Wintertuin PUROL MAANOAQ 28 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48s JAARGANG - No. 4U Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Gesprongen handen,ruwe huid Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Als de Regeering maar wil. De roode Bestuurdersbond te Middel burg heeft onlangs naar aanleiding van enkele artikeljes in „De Zeeuw" een cir culaire verspreid, waarin de bevolking op gewekt wordt te teekenen op het roode Sinterklaas-petitionnement. Uit den inhoud krijgt men den indruk, dat de heeren nogal moeite hadden de Middelburgsche ingezetenen tot teekenen te bewegen. Men begint althans de verwantschap ten deze met de 8. D. A. P. te loochenen. Zelfs ontziet men zich niet om te schrij ven: „om elke politieke inslag er aan te ontnemen, organiseeren wij alleen 'dit pe titionnement". De heeren doen niet aan politiek; hoe komt men er bij! Nu ja, de roode pers is dag aan dag in de weer om „ons" petition nement aan te bevelen met artikelen die druipen van politiek, en het is ook wel waar, dat het N. V. V. een bijwagen is van de S. D. A. P., dat er een voortdurende en zeer innige samenwerking is, maar aan politiek doet men niet. Dat blijkt voorts ook wel uit wat men verder schrijft over de wijze waarop de millioenen voor de vervulling van de roode eischen gevonden kunnen worden. Dat is een merkwaardig geval. De knap ste financiers in ons land zitten letterlijk te worstelen met de financiëele vraag stukken. Mannen als de Geer, Colijn en Oud, toch waarlijk geen kinderen op dit gebied, zijn het er over eens, dat het niet dan met groote moeite gelukken zal, een fi nanciëele debacle te voorkomen. Larie, zeggen de roode heeren. Het geld ligt voor het oprapen, als de regeering maar wil. En om dan goed te laten uitkomen, dat ze elke politieke inslag aan hun actie wil len ontnomen, halen ze een van de roode maar doode paardjes van de S.D.A.P. van stal. Het geld ligt voor het grijpen! Heeft de heer Oudegeest in 1932 niet uitgerekend, dat zonder de minste moeite f 254 millioen te vinden is? Dat was nogeens een plan! Heel de roode pers stond er vol van. Maar toen een paar weken later de lei der van de Soc. Dem. Kamerfractie in de Tweede Kamer over de financiën sprak, liet hij dat mooie plan stilletjes rusten. Hij' gevoelde er niets voor zich daarmee te blameeren. Het geld ligt voor het oprapen! Ja, dat meenden ook de roode wethouders in de groote steden. Maar toen het er op aan kwam, toen ze moesten toonen, wat ze op dit gebied waard waren, omdat de zaken begonnen vast te loopen, toen trokken ze zich haastig terug. De heeren zeggen in hun circulaire, dat er wanhoop leeft in de harten van duizen den die zonder werk zijn. Zoo is het ook. Maar daarom is het ook zoo door en door treurig, dat het roode Vakverbond een politiek spel met die crisisslaohtoffers durft spelen, door ze in den waan te bren gen, dat het geld om hen te helpen voor het grijpen ligt, als de Regeering maar wil. Reeds eenige jaren geleden heeft de te genwoordige Minister van Binnenlan-d- sche Zaken dit optreden gehekeld, toen hij schreef: „Deze z.g. democraten zijn druk bezig alle gezonde democratie te ondermij nen. Uit vrees voor de massa, durven zij haar de waarheid niet te zeggep, verbloemen zij voortduren.d den precairen toestand en laten zij haar leven in de meening, dat verbetering eenvoudig af hangt van een beeitje goeden wil van de Regeering." Zoo was het in 1932. En zoo is het ook nu nog. Louter politiek, maar politiek van slecht gehalte. De Duitsche kerkstrijd. Met het oog op de zware verliezen, welke de rijkskerk geleden heeft, heeft de Belijdeniskerk op een bijeenkomst te Leipzig besloten, de rijkskerk een nieuwe regeering voor te stellen. De voorgestelde regeering is de vol gende: Rijksbisschop: de tegenwoordige lands- bisschop van Hannover, Marahrens. Kerkminister als vertegenwoordiger der Lutheranen: Oberkirchenrat dr Breidt. Kerkminister als vertegenwoordiger der oud-Pruisische Unie: Praeses dr Koch. Kerkminister als vertegenwoordiger der Gereformeerden: dr Homburg uit Barmen. Het orgaan