Gemengd Nieuws. Leestafel. Openbare Verkoopingen en Verpachtingen woord aprak, ia e«x afdeeling van Patri monium opgerioht, aanvankelijk met 18 leden. In de volgende vergadering zullen de bestuursfuncties worden verdeeld. Axel. Op 70-Jarigen leeftijd is hier over leden de heer J. E. Blansaart, directeur van de Harmonievereeniging „Concordia" en de Zangvereeniging „Orelio". Colijnsplaat. Gisteravond sprak alhier in de Herv. Kerk voor de afdeeling Colijns plaat van de stichting „Vrederust" Ds de Vries van Wilhelminadorp. 'Spr. had tot uitgangspunt gekozen de gelijkenis van den Barmhartigen Samari taan. Een en ander werd medegedeeld over de stichting en wijze van verpleging. Ook aan de nagedachtenis der stichters werd een woord gewijd. De opkomst was niet groot. DelooneninhetZeeuwsch- Vlaameche landbouwbedrijf. De door den minister van Economische Zaken benoemde arbiter, 'het Tweede-Ka merlid J. Schouten, heeft uitspraak ge daan in zake het arbeidsgeschil tussohen de landbouwers-werkgevers, aangesloten bij de landbouwcrisisorganisatie voor Zee land, gevestigd te Goes, en wonende in de gemeenten Oostburg, Waterlandkerkje, Retranchement, Zuidzande, Nieuwv'liet, St. Kruis, Eede en Sluis (met uitzondering van eenige landbouwers in laatstgenoemde gemeente) en den Ned. Bond van Arbei ders in het Landbouw-, Tuinbouw-, en Zuivelbedrijf, gevestigd te Utrecht, den Ned. Ghr. Landarbeidersbond, gevestigd te Utreoht, en den Ned. R.K. Landarbeiders- bond „St. Deus Dedit", gevestigd te Haar lem. De arbiter heeft bepaald, dat in 't land bouwbedrijf van deze landbouwers-werk gevers het minimum-dagloon voor manne lijke arbeiders f 2 zal bedragen en dat voor zwaardere werkzaamheden f 0.25 per uur zal worden betaald. Als zwaardere werkzaamheden zullen worden beschouwd oogstwerkzaamheden, mestladen, dorschen met de groote machi ne, kunstmest strooien en delven. (Reeds gisteren kort gemeld. Red.) EEN REVOLUTIE IN ONZE BROOD VOORZIENING. men eigenlijk geen wog wist. Vele zachte tarwe is dan ook als ruilobjeot aangebo den bij de onderhandelingen over contin- genteering. Niemand heeft er echter aan gewild, omdat het zachte tarwe was, waarmede men toen nog geen weg wist. Een zeer belangrijk gevolg van de nieu we vinding zal dus zijn, dat de Europee- sche landen onafhankelijker worden van den invoer van harde tarwe. Er is een nieuwe maatschappij opge richt voor de productie en den verkoop van het nieuwe preparaat. Zij heeft zich tegenover de Unielever verbonden een bepaald product van deze onderneming, dat grondstof wordt van het eigen prepa raat, af te nemen. Eenigen tijd geleden reeds heeft men contact gezocht met de voornaamste meel fabrieken en bakkerijen. Ook met verte genwoordigers van kleinere bakkers is onderhandeld. Te Rotterdam hebben zes bakkers met het preparaat proeven geno men. Voor ons land is de groote vraag nu natuurlijk, of deze uitvinding er ons toe kan brengen ons reeds zoo groot tar- we-areaal nog verder uit te breiden. De uitvinding schept ook hier nieuwe moge lijkheden, die het toch al zoo ingewikkelde probleem van onze landbouwpolitiek nog gecompliceerder maken. Het tarweover- schot boven de 35 pet. krijgt in ieder ge val een veel grootere waarde. Petroleum en gas. Te Enkhui zen gaat men er nu de petroleum zoo goed koop is, steeds meer toe over om het ge wone gas te vervangen door petroleumgas wat bij den daar geldenden gasprijs een aanmerkelijke