Ook al Griep? AKKER.CACHE15 EERSTE BLAD Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie VkIJDAG 23 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 4/ Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën SO cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Concentratie ning. electriciteitsvoorzle- De concentratie bij het onderwijs vindt over het algemeen weinig instemming. Maar concentratie van gas- en electri- citeitsbedrijven wordt door velen toege juicht. Dit bleek opnieuw bij de behandeling van de Waterstaatsbegro oting in de af- deelingen van de Tweede Kamer. „Verscheidene leden vroegen, volgens het verslag, of eindelijk in 1935 de zoo vaak bepleite concentratie van de elec- triciteitsvoorziening kan worden ver wacht. Zij waren van oordeel, dat op dit punt het beleid van den Minister niet voldoende doortastend is. Gaarne zouden zij vernemen, welke maatregelen dienaan gaande zijn te verwachten. Zij meenden, dat groote voordeelen in dit opzicht zijn te bereiken door concentratie van, of betere samenwerking tusschen electri- sche bedrijven." Verdient concentratie van dergelijke bedrijven op de manier zooals velen dat wenschen, inderdaad zoo warme instem ming? Eenige concentratie kan inderdaad gewenscht zijn om levenskrachtige bedrij ven te krijgen. Er zijn echter grenzen. Er zijn muziekcorpsen, die als leuze schijnen te hebben: „hoe harder hoe mooier". En op het gebied van de bedrijfspolitiek van gas- en electriciteitsbedrijven zijn er die op het standpunt staan: „hoe grooter hoe beter". De ervaring heeft echter geleerd, dat deze leuze niet opgaat Ook dat er aan al te groote en uitge strekte bedrijven zekere bezwaren zijn verbonden. Bezwaren, die zich vooral sterk zullen doen gevoelen in tijden van teruggang, als „aanpassing" wat betreft de prijzen enz. noodzakelijk wordt. Er is ook een ander bezwaar. De luchtbeschermingsdienst heeft de volle aandacht van de autoriteiten. Een bewijs, dat men met de mogelijkheid van luchtaanvallen terdege rekening wil houden. Natuurlijk zullen dergelijke aanvallen zich in de eerste plaats richten op de centra van licht en kracht. Eén goed ge lukte luchtaanval kan oorzaak zijn, dat de licht- en krachtvoorziening van een geheele provincie in het ongereede raakt. Een te ver doorgevoerde concentratie is daarom niet zonder bezwaren en gevaren. JOEGO-SLAVIE BESCHULDIGT HONGARIJE. Gisteren heeft Fotitsj, de permanente vertegenwoordiger van Joego-Slavië 'bij den Volkenbond, de Joego-Slavische nota over den mooxd-aanslag te Marseille aan Avenol ter hand gesteld. De schandelijke misdaad van Marseille, die alle beschaafde volken heeft geschokt, aldus de nota, verplicht de Joego-Slavi sche regeering onder de aandacht van den Volkenbond zekere bijzonder ernstige zij den van deze aangelegenheid te brengen, die aan het licht zijn gekomen door het poli'tie-onderzoek in verschillende landen en die in staat zijn, de goede ver st a n d h o u d i n g en d e n v r e d e t u s- schenJoe'g o-S 1 a v i en z ij n b u u r- staat Hongarije te verstoren. De resultaten der enquête, die tengevolge van de moorden van Marseille is gehou den, hebben aangetoond, dat deze misdaad georganiseerd en uitgevoerd is met deel neming derzelfde terroristische elementen die hun toevluchtsoord in Hongarije had den en die in dit land dezelfde medeplich tigheid als voorheen zijn blijven genieten. Door hun verklaringen is komen vast te staan, dat zij niet slechts asyl in Hongarije hebben genoten, maar dat zij daar zelfs in een groep verblijf hebben gehouden tot den vooravond van den aanslag. De resultaten van de enquête toonen op een bizonder ernstige en treffende wijze de verantwoordelijkheid der Hongaarsche autoriteiten aan voor de hulp en den steun die verleend werden aan de terroristische actie van zekere uitgeweken Joego-Slavi sche onderdanen. Het Joego-Slavische volk, gekwetst in het diepste zijner gevoelens, gelooft dat volledig licht moet worden geworpen op de omstandigheden, waaronder de schan delijke aanslag is voorbereid en uitge voerd. De faciliteiten en de