N J 4 EERSTE BLAD DONDERDAG 22 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 48 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. TB Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef, 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f'2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen Bij de behandeling van de Waterstaats- begrooting in de afdeelingen der Tweede Kamer, werd o.m. ter sprake gebracht de uiterst gebrekkige verbinding tus» schen Zeeuwsch-Vlaanderen met het ove rig deel van ons land. Opgemerkt werd, „dat vier stoomboot- diensten de verbinding met de Zeeuw- sche eilanden onderhouden, doch dat er geen directe verbinding is met Noord- Brabant. Zij achtten het dringend ge- wenscht, nabij Graauw over de Wester- schelde een nieuwe veerverbinding met Noord-Brabant tot stand te brengen. Na het tQt stand komen van den tunnel te Antwerpen kiest het autovervoer van Noord-Brabant naar Zeeuwsch-Vlaande ren meer dan voorheen zijn weg door België in plaats van gebruik te maken van de stoomboot veren over de Wester- schelde. Doordat de verbindingen met België zooveel beter zijn dan die met Nederland, richten de bewoners van Zeeuwsch-Vlaan deren zich meer en meer op België. Om gekeerd zijn de goede verbindingen van België naar Zeeuwsch-Vlaanderen oor zaak, dat de penetratie van België uit hand over hand toeneemt. De hier aan het woord zijnde leden meenden te weten, dat 40 pet. der grondeigenaren in Zeeuwsch-Vlaanderen Belgen zijn." Niet ten onrechte werden goede ver bindingen tusschen Zeeuwsch-Vlaande ren en het overig deel van Nederland bij de hier gevoerde besprekingen ais een nationaal belang aangemerkt. Of om dit belang te dienen nieuwe verbindingen noodig zijn, is een andere vraag. Van meer belang schijnt ons, dat de bestaande verbindingen worden verbeterd door goedkoopere tarieven. Terwijl voorts maatregelen gewenscht zijn om betere postverbindingen mogelijk te maken. Het is bij de huidige ontwikkeling van de vliegtechniek niet meer noodzakelijk, dat bij betrekkelijk geringe mist of ijs gang, het postvervoer stagneert. Communistische capriolen. Onze communistische volksvertegen woordigers zijn door de machthebbers in de Sovjet-Unie in een lastig parket ge bracht. Meenende te handelen in overeenstem ming met de wensohen van de Bolsjewisti sche voormannen in Rusland, schreven zij in hun verkiezingsprogram voor '33: „On middellijke afscheiding van den Volken bond". En de heer Wijnkoop bleef dan ook vol komen in de lijn, toen hij in November 1933 in de Kamer verklaarde, dat de Vol kenbond een uitbuitings-instituut is ten gunste van de imperialisten. Maar nu heeft kort geleden de Sovjet- Unie toelating gevraagd en verkregen tot den Volkenbond. Onder de weinige tegen stemmers waren ook de Nederlandsche af gevaardigden. Men zou mogen verwachten, dat de hee- ren Wijnkoop c.s. deze houding zouden toejuichen. Het tegenovergestelde was ech ter het geval. Bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken verklaarde de heer Wijnkoop, dat de Nederlandsche Re geering door niet voor de toelating van Rusland te stemmen, zich verklaard had „tegen de middelen die dienen om zooveel mogelijk den oorlog tegen te houden en den vrede te bewaren." Nu is de Volkenbond dus plotseling niet meer een uitbuitings-instituut, maar een middel om den vrede te bewaren en don oorlog tegen te houden. Toch maar lastig als men niet zelfstan dig mag optreden, doch slechts heeft te prijzen, wat anderen wijzen. Duitschland en de Brusselsche wereld tentoonstelling Het plotselinge besluit van Duitsch land, niet aan de Brusselsche wereldten toonstelling deel te nemen nadat men eerst deze deelneming niet alleen had toe gezegd, maar zelfs reeds begonnen was met den bouw van het Duitsche paviljoen, 1 eeft in België groote ontstemming ge wekt. Naar het Hbld. meldt, vindt deze plot selinge kentering in de opvatting van de Duitsche regeering haar verklaring in de verscherping van de „Devisennot" die den laatsten tijd verontrustende vormen schijnt te hebben aangenomen. Dr Schacht achtte het klaarblijkelijk noch tegenover het eigen volk, noch te genover de