besparing geeft. Het nadeel dat hierdoor aan de Gemeente-gasfabriek wordt toegebracht loopt in de 'duizenden. B. en W. zullen thans den raad voorstel len, den prijs van bet gas aanzienlijk te verlagen. Het onbewaakte oogen- b 1 i k. In een onbewaakt oogenblik is het 3-jarig kind van den landarbeider de G. te Drieborg (Gron.) van een stoel in een daarbij staanden emmer met kokend wa ter gevallen. Het kind kreeg hevige brandwonden en is gisteren tengevolge daarvan overleden. Binnenlandsche tarwe even goed als de buitenlandsche? Er is dezer dagen naar het Vader land meldt, een octrooi aangevraagd, op naam van een combinatie, waarvan de Unielever deel uitmaakt, voor de pro ductie van een preparaat, dat wellicht een zeer groote rol zal gaan spelen in de economie. Het is n.l. een middel, waardoor men bij gebruik van zoogenaamde zachte tar we precies hetzelfde brood kan krijgen als bij gebruik van de beste harde tarwe- soorten. Met het nieuwe product wordt alle zachte tarwe gelijkwaardig aan de harde betere soorten. In vroegere eeuwen heeft men natuur lijk ook het brood van de minder goede tarwe gegeten. Thans echter zijn we ver wend; de zachte tarwe wordt als vee- en kippenvoeder gebruikt en de uit het bui tenland ingevoerde tarwe gaat naar de bakkerij. Dit wordt nu anders. Het groote voordeel van het brood uit harde tarwe is zijn lichtheid, zijn broosheid. Dank zij het nieuwe preparaat zal men nu een even licht, even broos, even voedzaam en even verteerbaar brood kunnen fabricee- ren uit de zachte tarwe. Ziehier een paar gegevens uit een rapport van het Rijks proefstation te Wageningen, waar het nieuwe preparaat onderzocht is; Van 450 gram deeg, vervaardigd uit binnenlandsche tarwe tweede soort, kreeg men tot nog toe 1349 kubieke centi meters brood, door bijmenging van het nieuwe preparaat zal men er 1686 ver krijgen. Neemt men de eerste soort binnenland sche tarwe, dan kreeg men tot nog toe van 450 gram 1595 kubieke centimeters; dit wordt door bijmenging 1809; hier is het verschil minder groot, omdat die be tere binnenlandsche tarwe reeds uit zich zelf voldoende gluten bezit om het ge- wenschte resultaat, tot op zekere hoogte althans, te benaderen. Om te begrijpen wat dit beteekent, moet men weten, dat van de allerbeste soort meel, welke hier te lande uit een mengsel van Manitobatarwe verkregen wordt, niet meer dan 1809 kubieke centimeters komt. Het nieuwe preparaat is geheel opge bouwd uit plantaardige, gezonde, voed zame bestanddeelen, zonder eenige che mische bijmenging of chemische behande ling. Ook in de oudere bakmiddelen is het wel eens gebruikt. Het was dan echter altijd veel te duur. Thans heeft men, eco nomisch beschouwd, een heel ander pro duct. Het gebruik ervan zal het meel op de tegenwoordige basis bijna niets duur der maken en tengevolge van de grootere bruikbaarheid van de zachte tarwe zal de prijs van de betere soorten tarwe, welke men tot nog toe alleen bruikbaar achtte, belangrijk dalen. Zoodat men goedkoopere broodtarwe zal krijgen. Natuurlijk is dit slechtstheorie. De zaak is op het oogenblik immers zoo, dat de harde tarwe uit Canada en uit de Zwarte Aarde van Zuid-Rusland tegen véél lagere prijzen op de wereldmarkt wordt aangeboden dan er in tal van Europeesche landen zelfs voor de aller slechtste zachte tarwe betaald wordt. Niettegenstaande de protectie van de eigen tarweteelt zijh de meeste Europee sche landen echter