Van Houten's <*- Het beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, Grcote Markt. Hoek Gravenstraat MIDDELBURG IRQ Rechtszaken Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand. Marktberichten. Financiëele Berichten. Advertentiën. Telegrammen. Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Van Houten's fameuze kok heeft een boek vol recepten. i/otfvcGuz&y&'të prof. mr W. P. J. Plompe, is gisteren, terwijl hij op zijn rijwiel reed, tegen een auto aangereden en met zijn 'hoofd door het portierraam geslagen. Zijn toestand is niet zoo ernstig als zich in het begin liet aanzien. De hoogleeraar is naar het zie kenhuis vervoerd. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. Uebermensch of Uniermensch. De nieuwe directeur-generaal van den Landbouw, zegt het Hbld., mag zich, nog vóór zijn officieele benoeming, niet wat zijn persoon, maar wel wat zijn functie betreft, in de belangstelling van het par lement verheugen. Minister Steenberghe heeft aan de Ka mer medegedeeld, dat hij het totale sa laris *vlan 'den nieuwen ambtenaar op 10.000 gulden terug wil brengen. Maar ook in dezen vorm was de Kamer met de vaststelling noig niet tevreden. De heer Smeemk heeft n.l. een amendement verde digd, waardoor de honoreering van dien lancLbouw-functionaris binnen de gewone salaris-schaal zal komen te vallen. Zijn salaris zal dus bestaan uit f 8100 en f 1000 toelage. De Kamer heeft dit amen dement, waardoor bovendien de posl voor een extra cqmmie3 verdwijnt, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Over de werkingssfeer van den nieu wen ambtenaar heeft de minister mede- deelingen gedaan, die ons slechts zeer matig bevredigen. Zeker, wij hebben gehoord, dat de di recteur-generaal lid zal worden van den Grisisraad en van de Centrale Commissie van Advies inzake Landbouw-crisisaan- gelegenheden. Hij zal verder „advisee- rend" lid worden van het College van Regeeringscammissarissen. Maar al deze schoone titels en 'Ongetwijfeld even schoo- ne functies kunnen niet wegnemen, dat het landbouw-crisisbeleid in engeren zin hem onttrokken is. Minister Steenberghe moge al opmer ken, dat zijn ambtsvoorgangers nooit in staat waren den juisten man te vinden, omdat de veelheid van bemoeiingen zich ook uitstrekkende over het crisisbeleid, een „Uebermensch" zou eischen. Maar wij kunnen de vrees niet van ons afzetten, dat door twee instanties boven zich en door bovendien slechts zijdelingschen in vloed op de crisisvoorzieningen, de nieu we functionaris reeds vanaf het begin al te veel gemaakt wordt tot „Unter- measch". Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 23 November 1934 Autobusdienst in werking houden zon der vergunning: P. G. v. d. S., 40 j., chauf feur te Goes. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf f 25 of 10 d. h. Overtr. Motor- en Rijwielwet: P. D., 65 j., z.b. te Baarland. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, f25 of 10 d. h. en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. P. v. S. 20 j., slager te 's Heerenhoek. VWnietiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Vrijspraak. N. B., 40 j., werkman te Vlissingen. Bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep, f 15 of 5 d. h. Zonder vergunning over de Kanaal- gronden met een voertuig rijden: J. A. S., 28 j., melkslijter te Vlissingen. Vernie tiging vonnis waarvan hooger beroep. Vrijspraak. "W. de K., 24 j., tuinman te Serooskerke, idem. Overtr. Veiligheidsbesluit: J. N. S., 62 j., meubelmaker en H. S., 31 j., meubel maker, beiden wonende te Middelburg. Bevestiging vonnis waarvan hooger be roep, voor ieder 2 geldboeten van f3 of 2 maal 3 d. h. Overtr. Motor- en Rijwielwet: S. H., 26 j., reiziger te Vucht. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep f 25 of 10 d. Mishandeling: J. v. Z., 23 j., schoen maker te Breda, 14 d. gev.straf. Vervalsching rijjwielbelastingmerk: B. J. de W. 21 j., z.b. te Nijmegen. Nader onderzoek bevolen. Mishandeling: C. A. de C. 28 j., koop man en caféhouder te Gent. 1 mnd. gev. straf. Veroorzaken van dood door schuld: A. V., 51 j., aannemer te Saa van Gent f 150 of 1 mnd. h. hechtenis. Een nationale trekpaardententoon stelling? Het hoofdbestuur van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard heeft besloten aan de algemeene vergadering welke is vastgesteld op 28 Febr. 1935 voor te stellen een nationale trekpaar dententoonstelling te houden te 's Her togenbosch, ter gelegenheid van 't 750- jarig bestaan van deze stad. EEN BEKERINGSGESCHIEDENIS. Er is dezer dagen, zegt de „Nederl.', in de Tweede Kamer een merkwaardige be- keeringsgeschiedenis verteld. En de man die haar vertelde was Minister Marchant. Het genre „bekeeringsgeschiedenis" is in de literatuur wat uit den tijd en in de politiek kent men -haar in het geheel niet. Wij mogen zelfs de opinie uitspreken, dat karakter en aanleg van den verteller der geschiedenis, er niet naar zijn van hèm sympathie voor dergelijke verhalen te ver wachten. Maar juist dit maakt het geval als psychologisch object te interessanter. De 'bekeeringsgeschiedenis, die wij be doelen werd verteld bij de 'behandeling van het ontwerp, dat betrekking heeft op het ontslag van de 'huwende onderwijzeres. Men weet, dat vrijzinnig-democraten en onder hen inzonderheid het toenmalige Kamerlid Mr Marchant steeds geijverd hebben voor de mogelijkheid van het in functie blijven der gehuwde onderwijzeres. Dit ontkende de minister dan ook niet bij de verdediging van zijn ontwerp. Integen deel, hij erkende het volmondig met iets van boetvaardigheid in zijn woorden. Het geen dan ook ten volle paste bij den inzet, van zijn bekeeringsgeschiedenis. De minister deelde dan mede, dat zijn bestuurszaak 'hem veel heeft geleerd, in zijn vorigen staat des levens heeft hij eens een jonge, gehuwde onderwijzeres, wac-ht- geldster, bij zich gehad, die kwam vra gen weer in dienst te mogen komen. Ze uad gezegd: als ik lang op wachtgeld blijf vvènt mijn kindje zoo aan mij. Toen liep .en koude rilling plotseling, vertelt thans ie minister, den toenmaligen wethouder van onderwijs eener groote stad over zijn rug. Er werd plotseling voor hem een schril licht op de zaak geworpen. Men ziet het; in deze uiterst sobere me- dedeelingen zitten alle elementen der ouderwetsche bekeeringsgeschiedenis. Een schril licht wordt geworpen en plotseling; een koude rilling vaart over den rug van hem, die in dit schrille licht staart. En dat deze veran dering inderdaad een bekeering was. wordt onderstreept door het ant woord op de interruptie der socialisten of dit door dit ééne geval zoo was geko men: ja, door dit ééne geval. Wij hebben niets in de verslagen ge lezen over ©enigerlei spoor van ontroering waaraan de Kamer na deze biecht ten prooi geraakte. Het duidt er op, dat de bekeeringsgeschiedenis niet den indruk op haar maakte, waarop de ouderwetsche bekeeringsgeschiedenis in haar 'bloeiperi ode bogen mocht. Wij wijzen er niettemin op, wijl wij hier te doen hebben met een merkwaardig psy chologisch geval: een staatsman van veel jarige ervaring krijgt inzicht in een be langrijke zaak, niet door scherpzinnige redeneering, maar door een eenvoudig feit, dat zijn anders zoo phantasie-rijke geest blijkbaar nooit had voorvoeld: de smartkreet van een moederhart, dat er naar hunkert thuis te blijven bij haar kindje, maar terwille van het loon om het zoo spoedig mogelijk te verbreken van dien teederen band smeeken komt. Tweede Kamer. Verschillende kleinere wetsontwerpen worden zonder debat en z.h.s. aangeno men. Bij dat betreffende opsporing van a a r d o 1 i e in de Molukken wijst de heer Westerman op de groote belangen be trokken bij de ontginning van Nieuw- Guinea. De heer Cramer wijst er op, dat er reeds overproductie