bescherming, die de misdadigers op het Hongaarsche grondge bied gedurende een langdurige en tot in details af dalende voorbereiding hebben ge noten, zijn schier ongelooflijk. Met het oog op den ernst van deze fei ten ziet de Joego-Slavische regeering zich genoodzaakt een discussie over den toe stand die op ernstige wijze de betrekkin gen tusschen Joego-Slavië en Hongarije in gevaar brengt, en die den vrede en de goede verstandhouding tusschen de volken dreigt te verstoren, 'bij den Volkenbonds raad aanhangig te maken. Het Duitsche leger. In de Fransche kamercommissie voor legerzaken heeft het radicaal-socialisti sche kamerlid Archimbeau, rapporteur der oorlogsbegrooting, rapport uitge bracht. Uitvoerig wijdt Archimbeau daar in uit over de herbewapening van Duitschland. Hij constateert, dat Duitschland van 1932 tot 1934 zijn oorlogsbegrootingon met 40 pet. heeft verhoogd. Het geregelde leger zal tegen het einde van 1934 zijn effectieven van 100.000 op 300.000 man hebben gebracht door mid del van in dienst neming en vervroegde recruteering. In 1935 zal het dit leger tot 400.000 man verhoogen. In de arbeidskampen volgen 250.000 jongelieden een individueele opleiding voor soldaat. De politie, welke militair bruikbaar is. telt 100.000 man. die over vliegtuigen, machinegeweren en automitrailleurs be schikken. De S.S. tellen 200.000 man en dit aan tal stijgt nog. Het „Feldjagerskorps is 100.000 man sterk, de in kazernes aan wezige hulptroepen 80.000; in het voor jaar zullen het er 100.000 zijn. Aldus zullen de permanente strijd krachten van Duitschland in 1935 tot 600.000 man toenemen. Ondanks het verdrag van Versailles heeft Duitschland afgerichte reserves, o.a. de paramilitaire formaties. Die reserves bevatten o.a. 300.000 ex-politie-mannen, 400.000 jongemannen uit de Hitler-for- maties en den arbeidsdienst, 1.400.000 oud-strijders van 35 a 45 jaar, terwijl van de paramilitaire formaties, die 30 Juni werden ontbonden, 1.000.000 man in ge val van oorlog, na een korte-oefening, dienst zou kunnen nemen. Het rapport bevat nog een aantal an dere cijfers, betreffende S.S., S.A., het automobielcorps, de grensmilitie enz. en concludeert daaruit, dat bij een eventueele mobilisatie het Reich 4.900.000 man on middellijk zou kunnen oproepen. Behalve de handelsluchtvaart, welker personeel een militaire opleiding krijgt, zal het D'eutscher Luftsport Verband 3500 tot 4000 piloten leveren. Verder brengt Duitschland een belangrijk bouwprogram van oorlogsvliegtuigen of militair bruik bare vliegtuigen ten uitvoer, zet de mo toriseering van verschillende wapenen voort en richt de fabrieken voor oorlogs doeleinden in. Het rapport eindigt met eraan te her inneren dat Duitschland in enkele dagen reeds 750.000 man op de been kan bren gen en deze mobilisatie met 50 divisies kan dekken, van een totaal sterkte, als hoven aangegeven. Naar de „United Press" verneemt, is men in Duitschland begonnen met do uitvoering van een program tot spoed opleiding van nationaal-socialistische vliegers. De uitvoering van dit program gaat hand in hand met een aanzienlijke uitbreiding van het aantal vliegvelden. Griekenland bestelt 250 vliegtuigen. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft de regeering besloten, 250 militaire vliegtuigen te bestellen. Voorts werd besloten tot het aangaan van een leening, groot 20O millioen drach men, voor het bouwen van meer vlieg tuighavens ten bate van het internatio nale verkeer. Een bende valsche munters gearresteerd. Ambtenaren van de federale politie te New-York hebben een bende van ver vaal digers van valsche bankbiljetten op gespoord. Twaalf leden van de bende, een vrouw en 11 mannen, zijn reeds in hechtenis genomen. Voorts zijn in verschillende schuil plaatsen 7000 uitstekend nagemaakte bankbiljetten van 100 en 3 drukpersen in beslag genomen. De bende moet het laatste jaar in New- York en Newark voor een bedrag van 2 millioen aan valsche bankbiljetten in omloop hebben gebracht. Frankrijk bouwt zijn luchtvloot uit. Generaal Denain, de Fransche minister van luchtvaart, heeft voor de