toch nog verplicht, harde tarwe van overzee in te voeren. In Frankrijk b.v. heeft men verleden f-ar •en grootwn tarweoogst gehad, daarmede Een rare Chinees. Bij den heer van der M. te Rijsoord is Zondagavond een Chinees in opgewonden toestand, al krijschende de woning binnen gedrongen; drie meisjes en twee jongens, allen on der de 16 jaar, vluchtten door het raam naar buiten. Een 12-jarige jongen werd door den Chinees gegrepen, doch deze heeft zich ontzet, en sprong in een klee- renkast, die hij van binnen dicht trok. Tot nu toe wist men den Chinees niet op te sporen. Het voorkamertje was tot een ruïne gemaakt. Alles lag er in scherven en gruizelementen. De Chinees is vermoe delijk onder den invloed van sterken drank geweest. (Rott.) Kind door ratten gebeten. Gisternacht werden in een perceel aan de Poelstraat te Woerden de ouders wak ker door het geschrei van hun 4 maan den oud kind. Toen zij gingen kijken, sprongen vier groote ratten uit het wieg je. Het kind bleek aan het linkerhandje ernstig gebeten, zoodat onmiddellijk ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Twee N. S. B. - ers overvallen. Gisteren waren twee jongemannen in Am sterdam-Zuid bezig met het verspreiden van pamfletten, uitgaande van de afdee ling Amsterdam van de Nationaal-Socia- listische Beweging. Twaalf mannen, blijk baar een andere politieke meening toe gedaan, was dit een doorn in het oog. Zij overvielen gezamenlijk de twee N.S.B.-ers, die het onderspit moesten delven. Hun werd de tasch met strooibiljetten ontrukt. Brand te Utrecht. In het caba ret La Gaité te Utrecht is gisternacht een hevige, uitslaande brand uitgebroken. Aan de achterziide grenst de inrichting aan de Vischmarkt. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed aan beide zijden Domplein en Vischmarkt het vuur. Met zeven stralen op de waterleiding werd gewerkt en na een goed half uur was de brandweer het vuur mees ter. Het gebouw werd gedeeltelijk door het vuur vernield. Tienjarige dievegge. Dins dag merkte mevr. R. te Maastricht, dat haar 2 gouden ringen, bezet met brillan- ten, ontvreemd waren. Deze ringen had den een waarde van f800. De recherche begon aanstonds met de opsporing. Het onderzoek wees als de vermoedelijk verdachte aan een tienjarig meisje, dat in arrest gesteld werd en aanvankelijk hard nekkig ontkende, doch tenslotte bekende den diefstal gepleegd te hebben. Intusschen waren de ringen reeds ver handeld, doch zij konden worden opge spoord en in beslag genomen. De s m o k k e 1 a r ij. De smokke larij langs de Limburgsch-Duitsche grens, staat tegenwoordig nagenoeg geheel stil. De tijd, waarin gepantserde smokkel auto's door het grensgebied raasden is voorbij. Vooral de zware straffen en hoo- ge geldboeten, door den Duitschen straf rechter opgelegd,, hebben den smokke laars den schrik op het lijf gejaagd. De houten keeten, welke men in den bloeien- den smokkeltijd op 100 200 Meter van de Duttsehe grer- .