van de Duitsche Christe nen „Das Evangelium im dritten Reich" is voor de eerste maal sinds zijn bestaan in beslag genomen. Wegens heftige aanvallen en persoon lijke verdachtmakingen werd Zaterdag morgen het nummer van 25 November van het Duitsche Christelijke orgaan in beslag genoen. Dit feit is van buitenge wone beteekenis. In betrokken kringen wordt met nadruk erop gewezen, dat het nog nooit is voorgekomen, dat de rijks- regeering in den kerkstrijd ten gunste van de Belijdeniskerk heeft ingegrepen. Tot- dusver immers geschiedde steeds het te gendeel. Deze inbeslagneming kan dan ook be schouwd worden als een symptoom, dat de Duitsche rijksregeering de Duitsche Christenen niet meer voor honderd pro cent dekt. Rechtens geschiedde de inbeslagneming van „Das Evangelium im dritten Reich" op grond van de verordening van den rijksminister van binnenlandsche zaken, Frick, die publicaties over den kerkstrijd algemeen verbiedt. Nog een financieel schandaal in Frankrijk. Be Fiansche kamercommissie voor so ciale zaken heeft onthullingen aange hoord inzake de gesties van een spaar bank van voormalige frontstrijders, waar bij een nieuw schandaal aan het licht schijnt te zullen komen. Deze maatschappij, die zich „France Mutualiste" noemt, had 140 millioen francs uitgeleend aan een onderneming. Van dit bedrag echter werd het grootste gedeelte gebruikt ten behoeve van een ree- derij in Boulogne sur Mer en ter verber ging van bedriegelijke practijken van een maatschappij in onroerende goederen in Biarritz. Met het oog op deze onthullingen, waarbij tal van persoonlijkheden zouden zijn betrokken, is een commissie belast met het instellen van een onderzoek. Samuel Insuli vrijgesproken. De Amerikaansche Samuel Insull, te gen wien, zooals bekend op 4 October j.l. een proces was begonnen wegens fraudu leuze handelingen bij het beheer van zijn ondernemingen is vrijgesproken. Ook zijn broeder Martin Insull is vrijgesproken, evenals de vijftien andere personen, die gelijk met hen terechtstonden. Wel Duitsche deelneming aan tentoon stelling te Brussel? Zooals gemeld, zijn de werkzaamheden aan het Duitsche paviljoen op de wereld tentoonstelling te Brussel stopgezet, daar men te Berlijn uit bezuinigingsoogpunt van deelneming aan de expositie had af gezien. Volgens de laatste berichten is het echter zeer waarschijnlijk, dat de Duitsche regeering op dit besluit zal te rugkomen. Het was n.l. geïnspireerd door dr Schacht, doch Hitler en Göring zijn van meening, aldus de „Telegr. dat DUitschland niet van de tentoonstelling mag wegblijven. Geen bezuiniging op oorlog in België. In parlementaire Belgische kringen heeft het gerucht de ronde gedaan, dat op de begrooting van landsverdediging van 1935 nieuwe bezuinigingen zouden worden toegepast. In totaal zou 260 mil lioen frank worden uitgespaard. Dit ge rucht wordt van militaire zijde tegenge sproken. Van de 759 millioen frank door het parlement goedgekeurd voor de uit voering van het vestingplan, de verster king van de weermacht en de verbetering van haar wapenen, is reeds voor onge veer 600 millioen franks uitgegeven of aanbesteed. Een bedrag van 100 millioen fiank kan worden overgeschreven op de begrooting voor 1936, omdat met de be wapening van sommige vestingwerken toch nog eenige tijd moet worden ge wacht. De rest zal in 1935 worden uitge geven. Gedwongen liefdadigheid. Te Hamburg zijn een kolenhandelaar en zijn echtgenoote gearresteerd, omdat de vrouw op den Zondag van den laatsten één-schotel-maaltijd tegen den politieken functionaris, die het geld voor de Win- terhilfe-collecte kwam ophalen, deze col lecte een „bedelpartij" had genoemd en tenslotte met tegenzin slechts één Groschen had gegeven. Toen dit voorval 'bekend werd, verza melden zich groote menigten voor het huis van het echtpaar. De politie zag zich tenslotte „genood zaakt", het echtpaar te arresteeren. Oostenrijk en Hongarije. De Hongaarsche minister-president Goemboes en de minister van landbouw Kalley, zijn geheel onverwacht naar Weenen vertrokken. Deze onverwachte reis naar Weenen heeft in verband