kamercom missie inzake de luchtvaart uiteengezet, dat voor de moderniseering van de Fran sche vliegtuigen en voor de veranderin gen, waardoor de machines voor oorlogs doeleinden kunnen worden gebruikt, drie en een half milliard francs noodig zou den zijn. Hij wees er op, dat sedert Goering in Duitschland minister van luchtvaart is, er geweldige voorbereidingen worden ge troffen ter uitbreiding van de luchtvaart in Duitschland. Begin 1935 zal Duitschland beschikken over ongeveer 1100 militaire vliegtuigen. Het aantal Fransche vliegtuigen is grooter, maar zij zijn minder modern. Dank zij de credieten, waarover de minister beschikt, hoopt hij echter spoe dig een programma te kunnen uitvoeren, dat gelijk is aan dat van Duitschland. De commissie stond daarna toe, dat voor 'de militaire luchtvaart 3Vz milliard franc zullen worden beschikbaar gesteld, verdeeld over drie jaar. Daarbij komen dan nog de jaarlijksche begrootingspos- ten voor het ministerie van luchtvaart van 2V» milliard franc. Korte Berichten. De financieele moeilijkheden van het kanton Genève zijn de laatste dagen zóó groot geworden, dat men zich ge dwongen heeft gezien, het uitbetalen der salarissen van het onderwijzend perso neel uit to stellen. In een circulaire wordt er bij de on derwijzers op aangedrongen geduld te oefenen. De Tsjechische posterijen hebben ontdekt, dat er groote hoeveelheden na tionaal-socialistische literatuur over de grens worden gesmokkeld, en wel als kin derboeken. Zoo zijn vele exemplaren van Hitler's „Mein Kampf" verzonden on der titel als „Betty en haar vriendinnen", „Het stoutste meisje op school" enz. De Brusselsche winkeliers hebben besloten de lichtreclames en buiten-ver lichtingen aan hun zaken des avonds niet meer te laten branden. Hiermee willen zij de aandacht vestigen op hun eisohen voor goedkooper electriciteitstarief, la gere huren en belastingen en steunverlee- ning tegen de eenheidsprijswinkels, die, naar zij zeggen, de kleine winkels kapot maken. De winkeliers hebben een petite gericht tot Koning Leopold en hierin hun grieven uiteengezet. Te Kissingen zijn de gebroeders Liebmann, winkeliers in manufacturen, wegens het vragen van te hooge prijzen, gearresteerd. De Liebmanns zijn joden. PRINSES JULIANA TE LONDEN. De Prinses bij de bruid. Den eersten avond reeds, dat H.K.H. Prinses Juliana in verband met het aan staand huwelijk van Prins George eu Prinses Marina in Londen vertoefde heeft, naar aan de „Telegr." gemeld wordt, op de Nederlandsche legatie een officieele maaltijd plaats gehad te Harer eere. Eén uitgelezen gezelschap heeft daar aan deelgenomen. Alle prinsessen en prinsen, welke op het oogenblik in Lon den vertoeven, hadden er een uitnoodi- ging voor ontvangen. Ook de Engelscha Kroonprins, de Prins van Wales, bevond zich onder de gasten van den Nederland- schen gezant, jhr mr R. de Marees van Swinderen. Prinses Juliana was gisteren de eersto bezoekster van prinses Marina. H.K.H. bleef ongeveer een uur bij de bruid. Ver schillende zaken, die in verband met de huwelijksplechtigheid staan en met de rol, die prinses Juliana hierbij als bruids meisje zal spelen, werden tusschen de beide prinsessen besproken. Ook de bruidsmeisjes-japon werd aan gepast. H.K.H. maakte eveneens kennis met de twee andere bruidsmeisjes, d'o zich te Londen bevinden, n.l. prinses Irena van Griekenland en Groothertogin Kyra van Rusland. Woensdag a.s. zal in de Nederlandsche legatie op Portman Square een diner worden gegeven, waar alle bruidsmeisjes en de voornaamste te Londen aanwezige prinsen aanwezig zul len zijn. De Nederlandsch-Duitsche clearing. Gisteren zijn aan het departement van ©economische zaken besprekingen tus schen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie aangevangen, die voorloopig over een wijziging van het onlangs opge zegde clearing-verdxag zullen handelen. De Nederlandsche delegatie, die onder leiding staat van dr H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijver heid, bestaat verder uit de heeren Ries, Schaepman, Rutgers, Bonthuis, Posthu- ma, Kortenhorst, Valstar