-wijderd, aantrof, en in we grenswinkels tokke laars ha-» /oorraad pleegden ir .jopen, om ceze verv^'gens over de -vuitsche grens te brengen, zijn verdwenen. Ket buitengewoon streng optreden en de doortastendheid waarmede de Duit- sche kommiezen van hun vuurwapens ge bruik maken, zijn mede oorzaak, dat het smokkelen naar Duitsohland voor het eerst sedert den grooten wereldoorlog, na genoeg niets meer te beteekonen heeft. De cafó's en winkelhulzen in de grens streek, waar de smokkelaars en hun hel pers geregeld den avond doorbrachten om het gunstige tijdstip voor hun smokkel- tocht af te wachten, liggen thans eenzaam en verlaten. Het rumoerige en avontuurlijke grens- leven heeft afgedaan. Van ander zijde wordt gemeld: Ofschoon iederen nacht, mede dank zij de uitbreiding van het kommiezenkorps, langs de Belgische grens aanhoudingen plaats vinden, ontsnappen hier toch nog heel wat smokkelaars door de mazen van het overigens goed gespannen net. HetJ zijn hoofdzakelijk werkloozen of lieden, die door armoede gedreven wor den, welke zich in dezen tijd van het jaar veelvuldig aan smokkelarij schuldig ma ken. Het smokkelen met vrachtauto's, het geen eertijds een zeer winstgevend bedrijf was, toen met iederen geslaagden tocht een kleine f 1000 werd verdiend, behoort vrijwel tot het verleden, al waagt zich af en toe nog wel een roekeloos chauffeur in het grensgebied. De gevaarlijke spijkerplanken, welke als wegversperring voor smokkelauto's door de kommiezen worden gebezigd, blij ven nagenoeg onoverkomelijke hindernis sen, zelfs voor den meest roekeloozen smokkelchauffeur. Zijn de kommiezen er in geslaagd een beladen smokkelauto over een spijkerplank te doen rijden, dan kun nen zij er vrijwel zeker van zijn, dat de auto wordt ingehaald. Ook de verbeterde wapening van de grenskommiezen heeft er in belangrijke mate toe bijdragen, dat de smokkelarij1 op groote schaal vrijwel geheel den kop is ingedrukt. (N. R. Gt.) HET SPELLINGSVRAGSTUK. Inleiding. Onlangs verscheen in de „Letterkun dige Kroniek" van dit blad, bij wijze van Zaterdagavondverrassing, een arti keltje over het spellingsvraagstuk van de hand van den heer A. L. van Oyen. Het was eerst mijn voornemen niet er op te reageren. Het leek mij, dat het merendeel van de lezers van „De Zeeuw" maar matige belangstelling voor de zaak kan hebben, en dat zij, die enigszins des kundig mochten heten, wel zelf hun standpunt zouden bepalen. Maar bij na der inzien achtte ik het toch gewenst aan de redactie verlof te vragen, nu ook een voorstander van de gewijzigde spel- ling-De Vries en Te Winkel (want dat is de z.g. spelling-Marchant) aan 't woord te laten. Ik dacht daarbij aan de talrijke jonge onderwijzers, die zo licht, op 'n oppervlakkige eerste indruk afgaande, door zulk een kroniekje bang worden van „die rarigheid en narigheid"; ik dacht ook aan zovelen onder onze lezers, die lid zijn van een schoolbestuur en dus ook graag enig begrip willen hebben van de dingen, die met dit vraagstuk aan de orde komen. Hoewel een bij uitstek technische kwestie, is op 't ogenblik heel 't dierbaar erf der vaadren erover in rep en roer. Dat gaat in onze tijd nu eenmaal niet anders; er is -op allerlei gebied veel geschreeuw, en naar verhouding, weinig wol; ieder doet met dikke woorden mee aan zwaar bomen, en zwaa^ bomen verbergt maar al te vaak kreupel denken. Te meer voelde ik het nut van een nadere toelichting, nu in onze Christelijke kringen al de vrees is gewekt, dat men met de nieuwe spelling te aanvaarden onchristelijk zou doen. Tot radio-kwartiertjes en dagblad-arti kelen toe, brengen velen, hoewel ze eerst onder heel de zaak koud hieven, tot de gedachte: „Die nieuwe spelling schijnt niet „zuver op de graat" daarmee vaar je in 't zog van socialisten en vrijz.