socialisten leidende functies in dezen bond hebben gekregen. Korte Berichten. Reuter meldt uit Chicago, dat over vloedige regens een einde hebben gemaakt aan de droogte, waaronder de korenvelden hebben geleden. i Officieel wordt meegedeeld, dat het de Sowjet-Russische autoriteiten gelukt is enorme knoeierijen en vervalschingen bij textieltrust in Charkow op het spoor te komen. Het betreft hier de grootste verduisteringsaffaire, die ooit in de Sow- jet-Unie aan het licht is gebracht. Volgens geruchten zal Rudolf Hess, de plaatsvervanger van Hitier, zich bin nenkort met von Ribbentrop, den vertrou wensman van Hitier, naar Parijs bege ven. In de „Figaro" eischt generaal Nies- sel onmiddellijke wederinvoering van den tweejarigen diensttijd in Frankrijk, aan gezien Frankrijk anders zijn leger-orga- nisatie niet kan handhaven. Te Brussel is een referendaris van het ministerie van buitenlandsche zaken in hechtenis genomen, die verdacht wordt verduisteringen tot een totaal bedrag van 360.000 francs te hebben gepleegd. De verdachte was met de uitbetaling van gel den belast. De versnelde Kerstvlucht naar Indië. Naar gemeld wordt, zal de versnelde Kerstvlucht van de K. L. M., die, zooals men wee't met de „Uiver" wordt uitge voerd, onder commando staan van den pi loot Beekman, die als tweede bestuurder van Steenbergen meekrijgt en als werk tuigkundige den bekenden werkmeester Waalewijn. De marconist moet nog worden aangewezen: waarschijnlijk 'zal dat Pronk zijn, die thans onderweg is naar Amster dam met zijn lotgenooten 'Geyisendorffer en Asjes. De „Uiver" zal 20 December voor de versnelde vlucht van Amsterdam vertrek ken. Goor in de oppositie. De Raad der gemeente Goor behandelde in zijn vergadering een verzoek van de regeering, over te gaan tot wijziging en aanvulling van het ambtenarenreglement met de bekende bepalingen inzake het uit steken van vlaggen, het dragen van in signes en het lid zijn van revolutionaire organisaties. Tot twee keer toe weigerde de raad deze aanvullingen en wijzigingen op te nemen en ook thans werd afwijzend beschikt >op het verzoek van hoogerhand. De regeering zal thans er toe moeten overgaan om zelf de veranderingen aan te brengen. Ziekteverzekering bij werkverschaffing. Ingaande 1 Jan. a.s. zullen de gemeen ten krachtens een desbetreffende beslis sing van den minister van Sociale Zaken ten aanzien van de ziekteverzekering voor arbeiders in de gemeentelijke werkver schaffingen vrij zijn te kiezen tusschen den Raad van Arbeid te 's Gravenhage en een nieuwe bedrijfsvereeniging. Naar gemeld wordt is onder auspiciën van de Vereen, van Nederlandsche Ge meenten voor de werkverschaffingen een aparte bedrijfsvereeniging in den zin der Ziektewet opgericht, welke zal woorden bestuurd door Centraal Beheer. De ge meenten zdjh nu, zooals gezegd, vrij zich bij de nieuwe bedrijfsvereen. aan te sluiten. Blijkbaar zal de premie niet, als voor 1934 het geval was, 3 pet. blijven, want naar wij vernemen heeft Centraal Beheer de werkverschaffingen in drie groepen ingedeeld, met een premie varieerende van iets minder dan 3 pet. tot 5 pet. Middenstandsactie. Naar wordt medegedeeld, zullen de Ne derlandsche (Middenstandsbonden, n.l. de Koninklijke Nederlandsche Middenstands bond, de Ned. Ohr. Middenstandsbond, en de Neder!. Roomsch Katholieke MMdenst. bond in het Nederlandsch paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel een stand organiseeren. Het roode petitionnement. De minister van Sociale Zaken, prof. Slotemaker de Bruine, 'heeft 'ziöh bereid verklaard 'heden het bestuur van bet Ne derlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen en een delegatie