en Philipse, secretaris. De geblokkeerde Duitsche vorderingen. Minister Steenberghe heeft gistermid dag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat binnen enkele dagen de eerste uitbe talingen zullen geschieden van geblok keerde vorderingen op Duitschland, ont staan vóór 24 September. Middel-Europeesche tijd en de Spoor wegen. Nu de Tweede Kamer heeft besloten, tot invoering van den Middel-Europeeschen tijd, hebben wij hij de Spoorwegen geïnfor meerd, of tegen dit besluit practische be zwaren bestaan. De secretaris van de directie, jhr dr G Beelaerts van Blokland, deelde mede, dat zich geen technische moeilijkheden van welken aard ook, zullen voordoen, mits de nieuwe tijd wordt ingevoerd bij den in gang van de nieuwe 'dienstregeling, dus op 15 Mei, en als slechts eenige maanden te voren van den juisten datum wordt ken nis gegeven. De omstandigheden, dat de Spoorwegen vroeger hebben geadviseerd tot aansluiting hij den West-Europeeschen tijd, vloeide I voort uit de overweging, dat Nederland geografisch tot de Westersche landen be hoort en dus ook heter den tijd kon voeren van Frankrijk, Engeland, en België. Tech nische voordeelen speelden daarbij geen enkele rol. Het besluit om zich, wat de tijdregeling betreft, voortaan op Duitschland en de andere Middeleuropeesche staten te ori- enteeren, 'brengt dus voor de inrichting van de nieuwe dienstregeling geen groo- tere moeite mee dan de verwisseling van zomer- en 'zonnetijd. Vaccinatie nog niet geheel onschadelijk. In een nota naar aanleiding van het I verslag over het wetsontwerp tot verlen ging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie zegt j de minister van sociale zaken, dat de vac- i cinatie op zeer jeugdigen leeftijd nog niet I volstrekt onschadelijk genoemd kan wor- I den, omdat er enkele gevallen van com- plicatie na inenting beneden het jaar zijn voorgekomen. Daarom meent de minister, dat hiji ten aanzien van de vaccinatie op zeer jeugdigen leeftijd zich van dwingende maatregelen moet onthouden. Verlaging premie Ziektewet. Ter aanvulling van het bericht over de premieverlaging voor de ziekte-verzeke ring, die hoogstwaarschijnlijk 1 Januari a.s. zal ingaan, kan het „Volksblad" nog mededeelen, dat deze verlaging alleen zal gelden voor de Raden van Arbeid, die op grond van de uitkomsten van de afloopen- de vijfjarige periode van de werking van de Ziektewet, een verzoek tot premiever laging hij den minister van Sociale Zaken indienen. Van de 22 Raden van Arbeid hebben thans de Raden van Den Haag, Utrecht, Breda, Middelburg, Den Bosch, Amers foort, Maastricht en Groningen zulk een verzoek ingediend. Men deelde mede, dat de balansen van de Raden van Arbeid de verwachtingen wettigen, dat nog meerdere verzoeken zul len inkomen, zoodat de verlaging dan toch ten naastenbij een algemeen 'karakteT zou krijgen. Dienaangaande valt echter nog niets met zekerheid te zeggen. BIJZONDERE WINTERSTEUN VOOR VALIDE WERKLOOZEN. Regeering stelt 2 millioen beschikbaar. De Minister van Sociale Zaken heeft het volgende aan de Tweede Kamer mede gedeeld: In de zitting van 9 November 1934 heeft de voorzitter van den Raad van Ministers in beginsel toegezegd, dat de Regeering bereid zou zijn, nu de organi satie van een doeltreffende „Winterhilfe" nog niet voorbereid is, een tegemoetko ming te verschaffen om die particuliere hulp te steunen. Daarbij werd gezegd, dat over den vorm daarvan beter zou kunnen gesproken worden bij de behandeling van hoofdstuk X-A. Een bijzondere reden noopt den Minis ter het resultaat van de overleggingen der Regeering in zake die tegemoetkoming ter kennis van de Kamer te brengen. Het is hem namelijk bekend, dat van parti- ciliere zijde overwogen wordt met het oog op dezen winter een bijzondere po ging te wagen tot het bijeenbrengen van gelden voor hen, die niet onder de steun regeling voor werklooze valide arbeiders vallen. Indien 'dit voornemen zal worden uitgevoerd, zal het wenschelijk zijn, dat met die uitvoering binnenkort een aan vang gemaakt wordt. Waar de Regeering bereid is voor ditmaal een bijzonderen