- democraten". Hoe ter wereld dat nu mo gelijk is, als je voortaan inplaats van v-i-s-c-h gaat schrijven v-i-s, of „bomen" inplaats van „hoornen", is hun wel niet recht duidelijk, maar „dat zullen onze lei ders wel beter weten", en dustégen, weg er meel Kortom, we hebben bij „De Zeeuw" on derdak gevraagd voor enkele artikelen vóór, en willen daarvoor alvast hier onze dank brengen, in de hoop, dat onze toe lichting enig nut mag stichten en 'n be moediging zijn in 't bizonder voor al die oud-leerlingen van schrijver dezes, die hij getracht heeft van de kweekschool af te leveren als vóórstanders, en die 't mis schien dezer dagen wel eens bang om 't hart wordt. Het is mijn voornemen niet, om daarbij de grondslagen van de nieuwere taalkun de en velerlei andere zaken, voor de vak mensen van belang, over hoop te halen, maar enkele eenvoudige waarheden, nuchter en zakelijk, onder de aandacht te brengen. We praten saam over enkele dingen op eenvoudige wijs, en hoewel het niet speciaal ons doel is, opzettelijk op allerlei argumenten van tegenstanders in te gaan, daar bouwen beter is dan afbre ken, zullen we toch niet geheel kunnen vermijden, scheve voorstellingen te be lichten en malligheden aan de kaak te stellen. I. En God zeide: Er zij lichtl en er was licht! God spreekt en het is er! Dat spreken Gods is het openbaren van zijn wil, van zijn Wezen. Niet anders bij Gors beelddrager: de mens. Zoals Adam de di": noemde, dat zou hun naam zijn. Door .»et epreken openbaart ook de mens zijn innerlijk wezen, zijn denken, gevoelen en willen. In dat spreken, dat vermogen om door hoorbare, op bepaal de wijze gevormde klanken, zioh te open baren, is een mysterie. We weten slechts dat het zó toegaat, maar de vraag naar 't waarom zó en niet anders, kan niet anders beantwoord worden dan met: God heeft het zo gewild. Dat spreken, de uiting in klank is de eigenlijke taal, dat is er, overal en altijd, eerst. En daarna vindt de mens, door harde noodzaak, een middel, om dat gesprokene als het ware vast te leggen, zó, dat hij later weer te weten kan komen wat hij vroeger heeft gezegd of heeft horen zeggen; dat is het schrift. Zo is notenschrift zelf geen mu ziek. Ik boor niets, al hou ik 'n boek met muziekschrift ook 'n uur tegen m'n oor. Pas als ik door middel van dat noten schrift de muziek laat klinken, dan wéét ik wat in dat muziekboek in tekens is vastgelegd. Geen schrift, hoe 't dan ook is, heeft enige waarde voor ons, als wij er het gesproken woord niet uit kunnen halen. In de klanken die we spreken, heb ben we met de eigenlijke taal te doen, in 't schrtft met een afbeelding van taal. Niemand zal die eenvoudige waarheid willen ontkennen. Het is daarom zo mis leidend, te spreken van spreek- en schrijf taal. Het woord spreektaal zegt tweemaal 't zelfde, want spraak taal; en 't woord i schrijftaal is beslist foutief, omdat 'n af- I beelding nooit 't ding zélf is. Niemand gaat 'n avondje uit met 't portret van z'n meisje, maar met 't lieve kind zélf. Wil men nu onder schrijftaal beslist verstaan taal, afgebeeld in schrift, allo! 