buitenlandsche crediteuren van Duitschland verantwoord ten behoeve van dit Duitsche vlagvertoon want meer is zulk een deelneming aan een wereldtentoonstelling per slot van reke ning niet een bedrag van meer dan vier millioen Mark aan den toch al zoo schaarschen deviezenvoorraad van de rijksbank te -onttrekken. Voor de politieke kringen te Berlij'n, die sedert geruimen tijd ernstig streven naar toenadering tot België, beteekent dit veto van dr Schacht natuurlijk een streep door de rekening, want het lijdt geen twijfel dat de plotselinge aftocht van Duitschland deze toenaderingspogingen ernstig zal schaden. De Brusselaar vindt voor het verras sende besluit van Duitschland slechts één verklaring: „Hitier verwacht voor 1935 oorlog. Een Duitsch plan Inzake de bewapening. Volgens Un. Press heeft Ribbentrop in Londen vooral de opdracht gehad, de mo gelijkheid te onderzoeken, inhoeverre een algemeene beperking van verdere bewape ning op het oogenblik te verwezenlijken is. Aan deze taak ligt een Duitsch plan ten grondslag, volgens hetwelk de tegenwoor dige stand van de bewapening der afzon derlijke staten. Frankrijk, Duitschland, Engeland, Italië, enz. als basis voor een internationale overeenkomst zal gelden. Dit zou beteekenen, dat de tot nog toe bestaande bewapening van Duitschland boven de normen van Versailles uit inter nationaal erkend zou worden. Moedeloosheid bij vlootbesprekingen. Sir John Simon, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, had een zeer vriendschappelijk onderhoud met den Ja- panschen ambassadeur Matsoedeira over een bepaald aantal punten der vlootonder- handelingen. Nieuwe langdurige bespre kingen zullen stellig noodig zijn. Op het oogenblik is nog geen enkele oplossing der moeilijkheden in zicht, doch het in Brit sche kringen uitgesproken oordeel luidt iets minder pessimistisch. Nochtans ge- looven tal van personen, dat de bespre kingen op het punt staan te worden ver daagd. Ernstig vlieg-ongeluk te Bangkok. Bij 'n vliegdemonstratie, welke in Bang kok werd gehouden, heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, dat den dood van vijf personen en ernstige verwondingen van negentien andere tengevolge had. Een Siameesch vliegtuig slaagde er niet in, tijdig van den grond los te komen. Het botste met zijn onderstel tegen een auto aan en stortte daarna in twee stukken in de menigte van toeschouwers, die zich op het vliegveld verzameld hadden. Onder de menigte ontstond een ontzot- tende paniek, waardoor de red'dingsman- schappen de grootse moeite hadden om door de wild uiteen vluchtende meu- schenmassa's tot de plaats van de ramp door te dringen, om de dooden en gewon den te bergen. Russisch-Fransch bondgenootschap voor gesteld? (De Fransche minister Laval heeft een langdurig onderhoud gehad met Litwirov, waaraan men te Genève groote beteekenis toeschrijft. Men zegt, dat Litwinov het reeds aan Barthou te zijner tijd gedane aanbod her haald heeft inzake het sluiten van een Fransch-Russisch bondgenootschap. Laval schijnt echter evenals Barthou te aarzelen ten aanzien van de aanvaarding van dit aanbod en schijnt er de voorkeur aan te geven, eerst nog een nieuwe poging te ondernemen om toch nog een Oost-T.o- carnopact tot stand te brengen. Korte Berichten. Te Wladiwostock zijn de schepen van de walvischvangst teruggekeerd na zes en een halve maand in de Poolzee te heb ben doorgebracht. De schepen hebben een zeer gelukkige vangst gehad en 339 wal- visschen gevangen, tegenover een vangst van hoogstens 210 walvisschen, waarop men had gerekend. Bij de beraadslagingen over de be grooting van het ministerie van handel werd er bij de Fransche regeering op aangedrongen, de eenheidsprijszaken tegen te gaan. De gemeentebegrooting van Weenen voor 1935 vermeldt een bedrag aan in komsten van 273 millioen en uitgaven tot een bedrag van 287 millioen schil ling, zoodat er een tekort van 14 millioen is, dat door bezuinigingen gedekt zal worden. Het aantal werkloozen in Oostenrijk is in de eerste helft van November met 10.000 gestegen. Vergeleken met het over eenkomstige tijdstip van verleden jaar is echter een vermindering van het aantal