met den huidigen inter nationalen toestand, eenig opzien ge baard. De officieels motiveering van de reis met een uitnoodiging voor een jachtpartij kan onder de tegenwoordige omstandig heden moeilijk als afdoende worden be schouwd. De reis wordt algemeen in verband ge bracht met den wensch der regeering di recte besprekingen over den toestand te voeren. Het conflict tusschen Joego-Slavië en Hongarije. De Hongaarsche regeering Iheeft een schrijven tot den secretaris-generaal van den Volkenhond gericht, waarin zij ver zoekt, de Joego-Slavische nota reeds op de agenda van de buitengewone raadszit ting te plaatsen, die op 3 December begin nen zal, opdat Hongarije zoo spoedig mo gelijk zich zal kunnen verdedigen tegen de beschuldigingen, welke in de Joego-Slavi sche nota tegen Hongarije gericht zijn. In verantwoordelijke Italiaansche krin gen volgt men met opmerkzaamheid de ontwikkeling, welke door de indiening van de klacht door Jeftitsj en de Kleine En tente bij den Volkenbond gewekt zou kun nen worden. In deze kringen erkent men ten volle het recht van Hongarije om een onmiddellijke behandeling in den Volken bondsraad van deze aanklacht te eischen. De verantwoordelijke Italiaansche krin gen zijn van meening, dat een land zulke ernstige aanklachten als tegen Hongarije zijn ingebracht, niet op zich mag laten rusten. In Italiaansche 'kringen acht men den t)hans geschapen toestand hachelijk. Veertig mijnwerkers omgekomen. Volgens officieuze berichten is in de provincie Nagasaki, in de -mijn Matsji Sji- ma, een vreeselijk ongeluk gebeurd, waar bij 40 personen om het leven zijn geko men. Bij het graven van een nieuwen mijn gang maakten de mijnwerkers een gat, waardoor het zeewater binnenstroomde, met het gevolg, dat de ongelukkigen ver dronken. 17 millioen crisis-slachtoffers In Amerika. In een toespraak op een bijeenkomst van burgemeesters verklaarde de leider van de organisatie tot steunverleening aan crisis-slachtoffers in Amerika, naar aan leiding van critische opmerkingen over te •hooge uitgaven van deze instelling, dat zoolang er nood heerscht, er hulp ver leend moet worden. Hij schatte het aan tal personen in de Vereenigde Staten die steun noodig hebben op 17 millioen. Dit aantal is nog zeer hoog, niettegenstaande de laatste jaren vier millioen personen wdder werk gekregen hebben. Winterhulp in Duitschland. Het aantal personen, inclusief familie leden, welke gedurende den winter 1933- 1934 in Duitschland door 't „Winterhilfs- werk" geholpen werd, bedroeg 16.617.681 gemiddeld 25.3 pet. der gezamenlijke be volking. Het aantal vrijwilligers, dat zich aan dit sociale werk wijdde, bedroeg 1 mil lioen 495.000 personen, versterkt met 4116 bezoldigde personen. Van de bovenaangegeven 16.617.681 be- hoeftigen waren 38.053 Joden en 57.184 vreemdelingen. De goederen, welke in natura werden verdeeld, hadden een gezamenlijke waarde van RM 126.978.089, waarvan niet min der dan R.M. 117.772.662 uit vrijwillige bijdragen. In geldelijke bedragen werd bo vendien RM. 184.272.307.57 verzameld, waarvan door de Regeering slechts 15 millioen RM. werd bijgedragen. Korte Berichten. Volgens de Japansehe bladen is de datum voor de opzegging van het vloot- verdrag van Washington door Japan vastgesteld op 10 December. i Volgens de officieele gegevens over de op 31 October jl. nog voorhanden zijnde graanvoorraden in Duitschland is de broodverzorging tot aan het einde van het fiscale jaar verzekerd. De bizondere raadszitting tot rege ling van de kwesties, welke met de a.s. volksstemming in het Saargebied verband houden, is voorloopig tot 3 Dec. a.s. ver daagd. i Hedenochtend zouden de stakende taxichauffeurs te Brussel den arbeid her vatten. Het volkscommissariaat voor bui- tenlandsche zaken te Moscou heeft ver klaard, dat omtrent het sluiten van een militair verdrag tusschen Frankrijk en Sovjet-Rusland niets bekend is. De berichten over een militair pact tusschen Frankrijk en Sovjet-Rusland hebben in Japansehe kringen sterk de aandacht getrokken. H. M. de Koningin naar Huis ten Bosch. Na een langdurig verblijf