't zij zo. Maar dan is alle taal, zoodra die schrif telijk is opgetekend, daardoor meteen ook schrijftaal geworden. Het leuke Rotter damse dialekt van „Boefje" evengoed als het weloverwogen Nederlands van H. M., dat we beluisteren in de Troonrede. En al schrijf ik op 't 'Ogenblik ook onmiddel lijk neer, wat ik denk, ik heb al dat ge schrevene toch eerst duidelijk in mezelf GEHOORD, en ik spreek op 't ogenblik tegen mijn lezers. (Op verzoek van den schrijver in gewij zigde spelling. Red.) RIJKSVOORSCHOTTEN AAN PARTI CULIERE BOUWERS. Als tweede hypotheek voor arbeiders woningbouw. Bij, Kon. besluit is het volgende bepaald: „Voorzoover de benoodi'gde gelden bij de wet beschikbaar zijn gesteld, kunnen onze Ministers van 'Sociale Zaken en van Fi nanciën volgens door hen te stellen regelen en onder door hen te stellen voorwaarden aan de gemeenten rentedragende 'voor schotten verstrekken, ten einde de gemeen ten in staat te stellen aan particuliere bou wers, ten behoeve van den bouw van ar beiderswoningen van passenden huurprijs geldleeningen te verstrekken onder ver band van tweede hypotheek." De hierbovenbedoelde regelen en voor waarden zijn in de Staatscourant opgeno men. Daaruit blijkt, dat de voorschotten slechts worden verstrekt voor woningen, waarvan de inhoud niet meer bedraagt dan: a. voor eengezinshuizen 250 kub. M. b. voor perceelen, waarin niet meer dan 2 woningen boven elkaar zijn gelegen, ge middeld 225 kub. M. per woning; c. voor perceelen, waarin meer dan twee wonin gen boven elkaar zijn gelegen, gemiddeld 225 kub. M. per woning. Voor winkelwoningen wordt in het al gemeen alleen dam ivoorschot verleend, wanneer zij dee'l uitmaken van een woning complex. Voorschotten worden slechts verleend onder voorwaarde, dat de te bouwen wo ningen voor 'geen hoogeren prijs zullen worden verhuurd dan een bij1 de toezegging van het voorschot overeen te komen be drag. Het bedrag der hypothecaire geldlee- ning zal niet meer bedragen dan 30 pet. van de geschatte verkoopwaarde van het voltooide gebouw (de waarde van den grond, zoo deze eigendom is, inbegrepen), met dien verstande, dat zij gezamenlijk met de op andere wijze verkregen eerst9 hypotheek niet meer zal bedragen dan 90 pet. van de bovenbedoelde waarde. Onder verkoopwaarde wordt verstaan een waarde gebaseerd op de geschatte stichtingskos- ten, in verband met de maximum-toegela- ten huur. Het bedrag der hypothecaire geldleening zal voorts niet meer mogen bedragen dan f 700 per woning bij bouw op erfpachts- grond en f900 per woning bij bouw op eigen grond. De tweede hypotheek wordt verleend voor een tijdvak van ten hoogste 10 jaar en tegen een rente, welke voor de eerste maal is vastgesteld op 4 pet. De rente moet door den belanghebbende iedere 3 maan den aan de gemeente worden voldaan. Ieder jaar moet ten minste worden af gelost 2 pet. van de oorspronkelijke hoofd som van de eerste hypotheek; op de tweede hypotheek behoeft geen aflossing plaats te vinden. De Bijbel voor de rechtbank der critiek, door Dr James Orr. Uitgave J. H. Kok te Kampen. Ds J. Visser, em. pred. te Zeist, die zich als we ons niet vergissen, op dit gebied reeds meer verdienstelijk maakte, heeft dit werx uit het Engelsoh vertaald. De bedoe ling ervan is de betr .'uwbaarheid van de schriftuurlijke gegev -is tegen aanvallen der moderne wetenschap aan toone" Het doel is uitnemend en de wijze waarop het werd nagestreefd, is van dien aard, dat we dit werk gaarne aanbevelen. Kruisdragers, door S. Hampveld. Uitgave J. H. Kok, te Kampen. Kruisdragers is een historisch verhaal uit de dagen van de afsohoiding te Ulrum, Niet gemakkelijk was het kruis dat zij, die in gehoorzaamheid wenschten te leven, te dragen kregen. Het was een zware tijd ook voor jonge menschen. Daarvan ver telt dit boek. En daarom is hot ook zoo geschikt om door jonge menschen gelezen te worden. Kallf, Ooievaar en