werkloozen met 28000 vast te stellen. Een uit vijf wagens bestaande goe derentrein is te Marseil-sur-Mauldre ont spoord en tegen de pilaren van een via duct te pletter geslagen. De machinist en stoker kwamen hierbij om het leven. De lijken konden eerst na een uur werken worden bevrijd. Te Rouaan is een der grootste hor logefabrieken van Frankrijk, waar 400 arbeiders werkten, door een reusachtigen brand verwoest. De materieele schade be draagt twee millioen fancs. Gisteren heben zich in het centrum van Brussel weder relletjes voorgedaan, veroorzaakt door stakende taxichauffeurs en communistische en socialistische werkloozen. Een paar auto's werden om vergeworpen. In een steengroeve te Goe-Bethane in België heeft een instorting plaats ge had waarbij elf arbeiders werden bedol ven. Zes hunner konden worden gered, vijf andere zijn echter nog steeds inge sloten. Prinses Marina is gisteren te Dover en later te Londen op allerhartelijkste wijze ontvangen. Het volk gaf blijken van groote geestdrift. Te Jamarkana in Rusland zijn ze ven personen ter dood veroordeeld, we gens het niet tijdig inleveren van den katoenoogst, wegens sabotage, en wegens contrarevolutionaire agitatie. Het Centraal uitvoerend comité in Rusland heeft besloten het onderwijs in stenografie verplichtend te stellen voor de klassen, ingericht voor groepen leerlin gen van 16 en 17 jaar. Mandsjoekoeo zal verscheidene Zep pelins koopen in Duitschland voor den dienst over den Stillen Oceaan. De Zep pelins zullen betaald worden met soya- leveringen. Prinses Juliana te Londen. De dikke mist, die ook 's ochtends vooral in de streek van de Theemsmon- ding hing, heeft het opstoomen van de „Batavier II" waarop Prinses Juliana zich bevond, ernstig vertraagd. De mist ontwrichtte ook gisteren op ernstige wijze het Londensche verkeer. Zelden is een Londensche „fog" zoo lang durig blijven hangen. Tegen één uur is de „Batavier II" te Gravesend aangekomen en precies te 1 uur 50 reed de trein van den Southern Railway, waar een speciaal salonrijtuig voor het gebruik van Prinses Juliana en haar gevolg was aangehaakt, het Victo ria Station binnen. Hier waren ter begroeting aanwezig de gastvrouw en gastheer ,van de prinses H.K.H. prinses Alice en haar echtgenoot graaf Athlone, de Nederlandsche gezant te Londen en mevr. de Marees van Swin- deren, en de waarnemende legatieraad de heer F. J. 's Jacob. Opgewekt sprong Prinses Juliana uit den trein en stapte levendig toe op prin ses Alice, die zij hartelijk omhelsde. Prin ses Juliana was gekleed in een zwaren grijzen bontmantel en had het hoofd ge tooid met een modieuze donkerblauwe baret. Na ook Lord Athlone en den gezant en diens echtgenoote en den heer 's Jacob te hebben begroet, vertrok Prinses Juliana in gezelschap van haar gastvrouw en gastheer naar het Kensington Paleis, waar de suite-vertrekken, welke H. K. H. Lij haar vorig bezoek bewoonde, weder om voor haar in gereedheid zijn ge bracht. Aangaande het verblijf van Prinses Ju liana te Londen kan, naar de „N.R.Ct." verneemt, het volgende gemeld worden: Op Maandag 26 November zal er een familiediner plaats hebben in Bucking ham Palace, waar ook Prinses Juliana bij genoodigd is. Op Dinsdag 27 November is er 's avonds een partij, eveneens in Buckingham Palace. Op Woensdag 28 November zal er 's middags een partij zijn in St. James' Palace, het paleis waar de Prins van Wales woont. Ook aan deze beide partijen zal de Prinses deelnemen. Restauratie-rijtuigen uit den dienst genomen. Daar reeds geruimen tijd gebleken is, dat van tal van restauratierijtuigen in verschillende treinen der Ned. Spoorwe gen een te gering gebruik gemaakt werd, zoodat de rijtuigen in deze treinen niet meer rendabel geacht moeten worden, is door de Ned. Spoorwegen, in overleg met de Cie des Wagons-lits, besloten om met ingang van 1 Dec. a.s. in een achttal tus schen Amsterdam en Dordrecht en terug loopende treinen en in enkele tusschen Amsterdam en Roosendaal loopende trei nen, gedurende dit winterseizoen, de res tauratierijtuigen te laten vervallen. Om dezelfde reden zal ook het Pull- mann-rijtuig eerste klasse uit de treinen P 56/138 en P 57/137 AmsterdamVlis singen en terug, met ingang van denzelf den datum niet meer loopen. Verlaging premie Ziektewet. De voorgenomen verlaging met onge veer 10 pet. van het premiebedrag, dat voor de ziekteverzekering overeenkomstig de Ziektewet, moet worden betaald, zal, aldus „Het Volk", hoogstwaarschijnlijk op 1 Januari a.s. ingaan. Zuiderzeevlsschers In de schoenen industrie? Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Putt, heeft aan de Ministers van Water staat en Economische Zaken schriftelijke vragen gesteld, en wel of de Ministers kunnen bevestigen, dat weldra te Bun schoten (Spakenburg) met financieelen steun van het rijk en de gemeente een schoenenfabriek zal verrijzen ten einde werklooze Zuiderzeevisschers aan werk te helpen. Zijn de Ministers niet van oordeel, vraagt de heer Van der Putt verder, dat de bestaande fabrieken in meer dan vol doende mate aan de vraag naar goed en goedkoop schoeisel kunnen voldoen en dat het bevorderen van de oprichting van een nieuwe fabriek geen werkverruiming be teekent, doch slechts verplaatsing van de werkgelegenheid? Willen de ministers me- dedeelen. of afdoende waarborgen zijn verkregen, dat deze nieuwe schoenenfa briek geen concurentie zal aandoen a^n de reeds bestaande Nederlandsche fabrie ken? Petitionnementsterreur. Het Hoofdcomité van Actie uit de Ghris- telijk-Sociale organisaties, Abstederdijk 204, Utrecht, schrijft ons: Het verzamelen van handteekeningen voor het petitionnement van het N. V. V. is, volgens de berichten in „Hét Volk", op zeer consciëntieuze wijze gegaan. Al lerlei ervaringen van niet-sociaal-demo- craten wijzen echter in andere richting. Bij het verzamelen werd nóch controle geoefend op den leeftijd der onderteeke naars, zoodat vele niet-meerderjarigen hun handteekening zetten, nóch nagegaan of de onderteekenaars niet al eerder hun naam gezet hadden, zoodat er een groot aantal dubbele onderteekeningen op de lijsten zullen staan. Vele middenstanders zouden, volgens de laatste berichten in „Het Volk", gaar ne hun handteekening gezet hebben. Ook daarop is zeker wel een en ander af te dingen. Ons bereikten althans mededee lingen, die er op wijzen, dat op niet-on- derteekenaren wraakmaatregelen zijn toe gepast, waardoor het aantal verworven handteekeningen van middenstanders veel beteekenis moet verliezen. Uit een der Friesche gemeenten b.v. wordt ons gemeld, dat een drietal perso nen, alle in overheidsdienst werkzaam, een hunner leveranciers heeft opgezegd, omdat hij weigerde het petitionnement te teekenen. Het Hoofdcomité van Actie uit de Ghr. Sociale organisaties zal het op prijs stel len, indien het de mededeelingen van an dere dergelijke gevallen met opgaaf van naam en datum mag ontvangen, teneinde dit materiaal op de meest juiste wijze te gebruiken. Extra Kerstpostvlucht naar Indië. Het is thans zoo goed als zeker, dat Parmentier met de „Uiver" een extra Kerstpostvlucht naar Indië zal onderne men. Het doorgaan van dit plan hing af van het oordeel van Parmentier over de prestaties van de Douglas-machine. Naar hij gisteren te Parijs heeft verklaard, heeft de machine zich in alle opzichten schitterend gedragen en is er geen enkele afwijking geconstateerd, waardoor thans wel zoo goed als zeker is geworden, dat men met de „Uiver" een Kerstpost vlucht zal ondernemen. HET UIVERFEEST TE AMSTERDAM. Na de huldiging op Schiphol. De tocht van Schiphol naar Amsterdam is een ware triomftocht geworden. Via de pontonbrug ging het naar Amstelveen. De auto met de vliegers werd voortdurend luide toegejuicht. En zoo bleef het verder den geheelen weg. Van Amstelveen tot aan het Stadion stond langs den geheelen Amstelveenschen weg aan beide zijden een dichte haag juichende menschen ge schaard. Langs het Stadionplein, waar een ge weldig gejuich opsteeg toen de versierde auto met de bemanning verscheen, ging het langs den Stadionweg, waarlangs niet alleen een dichte menigte geschaard stond, doch ook alle ramen dicht met toeschouwers waren bezet. Ook zeer veel particulieren hadden de vlag uitgestoken, en op eenige punten op den Stadionweg werd de versierde auto ontvangen met een regen