ten Paleize Het Loo is H. M. de Koningin Zaterdag met den gewonen trein aan het Staats spoorstation in de residentie aangeko men. Zoowol op het perron als buiten het station stond een groot aantal belang stellenden de komst van H. M. af te wachten. Precies op den aangegeven tijd stoomde de trein binnen. Op het perron waren ter verwelkoming aanwezig, de burgemeester mr S. J. de Monchy en de Gouverneur der Koninklij ke Residentie luitenant-generaal jhr W. Röell. Toen H. M. het salonrijtuig verliet, weerklonken luide hoera's en riep men „Leve de Koningin". Nadat H. M. zich korten tijd in den ontvangstsalon met de autoriteiten had opgehouden, stapte H. M. in de gereedstaande hofauto, wederom 1 luide toegejuicht door het talrijke pu- bliek. De Koningin reed vervolgens met haar gevolg naar het Huis Ten Bosch. Vestiging en uitbreiding bakkerijen. De Neutrale Bond van Personeel in de f Voedingsbedrijven heeft tot den minister van economische zaken een adres gericht, waarin hij: verzoekt bevoegdheden te ver- 1 strekken aan lagere bestuursorganen, in dit geval aan gemeentebesturen, die ge machtigd behooren te worden, regelen te kunnen, stellen voor vestiging en uitbrei ding van bakkerijen en vergunning voor verkoop van brood. Wenschelijk acht adr. het, dat de be langrijkste gemeenten van ons land een gemeentelijke commissie van advies in stellen, samengesteld uit vertegenwoordi gers der daarvoor in aanmerking komende f sociale bonden van belanghebbenden, het gemeentebestuur en erkende organisaties van consumenten. Een en ander omdat de toestanden in betreffenden tak van het voedselvoorzieningsbedrijf dringend sa neering eischen. De huren op lager niveau. Dezer dagen zal in den Haag een ver gadering plaats hebben, onder leiding van prof. mr P. A. Diepenhorst, van groepen uit het hypotheekbank-bedrijf, spaarbank wezen, verzekeringsmaatschappijen, nota rissen, voorts van vertegenwoordigers van den Bond van Huiseigenaren en van den Bond van Bouwondernemers. Het doel der besprekingen zal zijn het vraagstuk der verlaging van huren onder de oogen te zien en te komen tot een lager peil van huren, waarbij ook de rente en aflossing van het bouwkapitaal een rol zullen spe len. Bedoelde groepen vormen te samen de z.g. contactcommissie. Aan de orde zal komen een rapport van de heeren Brouwer, Bruinsma en v. d. Schaar, waarin aangegeven wordt hoe huurverlaging zal kunnen worden bevor derd. In de kringen van het gemeentebe stuur bestaat voor deze conferentie groote belangstelling. Crisisuitvoerbureau ingesteld. In verband met het toenemende belang, dat de regeering krijgt bij1 het uitoefenen van controle op den uitvoer ten gevolge van"de toenemende belemmerende maat regelen in het buitenland, is besloten tot het instellen van een afzonderlijk crisis uitvoerbureau, dat onder het ministerie van Economische Zaken ressorteert. Dit bureau zal zijh taak dezer dagen aan vaarden. Het zal in de eerste plaats overnemen die bemoeiingen met de regeling van den uitvoer, welke het crisis- in en uitvoer bureau thans vervult krachtens de Crisis- uitvoerwet. Dit bureau zal ook belast worden met de uitvoering van die maatregelen, welke noodzakelijk kunnen zijn voor een doel treffende regeling van den uitvoer van Nederland naar landen, waarmee clea- ringregelingen bestaan. Met de leiding van het crisisuitvoerbu reau wordt belast de heer drs. Ch. Truy- en. Het bureau zal worden gevestigd Mauritskade 55, Den Haag. Nader zal worden aangekondigd, wan neer het Crisis-uitvoerbureau de werk zaamheden, die het crisis- in- en uitvoer bureau ingevolge de Crisis-uitvoerwet verricht, zal overnemen. Het crisis-in- en uitvoerbureau zal voortaan heeten cri- sisinvoerbureau en zal zich uitsluitend belasten met de uitvoering van de contin- genteeringen, die op het «ogenblik prac- tisch ook reeds de hoofdzaak van dit bu reau vormen. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft den Personeelraad medege deeld, dat de minister van Waterstaat zich niet heeft kunnen vereenigen met het voorstel, om de loonen van het personeel met 3 pet. te verlagen, maar dat hij blijft bij zijln edsch, om 5 pet. iflp den totalen loonpo'st te korten met ingang van 1 Jan a.s. Dit behoeft niet te beteekenen, dat alle salarissen gelijkelijk met 5 pet. zullen worden verlaagd, daar aan de directie de nadere uitwerking van het voorstel is overgelaten. Toch zal het er vermoedelijk wel op neerkomen, dat allen dit percen tage zullen moeten missen. Binnenland. Crisisuitvoerbureau ingesteld. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. Distributie van vleesch in blik. Vergadering van den Vrijz.-Dfem. Bond. Naar huurverlaging? Groote brand te Koog a. d. Zaan. Buitenland. De kerkstrijd in Duitschland. Het conflict tusschen Hongarije en Joego-Slavië. Dë verhouding tusschen Oostenrijk en Hongarije. Distributie van vleesch in blik. ïn een circulaire aan de gemeentebe sturen deelt de minister van Binnenland sche Zaken mede, dat, behalve aan de daarvoor tot dusverre reeds in aanmer king komenden, de distributie van rund- vleesch in blik met ingang van hen den, ook zal kunnen geschieden aan personen, die als landarbeider werk zaam zijn. Voor gezinnen van meer dan zes per sonen wordt het aantal kg.-bussen, dat kan worden betrokken, met ingang van dien datum, verhoogd van 2 op 3 kg.-bus sen per week. OOOS30eri60ct. BIJ APOTH-enDROGISTEN MINISTER MARCHANT OVER HET KABINET. Crisis-homogeniteit. In de te Rotterdam gehouden alge- meene vergadering van den Vrijz.-Dem. Bond, heeft Minister Marchant een poli tieke rede gehouden. De positie van de regering, in welk land ook, aldus spr., is in onze dagen in angstwekkende gevaren. Een deel van de hoofdpunten van de critiek op het kabinet is, dat het homo geniteit mist. Die zoogenaamde homoge niteit, die alleen mogelijk is in een ka binet van dezen tijd, is crisis-hcmogem- teit. Als men de leiding aanvaardt om het volk door de crisis-ellende heen te helpen, moet men dit doen in een combinatie die, politiek gesproken, niet homogeen is. En dan moet men door overleg komen tot een beleid dat alle tien bereid zijn te volgen. Onderwerpen die niet kunnen worden behandeld zonder dat men stuit op po litieke heterogeniteit, moot men zooveel mogelijk laten rusten. Het thans regeerende kabinet kwam tot een gelijkgericht crisis-beleid; het is eensgezind m de vraag, wat mogelijk is en wat niet. Het geeft zich rekenschap van het feit, dat het probleem van de in korting van het rijks-budget is het pro bleem van de beperking van ambtelijke organen over de geheele lijn. Het contact met de volksvertegenwoordiging is hier van het grootste belang. Uiitvoeiig besprak |Mr, Marchant de zware taak van de partijleiders. Hoe zorgwekkender de toestand wordt, vervolgde spr., des te meer kracht en moed wordt er geëischt om aan hen, die dagelijks nieuwen grond vinden tot klagen duidelijk te maken dat het niet anders kan. Dat het alleen nog erger had kun nen zijn. Als de leiders deze taak moeten opgeven is geen parlementaire democratie meer mogelijk. Men zegt, dat de concentratie van scha len bij beide takken van onderwijs tege lijk had moeten plaats hebben. Ik zou het ook liever hebben gedaan. Maar het was dat is thans wel gebleken niet mo gelijk. Had het dan gelaten, zegt men. Ook dat was onmogelijk. Van de 350 millioen waarop kan worden bezuinigd, kwam 150 millioen voor Onderwijs. Hier móést het normaal accrès worden beëindigd en er moest een stuk af; dadelijk. Was er dan buiten gebleven! Dat is het nu juist: meent men, als ik daar niet zat aan On derwijs, de klappen op te vangen, dat dan het openhaar onderwijs er beter aan toe zou zijin geweest? Dan hadden wij zoo is het slotver- weer, ten minste geen verantwoordelijk heid te dragen. Mijn antwoord is: voor doen en voor nalaten is de verantwoorde lijkheid gelijk. En zij! drukt zwaarder, wanneer men het ergste had kunnen ver mijden door het minder erge te doen. Uitvoerig besprak mr Marchant de soi- lidariteit, de eendrachtige toewijding aan het landsbelang, die thans binnen het ka binet heerscht. Het is mijln vaste overtuiging, tldus

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1