steun ten behoeve van de werklooze va lide arbeiders te verstrekken en waar do eene actie alsdan de andere actie steunen kan, was het derhalve wenschelijk, reeds thans van het voornemen der Regeering te doen blijken. De Minister heeft daarom de eer ter keunis van de Kamer te brengen, dat de Regeering bereid is te bevorderen, dat voor eenmaal een bedrag beschikbaar wordt gesteld, dat omtrent 2 millioen zal bedragen en dat ten deele zal strekken tot verhooging van een Kersttoeslag, ge lijk deze reeds enkele jaren wordt ver- Binnenland. De Tweede Kamer over de begrootingen van Economische Zaken en Defensie. Het betalingsverkeer met Duitschland. Bijzondere wintersteun aan de werkloozen. Buitenland. Krasse nota van Joego-Slavië over Hon garije. Duitschland bewapent 'zich. Uitbreiding Fransche luchtvloot. Die hoofdpijn, dat gevoel van riek rijn en die pijnen overal rullen dan snel verdwijnen met Volgent recept ton Apotheker Dumonl. strekt, en grootendeels tot vergrooting van het bedrag, dat het Nationaal Crisis Comité ter beschikking hebben zal voor den z.g. B-steun. De bedoeling is, dat deze verhooging en vergrooting geheel voor rekening komt van de Rijkskas en niet mede door de gemeenten wordt gedragen. Eén daartoe strekkende suppletoire begrooting is in voorbereiding. De „Uiver" naar Zeeland. De „Uiver" komt 1 December naar Haamstede. Een programma is reeds vastgesteld door het Luchtvaartcomité. O.m. zullen de lijst met handteekeningen en eenige souvenirs worden aangeboden en toespraken worden gehouden. Ook zal er gelegenheid zijn voor de kranige be manning en autoriteiten te defileeren. Een economisch technologisch instituut voor Zeeuwsch-Vaanderen. Door het Bureau van de Zeeuwsch Vlaamsche Kamer van Koophandel is aan de leden dier Kamer een uitvoerig rapport toegezonden naar aanleiding van de vraag van den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, of de oprichting van een economisch technologisch instituut voor Zeeuwsch Vlaanderen aanbeveling zou kunnen verdienen. Na rijp beraad meent het Bureau aan de Kamer te moeten voorstellen de gestel de vraag als volgt te beantwoorden: le. De oprichting van een economisch- techuologisch instituut voor Zeeuwsch- Vaanderen moet wenschelijk worden ge acht. 2e. In aanmerking nemend, dat in Lim burg, afgedacht van het bijeengebracht aandeelenkapitaal van f 10.000, voor dek king der jaarlijksche kosten f 20.000 be schikbaar is en dit bedrag reeds te ge ring! wordt genoemd, is het echter te voorzien, dat aan het bijeenbrengen der noodige geldmiddelen voor Zeeuwsch- Vlaanderen, zelfs indien het daarvoor procentsgewijze denzelfden steun als Lim burg van de provincie Zeeland zou ont vangen, zeer groote bezwaren zullen ver bonden zijn. Indien het al niet als geheel onmogelijk wordt beschouwd, zal dit toch vermoede lijk zonder bdjlzondere maatregelen (de Kamer denkt hierbij! aan een door de Kroon aan de gemeenten op te leggen re geling) niet mogelijk blijken. 3. Ten slotte is de Kamer van oordeel, dat de oprichting van een economisch- technologisch instituut voor een ruimer gebied (tenzijl alleen voor de provincie Zeeland), uit Zeeuwsch Vlaamsch oog punt bezien, minder gewenscht is, aan gezien de Kamer dan daarvan naar haar meening, die gegrond is op de ervaring van tientallen jaren, voor dit excentrisch gelegen gebied weinig resultaat kan ver wachten. Gefantaseerd beriqht. On langs verscheen onder het hoofd: „Oud moedertje van haar aardappelen beroofd" een bericht vermeldend dat een oud vrouw tje in Zeeuwsch-Vlaanderen van een land bouwer toestemming had verkregen na het rooien de achtergebleven aardappelen te verzamelen. Toen zij een zak vol hijeen- gegaard had, zouden de aardappelen, om dat zij niet gedekt waren door een vervoer- biljet, door een controleur zijn in beslagge nomen en vertrapt, dan wel met een mes onbruikbaar 'gemaakt. 'Op last van den Minister van Economi sche Zaken is naar de beweerde feiten een nauwkeurig onderzoek ingesteld door den Centralen 'Controledienst. Uit dit on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1