van confetti, gekleurd papier en serpentines. Naarmate men dichter de binnenstad naderde werd de drukte langs den weg Binnenland. De Tweede Kamer over de begrooting van Economische Zaken. De huldiging van de Uiver-bemanning. Rijksvoorschotten aan particuliere bou wers. Verlaging premie ziektewet. Prinses Juliana te Londen. De smokkelarij neemt af. Eén extra-Kerstvlucht naar Indië. Buitenland. De vlootbesprekingen schieten niet op. Russisch-Fransch bondgenootschap? De bewapeningsplannen van Duitschland. grooter en toen de stoet langs de Stad houderskade over het Oosteinde het Fre- deriksplein naderde, was de drukte langs den weg zoo enorm en verdrongen de menschen zich zoo dicht langs den rijweg, dat ondanks alle maatregelen der politie de stoet slechts stapvoets verder kon ka men. Op het Museumplein heerschte eigen lijk reeds den geheelen dag bedrijvigheid. Het is ruim kwart over vijf, als de stoet hier aankomt. Even ziet 't publiek kans de afzetting te verbreken en stormt men naar de auto's, maar de politie is op haar hoede en drijft de menigte terug. Als de vier mannen uitstappen, zet de naast het podium opgestelde Postharmo- nie het Wilhelmus in. Met hun vrouwen en verloofde beklimmen de gehuldigden het podium en opnieuw davert het ge juich. Het welkomstlied van de duiztenden kinderen onder leiding van Jacob Hamel schalt op. Het wordt half zes eer het huldigings- defilé kan beginnen. Tallooze kransen, bloemstukken, oorkonden en geschenken worden overhandigd. Parmentier, Moll, Van Brugge en Prins lachen, groeten en drukken handen. Te gen zes uur is het défilé afgeloopen en dan gaat het weer in de auto's, tusschen een nu beangstigend dichte, luid juichen de haag van menschen naar het Garlton- Hotel. Bij aankomst alhier steeg een oorver- doovend hoera uit de menigte op. Niet lang daarna verschenen Parmen tier, Moll, v. Bruggen en Prins op het ge- impTOviseerde balconnetje en steeg het enthousiasme ten top. Na eenige minuten verdwenen zij weer en werden hun, hun echtgenooten en verloofde, bloemen aan geboden, waarna zij zich terugtrokken. De menigte was nog niet tevreden. On ophoudelijk klonken kreten op, en pas, toen de vliegers vanuit hun kamers het publiek nogmaals toewuifden, ging men met veel moeite en veel gedrang uiteen. Er heerschte in de binnenstad een uit bundige stemming, die deed herinneren aan een nationalen feestdag. Aan 't diner in het Carlton-hotel werd door Minister Kalff medegedeeld, dat de heer A. Plesman, direceur der K. L. M„ is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Voor de microfoon. In afwijking van het in den gids ge- pmblliceerde (programma zal] de K.R.O. op Zaterdagmiddag van 45 uur een uitzending verzorgen uit den Dierentuin te 's Gravenhage. Parmentier en zijn mannen zullen daar gehuldigd worden! door minister ;Mar- chant en anderen. Verhaal van passagiers. Aan het relaas van de passagiers ont- leenen wij! het volgende, dat betrekking heeft op den angstvollen nacht van Al- bury: „Hoe meer wij Melbourne naderen, al dus het verhaal, hoe zenuwachtiger de stemming een 'Onzer mededingers is reeds te Melbourne gearriveerd en wij zullen vermoedelijk wel den tweeden prijis hebben iets, waarop niemand drie da gen geleden gerekend had. Thans woedt bij ons in de buurt een hevig onweer, het welk in deze duisternis een imposant ge zicht is. Het zal nu wel spoedig meenens wor den, want de heer Parmentier, die zeide, dat hij het meestal maar „op zijn slof fen" doet, gaat zich ook van solider schoeisel voorzien. Er heerscht een stem ming aan boord van soldaten, die met verlof gaan; iedereen wil keurig netjes te Melbourne verschijnen. De mechani- cien pakt zijn bullen tezamen en zingt sentimenteel: ik wil weer terug.... daar waar mijn Sarie woont. Doch opeens gaan er vreemde dingen gebeuren. Ook van den anderen kant komt een hevige bui opzetten en plotseling zitten wij er midden in. Wij' stijgen, wij dalen en springen op en neer. Uitzicht is er niet en wij hooren aan het getik op de ruiten, dat er zich ij's op de vleugels gaat vormen, waardoor de machine te zwaar wordt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1