andere vertel lingen voor de Jeugd, verzameld door <S. J. Matthyse. Uitg. J. H. Kok, te Kampen. In onderwijzerskringen wordt meerma len geklaagd over overlading van het leer plan. Het aantal verplichte vakken is zoo groot, dat er voor andere dingen nauwe lijks tijd overblijft. Daardoor zal er voor vertellen waarschijnlijk veel minder tijd zijn dan vroeger. Aan hen die nog vertel len kunnen zal deze verzameling goede diensten kunnen bewijzen. Er is 'hier een rijke verscheidenheid vertelstof die het vertellen voor onderwijzer en kinderen tot een genot kan maken. Zondagsschooluitgaven van G. F. 'Callenbach te Nijkerk. De Zondagsschoolhoekjes van de firma Callenbach te Nijkerk, mogen zich in een bijzondere populariteit verheugen. Geheele geslachten zijn er mee opgegroeid. En het merkwaardige is, dat de belangstelling in plaats van af ie nemen, nog steeds grooter wordt. Een gevolg van het feit, dat de uit geefster een open oog blijkt te hebben voor de eischen van den tijd. Niet in dien zin, dat zij wat den inhoud betreft aan de go den van den tijd wonscht te offeren, maar wel in dezen zin, dat zij van oordeel is, dat Christelijk niet synoniem behoeft te zijn met ouderwetsch en vervelend, dat aan den vorm hooge eischen moeten wor den gesteld, dat de Castraties niet den lachlust moeten opwekken, maar dat ze aan eischen van schoonheid en techniek behooren te h'~ntw Dat is de oorzae'u eerlingen van de iZi ^cho x alleen, al tijd vveei i""' veriangen trijpen naar een boekje vai .nbach .at besturen van dergelijke scholen nooit verzuimen den catalogus en de Winterbloemen van den Nijkerkschen uitgever te raadplegen. Dit jaar zal dat in 't hijzonder het geval zijn omdat weer een flink aantal nieuwe boekjes verscheen en in nog betere uit voering dan vorige jaren, maar ock. om dat aan de afnemers van de Zondags- schoolboekjes een aardige verrassing is bereid. De fa. Callenbach herdacht n 1. in den loop van dit jaar het 80-jarig bestaan van haar zaak. In verband daarmede werd besloten, ditmaal aan de afnemers van daarvoor aangewezen uitgaven een gratis keuze van 10 pet. van het te besteden be drag toe te staan. Bovendien wordt bij elke bestelling een mooi boek „Wij gaan naar Bethlehem" door Mr P. H. Th Sfevens, cadeau gegeven. Op deze wijze kunnen de Zondagsscho len het jubileum van de uitgeefster mede vieren. Een derde verrassing is, dat de „rooie ruggen" zijn verdwenen, d.w.z. dat de uit gaven van 30 cent en 'hooger thans alle in fraaie bandjes verschijnen. Wij: zijn niet in de gelegenheid, de ver schillende boekjes afzonderlijk te bespre ken. Het is in dit geval ook volkomen over bodig. Grooter nog dan anders zal dit jaar de belangstelling zijn voor de Nijkerksehe ui tgaven. Nov. 26 Wemeldinge, Beestiaal Gereed schappen, Kram. 27 Middelburg, Huis m schuur en tuin, Terpstra. 30 Kapello, 2 perc. Bouwteriein, v. Dijke. 30 Biggekerke, hofstede, weiland en sprink, Loeff. D'ec. 4 Goes, Woonhuis en erf, Jonkers. 4 Biggekerke, Inspan, Loeff. 4 Middelburg, hofstede „Weltevreden", Oostkapelle, Blaupot ten Cate. 1920 's H. Arendskerke, Verp. 113 perc. bow- en weiland, v. Werkum. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 23 Nov.; Zwakke tot matige Z. tot W. wind, ne velig tot zwaar bewolkt, wpinig of geen neerslag, waarschijnlijk zachter. Stand van hedenmiddag 3 u. Licht op voor fietsen: Vrijdag 4 u. 36 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6