is, het is beter alle aandacht te besteden aan het overig deel van den Archipel. De heer van iBoetzelaer van Dubbeldam bepleit bij' deze overeen komst de belangen der zending. De heer W ij' n k o o p zegt, dat hier al leen kapitalistische, imperialistische «n strategische bedoelingen voorzitten. De heer Sneevliet ziet in het voor stel geen ernstig pogen om van Nieuw- Guinea iets te maken. De heer van Kempen zegt, dat de aanvang met de exploratie getuigt van vooruitzienden blik. De heer F e b e r zegt, dat de risico te groot is voor exploratie van overheids wege.. MinisterColijn verklaart, dat geen 'bedoelingen ten opzichte van andere lan den bij dit voorstel betrokken zijn. Postzegels voor het kind. DEN HAAG. Evenals vorige jaren zul len van 10 December t.e.m. 9 Januari a.s. op de postkantoren weldadigheidspostze gels verkrijgbaar worden gesteld, waarvan de netto-opbrengst boven de frankeer- waarde ten bate komt van den Nederl. Bond tot Kinderbescherming. ATHENE. Hier is een algemeene sta king uitgebroken, die 24 uur zal duren. ATHENE. Gisteravond is de stad door een hevig noodweer geteisterd. Vele huizen werden 'beschadigd. Verscheidene vluchte- lingenbarakken werden weggespoeld. Vier personen verdronken, terwijl zes nog wor den vermist. CHARLESTON. In het Zuiden van W.- Virginië woeden 'groote boschbranden, die reusachtige schade aanrichten. Twee dor pen en de stad Bickley die 10.000 inwoners heeft, zijn geheel door het vuur omringd. Duizend© mannen nemen aan het blus- schingswerk deel. 1 hunner is erbij om het leven gekomen. De Nederlandsch-Dultsche besprekingen. DEN HAAG. Naar wij vernemen, ligt 't in de bedoeling, dat de besprekingen over een Nederlandsch-Duitsche clearing-over- eenkomst, welke in Den Haag zijn aange vangen, gevolgd zullen worden door on derhandelingen inzake 'het goederenver keer tusschen beide landen. Naar men weet, loopt het handelsver drag met 1 Jan. a.s. af en het ligt in de bedoeling de besprekingen over een nieuw verdrag te koppelen aan die betreffende de clearing. SAN FRANSISOO. Uit Marysville wordt gemeld, dat 3 bandieten een goud- delversonderneming wisten te overvallen en ontvluchtten met een hoeveelheid goud erts ter waarde van 12000 dollar. Studenten-relletjes. BELGRADO. Een 300-tal studenten van de universiteit van Agran, leden van de Joego-Slavische actie en fascistische organisatie, die het standpunt van den centralistischen corporatieven staat in neemt, hield gisteren een protest-demon stratie tegen den rector der universiteit, omdat deze onlangs de Kroatische petitie van den regentschapsraad had geteekend. Zij trachtten pamfletten te verspreiden, waarin het aftreden van den rector werd geëischt, doch de politie wist die pamflet ten in beslag te nemen. Kroatische auto nomistische en communistische studenten belegden een tegendemonstratie, waarin de rector werd toegejuicht. Beide groepen barricadeerden zich in verschillende ge deelten van het universiteitsgebouw, tot een groote politiemacht ter plaatse ver scheen, die do betoogers verspreidde. De universiteit i3 voor den tijd van 8 dagen gesloten. Krabbendijke. Donderdag werd alhier door Notaris Jonkers publiek verkocht een woonhuis met het erfpachtsrecht van den grond, groot 2 A. 65 c.A. aan Jer. van de Sande Az. te Krabbendijke voor f800. MIDDELBURG. Huw.