van de bierbij aange sloten vakbonden te ontvangen, teneinde 't petitionnement voor betere werkloozen- zorg in ontvangst te nemen. Handtee'keningen werden in 745 van de 1076 in ons land bestaande gemeenten in gezameld. Het totaal aantal bedraagt 1 millioen 556.747, zijnde ruim 35 pet. der meerderjarige bevolking. Besmettelijke ziekten van onderwijzend personeel. In de Memorie van Antwoord in zake 't wetsontwerp tot bescherming van leerlin gen tegen de gevolgen van 'besmettelijke ziekten van personeel van inrichtingen van onderwijs, zeggen de ministers van Onder wijs en van Sociale Zaken, dat het be zwaarlijk valt in te zien, dat bet ontwerp nog verder bad moeten gaan wat betreft de inrichtingen van onderwijs, waarop de regeling bedoelt betrekking te hebben. Uit gesloten zijn toch slechts de inrichtingen van hooger onderwijs, 'behalve de gymna sia, en de in hoofdzaak door oudere leer lingen bezochte onderwijs-inrichtingen, waarmede in feite het rijksschooltoezicht geen bemoeiingen heeft: scholen voor ma- chineschrijven en stenografie, cursorische opleidingen voor allerlei examens enz. Wel voorzien zij, de mogelijkheid, dat de uitvoering van de ontworipen regeling, wanneer deze eeni'gen tijd gewerkt zal heb ben, en haar bestaansrecht zal hebben be wezen, de wenscbelijkheid zal aantoonen om ten opzichte van de maatregelen iets verder te gaan. Hierbij' is in het bijzonder te denken aan de mogelijkheid van het voorschrijven eener periodieke keuring. De ministers hebben 'het voornemen te bevorderen, dat de kennisgevingen aan verschillende autoriteiten, welke noodig zijn om een behoorlijke naleving van de wet te waarborgen, worden geregeld in den in bet vijfde lid van art. 2 bedoelden algemeenen maatregel van bestuur, waarin trouwens de gëheele formeele gang van za ken zal worden vastgelegd. Coöperaties in den landbouw. Molenaars- bond protesteert. De Algemeene Nederl. Molenaarsbond 'heeft zich met een adres tot de ministers van Economische en van Sociale Zaken gewend, waarin er op wordt gewezen, dat het bestuur den laatsten 'tijd herhaaldelijk klachten bereiken van molenaars, die vor deringen hebben op landbouwers, en die, indien deze landbouwers failliet worden verklaard op aanvrage van andere credi teuren, geen enkele betaling op bun vorde ring ontvangen. Deze toestand wordt voor de molenaars mét den dag onhoudbaar der, nu eenerzijds de ontwikkeling van den economischen toestand, en de getroffen crisismaatregelen en anderzijds het op dringen der coöperaties de bruto opbrengst der molenaarsbedrijven dusdanig 'hebben verminderd, dat winst grootendeels of ge heel is verdwenen en zij dus hun vorde ringen liquide moeten maken, om hun eigen schulden te voldoen en hun bedrijf in den overgangstijd van thans in stand te houden. Het 'Bestuur wijst er op, dat het streven der boerencoöperatoren er op is gericht, om den steun aan het landbouwbedrijf zoo veel mogelijk in eigen kring te houden, door het systeem van coöperatieven aan koop en fabricage, en dien zoo min moge lijk aan de vrije ondernemers in handel en bedrijf, zelf ook weer werkgevers, te doen toekomen. Adressanten verwachten, dat de minis ter maatregelen zal treffen, dat deze een zijdige bevoorrechting van coöperaties zal verdwijnen. Voorts verzoeken adressanten, in ver band mét de positie der veehouders, der veevoeder-handelaren en -molenaars en Binnenland. Verplichte kindertoeslag in de bedrijven. De handelsbesprekingen met verschillen de landen. Besmettelijke ziekten van onderwijzend personeel. Het roode petitionnement. Alg. vergadering der Z. L. M. Buitenland. De internationale toestand wat beter? Entente tusschen Turkije en Frankrijk. van hun arbeiders, alsmede ook van de ar beiders in de speciale veestreken, de moge lijkheid te willen overwegen, om een ge deelte van den graansteun in te houden en ter beschikking te stellen van de veehou ders, opdat dezen door den moeilijken overgangstijd van de beperking der vee houderij worden heengehoüpen. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Maastricht ter standplaats de gemeente Klimmen, C. H. M. Palmen, candidaat-notaris te Oud-Valkenburg; tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Tilburg, P. J. P. van Mol, thans notaris te Geertruidenberg. Hst Rijwielplaatje. De Minister van Financiën heeft met betrekking tot de wijze van bevestiging van het rijwielbelastingmerk nader be paald, dat deze ook mag geschieden op den bovenkant van het voor de voorvork van het rijwiel uitstekende gedeelte van het spatscherm van het voorwiel, mits binnen een afstand van 15 centimeter van de balhoofdbuis. Het merk moet in dit geval zoodanig zijn gevat in een houder, dat 't in verticale richting wordt geplaatst met de daarop voorkomende teekening naar voren gekeerd. Deze teekening moet geheel zichtbaar zijn, terwijl vóór het merk geen voorwerpen op het spatscherm mogen zijn aangebracht, welke het ge zicht op het merk belemmeren. Steun aan de vlasteelt. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat op grond van het regio- ment Steun Vlas 1934, steun zal worden verleend over een opbrengst van ten hoogste 6000 H.A. met vlas beteelde op pervlakte tot ten hoogste een bedrag van f 1.350.000. Voorts heeft de Minister bepaald, dat in den vorm vau een teeltpremie, uit te keeren aan vlastelers, geen booger bedrag mag worden uitgekeerd dan f 50 per H.A. voor de totale oppervlakte van met vlas bebouwde perceelen. In den vorm van een repelpremie, uit te keeren aan vlastelers, zal geen hooger bedrag mogen worden uitgekeerd dan f 50 per H.A. voor de totale oppervlakte van hier te lande afgerepelde perceelen. In den vorm van een bewerkingspre mie, uit te keeren aan bekende vlassers^ mag geen hooger bedrag worden uitge keerd dan f 125 per H.A. van die door de Stichting Nederlandsche Akkerbouwcen- trale toegewezen perceelen, waarvan de opbrengst in Nederland tot vlaslint wordt bewerkt. Dineerende polderbesturen. In de vergadering van het Ambacht „Drecbterland" werd door een der Hoofd ingelanden, den heer De Wit aanmerking op de kosten voor de maaltijden gemaakt, die aangericht worden na de vergaderin gen. In dezen barren tijd moeten zulke luxe uitgaven worden vermeden. De Dijkgraaf vindt het wat miserig om bier op een glaasje water te zitten, zóó bar zitten de waterschappen er nog niet bij. De heer De Wit: Als ik hier aan bet diner zit, schaam ik me. als ik denk aan de arme bouwers, die 'het geld moeten op brengen. De 'heeren Zijp van Venbuizen en Bak ker van Grootebroek stemmen daarmede in. De heer Zijp drukt het zóó uit: Er wordt viermaal gedineerd van een bun der land: eerst in de banne, dan bij den polder, daarna bij het ambacht en daarna nog eens in het hoogheemraadschap Besloten werd geen diners meer te hou den na de groote vergaderingen. Het Joodsche werkkamp In de Wieringermeer. Het Eerste Kamerlid Van Gitters beeft de volgende vragen gesteld aan den Mi nister van Waterstaat: 1. Is bet juist gelijk uit de dagblad- berichten omtrent de inwijding van het Werkdorp Nieuwesluia (Wieringermeer) valt af te leiden dat de regeerirg er toe is overgegaan het werkdorp Nieuwe sluia en 75 H. A. grond er omheen, voor tien jaren gratis ter beschikking te stellen voor opleiding van Joodsche vluchtelin gen?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1