-aang.: H. v. Straten 23 j. en E. H. Krijger 23 j. Overleden: H. R. Struve 70 j., wedn. van A. G. Knoppers; J. J. Kareis 40 j. geh. met C. Bóurdrez. GOES. Overleden: Frederica Agatha van de Visse, 70 jr, wed. v. Jan Adriaan Does. Van 15—22 Nov. VLISSINGEN. Ondertrouwd: H. F. van Stee, 23 j. en I. Verfaillie, 27 j.; G. G Hovenier, 27 j, en T. Lefeber, 21 j. Getrouwd: L. J. Legemaate, 28 j. en M W. Groen, 23 j.; A. W. F. de Croo, 24 j. en A. A. Lichtenberg, 21 j.; M. van den Bergen, 21 j en T. Spuij, 21 j.; A. F. Hoeijmans, 27 j. en J. A. van Boven, 17 j. Bevallen: R. Sailer, geb. Baljé, z.; T. F. de Meulder, geb. Kuijs, z.; G. Duve- kot, geb. Kramer, z.; J. Lukasse, geb. Bosman, z.; C. G. van Leeuwen, geb. Kimmel, z.; E. M. de Croo, geb. Seu- bert, d. Overleden: W. A. Bruijnooge, 34 j., man van D. de Vrieze; J. Z. Bos, 57 j., man van M. Vilsterman; M. C. Kroon, 73 j., man van J. M. Vader; P. C. Prince, 75 j., man van M. Huijsen; P. Maas, 67 j., vrouw van J. C. van Wezel. (Vliss. Crt.j Van 1522 Nov. KRÜININGEN. Gehuwd: Coenraad Cornelia de Jonge, 26 j. en Pieternella Maria Witte, 22 j. Van 16—23 Nov. IERSEKE. Gehuwd: Leendert van Stee, 37 j. jm. en Anna Jacomina Mar tina Smallegange, 24 j. jd. MIDDELBURG, 22 November. Op de veiling deden peren: Beurré Alexander Lucas 12—18, Pondspeer 78, Comtesse de Paris 6—19, Winterlouwtje3 49, Zwijndrechtsche Wijnpeer 5, Beurré Ba- chelier 7, Kleipeer 4—10, Gieser Wilde man 918, Bergamot 311, Jodenpeer 9—11, Schone van Boskoop 16, Beurré Seedling 10—12, Kookpeer 58, Rietpeer 1114 ct., alles per K.G. Appels: Goudreinet 1819, Sterappel 1317, Zoete Armgaard 1620, Campagne zoet 14—17, Groninger Kroon 14, Belle fleur 1316 ct, alles per K.G. Mispels 8—7, Tomaten 310, Blauwe Druiven 24—26, Witte Druiven 25 ct., alles per K.G. GOES. Veiling van 23 Nov. Blauwe drui ven Gros Meroc 31, Black Alicante 23 36 gld. Mispels 6, spinazie 7, witlof 2e soort 8 10, spruiten 813, 2e soort 67, koolrapen 1.40, wijnpeen 11.50, uien 0.801.70, aardappelen 2.603.60 gld. alles ner 100 K.G. Prei 39, knolselderie 46, kroten 2.80, rapen 1.60—3, wortelen 1.50 gld. alles per 100 bos: bloemkool 711, 2e soort 45, roode kool 1.605.10, groene savoye 1.103, gele id. 4.60, knolselderie 0.201.20, krul-andijvie 1.60, breedblad id. 0.602.20, kropsla 0.80 gld. alles per 100 stuks; hazen 1.651.90, wilde konijn nen 0.63, patrijzen 0.36 gld. p. stuk. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amst8rdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te GoeB vorige koers heden Ned. Handel Mij. 34* 34 Philips Gloeilampen G.B. 2181/» 219* Unilever 76 76 Anaconda Capper 6* 6* Bethlehem Steel 17 17®/» U.S. Steel Corp. 21»/s 21*/» Koninkl. Petroleum 135 137 Shell Union 41/» 4»/« Amsterdam Rubber 861/Ï 86 Ned. Scheepvaart Unie SI 29* Deli Maatschappij 121 122 Handelsverg. Amsterdam 145 146 4 pet. Indië 1934 lOO'/is lCW/ts 4 pet. Nederland 1934 HXF'/ie 101* A.K.U. 33* 33 De markt was over het algemeen goed prijshoudend. Echter zonder handel van beteekenis. De berichten uit Amerika worden gunstiger beoordeeld en er ont wikkelt zich wat meer belangstelling voor deze afdeeling. De beleggingsniarkt was wederom goed gevraagd. Wisselkoersen. Amsterdam, 23 Nov., 2.30 u. Londen 7.387.39. Parijs 9.72*9.77. Berlijn 59.4359.47. Brussel 34.4834.52. New-York 1.47 Mi1.48*/». Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, PAUWIiINA YZEBAART, Wed. van O. Hsynsdijk, in den gezogenden ouderdom van 82 jaar en 11 dagen. Namens de Familie: J. HEYNSDIJK. Wolfaartsdijk, 23 Nov. 1934. Vraag Uw winkelier eens naar Van Houten's recepten-boekje. U zult verbaasd zijn hoeveel heerlijke dingen U maken kunt van cacao. En hoe gemakkelijk en eenvoudig dat alles is. Chocolade-taarten, cho- coladejam, vla's, ijs, gebak en nog veel meer. En steeds heeft Van Houten's fameuze kok de recepten zóó opgesteld dat het fijne, geurige aroma en de zuivere natuursmaak, alleen aan deze edel-cacao eigen, voortreffelijk tot hun recht komen. Daarbij blijft Van Houten's Cacao goedkoop in het gebruik. Voor een groote kop chocolade b.v. hebt U slechts één theelepeltje cacaopoeder noodig. Dat is minder dan één cent per kop. Uitsluitend verkrijgbaar In de merken Goud- en Bruin-etlkeL 1 Pond Ooud- of 1 K.G. Bruin- etiket levert U .Van Houten's Eigen Tijdschrift", fraai geïllus treerd met boelende verhalen SELL HOBS

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3